مطالب مرتبط:
مصطفی آجورلو ، مدیرعامل جدید استقلال شد؟
آغاز به کار مصطفی هاشمی و تیم ملی بسکتبال از 23 آبان ماه
خبری فوق العاده مهم برای استقلال درباره مصطفی آجورلو
مصطفی آجرلو سومین قربانی فرهاد مجیدی!
خبری فوق العاده مهم برای استقلال درباره مصطفی آجورلو
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 10:352021-09-21فرهنگي

اتل متل توتوله، مصطفی رحماندوست و دیگر هیچانه ها


- " با بیان این که هیچانه ها اهداف امروزی دارند، می گوید: هیچانه ها فقط خالی از معنا نیستند بلکه پر از خیال اند.

هر هیچانه ای که برای بچه ها خوانده می شود با توجه به محیط زندگی و فرهنگ کودک نوعی تقسیر خیالی را برای کودک به همراه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازکتاب نیوز" به نقل از ایسنا، این شاعر، نویسنده و مترجم ادبیات کودک و نوجوان درباره اهمیت و کارکرد هیچانه ها در ادبیات کودک اظهار کرد: یک غذای خوب و پر از ویتامین، خاصیت خود را دارد، حتی اگر آن را نخورند و بروند فست فود بخورند، به خود ظلم کرده اند.

بخصوص غذایی که در طول قرن ها خوشمزه مانده و با تغییر سلیقه ها مزه خود را تغییر نداده باشد.

داستان هیچانه ها چنین است.

یک سری هیچانه ها از گذشته مانده و همچنان هست و اگر خانواده ای بخواهد به آن ها مراجعه کند، تأثیر و جاذبه و نیروی آن ها را بر بچه ها می بیند و اگر خانواده ای نخواهد استفاده کند، به ما مربوط نمی شود.

او سپس درباره تاثیر تغییر زیست اجتماعی کودکان بر استفاد از هیچانه ها گفت: واقعیت این است هیچانه ها در گذر زمان هم یک شعر گروهی بوده اند، شعربازی و آهنگ بازی بوده و نمی توانیم از نظر دور بگیریم که بچه ها به تنهایی با هیچانه ها کاری داشته باشند؛ مادر با کودک و کودکان با هم در مهمانی و اردو آن ها را می خواندند و یک نشاط ویژه آهنگین از هیچانه ها می گرفتند که بیشتر در جمع معنا پیدا می کرد.

شعر کودک برای این است که کودک خود بخواند و لذت ببرد یا برایش بخوانند و لذت ببرد و شاعرانگی شعر بر او تأثیر بگذارد اما هیچانه ها با توجه به این که مبتنی بر معنی نبوده و مبتنی بر آهنگ و ریتم هستند، خواه ناخواه زمانی معنا پیدا می کنند که چند نفر با هم باشند و حرکاتی همراه هیچانه ها انجام دهند.

رحماندوست" در ادامه بیان کرد: هیچانه ها با گذر زمان و آمدن تکنولوژی ارزش و قدرت خود را از دست نمی دهند و فقط ممکن است عده ای کمتر از آن ها استفاده کنند و عده ای هم بیشتر.

اما هر خانواده و پدر و مادری که به خواندن هیچانه ها بپردازد، آن قدر از آن لذت می برد که تمام وسایل تکنولوژیک امروزی را کنار می گذارد.

این رازی است که در ادبیات و شعر کودکان و هیچانه ها وجود دارد؛ زمانی که والدین و بچه ها کنار هم به شعر خواندن و قصه گفتن و هیچانه و بازی شعر می پردازند به لذتی می رسند که دیگر رسانه ها را نادیده می گیرند.

شاعر قصه های پنج انگشت و دوستی شیرین است درباره ساخت هیچانه های جدید برای بچه ها و امروزی کردن آن ها برای ارتباط بیشتر کوکان با آن ها گفت: زمانی ما این کار را کردیم و سعی داشتیم این اتفاق بیفتد؛ هیچانه ها فقط خالی از معنا نیستند بلکه پر از خیال هم هستند.

هر هیچانه ای که برای بچه ها خوانده می شود به نسبت محیط زندگی و فرهنگ دوروبر کودک، نوعی تفسیر خیالی برای خود درست می کند و به همین دلیل اگر مداومت در آن اتفاق بیفتد، تأثیر خود را می گذارد؛ مثلا هماهنگی دست و ذهن.

در مقدمه کتاب هیچ، هیچ ، هیچانه متنی نوشته و دلیل این را که چرا هفت شاعر پرسابقه نشسته و این شعرها را گفته اند آن جا ذکر کرده ام.

دلایل علمی و تربیتی هیچانه ها را آن جا گفته ام.

