مطالب مرتبط:
واقعیت ماجرا؛ از واکسن دانش آموزی تا کشته شدن دو صیاد
راه اندازی اورژانس دانش آموزی از نیمه اول مهر
راه اندازی واحد دانش آموزی خبرگزاری فارس استان فارس/ شور و شوق نوجوانان قلم به دست
طرح نمایندگان مجلس برای الزام بانک مرکزی به گزارش از کیفیت دسترسی افراد به بانک ها
ضرورت ساماندهی و تحصیل دانش آموزان فاقد هویت در یکی از مدارس دامغان
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 12:002021-09-21اجتماعي

از 3میلیون دانش آموزی که به تبلت دسترسی نداشتند فقط نیاز 330 هزار رفع شده است


سال تحصیلی جدید درحالی پاورچین پاورچین در حال نزدیک شدن است که یک جمعیت میلیونی از دانش آموزان کشور هنوز موبایل یا تبلت ندارند.

- " سال تحصیلی جدید درحالی پاورچین پاورچین در حال نزدیک شدن است که یک جمعیت میلیونی از دانش آموزان کشور هنوز موبایل یا تبلت ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسابه نقل از جام جم آنلاین، روزنامه جام جم نوشت: واکسیناسیون دانش آموزان دو روز است آغاز شده و امید ها برای بازگشایی حضوری مدارس قوت گرفته است.

اگر واکسیناسیون با همین نظم و ترتیب جلو برود احتمالا مدارس از آبان ماه تدریجا به صورت حضوری دایر می شوند و آن وقت آموزش مجازی نیز به تدریج تعطیل می شود و محرومیت از موبایل و تبلت کم کم موضوعیتش را از دست می دهد.

اما اگر واکسیناسیون به هر دلیلی کند شود یا با وجود تکمیل واکسیناسیون، موج های جدید بیماری در کشور ظاهر شود و بار دیگر حکم به غیرحضوری بودن آموزش داده شود آن وقت تحصیل دانش آموزان محروم از ابزار های ارتباطی هوشمند دوباره به یک چالش ملی تبدیل خواهد شد.

پس برای جلوگیری از تکرار آنچه که سال تحصیلی گذشته روی داد و تبعیض آموزشی در کشور را علنی کرد باید بجد در اندیشه دو میلیون و 700هزار دانش آموزی بود که یا گوشی و تبلت ندارند یا اساسا در مناطقی زندگی می کنند که پوشش اینترنت وجود ندارد.

چقدر موبایل و تبلت خریده شد؟ از روز اولی که درباره دانش آموزان محروم از وسایل ارتباطی هوشمند حرف زده شد یک آمار سه و نیم میلیونی و یک آمار سه میلیون نفری اعلام شد که وزارت آموزش و پرورش آمار دوم را تایید کرد.

این آمار توضیح می دهد که از 14میلیون دانش آموز کشور حدود یک پنجم یعنی یک نفر از هر پنج نفر به گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر دسترسی ندارند.

ماه های نخست سال تحصیلی1400-99 به این سه میلیون دانش آموز بسیار سخت گذشت، چون در وضعیتی تبعیض آمیز به جای این که از آموزش هایی شبیه دانش آموزان برخوردار، بهره مند شوند یا از درسنامه ها که جزوه های چاپی بودند استفاده کردند یا پای درسی نشستند که بستگان درس خوانده شان ارائه می دادند.

برخی از این دانش آموزان نیز به آموزش های تلویزیونی بسنده کردند و عده ای شان که معلمان متعهدی داشتند به صورت حضوری و حتی انفرادی درس گرفتند.

با این حال کیفیت آموزش این دانش آموزان افت کرد و به اذعان برخی معلمان به کم سواد بالا آمدن شان منجر شد.

حتی حسین اسدی، سفیر عدالت آموزشی به جام جم توضیح می دهد که محرومیت از وسایل ارتباطی به روحیه بسیاری از این بچه ها لطمه زد و منجر به افسردگی و ترک تحصیل آن ها شد.

