مطالب مرتبط:
وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران و افغانستان گفتگو کردند
میثمی: آمریکا از دو سال پیش افغانستان را تحویل طالبان داده بود/ رفتار طالبان با پنجشیر نشان دهنده برخورد آنها با شهروندان افغانستان است/ ماهیت ایدئولوژیک و تفکری طالبان می تواند برای ایران خطرناک باشد
آمریکا غرب آسیا را پس از افغانستان ترک می‎کند؟
گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران و افغانستان
اعلام برنامه کاری امیرعبداللهیان در نیویورک/ دیدار و رایزنی ایران و قدرت های جهان در حاشیه نشست سازمان ملل/  گفت و گوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران و افغانستان/ رایزنی اردوغان و گوترش درباره افغانستان، سوریه و لیبی
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:502021-09-21سياسي

آمریکا نفوذ خود را در افغانستان حفظ کرده است/ پشت پرده افغانستان چیزی جز امریکا نیست


حوزه/ نماینده جامعهالمصطفی در افغانستان گفت، خروج امریکا از افغانستان به گونه ای است که همه نفوذ خود را از دست نداده و جای پای خود را حفظ کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام والمسلمین ثابت، در نشست تحلیل اوضاع افغانستان که در نمازخانه سازمان مرکزی جامعهالمصطفی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام عزاداری اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) و تشکر از مسئولان المصطفی به دلیل برگزاری این نشست، با اشاره به ابعاد وضعیت کنونی افغانستان، هدف از برگزاری این نشست را روشنگری اذهان و کمک به تحلیل دقیق تر وقایع این کشور برشمرد و اظهار داشت: در تحلیل مسائل دو موضوع دخالت دارد: مبانی فکری و اندیشه ای تحلیل، وقایع و اتفاقات و اخبار.

وی افزود: اگر اخبار و اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشیم یا اخبار درستی در این زمینه مورد بهره برداری تحلیلی قرار نگیرد، ممکن است تحلیل ارائه شده دچار مشکل باشد.

نماینده جامعهالمصطفی درافغانستان یکی از مبانی تحلیل اوضاع افغانستان را دشمن شناسی دانست و ابراز کرد: اگر انسان ماهیت امریکا و استکبار جهانی را بشناسد، در تحلیل اوضاع دچار خطا و ساده انگاری نمی شود.

وی، با بیان اینکه ایران، جبهه مقاومت و جامعه اسلامی در اقصی نقاط عالم و حتی آزادگان جهان، از خروج آمریکا از افغانستان بسیار خشنود شدند، خروج امریکا را از افغانستان ظاهری و فیزیکی ارزیابی و تصریح کرد: خروج امریکا از افغانستان دو بطن دارد؛ شاید بسیاری از نیروهای مستقیم و غیرمستقیم امریکا در افغانستان حضور داشته باشند و برنامه های خود را دنبال کنند.

از سوی دیگر، امریکا به گونه ای از افغانستان خارج نمی شود که همه نفوذ خود را از دست بدهد و جای پای خود را حفظ خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ثابت سادگی و ساده انگاری در تحلیل خروج امریکا از افغانستان را اشتباه دانست و خاطرنشان ساخت: خروج امریکا، با نقشه های پیچیده ای همراه است و امریکا می کوشد به جبهه مقابلش و ذی نفعان در افغانستان، بیشترین لطمه را وارد سازد.

وی، در ادامه، با اشاره به رویکرد مقام معظم رهبری به وضعیت کنونی افغانستان، بیان نمود: ما در همه زمینه ها پیرو فرامین معظم له هستیم؛ ایشان در تشریح دیدگاه خود دو محور کلیدی را مطرح کردند: 1.

ما طرفدار ملت افغانستان هستیم؛ 2.

برخورد ما با طالبان، به برخورد طالبان با ایران بستگی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین ثابت رویکرد فعلی طالبان را در مقایسه با گذشته، دارای پیچیدگی هایی برشمرد و تصریح کرد: همان گونه که مقام معظم رهبری تصریح نمودند، ایران طرفدار ملت افغانستان است.

در این رویکرد، فقط شیعیان افغانستان مدنظر قرار ندارد و همه اقوام و قومیت های افغانستان را شامل می شود و با این دیدگاه، طالبان هم بخشی از ملت افغانستان به شمار می رود.

وی حفظ یکپارچگی ملت افغانستان را نجات دهنده آنان از شرایط دشوار دانست و ابراز کرد: اگر هر قوم و قبیله ای در افغانستان به دنبال منافع خود باشند، درگیری و کشمکش درونی بسیار محتمل است.

