مطالب مرتبط:
اکثر آمریکایی ها از نحوه اجرای خروج از افغانستان ناراضی هستند
سرلشکر باقری خطاب به نظامیان آمریکایی: اجازه ندهید حاکمان بی خرد شما را پیاده نظام جنگ افروزی خود قرار دهند
اکثر آمریکایی ها از نحوه اجرای خروج از افغانستان ناراضی هستند
رایزنی اردوغان و گوترش درباره افغانستان، سوریه و لیبی
روایت آزاده ای که قبل از شروع جنگ اسیر شد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 10:502021-09-21بين الملل

جنگ افغانستان و میراث شکنجه و تروریسم آمریکایی


جنگ های آمریکا در عراق و افغانستان به بزرگ شدن دستگاه امنیتی در آمریکا و جاسوسی از شهروندان دنیا منجر شد و ادعاهای پوشالی آمریکا در زمینه تروریسم را زیر سوال برد.

- خبرگزاری تسنیم"- محمدو ولد الصلاحی ، یکی از افرادی است که بعد از حوادث 11 سپتامبر 2001 بدون طرح هیچ اتهامی از سوی نیروهای آمریکایی در زندان گوانتانامو بازداشت و به شدت تحت شکنجه های غیرانسانی قرار گرفت.

روزنامه نیویورک تایمز چند روز پیش در گزارشی نوشت مأموران بازداشتگاه در گوانتانامو او را با سگ های وحشی تهدید می کردند و طوری کتکش زدند که دنده هایش شکست.

الصلاحی گفته مأموران او را داخل آب یخ می انداختند و چند ماه اجازه ندادند او خواب کافی داشته باشد.

میراث شکنجه که جورج دبلیو بوش بعد از حملات 11 سپتامبر اجازه آنها را صادر کرد تا اندازه زیادی از حافظه عمومی پاک شده و بسیاری از مردم در دنیا، نام زندان های ابوغریب و ده ها سایت سیاه در افغانستان و عراق که برای شکنجه مورد استفاده قرار می گرفتند و زندان گوانتانامو را اکنون به یاد نمی آورند.

هیچ یک از مقام های سیا یا مقام های دولت آمریکا که در راه اندازی این برنامه های شکنجه دست داشتند در محکمه های قانونی مورد محاکمه قرار نگرفتند.

دولت باراک اوباما از فاش شدن اسامی افراد دخیل در این برنامه جلوگیری کرد، دولت ترامپ از استفاده از شکنجه حمایت کرد و یکی از افراد دخیل در پروژه های شکنجه های سیا را به ریاست همین سازمان منصوب کرد.

دولت بایدن هم هیچ اقدامی برای دادگاهی کردن مقصران انجام نداده اما مدعی شده که شکنجه بر خلاف تمامی ارزش هایی است که ما از آن حمایت می کنیم.

این ادعای بایدن اما دروغی بیش نیست چون شکنجه افراد غیرسفیدپوست و بعد زدودن آن از حافظه تاریخی مردم قدمتی به درازای کل تاریخ آمریکا دارد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای استعمار از شکنجه برای تعیین مرز میان سفیدپوستان متمدن آمریکایی و مردمان وحشی و غیرمتمدن استفاده کردند.

شکنجه غیرسفیدپوست ها در دوران جنگ فیلیپین، جنگ ویتنام، جنگ سرد و جنگ علیه تروریسم از طریق نهاد برده داری تداوم یافت.

درباره شکنجه در دوران جدید، تحقیقات انجام شده نشان می دهند استفاده از این روش ها در شناسایی مظنونان تروریسم و اخذ اطلاعات کلیدی از آنها تقریباً بی ثمر بوده است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اذعان کرده اکثر افرادی که تحت این برنامه مورد بازجویی قرار گرفته اند ارتباطی با القاعده یا سایر گروه های تروریستی نداشته اند و اعترافات عده زیادی نیز به دلیل آنکه تحت شرایط شکنجه اخذ شده فاقد اعتبار توصیف شده است.

