مطالب مرتبط:
افشای چگونگی شایعه سازی وزارت خارجه آمریکا درباره شیوع کرونا از چین
پوتین در نشست جهانی کرونا به میزبانی آمریکا شرکت نمی کند/ گزارش ظریف از اقدامات وزارت خارجه دولت روحانی برای تهیه واکسن کرونا
گزارش ظریف از اقدامات وزارت خارجه دولت دوازدهم برای تهیه واکسن کرونا
6 بهمن 98، اولین درخواست ظریف در جلسه هیات دولت جهت اتخاذ تصمیمات لازم درمورد کرونا / اولین مکاتبه وزارت خارجه با وزارت بهداشت در زمینه تامین واکسن، در مرداد 1399 انجام شد / وزارت خارجه 27 میلیون دز واکسن وارد کرد / قرارداد 20 میلیون دز برای شهریور را نهایی کردیم / قرارداد 30 میلیون دز برای
گزارش ظریف از اقدامات وزارت خارجه دولت دوازدهم برای تهیه واکسن کرونا
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 19:502021-09-20بين الملل

افشای چگونگی شایعه سازی وزارت خارجه آمریکا درباره شیوع کرونا از چین


دستیارسابق وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ای چگونگی شایعه سازی دستگاه دیپلماسی ایالات متحده درباره شیوع ویروس کرونا از چین را افشا کرده است.

- کریستوفر فورد، دستیارسابق وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ای سرگشاده نشان داد که چگونه تعدادی انگشت شمار در وزارت خارجه این کشور تلاش کردند تا نظریه ای غیر علمی مبنی بر یک نشت آزمایشگاهی از ووهان چین و به دنبال آن انتشار ویروس کرونا را عرضه کنند.

به نقل از اهرام آنلاین (بخش انگلیسی زبان روزنامه دولتی الاهرام مصر) که این نامه را به طور مفصل منتشر کرده است، کریستوفر فورد تلاش کرده تا اطلاعات سری و حقیقی وزارت امور خارجه آمریکا را متمایز از شایعات مطرح شده ارائه کند.

​ در نامه سرگشاده دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا آمده است: مهملات بسیاری طی دو هفته اخیر موجب بروز کشمکش هایی در آمریکا شده است که دلیل عمده این نزاع های داخلی چگونگی بررسی ریشه های شیوع ویروس کرونا در هفته های پایانی دولت ترامپ بوده است.

به گفته کریستوفر فورد، وی امیدوار است که این نامه برای کسانی که هنوز به حقایق اهمیت می دهند، اطلاعات را آنگونه که درست هستند ارائه کند.

​ از این رو فورد نوشت: من از سال 2007 درباره تهدیدات چین نسبت به آمریکا و جهان دموکراتیک هشدار داده ام، و آنها را در دو کتاب علمی، مقالات، سخنرانی ها و بخصوص به عنوان مقام رسمی وزارت امور خارجه بیان کرده ام و هرگز در پی طرفداری از حزب کمونیستی چین نبوده ام.

فورد در بخش اول این نامه به بررسی نقش و موقعیت خاص خود در ارتباط با بررسی منشا انتشار ویروس کرونا می پردازد و با اشاره به اینکه همیشه سوالی برای پرسیدن دارد، به سه سند طبقه بندی نشده اشاره می کند که خودش در اوایل ژانویه در وزارت امور خارجه آمریکا نوشته و برای دیگران نیز فرستاده است.

فورد می نویسد: بخش اول اسناد یاد شده، نامه ای است که در 4 ژانویه 2021 برای "توماس دینانو" معاون سابق دبیر دفتر کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه آمریکا و "دیوید آشر" عضو ارشد موسسه هادسون و مشاور مبارزه با پولشویی در دولت آمریکا فرستاده است.

بخش دوم، تبادل ایمیل بین او و دینانو است که در تاریخ 5 ژانویه انجام یافت و سومین بخش، پیامی است که در تاریخ 8 ژانویه به تعدادی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا ارسال کرده ام.