نماینده جامعهالمصطفی در افغانستان، با بیان اینکه وحدت و انسجام ملی افغانستان باید حول همه مذاهب و قومیت ها شکل بگیرد، از زمزمه هایی سخن گفت که تجزیه افغانستان را مطرح می سازد و با اشاره به اهداف شومی که در پس پرده چنین رویکردی وجود دارد، ارائه هر گونه راهکاری را که به وحدت ملی افغانستان لطمه می زند، خطرناک برشمرد و اظهار داشت: برخی طالبان را جزو جبهه مقاومت می دانند و برخی دیگر در نگاهی کاملاّ بدبینانه، بیان می نمایند که باید با طالبان وارد جنگ شد.

از سوی دیگر، گروهی به این ورطه افتاده اند که القا نمایند طالبان هیچ تغییری نکرده و بسیاری از اعمال گذشته را با همان خشونت و جنبه های نادرست انجام می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین ثابت، با بیان اینکه گذشته طالبان را نمی توان مخفی کرد و نادیده گرفت، تصریح نمود: طالبان ریشه های فکری و عقیدتی دارد و بیست سال پیش حرکتی داشت و سال هایی حاکمیت افغانستان را در اختیار گرفت و رفتارهایی از آنها سر زد.

آنان با ورود امریکا به افغانستان کنار رفتند و حکومت های مدنظر امریکا روی کار آمد.

وی افزود: یکی از مسائل مرتبط با پیچیدگی اوضاع افغانستان این است که چرا طالبان توانست بدون خون ریزی و مقاومت، افغانستان را در اختیار بگیرد؛ بسیار روشن است که این امر با توافقات پشت پرده صورت گرفته است و پشت پرده، چیزی جز امریکا نیست.

نماینده جامعهالمصطفی در افغانستان، در ادامه، از حمایت زیرکانه استکبار از احمد مسعود با هدف شعله ورسازی آتش درگیری در افغانستان سخن گفت و اذعان نمود: خستگی ملت از درگیری های داخلی، سبب شده است که مردم هم چندان وارد عرصه مقاومت در برابر طالبان نشوند.

وی در جمع بندی سخنان خود، بر حمایت از ملت و وحدت ملی افغانستان تأکید کرد و دخالت قدرت های خارجی را در حل و فصل ماجرای افغانستان رنج آور دانست و تصریح کرد: به هر روی، امیدواریم حکومتی مد نظر ملت افغانستان تشکیل شود و در جهت رشد و تعالی افغانستان گام بردارد.

حجت الاسلام والمسلمین ثابت، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به وضعیت نمایندگی المصطفی در افغانستان در شرایط کنونی اظهار داشت: در این شرایط، مدارس علمیه و حوزه ها فعالیت عادی خود را ادامه می دهند و نمایندگی جامعهالمصطفی نیز روند عادی خود را در قبال مدارس و حوزه های علمیه دنبال می نماید و برنامه های علمی و فرهنگی را پی می گیرد.

وی، با اشاره به دیدگاه طالبان در مورد تفکیک جنسیتی کلاس های دانشگاه، سیاست نمایندگی المصطفی را طبق نظر رییس جامعهالمصطفی، مبتنی بر این اصل دانست و ابراز نمود: در مجموع، دانشگاه های خصوصی وضعیت خوبی در افغانستان ندارند، زیرا عده ای از استادانشان و بسیاری از دانشجوها رفته اند و اوضاع به هم ریخته اقتصادی، موجب اشکالات اساسی در اداره دانشگاه ها شده و به همین دلایل، درآمد دانشگاه ها به شدت کاهش یافته است.

نماینده جامعهالمصطفی در افغانستان شرایط دانشگاه المصطفی را با توجه به تدابیر مسئولان المصطفی مناسب توصیف کرد و از تقاضای برخی دانش پژوهان برای پذیرش در دانشگاه المصطفی سخن به میان آورد.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی، به نظر می رسد برنامه های جامعهالمصطفی با تأخیر و تعلل روبه رو نخواهد شد و امیدواریم در فضای جدید بتوانیم برنامه های علمی و آموزشی جامعهالمصطفی را عملیاتی سازیم و در بعد دانشگاهی و حوزوی برنامه های خود را به خوبی اجرا نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین ثابت، در پایان، وجهه همت مسئولان دانشگاه المصطفی- افغانستان را کاهش ترس، واهمه و بی انگیزگی و تزریق نشاط و انگیزه در دانش پژوهان و استادان برای تداوم فعالیت های علمی برشمرد.