فنون مورد استفاده برای شکنجه زندانیان در زندان های سیاتغذیه و تأمین آب از طریق رودهدر این گزارش نحوه تغذیه روده ای عبدالرحیم النشیری ، یکی از مظنونان به تروریسم به تفصیل شرح داده شده است.

استفاده از این روش، در مواردی صورت گرفته که شرایط پزشکی آن را ایجاب نمی کرده است.

بازجوی اصلی خالد شیخ محمد ، از قربانیان این شکنجه به وی گفته استفاده از این روش صرفاً برای نشان دادن کنترل کامل بازجو بر تمامی جنبه های زندگی زندانی اعم از غذا خوردن و نوشیدن آب صورت می گیرد.

حصر در جعبهدولت جورج بوش در پرونده مربوط به یکی از مظنونان به نام ابوزبیده قرار دادن زندانی در جعبه ای تنگ به قصد محدود کردن حرکات فرد زندانی را تأیید کرده بود.

ابوزبیده به کمیته اطلاعاتی سنا گفته در یک دوره فشرده بازجویی در سال 2002 در افغانستان چندین بار در جعبه های تنگ متفاوت قرار گرفته است.

به گفته این قربانی شکنجه وی هنگام قرار گرفتن در این جعبه ها برای تنفس مشکل داشته و زخم های روی زانوهایش بار دیگر سر باز کرده اند.

استفاده از آب سردبعضی از افرادی که کمیته اطلاعاتی سنا با آنها مصاحبه کرده گفته بدن آنها بارها در خلال بازجویی در آب سرد فرو برده شده است.

یکی از قربانیان این روش شکنجه گفته در دو هفته اول بازداشتش در افغانستان بدن برهنه وی بعد از ریختن آب سرد در پلاستیک پیچانده شده و برای چندین دقیقه داخل پوششی از آب سرد نگه داشته شده است.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در نوامبر سال 2002 گل رحمان ، از مظنونان به تروریسم در افغانستان در یکی از زندان های مخفی سازمان سیا در شمال کابل بر اثر سرمای مفرط بدن جان باخت.

رحمان در زندانی سرد، در حالی که بدنش از کمر به پایین برهنه بود رها شده بود.

غرق مصنوعیدر این روش شکنجه فرد به گونه ای روی یک تخته چوبی قرار داده می شود که پاهایش بالاتر از سرش قرار بگیرند و پارچه ای هم روی صورتش انداخته می شود تا بینی و دهانش پوشانده شود.

با ریختن مداوم آب روی پارچه امکان تنفس از فرد گرفته می شود و در وی حس غرق شدن و ترس ایجاد می شود.

این فرایند به مدت 40 ثانیه اجرا می شود و بارها از آن در خلال بازجویی ها استفاده شده است.

ابوزبیده 83 بار و خالد شیخ محمد 183 بار با این روش شکنجه شده اند.

قرار دادن در وضعیت های استرس آور10 نفر از زندانیان به کمیته اطلاعاتی سنا گفته اند که آنها در وضعیت ایستاده به سقف زنجیر شده و گاه تا سه روز در همین حالت نگه داشته شده اند.

بعضی از زندانیان هم در حالتی که دستهای شان بالای سرشان باز بوده به زمین زنجیر شده اند.

سه نفر از قربانیان مورد مصاحبه گفته اند مجبور شده اند در همین وضعیت ها ادرار و مدفوع کنند و بین نجاست خودشان رها شده اند.

این شکنجه برای ایجاد خستگی در ماهیچه، ایجاد ناراحتی های بدنی و خستگی که مقاومت روانی فرد در برابر بازجو را کاهش می دهند طراحی شده بودند.

محرومیت از خوابزندانیان طبق روندی متداول از خواب محروم می شدند و این روش یکی از روش های اصلی برای اعتراف گیری بوده است.

بسیاری از این فنون با سایر روشهای شکنجه نظیر استفاده از وضعیت استرس آور و غیره استفاده می شده اند.