فورد به موضوعات مهمی از جمله اختلافات مقامات آمریکایی و بی توجهی آنها به حقایق علمی می پردازد و می نویسد: اختلاف در وزارت امور خارجه بر سر این بود که اطمینان حاصل شود نتیجه تحقیقات درست هستند یا خیر، بویژه زمانی که قرار بود وزیر امور خارجه آقای پامپئو بطور رسمی و عمومی اعلام کند که از لحاظ آماری ویروس کرونا چیزی نیست غیر از محصولی ساخته شده توسط دولت چین، مخصوصا زمانی که قرار بود در ادامه این اقدام برخی ابتکارات سیاسی به دولت های خارجی هم عقیده با این نظریه ارسال شود، یا اینکه یک گزارش تهیه و به بهانه نقض کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی (BWC) در ارتباط با ویروس کرونا برای دولت چین ارسال شود.

وی در ادامه می افزاید که مناقشه در دولت آمریکا ارتباطی با تلاش برای لغو تحقیقات در مورد منبع اصلی انتشار ویروس کرونا نداشت.

فورد در ادامه این نامه به بررسی سندی می پردازد که بصورت ایمیل در تاریخ 4 ژانویه به دینانو و اشر ارسال کرده است و می نویسد: در این پیام تاکید کردم که ادعاهای علمی اداره کنترل، تأیید و انطباق تسلیحات (AVC) مبنی بر اینکه منبع اصلی ویروس کرونا، موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) و تسلیحات بیولوژیکی چین بوده است مهم و نگران کننده هستند و این موارد ادعاهای قابل توجهی هستند که باید توسط کارشناسان علمی و دانشمندان واقعی ارزیابی شوند.

در جای دیگری ویروس را با نام KungFlu نیز نامیده اند.

لازم به ذکر است که کلمه کانگ فلو واژه توهین آمیزی بود که دونالد ترامپ نیز از آن استفاده میکرد.

وی همچنین خاطرنشان می کند که این ایمیل ها درون سازمانی بوده و قرار نبوده به بیرون درز کند.

وی با اذعان به اشتباهات خود اعتراف می کند که این ایمیل ها برای انتشار عمومی نوشته نشده اند و او عملا فریب خورده است.

فورد در ادامه می نویسد: من در ایمیل خود به دینانو و اشر یادآوری کردم و یک ماه یا قبلتر از آن به آنها دستور داده بودم که یک گروه یا فرآیند بررسی تخصصی ایجاد کنند تا دانشمندان واقعی و کارشناسان اطلاعاتی بتوانند در ارزیابی صحت و قدرت ادعاهای AVC مشارکت کنند.

اما من از آنها پرسیدم که چرا هیچ پیشرفتی در مورد ادعاهای ابتدایی آنها حاصل نشده است؟ و اینکه چرا قبل از اینکه ما درباره صحت این ادعاها مطمئن شویم و یا توسط دانشمندان عینی بی طرف تایید شوند، آنها ادعاهایشان در خصوص منشا چینی داشتن ویروس را در سراسر سازمان گسترش دادند؟ فورد با تاکید بر اینکه بررسی ریشه ویروس کرونا بسیار مهم است، مدعی شد با وجود امتناع مقامات آمریکایی بر نشان دادن شفافیت، وی بر ارائه صادقانه اطلاعات بسیار پافشاری کرده است.

این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا می افزاید که در پیام 4 ژانویه خود، بر اهمیت صحت اطلاعات و حقایق مربوط به این موضوع تاکید داشته است، چرا که از نظر وی قبل از اینکه دولت ایالات متحده امریکا به صورت عمومی و علنی دولت چین را به ایجاد و انتشار ویروس کرونا متهم کند، می بایست از صحت و سقم آن مطمئن می شد.

قبل از این که خودمان را در معرض خطر خجالت زدگی و بی اعتبار شدن قرار دهیم، باید مطمئن شویم که آنچه می گوییم معتبر است و از نظر متخصصان واقعی مورد تایید است.