ماجرای این محرومیت و حواشی اش که بیخ پیدا کرد، آموزش و پرورش طرحی به نام هدایت را کلید زد که شعارش هر دانش آموز یک تبلت، هر تبلت یک کلاس، یک مدرسه بود.

بعد از گذشت نزدیک به یک سال از اجرای طرح هدایت، اما با این که تلاش هایی شده و پول های قابل توجهی نیز خرج شده، اما هنوز عدد دانش آموزان محروم از وسایل ارتباطی هوشمند، بزرگ و درشت است.

سیدجواد حسینی، معاون وزیر آموزش و پرورش و مسؤول طرح هدایت در این وزارتخانه درباره کار هایی که تا به حال انجام شده این گونه به جام جم توضیح می دهد: از سه میلیون دانش آموز شناسایی شده که به ابزار های ارتباطی دسترسی نداشتند و در نتیجه از آموزش مجازی بازماندند، 700 هزار نفر در مناطقی زندگی می کنند که پوشش اینترنت ندارند، پس می ماند دو میلیون و 300هزار دانش آموز که در یک سال اخیر برای 330 هزار نفر از آن ها موبایل و تبلت خریداری شده است.

رفع نیاز 330هزار دانش آموز گرچه به گفته حسینی 1500میلیارد تومان خرج برداشته، اما تا امروز فقط به تهیه گوشی هوشمند یا تبلت برای حدود یک هفتم دانش آموزان محروم منجر شده که عدد کوچکی است راوی این حقیقت که تبعیض های آموزشی همچنان ادامه دارد.

چه کسانی موبایل و تبلت خریدند؟ برای خرید 330هزار موبایل و تبلتی که تا امروز در اختیار دانش آموزان محروم گذاشته شده از سه بخش پول تامین شده؛ منابع دولتی، موسسات عمومی و بخش غیردولتی و خیران.

حسین اسدی، سفیر عدالت آموزشی که یکی از بزرگ ترین خیران اهداکننده موبایل و تبلت به دانش آموزان در کشورمان است به تنهایی 1717 گوشی و تبلت برای دانش آموزان خریده که 5/6 میلیارد تومان برای خریدشان هزینه کرده است.

اسدی با خنده نقل قولی می کند از مسؤولی که آقای اسدی به تن هایی بیشتر از یک شرکت پتروشیمی عریض و طویل، گوشی و تبلت خریده است.

او به جام جم می گوید: در این مدت خیران زیادی دست به کار شدند و عده ای حتی از همه پس اندازشان گذشتند مثل یک خانم نیک اندیش در اندیمشک که با هزینه ای که برای زیارت گذاشته بود سه گوشی هوشمند برای دانش آموزان خرید و خیر دیگری نیز با همه پس اندازش 17 گوشی برای بچه های محروم تهیه کرد.

در کنار این خیران حقیقی، اما مؤسسات دولتی و عمومی نیز در قالب مسؤولیت اجتماعی پای کار آمده اند که عملکرد برخی از این مؤسسات و نهاد ها را حسینی، مدیر طرح هدایت در اختیار ما می گذارد.

طبق اعلام وی؛ وزارت دفاع 2000دستگاه موبایل یا تبلت، مرکز آمار ایران 10هزار، وزارت تعاون 5000، سازمان بهزیستی 10هزار، کمیته امداد 50 هزار، انجمن اولیا و مربیان کشور 110هزار، بسیج 100هزار، وزارت صمت 100هزار، اتحادیه انجمن های اسلامی 39هزار، بنیاد مستضعفان 50 هزار و اتاق بازرگانی 5000 دستگاه موبایل و تبلت را تعهد کرده اند.

برخی از این ها همه تعهد خود را انجام داده اند و برخی های دیگر تا عمل به تعهدات خود فاصله دارند و نهایتا این که همه خیران حقیقی و حقوقی از سال 99 تا امروز که حدود یک سال می شود، 330هزار گوشی هوشمند و تبلت برای دانش آموزان محروم تدارک دیده اند که دو میلیون عدد با نیاز واقعی کشور فاصله دارد.