یکی از معمول ترین روش ها برای جلوگیری از خوابیدن زندانیان پخش موزیک با صدای بلند و ایجاد صدای مداوم بوده که گاه در 24 ساعت روز تداوم داشته است.

برخی از سلولها هم به عمد سرد نگاه داشته شده بودند تا از خوابیدن زندانیان جلوگیری شود.

سازمان سیا مجوز داشته زندانی ها را تا 180 ساعت بیدار نگاه دارد.

11 نفر از 14 نفر مورد مصاحبه گفته اند برای آنها از روش محرومیت از خواب استفاده شده و یک نفر گفته وقتی می خوابیده نگهبان می آمده و روی صورتش آب می پاشیده است.

برهنگی اجباریسازمان سیا بعضی از تکنیک های شکنجه را اقداماتی برای شرطی کردن زندانی ها می دیده که با هدف عادت دادن زندانی ها به وضعیت درماندگی خودشان طراحی شده بوده و قرار نبوده به خودی خود و به طور مستقل ارزشی از لحاظ کسب اطلاعات داشته باشند، مثلاً محرومیت از خواب جزو همین تکنیک ها بوده است.

تکنیک دیگر در همین راستا، برهنه کردن زندانیان بوده است؛ آن طور که در یادداشتی از وزارت دادگستری آمریکا در سال 2005 به سازمان سیا آمده است استفاده از تکنیک برهنه کردن این مزیت را دارد که می توان بعد از همکاری زندانی ها فوراً با دادن لباس به آنها به آنها پاداش داد و تشویقشان کرد.

تبعات جنگ آمریکا در عراق و افغانستانبسیاری از کارشناسان روابط بین المللی، جنگ آمریکا در افغانستان و عراق را نه یک واکنش انتقام جویانه به حملات 11 سپتامبر، بلکه تداوم و تعمیق سیاست خارجی تکروانه این کشور پس از فروپاشی شوروی ارزیابی می کنند.

به باور آنان واشنگتن از سال 1995 سیاست خارجی محافظه کارانه ای دنبال می کرد که در کانون آن ساقط کردن رژیم های مخالف آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی قرار داشت تا از این طریق نقش رهبری ایالات متحده آمریکا در پهنه جهانی تحکیم گردد.

حملات 11 سپتامبر راه را برای چنین سیاستی هموار کرد.

اما حمله نظامی آمریکا به عراق مانند گلوله برفی بود که به بهمن غول آسایی از ترور و خشونت تبدیل شد؛ ساختارهای دولتی در عراق فروپاشید و هرج و مرج و منازعات قومی و مذهبی بی سابقه ای در این کشور حاکم شد.

در واقع جنگ عراق در جعبه پاندورا را گشود و این کشور و بعدها سوریه را به جولانگاه انواع و اقسام گروه های تروریستی تبدیل کرد که با هم بر سر گسترش ترور و خونریزی مسابقه گذاشته بودند.

سرنوشت عراق شکاف میان غرب و مردم کشورهای عربی را بیشتر و کل منطقه را بی ثبات تر کرد؛ همزمان به همبستگی جهانی با ایالات متحده آمریکا پایان داد، به اقتدار سازمان ملل و حقوق بین المللی و مناسبات غرب با کشورهای منطقه لطمه زد و حتی به شکاف و اختلاف نظر میان آمریکا و اروپا انجامید.

با خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، خلاء قدرتی ایجاد شد که بعدها داعش آن را پر کرد.

جنگ های عراق و افغانستان سیاست امنیت ملی در آمریکا و دیگر کشورهای غربی را تحت تاثیر قرار داد و مناسبات میان آزادی های فردی از یک سو و امنیت جمعی از دیگرسو را دچار تنش ساخت.

قوانین امنیتی در آمریکا و کشورهای غربی سخت تر شدند، اختیارات ارگان های کیفری افزایش یافتند و بودجه های هنگفتی به فعالیت های امنیتی و اطلاعاتی اختصاص یافت.

در آمریکا دستگاه امنیتی عظیمی پدید آمد که با صرف میلیاردها دلار و با استفاده از مدرن ترین ابزارهای نظارت و شنود همه چیز را می پایید.

