موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات - شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - نمايندگان مجلس - گزارش كميسيون - باشگاه استقلال - ليست خريد پرسپوليس - منطقه جلگه - شهيد صدرزاده - فدراسيون شنا - فوتبال زيبا - اتفاقات عجيب فوتبال - ايزو 10004 - حذف نام شهيد - باكس گل - تولان - فيلم كودك و نوجوان - ملادينف - اداره كل استاندارد استان همدان

مطالب مرتبط:
نماینده مردم بیرجند در مجلس: افت مدرک گرایی جای مهارت آموزی در جامعه رسوخ کرده است
تکمیل زنجیره پایین دستی صنایع بزرگ خراسان شمالی اولویت سرمایه گذاری در صنایع کوچک
تکمیل زنجیره پایین دستی صنایع بزرگ خراسان شمالی اولویت سرمایه گذاری در صنایع کوچک
مهارت آموزی جایگزین مدرک گرایی شود
بازشناسی چالش های رشد اقتصادی در ایران؛ تبیین موانع تولید و به سازی راهبردها و سیاست ها
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 23:102021-09-20دانش

تکمیل زنجیره مهارت آموزی از پیش دبستان تا تحصیلات عالی | فارغ التحصیلان کارآفرین کلید حل موانع تولید و اشتغال


معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود گفت: با تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی زنجیره مهارت آموزی در دانشگاه آزاد اسلامی از پیش دبستان تا مقاطع تحصیلات عالی تکمیل می شود.

- "، خرداد 1400 آیین نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده های مهارت و کارآفرینی به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ و تأکید شد؛ این آیین نامه که به تفصیل دراختیار واحدهای دانشگاهی قرار گرفته، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده های مهارت و کارآفرینی، آموزش های کوتاه مدت و.

است.

واحدهای دانشگاهی براساس بندهای این آیین نامه و بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه ای با تأمین امکانات می توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند.

در این راستا طبق مصوبه شورای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده های مهارت و کارآفرینی در واحدهای دانشگاهی راه اندازی شدند و آموزشکده های فنی حرفه ای سما در این دانشکده ادغام و وظایف جدیدی برعهده گرفتند.

بیشتر بخوانید: معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی به تازگی از فعالیت 116 دانشکده مهارت و کارآفرینی در سال تحصیلی جدید در واحدهای دانشگاهی مختلف کشور خبر داد و اعلام کرد که در این دانشکده ها آموزش های مهارتی جایگزین آموزش فنی و حرفه ای کلاسیک می شوند و ورود به این دانشکده ها براساس سوابق تحصیلی داوطلبان و علاقه مندان خواهد بود.

سیدمحمد بطحایی با اعلام اینکه مدارس عالی مهارتی هم از دل دانشکده های مهارت و کارآفرینی شکل می گیرند، خبر داد که تاکنون 103 مدرسه پیشنهاد شده است و 70 مدرسه مجوز راه اندازی دریافت کرده اند.

خبرنگار خبرگزاری آنا" با توجه به نقش مهم مهارت در اشتغال فارغ التحصیلان و اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد دانشکده های مهارت و کارآفرینی و آغاز ادغام آموزشکده ها طبق بخشنامه از شهریور 1400 با مسئولان دانشگاه و معاونان آموزش های عمومی و مهارتی واحدهای دانشگاهی گفت وگو کرده است که در این شماره از پرونده خبری دانشجو، مهارت، اشتغال گفت وگو با امیر زارع بازقلعه معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود را می خوانیم.

آنا: ایده بازنگری در ساختارهای قبلی نظام مهارت آموزی دانشگاه آزاد اسلامی (ادغام آموزشکده های فنی و حرفه ای) و تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی را چگونه ارزیابی می کنید؟ زارع بازقلعه: تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی به معنای بازنگری در ساختارهای سابق نظام مهارت آموزی است.

در دانشگاه آزاد اسلامی سابق نیز مقوله مهارت آموزی مورد توجه قرار گرفته بود؛ اما از طرفی ضعف فراوان در اجرا و برخی موازی کاری ها بین معاونت های سما واحدهای دانشگاهی مانع از دستیابی به این هدف می شد.

