موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - لايحه رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - كميسيون برنامه و بودجه - دانشگاه آزاد اسلامي - كميسيون برنامه - برنامه و بودجه - كميسيون برنامه و بودجه مجلس - حق لطفي - سند تحول بنيادين - هادي محمدي - نوسانات قيمت سيمان - ميامي - محمد البرادعي - سردار ملك - مدير توليد - سيروس صابري - فينال جام باشگاه هاي اروپا - شاهين بندرعامري - بهاران بني احمدي - چگوارا

مطالب مرتبط:
برای حمایت از کشاورزی؛ تامین اجتماعی را خرج می کنند/ فقط به اندازه 3 سال پول برای اجرای متناسب سازی داریم/ اتاق بازرگانی «پارلمان بخش خصوصی» نیست وکیل دولت است
تامین اجتماعی بازنشستگان خرج حمایت از کشاورزان شد؟
نقش حمایت های اجتماعی در بهبود سلامت روان معلمان
تفاهم نامه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد برای حمایت اقشار کم درآمد
انتقاد از زیاده طلبی های بیمه تامین اجتماعی
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:352021-09-21اقتصادي

برای حمایت از کشاورزی؛ تامین اجتماعی را خرج می کنند


علی دهقان کیا، رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران گفت: زمانی که دولت و مجلس پوشش بیمه ای لازم را در بخش کشاورزی دیده اند و صندوقی هم برای آن ایجاد کرده اند، - دیدارنیوز" ـ با روی کار آمدن دولت سیزدهم و رونمایی از پیمان ها و توافقات جدید بین المللی، برخی افق اقتصاد ایران را روشن تر از همیشه توصیف می کنند؛ اقتصادی که با مطرح شدن طرح های بزرگ مقیاس مجلس، مانند افزایش یارانه های نقدی به چند میلیون تومان برای هر نفر به ازای حذف یارانه های پنهان حوزه انرژی، حذف مجوز های راه اندازی کسب و کار و اخیرا هم تصویب طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی در صحن، بیش از همیشه رو به توسعه به نظر می رسد؛ فارغ از اینکه ثابت شود که آیا حرکت های صورت گرفته به توانمندسازی اقشار ضعیف، رشد اقتصادی در بلندمدت و جلوگیری از فرار سرمایه منتهی می شوند یا خیر.

طرح امنیت غذایی از لحاظ وسعت دربرگیری و جمعیتی که می تواند با خود همراه کند، پررنگ تر از سایرین است.

بر اساس بخشی از این طرح، به جهت رفع موانع تولید، سهم بیمه کارگر از روی دوش کارفرما برداشته و برعهده دولت گذاشته می شود.

در گفتگو با علی دهقان کیا (رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران) ابعاد و اثرات این طرح را بررسی کردیم.

مجلس اخیرا با انگیزه افزایش تولید کشاورزی، تامین امنیت غذایی و کاهش قیمت تولیدات این بخش، طرحی را برای حمایت از سرمایه گذاری تهیه و به تصویب رسانده است.

در بخشی از این طرح معافیت های بیمه ای برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است؛ معافیت هایی که به قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارگر در کارگاه های دارای 5 نفر کارگر و کمتر از آن برمی گردد.

در واقع مجلس به نوعی تلاش می کند که بر اساس الگوی قدیمی معافیت، هزینه های تولید را تعدیل کند تا سرمایه گذاری را جذاب جلوه دهد؛ درحالیکه سازمان تامین اجتماعی بر اساس هر معافیتی نیاز به تعریف منابع آن در بخش وصول حق بیمه دارد؛ حتی مرکز پژوهش های مجلس هم در گزارش کارشناسی خود از این طرح، اذعان داشته که اگر منابع معافیت بیمه ای دیده نشود، اصل 75 قانون اساسی نقض می شود؛ البته در گذشته هم قوانین حمایتی مجلس در حوزه تامین اجتماعی با اتکا به رعایت اصل 75 به تصویب شورای نگهبان رسیدند، اما در عمل، دولت به تعهداش عمل نکرد و فشار آن ها را به سمت سازمان تامین اجتماعی هُل داد.