با رویداد 11 سپتامبر کلیه موضوعات سیاست خارجی آمریکا در سایه آنچه واشنگتن آن را جنگ علیه ترور نامگذاری می کرد قرار گرفت؛ این سیاست هزینه های سنگینی به ایالات متحده آمریکا تحمیل و این کشور را وارد یک بحران بدهی کرد.

مداخله نظامی آمریکا در افغانستان و عراق نه تنها با رنج و مصیبت مردم این دو کشور همراه بود، بلکه به مرگ هزاران سرباز آمریکایی انجامید.

بسیاری از سربازان آمریکایی که به خانه بازگشتند، حتی تا امروز با پیامدهای روحی و روانی این جنگ دست به گریبان اند.

در نتیجه این دو جنگ بودجه نظامی سالانه آمریکا از سال 2001 تا 2011 یعنی فقط در عرض ده سال دو برابر شد و به 685 میلیارد دلار رسید.

افزایش بی سابقه بودجه نظامی کشور و به موازات آن کاهش مالیات ها در دولت جرج دبلیو بوش، دو عامل اصلی وضعیت مالی اسفناک دولت و دشواری های سیاست داخلی سال های پس از آن بودند.

این جنگ ها نه تنها بر بودجه کل کشور تاثیر گذاشتند، بلکه پیامدهای اقتصادی وخیمی داشتند.

بی ثبات شدن منطقه خاورمیانه، به ناآرامی در بازارهای جهان انجامید و بر بهای نفت تاثیر گذاشت.

زیان های عظیم اقتصادی تنها پیامدهای سیاست جنگ علیه ترور نبودند.

به اعتبار آمریکا به عنوان مدافع آزادی و حقوق بشر نیز در این میان لطمه وارد شد.

نه تنها غیرنظامیان زیادی در این دو جنگ کشته شدند، بلکه رسوایی مربوط به کاربرد شکنجه در زندان ابوغریب و اردوگاه گوانتانامو نیز به اعتبار آمریکا لطمات جدی زدند و حیثیت این کشور را خدشه دار کردند.

این ها همه نمونه های دیگری از تشدید سیاست های امنیتی آمریکا بود که با اعتراضات گسترده نهادهای حقوق بشری در جهان همراه شد.

جوزف استیگلیتز، اقتصاددان آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد، نتایج این سیاست را در این عبارات خلاصه کرده بود: واکنش پرزیدنت بوش به حملات 11 سپتامبر، به اصول بنیادین آمریکا لطمه زد، اقتصاد آن را ویران و امنیت آن را ناتوان کرد.

پیامدهای این سیاست تا مدت ها گریبانگیر ما خواهد بود .

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکا - گوانتانامو - افغانستان - 11 سپتامبر - آمریکایی - نیروهای آمریکایی - زندان گوانتانامو - تروریسم آمریکایی - شکنجه - تروریسم - حملات 11 سپتامبر - سپتامبر - بازداشت - آمریکا در عراق - نیویورک تایمز - 11 سپتامبر 2001 - بازداشتگاه - میراث - زندان - خواب کافی - دنیا - شهروندان - خبرگزاری - نیویورک - ابوغریب - دستگاه - امنیتی - جاسوسی - یکی از - عمومی

آخرین اخبار سرویس:
طالبان: اهداف عاملان حمله قندهار محقق نخواهد شد

برگزاری نشست های بین المللی با ساز و کار موجود کمکی به حل بحران اقتصادی افغانستان نمی کند/ منابع افغانستان تحت نظارت بین المللی آزاد شود

صفحه نخست روزنامه های کشور - شنبه 24 مهر 1400

روزنامه های صبح کشور شنبه 24 مهر

عاملان تیراندازی الطیونه با یک تیر دو هدف را نشانه گرفتند/ رهبری حزب الله، توطئه هدایت شده از سوی آمریکا را مهار کرد

