موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات - شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - نمايندگان مجلس - فروش آنلاين - نشست فوق العاده - پكيج هاي آموزشي - سازمان سنجش آموزش پزشكي - فردوسي توسي - قوچ قلعه - بودجه سال 92 - خواب زده - جيمز استوارت - پيشنهاد ازدواج - ستاره زهردار - يلدا جبلي - بيكاه - پروانه كاربرد علامت استاندارد - عربشاه

مطالب مرتبط:
چرا باید هیچانه ها را بخوانیم؟
چرا بغض عطایی پس از قهرمانی در آسیا ترکید؟
چرا ناصر فریاد شیران استعفای احمد مددی را انکار کرد؟
چرا ریزش بازار سهام هنوز ادامه دارد؟
چرا ناصر فریاد شیران استعفای احمد مددی را انکار کرد؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 00:002021-09-19فرهنگي

چرا باید هیچانه ها را بخوانیم؟


مصطفی رحماندوست با بیان این که هیچانه ها اهداف امروزی دارند، می گوید: هیچانه ها فقط خالی از معنا نیستند بلکه پر از خیال اند.

هر هیچانه ای که برای بچه ها خوانده می شود با توجه به محیط زندگی و فرهنگ کودک نوعی تقسیر خیالی را برای کودک به همراه دارد.

- مصطفی رحماندوست با بیان این که هیچانه ها اهداف امروزی دارند، می گوید: هیچانه ها فقط خالی از معنا نیستند بلکه پر از خیال اند.

هر هیچانه ای که برای بچه ها خوانده می شود با توجه به محیط زندگی و فرهنگ کودک نوعی تقسیر خیالی را برای کودک به همراه دارد.

این شاعر، نویسنده و مترجم ادبیات کودک و نوجوان در گفت وگو با ایسنا درباره اهمیت و کارکرد هیچانه ها در ادبیات کودک اظهار کرد: یک غذای خوب و پر از ویتامین، خاصیت خود را دارد، حتی اگر  آن را نخورند و بروند فست فود بخورند، به خود ظلم کرده اند.

بخصوص غذایی که در طول قرن ها خوشمزه مانده و با تغییر سلیقه ها مزه خود را تغییر نداده باشد.

داستان هیچانه ها چنین است.

یک سری هیچانه ها از گذشته مانده و همچنان هست و اگر خانواده ای بخواهد به آن ها مراجعه کند، تأثیر و جاذبه و نیروی آن ها را بر بچه ها می بیند و اگر خانواده ای نخواهد استفاده کند، به ما مربوط نمی شود.

او سپس درباره تاثیر تغییر زیست اجتماعی کودکان بر استفاد از هیچانه ها گفت: واقعیت این است هیچانه ها در گذر زمان هم یک شعر گروهی بوده اند، شعربازی و آهنگ بازی بوده و نمی توانیم از نظر دور بگیریم که بچه ها به تنهایی با هیچانه ها کاری داشته باشند؛ مادر با کودک و کودکان با هم در مهمانی و اردو آن ها را می خواندند و یک نشاط ویژه آهنگین از هیچانه ها می گرفتند که بیشتر در جمع معنا پیدا می کرد.

شعر کودک برای این است که کودک خود بخواند و لذت ببرد یا برایش بخوانند و لذت ببرد و شاعرانگی شعر بر او تأثیر بگذارد اما هیچانه ها با توجه به این که مبتنی بر معنی نبوده و مبتنی بر آهنگ و ریتم هستند، خواه ناخواه زمانی معنا پیدا می کنند که چند نفر با هم باشند و حرکاتی همراه هیچانه ها انجام دهند.

  رحماندوست در ادامه بیان کرد: هیچانه ها با گذر زمان و آمدن تکنولوژی ارزش و قدرت خود را از دست نمی دهند و فقط ممکن است عده ای کمتر از آن ها استفاده کنند و عده ای هم بیشتر.