کلید واژه ها: افغانستان - تحلیل - برگزار - برگزاری - المصطفی - حجت الاسلام والمسلمین - اخبار - اوضاع افغانستان - نشست - امریکا - اربعین شهادت - حجت الاسلام - بهره برداری - وقایع - مبانی فکری - نفوذ - نمازخانه - خبرگزاری - پشت پرده - اطلاعات - روشنگری - مسئولان - نماینده - عزاداری - اندیشه - اربعین - سازمان - دخالت - گزارش - مرکزی

آخرین اخبار سرویس:
گسترش مناسبات ایران و روسیه در صحنه بین الملل

بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله حکیم در قم

عباس زاده: سناریوهای احتمالی نظام سلطه پیرامون مرزهای ایران بررسی شد

استخدام مدیر دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

شرط رفتن به سالن تئاتر در روزهای کرونایی

ترامپ در حال انجام نوع متفاوتی از کودتا است

اولین همایش استانی نماز در سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام برگزار شد

رستمی: تعلیم و تربیت متناسب با تحولات، آینده کشور را ترسیم می کند

سیاسی کاری در آموزش و پرورش عشایری کهگیلویه و بویراحمد جایی ندارد/در همه امور شفاف عمل می کنیم

دولت عراق «اعتراض مسالمت آمیز» به نتایج انتخابات را قانونی دانست

زاهد دوست امام جمعه خورموج شد

کردستان نماد و تجلی وحدت اسلامی در کشور است

توافق درباره همکاری نظامی دریایی با روسیه

شهردار منطقه 10 پایتخت معارفه شد

هفت شرط اصلی در رابطه با برخورد مناسب با جهان نابرابر

«آتامبایف» بار دیگر محکوم شد

نشست ائمه جمعه و جماعات ، متنفذین و نخبگان اهل تشیع و تسنن شهرستان نقده

نامه تند چهره نزدیک به قالیباف به وزیر رییسی

ویدئو| لحظه برخورد شیء اسرار آمیز به سیاره مشتری

برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

یادواره ی 400 شهید شهرستان ابهر

تاکید رییس کل دادگستری استان ایلام بر لزوم پیگیری رفع موانع تولید

احتمال صعود «وشمال»

دولت عراق «اعتراض مسالمت آمیز» به نتایج انتخابات را قانونی دانست

سرپرست هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

استخدام کارمند اداری با پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

درِ اتاق مدیران شهرداری به روی مردم باز باشد/ موضوع تعارض منافع را جدی می گیرم

دعوت اتحادیه های دانشجویی از معاون امور زنان ریاست جمهوری برای حضور در جمع دانشجویان

پاکدستی و انسجام اولویت اعضای شورای شهر تهران باشد

سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی به قم

پیامبر اسلام(ص) هدایتگر بینش، نگرش و کُنش انسان ها به سوی خدا بود

ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت

دیدار جمعی از نمایندگان سازمان های مردم نهاد و فعالان حامی فلسطین با امیرعبداللهیان

دعوت 3 اتحادیه دانشجویی از خزعلی برای تبیین برنامه های معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری

برگزاری مراسم بزرگداشت دوازدهمین سالگرد شهدای وحدت در حرم مطهر رضوی

استخدام فروشنده با حقوق وزارت کار، پاداش و پورسانت در شرکت آلند در تهران

امیرعبداللهیان: برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم

سهمیه گاز نیروگاه های تبریز و سهند قطع شده است

رییسی تذکر کتبی گرفت ! | جزییات

11 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد / تنوع بخشی به نظام نام گذاری اسلامی و ایرانی

سرپرست هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

قول رییس سازمان برنامه و بودجه: سال بعد ارزش پول ملی کاهش پیدا نمی کند

«زاویه» میزبان دبیرعلمی کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی/ «زاویه» به بررسی نقش علمی شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی می پردازد

دیدار وزرای کشور ایران و ترکیه

روابط ایران و ترکیه برادرانه است نه دیپلماتیک

آیا باید سدها را خراب کنیم؟/فیلم

واکنش معاون شهرداری تهران به تحریف صحبت هایش توسط بی بی سی

آیا امکان ترمیم دستمزد کارگران در نیمه ی دوم سال وجود دارد؟

میرکاظمی: ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت / خروج دولت از اقتصاد؛ اولین گام تغییرات اساسی و ثبات اقتصادی

ویدئو| فروش روغن بنفشه، مرزن جوش و سفیدآب در حاشیه تجمع امروز ضدواکسن

برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت: یکی از مشکلات جدی جامعه ما این است که به همدیگر رحم نمی ‎کنیم/ جوانان منتظر عملی شدن قول مسکن ارزان قیمت هستند