در این زمینه معاونت های سما با توجه به ذات فنی و حرفه ای شان موفق تر بودند که البته به دلیل محدودیت تحصیلات به مقطع کاردانی، مهارت آموزی صرفاً محدود به سطح تکنسین بود.

تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی به نوعی تولد نگرش جدید است که مهارت آموزی را در همه سطوح تحصیلی حتی تا دوره دکتری مورد توجه قرار می دهد.

نگرشی که فراتر از تربیت تکنسین ماهر است.

در صورت اجرای صحیح این نگرش و طرح، فارغ التحصیلان و آموزش یافته های حوزه دانشکده مهارت و کارآفرینی با توجه به تسلط عملی به فنون مربوطه که با عنوان مهارت تلقی می شود، می توانند گام را فراتر بگذارند و خودشان موتور محرک کارآفرینی باشند.

طبیعتاً تربیت فارغ التحصیلان ماهر و کارآفرین کلید حل موانع و مشکلات تولید و اشتغال در کشور است.

نکته امیدوارکننده، تجمیع همه جنبه های مهارتی ازجمله کاربنیان و طرح پویش ، مهارت آموزی و مشاوره شغلی و امور مهارتی و رویدادهای مهارت آموزی در دانشکده است.

مدارس عالی مهارت هم این امکان را فراهم می کند که افرادی با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم در کوتاه ترین زمان ممکن حداقل مهارت شغلی منطبق با شرایط بومی و سرزمینی منطقه خود را فراگرفته و سریعاً جذب بازار کار شوند.

جالب اینکه در همه حوزه های فعالیت، امکان درآمدزایی غیرشهریه ای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای واحدهای دانشگاهی مهیا بوده و هم افزایی، جایگزین موازی کاری آموزشکده های سابق واحدهای دانشگاهی خواهد شد.

آنا: آیا در واحد لنگرود پروژه ادغام صورت گرفته و دانشکده مهارت و کارآفرینی از مهر 1400 دانشجو جذب خواهد کرد و اینکه اکنون چه تعداد دانشجو در آموزشکده های سما مشغول به تحصیل هستند؟ زارع بازقلعه: جذب دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود در قالب دانشکده مانند سایر واحدهای دانشگاهی صورت می پذیرد.

از آنجا که در سمای واحد لنگرود از برگزاری رشته های موازی با واحد دانشگاهی از بدو تأسیس اجتناب شده، تعداد دانشجویان در دو رشته دایر آموزشکده 125 نفر است.

آنا: طرح ادغام آموزشکده ها چه چالش هایی را برای واحدهای دانشگاهی خواهد داشت؟ چه ملاحظاتی باید در اجرای طرح لحاظ تا این طرح موفق شود؟ زارع بازقلعه: طبیعتاً چالش ها و فرصت هایی که این طرح برای واحدهای دانشگاهی به همراه خواهد داشت بسته به شرایط نیروی انسانی و برخی عوامل دیگر متفاوت است.

به عنوان نمونه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود با توجه به تعداد بسیار کم کارکنان آموزشکده، این ادغام از لحاظ مالی و آماری به سود واحد دانشگاهی بوده در حالی که در واحدهای دیگر این موضوع می تواند معکوس باشد.

هدف اصلی نظام نامه نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی تربیت دانشجوی متخصص، خلاق، ماهر و کارآفرین است.

از سوی دیگر استفاده از امکانات واحد دانشگاهی برای آموزشکده سمای لنگرود در سال های گذشته بسیار ارزشمند بوده و در نتیجه این ادغام برای واحدی با شرایط این واحد دانشگاهی می تواند سیاست انقباضی مناسب برای بهره وری بیشتر سرمایه و نیروی انسانی و در نتیجه توسعه در سال های آینده باشد.

با توجه به ادغام منافع مالی، راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی اگر به گونه ای باشد که مانند آموزشکده های سابق جدای از واحد دانشگاهی تلقی نشود، طرح با آسیب کمتری اجرا شده و آینده روشن تری را می توان برای آن متصور بود.