اما هر خانواده و پدر و مادری که به خواندن  هیچانه ها بپردازد، آن قدر از آن لذت می برد که تمام وسایل تکنولوژیک امروزی را کنار می گذارد.

این رازی است  که در ادبیات و شعر کودکان و هیچانه ها وجود دارد؛ زمانی که والدین و بچه ها کنار هم به شعر خواندن و قصه گفتن و هیچانه و بازی شعر می پردازند به لذتی می رسند که دیگر رسانه ها را نادیده می گیرند.

شاعر قصه های پنج انگشت و دوستی شیرین است درباره ساخت هیچانه های جدید برای بچه ها و امروزی کردن آن ها برای ارتباط بیشتر کوکان با آن ها گفت: زمانی ما این کار را کردیم  و سعی داشتیم این اتفاق بیفتد؛ هیچانه ها فقط خالی از معنا نیستند بلکه پر از خیال هم هستند.

هر هیچانه ای که برای بچه ها خوانده می شود به نسبت محیط زندگی و فرهنگ دوروبر کودک، نوعی تفسیر خیالی برای خود درست می کند و به همین دلیل اگر مداومت در آن اتفاق بیفتد، تأثیر خود را می گذارد؛ مثلا هماهنگی دست و ذهن.

در مقدمه کتاب هیچ، هیچ ، هیچانه متنی نوشته و  دلیل این را که چرا هفت شاعر پرسابقه نشسته و این شعرها را گفته اند آن جا ذکر کرده ام.

دلایل علمی و تربیتی هیچانه ها را آن جا گفته ام.

 او سپس خاطرنشان کرد: من به این کاری ندارم که بچه ها با این هیچانه های جدید، به هیچانه های قدیمی مراجعه می کنند یا نه، با این هم کار ندارم که ذهن شان به سمت هیچانه ها می رود یا نه.

به نظرم اهداف هیچانه ها امروزی است؛ مثلا هماهنگی ذهن و دست،  شادی و بالا بردن قدرت تخیل.

این ها اهداف هیچانه هاست، البته اگر هیچانه ای درست گفته شود که بسیار بسیار سخت است و اعتراف می کنم در این مجموعه کتاب به نکاتی رسیدیم که می توانستیم رعایت کنیم، هرچند در هیچانه هایی که بر روی آن ها کار می کنیم، رعایت خواهیم کرد تا بچه ها بیشتر لذت  ببرند.

در هیچانه ها هدف ظاهری لذت و بازی آهنگین است اما اهداف دیگری دارد که در مقدمه کتاب آمده است.

در مقدمه هیچ، هیچ، هیچانه می خوانیم:  اتل متل توتوله گاو حسن چه جوره نه شیر داره نه پستون شیرشو بردن هندستون.

راستی چه کسی این متل زیبا و خوش آهنگ، اما بی معنی را به ما یاد داده است؟ همه ما، این متل و متل های مشابه آن را به خاطر  داریم، اما هیچ کس نمی داند که این ها را برای نخستین بار  از چه کسی شنیده و در چه زمان و مکانی آموخته است.

آن، مان نباران توتو اسکاچی.

 متل ها که  اغلب مهمل و بی معنی اند، نوعی از گونه های ادبیات عامیانه و یا مردمی به شمار می روند  که در گذر تاریخ، و دگرگونی های اوضاع و احوال اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هیچ گاه ارزش و جایگاه خود را از دست نداده اند و همیشه لذت بخش و شادی آفرین بوده اند.

پیرامون این موضوع که چرا این متل های مهمل و بی معنی، توانسته اند در کنار آن همه اندیشه های ناب و عمیق دوام بیاورند و از باد و باران گذر زمان گزند نبینند، سخن بسیار گفته شده است.

بعضی میان مهملات و بازی پیوند برقرار کرده اند و دلیل پایداری این گونه از بافته های آهنگین را، بازی گونه بودن آن ها دانسته اند.

