مطالب مرتبط:
راه اندازی اولین شبکه اجتماعی کودک و نوجوان کشور در یزد
اعلام اسامی فیلم های پذیرفته شده در پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران
درخشش نوجوانان خوزستانی در المپیاد فیلم سازی نوجوانان ایران
مهدی: ما بیشتر از همه خواستار حضور تماشاگران در ورزشگاه هستیم/ به خواسته اسکوچیچ سوپرجام را معوق کردیم
دولت آتی آلمان بدون حضور حزب مرکل
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 06:552021-09-21فناوري

حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی 3 تا 4 برابر شده است


همشهری از اثرات گسترش دسترسی کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند و شبکه های اجتماعی مجازی در دوره کرونا گزارش می دهد.

- همشهری- نیما شایان: در روزهایی که هنوز بر سر حضوری یا مجازی بودن آموزش در مدارس و دانشگاه ها تصمیم قاطعی گرفته نشده، انتشار یک گزارش از تأثیرات مخرب شبکه های اجتماعی روی نوجوانان، نوع دیگری از پیامدهای پاندمی کرونا را برجسته کرده است.

در شرایطی که تا پیش از آغاز کرونا، بسیاری از خانواده ها- چه در ایران و چه در سایر کشورها- قواعد سختگیرانه ای را برای استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت و گوشی هوشمند داشتند، بروز کرونا و ضرورت آموزش مجازی، روال موجود در این مسئله را دستخوش تغییر کرد و زمینه دسترسی گسترده کودکان و نوجوانان به گوشی های هوشمند، اینترنت و شبکه های اجتماعی را به وجود آورد.

با استمرار همه گیری کرونا، حالا بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان نسبت به پیامدهای دسترسی بی ضابطه کودکان و نوجوانان به اینترنت و شبکه های اجتماعی هشدار می دهند.

در هفته گذشته انتشار یک گزارش داخلی از شبکه اجتماعی فیسبوک این موضوع را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد.

در این گزارش که ناخواسته به رسانه ها درز کرده، عنوان شده که استفاده مداوم از شبکه اجتماعی اینستاگرام (متعلق به فیسبوک) بر سلامت روحی میان دختران نوجوان، تأثیر می گذارد .

در این گزارش اشاره شده که اینستاگرام با دامن زدن به مقایسه ، تصور افراد را درباره خودشان تخریب می کند و انتظار آنها را از خودشان بالا می برد.

انتشار این گزارش بهانه ای شد تا اثرات استفاده بی رویه از شبکه های اجتماعی و دسترسی بی ضابطه به اینترنت را در میان کودکان و نوجوانان، در گفت وگو با کارشناسان و صاحب نظران بررسی کنیم.

آمارها چه می گویند؟ مشاهدات میدانی می گوید، در 2 سال گذشته به دلیل مجازی شدن آموزش ها، میزان دسترسی و استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت، موبایل و تبلت و به تبع آن استفاده این قشر از شبکه های اجتماعی بیشتر شده است.

این مشاهدات را اطلاعات تازه مرکز آمار ایران هم تأیید می کند.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، میزان عضویت در شبکه های اجتماعی برای افراد 15 ساله و بیشتر در کشور که در سال 1396 برابر 53 درصد بوده، در سال 1399 به 65 درصد رسیده و متوسط حضور روزانه در شبکه های اجتماعی از یک ساعت و 4 دقیقه در سال 96 به یک ساعت و 32 دقیقه در سال 1399 رسیده است.

همچنین میزان عضویت در پیام رسان واتساپ در این بازه زمانی 3 ساله که شامل برش های زمانی قبل و بعد از پاندمی کرونا است از 24 درصد به 88.

5 درصد رسیده و در اینستاگرام از 43.

1 درصد به 68 درصد افزایش یافته است.

هر چند این آمارهای مقایسه ای مربوط به تمامی گروه های سنی بالاتر از 15 سال است، اما حتی اگر با وجود شکاف دیجیتال در سنین بالا، توزیع یکنواختی را برای گروه های سنی مختلف تصور کنیم، نشان می دهد که میزان حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی 3 تا 4 برابر شده است.

