مطالب مرتبط:
کنایه رییسی به دولت روحانی: واردات واکسن یا حتی پیوستن به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند
کنایه رییسی به دولت روحانی: بعضی ها واردات واکسن یا پیوستن به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند/ ظریف: این نیز بگذرد
انتقاد معاون پارلمانی رییسی از دولت روحانی
آیت الله رییسی: سازوکاری برای ارتباط مستمر خانواده شهدا با دولت ایجاد می شود/ بعضی ها واردات واکسن را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند
انتقاد رییسی از دولت روحانی
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 06:002021-09-21سياسي

انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟


عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای و واردات واکسن به کشور، رییس جمهور را بر آن داشته تا آهسته آهسته انتقادات خود به دولت حسن روحانی و سیاست های خارجی او را رساتر به زبان آورد.

- ابراهیم رییسی که روز گذشته با فرزندان و خانواده شهدا دیدار داشت بر این نکته پافشاری کرد که اگر بر توان داخلی تکیه کنیم، انجام خیلی از کارها ممکن خواهد شد.

او سپس این گونه به دولت قبل انتقاد کرد: متأسفانه شاهد بودیم که بعضی ها واردات واکسن یا حتی پیوستن کشور به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند و حتی در جلسات رسمی نیز بر موضع خود پافشاری می کردند .

او ادامه داد: در فاصله کوتاه سپری شده از دولت سیزدهم اتفاق خاصی نیفتاده که باعث افزایش واردات واکسن یا پذیرش عضویت کشورمان در سازمان شانگهای بشود، الا اینکه کشورهای همسایه و دوست ما دیدند که دیگر توجه ما صرفا به غرب نیست و ارتباط با همسایگان و کشورهای منطقه اولویت سیاست خارجی ایران شده است .

اشاره رییسی به مواضع دولت قبل است که بارها نپیوستن ایران به FATF را یکی از دلایل مهم مشکلات اقتصادی کشور دانسته بود.

حسن روحانی در آخرین روزهای ریاستش بر دولت گفته بود: ما اگر به FATF نپیوستیم و اجرا نشد، باید به مردم توضیح بدهیم که این موضوع چقدر هزینه دارد و چه کسی این هزینه را متحمل می شود.

این لوایح هیچ ربطی به برجام و تحریم ندارد.

اگر تحریم باشد یا نباشد این لوایح لازم است .

اشاره روحانی به بررسی دو لایحه سی اف تی و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که تاکنون مسکوت مانده است و حالا به نظر می رسد دولت جدید پیگیر آن نخواهد بود.

بااین حال پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگهای چنان برای دولت و رییس جمهور شیرین آمد که او در جلسه هیئت روز یکشنبه اعلام کرد نه تنها وزارت خارجه بلکه همه وزارتخانه ها ظرفیت های همکاری با این سازمان را شناسایی و در مسیر رشد اقتصادی فعال کنند.

اما آیا بدون پیوستن به FATF می توان از گشایش اقتصادی حرف زد؟ کمال طیبی،کارشناس اقتصاد بین الملل در گفت وگو با اعتمادآنلاین،گفته عضویت در این اتحادیه و پیمان ها باب همکاری را می طلبد و هر عضوی متعهد می شود که مفاد و بندهای توافق و اهداف اتحادیه را پیگیری کند و اگر اهداف مبتنی بر توسعه روابط اقتصادی است، اعضا باید جنبه های سرمایه گذاری را در نظر بگیرند و در این جهت مانع زدایی کنند، حتی اگر موانع قانونی در داخل کشور وجود دارد، باید برطرف شود و حتی تسهیلات قانونی برای تحقق اهداف پیمان و اتحادیه ها ارائه شود .

او ادامه داد: وقتی از چین صحبت می کنیم، یعنی صنایع چینی و شرکت های بزرگ و قدر اقتصادی و بانک های بزرگ چینی که همه آنها مقید به این هستند که مشمول جرایم دورزدن تحریم ها علیه ایران نشوند.

حال که ایران عضو این پیمان و اتحادیه شده و با عضویت در این پیمان نگرش اقتصادی دارد، باید به سمت برداشته شدن تحریم ها و پیوستن به FATF حرکت کند .

