موضوعات داغ: - استقلالي ها - رتبه بندي معلمان - فرشيد اسماعيلي - كميسيون آموزش و تحقيقات - لايحه رتبه بندي معلمان - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - محمود احمدي نژاد - همسر احمدي نژاد - دبيركل مجمع جهاني اهل بيت (ع) - بيمار خاص - ميليارد تومان - كاظم خاوازي - به صحرا شدم، عشق باريده بود - گداخت هسته اي - انديس - سليمان پاك سرشت - مطالعه غير درسي - آلينا - استانداري يزد - اينياكي ويليامز - جام جهاني 2002 كره و ژاپن - نتايج بازي هاي ليگ

مطالب مرتبط:
کورکور سیاه چه ویژگی هایی دارد؟
کدام یارانه ها حذف خواهند شد؟
6 ماه زندگی با دست های خالی / با یارانه زنده ایم
پیشنهادهایی داشتم اما به تراکتور آمدم/ در ذوب آهن کم لطفی هایی به من شد
درباره یارانه خرید لوازم خانگی بیشتر بدانیم
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 02:102021-09-20اقتصادي

یارانه هایی که فقیر می کنند


ایران بالاترین میزان یارانه انرژی در جهان را پرداخت می کند، اما درباره اثربخش بودن آن تردید جدی وجود دارد - جامعه 24-" زمزمه هایی از افزایش نرخ حامل های انرژی به گوش می رسد.

هرچند غالب نمایندگان مجلس آن را تکذیب کرده و اعلام کرده اند مجلس هیچ برنامه ای برای افزایش نرخ حامل های انرژی ندارد، اما به نظر می رسد باید منتظر تغییراتی در این زمینه باشیم.

دو هفته پیش ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا های مجلس اعلام کرد: طرحی به مجلس ارائه کرده ام برای به رفراندوم گذاشتن حذف یارانه پنهان و آشکار و پرداخت مستقیم آن به مردم طرح حذف یارانه های انرژی در سال های اخیر بار ها از سوی مسئولان و کارشناسان مطرح شده، اما در مورد چگونگی اجرای آن راهبرد شفافی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: ارتزاق مافیای دارو از افزایش بیماری کرونا در کشور/ کرونا به بیماری فقرا تبدیل شده است" ایران همچنان در صدر کشور هایی قرار دارد که یارانه انرژی پرداخت می کنند.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی ایران در صدر 25 کشوری است که این نهاد بین المللی وضعیت پرداخت یارانه انرژی را در آن ها بررسی و اعلام کرده است در سال 2020: ایران حدود 5 میلیارد دلار یارانه به نفت، 12.

5 میلیارد دلار یارانه به برق و 12.

2 میلیارد دلار یارانه به گاز تخصیص داده ، اما آیا این تخصیص یارانه به بخش انرژی در کشور عادلانه بوده و کمکی به اقتصاد کشور کرده است؟حدود دو سال پیش، همین روز ها بود که وزیر نفت با قطعیت به رسانه ها گفت: هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و قانون نیز اجازه انجام این کار را نداده است دو ماه بعد، اما خبر شبانه افزایش سیصد درصدی بنزین مردم را غافلگیر کرد و این غافلگیری آثار و تبعاتی داشت که هنوز هم ایرانی ها با آن دست به گریبانند.

حالا درست در همین روزها، نمایندگان مجلس با قطعیت اعلام کرده اند: مجلس هیچ طرحی را برای افزایش قیمت حامل های انرژی دنبال نمی کند مگر می شود نگران نبود.

حتی اگر هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس بگوید: ما در شرایط کنونی چنین تنشی را به مردم تحمیل نمی کنیم.

قطعا افزایش قیمت بنزین یا سایر حامل های انرژی منجر به ایجاد تنش در بازار می شود و ما نیز قطعا با آن مخالف هستیم افزایش نرخ حامل های انرژی که بسیاری را نگران کرده است، همزمان شده است با ارائه طرح همه پرسی در خصوص حذف یارانه انرژی در مجلس.