فورد در ادامه نوشت: شرم آور و بیش از حد نگران کننده است، و به نظر می رسد که اداره کنترل، تأیید و انطباق تسلیحات (AVC) کماکان در حال بررسی ادعاهای خود در سطح کارشناسی در مورد موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) است، حتی اگر در ماه های گذشته ادعاهای خود را به غیرمتخصصان بین سازمانی ارائه کرده باشد.

فورد سپس نوشت: اگر کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که با این اظهار نظر در مورد بررسی نقض احتمالی کنترل تسلیحات ، دینانو اعلام می کند که اداره کنترل، تأیید و انطباق تسلیحات AVC خود را نه تنها بر ریشه های ویروس کرونا، بلکه به طور خاص در مورد دولت چین که ادعا می شود با ایجاد ویروس کرونا، کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی را نقض کرده، متمرکز کرده است.

فورد با اشاره به اینکه یک شخصیت سیاسی نمی تواند به راحتی ادعایی را مطرح کند، نوشت: همانطور که قبلاً هم اشاره کردم، داشتن چیزی برای اظهار نظر کردن در مورد موضوعی که شاید علمی به نظر برسد، متفاوت از بیان حقایق درست است.

من تخصص علمی لازم برای نقد ادعاهای دیوید را ندارم.

شما هم ندارید.

او حتی آموزش فنی مورد نیاز و ابتدایی این حوزه را نیز ندارد.

البته لزوما به این معنا نیست که او اشتباه کرده است، اما این امر می تواند بر نحوه برخورد با ادعاهای پیچیده و بحث برانگیز تاثیرگذار باشد.

اگر در مورد چیزی حق با شماست، باید حاضر باشید به اثبات آن نیز بپردازید، و جرات این را داشته باشید تا برای این کار با متخصصان امر روبرو شوید زیرا برخلاف افرادی که این استدلال ها را برای شما ایجاد و ارائه کرده اند، متخصصان در زمینه علمی که شما درباره آن ادعا می کنید، آموزش دیده اند.

فورد می نویسد: دریافت ارزیابی واقعی در سطح تخصصی در مورد ادعاهای علمی AVC در مورد منشا آزمایشگاهی ویروس بسیار حائز اهمیت بود، زیرا به نظر می رسد که تحقیقات AVC هم در اداره زیر نظر من و هم در خود AVC با دقت، کارشناسان وزارت امور خارجه و جامعه اطلاعاتی آمریکا را دور زده است، درحالی که هر دوی آنها دارای دفاتر کل تخصصی درباره این موارد هستند و موظف به یافتن پاسخ چنین سوالاتی می باشند.

همانطور که در پیام 8 ژانویه خود گفتم، ظاهراً چند هفته بود که AVC این استدلال را در داخل وزارتخانه و البته به برخی از شرکای بین سازمانی خود توضیح میداد، ظاهراً با دستور یک کارمند در دفتر برنامه ریزی و تبیین سیاست گذاری وزارت خارجه کسی به آنها گفته بود که نباید من یا دیگران را از این کار مطلع کنند و جامعه اطلاعاتی را نیز درگیر این موضوع نکنند.

فورد به نکته مهم دیگری از منظر خود اشاره می کند و می نویسد: مسئله مربوط به دخالت ندادن متخصصان واقعی در آخرین لحظات از طریق تام دینانو به من اطلاع رسانی شد و وقتی از او پرسیدم چرا AVC تمام این کارها را بدون در جریان قرار دادن مقام ارشدی که به آنها گزارش می دهند انجام داده است، یعنی شخص من، دینانو نیز با عصبانیت به من می گوید که توسط مایلز یو، کارمند دفتر برنامه ریزی و تبیین سیاسیت گذاری وزارت خارجه در آن زمان به او دستور داده شده بود که کارها را به این صورت انجام دهد.

به گفته دینانو، یو تشریح کرده بود که این دستورالعمل های خاص از طرف وزیر صادر شده است.

