موضوعات داغ: - سرمايه گذاري - وزارت آموزش و پرورش - آموزش و پرورش - فارغ التحصيلان دانشگاه - گزارش ديوان محاسبات - تيم فوتبال شهرخودرو - دانشگاه امام صادق - وزارت آموزش - فارغ التحصيلان - ديوان محاسبات - ارائه برنامه - كلينزمن - برنامه پژوهشي - حصر غيرقانوني - مجلس نمايندگان آمريكا - ميلاد امام صادق - سواري كرايه بين شهري - استقلال نوين - حفظ اراضي - كاهش نرخ تولد - جام ملتهاي آسيا - رياست سازمان محيط زيست - سرپرست سازمان ليگ فوتسال

مطالب مرتبط:
حال زار بازار نوشت افزار | کاهش بالای فروش به علت گرانی کاغذ و آموزش مجازی
40 درصد دانش آموزان تایبادی از آموزش مجازی محروم هستند
شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه بناب موافقت کرد
«شبکه شاد» اصلی ترین پلتفرم آموزش مجازی کشور برای دسترسی به محتوای آموزشی رایگان است
آموزش 100 نیروی فنی دهیاری های فارس در دانشگاه پیام نور
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:002021-09-21اجتماعي

بررسی زوایای مثبت و منفی آموزش مجازی در دانشگاه ها


با تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی در پی شیوع بیماری کرونا در ایران از اوایل اسفندماه سال 98، آموزش های مجازی پا به عرصه آموزش های رسمی دانشگاه ها گذاشتند و جایگزین تدریس و تحصیل دانشگاهی شدند که بررسی زوایای مثبت و منفی این آموزش ضرورت دارد.

- " - زینب خسروی؛ با شیوع ویروس همه گیر کرونا دانشگاه ها و مراکز آموزشی، برای بازنماندن دانشجویان از تحصیل به فضای مجازی روی آوردند اما به دلیل نبود آمادگی، زیرساخت ها و امکانات لازم با چالش هایی جدی روبه رو شدند، البته بحران کرونا فرصتی هایی از جمله شناسایی ضعف ها و نقص های زیرساختی و ایجاد توازن در توزیع شبکه های اینترنتی به خصوص در مناطق دور از دسترس و محروم است و خود نقطه شروع برای ارتقا کیفیت آموزش مجازی در آینده است چراکه سراسر دنیا به این سمت در حرکت هستند.

در این راستا با اعضا هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، سید صالح اعتمادی عضو هیئت علمی دانشکده کامپیوتر، ناصر مزینی رییس اسبق دانشکده مهندسی کامپیوتر و مسئول فعلی مرکز آموزش الکترونیکی، هاجر قنبری عضو هیئت علمی دانشکده مواد و متالوژی، گفت وگویی انجام شد که در ادامه مشروح آن را از نظر می گذرانید.

کرونا یک توفیق اجباری برای اصلاح رویکرد آموزشی دانشگاه ها بود آنا: آیا کرونا و آموزش مجازی برای دانشگاه علم و صنعت ایران فرصت بوده و یا تهدید ؟ اعتمادی: آموزش مجازی برای آن دسته از دانشجویانی که از مسافت دورتری به دانشگاه می آمدند فرصت بوده ولی کیفیت برگزاری اکثر کلاس ها کمتر شده است که ناشی از نبود امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب، عدم تسلط اساتید به روش های موثر ارائه و ارزیابی به صورت مجازی، افسردگی ناشی از عدم تعامل دانشجویان با هم کلاسی ها و اساتید، کیفیت پایین اینترنت آن ها، عدم وجود محیط مناسب جهت مطالعه در منزل، باشد مزینی: در زمان شیوع ویروس همه گیر کرونا اساتید و دانشجویان باید خود را با این فضا انطباق می دادند بنابراین دانشگاه ها در ترم اول با چالش های بسیاری مواجه شدند.

در کل کرونا توفیق اجباری بود که همه مراکز آموزشی اجبارا به این فضا وارد شده و زیرساخت های آن را تقویت کنند.

قنبری: بحران کرونا و مجازی شدن آموزش ، فرصت ها و تهدیدهایی را به دنبال داشته است، بسیاری از دانشجویان در مناطقی سکونت دارند که بضاعت زیرساختی آن منطقه اجازه استفاده از اینترنت مناسب را نمی دهد که تعدادی از آن ها به اجبار یک یا 2 ترم مرخصی گرفتند، زیرساخت های سخت افزاری دانشگاه آنچنان که باید خدمات رسانی نداشت اما با توجه به شرایط بحرانی قابل قبول بود، فرهنگ سازی و تغییر رویکرد ذهنی اساتید و دانشجویان چالش دیگری بود که دانشگاه با آن مواجه شده است.

