مطالب مرتبط:
انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟
رییسی: تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس مصون سازی نسل جوان است | تکریم شهیدان از عالم جهل زدایی می کند
دولت بن های کارگری را احیا کند | ضرورت اجرایی شدن مصوبه جدید مجلس
پیام رییسی به رییس دولت امارات
دولت بن های کارگری را احیا کند| ضرورت اجرایی شدن مصوبه جدید مجلس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 12:002021-09-21سياسي

سخنگوی دولت؛ صدای پاستور | رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت


تأکید رییس جمهوری بر تقویت ارتباط دولتمردان با مردم، مطالبه دولت پاسخگو را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

- سخنگوی دولت؛ صدای پاستور رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت" تأکید رییس جمهوری بر تقویت ارتباط دولتمردان با مردم، مطالبه دولت پاسخگو را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، در حالی که رییس جمهوری بر ارتباط و محرم تلقی کردن مردم در امور اجرایی مکررا تأکید کرده، کرسی سخنگویی دولت که نقش بسزایی در برقراری و شکل گیری این ایده دارد هنوز خالی است.

27 روز از شکل گیری دولت سیزدهم می گذرد و قریب به اتفاق کرسی های هیأت دولت تعیین تکلیف شده اند اما هنوز خبری از انتصاب سخنگوی دولت نیست.

شنیده های همشهری از پاستور حکایت از این دارد که دولت بنا دارد برای انتقال برنامه ها و روند عملکردش تغییرات جدی در ساختار اطلاع رسانی و ارتباط با مردم ایجاد کند.

انتخاب میان جایگاه سخنگوی رییس جمهوری یا سخنگوی دولت موضوعی است که روند عملکردی اطلاع رسانی دولت سیزدهم در انتخاب مسیر بین این دو را دشوار کرده است.

به رغم این وقفه اما روزهای اخیر احکام رسانه ای نهاد ریاست جمهوری در حال صادرشدن است و تغییر مهره ها خواست و مطالبه رفع ایرادات 8 سال گذشته در سخنگویی دولت را نیز ایجاد کرده اند.

در آخرین این انتصابات عباس هنرمند مدیرعامل سابق باشگاه خبرنگاران جوان جایگزین علیرضا معزی در سمت معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور شد.

پیش از او سیدابراهیم رییسی، با انتصاب غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی سابق قوه قضاییه به عنوان رییس دفتر خود برخی تغییر رویکردهای رسانه ای در نهاد ریاست جمهوری را کلید زده بود.

انتخاب اسماعیلی خط و ربط های رسانه ای پررنگ تری به دفتر رییس جمهوری بخشید.

قبل از او محمود واعظی از وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری آمده بود و محمد نهاوندیان، رییس دفتر نخست روحانی در دولت یازدهم نیز چهره ای بیشتر اقتصادی شناخته می شد.

این در حالی است که هنوز رد و نشانی از انتصابات رسانه ای دفتر هیأت دولت و سخنگویی دولت به چشم نمی خورد.

اهمیت جایگاه سخنگوی دولت چیست؟ دولت های یازدهم و دوازدهم صرفاً با انتخاب سخنگویان معتمد رییس جمهور، این مسئولیت مهم را به جایگاه دفاع از مواضع ریاست جمهوری و دفتر ریاست جمهوری تقلیل دادند.

وزرا و معاونان کابینه از یک سو سخنگو را چندان به رسمیت نمی شناختند و حداقل ارتباطات را با او داشتند و از سوی دیگر از ارائه پاسخ به رسانه ها به بهانه سخنگو داشتن دولت اجتناب می کردند.

نتیجه مستقیم چنین رویکردی، تشدید اعتراضات مردم بود.

آنها پاسخگویی دولت را مرتبط با مشکلات اصلی خود که معیشت بحران زده بود نمی دیدند؛ نه پاسخی وجود داشت و نه پاسخگویی.

علی ربیعی، سخنگوی وقت دولت گرانی های سرسام آور و کمبود کالاها را به ارائه توضیحات وزرای اقتصادی کابینه موکول می کرد و وزرا نیز ارتباطات رسانه ای خود را به حداقل ممکن رسانده بودند.

دولت حسن روحانی کمتر توانست این ارتباط جامع را بین سخنگویان دولت و مطالبات مردم برقرار کند.