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: اگر هدفمان از عضویت در این پیمان ها تقویت اقتصاد و خروج از شرایط فعلی اقتصاد ایران است، نباید این انتظار را داشته باشیم که کشورها اصول اقتصادی خود را در همکاری با ایران نادیده بگیرند، نباید مدعی این شویم حالا که ایران عضو پیمان شانگهای شده، بنگاه های چینی برای همکاری با ایران تحریم ها را دور بزنند.

باید توجه داشته باشیم که اساسا بنگاه های چینی این اقدام را انجام نمی دهند و چین نسبت به ایران منافع بیشتری با غرب دارد؛ بنابراین این ذهنیت و مطالبه در بلندمدت برای ما مشکل ساز می شود .

طیبی ادامه داد: الگوی تجاری حمل ونقل یا ترابری بین کشورهای عضو پیمان شانگهای امکان پذیر است اما نیاز به زیرساخت ها دارد و باید بتوانیم زیرساخت های ترانزیتی در کشور را فعال کنیم که ایجاد این زیرساخت ها هم نیاز به سرمایه گذاری دارد و برای سرمایه گذاری در این حوزه بازهم باید به احیای برجام و پیوستن به FATF برگردیم .

واکسن و FATF نکته دیگری که در صحبت های روز گذشته رییسی وجود داشت، بحث خرید واکسن بود.

از چند هفته گذشته روند ورود واکسن کرونا به کشور افزایش پیدا کرده و همین باعث شده تا برخی آن را یک دستاورد که به دست دولت جدید رقم خورده، نشان دهند و این گونه نشان دهند که دولت روحانی نخواست و نتوانست.

چندی پیش نورنیوز سایت خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی کشور، در گزارشی انتقادی نسبت به دولت حسن روحانی نوشت: .

طراحی و انتشار گسترده هشتگ واکسن بخرید که متأسفانه با همراهی برخی سلبریتی ها و سیاسیون در داخل اوج گرفت، بیش از هر چیزی این انگاره را در ذهن افکار عمومی ایجاد کرد که کشور با رویکردی سیاسی نمی خواهد واکسن بخرد، چون نمی خواهد الزاماتی مانند FATF را بپذیرد .

در ادامه این گزارش آمده: اینکه بعضا گفته می شود نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد کاملا عاری از حقیقت است، زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رییسی در تماس با رییس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دوز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش شی جین پینگ روند واردات واکسن سینوفارم به یکباره متحول شد.

این در حالی است که در دولت آقای روحانی نه تنها چنین اتفاقی رخ نداد بلکه علاوه بر برخی اظهارات مانند آنچه آقایان نمکی و جهان پور علیه چینی ها گفتند، سمت وسوی درخواست ها برای واردات واکسن بیشتر به سمت کشورهایی بود که در عمل دیدیم نیاز ما را برآورده نکردند .

امتناع دولت روحانی از خرید واکسن و واردات واکسن از چین آن هم با یک تلفن چنان عجیب بود که یک منبع آگاه نزدیک به دولت حسن روحانی درباره آن این گونه توضیح داد: اولین تلاش ها برای خرید واکسن در دولت تدبیر و امید از همان ابتدای سال 1399 آغاز شد و مذاکرات متعددی با محوریت وزارت امور خارجه و سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران با کشورهای متعدد فروشنده واکسن از جمله چین، ژاپن، روسیه و هند به عمل آمد و قراردادهای متعددی برای خرید واکسن منعقد شد.

با وجود این قراردادها، تأمین واکسن از سوی فروشندگان و ایفای تعهد از سوی آنها با موانعی روبه رو بود که برطرف شدن آن تا همین هفته های اخیر به طول انجامید .

او ادامه داد: باید توجه کنیم که الان هم کشورهای تأمین کننده نیاز داخلی خودشان را برطرف کرده اند و واکسن بیشتری را برای فروش خارجی عرضه می کنند و هم اینکه محدودیت تحریمی علیه ایران در زمینه واکسن برچیده شده است.