اتحادیه اروپا و چین بر نشست دوجانبه و مذاکره توافق کردند

ایران خواستار حضور در نشست بروکسل شده است

بررسی اقتصادایران

روسیه حمله تروریستی به مسجد قندهار را محکوم کرد

رژیم صهیونیستی باید بهای آتش بس در غزه را بپردازد

تشییع شهدای جنایت الطیونه در ضاحیه جنوبی بیروت

بیانیه دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در محکومیت انفجار تروریستی قندهار

تاریخ غم انگیز مدارس شبانه روزی بومیان در آمریکا و کانادا

مسابقه اتومبیلرانی سافاری - تبریز

زخمی شدن 44 فلسطینی در درگیری با نظامیان صهیونیست در کرانه باختری

روسیه وابسته نظامی آمریکا را احضار کرد

عدم تصمیم گیری آمریکا برای شرکت در نشست مسکو

ابراز نگرانی هشت کشور از وضعیت بحرانی میانمار

ریاض: پهپاد یمنی به جنوب غرب عربستان حمله کرد

آمریکا حمله به مسجد شیعیان در قندهار را محکوم کرد

در واکنش دانشگاه الازهر به حمله به مسجد قندهار

داعش مسوولیت حمله به مسجد قندهار را برعهده گرفت

سرنگونی یک جنگنده در «مأرب»/ خلبان به اسارت ارتش یمن درآمد

ناامن سازی افغانستان و درگیر کردن ایران؛ هدف اصلی طراحان حملات تروریستی

توافق اتحادیه اروپا و چین بر نشست دوجانبه و مذاکره

آمریکا بیش از 590 میلیون دلار باج به هکر ها پرداخت کزد

روسیه وابسته نظامی آمریکا را احضار کرد

درگیری نظامیان صهیونیست و جوانان فلسطینی 44 زخمی برجا گذاشت

روسیه حمله تروریستی در قندهار را محکوم کرد

انفجار بمب جان 2 نظامی ترکیه ای را در سوریه گرفت

روسیه حمله انتحاری مسجد قندهار را محکوم کرد

اعتراض کامیون داران انگلیس به تصمیم دولت جانسون

نماینده پارلمان انگلیس با ضربات چاقو به قتل رسید

حمایت روسیه از پایان رسمی جنگ در شبه جزیره کره

قیس الخزعلی: کشتار شیعیان افغانستان را متوقف کنید

سازمان ملل حمله انتحاری قندهار را محکوم کرد

مرکل: اروپا اختلافات درون خانه را با گفتگو حل کند

عربستان خواستار فشار به انصارالله یمن شد

استقبال پاکستان از اعتمادسازی میان تهران-ریاض

دستگیری 6 داعشی خطرناک

اردوغان: درگیری های ما در سوریه متفاوت خواهد بود

سفر بلینکن به آمریکای لاتین با هدف مقابله با مهاجرت

بورل: آماده استقبال از ایران در بروکسل هستیم

رایزنی های رابرت مالی درباره برجام در سفر به منطقه

واشنگتن برای شرکت در نشست مسکو درباره افغانستان تصمیم نگرفته است

2 مشکل بزرگ در تعامل با مصر/ارسال چندمحموله سوخت دیگربه لبنان/علت فعال نبودن سفارت ایران درلیبی

حزب الله خواستار اقدام فوری امت اسلامی در برابر جنایت های داعش شد

لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور چیست؟

نماینده پارلمان اروپا: متاسفانه اروپا بسیار مشتاق مداخله در امور دیگر کشورهاست

درنگی در برخورد پلیس با شهروندان/افغانستان تنها وجهان بی رحم/قمار دو سر باخت فالانژ ها