آموزش مجازی فرصتی هایی از جمله استفاده از کنفرانس های خارجی و وبینارها در فضای آنلاین، منظم تر بودن کلاس ها به علت نظارت برروی آن، استفاده دانشجویان از ویدیوهای آموزشی پس از تدریس، است.

بیشتر بخوانید: کاهش کیفیت آموزشی در زمان کرونا آنا: به نظر شما کیفیت آموزش در زمان کرونا افزایش داشته یا کاهش؟ اعتمادی: موارد استثنا هم وجود دارد ولی در مجموع به دلیل کاهش قابل توجه تعامل دانشجویان و اساتید کیفیت آموزش در زمان کرونا کاهش داشته است.

مزینی: نمرات پایان ترم نشان می دهد که اختلاف محسوسی در خروجی ها و دستاوردهای آموزشی در دوران کرونا دیده نمی شود.

قنبری: بحران کرونا در کشور فرصت های بسیاری برای رشد، توسعه و تحول ایجاد کرده اما کیفیت آموزش در این زمان مورد تهدید قرار گرفته است البته نظرات متفاوتی در این باره وجود دارد، بسیاری از اساتید معتقدند یادگیری در زمان کرونا کاهش داشته وعلی رقم تلاش دانشگاه و اساتید به آموزش خدشه وارد شده است.

عدم تعامل استاد و دانشجو در آموزش مجازی آنا: آسیب های کرونا در بحث کیفیت آموزشی چه بوده است؟ اعتمادی: تعامل اساتید و دانشجویان در آموزش مجازی وجود ندارد، عدم انجام ارزشیابی موثر که منجر به کاهش یادگیری مفاهیم و مهارت های لازم توسط دانشجویان می شود، امتحانات مجازی بستری برای تقلب فراهم کرده بطوری که برخی دانشجویان در دوران کرونا رشد معدل داشته اند.

مزینی: در آموزش الکترونیکی ارتباط چهره به چهره و انتقال عواطف انجام نمی شود، آسیب دیگر در بحث آموزش های عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی ابوده که دانشجو به صورت عملی باید مهارتی کسب کند که در دوران کرونا این امکان از دسترس دانشگاه ها و مراکز آموزشی خارج شد.

قنبری: آسیب های دوران کرونا از جمله نداشتن زیرساخت های مجازی در حوزه دروس آزمایشگاهی و کارگاهی به ویژه در رشته های مهندسی ، نبود امکانات لازم برای دانشجویان در مناطق کم برخوردار، فقدان بازخورد و تعامل اساتید با دانشجویان، خستگی دانشجویان به علت نشستن طولانی مدت پای سیستم، کاهش ارتباط اجتماعی و متعاقب آن آسیب های روحی دانشجویان و برخی اساتید را به دنبال داشته است.

دانشگاه علم و صنعت ایران از قدیمی ترین دانشگاه ها در حوزه آموزش مجازی است آنا: تجربه شما در آموزش دانشجویان قبل و بعد کرونا به چه صورت بوده است؟ اعتمادی: در سال 1398 قبل دوران کرونا از بسترهای آموزش مجازی به عنوان ابزار کمک آموزشی استفاده کرده که باعث داشتن آمادگی در بحران کرونا شد.

در زمان شیوع ویروس کرونا و آموزش مجازی در ابتدا تمامی کلاس ها با دانشجویان صحبت کرده تا با آن ها ارتباط گرفته و اگر دانشجویی در جلسه گذشته حاضر نبود، علت آن را جویا می شوم.

از همه دانشجویان درخواست می کنم که در طول کلاس دوربین خود را روشن نگه دارند چراکه با روشن بودن آن از چهره و میمیک صورت آن ها متوجه می شوم مبحث تدریسی به چه اندازه توضیح نیاز دارد.

در برخی از کلاس ها از دانشجویان درخواست می کنم که زیر نظر من گروه های 3 تا 5 نفری تشکیل دهند و هفته ای یک ساعت برای رفع اشکال و کارگروهی داشته باشند.

این جلسات در طول ترم بین 2 تا 4 نمره از نمره کل را داشت و مکانیزم بسیار موثری برای بهبود کیفیت آموزش است.

برای ورودی های جدید تکالیفی از قبیل تماس صوتی و تصویری با هم کلاسی های خود در طول ترم در نظر می گرفتم.