آنطور که نمایندگان مجلس می گویند بر اساس برآورد های اولیه باید حدود 1500 میلیارد تومان برای یارانه انرژی در بودجه سال جاری تخصیص پیدا کند؛ و از طرفی ایران سال هاست در صدر فهرست کشور هایی قرار دارد که بیشترین میزان یارانه انرژی را پرداخت می کنند.

هفته گذشته هم آژانس بین المللی انرژی در گزارشی که از میزان یارانه پرداخت شده به حامل های انرژی در سال 2020 میلادی منتشر کرده است نام ایران را در صدر نام 25 کشوری که در این حوزه یارانه پرداخت می کنند قرار داده است.

بعد از ایران، چین بیشترین میزان یارانه را به حوزه انرژی تخصیص می دهد.

بر اساس این گزارش از مجموع 181 میلیارد دلاری که در حوزه انرژی دنیا به عنوان یارانه پرداخت شده است، 29.

5 میلیارد دلار در ایران به این موضوع اختصاص پیدا کرده است؛ که به تفکیک شامل: پنج میلیارد دلار یارانه در بخش نفت، 12.

5 میلیارد دلار در بخش برق و 12.

2 میلیارد دلار در بخش گاز می شود.

این گزارش همچنین از کاهش پرداخت یارانه انرژی در دنیا هم خبر داده و آورده است در سال 2020 مقدار یارانه پرداختی انرژی در جهان، 40 درصد کمتر از سال 2019 بوده و با رقمی حدود 181 میلیارد دلار به پایین ترین سطح از سال 2007 تاکنون رسیده است.

به عبارتی، حدود 50 میلیارد دلار کمتر از سال 2019 یارانه برای بخش انرژی در دنیا اختصاص یافته است.

اختصاص یارانه در بخش انرژی در ایران آثار جانبی بسیاری دارد.

از سویی ارزان شدن قیمت انرژی در کشور به نفع بسیاری از سودجویانی است که به طور مثال در یک سال گذشته با فعالیت در صنعت ماینینگ شبکه برق را با چالشی جدی مواجه کرده اند.

از طرفی پرداخت این یارانه به مشترکان به ویژه مشترکان پرمصرف- این پیام را به طور غیرمستقیم مخابره می کند که ضرورتی برای تغییر الگوی مصرف در زندگی وجود ندارد.

چرا که هزینه انرژی مصرف شده بخش کوچکی از هزینه های زندگی او را به خود اختصاص می دهد.

در مجموع می توان گفت هزینه ای که اغلب افراد جامعه برای حامل های انرژی پرداخت می کنند، آنقدر غیر واقعی است که این دغدغه را برای آن ها ایجاد نمی کند که فکری برای الگوی مصرف خود کنند.

از طرفی وقتی دولت تصمیم به افزایش نرخ حامل های انرژی به ویژه بنزین می گیرد، تنها اقشار آسیب پذیر جامعه هستند که فشار ناشی از این افزایش قیمت را به طور مستقیم در زندگی خود احساس می کنند.

همان قشری که کمترین سهم را از یارانه انرژی که دولت می پردازد، دریافت می کند.

هرچند اظهار نظر های بسیاری درباره در نظر گرفتن این میزان از یارانه برای بخش انرژی مطرح است و بسیاری از کارشناسان اقتصادی آنرا مخرب می دانند، اما هنوز سازوکار شفافی برای حذف این یارانه وجود ندارد.

حمیدرضا صالحی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران یکی از کسانی است که نقد هایی را به این موضوع وارد می داند، اما به چگونگی پرداخت این یارانه و حذف آن هم انتقاد هایی دارد: ایران بالاترین سطح یارانه انرژی را در جهان دارد، اما آیا این یارانه ها باعث شده که رفاه در ایران بیشتر از کشور های دیگر باشد؟ همین مساله نشان می دهد یارانه ها نمی توانند سطح رفاه را در ایران بیشتر کنند.