اسناد پاندورا؛ تاثیر آخرین زلزله مالی جهان چیست؟

پیدا شدن جسدی با ترسناک ترین روش قتل/ سلاخی به سبک قرون وسطی

تولد 791 کودک از مادران 10 تا 14 ساله در سال جاری

روسیه حمله تروریستی به مسجد شیعیان در قندهار را محکوم کرد

عدم تصمیم گیری واشنگتن برای حضور در نشست مسکو درباره افغانستان

ازدواج از سر ترحم و دلسوزی

وقوع آتش سوزی در شهر کربلا

روزنامه های شنبه 24 مهر 1400

یمنی ها با حمله پهپادی از رییس جدید ستاد مشترک سعودی ها استقبال کردند

اهداف تروریست ها در قندهار محقق نمی شود

داعش مسئولیت حمله به مسجد شیعیان قندهار را بر عهده گرفت

مرکل: اتحادیه اروپا باید اختلافات داخلی خود را با گفت و گو حل کند

سازمان ملل حمله انتحاری به مسجد شیعیان در قندهار را محکوم کرد

داعش مسئولیت حمله به مسجد قندهار افغانستان را برعهده گرفت

دومین جمعه شیعه کشی در امارت طالبان/ ادامه رایزنی های ایران و اروپا در بروکسل

چرا روحانی برای بازگشت عجله دارد /رویای وام بدون وثیقه/ شلیک خیانت در لبنان

روسیه وابسته نظامی آمریکا را احضار کرد

ائتلاف سعودی مدعی رهگیری و انهدام پهپاد یمن شد

فرزند دوم الهام حمیدی به دنیا آمد

عطوان:توطئه آمریکا و اسراییل برای ایجاد درگیری فرقه ای در منطقه ناکام خواهد ماند

داعش مسئولیت حمله انتحاری در قندهار را برعهده گرفت

تحویل جسد اشتباهی، دختران متوفی را شوکه کرد

دومین جمعه شیعه کشی در امارت طابان/ ادامه رایزنی های ایران و اروپت در بروکسل

بغداد: اعتراضات زیادی به نتایج انتخابات نشده است/ شکایات به شکل قانونی بررسی خواهد شد

مشکلات مردم باید کاهش یابد/ گشایش هایی برای کشور در راه است

دُز سوم سینوفارم باید به چه کسانی تزریق شود؟

سازمان ملل حمله انتحاری به مسجد شیعیان در قندهار را محکوم کرد

روسیه انفجار تروریستی مسجد فاطمیه قندهار را محکوم کرد

رمز پیروزی انصارالله در نبرد مارب

هفت نظامی ترکیه ای در ادلب سوریه کشته و مجروح شدند

روسیه انفجار تروریستی مسجد فاطمیه قندهار را محکوم کرد

هفت نظامی ترکیه ای در ادلب سوریه کشته و مجروح شدند

روسیه وابسته نظامی آمزیکا را احضار کرد

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 24 مهرماه؛

دُز سوم سینوفارم باید به چه کسانی تزریق شود؟

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 24 مهرماه؛

هشدار آمریکا به صنعت رمزارز درباره حملات باج افزاری

روسیه حمله تروریستی به مسجد شیعیان در قندهار را محکوم کرد

جامعه بین الملل باید به حوثی ها برای پذیرش پیشنهاد عربستان فشار بیاورد

پیمان آکوس و فروپاشی رویای اروپایی ها

7 نظامی ترکیه در شمال سوریه کشته و زخمی شدند

از مادر لبنانی که قربانی فتنه شد تا روزهای خونین افغانستان

سه سناریو برای اقتصاد ایران

خطر ورشکستگی آمریکا جدی است؟/ فرمان مهم بایدن برای جلوگیری از ورشکستگی

انفجار بمب کنارجاده ای در مسیر کاروان نظامی ترکیه در شمال سوریه

روزنامه شهرآرا ورزشی| باز کردن گره کور «کوزین»

آغاز سرشماری در روسیه 

کشته و مجروح شدن هفت نظامی ترکیه ای در سوریه

گزارش سازمان حقوق بشری از شکنجه زندانیان و اعدام های غیرقانونی در بحرین

وقتی رییس فیفا در خدمت صهیونیست ها شد/ جام جهانی روی پیکر شهدای فلسطین!

جنگ افغانستان و میراث شکنجه و تروریسم آمریکایی

جنگ افغانستان و میراث شکنجه و تروریسم آمریکایی