براساس این تحولات، در زمینه تأمین واکسن گشایشی ایجاد شد که بخشی از آن در ماه پایانی مسئولیت دولت تدبیر و امید به وقوع پیوست و بخش دیگر در هفته های اخیر و با روی کارآمدن دولت جدید اتفاق افتاده است .

این منبع آگاه همچنین درباره این ادعا که تماس تلفنی رییس جمهور فعلی با رؤسای جمهور چین و روسیه منجر به تشدید واردات واکسن شده، گفت: اگر مشکل صرفا با تماس تلفنی قابل حل بود، رییس جمهور سابق چندین بار شخصا با رییس جمهور چین مکالمه تلفنی درباره تأمین واکسن داشت، مهم ترین محور دیدار حضوری روحانی با وزیر خارجه چین نیز تأمین واکسن بود .

واکسن ها پیش خرید شده بود محمدرضا خاتمی نیز چند شب پیش در کلاب هاوس به این موضوع اشاره کرده و گفته بود: از جهانگیری مستقیما شنیدم که تمام واکسن ها در دولت سابق پیش خرید شدند؛ به جز پنج میلیون دُز واکسن که دوستان (دولت جدید) آن را از کارخانه ای در امارات به جای 9 دلار، 14 دلار خریده اند .

حتی خبرگزاری فارس نیز در گزارشی به خرید واکسن در دولت روحانی اشاره کرده و نوشته بود: طبق سند ملی واکسیناسیون، ایران تا پایان 1399 به 2.

6 میلیون دُز واکسن احتیاج داشت و با این حساب، فاز اول واکسیناسیون، بدون هیچ مشکلی انجام می شد.

بااین حال، ایران به این واکسن ها بسنده نکرد.

به فاصله یک ماه از خرید کواکس ، ایران در 16 بهمن خبر از خرید دو میلیون دُز واکسن اسپوتنیک پنج روسیه را داد.

قرار بود این واکسن ها هم تا پیش از نوروز وارد کشور شود.

در 26 فروردین 1400 قرارداد دیگری نیز با روسیه بسته شد؛ واردات 60 میلیون دُز واکسن با وعده تحویل از خرداد تا آذر.

خرید بعدی ایران از هند و در اسفندماه بود.

مذاکرات با چین هم از آذرماه جریان داشت و درنهایت در بهار به قرارداد خرید 30 میلیون دُز واکسن ختم شد؛ 10 میلیون دُز در بهار 1400 و مابقی تا پایان پاییز.

به این ترتیب، ایران تا قبل از ارائه مجوز تولید واکسن داخلی (24 خرداد 1400)، قرارداد خرید حداقل 110 میلیون دُز واکسن را بسته بود که قرار بود به تدریج تا پایان پاییز (پایان سال 2021 میلادی) وارد کشور شود .

2323
کلید واژه ها: واردات واکسن - سازمان شانگهای - شانگهای - واکسن - واردات - انتقاد - سازمان - کشور - رییس - دولت - رییسی - دولت حسن روحانی - کشورهای همسایه - ابراهیم رییسی - روحانی - خانواده شهدا - دولت دوازدهم - دولت سیزدهم - پذیرش - عضویت - حسن روحانی - رییس جمهور - توان داخلی - انتقادات - دولت قبل - کشورمان - ابراهیم - خانواده - فرزندان - دوازدهم

آخرین اخبار سرویس:
لزوم تخصیص اعتبار برای تکمیل پروژه 4بانده کردن محور ایلام-مهران

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین پنجم آبان 1400

استخدام طراح سایت در موسسه حرف آخر در آذربایجان شرقی

5 آبان روز جهانی میراث دیداری و شنیداری (آرشیو)

نقش جامعه قرآنی در اقتصاد؛ از تعلیم و ترویج اقتصاد اسلامی تا ورود به عرصه درآمدزایی

چگونه خیز ششم کرونا را دور بزنیم؟

پاویون ایران و عدم وجود استراتژی و سیاست گذاری مدون در اکسپو2021

بن بست سیاسی آمریکا و زمستان سرد بی اعتنایی به واشنگتن

معرفی مجدد خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی | مالکان هنوز امکان خوداظهاری دارند