این یارانه ها در یک اقتصاد بیمار زمینه ناکارآمدی بیشتر اقتصاد را ایجاد کرده اند و همین مساله هر روز سطح رفاه را کاهش می دهد.

یک اقتصاد ناکارآمد نمی تواند خروجی داشته باشد.

یارانه های گزافی که ایران برای انرژی در نظر گرفته، مسئله رقابت پذیری را هم از بین برده و سبب شکل گیری امضا های طلایی شده که جامعه را منفعل کرده است.

این مسئله نرخ مشارکت مردم را نیز کاهش داده است صالحی گفته است: اگر یارانه ها هدفمند بود شاید می توانست از قشر ضعیف حمایت کند.

متاسفانه یارانه ای که امروز به اقشار ثروتمند جامعه می رسد چند برابر اقشار ضعیف است.

باید دید در جهان چگونه از ابزار یارانه در بستر اقتصادی سالم استفاده می کنند و چگونه به هدف می رسند.

برای نمونه ترکیه امروز به دو دهک ضعیف جامعه به ازای 140 کیلووات مصرف برق یارانه می دهد.

هدف مشخص است و به نتیجه هم می رسد.

نباید یارانه های انرژی در این سطح، آن هم به نادرست ترین شکل پرداخت شود.

دولت باید از خود سوال کند که چرا 86 میلیارد دلار در سال یارانه انرژی می دهیم، اما رفاه بیشتر نمی شود؟ و آنگاه دست به اصلاحات بر اساس یک سند راه انرژی بزند یکی از راهکار هایی که از سوی برخی مسئولان برای رفع این مسائل مطرح شده است، تعرفه گذاری پلکانی است که، طرحی که کمیسیون انرژی مجلس آن را دنبال می کند و ارائه دهندگان آن معتقدند باعث ایجاد عدالت در استفاده از انرژی می شود.

پرویز قاضی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص جزییات این طرح می گوید: مصرف 75 درصد مشترکان در الگوی مصرف قرار می گیرد و 25 درصد مشترکان که مصرف خارج از عرف دارند و پرمصرف حساب می شوند، باید قیمت واقعی برق را بپردازند.

توزیع ناعادلانه یارانه انرژی یکی از مواردی است که همواره به آن اشاره شده است.

هر چقدر مشترکان حامل های انرژی مصرف بالاتری داشته باشند، از یارانه بیشتری برخوردار می شوند و طبقات پایین جامعه به واسطه سبک زندگی و وضعیت مسکن به نسبت قابل توجهی از یارانه انرژی کمتری بهره مند هستند.

راهکاری که برخی نمایندگان مجلس ارائه کرده اند، بیشتر تاکید بر اشتباهی است که 12 سال پیش اتفاق افتاد و مدعی شد که با پرداخت یارانه نقدی به مردم، و قطع یارانه در بخش انرژی و بخش های دیگر عدالت در جامعه برقرار می شود.

پرداخت یارانه 45 هزار تومانی که پس از 12 سال، با افزایش سرسام آور قیمت ها و تورم روز افزون در جامعه هنوز به همان میزان به مردم پرداخت می شود.

حالا باز هم برخی نمایندگان با ارائه طرح هایی به مجلس همان سیاست را دنبال می کنند.


کلید واژه ها: حامل های انرژی - یارانه - کمیسیون امور داخلی کشور - انرژی - حذف یارانه - افزایش نرخ - افزایش - ابوالفضل ابوترابی - مجلس - یارانه های انرژی - نمایندگان مجلس - کشور - بیماری - پرداخت - یارانه پنهان - بیماری کرونا - یارانه انرژی - مافیای دارو - اعلام - ایران - کرونا - کارشناسان - نمایندگان - رفراندوم - ابوترابی - بالاترین - هایی - کمیسیون - مسئولان - راهبرد

آخرین اخبار سرویس:
270 میلیارد ریال از منابع هدفمندی به وزارت آموزش و پرورش پرداخت شد

دستور ارزی رییسی به بانک مرکزی /اصلاح یارانه ها در سه گام /جنگ افروزی داخلی با طرح های پیچیده

