مطالب مرتبط:
سازمان حفاظت از محیط زیست پیگیرِ مرگ خرس سیاه بلوچی
استخدام خدمات، کارگر ساده، راننده و تحصیلدار و کارشناس بهداشت و محیط
دغدغه زیست محیطی افرا نظرم را جلب کرد
لک زایی: تمدن کلان ترین سامانه زیست بشر است
وقتی داخل ماشین محیط بان نارنجک انداختند!
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 01:452021-09-20اقتصادي

محیط زیستی که نمی شود زیست؛


سایت پسماند محمد آباد قزوین، به مرحله ای از بحران رسیده که دیگر نمی توان به زیستن دام و انسان در آن منطقه فکر کرد، از هوای آلوده به بوی تعفن تا آلودگی آب زیر زمینی و محیط زیستی که جولانگاه زباله است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، سایت محمد آباد با هزینه ای بالغ بر 18 میلیارد تومان در سال 89 تا 91 ساخته شد و علاوه بر لندفیل، سوله و خطوط پردازش و ابنیه، زیرساخت های آب، برق و جاده دسترسی نیز برای آن فراهم شد.

سال 93 و بعد از اجرای طرح طی دستور استانداری و مصوبه شورا این سایت در قالب اذن در انتفاع و حق بهره برداری، به شرکت پردازش پسماند سایت محمد آباد واگذار شد و شهرداری قزوین و سایر شهرداری های استان سهامداران این شرکت بودند.

سال 95 قرارداد به پایان رسیده و بدون هیچ قرارداد و یا پرداخت اجاره به شهرداری قزوین، از این سایت بهره برداری شد.

از سال 96 بارها اعلام شده که مدیریت سایت محمد آباد باید با شهرداری قزوین باشد، اما ترتیب اثر داده نشد.

ظرفیت بارگیری زباله روی دو خط پردازش 500 تن در روز است البته طی این چند سال 750 تن در روز بارگیری شده که نه تنها باعث استهلاک خطوط می شود پردازش زباله را با مشکل مواجه کرده و خروجی آن زباله ای با جرم حجمی سه برابر استاندارد لازم برای دفن در لندفیل است.

نفوذ سموم سایت پسماند به آب های زیر زمینی سیده منیره قوامی کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه در خصوص سایت پسماند محمد آباد می گوید: مساحت 110 هکتاری که در اختیار پردازش قرار دادند زمین برأی اجرای طرح های تولیدی کافی است تا زباله تفکیک شود، زباله ها به دو صورت خشک و آلی وارد خطوط می شوند مانند پلاستیک، کاغذ، فلزات می تواند تبدیل به مواد اولیه برای فروش به کارخانجات و صنایع تولیدی شود، اما زباله آلی بسیار سمی و خطرناک بوده که سلامت انسان و دام را به خطر می اندازد.

وی می افزاید: زباله آلی دارای فلزات سنگین مانند سرب، روی، جیوه بوده که نفوذ آنها به آب های زیر مینی می تواند به سرطان، سقط جنین، بیماری های پوستی، و انواع بیماری های ناشناخته می شود، شیرابه زباله های تر که در لندفیل ها وجود دارد به زمین های اطراف سرایت کرده و چند حلقه چاه حفر شده تا آب های زیر زمینی از نظر آلودگی مورد پایش قرار گیرد.

این کارشناس ادامه می دهد: جمع شدن زباله نوعی اکوسیستم به وجود می آورد که انواع پرندگان، حیوانات مودی، حشرات، را در یک نقطه جمع می کند که خود باعث افزایش بیماری ها می شود.

کارشناسان بهداشت بر آمار بیماری ها توجه کنند محمد عباسی از اهالی منطقه محمد آباد می گوید: بوی تعفن زباله منطقه را بسیار آزار می دهد، دام ها با آلودگی که از زباله ها است تعداد جانوران موزی و حشرات بسیار زیاد کرده آب های زیر زمینی با مشکلات فراوانی مانند نفوذ شیرابه ها رو به رو شدند.

وی ادامه می دهد: اگر مسئولان از ابتدا با رویکرد ایجاد اشتغال و بحث های زیست محیطی نگاه می کردند امروز چالش های پیش رو نداشتیم، باید تیم های بهداشتی درباره آواربرداری های دام، طیور و انسان کار کنند، قطعاً اتفاقاتی افتاده مگر می شود با این بوی تعفن و متصاعد شدن گازهای زباله روی سلامت تأثیر نداشته باشد.