سخنگویی علی ربیعی محدود به ارائه پاسخ های کلی و سربسته درخصوص مهم ترین معضلات و آسیب های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود و یک دوره قبل تر محمدباقر نوبخت با مسئولیت همزمان ریاست سازمان برنامه و بودجه کمتر پاسخی در قبال مسائل خارج از حیطه کاری خود در سازمان و عملکرد اقتصادی آن داشت.

احیای اعتماد عمومی با اطلاع رسانی به موقع تحول اطلاع رسانی دولت سیزدهم نقش چشمگیری در احیا و ترمیم روابط دولت و مردم خواهد داشت.

یک کاسه کردن نهادهای متعدد اطلاع رسانی دولت و سبک کردن ساختار حجیم آن می تواند به واکنش سریع و متناسب دولت سیدابراهیم رییسی در مواجهه با مسائل و بحران های پیش روی دولتش بینجامد.

انتقادات نسبت به ساختارهای موازی و منفصل از هم ارتباطات دولت ها، گمانه زنی ها نسبت به تغییر و تحولات آن در دوره جدید را افزایش داده است.

پیش بینی این تغییرات تعیین تکلیف سخنگویی دولت را یک ماه ونیم پس از تشکیل، به تعویق انداخته است.

مجموعه این نهادهای مستقر در نهاد ریاست جمهوری و برخی دپارتمان های مستقر خارج از پاستور در عین حال کمتر رضایت رؤسای جمهور و کابینه های دولت ها را به همراه داشته است.

دولتمردان عموما منتقد دیده نشدن دستاوردها و خدمات شان بوده اند و در پاسخ به این گلایه ها توصیه شده اند ابتدا اطلاع رسانی خود دستگاه اجرایی را اصلاح کنند.

دولتمردان سیزدهم در نخستین رویکرد اصلاحی خود تعامل بی واسطه با مردم و حضور در میان آنها را به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر در کنار سایر شیوه های ارتباطی احیا کرده اند.

رییس جمهور در سفرهای استانی و معاون اول او در بازدیدهای میدانی، شیوه ارتباط مستقیم با مردم را در خط مقدم سیاست های رسانه ای خود کلید زدند.

سیاست های اطلاع رسانی حداقل در زمان دو رییس جمهور سابق بیشتر به عریض و طویل شدن دیوان رسانه ای ریاست جمهوری انجامید.

ترمیم ضعف های رسانه ای در قالب افزایش اتاق های تصمیم گیری خبر و گزارش دهی و افزایش چندبرابری مناصب، مسئولیت ها و نیروهای جذبی در این ساختارها دنبال شد.

اینها در کنار آیین نامه ها و شیوه نامه های مصوب متعدد دولتی برای اصلاح وضعیت اطلاع رسانی دولت انجام شدند.

اطلاع رسانی دولت بسیاری از اوقات جنبه تبلیغات یک سویه در قالب تهیه گزارش عملکردها روی بیلبوردهای خیابانی و کلیپ های منتشرشده از رسانه ملی پیدا کردند و از هدف اصلی خود برای ارتباط دوسویه و دوطرفه با مردم فاصله گرفتند.

بازخورد نهایی چنین سازوکار و تعامل رسانه ای در دولت سابق به انتقاد بزرگ از قطع روابط آن با مردم و نشنیدن صدای آنها انجامید.

سایه نام ها بر روند اطلاع رسانی از سوی دیگر نیز به علت نبود یک رویه و سازوکار منسجم ارتباطی در هر برهه ای یکی از بخش های اطلاع رسانی دولت نقش پررنگ تری پیدا کرده است.

برخی به حاشیه رفته اند و برخی در پیشانی سخنگویی دولت ها همه عذر تقصیر شده اند.

در دولت اول حسن روحانی رییس جمهور سابق، محمدباقر نوبخت معتمد اصلی او برای سخنگویی دولت بود، اما با تشکیل دولت دوازدهم و واگذاری مسئولیت دفتر رییس جمهور به محمود واعظی یک تغییر نقش اساسی در مقام سخنگویی صورت گرفت.

در حالی که تا پیش از این، مردم حتی نام محمد نهاوندیان را به عنوان رییس دفتر رییس جمهور به سختی می شناختند، واعظی رییس دفتر جدید چهره شهره و پیکان مهاجم پاسخگویی به حملات دولت دوم روحانی شد.