درد بی اینترنتی کی درمان می شود؟ طبق آمار های رسمی آموزش و پرورش حدود 700هزار دانش آموز در مناطقی از کشور زندگی می کنند که فاقد پوشش اینترنت است.

به همین دلیل وقتی با مدیر طرح هدایت گفتگو می کردیم، او تاکید کرد که این 700هزار را باید از سه میلیون دانش آموزی که گوشی یا تبلت ندارند، جدا کرد چرا که این 700هزار حتی اگر وسایل ارتباطی هوشمند داشته باشند، به کارشان نمی آید.

این که چرا مناطقی از کشور همچنان زیر پوشش اینترنت قرار ندارد و به تبع آن افراد زیادی از جمله دانش آموزان از زندگی نوین جا می مانند، داستان مفصلی دارد.

شهریور سال گذشته که موضوع محرومیت بخشی از دانش آموزان کشور از اینترنت داغ بود، وزیر وقت ارتباطات اعلام کرد که در 5 درصد نقاط جمعیتی کشور، پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است.

اما این که این ایراد به چه نحوی است را مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان های وزارت ارتباطات در تیرماه امسال توضیح داده است.

حسین حمیدی پور در گفتگو با ایرنا چهار دلیل عمده وصل نشدن برخی مناطق از جمله روستا ها به اینترنت را موقعیت جغرافیایی، ضرورت اتصال به فیبرنوری، هزینه بر بودن ساخت دکل مخابراتی و نبود زیرساخت مناسب برای افزایش پهنای باند عنوان کرده است.

خلاصه ماجرا از زبان وی این است: رساندن سرویس اینترنت به روستا ها به موقعیت جغرافیایی متفاوت آن ها بستگی دارد.

روستا ها گاهی در موقعیت کوهستانی هستند که توسعه ارتباطات در آنجا سخت تر است.

برای توسعه و امکان برقراری صدا و ارائه سرویس اینترنت همچنین به دید رادیویی یا کشیدن فیبر نوری نیاز است تا بتوان دسترسی روستای موردنظر به شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرد.

اگر این دید فراهم نباشد، ساخت دکل مخابرات نمی تواند مشکل را به تن هایی حل کند.

ساخت هر دکل مخابراتی حداقل به دو تا سه میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

پس در شرایط این چنینی به جای این که یک روستای مثلا 30خانواری با ساخت چند سایت و فیبر نوری به اینترنت متصل شود، بهتر است آن هزینه را برای روستایی صرف کنیم که جمعیت بیشتری در آنجا زندگی می کنند.

این توضیحات حتما از نظر فنی و مالی قابل پذیرش است، ولی نتیجه آن محرومیت دست کم 700هزار دانش آموز از آموزش های مجازی است که به طرزی مشهود، عدالت آموزشی را زیر سوال می برد و تبعیض آموزشی و افت کیفیت تحصیل را به یک جماعت محروم، تحمیل می کند.

روش های رفع نیاز دانش آموزان جامانده اگر آمار هایی که رسما اعلام می شود، بیانگر همه حقیقت باشد، اکنون دو میلیون دانش آموز از ابزار های ارتباطی هوشمند و در نتیجه آموزش های مجازی محروم اند.

البته مدیر طرح هدایت معتقد است که برای این دو میلیون نفر هم برنامه ریزی شده تا سال تحصیلی جدید را با گوشی های هوشمند، تبلت یا رایانه آغاز کنند.

جواد حسینی به جام جم می گوید: برای مرتفع کردن نیاز این گروه از دانش آموزان سه راه در نظر گرفته است.

اولین راه استفاده از ردیف اعتباری500 میلیارد تومانی در قالب قانون بودجه سال 1400 است که دولت در اختیار آموزش و پرورش قرار می دهد.