به عنوان نمونه بعد مسافت میان ساختمان های آموزشکده های سمای واحدهای دانشگاهی در بعضی از شهرها منجر به جابه جایی مکان تحصیل دانشجویان می شود که بسته به شرایط ممکن است منجر به نارضایتی هایی شود.

از سوی دیگر اگرچه ایجاد ساختار دانشکده در واحدهای دانشگاهی منتج به ساماندهی امور محوله می شود؛ اما این نگرانی وجود دارد که علاوه بر زمان بر بودن تغییر ساختار، برخی بروکراسی های زمان بر دیگر موجب اتلاف انرژی و فرصت ها شود؛ بنابراین ضروری است ساختاری چابک برای ابلاغ بخش نامه ها، نظارت، هماهنگی و صدور مجوزها به صورت متمرکز و تخصصی در پنج محور عمده محوله به دانشکده ها در نظر گرفته شده و همراه با شیوه های ارتباط با کارشناسان سازمانی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شود؛ مانند همان ساختارهای چابک و پاسخگو در سازمان سما که به عنوان نمونه اخذ مجوز برگزاری دوره های مهارتی را از سازمان سما به گونه ای بسیار سریع و منظم میسر می کند.

فعالیت های مدارس سمای لنگرود آنا: اکنون از چه تعداد دانش آموز و دانشجو در سما برخوردارید و در مورد ظرفیت ها و امکانات دانشکده مهارت و کارآفرینی و دیگر بخش های سمای واحد متبوعتان توضیح دهید.

زارع بازقلعه: در مجموعه معاونت سمای لنگرود در پنج سال گذشته موفق به تأسیس دو مدرسه و دو آموزشگاه زبان شدیم.

اکنون تعداد 470 دانش آموز در دو دبستان و دو دبیرستان دوره نخست این معاونت برای سال تحصیلی 1401-1400 ثبت نام کرده اند که در مقایسه با سال تحصیلی گذشته 28 درصد و در مقایسه با سال تحصیلی 96-1395 حدود 107 درصد افزایش داشته است.

در آموزشکده سما نیز از مهر 1395 تا سال 1398 افزایش دانشجو به میزان 56 درصد را شاهد بودیم که با توجه به تغییر نظام آموزشی در آموزش و پرورش و نبود رشته های کارشناسی در آموزشکده، این روند رشد متوقف شد؛ اگرچه در مقایسه با مهر 1395 شاهد کاهش آمار دانشجویی در آموزشکده نیستیم.

این آمار گویای ظرفیت شهر لنگرود برای توسعه رشته های مهارتی به مقاطع بالاتر از کاردانی است.

بیشتر بخوانید: 3 تفاوت اساسی آموزشکده های فنی و دانشکده های مهارت" دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی بسیار مطلوبی برخوردار است که با توجه به ادغام صورت پذیرفته، امکان بهره مندی از آنها فراهم خواهد بود، همه این تجهیزات صنعتی بوده و می توانند در بخش فعالیت های کاربنیان نیز بسیار مثمر باشند.

از سوی دیگر وجود مشاوران متخصص در مدارس سمای لنگرود و اعضای هیئت علمی ماهر و توانمند در واحد دانشگاهی مایه امیدواری است تا در زمینه امور مهارتی و مشاوره شغلی موفق ظاهر شویم.

با توجه به وجود کشاورزی پویا و پادگان های نظامی در شهرستان لنگرود، برنامه ریزی خوبی در زمینه مدارس عالی مهارت مرتبط با کشاورزی و تربیت سرباز ماهر صورت پذیرفته است.

یکی از زمینه های مهارتی منطبق با موقعیت جغرافیایی و شهری پرورش کرم ابریشم بوده که با پیشنهاد رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود درصدد برنامه ریزی در این باره هستیم.

استفاده از ظرفیت های پژوهشی در بازارسنجی و بهره مندی از روش آموزش آنا: اهداف نظام نامه نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟ زارع بازقلعه: هدف اصلی از این نظام نامه تربیت دانشجوی متخصص خلاق، ماهر و کارآفرین است.