سپس دیدانو که در آن زمان مسئول اداره راستی آزمایی بود، هیچ اشاره ای به اینکه آیا او واقعاً صحت این موضوع را مورد تأیید قرار داده، نکرد.

به نظر می رسد که وی گزارشات یو را خیلی راحت پذیرفته است، در واقع، یک معاون وزیر خارجه عملاً از یک کارمند رده پایین تر در یک اداره دیگر دستور گرفته، بدون اینکه ارزیابی دقیق تری داشته باشد.

در حال حاضر، جالب است که بدانید که آیا: (1) وزیر امور خارجه آقای پامپئو واقعاً دستور داده است که تحقیقات AVC در مورد نشت اطلاعات آزمایشگاهی از مشارکت کارشناسان دپارتمان تسلیحات بیولوژیکی و مقامات اطلاعاتی ایالات متحده جلوگیری کند.

اگر چنین است آیا به آنها گفته شده که کار خود را بصورت مخفیانه انجام دهند، بدون آنکه به مقام مسئول در سمت معاونت کنترل تسلیحاتی و امنیتی بین الملل اطلاع داده باشند یا اینکه حداقل شخصی مثل یو، از این نظر سر خود عمل می کرده است.

یا اینکه دینانو در مورد گفتگوی خود با یو به من دروغ می گفته است.

کریستوفر فورد در ادامه می نویسد که حداقل یک فرصت اولیه برای بررسی علمی در 7 ژانویه رخ داد: هنگامی که هیئت کارشناسانی توسط دفتر AVC گزینش شد، این فرصت را بدست آورد تا به بحث های آماری بپردازد و اثبات کند که AVC در مورد ادعاهای خود درباره ویروس کرونا و اینکه آیا این ویروس محصول دستکاری شده دولت چین است یا نه به گفته های من و دیگران متکی بوده است.

متاسفانه، آنطوری که از روز بعد از آن یعنی 8 ژانویه به خاطر می آورم، علیرغم اصرارهای زیاد من، در سه پاراگراف آخر ایمیلی که به دینانو در 6 ژانویه ارسال کرده بودم، مبنی بر اینکه سایر اعضای هیئت از امتیاز خواندن اسناد پیش از شروع جلسه برخوردار شوند اما AVC این اسناد را در اختیار اعضای جلسه قرار نداد.

همانطوری که در 8 ژانویه مشاهده کردم AVC اسناد واقعی را قبل از جلسه روز گذشته در اختیار ما قرار نداد، بنابراین اکثر شرکت کنندگان دیگر فرصتی برای مطالعه دقیق آن نداشتند.

فورد به این موضوع اذعان کرد که شرکت کنندگان و متخصصان حاضر در جلسه توجیهی مربوط به ادعای انتشار ویروس کرونا توسط آزمایشگاه ووهان به برخی اشکالات اساسی در استدلال آماری ارائه شده اشاره کردند و اضافه میکند که آن استدلال توسط یک دانشمند بطور شفاهی به هیئت ارائه کننده داده شده بود و ظاهراً این فرد همان دانشمندی بود که AVC در بیان دلایلش به او متکی بوده است.

فورد می نویسد: نگرانی ام از تصمیمی بوده که دولت ایالات متحده میخواسته پس از آن رویداد اعلام کند.

بنابراین، در یادداشت هایم این حقیقت را منعکس کردم که ادعاهای این مرد عملاً به بحث AVC تبدیل شده بود، از این رو این اداره، آن بحث را در موارد بین سازمانی خود منعکس کرده بود.

حداقل به وضوح میتوان گفت که این ادعاها تا حدی که میبایست قوی و منسجم نبوده که موضع رسمی وزارت خارجه ایالات متحده را اعلام کند.

به همین دلیل است که من آن پیام 8 ژانویه را به همکارانم ارسال کردم تا مراقب ادعاهای آماری خاص خود باشند.