در هر حال نیازمند یک عزم ملی و استانی است تا تکلیف مردم روشن شود.

واگذاری سایت پسماند به پیمانکار غیرکارشناسی بود سید مهدی کاظمی سرپرست شهرداری قزوین با اشاره به وضعیت زیست محیطی سایت پردازش و پسماند محمد آباد می گوید: دفع زباله در استان قزوین با ورود برخی به این حوزه به یک معضل تبدیل شد، زیرا کارشناسی و تخصص نداشتند زیرا وقتی از شهرداری گرفته به شرکت های غیر تخصصی واگذار شد، حال امروز باید تلاش کنیم مشکلات زیست محیطی بیشتر از وضعیت فعلی نشود.

وی می افزاید: اگر بخواهیم به طور کامل معضل سایت پسماند محمد آباد را رفع کنیم، نیازمند بودجه ملی هستیم تا صنایع تبدیلی و پردازش را فعال کنیم، از تولید کود کمپوست تا مواد بازیافتی و صنایع شیمیایی که از زباله به دست می آید هرکدام می تواند شغل های زیادی ایجاد کند، اما با بودجه فعلی نمی شود کاری کرد، تنها می توان مدیریت کرد تا مشکلات زیست محیطی بیشتر از این نشود.

سرپرست شهرداری قزوین تصریح می کند: درباره محمد آباد بسیار بحث شده است، اما نیازمند یک برنامه با همکاری دستگاه ها و نمایندگان و در سطح ملی است، توسعه خط پردازش، لندفیل و کود کمپوست باید در اولویت قرار گیرد تا بتوان وضعیت فعلی را حفظ کرد در آینده ممکن است منجر به فاجعه زیست محیطی شود.

بیش از 60 میلیارد تومان شهرداری هزینه کرده است فرج الله فصیحی رامندی رییس شورای شهر قزوین نیز در این باره می گوید: در سایت پردازش و پسماند قزوین تا امروز بیش از 60 میلیارد تومان هزینه شده و در حوزه تعمیر نگهداری، اداره سایت پسماند و پردازش شهرداری کار خودش را انجام می دهد، اما برای رفع معضل زیست محیطی و لندفیل ها نیازمند سرمایه گذار کلان در سطح ملی است .

وی ادامه می دهد: سایت پردازش پسماند محمد آباد در ابتدا متعلق به شهرداری قزوین بود، اما با دستورات خاص قرار شد زباله های سایر شهرهای استان هم به این نقطه منتقل شود، عوامل پیمانکار متخصص نبودند، پس از اینکه هزینه های زیادی را متحمل شدند دوباره به شهرداری بازگردانده شد و بسیاری از دستگاه ها، لندفیل مستهلک شده بود.

رییس شورای شهر قزوین تصریح می کند: اقدامات باید در راستای تأمین اعتبارات ملی باشد تا بتوان به مشکلات اساسی رسیدگی و با هزینه های فعلی تنها می توان مدیریت کرد، اقدامات صورت گرفته تا کنون جهت مدیریت و اداره سایت پسماند بوده و هیچ نگاه بلند مدتی در جهت ساماندهی و بهره برداری اقتصادی آن صورت نگرفته است.

600 میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند محمد آباد نیاز است ولی چگینی رییس کمیسیون مالی، برنامه ریزی و سرمایه گذاری شورای شهر قزوین در این باره به ایمنا" می گوید: تا امروز بیش از 60 میلیارد تومان هزینه شده که 18 میلیارد تومان در بحث زیر ساخت ها بوده است، برای توسعه لند فیل، خطوط پردازش و تجهیز به 600 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، شهرداری نمی تواند این اعتبار را در قالب بودجه سال تأمین کند، واگذاری سایت پسماند محمد آباد به پیمانکار غیر متخصص توسط استانداری کار اشتباهی بوده است.

وی تصریح می کند: برای اینکه فاجعه زیست محیطی جلوگیری شود نیازمند حضور سرمایه گذاران کلان است، شهرداری و سایر دستگاه های ذیربط موظف هستند شرایط سرمایه گذاری را تسهیل کنند و از اقداماتی که سرمایه گذار را فراری می دهد خودداری شود، سرمایه گذار برای سود بیشتر می آید و در قبال آورده اش منافعی برای خودش تعریف می کند، شورای شهر قزوین آمادگی دارد که هر سرمایه گذار حقیقی و حقوقی را در راستای این سایت همراهی کند و نسبت به امنیت سرمایه اش اقدامات قانونی را انجام خواهد داد.