راه دوم نیز اجرایی شدن تفاهمنامه با استانداری های سراسر کشور برای تامین یک میلیون موبایل و تبلت است که قرار است با منابع داخلی استان ها تامین شود.

راه سوم هم استفاده از ظرفیت مدارس است، چراکه در مدارس کشور حدود 700 هزار رایانه وجود دارد که می تواند در اختیار دانش آموزان محروم قرار گیرد.

اگر راه سوم عملی شود، 700 هزار دانش آموز به فضای مجازی و آموزش های از راه دور متصل می شوند که به این ترتیب بازهم یک میلیون و 300 هزار دانش آموز محروم از وسایل ارتباطی می مانند که باید منتظر عملی شدن وعده های دولت باشند.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - دانش آموزان - سال تحصیلی جدید - سال تحصیلی - موبایل - دانش - تبلت - روزنامه جام جم - کشور - جدید - موبایل و تبلت - جام جم - آموزش مجازی - نزدیک - حضوری - مدارس - جمعیت - دانش آموزی - بازگشایی - خبرگزاری - آبان ماه - محرومیت - روزنامه - دسترسی - بیماری - دو روز - گزارش - تکمیل - آموزش - تعطیل

آخرین اخبار سرویس:
ترافیک سنگین در راه های منتهی به تهران/ جاده های شمال قفل شد

موزه جهرم آماده بهره برداری

تهران 7 درجه سردتر می شود / پیش بینی برف و باران

پارک حاشیه ای در خیابان شهرداری ثبت تخلف و جریمه دارد

دما در 7 استان تا 10 درجه کاهش پیدا می کند

افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری تخصصی زکات در فومن

بهره برداری از قطعاتی از شبکه مدیریت سیلاب غرب تهران با حضور استاندار و شهردار

انتصابی جدید در استانداری یزد

بارش باران از اواخر هفته در خراسان شمالی

واکسینه کردن تمام اتباع خارجی

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

پیش بینی تند باد و گرد وغبار در برخی نقاط خوزستان

جاده سیروان به ایلام تا پایان سال تکمیل می شود

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

جاده سیروان به ایلام تا پایان سال جاری تکمیل می شود

پیش بینی تند باد و گرد وغبار در برخی نقاط خوزستان

ترافیک سنگین در جاده های مازندران

محورهای گیلان و مازندران به تهران قفل شدند/ چالوس-کرج یکطرفه است

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

اهدای 2500 بسته نوشت افزار به دانش آموزان مددجو خوزستانی

برف و باران آبان ماهی در راه اردبیل

هیجان انگیزترین صحنه ها در حیات وحش/تصاویر

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

عکس هایی تماشایی از تنگه غوره دان شیراز

خطر سرما و سیلاب در برخی استان ها

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

اضافه خدمت سربازی به چه صورت بخشیده می شود؟

تثبیت مالکیت 256 هزار هکتار اراضی ملی دامغان  

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

ترافیک پرحجم و سنگین در جاده های مازندران

تصاویر| روستای سرآقاسید

تجلیل از دانش آموزان برگزیده طرح شهاب در فارس

آموزش حضوری دانش آموزان در حمیدیه با ارایه کارت واکسن ممکن است

طلب 100 میلیارد تومانی اوقاف زنجان از دستگاه های اجرایی

ترافیک پرحجم و سنگین در جاده های مازندران

تجلیل از 70 دانش آموز نخبه علمی قرچک/ پژوهش سرای علمی سیار قرچک راه اندازی می شود

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

بازدید شهردار تهران از بزرگترین تونل مدیریت سیلاب غرب تهران

وقوع گرد و غبار محلی در خوزستان

16 پیمانکار سرویس مدارس آماده همکاری با آموزش و پرورش هستند

استخدام منشی مطب در کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی فاطر نور در محدوده ونک