افزایش هزینه های تولید با نوسانات ارزی| البرز بالک» در آستانه تامین مواد اولیه داروهای شیمی درمانی

وظیفه کمیته عالی منابع انسانی ریل گذاری است، نه لکوموتیورانی

صعود انفجاری ایران در جدول واکسیناسیون

میزان افزایش حقوق سال آینده کارکنان دولت اعلام شد

آمبولانس های قدیمی اورژانس نوسازی می شود

باید سالی دو بار واکسن کرونا بزنیم؟

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محدوده دبستان

علائم خرابی شمع ماشین

بسته بندی

تحریم آمریکا علیه ایران کمکی به کاهش بحران انرژی نمی کند

ما خود را عضوی از خانواده بزرگ فولاد اکسین می دانیم

پیش بینی بورس در 27 مهر 1400

رمز ارز ملی بر پایه ریال راه اندازی می شود

اختصاص 5 میلیارد تسهیلات قرض الحسنه به عشایر زلزله زده خوزستان

شمارش معکوس برای آغاز ساخت 4 میلیون مسکن ارزان

کار در منزل و استخدام آنلاین

برگزاری 5 نشست تخصصی در حوزه های نوین توسعه بخش معدن

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار 10 ماهه برای دریافت تاییدیه

بازار جهانی نفت امروز یکشنبه 25 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز یکشنبه 25 مهر

جشنواره نیمه پاییز هنگ کنگ - 2021

تاکتیک اصلی بازیگران دلار

196 میلیارد به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان پرداخت شد

نیم سال متفاوت بازار مسکن

ضرورت رفع نواقص آزاد راه خرم آباد - بروجرد

حتی یک دلار هم قرارداد نبسته ایم

اعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارو

میزان افزایش حقوق سال آینده کارکنان دولت اعلام شد

تکمیل فاز اول محور اهرم- برازجان/ بخش های حادثه خیز در اولویت است

مدیریت بازآفرینی در بافت های فرسوده

راهکارهایی برای کاهش فشار بر پردازنده مرکزی (CPU) در ویندوز 10 (+عکس)

ببینید کمبود بنزین چه کرده با مردم!

اعزام گروه های بازرسی کار تخصصی به شرکت ها و کارگاه های بزرگ

تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

پیش بینی قیمت سکه و طلا در 27 مهر 1400

هشدار به بانک ها درباره چرایی عدم تخصیص وام ودیعه مسکن

قدرت فوق العاده اسپرم ها در این زمان!

باوجود کمبود ارز، 2 میلیارد دلار برای واردات پوشاک خارج می شود

تورم کم سابقه در آلمان

تورم سوئد در اوج 10 سال اخیر

بیتکوین 61 هزار دلار را از دست داد

هدف جدید سفته بازان مسکن در پایتخت

خودروی 9.3 میلیون دلاری بوگاتی بزودی تحویل مشتریان داده می شود

بخشی از نیروگاه ها برای تعمیرات دوره ای از مدار خارج شدند

تهران رکورددار صدور کارت اشتغال موقت اتباع خارجی

سود هنگفتی که سریال chr(034)بازی مرکبchr(034) به ارمغان آورد

صنعت پوشاک در کشور به نوعی متولی ندارد

سبقت قیمت گوشت گوساله از گوشت گوسفندی!

وام ساخت واحدهای جهش مسکن 20 ساله است

سهم یارانه پنهان در اقتصاد، معادل 46 درصد از نقدینگی کشور

امکان ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی توسط بانک ها وجود دارد؟

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 26 مهر

2 میلیارد دلار ارز برای واردات پوشاک از کشور خارج می شود

حذف قرعه کشی فروش خودرو از سال آینده

رشد 13 درصدی اهدا خون در ایلام در نیمه نخست امسال

پیش بینی بیت کوین 100 هزار دلاری / اتریوم منفجر می شود!