مزینی: دانشگاه علم و صنعت ایران قبل از شیوع ویروس کرونا طرحی فراهم کرد که بخشی از آموزش های حضوری را در فضای الکترونیکی ببرد که در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شد تا در بحران ها و تعطیلات اضطراری تمامی کلاس ها به صورت آنلاین ارائه شوند، این دانشگاه متفاوت با دیگر دانشگاه ها از سال 1383 مرکزی به عنوان آموزش الکترونیکی ایجاد و دوره های صرفا الکترونیکی ارائه کرد که 2500 تا 3000 هزار نفر فارغ التحصیل داشته است.

با توجه به آمادگی دانشگاه علم و صنعت در مواجه با بحران ها، در زمان شیوع ویروس همه گیر کرونا با یک هفته تعطیلی، ادامه کلاس ها را از 10 اسفند 98 در فضای مجازی برگزار کرد.

قنبری: دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در حوزه آموزش مجازی بوده که از سال های گذشته دوره های مجازی برگزار کرده و نسبت به دانشگاه های دیگر ظرفیت زیرساختی خوبی دارد.

اولین دانشگاهی است که به سیستم مجازی پیوسته و درزمینه تقویت زیرساخت ها به استانداردهای جهانی نزدیک تر شده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه ها - آموزش - مراکز آموزشی - آموزش مجازی - مجازی - دانشگاه علم و صنعت - شیوع بیماری کرونا - تعطیلی دانشگاه ها - کرونا - آموزش های مجازی - زیرساخت - تعطیلی دانشگاه - آموزش های رسمی - کرونا در ایران - آموزشی - بیماری کرونا - شیوع بیماری - کیفیت آموزش - بحران کرونا - مراکز - ایران - تحصیل - بررسی - فضای مجازی - زیرساخت ها - شیوع ویروس - علم و صنعت - دانشجویان - هیئت علمی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی هواشناسی امروز 26 مهر 1400

اهدای 25 سری جهیزیه به زوج های محروم خراسان شمالی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر

اظهار نظر پلیس ایران درباره گواهینامه موتورسواری برای زنان!

تصاویر: تخریب «حمام تاریخی» در جوار «خانه تاریخی» - شیراز

آموزش شیرینی پزی / طرز تهیه نان پنجره ای

مدت آموزشی سربازی افزایش پیدا کرد

هواشناسی: کاهش دمای 8 استان به زیر صفر

هواشناسی: کاهش دمای 8 استان به زیر صفر

ایفای مسئولیت اجتماعی در فولادمبارکه

تناسب جانمایی و طراحی عناصر در شهرهای زیست پذیر

ویدئو / رهاسازی پرنده های مهاجر در تالاب بهشت معصومه قم

هزاران کودک در مناطق کم برخوردار جشن گرفتند

لغو دور کاری کارمندان لرستان

اوقات شرعی شنبه 24 مهر 1400 زنجان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر

سن فرسودگی خودرو چقدر است؟ + جزییات

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 26 مهر 1400

اوقات شرعی به افق گرگان

اوقات شرعی 26 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

پیش بینی هواشناسی در ایران در 26 مهر 1400

نماز جماعت «مسجد الحرام» بدون فاصله اجتماعی

اوقات شرعی بیست و ششم مهرماه در سمنان

طرح موتور یار پلیس، طرحی که منتقدان بسیاری دارد/ بیگاری از موتورسواران؟!

اکیپ های واکسیناسیون سیار در مدارس فعال شد

فیلم| جانباز دفاع مقدس رزمنده خستگی ناپذیر جنگ اقتصادی

سپیده خداوردی شورِ هرچی متفاوت بودنه درآورد؛ لباس گورخری آخه؟

عکس روز| طواف بدون فاصله

کاهش دمای 4 تا 6 درجه در اصفهان

آموزش و پرورش: همه مدارس 300 دانش آموز به پایین از یکم آبان باز می شوند / دانش ‎آموزان هفته‎ ای 3 روز به مدرسه می ‎روند

تخریب یک حمام تاریخی در شیراز توسط شهرداری حین کفسازی کوچه

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی بیست و ششم مهر در استان سمنان