در این راستا اهداف دیگری ازجمله ترویج و تقویت فرهنگ کار و تولید و کارآفرینی با بهره گیری از نظام آموزشی کشور ، تطبیق فرآیند آموزش متناسب با نیازهای بازار کار فعلی و آتی ، فراهم کردن امکان فراگیری توأمان آموزش و مهارت و جلب همکاری بنگاه های اقتصادی مطرح است.

این نظام نامه با تأثیرگذاری مستقیم بر مدیریت توسعه منابع انسانی کشور مزایای متعددی را به همراه خواهد داشت که از آن جمله می توان فراهم کردن ارتقای مستمر صلاحیت حرفه ای نیروی کار کشور، افزایش اعتبار و رقابت پذیری ملی و بین المللی گواهینامه ها و مدارک تحصیلی آموزش های فنی، حرفه ای و مهارتی، افزایش بهره وری نیروی کار با تأکید بر ارتباط با نیازهای برنامه های توسعه ملی و استانی، یکپارچه سازی ساختار گواهینامه های مهارت آموزش های غیررسمی و مدارک سطوح و مقاطع مختلف آموزش های رسمی فنی و حرفه ای و مهارتی و برنامه ریزی ویژه به منظور تربیت نیروی کار با هدف صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه برای دسترسی به فرصت های شغلی را نام برد.

برای نیل به این اهداف و مزایا، انواع آموزش های رسمی و غیررسمی به شیوه های حضوری، نیمه حضوری و مجازی در سطوح مختلف استانی، ملی، منطقه ای و بین المللی به کار گرفته خواهد شد.

پس از سنجش صلاحیت های حرفه ای، گسترش تعاملات آموزشی، پژوهشی و مبادله مربیان و کارشناسان با مؤسسات آموزش فنی و حرفه ای ملی و بین المللی معتبر و حضور مؤثر در رویدادهای معتبر علمی و مهارتی ملی و بین المللی در سطوح دانشجویی و استادان مد نظر قرارمی گیرد.

در این نظام نامه موارد دیگری ازجمله تربیت مربی آموزش های فنی و حرفه ای، گسترش دوره های آموزشی غیررسمی مهارتی، ایجاد و توسعه بانک استاندارد صلاحیت حرفه ای و استانداردهای آموزشی، استفاده از ظرفیت های پژوهشی در زمینه بازارسنجی و بهره مندی از روش آموزش همراه با تولید مورد توجه قرار گرفته است.

آنا: آیا تفاهم نامه ای در حوزه مهارت و کارآفرینی با دیگر ادرارت منعقد شده است، این تفاهم نامه ها در چه راستایی است؟ زارع بازقلعه: از سال گذشته و پس از مطرح شدن تأسیس دانشکده مهارت و کارآموزی، رایزنی درباره در اختیارگیری امتیاز مرکز مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC) با اداره فنی و حرفه ای شهرستان لنگرود صورت پذیرفته که به زودی محقق خواهد شد.

اجرای موفق مهارت آموزی در مدارس سما نیز مورد توجه اداره آموزش و پرورش شهرستان قرار گرفته و درصدد هستیم در معاونت آموزش های عمومی مهارتی، خودمان مجری طرح ایران مهارت برای دانش آموزان سمایی باشیم؛ البته در این راستا محدودیت ها و ملاحظاتی درباره اعطای مجوز تأسیس آموزشگاه های آزاد وجود دارد که برای مرتفع کردن این محدودیت در حال رایزنی هستیم.

اقدامات متعدد دیگری نیز در دست اقدام است که پس از انتقال نیروی انسانی مورد نیاز از واحد دانشگاهی به دانشکده و تکمیل ساختار اداری، تسریع خواهد شد.

از آن جمله می توان به تفاهم نامه با اداره نوغان شهرستان و تفاهم نامه با اداره چای لنگرود در مقوله مهارت آموزی و کارآفرینی نام برد.

پس از موفقیت در این مرحله حتی می توان اقدامات و پیشنهادهای لازم را برای تأسیس رشته در این زمینه ها ارائه داد.