استخدام منشی با پاداش در املاک سامان ملک یزد در محدوده صفاییه - یزد

استخدام مدیر سیستم ها و روش ها و گزارشات در شرکت هوشمند ارتباطات بامداد

فضای دانشگاه ها متفاوت از شرایط کشور نیست

فهرست پرواز های فرودگاه اصفهان در چهارشنبه پنجم آبان 1400

افزایش پلکانی تعرفه ها در کنار رعایت عدالت مؤثر است

ماجرای حمله سایبری به پمپ بنزین ها به کجا رسید؟

کار فکری مداوم و تقویت بنیه فکری فعالان فرهنگی مسئله اساسی است / نوسازی شبکه ائمه جمعه

حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری به پمپ بنزین ها مهار شد

اجتماع مطالبه گری در اراک با هدف مطالبه حقوق مردم

آغاز ثبت نام دوره های حفظ مجازی قرآن بیت الاحزان

تعطیلی راه حل نیست

رییسی: امیدواریم دولتی در افغانستان شکل بگیرد که همه مردم این کشور را نمایندگی کند

استخدام حسابدار با بیمه در موسسه حسابرسی سامان پندار در تهران

قطر بزرگترین صادرکننده هلیوم جهان شد/ تاخیر ایران در تولید هلیوم پارس جنوبی

استخدام بازاریاب با بیمه در صنایع اصفهان پرتو در اصفهان

بزرگ ترین دارنده گاز جهان واردکننده هلیوم است

تعامل دستگاه قضایی هرمزگان و شورای تأمین برای کشف جرایم سازمان یافته

اولویت اول زکات محرومان و نیازمندان محله هستند

آیت الله نوری همدانی: تا صهیونیست ها در فلسطین هستند کشورهای خاورمیانه راحتی و آسایش نخواهند داشت

نگاه بهت زده وزیر در بازدید از خوابگاه دانشجویی!

برگزاری جلسه شورای عالی هلال پس از هفت ماه تعطیلی/ چه کسی بر کرسی ریاست هلال احمر می نشیند؟

دانشگاه ها فضایی جدای از فضای سیاسی کل کشور نیستند

استخدام پیک موتوری در یک لابراتوار دندانسازی در تهران

اردبیل بیش از 70 هزار بیکار دارد

حمله سایبری مهار شد| جزییات حمله سایبری به پمپ بنزین های ایران

شهید نادعلی سیاووشی: مرگ بر ضد ولایت فقیه

استعفای آنگلا مرکل پذیرفته شد

داماد های جنجالی پدرزن های سیاست

عامل دستگاه قضایی هرمزگان و شورای تأمین برای کشف جرایم سازمان یافته

اخبار بامدادی شبکه یک سیما؛ 5 آبان

برپایی نمایشگاه «شمیم خدمت» در امامزاده سیدجعفر محمد(ع) یزد

ظرفیت جوانان برای اداره شهرکرد به کار گرفته می شود

روایتی از سیلی سرهنگ علیزاده به استاندار تبریز

استخدام کارشناس انبارداری در شرکتی معتبر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

متناسب سازی حقوق کارکنان با تورم؛ از رویا تا اجرا

خط و نشان رییس شورا در خصوص انتصابات اخیر شهرداری/ تمدید طرح انسداد جذب نیرو تا پایان سالجاری

60 گروه جهادی در کشور روضه خانگی برگزار می کنند

اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در چهارمحال و بختیاری؛ پنجم آبان

عضو فراکسیون دیپلماسی مجلس: آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید تحت فشار سیاسی آمریکا حرکت کند

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت پارس آلومینیوم در اصفهان

جامعه ایران وضعیت تاریخی و خاصی دارد و در چند بعد مختلف شکننده است

لوسید ایر 2022؛ سرسخت ترین رقیب تسلا وارد بازار شد

معرفی شورای رهبری چین

مسافرپذیرترین شهرهای ایران در دوران کرونا

عکس بامزه سارا و نیکا ! / ابراز عشق این دو سوژه شد

30 آذر آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات به همایش «شیوه ها و راهکارهای ترویج قرآن»