به نظر شما طرح هایی از این دست که با پشتوانه حمایت از تولید، به ظهور می رسند، برای آینده چه خطراتی را می آفرینند؟ واقعیت امر این است که در حوزه کشاورزی، با رشد منفی مواجه هستیم و وزن تولید کشاورزی در سبد تولید ناخالص داخلی ایران کاهش یافته است؛ درحالیکه در بهار امسال بخش کشاورزی با رشد منفی 4.

5 درصد مواجه بوده، بخش های صنعت و خدمات رشد مثبت داشته اند و بر اساس اعلام مرکز آمار ایران هر کدام به ترتیب 13.

8 و 4.

5 درصد نسبت به مدت مشابه، رشد داشته اند.

در نتیجه بخش کشاورزی علی رغم بهره برداری 90 درصدی از منابع آبی کشور، بهره وری مناسبی را در خود ندارد.

به سبب همین دست اندازی گسترده به منابع آب توسط زمین داران و بنگاه های خصولتی و دولتی، کشور در لبه ی پرتگاه تشنگی و فقر آبی قرار گرفته است؛ حالا عده ای در مجلس می خواهند به قیمت به ته کشاندن منابع آبی کشور امنیت غذایی ایجاد کنند! حتی بررسی تراز تجاری این بخش هم نشان می دهد که دولت با توجه به طولانی مدت شدن خشکسالی و کاهش حجم بارش های فصلی و ضعف شبکه ی آب رسانی که در ماه های گذشته هم به صدر اعترضات کشاورزان در استان های به اصطلاح پرآبی مانند خوزستان تبدیل شده، امنیت غذایی را از خارج وارد می کند و در این وضعیت، چاره ی دیگری هم ندارد.

برای مثال در سال گذشته حدود 7 برابر صادرات محصولات کشاورزی، واردات داشتیم.

این در حالی است که در 5 ماه ابتدای سال 98، واردات محصولات کشاورزی تنها 3 برابر میزان صادرات آن بود.

حالا در این میان، که ناچاریم بازار خود را از خارج تامین کنیم؛ چگونه می توانیم که بر اساس طرح نمایندگان برای تقویت امنیت غذایی کشور، از واردات بی نیاز شویم؟ اصلا چند کشور در دنیا وجود دارند که در تولید محصولات کشاورزی خودکفا شده اند که ایران دومی باشد؟ این موارد به کنار، برای حمایت از واحد های کشاورزی، سازمان تامین اجتماعی را خرج می کنند.

بر اساس این طرح که تا این لحظه با حمایت اکثریت نمایندگان در مجلس تصویب شده، واحد های کشاورزی از معافیت بیمه ای سهم کارفرما برخوردار می شوند و تعهدات آن ها به دولت منتقل می شوند، اما آیا دولت، 26 ساز و کار حمایت بیمه ای از کارفرمایان را به موقع تامین منابع کرده که حالا در بخش کشاورزی که درگیر رشد منفی و ورشکستگی آبی است، انجام دهد؟ در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی از بابت تعهدات گذشته دولت ماهی 4 تا 5 هزار میلیارد تومان کسری منابع دارد و به زحمت آن را جبران می کند.

آیا با اضافه شدن چنین تعهد سنگینی در قبال واحد های کشاورزی، سازمان تامین اجتماعی به خاک سیاه نمی نشیند؟ ظاهرا مجلس طرح خود را با محوریت خودانگیختگی برای سرمایه گذاری و ایجاد شغل توجیه می کند و بیمه هم بخشی از این طرح است، اما آنچه به نظر می رسد، خفیف دانستن مسئله صندوق ها نسبت به ایجاد اشتغال و تحریک سرمایه گذاری است؛ انگار که اشتغال و ایجاد پوشش بیمه ای، بر مصالح کوتاه مدت صندوقی مانند تامین اجتماعی که حالا مدیران آن ملزم به پذیرش سیاست های کلان کشور هستند، ارجح است.

در ارتباط با بخش کشاورزی، مشکلات تولیدکنندگان به حق بیمه برنمی گردد.

همین حالا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با نرخ های بیمه ای متفاوت، در شهر های زیر 20 هزار نفر، مردم را زیر پوشش می برد.

برخلاف صندوق تامین اجتماعی، دولت تعهدات خود بابت سهم بیمه کشاورزان را به صندوق بیمه اجتماعی پرداخت می کند؛ چرا که این صندوق جوان و متکی به دولت است، اما تامین اجتماعی از قرار گرفتن در مسیر تعهدات دولت، متضرر می شود و نمی تواند زیر بار آن کمر صاف کند.