چگینی می افزاید: تأمین مالی و برنامه ریزی برای اداره پسماند یک امر جاری بوده و رفع معضل نمی کند، با این اعتبارات بوی بد و آلودگی منابع زیست محیطی را نمی توان مهار کرد، نمایندگان مجلس با رایزنی های گسترده وارد شوند، در جذب اعتبار و سرمایه گذار نیاز به حضور آنها است، اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد در آینده تبدیل به یک فاجعه در سطح ملی خواهد بود.


کلید واژه ها: شهرداری قزوین - محمد آباد - شهرداری - سایت - بهره برداری - قزوین - محیط زیستی - آباد - محمد - پسماند محمد آباد - قرارداد - میلیارد تومان - پسماند - استان - هوای آلوده - سهامداران - استانداری - آلودگی آب - شرکت - محیط - بهره - بوی تعفن - خبرنگار - میلیارد - زیرساخت - آلودگی - دسترسی - مدیریت - پرداخت - واگذار

آخرین اخبار سرویس:
مهاجرت کاری به آلمان

برداشت ذرت از مزارع آذربایجان غربی

خطرفرونشست زمین در آذربایجان غربی/وضعیت دشت سلماس فوق بحرانی است

استخدام بازاریاب مویرگی با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی، پورسانت در تهران

استخدام فروشنده (پوشاک) با حقوق ثابت و پاداش در تهران

شماره جدید نشریه «پـراش» منتشر شد

استخدام مسئول دفتر با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در مستربلیط در تهران

احتمال تمدید مهلت زمان ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان

استخدام بازاریاب تلفنی فروش با بیمه در صنایع مواد غذایی مهر دریان در تهران

اعلام زمان ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

جزییات افزایش مبلغ وام ضروری بازنشستگان / آغاز ثبت نام از اول آبان

سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن اعلام شد/ تأمین 60 درصد قیمت تمام شده واحدها با ارائه تسهیلات

کاشت بذرهای پاییزه در اهواز

آغاز رسمی ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن/ جزییات سقف تسهیلات برای شهر های مختلف

قیمت انواع لوله فلزی در 28 مهر 1400

ایجاد مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه آزاد اسلامی بافت

غربالگری تنبلی چشم 15 هزار کودک گیلانی

افت 13 هزار و 125 واحدی شاخص بورس

سعید محمد: لزوم اجرای برنامه های متنوع برای رونق صادرات

آغاز ثبت نام اینترنتی وام ضروری 12 میلیون تومانی بازنشستگان کشوری

تعیین الگوی کشت پاییزه در خوزستان

جزو 3 استان آخر کشور در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم

انجام ثبت نام به محض تامین زمین

برداشت 89 هزار تن پیاز از مزارع شهرستان میاندوآب

رونق صادرات کالا های غیرنفتی از هرمزگان

احتمال تمدید مهلت زمان ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان/ پیشنهاد مهلت تمدید به ستاد سران قوا ارایه شد

ظرفیت های مناسب برای توسعه تجارت ایران و غنا

آغاز ثبت نام اینترنتی وام ضروری 12 میلیون تومانی بازنشستگان کشوری از اول آبان

رفع اختلال در سامانه ثبت نام متقاضیان طرح جهش تولید مسکن

اطلاعیه سازمان حمایت در خصوص افزایش قیمت تایر/ تولیدکنندگان تایر احضار شدند

حجم مبنا چیست؟

اخبار بازار خودرو / زمزمه افزایش قیمت به گوش می رسد

واردات 30 میلیون دوز واکسن در 10 روز آینده

1980 طرح زیرساختی در حال اجرا در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور/توسعه شهرک صنعتی دامغان

افزایش تولیدکنندگان زیرزمینی لوازم یدکی دوچرخه

استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 1400/07/28

نحوه ثبت نام در طرح جهش مسکن دولت رییسی+ جزییات

دستور رییسی به 3 وزارتخانه درباره قیمت کالا ها

آغاز مرحله نخست ثبت نامِ متقاضیان جهش تولید مسکن در سیستان و بلوچستان

ارزش سهام عدالت امروز چهارشنبه 28 مهرماه 1400 + جدول

مدیریت سیلاب در بوشهر باید در دستور کار قرار بگیرد

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در البرز

خشکسالی بیخ گوش دماوند سد لار

صعود بورس های جهان/ بورس ایران در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