او سپس خاطرنشان کرد: من به این کاری ندارم که بچه ها با این هیچانه های جدید، به هیچانه های قدیمی مراجعه می کنند یا نه، با این هم کار ندارم که ذهن شان به سمت هیچانه ها می رود یا نه.

به نظرم اهداف هیچانه ها امروزی است؛ مثلا هماهنگی ذهن و دست، شادی و بالا بردن قدرت تخیل.

این ها اهداف هیچانه هاست، البته اگر هیچانه ای درست گفته شود که بسیار بسیار سخت است و اعتراف می کنم در این مجموعه کتاب به نکاتی رسیدیم که می توانستیم رعایت کنیم، هرچند در هیچانه هایی که بر روی آن ها کار می کنیم، رعایت خواهیم کرد تا بچه ها بیشتر لذت ببرند.

در هیچانه ها هدف ظاهری لذت و بازی آهنگین است اما اهداف دیگری دارد که در مقدمه کتاب آمده است.

در مقدمه هیچ، هیچ، هیچانه می خوانیم: "اتل متل توتوله گاو حسن چه جوره نه شیر داره نه پستون شیرشو بردن هندستون.

راستی چه کسی این متل زیبا و خوش آهنگ، اما بی معنی را به ما یاد داده است؟ همه ما، این متل و متل های مشابه آن را به خاطر داریم، اما هیچ کس نمی داند که این ها را برای نخستین بار از چه کسی شنیده و در چه زمان و مکانی آموخته است.

آن، مان نباران توتو اسکاچی.

متل ها که اغلب مهمل و بی معنی اند، نوعی از گونه های ادبیات عامیانه و یا مردمی به شمار می روند که در گذر تاریخ، و دگرگونی های اوضاع و احوال اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هیچ گاه ارزش و جایگاه خود را از دست نداده اند و همیشه لذت بخش و شادی آفرین بوده اند.

پیرامون این موضوع که چرا این متل های مهمل و بی معنی، توانسته اند در کنار آن همه اندیشه های ناب و عمیق دوام بیاورند و از باد و باران گذر زمان گزند نبینند، سخن بسیار گفته شده است.

بعضی میان مهملات و بازی پیوند برقرار کرده اند و دلیل پایداری این گونه از بافته های آهنگین را، بازی گونه بودن آن ها دانسته اند.

در حالی که همه می دانیم بازی ها در گذر زمان رنگ باخته اند و جای خود را به بازی های دیگری داده اند؛ بازی هایی که با ویژگی های زمان و مکان پس از خود، تناسب بیشتری داشته باشند.

بعضی دیگر، تخیل بی مرز و در نتیجه خیال انگیزی بسیار و یا پیوندهای دلنشین آوایی را عامل پایداری مهملات یا به بیانی دیگر هیچانه ها دانسته اند.

شاید عوامل یادشده و یا هر عامل دیگری، در ماندگاری مهملات نقش داشته باشند.

اما باید بپذیریم که نمی توان هیچ یک از عوامل برشمرده را علت اصلی ماندگاری بافته ها و ساخته های آهنگین و بی معنی هیچانه ها دانست زیرا هم برای گسترش خیال بچه ها، هم در مسیر ایجاد پیوندهای آوایی و.

آثار دیگری بوده و هست که هرگز به ماندگاری مهملات یا هیچانه ها دست نیافته اند.

گروهی نیز پا را از حیطه دانش پایه و توان ذهنی و دنیای بچه ها فراتر گذاشته و معتقدند که هیچانه ها نوعی از بیان و راه ارتباط شخصی انسان ها با نیستان وجود و مادر طبیعت بوده است.

این گروه به دلایل خود، در جهت اثبات ماندگاری هیچانه ها، رنگی عرفانی داده اند و سیال بودن اندیشه و خیال عارفان را که ظهور و بروزی رقص آیین دارند، شکل تکامل یافته تر سیالیت و خیال انگیزی موجود در متل ها و مهملات پنداشته اند.

هیچانه ها، همه آن چه را که گفته شد در خود دارند، ولی هیچ یک از آن ها نیستند.

بازی آهنگین، در کلامی بی معنی، با مفاهیمی در حد وارونگی تصاویر و پدیده های تغییریافته، چیزی نیست که بتوان با شیوه های متعارف به تبیین و تشریح اسباب ماندگاری اش پرداخت.

آن چه ما به عنوان پیگیران نوخاسته این نوع ادبی می توانیم ادعا کنیم، این است که کودک در پی معنی نیست، در پی لذت و بازی است.

حال، به حکم ویژگی هایی که دارد، اگر این لذت بازی را در بافته ای آهنگین، همراه با تخیلی گسترده و بی مرز پیدا کند، به آن روی آورده و دل خواهد سپرد.