مسئله تأثیرات استفاده افراطی از اینترنت و فضای مجازی و وسایل هوشمند موضوعی بوده که از سال ها قبل مورد توجه محققان علوم مختلف به خصوص روانشناسان اجتماعی و عصب شناسان قرار داشته است و خطرات پیدا و پنهان فراگیر شدن افراطی استفاده از فضای مجازی برای نوجوانان اعم از عواقب اعتیاد به فضای مجازی، مشکلات عصبی، اختلالات ذهنی، انزوا، اختلال در مهارت های ارتباطی، مشکلات رفتاری و روانی، افزایش استرس و.

مورد پژوهش و بحث قرار گرفته است.

اما شیب تند استفاده از اینترنت و وسایل هوشمند در جوامع به خصوص در شرایط پاندمی کرونا، نگرانی ها درباره عواقب آن را تشدید کرده است.

رشد 52 درصدی اعتیاد به اینترنت پس از شروع دوران کرونا بهروز بیرشک، روانشناس اجتماعی در گفت وگو با همشهری، ضمن اعلام نتایج یک مطالعه که توسط محققان ایرانی با نگاه به تغییرات در سطح بین المللی در دوران کرونا انجام و در مجلات علمی معتبر منتشر شده است، نسبت به عواقب شدت یافتن حضور در فضای مجازی هشدار می دهد و می گوید: در این تحقیق از یک رشد 52 درصدی اعتیاد به اینترنت در دنیا به خصوص از زمان شروع کوویدـ19 صحبت شده و یکی از توصیه هایی که در این پژوهش اعلام شده، ضرورت اعمال مداخلات مؤثر برای پیشگیری و کاهش رفتارهای اعتیادآور آنلاین و همچنین در دسترس قرار دادن دستورالعمل ها در این باره به ویژه برای نوجوانان است.

بی شک آسیب هایی نظیر طردشدگی، انزوا و کاهش حس اعتماد را ازجمله عواقب استفاده افراطی از اینترنت و فضای مجازی می داند.

اولین علامت پاندمی روانی جوانان چیست؟ در کنار این آمار، حسن عشایری، رییس انجمن عصب روانشناسی نیز در گفت وگو با همشهری ضمن ارائه نتایج مطالعات دانشگاهی، درباره پیامدهای تشدید استفاده از فضای مجازی در دوران کرونا روی نوجوانان و جوانان، می گوید: پس از آنکه از پاندمی کرونا خلاص شویم، با یک پاندمی روانی میان نوجوانان و جوانان سر و کار خواهیم داشت.

علامت ورود به این پاندمی در درجه اول، نفی است؛ یعنی نوجوانان و جوانان در این پاندمی حتی الگوهای جاافتاده مثبتی که در خانواده ها و ارتباطات شان داشته اند را نفی می کنند و شاهد نوعی عصیانگری خواهیم بود.

همین الان بین 30تا 40 درصد جوانان دچار این تعارض هستند و وقتی ذهن ها دیگر درگیر کرونا نباشد و به جوانان مان بیشتر توجه کنیم، می بینیم که این میزان به عنوان یک عارضه دوران کرونا بیشتر هم شده است.

از آثار این پاندمی روانی این است که نوجوان و جوان ما درصدد الگوبرداری از فضای مجازی برآمده و هم فهمی، همدلی و همکاری رنگ می بازد.

این جوانان ارتباط سالم و مؤثری هم نمی توانند برقرار کنند.

به زودی سرماخوردگی روانی در ایران سرماخوردگی روانی عنوان تازه دیگری است که در توصیف پیامدهای کرونا و تشدید استفاده از فضای مجازی از سوی نوجوانان و جوانان، توسط این استاد دانشگاه بیان می شود.

عشایری معتقد است: از خودبیگانگی جدیدی به دلیل فضای مجازی ایجاد می شود.

آستانه تحریک پذیری پایین می آید و با افرادی زودرنج، درونگرا، روان رنجور، کم تحمل و واقعیت گریز مواجه می شویم.

عشایری درباره اثرات جایگزینی فضای مجازی به جای فضاهای واقعی آموزشی نیز چنین می گوید: مدرسه فقط جای ادبیات و هندسه نیست، بلکه جای ارتباط با دیگران و رشد مغز اجتماعی، مغز خلاق و مغز حل مسئله است، اما در دوران کرونا به خاطر محدود شدن همه ارتباطات به فضای مجازی، این مغز اجتماعی دیگر به خوبی رشد نمی کند.