فیلم| جانباز دفاع مقدس رزمنده خستگی ناپذیر جنگ اقتصادی

قرار بود بابا پنجعلی در پایتخت 5 شهید شود

صدور کارت هوشمند ملی تمامی ثبت نام کنندگان تا پایان سال

دمای هوای پایتخت 5 تا 8 درجه کاهش می یابد

نگهداری پیشگیرانه چیست و چرا اهمیت دارد؟

سایر نهادها با شهرداری برای حضور فعال تر نابینایان در شهر همکاری داشته باشند

هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به بخش های شمالی کشور

ورود سامانه بارشی به استان سمنان

تکلیف صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان چه شد؟

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان قزوین در 25 مهر

بهترین عطر زنانه با ماندگاری بالا

طرح ساماندهی بیش از 7 هزار موتورشارژی در کیش

هواشناسی ایران | کاهش 5 تا 10 درجه ای دمای هوا در شمال شرق کشور

تصاویر| تخریب حمام تاریخی در جوار خانه تاریخی در شیراز

تغییر کاربری منطقه گردشگری «امند» درگیر بروکراسی اداری

مدرسه تلویزیونی ایران/ دوشنبه 26 مهر 1400

دمای هوای پایتخت 5 تا 8 درجه کاهش خواهد یافت

مناطق زلزله زده اندیکا نیاز به خدمات رسانی فوری دارند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر 1400

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان می شود؟

علل وقوع سوانح رانندگی در راه های سمنان/ تصادفات فوتی 11 درصد کاهش یافت

زنگ «روز ملی پارالمپیک» در مدارس استثنایی استان قم نواخته شد

ورودخودروهای آلاینده به معابر درون شهری ممنوع

اخبار کوتاه؛ 25 مهر

مجوز برداشت شن و ماسه با تایید دادستان

واکسینه شدن 74 درصد دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد

بازگشایی مدارسِ 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان ماه

مالکان خودرو تغییر آدرس خود را در 48 ساعت اعلام کنند

بهره برداری از 8 معبر مناسب سازی شده در منطقه 15

انیمیشن تمساح پوزه کوتاه گاندو؛ جذاب و آموزشی

تخریب یک حمام تاریخی در شیراز توسط شهرداری حین کفسازی کوچه

فیلم/ کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

جشنواره مد و لباس یزد با معرفی برگزیدگان به کارخود پایان داد+عکس

پیگیری شبکه فاضلاب مجتمع بلدیه سمنان

محور چالوس یکطرفه شد

ببینید | کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

رویداد نجومی امشب: تقابل سیارک اریس و خورشید

ترافیک سنگین در جاده چالوس/ تداوم انسداد آزادراه تهران - شمال

هشدار درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا

مهرباران یک خیر در البرز/ ساخت هر مدرسه، زینتی بر پیکر استان

مهم ترین خبر های جامعه که در 25 مهر ماه رخ داد

ببینید | کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

اعلام ساعت بازدید از باغ گلها در کرمانشاه

همه مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند

تداوم اجرای پرقدرت طرح های ارتقای امنیت اجتماعی کرج

بهره مندی 3هزار مدافع وطن از خوان متبرک امام رئوف(ع)

برگزاری جلسه هماهنگی ستاد برف روبی

دانش آموزان دشتستانی در انتظار معلم!

بهشت گمشده ای در مجاورت کوه دنا

آغاز عملیات بهسازی و آسفالت جاده مهاباد- بوکان

بهره مندی 3 هزار مدافع وطن از خوان متبرک امام رئوف (ع)

آموزش و پرورش: همه مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند / دانش ‎آموزان هفته‎ ای 3 روز به مدرسه می ‎روند

پیش بینی وزش باد شدید و گردوخاک در آسمان تهران/ موج بارشی در راه است

عصرانه خبری شهرهای ایران در 25 مهرماه

تعداد روزهای حضور دانش آموزان در مدارس مشخص شد

بازگشایی مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان ماه

کارگاه آموزشی مهدویت در کرمان

آموزش و پرورش: مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند

پیشتازی باغداران مراغه در پرداخت زکات مستحبی

رونمایی از دیوارنگاره شهیدان «عظیمی مجاور» در مشهد

استخدام معمار 3D کار حرفه ای در شرکت سازه ماندگار ایلیا در تهران

تخریب «حمام تاریخی» در جوار «خانه تاریخی» - شیراز

اهدا خون؛ اهدا زندگی

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان می شود؟

تولید نرم افزار جدید برای دانش آموزان نابینا

مدیرعامل هلال احمر خوزستان: مردم زلزله زده اندیکا نیازمند خدمت رسانی فوری هستند

لایحه رتبه بندی معلمان در ابهام

بازگشایی مدارس از یکم آبان

بررسی زوایای مثبت و منفی آموزش مجازی در دانشگاه ها

بررسی زوایای مثبت و منفی آموزش مجازی در دانشگاه ها