حاصل چنین جمع آمدی از نظر اهل پرورش و تربیت، ورزش ذهنی، لذت از جادوی مجاورت کلمه های هماهنگ و پیوسته، لذت از کشف قافیه های هم گونه، بازی، شادی، هماهنگی حرکات دست و پا با ذهن، درک بهتر پیوندهای آوایی، پرش ذهنی و در نهایت هماهنگی ناخواسته با موسیقی طبیعت و آهنگی فطری است که ما هرچه بزرگ تر شده ایم بیش تر از آن فاصله گرفته ایم.

ما که از تأثیر هیچانه ها بر کودکان آگاهی داریم و هنوز به راز جاودانگی آن ها دست نیافته ایم، بر آن شده ایم که در زمانه خود با تکیه بر تمام ویژگی های مثبت و تأثیرگذار هیچانه ها، سروده هایی بسازیم که به زندگی روزگار امروز بچه ها هم نقبی داشته باشند.

سرودن شعرهای معنی دار برای بچه ها بسیار دشوار است، اما ساختن هیچانه های آهنگین و ذهن انگیز و در عین حال بی معنی که فقط تکیه بر منبع خیال و موسیقی کلام و پیوندهای آوایی داشته باشد و بتواند بعد از آن مهملات به دل نشسته ای که جاودانه شده اند امکان عرضه وجود پیدا کند، کاری بسیار بسیار دشوارتر است.

"
کلید واژه ها: ادبیات کودک - ادبیات کودک و نوجوان - کودک - مصطفی رحماندوست - خانواده - ادبیات - کودک و نوجوان - بچه ها - تغییر - رحماندوست - غذای - نویسنده - استفاده - فست فود - امروزی - نوجوان - کارکرد - مراجعه - خوشمزه - داستان - فرهنگ - مترجم - گزارش - اهمیت - غذایی - خاصیت - زندگی - نیروی - گذشته - همراه

آخرین اخبار سرویس:
بغض امان پوریا پورسرخ را برید/ عکس

استایل الناز حبیبی با مو های بلوند در کنار دوستش + عکس

انتخاب هیأت امنای جدید در بنیاد سینمایی فارابی نشان از رویکرد اقتصادی تازه

عکس دو نفره بهنوش طباطبایی و دوستش

جشنواره موسیقی نواحی از امروز آغاز می شود

(عکس) واکنش مریم امیرجلالی به یک شایعه عجیب درباره او و علی دایی!

پخشِ یادگاری فتحعلی اویسی در آخر هفته تلویزیون

آخر هفته چه فیلم هایی از تلویزیون پخش می شود؟

داستان های بی شناسنامه

مرجانه گلچین به سوگ مادرش نشست + عکس

جشنواره کماچ زرندی برگزار می شود

چرا پخش سریال جاسوسی تلویزیون به تعویق افتاد؟

بهنوش بختیاری چادری شد /عکس

عکس/ بهرام رادان کابوی شد!

مریل استریپ بازیگر سریالی برای اپل شد

بررسی کتاب «نخل و نارنج» در مجله تلویزیونی چراغ مطالعه

عکسی از یکتا ناصر در نیسان آبی

برترین سریال های قرن 21 به انتخاب بی بی سی

ویدئو: علیرضا قربانی برای درخت گردو خواند

عکس روز| ضدعفونی کردن سینما

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 29 مهر 1400

سریال «نون خ» روی آنتن آی فیلم می رود

آخرین وضعیت مهران غفوریان از زبان بردارش + فیلم

دغدغه مشترک تهیه کنندگان و نهاد تنظیم گر در حفاظت از خانواده

«آرزو غفوریان» همسر مهران غفوریان کیست؟

عکس/تیپ خز یکتا ناصر و بهناز جعفری

«نمایش سیگار در سریال زخم کاری اشتباه بود»

«عادت» به جشنواره اسپانیایی راه یافت

تهیه کنندگان سریال ها در ساترا

برگزاری سومین نمایشگاه حجاب، مد و لباس «ضحی»

بازدید ارزیاب یونسکو از کاروانسرای «چمشک» پلدختر

کافه گردی مژده لواسانی + عکس

لاکچری بازی «آقای بازیگر» و همسر جوان دومش+ عکس

نکات حقوقی مهم

اگر فیلم مصلحت توقیف نیست، پس چرا اکران نمی شود؟

گزارش تصویری نمایشگاه آثار خوشنویسان ایرانی در لاهور

«ایرانیانِ» آیسخولوس با کارگردانی کورش بهادری، به صحنه خواهد آمد

نقش فناوری در احیای میراث فرهنگی

تهیه کننده زخم کاری: نمایش سیگار در این سریال اشتباه بود

زمان پخش سریال کمدی «جناب عالی»+ اسامی بازیگران

توسعه پایدار در روستاها بدون فرهنگ ابتر خواهد بود

لزوم درجه بندی کیفی نمایش های روی صحنه/ بروز و ظهور پدیده ای به نام تئاترهای خانوادگی

فیلم انگلیسی حرف زدن سحر دولتشاهی

نشست نقد و بررسی فیلم کوتاه داستانی «بچه خور» در کلاب هاوس

هنرستان های هنرهای زیبای دخترانه و پسرانه در تمام استان ها راه اندازی می شود

یادداشت آرش ظلی پور برای مهران غفوریان

مرجان گلچین عزادار شد

ژاپن روی موج وحشت؛ لحظه فوران آتشفشان آسو + فیلم

افتتاح مجموعه ورزشی فولاد آلیاژی در یزد +فیلم

تیر «اصغر فرهادی» به هدف نزدیک شد!