در 16 و 17 ساله ها می بینیم که فرق بین فضای مجازی و واقعیت خیلی درخشان نیست و آلودگی و انفجار اطلاعات مجازی غلبه می کند.

مسمومیت هیجانی نوجوانان در پی استفاده افراطی رییس انجمن عصب روانشناسی در ادامه به تحلیل تأثیرات تمرکز نوجوانان و جوانان بر فضای مجازی در دوران کرونا پرداخت و گفت: در ارتباطات به نوعی شناخت اجتماعی و شناخت از خود می رسیم، اما این ارتباطات امروز به دلیل کرونا برای کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند محدود شده و آنها چاره ای جز گذراندن وقت خود در فضای مجازی و اینترنت ندارند.

در استفاده افراطی از فضای مجازی، ارتباطات با مشکل مواجه و به نوعی مسموم می شود.

نتیجه این مسمومیت، افسردگی و درون گرایی کودکان و نوجوانان خواهد بود.

عامل افسردگی، با فشارهای بیرونی قابل تشدید بوده و ممکن است به خودآزاری و حتی اتفاقات بدتری چون خودکشی منجر شود.

نتیجه یک مطالعه درباره دیرخوابی نوجوانان به مخاطره افتادن ریتم خواب و بیداری مغز در شرایط کرونا و تحت تأثیر تشدید استفاده از فضای مجازی و وسایل هوشمند از نکات دیگری است که به گفته عشایری، از نظر زیستی در دوران کرونا بیشتر مشاهده شده و می تواند زمینه ساز مشکلات عدیده ای برای جوانان باشد.

عشایری در این باره توضیح می دهد: فاجعه در این است که براساس مطالعاتی که در شهرهای مختلف انجام داده ایم (اما هنوز قابل تعمیم به کل ایران نیست) تقریبا بالای 50 درصد نوجوانان و جوانان دارای خواب فیزیولوژیک طبیعی نیستند و دیرتر از والدین خود می خوابند و حتی اگر به رختخواب هم بروند، موبایل و تبلت به دست هستند و نمی خوابند.

این را قبل از کرونا هم داشته ایم، اما حالا با یک فاجعه در این زمینه مواجه هستیم؛ چون قبلا حداقل به خاطر اینکه فردا صبح قرار بود به مدرسه و دانشگاه یا سر کار بروند زودتر می خوابیدند، اما الان این محدودیت وجود ندارد.

ریتم خواب و بیداری با هوشیاری و فرایندهای ذهنی سر و کار دارد و این وضعیت فعلی ممکن است منجر به پیامدهای بسیار نامیمونی شود.

هشداری به سیاستگذاران آموزشی و اجتماعی از گفته های روانشناسان و جامعه شناسان چنین برمی آید که حتی اگر به فرض محال، به زودی بساط کرونا از جامعه ایرانی جمع شود، مواجهه با پیامدهای آشکار و پنهان آن در ساحت های مختلف روانی و اجتماعی تا مدت ها استمرار خواهد داشت.

مسئله تسهیل دسترسی کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند و شبکه های اجتماعی مجازی، از آن دست تحولات ناخواسته ای بود که در پی شیوع همه گیری کرونا رخ نشان داد، اما حالا به یک دغدغه نگران کننده نه فقط در ایران که در سطح جهان تبدیل شده است.

غفلت از این پیامدها، به زعم صاحب نظران و کارشناسان ممکن است در آینده به شکل گسترده ای سلامت روان جامعه را در معرض تهدید قرار دهد و چندین نسل از نوجوانان و جوانان ایرانی را به مخاطره بیندازد.

این مسئله ای است که باید از سوی سیاستگذاران آموزشی و اجتماعی کشور مورد توجه قرار گیرد.


کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - کودکان و نوجوانان - نوجوانان - اجتماعی - کرونا - کودکان - هوشمند - شبکه - مجازی - اینترنت - دسترسی - همشهری - پاندمی کرونا - گوشی هوشمند - گزارش - آموزش - دانشگاه ها - کارشناسان - گوشی - در ایران - همه گیری - دانشگاه - خانواده - استمرار - استفاده - پاندمی - انتشار - گسترده - 4 برابر - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس IT گرایش نرم افزار در شرکت سحا الکترونیک در خراسان رضوی

انتشار نسخه بهینه سازی شده همراه بانک صادرات ایران

چگونه امنیت مودم خانگی را افزایش دهیم؟

موافقان و مخالفان واکسن کرونا

انگلیس، فیس بوک را 50 میلیون پوند جریمه کرد

پُتک فولادی زیر قوی ترین پرس له می شود؟ (ویدیو)

اپلیکیشن چینی «تیک تاک» هم کاربران ایرانی را تحریم کرد!

ژست خاص سحر قریشی در لبه پرتگاه !

اخبار واریز حقوق فرهنگیان مهر 1400 / بارگذاری فیش حقوق فرهنگیان

صعود 9 رتبه ای سرعت اینترنت موبایل در ایران

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایده پردازان دنیای نرم افزار در خوزستان

قابلیت جدید اینستاگرام

اپل به گوشی های خود با نمایشگر LCD پایان می دهد؟

مقدمات رفتن ایرانسل به بورس انجام شده است

استخدام مهندس برق و الکترونیک در یک شرکت معتبر در البرز

معرفی شش جایگزین آیفون 13 با قیمت پایین تر

طرفداران بازی Half-Life 2 غافلگیر شدند

شیطونیِ نرگس محمدی با دوست بامزش تو پشت صحنه؛ دوتا جیگر!

ویژگی های جدید رابط کاربری One UI 4 سامسونگ معرفی شد

تلفن های ثابت سنتی به زودی به تاریخ خواهند پیوست!

استخدام طراح گرافیست و اپراتور دستگاه لیزر در مجموعه برش لیزر مجید در البرز

استخدام کارگر ساده با بیمه و سرویس در شهرک صنعتی اشتهارد

رنگ بندی جدید گلکسی فلیپ 3 در آنپکد 2021 سامسونگ

با هتل های 2، 3 و 4 ستاره مشهد بیشتر آشنا شوید

جدیدترین گوشی ارزان قیمت سامسونگ؛ Galaxy A03

چگونه امنیت مودم خانگی را افزایش دهیم؟

مدیر عامل ایرانسل: مطالعه روی نسل های پنج و نیم و شش در برنامه ایرانسل است

گزارش تصویری سیتنا از نشست خبری پانزدهمین سالروز راه اندازی شبکه تلفن همراه ایرانسل

سرعت اینترنت موبایل ایران 9 پله صعود کرد!

کد های مخفی و کاربردی برای گوشی های آیفون

استریم همزمان در شبکه های اجتماعی از طریق نرم افزار obs

استخدام متخصص شبکه با بیمه در موسسه خدمات فنی ارتباط ایران در تهران

بیمه رازی، پیشرو در استفاده از فناوری های به روز جهان

ارائه کارت واکسن دیجیتال شرط حضور کارکنان در محل کار

کد های مخفی اپل که در شرایط اضطراری به کمک شما می آید

دیده شدن در نتایج گوگل با سئو سایت

چرا اینترنت مرتب قطع می شود؟

بسته هدیه سازمان بازرسی شامل چالش ها و آسیب های کلان به همراه راهکار های پیشنهادی حوزه وزارت ارتباطات به این وزارتخانه ارائه شد/ رییس سازمان بازرسی: شرکت مخابرات در خطر ورشکستگی است

صعود 9 رتبه ای سرعت اینترنت موبایل در ایران

داماد دو عروسه! چه چیزی توییتر را ترکاند؟

استخدام بازاریاب (پهنای باند)، طراح سایت و کارشناس تولید محتوا در فارس

استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت درب سیستم کنترل در تهران

رونمایی اپل از دستمال پارچه ای برای تمیز کردن صفحه نمایش محصولاتش

ضرورت توجه به «دولت الکترونیک»