سطوح آبی برخی سدها بین 50 تا 70 درصد کاهش یافته است

وزیر صمت: سال آینده قرعه کشی خودرو نخواهیم داشت/ برنامه حذف قیمتگذاری دلاری از اقتصاد

واگذاری مدیریت 628 هزار هکتار از مراتع گلستان به اتحادیه مرتع داران/ بوته کاری 305 هکتار از مراتعی در معرض خطر بیابانی شدن شرق گلستان

انحصارگرایی شرکت ملی نفت بخش خصوصی را فراری داد/ایجاد صندوق برای تهاتر نفتی با سایر کشورها

بازداشت 3 کارمند متخلف یک موسسه قرض‎ الحسنه

ایران واردات آناناس را 16 درصد کاهش داد | رتبه سی و دوم وارد کننده هستیم

چرا دارو های کرونایی وارد بازار سیاه می شوند؟ + اینفوگرافی

جیلی و معرفی یک محصول دیگر از برند میپل/ لیف 80ویی؛ محصول کاربردی با پیشرانه الکتریکی(+عکس)

آخرین قیمت خودرو امروز 26 مهر 1400 + جدول

دو نفر کارگر ساده

قیمت گوشی امروز 26 مهر 1400

قیمت طلا امروز 26 مهر ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 26 مهر ماه 1400 + جدول

نیازمند برای کاردرمنزل کار بسته بندی

قیمت سکه امروز 26 مهر ماه 1400 + جدول

نمونه های بانکداری در حوزه هوش مصنوعی| 4.9 میلیارد دلار درآمد پلتفرم جهانی تا سال 2024

توسعه کسب وکارهای اینترنتی، تحقق شبکه ملی اطلاعات را راحت تر می کند/ دولت های قبلی طرح های مهم فناوری را نیمه کاره رها کردند

قیمت انواع گوشت گوسفندی در بازار +جدول

از لندن تا ژوهانسبورگ، افزایش جهانی فقر در سایه کرونا/ چرا افراد در چرخه معیوب فقر گرفتار می شوند؟

ارز 4200 تومانی، برای واردات کننده یا مصرف کننده؟

رییس بانک مرکزی: رمزارز ملی بر پایه ریال راه اندازی می شود

توقف حکم خلع ید پرونده سرمایه گذار فرودگاه قم

تصاویر| امضای تفاهم نامه خزعلی و معاونت توسعه روستایی

افزایش صد در صدی قیمت روغن نباتی؟!

توضیحات پور ابراهیمی درباره حذف ارز 4200 تومانی

چشمی باتری چیست و نشانگر چه چیزی است؟

ارز 4200 تومانی، برای واردات یا مصرف کننده؟

دستگیری 3 اخلالگر نظام اقتصادی در اصفهان/ استرداد 1500 میلیارد ریال از اموال سپرده گذاران موسسه قرض الحسنه

نام نویسی وام های دانشجویی آغاز شد

پاتک پلیس به مزرعه ماینر در یک گاراژ

انجام 500 مورد بازدید نظارتی از کارگاه های صنایع دستی لرستان

بازار جهانی نفت امروز یکشنبه 25 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

تشکیل کارگروه بررسی سازوکارهای مورد نیاز برای واردات خودرو

ب تعداد کارگر ساده جهت پروژه ساختمانی نیازمندیم

نام نویسی وام های دانشجویی آغاز شد

دیدار مدیرعامل با نیروهای پست شرکت گاز استان خوزستان

میزان ایمنی زایی واکسن سینوفارم چقدر است؟

بانک ها 37 میلیون متر زمین و ساختمان دارند

دستگیری 3 اخلالگر نظام اقتصادی در اصفهان/ استرداد 1500 میلیارد ریال از اموال سپرده گذاران

بانک ها شرایط پرداخت تسهیلات کرونا را تسهیل و تسریع کنند

نسیم مهربانی با طرح پویش همدلی در اصفهان

اشتغال بیش از 10 هزار نفر در بخش صنعت کردستان

یارانه هایی که فقیر می کنند

یارانه هایی که فقیر می کنند