دوره های کوتاه مدت محوری ترین شاخه فعالیت دانشکده مهارت آنا: در محورهای فعالیت دانشکده مهارت و کارآفرینی دوره های کوتاه مدت نیز دیده شده است، منظور از این دوره ها چیست و آیا اقدامی کرده اید؟ زارع بازقلعه: قطعاً با توجه به اهداف طرح ادغام، دوره های کوتاه مدت یکی از محوری ترین شاخه های فعالیت دانشکده خواهد بود.

این دوره ها در قالب آموزش های آزاد غیررسمی اجرایی می شود و می تواند به صورت آموزش های تخصصی برای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی و برخی دوره های مهارتی عمومی برای عامه مخاطبان مناسب باشد.

به عبارت دقیق تر منظور از این دوره ها در درجه نخست آموزش مهارت های تکمیلی و کاربردی به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است؛ البته می توان این گونه آموزش ها را به مهارت های عمومی که در آن پیش نیاز تحصیلات آکادمیک احساس نمی شود نیز تسری داد.

در سمای واحد لنگرود، مانند بسیاری از واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این نیز در بخش دوره های کوتاه مدت فعالیت خوبی را آغاز کرده و دوره های کوتاه مدت آموزش فنون معلمی، آموزش مدرسی زبان انگلیسی TTC و آموزش های شغلی مرتبط با رشته حسابداری را مستمراً برگزار کرده است.

اکنون با هم افزایی میان آموزشکده ها واحدهای دانشگاهی و بهره مندی از امکانات کارگاهی و اعضای هیئت علمی متخصص، این دوره ها از این پس می تواند با جدیت بیشتر و در گستره وسیع تری اجرایی شود.

آنا: فعالیت مدارس سما در زمینه مهارت و کارآفرینی به چه شکلی است و آن را چگونه ارزیابی می کنید.

زارع بازقلعه: در سازمان سما اهتمام جدی و مدبرانه بر اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش وجود دارد.

مهارت های عمومی و حرفه ای لازمه دستیابی به حیات طیبه به عنوان هدف اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

با توجه به اینکه فعالیت همکاران سمایی و سایر مدارس غیرانتفاعی در شهرهای مختلف را دنبال و مقایسه می کنم به طور قاطع می توان گفت که سیاست گذاری بسیار اصولی سازمانی در این زمینه باعث شده مدارس سما در اغلب شهرها، بی رقیب باشند.

مدارس عالی مهارت و کارآفرینی مکمل فعالیت های دانشکده های مهارت و کارآفرینی هستند.

در مدارس سمای لنگرود نیز به ویژه پیش از محدودیت های کرونایی مهارت آموزی در مدارس بسیار خوب دنبال شده و علاوه بر نفس ارزشمند آنها برای نیل به حیات طیبه در جامعه آینده ایران اسلامی، درآمد غیرشهریه ای قابل قبولی را برای مجموعه مدارس در پی داشت.

به عنوان نمونه از این حوزه در مدارس دخترانه مهارت هایی مانند خیاطی و هنرهای آشپزی و در مدارس پسرانه نیز جوجه کشی و صنایع دستی آموزش داده می شود.

جالب اینکه این موارد که بلافاصله پس از اجرا در مدارس به مطالبه اولیا تبدیل شد، اکنون به صورت امتیاز برای مدارس سمای واحد لنگرود مطرح است.

آنا: بایدها و نبایدهای حوزه مهارت، کارآفرینی و اشتغال سما را چه چیزهایی می دانید؟ زارع بازقلعه: اغلب در کشور نظام نامه ها و سندهای مختلفی تدوین شده که بعضاً به دلیل پیش بینی نکردن ساختار و یا وجود ساختار و بروکراسی عریض و طویل با اینرسی زیاد اجرایی نشده اند.

نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی حلقه مفقوده آموزش عالی در کشور و طراحی بومی برای ارتباط مؤثر صنعت با مراکز آموزشی است.

همان طور که در همه کشورهای توسعه یافته می بینیم که ارتباط صنعت و دانشگاه به چه میزان می تواند در تولید و به کارگیری علم و ثروت مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: درباره اجرای این طرح در مرحله نخست باید ساختار سازمانی متمرکز که در همه زمینه های فعالیت، قابلیت ارجاع داشته باشد، پیش بینی شود.