زمانی که دولت و مجلس پوشش بیمه ای لازم را در بخش کشاورزی دیده اند و صندوقی هم برای آن ایجاد کرده اند، چرا تعهدات کارفرمایان را به تامین اجتماعی احاله می دهند؟ همانطور که گفتم مشکل بخش کشاورزی بیمه نیست؛ چراکه اساسا هزینه های تولیدکنندگان بخش کشاورزی در بخش غیربیمه ای متمرکز شده است.

برای مثال با کاهش سطح آب های زیرزمینی کشاورزان ناچار به حفر چاه های عمیق تر شده اند؛ چاه های قدیمی دیگر پاسخگو نیستند، اما حفر چاه جدید به اضافه ی تجهیزات پمپ کردن آب، بین 500 میلیون تا بیش از 1 میلیارد تومان هزینه دارد؛ درحالیکه متوسط قیمت محصولات به اندازه ی هزینه های خدمات کشاورزی رشد نمی کنند.

اساسا کشاورزان از قیمت گذاریِ بازار راضی نیستند و دولت را مقصر می دانند.

زمانی که سود لازم برای پوشش زیان های سرمایه گذاری در تولید کشاورزی، استحصال نمی شود، روستانشین، زمینش را می فروشد یا رها می کند.

بنابر اعلام آقای جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، تنها تا سال گذشته 30 هزار روستا خالی از سکنه شده اند؛ درحالیکه تنها 62 هزار روستا در کشور وجود دارند.

این زمین ها حالا به ویلا های میلیاردی و خانه باغ تبدیل شده اند.

اقتصاد روستا به سرعت به سمت شهری شدن پیش می رود و تولید روستایی بی معنی شده است؛ حالا چرا مجلس در این مقطع به یادش اُفتاده که امنیت غذایی ایجاد کند؟ به نظر می رسد که اقتصاد ایران همین امروز هم ماهیت تیول داری را در تار و پود خود حفظ کرده است.

در این اقتصاد، توزیع امکانات بر مبنای توسعه ی قدرتِ رانت و توزیع موقعیت ها ارجح است؛ مثالش هم توزیع نابرابر تسهیلات بانکی است که به گفته ی زاکانی، رییس سابق مرکز پژوهش های مجلس، 70 درصد سپرده های بانکی تنها در اختیار 1 درصد افراد جامعه قرار گرفته است؛ درحالیکه بانک ها این شکل توزیع سپرده ها را به نام حمایت از رونق تولید توجیه می کنند.

به نظر می رسد که طرحی مانند حمایت از تولید کشاورزی هم با اینکه به نام حمایت از تولید و اشتغال گره خورده، اما درنهایت با قربانی کردن تامین اجتماعی، بر ماهیت تیول داری اقتصاد ایران قرار می گیرد و نمود می یابد.

اساسا جبران هزینه های تامین اجتماعی بیمه شدگانِ بخش کشاوزی بی معناست؛ چراکه وزن بخش خصولتی و دولتی در آن بیشتر از بخش خصوصی است.

واقعیت این است که زمین داران معمولی که به جایی هم وابستگی ندارند یا بیمه نیستند یا خود را به صورت اختیاری، نزد سازمان تامین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیمه کرده اند.

در مقابل بخش های خصولتی و دولتی که بیشترین وسعت زمین های حاصلخیز کشور را در اختیار دارند یا آن ها را به افراد عادی اجاره داده اند یا اینکه خودشان بهره برداری می کنند و در چارچوب مقررات بیمه ی اجباری، کارگرانشان را بیمه کرده اند و 23 درصد سهم کارفرما را می پردازند.

تصمیم مجلس برای معاف کردن واحد های کشاورزی از پرداخت سهم بیمه کارفرما، انگیزه تولید و سرمایه گذاری در این بخش را افزایش نمی دهد؛ چرا که مالکانِ خُرد که اصلا توانایی سرمایه گذاری و جبران زیان های تورم بخش کشاورزی را ندارند.

هزینه های تولیدکننده در بخش کشاورزی در بهار 1400 نسبت به مدت مشابه در سال قبل، 71.

9 درصد افزایش یافته است؛ درحالیکه از بهار 98 تا بهار 99 تنها شاهد 6.

8 درصد افزایش شاخص قیمت تولیدکننده در این بخش بودیم.