در حالی که همه می دانیم بازی ها در گذر زمان رنگ باخته اند و جای خود را به بازی های دیگری داده اند؛ بازی هایی که با ویژگی های زمان و مکان پس از خود، تناسب بیشتری داشته باشند.

بعضی دیگر، تخیل بی مرز و در نتیجه خیال انگیزی بسیار و یا پیوندهای دلنشین آوایی را عامل پایداری مهملات یا به بیانی دیگر هیچانه ها دانسته اند.

شاید عوامل یادشده و یا هر عامل دیگری، در ماندگاری مهملات نقش داشته باشند.

اما باید بپذیریم که نمی توان هیچ یک از عوامل برشمرده را علت اصلی ماندگاری بافته ها و ساخته های آهنگین و بی معنی هیچانه ها دانست زیرا هم برای گسترش خیال بچه ها، هم در مسیر ایجاد پیوندهای آوایی و.

آثار دیگری بوده و هست که هرگز به ماندگاری مهملات یا هیچانه ها دست نیافته اند.

گروهی نیز پا را از حیطه دانش پایه و توان ذهنی و دنیای بچه ها فراتر گذاشته و معتقدند که هیچانه ها نوعی از بیان و راه ارتباط شخصی انسان ها با نیستان وجود و مادر طبیعت بوده است.

این گروه به دلایل خود، در جهت اثبات ماندگاری هیچانه ها، رنگی عرفانی داده اند و سیال بودن اندیشه و خیال عارفان را که ظهور و بروزی رقص آیین دارند، شکل تکامل یافته تر سیالیت و خیال انگیزی موجود در متل ها و مهملات پنداشته اند.

 هیچانه ها، همه آن چه را که گفته شد در خود دارند، ولی هیچ یک از آن ها نیستند.

بازی آهنگین، در کلامی بی معنی، با مفاهیمی در حد وارونگی تصاویر و پدیده های تغییریافته، چیزی نیست که بتوان با شیوه های متعارف به تبیین و تشریح اسباب ماندگاری اش پرداخت.

آن چه ما به عنوان پیگیران نوخاسته این نوع ادبی می توانیم ادعا کنیم، این است که کودک در پی معنی نیست، در پی لذت و بازی است.

حال، به حکم ویژگی هایی که دارد، اگر این لذت بازی را در بافته ای آهنگین، همراه با تخیلی گسترده و بی مرز پیدا کند، به آن روی آورده و دل خواهد سپرد.

حاصل چنین جمع آمدی از نظر اهل پرورش و تربیت، ورزش ذهنی، لذت از جادوی مجاورت کلمه های هماهنگ و پیوسته، لذت از کشف قافیه های هم گونه، بازی، شادی، هماهنگی حرکات دست و پا با ذهن، درک بهتر پیوندهای آوایی، پرش ذهنی و در نهایت هماهنگی ناخواسته با موسیقی طبیعت و آهنگی فطری است که ما هرچه بزرگ تر شده ایم بیش تر از آن فاصله گرفته ایم.

ما که از تأثیر هیچانه ها بر کودکان آگاهی داریم و هنوز به راز جاودانگی آن ها دست نیافته ایم، بر آن شده ایم که در زمانه خود با تکیه بر تمام ویژگی های مثبت و تأثیرگذار هیچانه ها، سروده هایی بسازیم که به زندگی روزگار امروز بچه ها هم نقبی داشته باشند.

 سرودن شعرهای معنی دار برای بچه ها بسیار دشوار است، اما ساختن  هیچانه های آهنگین و ذهن انگیز و در عین حال بی معنی که فقط تکیه بر منبع خیال و موسیقی کلام و پیوندهای آوایی داشته باشد و بتواند بعد از آن مهملات به دل نشسته ای که جاودانه شده اند امکان عرضه وجود پیدا کند، کاری بسیار بسیار دشوارتر است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مصطفی رحماندوست - کودک - ادبیات کودک - ادبیات کودک و نوجوان - رحماندوست - امروزی - ادبیات - کودک و نوجوان - بچه ها - فرهنگ - زندگی - همراه - مصطفی - اهداف - غذای - بیان - معنا - خالی - محیط - گفت وگو - فست فود - نوجوان - کارکرد - خوشمزه - مترجم - تغییر - اهمیت - غذایی - خاصیت - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
پیام وزیر ارشاد به چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی

اکران خیریه «شکست زمان» برای آزادی یک زندانی

لزوم ترویج فرهنگ کنترل خشم به منظور پیشگیری از آثار مخرب آن

کارگردان «گیجگاه» سریال طنز می سازد

نمایشگاه نقره کاری ارامنه افتتاح شد

پخش فیلم «محمد رسول الله (ص)» از آنتن تلویزیون

تبریک تولد صمیمانه گلشیفته به سینا ولی الله+عکس

کشف حجاب همسر «شهاب حسینی» در ایران/ ویدئو

(ویدئو) پیام جالب آزیتا ترکاشوند به سارق جواهراتش

نمایشگر تالار وحدت باحضور معاون هنری رونمایی شد

دیداری با عباس اخوین خوشنویس پیشکسوت به مناسبت هفته خوشنویسی

امکان و فضاها برای جوانان مشتاق موسیقی نواحی مهیا شود

امیدوارم جشنواره مریوان زمینه ساز اتحاد منطقه ای شود

3 فیلم ایرانی در جشنواره جهان زنان

فصل دوم «قورباغه» ساخته می شود؟

شانس بالای «قهرمانِ» اصغر فرهادی در چهار رشته اصلی اسکار

دسیسه های زن و شوهری به صحنه رسید

همدردی بازیگران به مرگ مادر مرجانه گلچین+عکس

معرفی هیات انتخاب دومین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20»

جشنواره فیلم کوتاه به رغم کاستی ها مهم ترین رویداد این حوزه است

مراسم یادبود تهیه کننده «مختارنامه» برگزار می شود

مریل استریپ به سریال اپل پیوست

در نشست ساترا با تهیه کنندگان سریال ها چه گذشت؟

دانلود قسمت دوم 2 سریال حرفه ای ( قسمت 2 حرفه ای ) کامل با لینک مستقیم

در نشست ساترا با تهیه کننده های سریال ها چه گذشت؟

فیلم ببینید، زندانی محکوم به قصاص آزاد کنید

دوباره با جوانان در روزگار جوانی

فیلم| وداع گیلانی ها با حافظان امنیت

واکسن کرونا علت سکته مهران غفوریان بود؟ + فیلم

فیلم/ الگوبرداری طرح وام مسکن جوانان از سریال شب های برره

«احوالپرسی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود

حضور ارزیابان یونسکو در دو کاروانسراهای فرسفج و تاج آباد

جشنواره موسیقی نواحی ایران فرصتی برای تأمل در داشته ها است

حاشیه های نشست ساترا با تهیه کنندگان سریال های نمایش خانگی

رونمایی از کتاب شعر کعبه عرفان در مراغه

مرجانه گلچین عزادار شد+ عکس

استایل شیک لیلا بلوکات /عکس

«مریل استریپ» مقابل دوربین سریالی درباره آینده زمین

فیلم/ چرا ازدواج نمی کنید؟

ارزیابان یونسکو در کاروانسراهای فرسفج و تاج آباد

قائم مقام ساترا: 93 درصد مجموعه های نمایش خانگی موفق بوده اند

وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد

نمایش مجازی «تک تیرانداز» از 5 آبان در فیلم گردی

فعالیت قرآنی بالغ بر 15 هزار قرآن آموز در شهرستان عنبرآباد

کنسرت پرسه در خمسه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود

نمایشگر تالار وحدت راه اندازی شد

دبیرکل چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی شد

«مریل استریپ» مقابل دوربین سریالی با موضوع آینده زمین

آخر هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی جذاب

محمد صالحی آرام، طنزپرداز و روزنامه نگار درگذشت

موسیقی نواحی ایران گنجینه ای با نقش ها و رنگ های بومی متنوع است

فصل دوم «قورباغه» ساخته می شود؟

شعرهای عجیب بهاره رهنما دوباره سوژه کاربران شد/ شعر برای گوجه های در املت!