حساب متقاضیان مسکن ملی خالی شد

14درصد سرپرستان خانوار در ایران زنان هستند/خودنمایی فقر در زندگی زنان نان آور

تصاویر | ولووی قدرتمند دوست دار محیط زیست

آغاز ثبت نام از متقاضیان مسکن در زنجان

بازدید معاون وزیر صمت از شرکت سیم و کابل مغان / ایجاد اشتغال برای 175 نفر در این شرکت

عامل قاچاق سوخت در قزوین بیش از شش میلیارد جریمه شد

نخستین شیمی پارک کشور در شهرضا عملیاتی می شود

منطقه تهراندشت کردان کجاست؟

قیمت جهانی نفت خام افت کرد

جزییات تازه از رقم تسهیلات و سود طرح نهضت ملی مسکن

نحوه ثبت نام در طرح جهش مسکن دولت رییسی

صدای نخل داران را بشنوید: حق آب می گیرند و آب نمی دهند!

خرید کاشی سرامیک از کارخانه منطقی تر است یا از فروشگاه ها و حراجی ها؟

علت قطعی برق در تهران اعلام شد

میوه های لاکچری ویژه مرفهان بی درد

آغاز ثبت نام از متقاضیان مسکن

اوپک پلاس از برنامه عرضه نفت خود عقب ماند

ثبت نام وام ضروری 12 میلیون تومانی بازنشستگان آغاز شد (28 مهرماه 1400)

دفاتر هوشمندی که کارمندان را رصد می کنند

مراحلی که جاماندگان سهام عدالت باید طی کنند | بلاتکلیفی سهام عدالت فوت شدگان

اروپا «بانک گاز» برنامه ریزی شده ایجاد کند

جدیدترین آرای کمیته وضعیت بازیکنان اعلام شد

کره جنوبی اعتماد شرکت های ایرانی را مخدوش کرده است

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت، بیمه تکمیلی، کارانه، پورسانت

آغاز ثبت نام اینترنتی وام ضروری 12 میلیون تومانی بازنشستگان کشوری از اول آبان

اتاق بازرگانی ایران و قطر به آبزی پروری خوزستان توجه کند

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز چهارشنبه 28 مهر 1400

فروش اموال و املاک مازاد دولت از طریق بورس کالا

بورس همچنان قرمز/ عقبگرد 13 هزار واحدی شاخص

استخدام 5 عنوان شغلی با سرویس در یک شرکت فعال در زمینه تولید قطعات خودرو

2400 نفر برای راه اندازی کسب و کار خانگی آموزش دیدند

پرداخت 102هزار فقره تسهیلات حمایتی توسط بانک اقتصادنوین

سخواف چه برنامه های برای آینده دارد؟

عراق سومین واردکننده بزرگ میوه و سبزیجات از ترکیه

فراز و نشیب قیمت گذاری تایر/احضار تولیدکنندگان برای گرانی 40 درصدی لاستیک

استخدام متخصص شبکه در شرکت توسعه ارتباطات ایمن تک شبکه گستر در شیراز

استخدام مهندس فروش در مجموعه داپ اَپ در تهران

ادامه روند افزایشی دلتا در شرق آسیا

استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، پاداش، عیدی

ثبت نام بیش از 3 هزار متقاضی در طرح جهش تولید مسکن

استخدام توزیع کننده کالا (موزع) و سرپرست فروش مواد غذایی در اصفهان

علی آقایاری برداشت ذرت از مزارع آذربایجان غربی

گله های سحر زکریا از حال بد روزگار /عکس

کدام کشور ها واکسن را برای کارمندان اجباری کردند؟

پخش فعالیت های طرح مشاغل خانگی اردبیل از صدا و سیما

استخدام کارشناس فروش (تابلو نئون) با حقوق ثابت، کمیسیون، بیمه، پاداش

پشت پرده قرارداد درمان بیمه معلم و شرکت مخابرات ایران

آغاز رسمی ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن/ اعلام جزییات جدید

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان از اول آبان ماه

920 هزار نفر در آذربایجان غربی هر 2 دُز واکسن کرونا را دریافت کردند

افزایش مبلغ وام ضروری بازنشستگان | آغاز ثبت نام از اول آبان

لزوم توجه اروپا به موضوع ذخیره سازی گاز

احتمال 90 درصد سطح زبانت المنتریه!

گیلان چهارمین استان پرتردد کشور در نیمه نخست سال

افت 13 هزار واحدی شاخص بورس امروز 28 مهر 1400

محیط زیستی که نمی شود زیست؛

محیط زیستی که نمی شود زیست؛