این ساختار سازمانی باید به اندازه کافی چابک باشد تا موجب اتلاف فرصت ها یا ایجاد بی انگیزگی در اجرا نشود.

در این صورت همان گونه که سما در حوزه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و کیفیت مدارس پیشرو است در حوزه مهارت، کارآفرینی و اشتغال هم موفق خواهد بود.

مدرسه عالی مهارتی تا پایان سال 1400 راه اندازی می شود آنا: دانشگاه مدتی است به راه اندازی مدارس عالی مهارت هم اقدام کرده است.

مأموریت این مدارس با مأموریت دانشکده های مهارت و کارآفرینی تداخلی ندارد؟ و آیا واحد متبوع لنگرود مدرسه عالی مهارتی راه اندازی کرده است؟ زارع بازقلعه: نه تنها تداخلی در این بخش وجود ندارد؛ بلکه مدارس عالی مهارت و کارآفرینی مکمل فعالیت های دانشکده های مهارت و کارآفرینی هستند.

مدارس عالی مهارت در حوزه آموزش های غیررسمی قرار می گیرد.

شاید بتوان از آموزش در مدارس عالی مهارتی در قیاس با دوره های رسمی و بلندمدت دانشگاهی و دوره های مهارتی کوتاه مدت به عنوان دوره های آموزشی-مهارتی میان مدت تعبیر کرد.

در این بخش در نظر داریم از میان مدارس عالی مهارت ماشین آلات کشاورزی ، مکانیک خودرو و چرم دوزی حداقل یک مورد را تا پایان سال 1400 راه اندازی کنیم.

آنا: و سخن پایانی.

زارع بازقلعه: ذکر چند نکته را درباره مهارت و کارآفرینی ضروری می دانم.

نخست اینکه آغاز این مقوله باید از مدارس و پیش دبستانی ها باشد.

به همین دلیل است که در دانشگاه آزاد اسلامی نکته سنجانه و ریزبینانه اجرای دانشکده مهارت و کارآفرینی را بر عهده سازمان سما و معاونت های آموزش های عمومی و مهارتی در استان ها و شهرستان ها گذاشته اند.

به این ترتیب زنجیره مهارت آموزی در دانشگاه آزاد اسلامی از پیش دبستان تا آخرین مقاطع تحصیلات عالی تکمیل خواهد بود.

به عبارت دقیق تر دانشکده های مهارت و کارآفرینی حلقه آخر از مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در راستای نیل به حیات طیبه در جامعه ایران اسلامی است که نقطه آغاز آن در مدارس و با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده و اتفاقاً دانشگاه و سازمان سما در این بخش واقعاً درخشان عمل کرده اند.

امیدوارم که ممارست جدی بر فعالیت دانشکده های مهارت و کارآفرینی مطابق با انتظارات نظام نامه فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه دار باشد؛ چراکه بازدهی این طرح ها آن گونه که موجب تحول اساسی در جامعه، صنعت و توسعه کشور شود، نیازمند زمانی طولانی بوده و قطعاً فراز و نشیب هایی در این مسیر وجود خواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازآنا، دوازدهم بهمن 99 با صدور بخشنامه ای، نظام نامه نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی -که به تصویب شورای گسترش دانشگاه رسیده بود - ابلاغ شد که براساس آن، آموزش های فنی، حرفه ای و مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی براساس رویکردهای تدوین استانداردهای آموزشی مبتنی بر شایستگی های حرفه ای ، برنامه ریزی گسترش انواع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی بر اساس تقاضای بازار کار ، توسعه رشته ها در قالب خوشه های حرفه ای، متناسب با آمایش ملی و استانی ، گنجاندن پرورش روحیه کارآفرینی در تمامی شئون برنامه های آموزش و آموزش توأمان نظری و عملی برای افزایش توانایی سرمایه انسانی برنامه ریزی و اجرا می شود.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - کارآفرین - کارآفرینی - دانشگاه - مهارت - دانشگاه آزاد - دانشکده - آیین نامه - تحصیلات عالی - مهارت آموزی - پیش دبستان - اسلامی - واحد - نامه - تحصیلات - فارغ التحصیلان - تولید و اشتغال - دبستان - آزاد - زنجیره - آیین - /0/20'>تکمیل می شود.