نمایشگر تالار وحدت راه اندازی شد

آخرین هفته مهرماه با فیلم های سینمایی و انیمیشن های متنوع

نمایش آثار قرآنی هنرمندان ایران و پاکستان در گالری لاهور + عکس

الگوبرداری طرح وام مسکن جوانان از سریال شب های برره +فیلم

جشنواره فیلم کوتاه دروازه اسکار است / کوتاه اما مستقل

نمایشگر تالار وحدت رونمایی شد

لزوم درجه بندی کیفی نمایش های روی صحنه/ بروز و ظهور پدیده ای به نام تئاترهای خانوادگی

دو مسئول فرهنگی به دیدار خوشنویس پیشکسوت رفتند

«محمد رسول الله (ص)» در تلویزیون

هفتمین دوره جشنواره ابوذر در زنجان برگزار می شود

ساعت پخش و تکرار سریال سرجوخه

جشنواره فیلم کوتاه دروازه اسکار است / فیلم کوتاه بر اساس واقعیت

سیاستگذاران جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی شدند

محمد صالحی آرام درگذشت

یادی از محمد صالحی آرام پس از درگذشت

گلاب آدینه: شرط حضور بازیگرِ چهره را نپذیرفتم

چهره بدون آرایش و پُر از جوش بازیگر زن ایرانی +عکس

خطر مرگ از سر بازیگر معروف ایرانی گذشت+عکس

با حضور سرپرست معاونت امور هنری نمایشگر تالار وحدت رونمایی شد

انتشار فیلم های دوربین اوین ناشی از یک اشتباه استراتژیک بود

مجوز تأسیس نخستین خانه مُد در جنوب کرمان صادر شد

پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران

لباس هایی برای بانوان طراحی شود که جوانان به انحراف کشیده نشوند

لباس هایی برای بانوان طراحی شود که جوانان به انحراف کشیده نشوند

مجریان برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی شدند

برگزاری مسابقه «سبک زندگی در احادیث موضوعی رسول اکرم(ص)» در کرمان

پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران

یک داستان نویس: 10 سال دیگر شاید بچه های ایرانی دانشمندان کشورمان را نشناسند

تغییر چهره عجیب بازیگر خانم پس از 19 سال +عکس

معرفی نامزدهای نهایی جایزه ادبی «جان تان جور»

نظر هیدئو کوجیما درباره تریلر جدید فیلم «بتمن» و بازی رابرت پتینسون

معرفی دبیر و شورای سیاست­گذاری چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

معرفی هیات انتخاب دومین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20»

نخستین نمایشگاه کتاب «گل گهر» در سیرجان افتتاح شد

کشاورز: فیلم های تجربی می تواند تنفس تازه ای را به شرایط موجود در سینما ببخشد

فراخوان مسابقه رادیو تئاتر جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شد

هانیه توسلی چهره واقعی خودش را نشان داد/ عکس

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بستر الکترونیک برگزار می شود

پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران

اختتامیه جشنواره ملی فانوس در مازندران

پیغام عجیب «خانم بازیگر» به سارق جواهراتش/ ویدئو

سیاستگذاران جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی شدند

واگذاری مدیریت قبرستان تاریخی جوی هرهر به میراث فرهنگی یزد

فیلم/ پیام جالب آزیتا ترکاشوند به سارق جواهراتش

3 خبر از فیلم کوتاه/ از پایان تدوین «عقل و عشق» تا اکران فیلم های کوتاه هنر و تجربه +ویدیو

بیوگرافی ترلان پروانه

گشایش نمایشگاه آثار هنری هنرمندان روشندل اصفهانی

چرا باید هیچانه ها را بخوانیم؟

چرا باید هیچانه ها را بخوانیم؟