آلبوم موسیقی «قاب عکس کهنه» با شعری از هوشنگ ابتهاج به بازار آمد

سپر فناوری در برابر تخریب آثار تاریخی/ میراث فرهنگی کشور در دنیای دیجیتال احیا می شود

فیلم های سینمایی و تلویزیونی آخر هفته تلویزیون | 29 و 30 مهر

شب شعر و موسیقی آسمان در آینه در بجنورد

مرجانه گلچین عزادار شد+ عکس

غفلت هایی که سال ها موجب گرفتاریمان می شود+فیلم

نیکی کریمی بیمار است !؟ / چهره زار نیکی

پیام جالب آزیتا ترکاشوند به سارق جواهراتش + فیلم

ممیزی بدون حساب و کتاب؛ مشکل اصلی تهیه کنندگان با ساترا

زمان پخش سریال قورباغه2

عکس سلفی نرگس محمدی و فریبا نادری در پشت صحنه فیلم

زن جواد عزتی از چاقی در حال ترکیدن است ! / عکس دیده نشده

نمایشگر تالار وحدت رونمایی شد

«فرشته حسینی» نیازمند کمک شد/ عکس

چرا سریال «بازی مرکب» جهانی شد؟ | تحلیل درباره فصل دوم سریال کره ای

مشهورات بی اعتبار برگزیده کتاب سال جوانان شد

ویدئو | آرزوی مرجانه گلچین وقتی 23 ساله بود

پیگیری مشکلات منطقه کوی طاهر اهواز + فیلم

مرجانه گلچین عزادار شد

استایل پاییزی شهره سلطانی+ عکس

تمجید سفیر کرواسی از شاعران ایرانی

حضور پررنگ خوزستان در جشنواره موسیقی نواحی کشور

رضا یزدانی؛ خواننده، بازیگر یا کشتی گیر؟

بهاره کیان افشار در لباس عروس + عکس

اشتغال و درآمدزایی کارآفرین گلخانه دار در بهبهان + فیلم

برق رسانی به روستای بنه گه سردشت دزفول +فیلم

سکته مهران غفوریان و شایعات اتاق عمل

زمان پخش فیلم سینمایی مصلحت؟

10 سال زندان و 84 ضربه شلاق برای بازیگر زن ایرانی +فیلم

شهید بهنام محمدی الگوی نوجوانان و یکی از قهرمانان دفاع مقدس + فیلم

تولید محتوای دیجیتال گردشگری، وجه تمایز بین تجارت قرن گذشته و امروز است

(ویدئو) آرزوی مرجانه گلچین وقتی 23 ساله بود

دومین جشنواره موسیقی خانقاهی برگزار می شود

رمان جدید رولینگ پرفروش شد

داستان نمایش افسانه قلیدون تشریح شد

واکنش تهیه کننده «زخم کاری» به نمایش بیش از حد سیگار

مرجانه گلچین عزادار شد

بهنوش بختیاری زیر چادر رنگی+عکس

شقایق دهقان 20 سال قبل + عکس

اثرات اربعین بر موهای چتری نفیسه روشن+عکس

سریال 100 قسمتی «بی همگان» نیمه آبان کلید می خورد

داوری آثار بانوان قصه گوی یزدی در جشنواره بین المللی قصه گویی

راهیابی 3 اثر از شهرکرد به مرحله نهایی جشنواره بین المللی سیمرغ

استوری به مناسبت هفته وحدت و میلاد حضرت محمد(ص)+ فیلم

بام ایران میزبان جشنواره موسیقی محلی مناطق زاگرس نشین کشور

«آپارات» به 2 جشنواره آمریکایی می رود

فراخوان ارائه آثار رشتی دوزی در موزه کلاه فرنگی رشت

«انتظار از دیدگاه شیعه» نشانه های ظهور امام زمان (عج) را بیان می کند

مریل استریپ بازیگر سریالی برای اپل شد

گروه موسیقی «کلار بختیاری» در چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

اتل متل توتوله، مصطفی رحماندوست و دیگر هیچانه ها

اتل متل توتوله، مصطفی رحماندوست و دیگر هیچانه ها