استخدام حسابدار خانم با حقوق ثابت و بیمه در تبریز

تصاویر| کوهنوردی در کوه صفه اصفهان

استاندار هرمزگان؛ رفع مشکلات جانبازان و ایثارگران در اولویت

ضرورت توسعه کیفی جشنواره های حوزه مشاوره و پیشگیری

ترافیک در مسیرهای خروجی شمال

ترافیک در جاده های مازندران پرحجم و سنگین است

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

کاهش دمای هوای تهران

روستایی بکر و دست نخورده در قلب گیلان

علت کمبود پزشک چیست؟

اخطار سرما و سیلاب در برخی استان ها/ بارش ها شدت می گیرد

ترافیک در محور رشت به قزوین سنگین شد

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

ترافیک نیمه سنگین در مسیرهای خروجی شمال

ترافیک در مسیرهای خروجی شمال

چین برای کاستن از فشار مشق شب قانون وضع کرد

دورکاری مادران دارای فرزند دبستانی بلامانع است

استخدام مشاور تحصیلی در یک موسسه علمی پژوهشی در آذربایجان شرقی

اعلام شرط بازگشایی مدارس

منوکسید کربن جان سه البرزی را گرفت

گردهمایی تجلیل از موکب داران دهه آخر ماه صفر‎‎ با حضور تولیت آستان قدس رضوی

منوکسید کربن جان سه البرزی را رفت

تصاویر| اسب کاسپین یادگار به جا مانده از باستان‎‎

جوی آرام و آسمانی صاف در لرستان

جوی آرام و آسمانی صاف در استان

نخستین پاراتور خوزستان با حضور 30 ناشنوا برگزار شد

تداوم شرایط پایدار جوی در کرمانشاه

تبلت های امانتی برای دانش آموزان بی بضاعت

7 درجه کاهش دما در انتظار تهرانی ها

پایدار بودن هوای خراسان رضوی

بارش های پراکنده تا پایان هفته در قزوین

اقدامات هیات تیراندازی لرستان در زمینه اهداف زیست محیطی

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دما در تهران

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دما در تهران

حمایت کامل مدیریت شهری از خانواده چهارقلو های تازه به دنیا آمده

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

چین برای کاستن از فشار مشق شب قانون وضع کرد

چهار قلوهای مشهدی از بدو تولد، تحت حمایت شهرداری قرار داشتند

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

بازگشایی مدارس منوط به تزریق دو دز واکسن به 70 درصد دانش آموزان

ترافیک سنگین در جاده های کندوان و هراز

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دما در تهران

رصد خودروهای عمومی حامل کالا و مسافر توسط سامانه های هوشمند خوزستان

بهره برداری از 3 ایستگاه تلویزیونی دیجیتال در مناطق عشایری خراسان جنوبی

کاهش 15 درجه ای دما از دوشنبه/ برف و باران در راه گیلان

70 درصد دانش آموزان قزوینی دوز اول واکسن کرونا دریافت کردند

استخدام 4 عنوان شغلی در جهاد دانشگاهی استان قزوین

مسدود شدن آزادراه تهران-شمال و ترافیک سنگین تر در جاده چالوس

بارش های پراکنده تا پایان هفته

باران و کاهش دما تا 10 درجه در 7 استان/ هشدار طغیان رودخانه ها و لغزندگی جاده ها

شاعر نام آشنای خوزستان درگذشت

مسدود شدن آزادراه تهران-شمال و ترافیک سنگین تر در جاده چالوس

 وزش شدید باد در استانهای دامنه زاگرس

استخدام متصدی پذیرش مرکز درمان در جهاد دانشگاهی استان قزوین

نگهبان///حراست

 وزش باد در دامنه های زاگرس طی امروز بعد از ظهر

مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی صاحب مسکن می شوند

پنج انتصاب جدید در شهرداری تهران

4 طرح ورزشی دانش آموزی در شیراز افتتاح شد

از 3میلیون دانش آموزی که به تبلت دسترسی نداشتند فقط نیاز 330 هزار رفع شده است

از 3میلیون دانش آموزی که به تبلت دسترسی نداشتند فقط نیاز 330 هزار رفع شده است