با این وصف، رفع مشکل بیمه چه کمکی به حل مشکل سرمایه گذاران می کند؟ کسانی که با چشم باز به افق های بخش کشاورزی نگاه کرده اند، ویلاسازی را به کاشت برنج و چای ترجیح داده اند.

سود چند صد درصدی در خرید و فروش زمین برای ساخت ویلا و خانه باغ چشم بخش مستغلات را پر کرده است؛ آنگاه مجلس به جایی اینکه بخواهد هزینه های استحصال آب از زمین، خرید بذر، کود، موتور آب، مالیات و.

را جبران کند، به دنبال بیمه تامین اجتماعی است.

مشکل اینجاست که مجلس با این طرح ها سیگنال غلط به سرمایه گذاران می فرستد و برای معافیت از سهم بیمه کارفرما تقاضای کاذب ایجاد می کند؛ در حالی که اساسا مشکل خالی شدن بخش کشاورزی از سرمایه گذاری، به سود پایین، تورم بالا و رشد منفی آن بازمی گردد.

نمایندگانی که طرح تامین امنیت غذایی کشور را تهیه کرده اند، بر مسئله رفع تعارض منافع دست گذاشته اند تا به نوعی بتوانند از وقوع فساد در توزیع زمین و سیاست های مرتبط با تقویت بخش کشاورزی جلوگیری کنند، اما از طرفی همین طرح در تعارض منافع آبشخور خود را می یابد؛ چرا که دولت به عنوان حامی این طرح از نفوذ خود در ساختار ریاستی سازمان تامین اجتماعی برای مشارکت در طرح استفاده می کند.

آیا چنین برداشتی درست است؟ بله، به نظر می رسد، همانطور که طرح تامین امنیت غذایی کشور می خواهد مشکل تعارض منافع را در بخش دولتی حل کند تا دولتی های متولی ساماندهی بخش کشاورزی، به دلیل سهم داشتن در سیاست گذاری ها، اقتصاد این بخش را به نفع سرمایه گذاری خودی ها، سوق ندهند، همین نفوذ دولتی در ساختار سازمان تامین اجتماعی موجب شده که بیمه شدگان، بازنشستگان و افراد تبعی شان که حدود 44 میلیون نفر از جمعیت کشور را دربرمی گیرند، نتوانند در سیاست گذاری های این بخش سهمی داشته باشند و به عنوان ذی نفع با مجلسی که می خواهد منابع تامین اجتماعی را صرف بلندپروازی های سیاسی خود کند، مقابله کنند.

امروز، چون مجلس و دولت باهم توافق کرده اند و این 44 میلیون نفر هم سهمی در اداره تامین اجتماعی و تعیین سیاست های مرتبط با آن ندارند، باید آنچه این ها به آن ها تحمیل کرده اند را بپذیرند؛ ضمن اینکه جامعه ذی نفعان سازمان تامین اجتماعی قادر نیستند که دولت را برای وصول طلب خود زیر فشار بگذارند.

امروز اگر بخش خصوصی حق بیمه خود را پرداخت نکند، سازمان تامین اجتماعی به هر طریق آن را وصول می کند، اما هیچ قدرتی در زمینه دریافت سهام کارفرمایی دولت ندارد.

با این وجود دولت و مجلس باید این واقعیت که تامین اجتماعی با همین وضعیت هم به روز سیاه نشسته است را بپذیرند و دست خود را کوتاه کنند.

اگر وضعیت تامین اجتماعی سیاه تر شود، 44 میلیون نفر بر گردن دولت می افتند.

در نتیجه جدا از اینکه در مقابل سیاست های مداخلانه گرایانه، قدرتی نداریم، باید اعلام کنیم که تامین اجتماعی به نازکی مو رسیده و اگر این تار مو هم پاره شود، هر چه بماند، در کفِ دولت قرار می گیرد و آن زمان پاسخگویی به 44 میلیون نفر به یک اجبارِ اجتماعی تبدیل می شود.

هر تعهدی که برای دولت تعریف می شود حتما باید در بودجه سنواتی تسویه شود یا اینکه اصلا هیچ تعهدی دیده نشود.

هشتِ 60 درصد بازنشستگان گرویِ نُه شان است و دیگر نمی توانیم از بازنشستگان بگیریم و خرج واحد های کشاوزی کنیم.