- موانع تولید - معاون آموزش - برنامه ریزی - اداره - تکمیل - آموزش - تأسیس - عالی

آخرین اخبار سرویس:
رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

چاپ مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه در ژورنال بین المللی

مشاور وزیر در امور حوزه های علمیه و علوم انسانی منصوب شد

نخستین مسابقه ملی اینترنت اشیاء برگزار می شود

ملانظری: دانشگاه ها با سرعت تغییر آموزش عالی تغییر نمی کنند / توجیه دانشگاهیان برای انتقال به عصرهای جدید سخت است

موفقیت مدارس سما با شایستگی مدیران کسب می شود

کارگاه آموزش طراحی سایت با Wordpress

تحولات گسترده در دانشگاه آزاد یزد

توسعه همکاری های مشترک علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری بین المللی

انتشار کارنامه آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

رونمایی از طرح پژوهشی بررسی تحلیل محتوای کتب زندگی نامه شهدا

اعتراض دانشجویان کرمانشاهی در محکومیت اقدام تروریستی در افغانستان

انتخاب وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی

راه اندازی رشته های میان رشته ای و نوظهور در دانشگاه امیرکبیر

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

مالزی و پاکستان در صدد تبادل علمی حوزه محیط زیست با دانشگاه صنعتی اصفهان

استقبال از دانشجویان جدیدالاورود با کف صابون! (+عکس)

مراسم معارفه نودانشجویان 1400 برگزار شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

بیش از 30 میلیون دانشجو در 57 کشور تحت آموزش های مجازی قرار دارند

اختتامیه سی و یکمین جشنواره قرآن و عترت دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان

آغاز مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه الزهرا (س) با حضور وزیر علوم

پوستر جشنواره موسیقی نواحی؛ هنر چهل تکه و نماد وجود اقوام مختلف

مراسم تجلیل از قهرمانان المپیکی و پارالمپیکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

مراسم تجلیل از قهرمانان المپیکی و پارالمپیکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

2 انتصاب در وزارت علوم/ رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

کسب رتبه برتر عملکرد فرهنگی توسط دانشگاه آزاد اسلامی گلپایگان

«نجوا»ی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر صاحب عنوان نخست شد

برگزاری کارگاه تندخوانی و تقویت حافظه

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد+ سوابق مسعود گنجی

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

گرنت شدن دو پتنت دانشگاه آزاد نجف آباد

اعطای بورسیه فرصت مطالعاتی در آلمان به عضو باشگاه پژوهشگران واحد ساری

جزییات چگونگی حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه شهرکرد بررسی شد

رونمایی از سایت جدید دانشجویان نابینای دانشگاه تهران

نشست «تکنولوژی تبدیل انرژی های تجدیدپذیر» برگزار می شود

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم منصوب شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

تغییرات آب خلیج فارس و دریای عمان بعد از طوفان حاره ای شاهین

مراسم تجلیل از قهرمانان المپیک و پارالمپیک توکیو

رونمایی از طرح پژوهشی بررسی تحلیل محتوای کتب زندگی نامه شهدای زنجان

تحصیل بیش از 150هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه ها/صرفه جویی در پژوهش و فناوری ظلم به آیندگان است

نخستین لیگ کشوری ورزش همگانی مجازی برگزار می شود

کسب رتبه برتر عملکرد فرهنگی توسط دانشگاه آزاد اسلامی میمه

افزایش 60 درصدی دانش آموزان مدارس سمای دولت آباد

مصوبه جدید درباره تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی اعلام شد

اعلام نتایج داوری جشنواره حرکت در دانشگاه بناب

درخشش کارمند دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار در جشنواره «از حماسه تا حماسه»