نوبخت با درک تغییرات و فشارهای وارد بر دولت ناشی از آغاز دولت ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، همان تیر ماه 1396 به فاصله کوتاهی پس از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با اصرار از سخنگویی کناره گرفت.

اعتراضات ماه های بعد حکایت از پیش بینی و آینده نگری درست او نسبت به چنین تغییراتی و شدت گرفتن انتقادات از دولت روحانی داشت.

دولت روحانی از آن تاریخ تا 2 سال سخنگو نداشت و واعظی همزمان با ریاست دفتر رییس جمهور سخنگوی غیررسمی دولت هم بود، اما پاسخ های او نیز حساسیت های افکار عمومی را بیشتر می کرد.

واعظی در عمل همه قدرت، اختیارات و وظایف رسانه ای دفتر هیأت دولت و معاون اولی ریاست جمهوری را به دفتر ریاست جمهوری منتقل کرد.

دفتر هیأت دولت با سازوکارهای سابقه دار، چارت سازمانی مشخص و آیین نامه ها و شرح وظایف مشخص خود که دبیر آن را معاون اول رییس جمهور تعیین می کرد، به حاشیه رفت و اختیارات حداکثری به دفتر رییس جمهوری با بسط ید اختیارات و لابی واگذار شد.

حسین سیمایی صراف و قبل از او محسن حاجی میرزایی به عنوان دبیر هیأت دولت در پاره ای اوقات نسبت به حواشی ایجادشده حول عملکرد دولت وارد میدان شدند ولی زیر سایه سنگین واعظی دیده نمی شدند.

در سازوکار جدید معاون اطلاع رسانی هیأت دولت که به نمایندگی از همه اعضای کابینه باید پاسخگوی مشکلات مردم می بود حذف شد و جایگاهی مثل معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور پررنگ ترین نقش را ایفا کرد.

دفتر رییس جمهور حکم نفرات اصلی رسانه ای دولت را صادر می کرد و نقش اصلی و چشمگیری در معرفی گزینه های سخنگویی دولت به روحانی ایفا کرد و درنهایت علی ربیعی جایگزین نوبخت شد.

ربیعی به علت نقش اصلی واعظی در انتصابش هیچ گاه معترض موازی کاری در سخنگویی دولت نشد ولی در برهه های مختلفی طرح مواضع واعظی برای اطلاع رسانی دولت دردسرساز می شد و ربیعی مجبور به جرح و تعدیل و اصلاح این مواضع بود.

خارج از مجموعه نهاد ریاست جمهوری شورای اطلاع رسانی دولت ساختار جداگانه و مفصل خود را در نقشه ارتباطاتی دولت داشت.

این شورا نه خود را کاملا مرتبط با دفتر رییس جمهور می دانست و نه هیأت دولت.

آنها هرکدام مسیر جداگانه خود را برای اطلاع رسانی ایفا می کردند.

هیأت وزیران مرداد ماه 1398 آیین نامه تعیین و حدود وظایف سخنگوی هیأت دولت و تشکیل شورای اطلاع رسانی دولت را یک بار دیگر به واسطه انتقادات نسبت به خروجی و عملکرد این شورا تغییر داد و طیف گسترده تری از وزرای کابینه، معاونان رییس جمهور و روسای دستگاه ها را به عنوان اعضای این شورا در نظر گرفت.

هنوز تأثیرات این تغییرات نیز مشخص نشده و از برگزاری جلسات آن هم گزارش و آماری در دست نیست.

هم اکنون شورای اطلاع رسانی دولت ساختار اداری مخصوص خود را در خیابان وزرا دارد و دفتر هیأت دولت و دبیرخانه در کنار دفتر رییس جمهور هرکدام تشکیلات اداری مخصوص خود را در نهاد ریاست جمهوری اداره می کنند.

سبک کردن ساختار سخنگویی رییس جمهور بنای تقویت اطلاع رسانی زیر نظر هیأت دولت و تمرکززدایی آن از دفتر ریاست جمهوری را داشته باشد، احتمالا تغییرات اساسی در کیفیت اطلاع رسانی دولت رقم خواهد خورد.

گفته می شود او با تأخیر در معرفی سخنگویی دولت به دنبال یکپارچه سازی اطلاع رسانی دولت و سبک کردن ساختار عریض و طویل آن است.