حالا ممکن است که مجلسی ها بگویید سازمان تامین اجتماعی سال گذشته 32 هزار میلیارد در قالب های غیرنقد از محل مطالباتش دریافت کرد و امسال هم 89 هزار میلیارد تومان دیگر برایش در نظر گرفته شده است؛ پس چرا به رونق تولید و تقویت امنیت غذایی کشور کمک نکند .

در جایگاه نماینده بازنشستگان، چه پاسخی را برای آن ها دارید؟ بله، سال 99، 32 هزار میلیارد تومان از دولت به ازای مطالبات سازمان در قالب سهام، اوراق و تهاتر بدهی دریافت شد، اما عینا خرج بدهی بانکی سازمان شد.

در حال حاضر هم به دنبال 89 هزار میلیارد تومان مصوب سال جاری هستیم، اما تنها تا 3 سال آینده برای اجرای متناسب سازی و تعهدات دیگر، اعتبار داریم.

معادل این طلب، باید تا 3 سال دیگر بفروش برسد.

در نتیجه با وضعیت بودجه ای کنونی، تامین اجتماعی تنها تا 3 سال دیگر منابع دارد؛ پس از آن چه کند؟ در نتیجه می گوییم بیهوده به معافیت سهم کارفرمایان و انداختنش به سمت دولت، دل خوش نکنند! سازمان تامین اجتماعی در هر حوزه ای نیاز به سرمایه گذاری دارد.

اینکه فکر کنند، چون سازمان در هر ماه 22 هزار میلیارد تومان منابع وصول می کند، پس 22 هزار میلیارد تومان سرمایه گیر بیمه شدگان می آید، چنین نیست.

کل منابعی که وصول می شود عینا به مصرف می رسد.

وجود کسری چند هزار میلیاردی در وصولی تامین اجتماعی واضح است و دولت و مجلس نباید بیهوده و بدون شناختن ساختار منابع و مصارف و مطالبات و بدهی ها قانون وضع کنند.

هر فشاری یک حد و تحمل مشخصی را به دنبال دارد.

در مورد تامین اجتماعی این تحمل تمام شده است.

این رویکرد که برای سهم کارفرما معافیت در نظر گرفته شود، تا اندازه ای به گفتمان ماهیت ضدتولید نظام تامین اجتماعی نزدیک است.

سال هاست که بر اساس همین گفتمان، فشار ناشی از معافیت های سهم کارفرما را به دولت منتقل می کنند و دولت هم با توجیه کسری بودجه و بفروش نرسیدن نفت، آن را به سمت سازمان تامین اجتماعی سرازیر می کند.

اینگونه هرگاه که اراده کرد، بخشی ازطلب تامین اجتماعی را پرداخت می کند.

این گفتمان تا چه اندازه در ایجاد وضعیت کسری منابع چند هزار میلیاردی سهم دارد؟ مثالی می زنم تا موضوع برای افرادی که این گفتمان را برجسته می کنند، روشن شود؛ تا سال پیش، در یک کالای ساخته شده در بخش صنعت، سهم دستمزد به طور متوسط حدود 10 بود.

از ابتدای امسال که قیمت ها مجدد افزایش یافت و نرخ تورم کل کشور در مرداد ماه 1400 برابر 45.

2 درصد شد و دهک دهم جامعه تنها 54 درصد تورم را در بخش خوراکی ها تجربه کرد، سهم دستمزد از قیمت شده بازهم کاهش یافت و به 6 تا 7 درصد رسید.

23 درصد از دستمزد را هم کارفرما به عنوان حق بیمه می پردازد که در نتیجه سهم بیمه از میزان کل هزینه های تولید کالا به مراتب کوچکتر است؛ تازه کارفرمای هزینه بیمه را هم روی قیمت نهایی خود اعمال می کند.

همان زمان که 10 درصد یک کالای صنعتی را هزینه دستمزد تشکیل می داد، سهم بیمه 1.

5 تا 1.

6 درصد بود.

با این حال اتاق بازرگانی روی همین موضوع حساسیت نشان می داد و آن را مانع تولید می خواند.