او همچنین اینگونه ادامه می دهد: تازمانیکه علم به این قطعیت نرسیده است که ویروس کرونا نتیجه دستکاری های انسانی صورت گرفته در موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) بوده است اعلام علنی این نظریه از جانب ما به تمام مردم جهان رفتاری غیرمسئولانه بود، کاری که در تاریخ 7 ژانویه اتفاق افتاد.

فورد نوشت: علاوه بر تعهدم در جلوگیری کردن از انتشار اطلاعات علمی نادرست و اصرار بر بررسی بیشتر در رابطه با موسسه ویروس شناسی ووهان WIV برای جلوگیری از بی اعتبار شدن و تمسخرهایی که ممکن بود متوجه وزیر امور خارجه آقای پامپئو و یا دولت شود و آنها را در دید عموم به گونه ای نالایق نشان دهد و مورد آماج حملات قرار دهد، تلاش کردم.

هنگامی که جمهوری خلق چین (علیرغم اظهارات اولیه اش) متوجه شد که ویروس کرونا فقط در نمونه های محیطی در بازار گوشت مرغ و ماهی ووهان، و نه در نمونه های زنده این حیوانات، وجود داشته است، این مسئله منجر به این نتیجه گیری شد که بازار، منبع شیوع بیماری نبوده است.

وی همچنین مدعی شد که می توان از پیام 8 ژانویه اش متوجه شد، او سازمانهایی از قبیل دفتر امنیت بین المللی و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی و به طور خاص AVC را برای همکاری در تهیه فهرستی از سوالات و نکاتی که می توانست در زمینه تحت فشار قرار دادن پکن مفید باشد، خطاب قرار داده است.

وی می افزاید: اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم من باور داشتم که اعلام عمومی ادعاهایی که دینانو و اشر بر اساس اعلام AVC بر آن اصرار داشتند، مبنی بر محکوم کردن یک دولت خارجی (از جمله چین) و قرار دادن چین در موضع نقض کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی در مورد ویروس کرونا، قبل از اینکه این ادعاها به طور علمی توسط شواهد و مدارک عینی و شخص ثالث اثبات شود، اساسا کار بسیار احماقه ای است.

این دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا در خاتمه نامه سرگشاده خود درخصوص شایعه سازی وزارت خارجه آمریکا درباره شیوع کرونا از چین تصریح می کند: مطمئنا (در ایالات متحده) از قهرمانانی که مانع شایعات دولتی شدند و برای احقاق حق، با فساد نهادی در درون دولت آمریکا مبارزه کردند، با رضایت، انصاف، اخلاق و خوشنودی سخن نمی گویند.

311311
کلید واژه ها: وزیر امور خارجه آمریکا - وزیر امور خارجه - امور خارجه - آمریکا - خارجه - وزارت امور خارجه آمریکا - وزارت خارجه - ویروس کرونا - نامه - شایعه سازی - انتشار ویروس کرونا - وزارت خارجه آمریکا - شیوع ویروس کرونا - وزارت امور خارجه - وزارت - کرونا - دستگاه دیپلماسی - وزیر - نامه سرگشاده - ایالات متحده - شایعه - ویروس - آزمایشگاهی - شیوع ویروس - شیوع کرونا - هفته اخیر - سازی - دیپلماسی - شیوع - تلاش

آخرین اخبار سرویس:
اقدامات دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران را متوقف نمی کنند

نتایج نظرسنجی یک موسسه آمریکایی درباره محبوبیت رییسی

دادگاه نظامی لبنان «سمیر جعجع» را احضار کرد

اردوغان سفیران 10 کشور را تهدید کرد

پوتین: ما حزب الله را یک جریان سیاسی مهم در لبنان می دانیم

چرا مرگ بر اثر کرونا در واکسینه شده ها، نشانه بی اثر بودن واکسن نیست؟

جنبش حسینیون آذربایجان به دنبال گفتمان سازی است

وزیر خارجه انگلیس: نگران برنامه هسته ای ایران هستیم

مبارزه اسرای فلسطینی با شکم های خالی در روزگار خیانت سازشکاران

گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه ترکیه با همتایان ایرانی و اماراتی

یک وزیر صهیونیست: تردیدی نیست که تقابل مستقیم با ایران اتفاق می افتد

مرحم پزشکان ایرانی بر زخمی های انفجار قندهار

جزییات تازه سنت کام از حمله به پایگاه آمریکایی «التنف»

حمله موشکی یمن به جیزان 35 کشته و زخمی برجای گذاشت

وزیر خارجه انگلیس: نگران برنامه هسته ای ایران هستیم!