عکس | همایش پژوهش های «میان رشته ای قرآن و انگاره های علوم زیستی» در ساری

کارگاه آموزش صفر تا صد انتگرال برگزار می شود

انعقاد 20 قرارداد در «طرح پویش» دانشگاه آزاد اسلامی دولت آباد

کارنامه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد منتشر شد

معرفی گرایش های کارشناسی ارشد ریاضی

میزان اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی بررسی می شود

ورزش عامل سلامتی، انسجام، نشاط اجتماعی و غرور ملی است

عکس | برگزاری همایش ملی پژوهش های میان رشته ای قرآن و انگاره های علوم زیستی در ساری

انعقاد تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار و جهاد کشاورزی آرادان

استفاده از حربه دین ستیزی علیه بشریت

عکس | نشست تخصصی «نقش آفرینی دانشجویان در توسعه کشور» در دانشگاه لرستان

برداشت 21 تن لوبیا از مزرعه تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اقلید

تجلیل از دانشجویان قهرمان دانشگاه آزاد

جوانان طلایه داران عصر انتظار و ظهور هستند

انجام نخستین پیوند موفقیت آمیز قلب در خوزستان

پیش نویس تبدیل مقطع دستیاری به شغل تدوین شد

سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد در یزد اجرایی می شود

کارگاه آموزش نرم افزار GAMS بررسی می شود

جزییات تکمیل پرونده ثبت نام پذیرفته شده آزمون سراسری دانشگاه ارومیه اعلام شد

تجلیل از 23 دانشجوی مدال آور

استخدام پشتیبان تحصیلی در یک مجموعه معتبر در تهران

کدام واحدهای دانشگاهی رتبه «عالی» و «خیلی خوب» فرهنگی گرفتند؟ + جدول

تفاهم نامه راه ‎اندازی «خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر» امضاء شد / کرمی: گامی برای توسعه بازار و صادرات صنایع فرهنگی

آیا در مریخ زندگی باستانی وجود داشته است؟

برگزاری یادواره شهدای دانشگاه آزاد همدان در آبان

سه ایلامی دیگر قربانی کرونا ویروس شدند

جریمه دانشگاه آزاد برای واکسن نزده ها

نفوذ ابرخازن های نانویی آلمان در حوزه های مختلف صنعتی

روباتی با الهام از حشرات آب پیما ساخته شد

راه اندازی رشته های میان رشته ای و نوظهور در دانشگاه امیرکبیر

نیروی متخصص و اتاق فکر دانشگاه گره گشای چالش های کشور

دانشگاه شتاب دهنده توسعه کشور است/ نقش آفرینی دانشجویان در بیانیه گام دوم

واکسینه شدن 95 درصد از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ایلام

گفت و گو با حسن بنیانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

وزیر علوم رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شد

آمار واکسیناسیون دانشجویان سراسری و آزاد اسلامی اعلام شد

تقدیر از مدال آوران المپیک و پارالمپیک در هفته تربیت بدنی

چرا تجربه های استرس زا را بهتر از تجربه های دیگر به یاد می آوریم؟

ساخت یک ربات با الهام از حشرات آب پیما!

راهکارهای اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی برای تحول در این نهاد بررسی می شود

زلفی گل رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شد/ بیش از 80 درصد اساتید واکسینه شدند

دانشگاه شتاب دهنده توسعه کشور است / برجستگی نقش دانشجویان در بیانیه گام دوم

داده های علوم جوی و اقیانوسی از کهکشان ها و فضای ماوراء جو کمتر است

پذیرش دانشجو در 4 رشته جدید دانشگاه آزاد اسلامی کنگاور

مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه الزهرا(س) برگزار می شود

فرهنگ و زبان های ایرانی در گستره ای فراتر از مرز های سیاسی است

دیوار پوش ایرانی سدی در برابر اشعه فرابنفش

رتبه پنجم کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سهند در بین دانشگاه های صنعتی کشور

ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد

لزوم گسترش و تقویت فلسفه علم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

حال خوش نفیسه روشن /عکس

تکمیل زنجیره مهارت آموزی از پیش دبستان تا تحصیلات عالی | فارغ التحصیلان کارآفرین کلید حل موانع تولید و اشتغال

تکمیل زنجیره مهارت آموزی از پیش دبستان تا تحصیلات عالی | فارغ التحصیلان کارآفرین کلید حل موانع تولید و اشتغال