زمانی که در عرض 2 سال یعنی 99 و 1400 بیش از 90 درصد تورم در سمت مصرف کننده تلنبار می شود و تولیدکننده عینا آن را بر روی قیمت محصولش لحاظ می کند، سهم تامین اجتماعی چه جایگاهی دارد؟! اگر بخواهم ملموس تر صحبت کنم تنها از فروردین تا مرداد، به واسطه یک تورم نزدیک به 50 درصدی، 2 میلیون تومان بر روی هزینه های سبد معیشت قرار گرفته است؛ یعنی بر اساس نازل ترین شاخص های قیمت، 2 میلیون تومان به هزینه های زندگی کارگران و بازنشستگان افزوده شده است.

آنگاه این ها را نمی بینند و سهم بیمه را برانداز می کنند! اینقدر که این محاسبات و نگرش ها به انقلاب ضربه زد، دشمن در آن توفیقی نداشت.

زمانی که 50 درصد تورم داریم، حداقل باید به همین میزان بر روی دستمزد کارگران قرار دهید تا قدرت خرید آن ها را در سطح سال 99 حفظ کنید.

این 2 میلیون تومان افزایش هزینه ها را نمی بینید؟ بخشی مانند اتاق بازرگانی که تامین اجتماعی را مزاحم تولید و مانع اصلی آن معرفی می کند، به دنبال منافع خصولتی هاست.

اگر کسی می گوید که این اتاق نماینده بخش خصوصی است یا از موضوع بی خبر است یا اینکه کم لطفی می کند تا واقعیت کتمان شود.

اتاق بازرگانی به نوع وکیل دولت محسوب می شود.

هرجا که دولت معذورات دارد، از ابزار اتاق برای چانه زنی و پیشبرد کارش استفاده می کند؛ حتی نمایندگان کارفرمایان در کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی نگفتند که تامین اجتماعی مانع اصلی تولید است، اما اتاق بازرگانی که ردی از نمایندگی بخش خصوصی واقعی را در خود ندارد و کارگزار دولت محسوب می شود، این چنین فضایی را علیه 44 میلیون نفر حاکم می کند.

ممکن است که عده ای توجیه کنند که افزایش تولید، در نهایت کشور را ثروتمندتر می کند؛ هرچند تامین اجتماعی در زمان طولانی تری به طلبش دست می یاید.

از این دیدگاه رشد و خودکفایی هزینه ای هم دارد که همه باید آمادگی پرداخت آن را به نفع مصالح عمومی داشته باشند.

آیا چنین طرح هایی ازاین منظر قابل توجیه نیستند؟ من پاسخ می دهم؛ فرض کنید که حالا موانع را برای این ها برداشتند تا تولید کنند، چه کسی قدرتِ خریدِ محصولات آن ها را دارد؟! تنها تا مرداد ماه هزینه های معیشت بر اساس حداقل قیمت ها به 10 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است؛ درحالیکه دستمزد کارگران و حداقل مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به طور متوسط در حدود 4 میلیون تومان است؛ یعنی بیش از 6 میلیون تومان از هزینه های زندگی با حقوق پوشش داده نمی شود.

اجناسی هم که تولید می شوند، کیفیت ندارند که حتی به فرض داشتن این 10 میلیون و 500 هزار تومان هم بتوانید از خریدتان احساس رضایت داشته باشید.

بازنشسته ای که قبلا سالی 2 بار کفش می خرید دیگر هر 2 سال یکبار می تواند آن را بخرد؛ حالا هرچه قدر هم کفش تولید کنند، این بازنشسته قدرت خرید آن را ندارد.

با کدام گردش مالی، اشتغال ایجاد می شود که حالا به واسطه برداشته شدن تامین اجتماعی محقق شود؟! با این حال، اتاق بازرگانی همین افزایش های معمول و کمتر از میزان تورم دستمزد را هم برنمی تابد و آن را عامل ایجاد تورم معرفی می کند؛ درحالیکه این اتاق که به اشتباه پارلمان بخش خصوصی خوانده می شود، بودجه های غیرمتعارف سازمان های خصولتی، حقوق ها و پاداش های نجومی و خارج از حد تصور کارگران و بازنشستگان، زیان مالی بنگاه های دولتی، مخارج جاری دستگاه ها و بانک های دولتی که با خلق پول قدرت و رها کردن تورم پاسخ داده می شود، را نمی بیند.


کلید واژه ها: تامین اجتماعی - بازنشستگان تامین اجتماعی - کشاورزی - طرح تقویت امنیت غذایی - راه اندازی کسب و کار - اقتصاد - یارانه های پنهان - تولیدات کشاورزی - یارانه های نقدی - اجتماعی - اقتصادی - شهرستان تهران - یارانه - اقتصاد ایران - روی کار آمدن - پوشش بیمه ای - توانمندسازی - امنیت غذایی - فرار سرمایه - دولت سیزدهم - رشد اقتصادی - بخش کشاورزی - تامین - دولت و مجلس - امنیت - بازنشستگان - همیشه - رییس کانون - حذف یارانه - راه اندازی

آخرین اخبار سرویس:
نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی غدیر کوشک افتتاح شد

تغییر ساعت واکسیناسیون در تالار شهر کیش

هفت ایده جذاب با پارچه چرم برای پاییز

استخدام ویزیتور با درآمد 6 الی 12 میلیون و بیمه در سمنان

خیز آرام و بی صدای موج ششم کرونا در فارس

استخدام برنامه نویس ++C با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش، وام در شمال شرق تهران

چهار واحد آموزشی در شهرستان سمیرم به بهره برداری رسید.

ایرانی ها برای خرید و فروش امن رمزارز چه کار کنند؟

کارشناس بازاریابی و فروش

استخدام بازاریاب میدانی (فروش لوازم ساختمانی) با بیمه، عیدی، پاداش، سنوات

جمعیت ایران 95 میلیونی می شود/ کاهش سکونت در روستاها

آمادگی ایران برای پذیرش سرمایه گذاری انرژی های تجدیدپذیر

پیشتازی فانتوم؛آیا این توکن در حال انفجار است؟

استخدام کارشناس بازاریابی با حقوق 7 میلیون، بیمه و بیمه تکمیلی در تهران

پرداخت 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج در 6 ماه

5000 تن ذرت در گمرک آلوده شد!

کاهش چشمگیر تولید شمش فولاد در سه ماه دوم سال

شانه ساز: واکسن آنفلوآنزا تامین است

چکش کاری طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع

ضرورت نظارت دقیق وزارت صمت بر قیمت کالاها همزمان با ممنوعیت واردات

طلا 5 دلار ارزان شد

استخدام فروشنده با بیمه و پاداش در یک فروشگاه زنجیره ای در تهران

بانک آینده جزییات 3 مزیت گواهی سپرده طلا را اعلام کرد

پیش بینی تولید 10 میلیون تن محصولات زراعی با اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها

خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در مورد ساخت مسکن

محدودیت پذیرش مسافر برقرار است/ قیمت بلیت هواپیما گران نمی شود

جدیدترین قیمت انواع پرفروش در بازار+ جدول

ایرانی ها برای خرید و فروش امن رمزارز چه کار کنند؟

بیت کوین بالا رفت ، اتریوم پایین آمد

بررسی نقش 6300 شرکت دانش بنیان در ارتقای بهره وری در کشور

مقاوم سازی ساختمان

آخرین وضعیت طرح واردات خودرو

جهانگیری: مردم تنها کالا های ضروری را تهیه می کنند

هشدار زرد هواشناسی در زنجان

نهال گردو زودبازده چیست؟ + (راهنمای خرید و پرورش)

خرید تضمینی بیش از 12 هزار تن گندم در کهگیلویه

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت نفت پردیسان در تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه، بیمه تکمیلی در گروه سولیکو (کاله) در شهریار

پیش بینی تولید 10 میلیون تن محصولات زراعی با اجرای طرح جهش تولید در دیمزار ها

تاکید سازمان هواپیمایی کشوری بر رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی

خبر خوش رییس کمیسیون اقتصادی برای مردم

حذف خریدها از سبدخانوار به دلیل گرانی/کاهش ارزش پول ملی بزرگترین معضل اقتصادی

جزییات جدید از طرح مسکن سازی با تهاتر نفت

مقایسه هزینه خدمات سئو در ایران و سایر کشورها

شرکت ارز دیجیتال تتر باز هم جریمه شد

اجرای طرح تحولی سازمان تعزیرات حکومتی خوزستان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت درنا در البرز

اخلالگر بازار ارز چگونه از ایران خارج شد؟

حمایت ایمیدرو از تجاری سازی ایده های ارزش آفرین در حوزه معدن

پرداخت 3100 میلیارد تومان به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در پایتخت

همکاری دو شرکت بزرگ مهندسی برای ذخیره سازی گاز

وجود 6200 مسکن مهر ناتمام در شهر پرند

شدت ریزش قیمت طلا و سکه زیاد شد

واکنش وزارت صمت به افزایش قیمت لوازم خانگی

شرکت ارز دیجیتال تتر باز هم جریمه شد

واکنش وزارت صمت به افزایش قیمت لوازم خانگی

سوزاندن چربی های شکم در خواب با یک نوع چای

استخدام پرسشگر میدانی، کارشناس بازاریابی، مهندس فروش و کارشناس سئو

استخدام حسابدار با حقوق مکفی در موسسه فن آوران رها فام در تهران

چگونه رابطه طولانی تری داشته باشیم؟

صرفه جویی 8 میلیون کیلووات ساعت برق باجمع آوری ماینر های غیر مجاز

راه اندازی مشاوره ازدواج در روستاها/ تشکیل صندوق اندوخته ازدواج جوانان

کنترل هوشمند امضای الکترونیکی صاحبان حق امضای مجاز در معاملات دولتی

باید از تراز تجاری منفی هند برای توسعه صادرات استفاده کرد

استخدام طراح گرافیک با بیمه تکمیلی در شرکت نوین چوب و صنعت آسیا در تهران

استخدام کارشناس طراحی سایت wordpress در توسعه داده پردازی سپنتا در اصفهان

زنجیره بلوکی و رمزارز؛ کاربردها، چالش ها و تنظیم گری

تزریق 704 هزار دوزواکسن کرونا در 43 مرکز / واکسینه شدن 65 درصد دانش آموزان

شرکت ارز دیجیتال تتر باز هم جریمه شد

استخدام مدیر سوشال مدیا در یک شرکت معتبر در تهران

رشد 72 درصدی صدورکارت های بازرگانی در استان تهران

استفاده السالوادور از انرژی های تجدیدپذیر برای استخراج ارزهای دیجیتال

قیمت محبوب ترین خودروها در بازار امروز (26 مهر)

پرداخت کامل حقوق های معوقه کارکنان هفت تپه طی روزهای آتی/هفت تپه از سال سوم وارد سود دهی خواهد شد

گمرک قانون گذار نیست

ضرورت ساماندهی نیازهای پژوهشی و کاربردی از طریق سامانه ساجد

مشخصات فنی و انواع توری سایبان

وزیر راه: قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم!

ماجرای شامپو های تریاکی چیست؟

تولید علوفه گلخانه ای در یزد

گام نخست تامین زمین مسکن

چند میلیون زن سرپرست خانوار هستند؟

اسناد 100 هکتار از اراضی ملی شیراز تک برگ شد

گردان: افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است

کاهش قیمت سکه و دلار در بازار

افزایش قیمت برنج مصرف ماکارونی را افزایش داد

جمهوری چک به دلیل بحران تراشه 250 هزار خودرو کمتر تولید می کند

استخدام اپراتور فرز CNC با بیمه و پاداش در پارس آمیزه کامپوزیت غرب /شهرقدس

حمایتی به وسعت یک سرزمین / مدیر کارخانه فراسان: تحقق جهش تولید در کارخانه نتیجه کمک های بانک ملی ایران است

استخدام کارشناس پشتیبان فروش در شرکت زرین رویا در تهران

ماست چقدر ارزان می شود؟

جزییاتی از پذیره نویسی عمومی 2 هزار میلیارد ریالی تامین سرمایه خلیج فارس در فرابورس

کنترل هوشمند امضا و مهر الکترونیکی شرکت ها در سامانه تدارکات

استخدام مهندس صنایع در کلینیک دندانپزشکی دریای نور در تهران

ارز 4200 حذف نمی شود، بلکه ریال آن در قالب کارت به مردم پرداخت می شود

ایرانی ها 4.6میلیارد عدد قرص آرام بخش می خورند

حساب های بانکی شرکت های بزرگ یزد به استان انتقال یابد

کالین پاول به علت کرونا در گذشت

استخدام حسابدار در شرکت مصالح ساختمانی محمدحسین در بندرعباس

بازار سرمایه باید عملکرد مدیریت جدید سازمان بورس را احساس کند

برای حمایت از کشاورزی؛ تامین اجتماعی را خرج می کنند

برای حمایت از کشاورزی؛ تامین اجتماعی را خرج می کنند