کلید واژه ها: دولت - سخنگوی دولت - رییس جمهوری - سخنگوی - اذهان عمومی - اطلاع رسانی - رییس - همشهری - دولتمردان - پاستور - جمهوری - ارتباط - تغییرات - مطالبه - پاسخگو - ساختار - مردم - تعیین تکلیف - دولت سیزدهم - تقویت - عمومی - اطلاع - رسانی - رییسی - برنامه ها - هیأت دولت - کرسی - گیری - برقراری - روزنامه

آخرین اخبار سرویس:
از دور زدن قانون تا بی اعتنایی به نامه وزیر/ کنسرت تتلو؛ پاداش انتخابات نظام مهندسی هرمزگان!

ویروس تفرقه به جان جهان اسلام افتاده است | «وحدت» نسخه شفا بخش امت رسول اعظم(ص)

مسعود نوفرستی کرسی تلاوت حامد شاکرنژاد به مناسبت هفته وحدت در بیرجند

دفاع از مهران با پای برهنه

بهترین و ساده ترین غذا برای زمستان

چرا انتخاب وزیر آموزش و پرورش سخت شده است؟!

پیام تبریک رییس ستاد کل نیروهای مسلح به همتایان خود در کشورهای اسلامی

6 نکته درباره سفرهای استانی رییسی: خوب یا بد؟!

صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه

طرح واردات خودرو به کجا رسید؟

سفیر غنا: ایران ظرفیت های زیادی برای توسعه مراودات تجاری دارد

(ویدئو) فروش روغن بنفشه در مقابل مجلس

5 برگزیده امسال جایزه مصطفی (ص) چه کسانی هستند؟

بازگشت جامعه روحانیت به سیاست

دستیار دندانپزشک

نوبت ابتکار و زنگنه رسید

العامری معترضان به نتیجه انتخابات عراق را به تظاهرات مسالمت آمیز دعوت کرد

پیام تبریک رییس ستاد کل نیروهای مسلح به همتایان خود در کشورهای اسلامی

عکس/ فرشته حسینی از لباس عروس شیشه ای و پرنسسی جدید خود رونمایی کرد!

دیدار نماینده ویژه رییس جمهور با هیات طالبان در مسکو

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با نماینده آیت الله سیستانی در لبنان دیدار کرد

خلبانی که در سومین روز جنگ شهید شد

مسئولیت جدید سپاه در پایتخت

تجدید میثاق شرکت کنندگان در سی وپنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با آرمان های امام خمینی(ره)

پاسخ صریح معصومه ابتکار به اتهام نماینده مجلس

دانلود مولودی میلاد پیامبر صل الله علیه و آله/ حسین سیب سرخی

سفیر اتریش با اسلامی دیدار کرد

تأکید بر تشکیل دولت فراگیر افغانستان در نشست مسکو

ایران «بهانه» را از آذربایجان گرفت + سند

مهم ترین رویدادهای تاریخی بیست ونهم مهر

بهشت هشتم رسماً افتتاح شد

دادستان زرند از محدوده نیروگاه برق بازدید کرد

نگاه ملی و فرامنطقه ای مدیران، راهگشای مشکلات فولاد

وحدت اساس موفقیت و پیشرفت کشورهای اسلامی است

آیا لیزر موهای زائد واقعا باعث نازایی می شود؟

پست برزو ارجمند برای مهران غفوریان /عکس

اشتغال، بهترین روش برای اصلاح زندانیان است

رایزنی نماینده ویژه روسیه با مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان

دستگاه قضایی با مجرمان حرفه ای و سابقه دار، بدون اغماض برخورد می کند

عیادت مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی از مهران غفوریان

هوشنگ توکلی:در نامه به آقای رییسی نوشتیم به جای شورای عالی سینما شورای عالی هنر تشکیل شود

بخشنامه استخدام ایثارگران در آموزش و پرورش ابلاغ شد

طرح های تفکیک پسماند منطقه 21 می تواند برای سایر مناطق 22گانه الگوسازی شود

بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله حکیم در قم برگزار شد

سرپرست هیأت مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

آخر هفته به کدام نمایشگاه های هنری برویم؟

بچه ها برای مسئولان صداوسیما مهم نیستند/ «دست و جیغ و هورا» همه خلاقیت تلویزیون برای کودکان

ادامه کشمکش بر سر واردات خودرو/وزیر صمت عقب نشینی کرد؟

امنیت پایدار در مرزهای کشور حاکم است

برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی خدمت بزرگی به جهان اسلام است