تأثیر منفی کرونا روی امنیت غذایی جهان

5 آبان؛ در تاریخ چه گذشت؟

استخدام کارشناس مواد گرایش سرامیک با بیمه در شرکت کیمیا رازی در قزوین

رییس جمهور: برای گسترش روابط با ازبکستان محدودیتی وجود ندارد

شبکه آلمانی: «چاووش اوغلو» پس از درگیری لفظی با اردوغان در خصوص اخراج 10 سفیر خارجی تهدید به استعفا کرده

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: بایدن خواستار جبهه متحد با اروپایی ها در قبال ایران است

اقدامات دستگاه قضایی برای ساماندهی مقوله ممنوع الخروجی ها ؛ از «نظارت دقیق بر روند صدور قرارهای محدویت زا» تا «اهتمام به تدوین بخشنامه و اصلاح قانون مربوط به ممنوع الخروجی»

اهمیت حضور قاضی مشاور زن در پرونده های خانواده

اخبار کوتاه فرهنگی آذربایجان غربی

آیا این اتفاق عجیب در وزارت بهداشت صحت دارد؟!

راهکارهایی برای برون رفت از بحران مصرف و هدررفت منابع انرژی در کشور

پشت پرده مقاومت در برابر آموزش حضوری

چرا بعضی بوها ما را به گذشته می برند؟

51 سال پیش؛ در بازار خَرفروشان تهران چه خبر بود؟ / ماجرای خواندنی مردی که برای خر پیرش دندان مصنوعی گذاشت تا آن را گران بفروشد!

جولان روانشناسی زرد در مطب های اینستاگرام

روابط ایران و پاکستان در هم تنیده است

مصلی المهدی بیرجند به مسجد تبدیل شد

حمله سایبری به پمپ بنزین ها مهار شد / بازگشت جایگاه ها به وضعیت عادی از امروز

راهبری سازمان همکاری اسلامی در گرو دیپلماسی قوی است/ سایه شوم قدرت و ثروت بر حقوق بشر سیطره دارد/ بسیاری از سازمان های بین المللی توجیه کننده ی اقدامات نامشروع دولت های قدرتمند هستند

تولی به مشترکات و تبری از دشمنان؛ رکن اصلی تعمیق وحدت اسلامی

«ژان» و بادام سحرآمیز

ماجرای ضرب و شتم کارگر شهرداری خرمشهر / پاکنان: به دلیل اینکه حقوق و بیمه خود را مطالبه کردم، عضو شورای شهر به من حمله ور شد

تحول از «آقازادگی» به «داماد زادگی»/ چرا زاکانی به قولش وفا نکرده است؟

روایت زندگی آیت الله فاضلیان ؛ عالمی که 34 سال امام جمعه بود+ فیلم

برای آموزش حضوری واکسیناسیون به طور جدی باید پیگیری شود

همه دستگاه ها برای کمک به میراث فرهنگی به میدان بیایند

برگزاری دوره آموزشی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اهواز

روزنامه های چهارشنبه 5 آبان 1400

کشف کوبا در چنین روزی اتفاق افتاد

ثبت نام سومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال توسط بسیج در آذربایجان غربی آغاز شد

تصویب لایحه رتبه بندی معلمان تا هفته آینده

تربیت یافته مکتب نبوی از توهین پرهیز می کند

تحول مثبت در خبر تلویزیونی

علی عسگری طی 5 سال مدیریتش، چه بر سر صداوسیما آورده است؟

رایزنی های باقری در بروکسل

پاسخ قاطع ایران به ادعای امارات

سعید جلیلی چه کاره رییسی است؟ / دو فرضیه برای همکاری جلیلی با دولت مطرح است

فارس من| مردم و مجلس خواستار رفع محرمانگی اموال مسئولان

هر رنگ لباس نشانه چه نوع شخصیتی است؟

صفحه اول روزنامه های چهارشنبه 5 آبان 1400

ویدئو | خط و نشان جدی فرمانده کل سپاه پاسداران برای دشمنان

دعا و ذکر مخصوص روز چهارشنبه

استخدام مدیر بازاریابی در یک شرکت معتبر در گلستان

تعامل ایران با همسایگان آمریکا را عصبانی می کند/ مذاکرات بدون خروجی قابل پذیرش نیست

انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟

انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