ده ها نظامی سعودی در حمله یمن به جنوب عربستان کشته شدند

انگلیس در صدد فروش سلاح به اوکراین

جنبش حسینیون به دنبال گفتمان سازی است

ساخت شهرک صهیونیستی جدید در قلب الخلیل برای اولین بار در 20 سال گذشته

ویدیو| گل اول فاینورد به یونیون برلین توسط علیرضا جهانبخش

نگرانی آمریکا از آسیب پذیری 11 کشور در برابر تغییرات اقلیمی

تحویل دو راننده بازداشت شده ایرانی در قره باغ به ایران/ تهدید اردوغان به استفاده از سلاح سنگین علیه ارتش سوریه/ بیانیه سفارت آمریکا در سوریه پس از حمله پهپادی به پایگاه التنف/ یازداشت جاسوسان موساد در ترکیه

روسیه موشک قاره پیمای دریاپایه پرتاب کرد

ترکیه یک شبکه جاسوسی موساد را متلاشی کرد

خیابان؛ خوابگاه

نشست ایران، روسیه و ترکیه با محوریت سوریه آغاز شد

روسیه موشک قاره پیمای دریاپایه پرتاب کرد

نشنال اینترست: آمریکا باید از سر راه همکاری کشورهای خاورمیانه کنار برود

ترکیه یک شبکه جاسوسی موساد را متلاشی کرد

اسراییل و امارات یک پروژه مشترک ماهواره ای دارند/ ایران رصد می شود؟

کشته شدن 35 نظامی متجاوز سعودی در پی حمله موشکی به پایگاه جیزان

بازسازی حس بویایی با استفاده از یک ایمپلنت

پنتاگون: موشک های جدید یمنی ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند

صهیونیست ها اجازه اخلال در ارتباط بین ایران و همسایگانش را ندارند

کشته و زخمی شدن 35 نظامی سعودی در حمله موشکی یمن

آمریکا 3 سلاح مافوق صوت آزمایش کرده است

بیانیه سفارت آمریکا در سوریه پس از حمله پهپادی به پایگاه التنف

گفت گوی تلفنی وزیر خارجه ترکیه با امیرعبداللهیان

لیبرمن، وزیر دارایی اسراییل: تردیدی نیست که تقابل مستقیم با ایران اتفاق می افتد؛ فقط الان مسئله، زمان وقوع آن است

ادامه اعتراضات عراقی ها به نتایج انتخابات پارلمانی

اردوغان تهدید کرد: با سلاح سنگین به ارتش سوریه پاسخ می دهیم

ترکیه هزینه پرداختی برای خرید اف-35 از آمریکا را پس می گیرد

هلاکت 35 نظامی سعودی در جیزان یمن

حملات گسترده سعودی ها به صنعا

رعب و وحشت شدید نظامیان آمریکایی و انگلیسی در پایگاه التنف

دارایی های افغانستان باید آزاد شوند/ جامعه جهانی بسیار شکننده و آسیب پذیر است

حمله موشکی نیروهای یمنی به پادگان نظامیان سعودی در «جیزان»

یک تحقیق: دُز سوم واکسن فایزر اثربخشی 95.6 درصدی دارد

لیبرمن، وزیر دارایی اسراییل: تردیدی نیست که تقابل مستقیم با ایران اتفاق می افتد؛ فقط الان مسئله، زمان وقوع آن است