مدیرعامل جدید موسسه همشهری انتخاب شد + سوابق محسن مهدیان

جمعی از علمای اهل سنت: جمهوری اسلامی الگوی مناسبی در زمینه وحدت است/ لزوم پرهیز از اهانت به مقدسات

شمولیت طرح رتبه بندی معلمان شفافیت بیشتر می خواهد/ «نظام معلمی» مشابه سایر نظام ها ایجاد شود

ترتیل صفحه 250 قرآن/ راه حفظ سلامت و سعادت انسان+فیلم، متن و مفاهیم

پاسخ ابتکار به گزارش کمیسیون اصل 90 درباره بنزین های آلوده | سرطانزایی بنزین محرز بود

استخدام حسابدار با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در پوشینه بسپار پرنیان - تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با بیمه و سرویس در دیبا نقش الماس در تهران

استخدام کارشناس حسابدار با بیمه در شرکت آرتا فولاد مهر در تهران

سرلشکر باقری: درباره همکاری های نظامی دریایی با روسیه توافق کردیم

لزوم تبیین اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی برای جوانان

شهـرداری ها در امر مدیـریت بحران نقش کلیدی دارند/رعایت الزامات طرح جامع شهری ضامن سلامت شهروندان است

شهردار قم هفته وحدت را تبریک گفت

تکدی گری چهره شهر ایلام را زشت می کند

پیام آیت الله سعیدی به دنبال انتخاب تولیت عتبه علوی

برگزاری جلسه بررسی مشکلات اهالی منطقه پردیسان

نشست کارشناسان فرهنگی ادارات تبلیغات اسلامی خوزستان تشکیل شد

معترضان عراقی تصویر شهیدان حاج قاسم و ابومهدی را به اهتزاز درآوردند

دیدار نماینده ویژه رییسی با هیات طالبان در مسکو

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان بارمان در اصفهان

لایحه رتبه بندی معلمان اصلاح شد / عناوین رتبه معلمان تغییر کرد

6 کد مخفی آیفون چیست؟

دستور دادستان یزد برای بهسازی مقبره مرحوم آذر یزدی

نمایشگاه آثار نقاشیخط غلامرضا راهپیما افتتاح شد

مسلمانان به عنوان پیروان پیامبر(ص) باید برای همدلی ارجحیت قائل شوند

وزیر بهداشت به مردم مژده داد!

تفاوت مسلمانان تنها در میزان تقوای آن ها است

استخدام منشی خانم در یک دفتر وکالت در کرج

یکی از مهمترین حیله های دشمن اختلاف بین شیعه و سنی است

استخدام بسته بند با بیمه در شرکت آروین زیست سلامت در تهران

تأکید بر تشکیل دولت فراگیر افغانستان در نشست مسکو+متن کامل بیانیه

خداوند مجوز جهاد به معنای تهاجم و جنگ را صادر نمی کند

استخدام کارشناس کنترل پروژه با بیمه در شرکت ایده افروز شریف در تهران

نشست مسکو درباره افغانستان: تأکید بر تشکیل دولت فراگیر

معاون سیاسی سپاه: آمریکا و صهیونیست و کشورهای مرتجع، سیلی اصلی را از ایران خورده اند

وجود انگل در منابع آب آشامیدنی کشور؛شایعه یا واقعیت؟

آغاز دوره آموزشی سطح دوم حوزه علمیه در لندن

پاسخ معصومه ابتکار به اتهامات سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس

رییس جمهور برزیل با اتهام جنایت علیه بشریت روبروست

همکاری وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی در توسعه دولت الکترونیکی

محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

تأکید بر ضرورت تشکیل موسسه جهانی زکات از سوی ولیعهد پیشین اردن

استخدام کارشناس فن آوری اطلاعات در شرکت تولیدی صنعتی فراسان در فارس

اعتراض به انتخابات باید در چارچوب قانون باشد

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت پارس کرون در تهران

سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!

نیازمند گذار از گفتمان تحریف قرآن در شیعه به نسبت قرائت اهل بیت(ع) و قرائت عامه هستیم

برگزاری جلسه ستاد سالگرد مرحوم آیت الله یزدی

برنامه استکبار جهانی منشعب ساختن و تکه تکه کردن امت اسلامی است

بیانیه مشترک نشست مسکو درباره افغانستان+متن کامل

سخنگوی دولت؛ صدای پاستور | رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت

سخنگوی دولت؛ صدای پاستور | رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت