مطالب مرتبط:
ادامه تنش پاریس با واشنگتن و کانبرا/وقتی آمریکا فرانسه را دور می زند
رهبر انصارالله: امارات و عربستان، گاو شیرده آمریکا هستند
ادامه تنش پاریس با واشنگتن و کانبرا؛ کاخ الیزه: آمریکا هرگز از معاهده امنیتی حرفی نزده بود
رهبر انصارالله یمن: آمریکا هرکاری کند، مصلحت اسراییل را در نظر می گیرد/ عربستان و امارات گاو شیرده هستند
وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن آماده بازگشت به برجام است
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:102021-09-21بين الملل

استرالیا مجبور به تبعیت از سیاست ضدچینی آمریکا شد/ کانبرا «گاو شیرده» واشنگتن در اقیانوسیه می شود؟


هفته گذشته وقتی واشنگتن به کمک لندن توانستند به هر صورتی که شده کانبرا را مجاب به خرید زیردریایی هسته ای آمریکایی کنند، آمریکا ثابت کرد که گام مهمی در راستای سیاست تمرکز روی شرق یا مقابله با چین برداشته است.

- "، روز شانزدهم سپتامبر ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا اعلام کردند که کانبرا با خرید اولین زیردریایی های هسته ای آمریکایی موافقت کرده است یا به عبارتی عملاً خود را با سیاست ضد چینی آمریکا هماهنگ و همسو ساخته است.

اخبار در خصوص توافق شانزدهم سپتامبر به شدت باعث نگرانی ساکنان شرق دور ازجمله دوستان و دشمنان غرب شد زیرا تقریباً مشخص شده بود که جو بایدن رییس جمهور آمریکا تصمیم گرفته به قول خود برای تمرکز بر سیاست مهار چین عمل کند.

در این میان قرعه به نام استرالیا افتاد تا به زور هم شده نقش نیروی نیابتی ضد چینی کاخ سفید را در شرق دور بازی کند.

با عملیاتی شدن سیاست ضد چین آمریکا باید منتظر مسابقه تسلیحاتی اتمی در اقیانوسیه و شرق دور باشیم این طور به نظر می رسد که استرالیا از قبل درصدد تشکیل نیروی دریایی قوی تر با استفاده از 12 زیردریایی فرانسوی و با سرمایه ای حدود 90 میلیارد دلار بوده اما با خرید این زیردریایی" اتمی آمریکایی طرح قبلی را کنار گذاشته است.

اما نظر کارشناسان امنیتی متفاوت است.

آن ها معتقدند که استرالیا برای محافظت از خود در برابر خصومت ایالات متحده تصمیم به خرید زیردریایی های آمریکایی گرفته است.

درواقع این معامله فروش زیردریایی اتمی به استرالیا بین آمریکا و انگلیس انجام شد اما منبع مالی آن از استرالیا تأمین شد تا واشنگتن نیروی نیابتی خود علیه پکن را به زمین بازی بکشاند و لندن هم یک سیلی محکم به اتحادیه اروپا مخصوصاً فرانسه بزند شاید جو بایدن نام نخست وزیر استرالیا را فراموش کرده باشد، اما اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا می داند که قرار است برای چه کسانی کار کند.

در سال 1975 ایالات متحده و بریتانیا کودتایی علیه "گاف ویتلم" نخست وزیر وقت استرالیا که کشور خود را به سمت استقلال سوق می داد، طراحی کردند.

تعداد کمی در ایالات متحده این موضوع را به خاطر می آوردند اما سیاستمداران استرالیایی آن را به خوبی به یاد دارند زیرا کشور آن ها از آن زمان تاکنون همان طور که آمریکا و انگلیس دستور داده اند عمل کرده است.

موریسون نمی خواهد با مقاومت در مقابل خواسته های آمریکا کشور و مردمش را تحت فشار واشنگتن ببیند.

از طرفی به گفته بسیاری از کارشناسان نظامی خرید زیردریایی اتمی آمریکایی مدلی از خریدوفروش ساده تسلیحات نیست بلکه امری بسیار مهم و استراتژیک است یعنی اینکه حتماً در راستای عملی کردن یک راهبرد جدید یا تمرکز بیشتر بر یک راهبرد قدیمی انجام شده است.

اینکه گفته شود که استرالیا تصمیم گرفته از فناوری آمریکایی و انگلیسی برای پیکربندی ناوگان زیردریایی خود استفاده کند تنها یک پوشش است و باید به دنبال دلایل دیگری برای توجیه این اقدام بود.

گفته شده که این معامله از بابت قیمتی برای بریتانیا که مشخص است چه جایگاهی برای استرالیا دارد بسیار مناسب بوده اما درضمن باعث شده که استرالیا حاکمیت خود بر بودجه و انتخاب فروشنده را از دست بدهد.

درواقع این معامله بین آمریکا و انگلیس انجام شد اما منبع مالی آن از استرالیا تأمین شد تا دولت بایدن در کوتاه مدت به یک پیروزی بزرگ برسد و نیروی نیابتی خود علیه چین را به زمین بازی بکشاند و در ضمن لندن هم یک سیلی محکم به اتحادیه اروپا مخصوصاً فرانسه بزند.

بیشتر بخوانید: بله درست است این معامله یک سیلی به چهره فرانسه و اتحادیه اروپا قلمداد می شود.

جالب اینجاست که دقیقاً 240 سال پیش نیروی دریایی فرانسه نیروی دریایی انگلیس را در خلیج چساپیک شکست داد و راه را برای پیروزی در یورک تاون و استقلال ایالات متحده هموار کرد و حالا بعد از 240 سال این انگلیس است که راه را بر ورود فرانسه به شرق دور و اقیانوسیه می بندد.

از طرفی این قرارداد نیوزلند، اندونزی و البته چین را خشمگین خواهد کرد.

این امر رژیم بین المللی عدم اشاعه تسلیحات هسته ای را بر هم خواهد زد و ممکن است منجر به هسته ای شدن بیشتر ارتش کره جنوبی و ژاپن نیز شود.

لازم به ذکر است که زیردریایی های هسته ای نیز به عنوان تجهیزات نظامی تهاجمی تلقی می شوند نه سلاح های دفاعی معقول بنابراین کشورهای بیشتری به مسابقه تسلیحاتی اتمی کشیده خواهند شد.

استرالیا، با تنها 25 میلیون نفر جمعیت، در حال خرید موشک های اتمی" است و این امر مطمئناً مورد استقبال اندونزی با جمعیت 250 میلیون نفر قرار نخواهد گرفت.

نیوزلند هم اجازه نخواهد داد که زیردریایی های اتمی استرالیا به بندرهایش نزدیک شوند.

می بینیم که تنها با منتشر شدن خبر فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا چگونه آمریکا زمین بازی خود در آینده را مشخص کرده است.

می توان گفت همان بلایی که بر سر کشورهای شیخ نشین عرب در منطقه غرب آسیا آمد و آن ها را مجبور کرد که صدها میلیارد دلار تسلیحات از غرب تهیه کنند بر سر کشورهای شرق دور و اقیانوسیه هم خواهد آمد.

تنها دلیلی که باعث شد استرالیا ازنظر سیاسی و نظامی علیه چین جبهه بگیرد، باج گیری ایالات متحده است استرالیا در حال حاضر 6 زیردریایی کلاس کالینز دارد که دیزلی هستند.

این زیردریایی ها دارای طراحی سوئدی هستند و به خوبی در استرالیا شناخته شده اند.

زیردریایی های کالینز نسبتاً کند هستند و برد و استقامت متوسطی دارند.

آن ها بین سال های 1990 تا 2003 ساخته و بیشتر برای استفاده دفاعی در نظر گرفته شده اند.

در هنگام ساخت زیردریایی های کالینز مشکلات زیادی به وجود آمد زیرا استرالیا فاقد قابلیت های فنی و صنعتی مناسب برای ساخت چنین تولیدات پیچیده ای بود.

درنهایت محصول ساخت استرالیا خیلی خوب عمل نکرد و به همین دلیل کانبرا در ابتدا تصمیم گرفت که با فنّاوری بهتر و طراحی فرانسوی اقدام به ساخت 12 فروند زیردریایی جدید کند که همان گونه که ذکر شد کلاً متوقف شد تا استرالیا به صورتی ناخواسته وارد بازی جدید واشنگتن شود.

ما در حال حاضر می دانیم که مذاکرات در مورد لغو قرارداد با فرانسه به نفع خرید زیردریایی هسته ای ساخت ایالات متحده در آوریل 2020 آغاز شد و در اجلاس ایالات متحده، استرالیا و انگلیس در اوایل ژوئن 2021 نهایی شد.

عصبانیت ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در پی سیلی خوردن کشورش از استعمارگر پیر استرالیا به ناچار امنیت خود را بر استقلالش ترجیح داد ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه ای با فرانس اینفو در این خصوص گفت: "این یک ضربه چاقو از پشت است.

ما با استرالیا رابطه ای بر اساس اعتماد متقابل برقرار کرده بودیم و در این اعتماد به ما خیانت شد.

" لودریان گفت که از این وضعیت بسیار عصبانی است و افزود که چند روز قبل که با همتای استرالیایی خود صحبت کرده بود هیچ نشانه جدی از این اقدام خیانت آمیز ندیده بود.

بر اساس توافقی که روز چهارشنبه هفته گذشته توسط جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده، در استرالیا اعلام شد، بریتانیا و ایالات متحده ائتلاف جدیدی را با نام AUKUS تشکیل می دهند که در آن سه کشور فن آوری های پیشرفته را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

به عنوان بخشی از پیمان جدید، کانبرا باید قرارداد زیردریایی خود با فرانسه را کنار می گذاشت.

زیردریایی های انگلیسی و آمریکایی از راکتورهای هسته ای با اورانیوم بسیار غنی شده (اچ.

ای.

یو 60 درصد) استفاده می کنند.

ازآنجاکه استرالیا در حال حاضر تصمیم به خرید این زیردریایی های گرفته است، برای همیشه به این تأمین کنندگان یعنی آمریکا و انگلیس وابسته خواهد بود.

بیشتر بخوانید: در اینکه ایالات متحده استرالیا را در یک برنامه درازمدت که از سال 1975 شروع شد به دام انداخته است شکی نیست.

بنابر این می توان گفت که تنها دلیلی که استرالیا ازنظر سیاسی و نظامی علیه چین روی آورده است، باج گیری ایالات متحده است.

دو سال پیش جان مرشایمر ، دانشمند علوم سیاسی آمریکایی به استرالیا آمد تا به استرالیایی ها توضیح دهد که معنی همسو بودن یا نبودن با سیاست های ایالات متحده چه منافع و تبعاتی برای کانبرا در بر خواهد داشت.

مرشهایمر به مقامات کانبرا گفت: "اکنون برخی می گویند یک جایگزین وجود دارد: شما می توانید با چین بروید.

در اینجا شما حق انتخاب دارید.

می توانید با چین و نه ایالات متحده بروید.

در این باره دو مورد را بیان می کنم.

شماره یک، اگر با چین بروید یعنی که دشمن ما هستید یا قصد دارید دشمن ما بشوید.

: وی به صورت غیرمستقیم مقامات استرالیایی را تهدید کرد و گفت: "ما در مورد یک رقابت شدید امنیتی صحبت می کنیم"، یعنی اینکه با رفتن به سوی چین امنیت خود را به خطر خواهید انداخت.

انتهای پیام/4155/
کلید واژه ها: آمریکا - استرالیا - سیاست - زیردریایی - کانبرا - رییس جمهور آمریکا - زیردریایی هسته ای - آمریکایی - واشنگتن - سپتامبر - هسته ای - چینی - تمرکز - رییس جمهور - اقیانوسیه - هسته - خرید - بریتانیا - کاخ سفید - جو بایدن - مقابله - موافقت - نگرانی - دوستان - دشمنان - هماهنگ - بایدن - جمهور - تصمیم - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
«ماکرون» و «شی» درباره ایران و افغانستان گفتگو کردند

دبیرکل جنبش «جهاد اسلامی» امروز به «قاهره» می رود

اعضای کنگره خواستار عدم فروش «اف-16» به ترکیه شدند

پایان بدون بیانیه نشست شورای امنیت درباره سودان

رییس جمهور آلمان استعفای مرکل را پذیرفت

آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

آزادی نخست وزیر سودان از حبس خانگی

اروپا به یک رهبری گروهی نیاز دارد

استخدام مدیر مالی در شرکت پترو پلیمر رنگین کمان در تهران

حمله سایبری چگونه شکل می گیرد؟

تیترهای درشت روزنامه های صبح اصفهان در پنجم آبان 1400

جواب منفی باقری به اروپایی ها

حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب

تأکید اسد بر ایده بنیادین سوریه

حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوری ادلب

فرضیه توطئه »تل آویو« در تحولات سودان

گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و عربستان درباره کودتای سودان

تأکید دارالافتاء مصر بر جواز توسل به پیامبر اکرم (ص)

(ویدئو) دخترفروشی در افغانستان!

رییس جمهوری آلمان استعفای مرکل را پذیرفت

روزنامه های چهارشنبه، 5 آبان 1400

افزایش کشته های حمله دیالی به 12 تن/الکاظمی: به سوگندمان وفاداریم/تاکید صالح بر تقویت وحدت ملی

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد: کاخ سفید: ایران برجام را ترک کرده!

برگزاری نشست همسایگان افغانستان؛ امروز در تهران

حمله داعش در عراق با 11 کشته/ رییس جمهور آلمان استعفای «مرکل» را پذیرفت

تقویم تاریخ؛ اشغال کره توسط ژاپن تا استقلال ترکمنستان

استعفای مرکل

روزنامه های اقتصادی 5 آبان 1400

79 پایگاه واکسیناسیون شهرستان رشت، پذیرای شهروندان

5 شهروند فلسطینی توسط نظامیان صهیونیست بازداشت شدند

آمریکا و عربستان در دست گرفتن قدرت توسط نظامیان در سودان را محکوم کردند

سازمان جهانی بهداشت: کرونا تمام نشده است

ابراز نگرانی واشنگتن از ادامه شهرک سازی های تل آویو

قرارداد انگلیس با آمازون برای استفاده از هوش مصنوعی در فعالیت های جاسوسی

صفحه نخست روزنامه های صبح چهارشنبه 5 آبان

تلاش پرسپولیس برای بالا نشینی

18 کشته و زخمی براثر حمله داعش به المقدادیه در عراق

واکنش آمریکا به حمله سایبری به پمپ های بنزین در ایران

معاون سیاسی وزیر خارجه دیدار با تروییکای اروپایی را در بروکسل نپذیرفت !

ببینید | لحظه هولناک حمله ناگهانی خرس عصبی به مربی اش در سیرک

نشست بی نتیجه شورای امنیت درباره سودان/گفتگوی تلفنی بلینکن با حمدوک پس از آزادی

پرسپولیس به دنبال حضور در مربع قدرت

نشست بی نتیجه شورای امنیت درباره سودان

ببینید | لحظه هولناک حمله ناگهانی خرس عصبی به مربی اش در سیرک

آمریکا: خراسان در 6 ماه می تواند به ما حمله کند

گزارش «شورای روابط خارجی اروپا» از نتیجه دور جدید مذاکرات هسته ای

آمریکا: شهرک سازی های اسراییل به چشم انداز راه حل دو کشوری آسیب می زند

پیک ششم، خیلی نزدیک/لاف در غربت، پشت پرده تهدیدهای آمریکا و اسراییل/ حمله سایبری به مردم/پیشخوان

ادعای خبرنگار وال استریت ژورنال در مورد جواب منفی باقری به اروپایی ها

گزارشی تکان دهنده از دخترفروشی برای امرار معاش

نشست همسایگان افغانستان در تهران

اردوغان؛ بازنده درگیری های اخیر ترکیه و اتحادیه اروپا

اولین واکنش آمریکا به حمله سایبری به پمپ های بنزین در ایران

پشت پرده پرواز مستقیم عربستان به سرزمین های اشغالی/ ابعاد پروژه قبح زدایی ریاض با محوریت روابط با تل آویو

ویدیو| پشت پرده قتل یا خودکشی «ریحانه پارسا» مشخص شد؟/ ماجرای واقعی چیست؟

کیهان به نقل از رادیو فردا: رهبر جمهوری اسلامی تحریم را به اندازه سال92 شر نمی پندارد و به همین دلیل ایران به مذاکرات برنمی گردد

روزنامه های چهارشنبه 5 آبان

خودداری مقام آمریکایی از اظهارنظر درباره حمله سایبری به پمپ بنزین های ایران

عکس فرشته حسینی بدون حجاب در خارج از کشور!

ویدئو| رابطه نامشروع شاخ های ایسنتاگرامی لو رفت/ بازهم پای دنیا جهانبخت در میان است!

گراهام: بایدن بی کفایت ترین رییس جمهور است

ورود یک کاروان نظامی دیگر ترکیه به ادلب سوریه

باقری پیشنهاد 3 کشور اروپایی برای برگزاری نشست مشترک را رد کرد

گفت و گوی روسیه و رژیم صهیونیستی درباره مسائل منطقه ای

روزنامه های صبح کشور چهارشنبه 5 آبان

اختلافات سیاسی سودان را به لبه پرتگاه کشاند/ اعلام کودتای نظامی تکروی عبدالفتاح البرهان بود

آشنایی با کوه خوراکی در جزیره هرمز

حمله دیالی نشانگر ضرورت وحدت و حمایت از نهادهای امنیتی است

پیام دختر آمریکایی به محمدرضا گلزار / فیلم

دولت آمریکا به دنبال تشکیل «جبهه واحدی» با اروپایی ها در قبال ایران است

استخدام کارشناس اداری و منابع انسانی با بیمه در یک رستوران معتبر در تهران

قطار سازش با رژیم صهیونیستی در ایستگاه عربستان

قابلیت های پهپادی ایران برای اسراییل نگران کننده است

حرکت یک کاروان نظامی ترکیه به سمت ادلب در سوریه

مسیر دیپلماسی در قبال ایران باز است

ناجیان صلح

کشته شدن 10 شهروند عراقی در حمله داعش به استان دیالی

استفاده از «کشتی های بدون سرنشین» در رزمایش آمریکا و بحرین برای اولین بار

آمریکا: از شهرک سازی اسراییل در کرانه باختری به شدت نگرانیم

بزرگترین رزمایش نظامی آمریکا در آفریقا در مغرب برگزار می شود

بگومگو های زن و شوهری را آسیب زدایی کنید

برگزاری نخستین رزمایش پهپادی مشترک آمریکا و بحرین در خلیج فارس

پشت پرده خبر مرگ ریحانه پارسا/ به خاطر یک مشت فالوور یا واقعا خبری بود؟

لزوم مقاوم سازی اقتصاد با اصلاح ساختار ها و تغییر قوانین/ گردهمایی همسایگان افغانستان در تهران

پایان نشست شورای امنیت درباره سودان بدون بیانیه مشترک

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت دینا ایمن قطعه

ببینید: وی ای آر بومی!

پارلمان ترکیه عملیات ارتش این کشور در عراق و سوریه را تمدید کرد

«فیس بوک» حقیقتی زشت» را عیان کرد

ابراز نگرانی واشنگتن از ادامه شهرک سازی های تل آویو

کودتای نظامی سودان در مسیر عادی سازی با رژیم صهیونیستی

حرکت کاروان بزرگ نظامی ارتش ترکیه به سوی ادلب

سایه بحران‎های سیاسی و اقتصادی بر سر ترکیه

رییسی: ایران هیچ محدودیتی برای افزایش روابط اقتصادی و امنیتی با پاکستان ندارد

سیاستمدار لبنانی: ایران از عوامل ثبات منطقه است

«حمدوک» به خانه اش بازگردانده شد

یک سیاستمدار لبنانی: ایران از عوامل ثبات منطقه است

اولین واکنش آمریکا به حمله سایبری به ایران

ایران دوباره تحریم شد؟/ خطر تحریم در یک قدمی ایران

استخدام کارشناس امور مشتریان در یکی از کلینیک های معتبر در غرب تهران

استرالیا مجبور به تبعیت از سیاست ضدچینی آمریکا شد/ کانبرا «گاو شیرده» واشنگتن در اقیانوسیه می شود؟

استرالیا مجبور به تبعیت از سیاست ضدچینی آمریکا شد/ کانبرا «گاو شیرده» واشنگتن در اقیانوسیه می شود؟