گفت گوی وزیر خارجه ترکیه با امیرعبداللهیان

تهدید رییس جمهور ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور

انصار الله: 35 کشته و زخمی در شلیک 5 موشک بالستیک به پایگاه نظامی عربستان

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: امیدواریم تهران و باکو مسائل مرزی خود را از طرق دیپلماتیک حل کنند

پنتاگون: موشک های جدید یمنی ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند

نوشتار وبگاه دیپلمات با موضوع «بندر چابهار و موازنه بخشی راهبردی ایران با چین و هندوستان»

کشته و زخمی شدن 35 نظامی سعودی در حمله موشکی یمن به جازان

معاون نخست وزیر طالبان: نشست مسکو مفید بود

تصاویر جذاب حیات وحش در 29 مهر 1400

توقیف پیکر شهدای فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی

خبرهای تأیید نشده درباره انفجار انبار سلاح و مهمات در ریاض

ویدئو| پرچم پاکستان را ببوس بعد وارد کشور شو

کابل و تعداد دیگری از ولایات افغانستان در خاموشی فرو رفتند

رویترز: مسجد برای هزاره های افغانستان می تواند قتلگاه باشد

اردوغان به سیم آخر زد!

چین در تابستان 2 بار موشک مافوق صوت آزمایش کرد

خبر های تأیید نشده درباره انفجار انبار مهمات در ریاض

ببینید | گاف جدید بایدن: 36 سال معاون رییس جمهور بودم

آیا بیت کوین با طلا برابری می کند؟

اخباری از انفجار انبار سلاح و مهمات در عربستان

دستگیری 2 آلمانی به اتهام تشکیل نیروی مزدور در یمن

تهدید سوریه از سوی اردوغان

اردوغان سفیران 10 کشور غربی را به اخراج تهدید کرد

کابل و تعداد دیگری از ولایات افغانستان در خاموشی رفتند

چین در تابستان 2 بار موشک مافوق صوت آزمایش کرد

ناکام ماندن حمله موشکی به حشد شعبی در صلاح الدین

حمله موشکی نیروهای یمنی به پادگان نظامیان سعودی در «جیزان»

سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره برنامه هسته ای ایران

تحصن دوباره معترضان عراقی در منطقه الخضراء بغداد

وزیران خارجه ایران و اندونزی خواستار توجه به پناهندگان افغان شدند

حمله جنگنده های سعودی به انبار دارو در صنعاء

رایزنی تلفنی وزیر خارجه ترکیه با همتایان ایرانی و اماراتی خود

چه کسی قذافی را کشت؟

مناطق دیدنی جهان که قبل از محو شدن از روی نقشه باید ببینید+تصاویر

اروپا بداند که تنها یک چین در جهان وجود دارد/ از تضعیف حاکمیت پکن دست بردارید

دو کامیون دار ایرانی آزاد شدند

ناتو پس از شکست در افغانستان بر موضوع تهدید روسیه تمرکز کرد

سفر نخستین قطار خودران جهان در آلمان انجام شد

پول خرید جنگنده های اف-35 را از آمریکا پس می گیریم

تهدید رییس جمهور ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور

مناطق دیدنی جهان که قبل از محو شدن از روی نقشه باید ببینید+تصاویر

طالبان نشست مسکو را «خوب» توصیف کرد

تهدید رییس جمهور ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور

امیدواریم تهران و باکو مسائل مرزی خود را از طرق دیپلماتیک حل کنند

شکست همیشگی استکبار جهانی در برابر جنبش اسلامی

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

هفته های آتی شرنوشت ساز خواهد بود

چراغ سبز آلمان به ایران/ اسراییل سنگ روی یخ شد

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

هشدار بن والاس درباره احتمال درگیری بین چین و تایوان

(تصاویر) امل، نماد کودکان پناهجو اروپا را گشت

افشای چگونگی شایعه سازی وزارت خارجه آمریکا درباره شیوع کرونا از چین

افشای چگونگی شایعه سازی وزارت خارجه آمریکا درباره شیوع کرونا از چین