کنگره شهدای زنجان| یادواره شهدای جهادگر برگزار شد

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی شد

ادای احترام میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به مقام شامخ امام خمینی (ره)

استخدام دستیار پزشک و منشی با پاداش در کلینیک سحر در تهران

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها با بیمه در شرکت فردایران در تهران

استخدام ویزیتور حضوری با حقوق و مزایای قانونی، پورسانت، بیمه و پاداش

استخدام تکنسین تاسیسات با بیمه، بیمه تکمیلی در چیلیک سازان ایرانیان - گیلان

رسانه مهم ترین لشکر انقلاب است/ضعف حوزه پیش بینی در رسانه ها

تسلیت درگذشت پدر بزرگوار شهیدان رکنی در رفسنجان

استادی که مثل هیچ کس زندگی نکرد

بوشهر یک روز بدون فوتی را سپری کرد

امام جمعه تبریز: راه اندازی شبکه ملی کسب و کار مجازی باعث رونق اقتصاد کشور می شود

لایحه رتبه بندی معلمان به صحن علنی مجلس بازگشت

اگر چیزی به مردم می گوییم باید شامل حال خودمان هم باشد/مردم پول نمی دهند که ما برای خودمان برداریم

میرتاج الدینی: طرح های مرتبط با شفافیت اموال مسئولان در مجلس رای می آورد

رعایت شوه نامه های بهداشتی در بافق الگو بود/تمام کارمندان ادارات ملزوم به تزریق واکسن هستند

دیدار معاون رییس جمهور با نمایندگان اهل تسنن مجلس

تشکیل دولت سایه دانشجویی

امیرعبداللهیان: از همه ظرفیت ها برای حمایت فلسطین استفاده خواهیم کرد

وعده میرکاظمی برای حفظ ارزش پول ملی

گفت وگو یکی از مهمترین راهکارهای همزیستی مسالمت آمیز میان مسلمانان است

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی شد

رییس مجلس شورای اسلامی فردا به دیدار مراجع می آید

بهره گیری از نخبگان اهل سنت پایانی بر رفع تبعیض های مدیریتی

جریان سازی در بین خانواده ها می تواند دستاورد اجرای طرح 313 کمیته امداد باشد

رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان رد می شود؟

بختیاری: رزمایش مواسات ما را در دنیا سربلند کرد/ تا دوسال آینده هیچ مددجویی در هرمزگان بدون مسکن نخواهد بود

پتروشیمی در احداث جاده سلامت چوار مشارکت می کند

حضور وزرا و معاون رییس جمهور در اردبیل

وزیر علوم: دانشگاههای کشور در اثرگذاری و رفع نیازهای جامعه انتظارات را برآورده نکردند

رانت در طرح بافت اطراف حرم رضوی چگونه اثرگذار شد؟

استخدام مسئول امور دفتری در هانا ژن در شهرک صنعتی بهارستان

اینترنت در دولت رییسی محدود می شود؟

تجدید میثاق شرکت کنندگان در سی وپنجمین کنفرانس وحدت اسلامی با آرمان های امام خمینی(ره)

تجدید میثاق شرکت کنندگان در سی وپنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با آرمان های امام خمینی(ره)

مدارس حج باید به روش های نوین مجهز شوند

علم الهدی: افزایش گرایش به اسلام در جهان با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد

ترامپ در حال انجام نوع متفاوتی از کودتا است

فارس24| از پاستور بی پول تا سردار قلابی و فساد مالی 2500 میلیاردی

ماجرای دستگیری سردار قلابی

مخبر:شرایط بازگشایی مراکز آموزشی فراهم شود

بختیاری: رزمایش مواسات ما را دنیا سربلند کرد/ تا دوسال آینده هیچ مددجویی در هرمزگان بدون مسکن نخواهدبود

ضرورت همگرایی اقتصادی بین کشورهای اسلامی

برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

رییس سازمان انرژی اتمی: امروز متهم واقعی در جایگاه مدعی قرار گرفته است

تجلیل از موکب داران شهرستان مهریز در کشور عراق

وزیر کشور: توسعه روابط راهبردی، شروعی خوب برای تعمیق بیشتر روابط با کشور ترکیه است

سلطنت طلبی

آمریکا نفوذ خود را در افغانستان حفظ کرده است/ پشت پرده افغانستان چیزی جز امریکا نیست

آمریکا نفوذ خود را در افغانستان حفظ کرده است/ پشت پرده افغانستان چیزی جز امریکا نیست