استخدام پشتیبان نرم افزار (نرم افزارهای اداری و مالی) با بیمه در تهران

استخدام اپراتور فروش آنلاین در شرکت معتبر بازرگانی و فروش آنلاین در تهران

چگونگی غیرفعال کردن موقتی حساب اینستاگرام

امکان اضافه شدن پست محتوا به اینستاگرام دسکتاپ

ساخت دستگاه بک اپلی کیتور و پاکت زن اتوماتیک سیمان درهمدان

چگونه خرید ارزان تری از فروشگاه های اینترنتی داشته باشیم؟

استخدام پزشک عمومی در شرکت سازه سیم پویش در شهرک صنعتی اشتهارد

استخدام اپراتور مونتاژ SMD با بیمه تکمیلی در شرکت اتصال صنعت میانه در البرز

انتخاب بهترین اره و تیغ اره در نجاری

ساخت کوچکترین کنسول بازی جهان با قابلیت های بالا

فیسبوک تغییر نام می دهد

ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره شخصی تخلف است

مطالعه روی نسل های پنج و نیم و شش در برنامه ایرانسل است

پیش نیازهای سیستمی ویندوز 11 چیست؟

ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره شخصی تخلف است

ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره شخصی تخلف است

صعود 9 رتبه ای سرعت اینترنت موبایل در ایران

استخدام گرافیست در کانون ارتباطات و تبلیغات فرا در اصفهان

استخدام نصاب دستگاه های الکترونیکی در شرکت سام پردازش راشا در گیلان

امکان پست محتوا به اینستاگرام دسکتاپ اضافه می شود

معرفی شش جایگزین آیفون 13 با قیمت پایین تر

اجرای محدودیت های هوشمند کرونایی بر بستر دولت الکترونیک

اینترنت در کدام کشورها بیشتر قطع می شود؟

استخدام کارشناس کنترل کیفی با بیمه و سرویس در البرز

استخدام کارشناس کنترل کیفی با بیمه و سرویس در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفی با بیمه و سرویس در تهران و البرز

عباسی آرند: مشترکان ایرانسل به رکورد مصرف 16/8 پتابایت دیتا در روز رسیده اند

گوشی های جدید گوگل رونمایی شد

بیمه تجارت نو با مدیران جوان و خلاق خود همسو با تکنولوژی های روز حرکت می کند

سه نکته برای تامین امنیت گوشی های هوشمند

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت ایمن ارتباطات نوین تک فردوس در شیراز

نرم افزار درختواره و کتابخانه کلام اسلامی

آغاز نشست خبری پانزدهمین سالروز راه اندازی شبکه تلفن همراه ایرانسل

استخدام مدیر سایت با سرویس در شرکت نوین چوب و صنعت آسیا در تهران

جدیدترین قیمت گوشی های سامسونگ در بازار + جدول

استخدام مشاور تحصیلی با سابقه کار مرتبط در تهران

استخدام کارشناس پشتیبان نرم افزار ERP در شرکت نوین چوب و صنعت آسیا در تهران

«بازی مرکب» پیش بینی نتفلیکس را به هم زد

روسیه گوگل را 22 میلیارد روبل جریمه کرد

نسخه 12 سیستم عامل اندروید با تغییرات بزرگ در طراحی توسط گوگل منتشر شد

«بازی مرکب» پیش بینی نتفلیکس را بهم زد

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت معتبر در البرز

قیمت روز انواع گوشی موبایل سامسونگ در بازار

برای جلوگیری از هک شدن چه رمز عبوری استفاده کنیم

کوچک ترین کنسول بازی جهان ساخته شد

سالن زیبایی سونیا

تخلف بودن ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره شخصی

کوچک ترین کنسول بازی جهان ساخته شد

استخدام سرپرست ابزار دقیق با بیمه تکمیلی، پاداش و وام در تهران

ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره شخصی تخلف است

دسترسی آسان به خدمات بانکی با موبایل بانک رفاه

استخدام گرافیست با درآمد 6 تا 10 میلیون، بیمه و سنوات در تهران

تصاویر| گوشی های جدید گوگل با باتری 24 ساعته

توکن اینترنت کامپیوتر یا (ICP) چیست؟

«بازی مرکب» نتفلیکس را مبهوت کرد

راهنمای کامل خرید مودم در سال 1400

حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی 3 تا 4 برابر شده است

حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی 3 تا 4 برابر شده است