مطالب مرتبط:
یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟
ارتباط ایران و تاجیکستان قلبی و فرهنگی است
ایران و تاجیکستان چه اسنادی امضا کردند؟
آیت الله رییسی: ظرفیت های لازم برای ارتقای سطح مناسبات دوجانبه ایران و تاجیکستان کاملا فراهم است
نظر علی مطهری درباره وضعیت روابط ایران و تاجیکستان
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 23:402021-09-18سياسي

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟


رفت و آمد گردشگران بین ایران و تاجیکستان در سال های اخیر موازنه منفی داشته که بیشتر تحت تاثیر روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور بوده است.

اینک با امضای یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و تاجیکستان در جریان سفر رییس جمهور، - مطالعات نشان می دهد مردم تاجیک علاقه وافری به شعر و ادبیات و موسیقی ایرانی دارند.

علاوه بر وجود مشاهیر مشترک همچون رودکی، فردوسی، فارابی و بوعلی و حضور دائمی حافظ، سعدی، مولانا، خیام، بیدل و لاهوتی در زندگی آن ها، در زمینه ادبیات سیاسی و اجتماعی با نام هایی همچون سعید نفیسی، ایرج میرزا، ملک الشعرای بهار، رهی معیری، سیمین بهبهانی، نادر نادرپور، صادق چوبک، بزرگ علوی و محمود دولت آبادی کاملا آشنایی دارند.

دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی همچنین در بررسی چالش ها و موانع موجود در مسیر توسعه گردشگری ایران و تاجیکستان، به این نتیجه رسیده که ترکیه با برگزاری پروازهای مستقیم هفتگی و اختصاص هزینه های پایین هتل برای گردشگران تاجیکستان و هند با کاهش هزینه های درمان در جذب گردشگران سلامت، اصلی ترین رقیب ایران به شمار می آید.

در این میان، تبلیغات ویژه اسراییل برای جذب گردشگران سلامت و تبلیغات ویژه با هدف نشان دادن ظرفیت گردشگری مذهبی برای مسلمانان با تاکید بر مسجدالاقصی یک چالش به شمار می آید.

در گزارش دفتر بازاریابی معاونت گردشگری همچنین آمده که به دلیل نبود نمایندگی های اطلاع رسانی گردشگری جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان و نبود متولی خاص در ارائه خدمات به گردشگران این کشور در زمینه معرفی به مراکز گردشگری یا درمانی، بعضاً افراد سودجو از بیماران تاجیک اخاذی کرده و عملا هزینه های اتباع اعزامی به ایران بالا رفته و همین عامل رقابت پذیری کشورمان را در قبال سایر رقبا به شدت کاهش داده است.

بنابراین، اگر نمایندگان شرکت های گردشگری سلامت و یا بخش خصوصی ابتدا بیمار را در تاجیکستان شناسایی کنند و از بیمارستان های تخصصی بدون واسطه  برای آن ها پذیرش بگیرند دست سوداگران کوتاه خواهد شد.

طرف ایرانی امیدوار است با لغو رواید گروهی، راه اندازی شبکه ماهواره ای فارسی زبان با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و اجرای تورهای تلفیقی و ادبی و تعریف مسیر گردشگری در جاده ابریشم، رابطه دو کشور بیش از گذشته تقویت شود.

سابقه تعاملات رسمی ایران و تاجیکستان در بخش گردشگری به سال 2002 برمی گردد؛ دو کشور برای نخستین بار یادداشت تفاهم همکاری با اعتبار 10 سال امضا کردند.

در سال 1389 نیز یادداشت تفاهم دیگری بین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران و کمیته جوانان، ورزش و جهانگردی تاجیکستان امضا شد که تا سال 2014 اعتبار داشت.

از سال 1393 تا 1400 بین دو کشور هیچ سند همکاری دیگری در بخش گردشگری امضا نشد.

هرچند معاون گردشگری می گوید کانال ارتباطی دو کشور در این مدت مسدود نشده بود.

اکنون در جریان سفر رییس جمهور به تاجیکستان برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای، پس از گذشت هفت سال، یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور امضا شد.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در این باره به ایسنا می گوید: همراهی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هیأت ریاست جمهوری در سفر تاجیکستان از دو بُعد مهم بود؛ نخست تقویت روابط گردشگری دوجانبه ایران و تاجیکستان و دیگری عضویت در سازمان همکاری های شانگهای و تاثیر آن در توسعه گردشگری بین کشورهای عضو این سازمان.

ما در هر دو بخش همکاری هایی داریم و ضوابطی را پیگیری می کنیم.

او یادآور می شود: ایران و تاجیکستان از گذشته، اسنادی را برای توسعه و تقویت همکاری در زمینه گردشگری داشتند که اعتبار آن ها گذشته بود.

این اسناد معمولا زمان بندی دارد که آخرین بار در سال 1389 بین دو کشور امضا شد و تا سال 1393 اعتبار داشت.

پس از آن، دیگر سند گردشگری بین دو کشور امضا نشد تا در سفر اخیر رییس جمهور به تاجیکستان که آقای ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همراه این هیأت بود و یادداشت تفاهم همکاری های گردشگری بین دو دولت به پیشنهاد تاجیکستان امضا شد.

معاون گردشگری بیان می کند: ممکن است این پرسش مطرح شود که چرا یادداشت تفاهم همکاری های گردشگری دو کشور در سطح دولت ها امضا شده و وزرای مربوط به بخش گردشگری آن را امضا نکرده اند که علت آن به نامتوازن بودن ساختار گردشگری دو کشور برمی گردد.

در تاجیکستان موضوع گردشگری از طریق یک کمیته پیگیری می شود، درحالی که سطح آن در ایران وزارتخانه است، برای همین لازم بود این یادداشت تفاهم از سوی رؤسای دولت ها امضا شود.

به گفته او، این یادداشت چارچوب و محور همکاری های دو کشور را در زمینه گردشگری تعیین می کند.

ضمن این که بندی در آن جای داده شده که برای اجرای مفاد، کمیته فنی مشترک بین دو کشور با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی تشکیل شود تا برنامه های اجرایی این سند را پیگیری کند.

تیموری با اشاره به محورهای مورد همکاری و توافق دو کشور، اظهار می کند: طرف تاجیک روی تبادل کارشناسان گردشگری در دو بخش دولتی و خصوصی تاکید داشته و برای تبادل تجربه علاقه مند است.

تبادل سرفصل های آموزشی و پرورشی، برگزاری دوره های مشترک آموزشی در زمینه هتلداری و گردشگری و کارورزی برای کارکنان این بخش ها، برگزاری نمایشگاه مشترک گردشگری، آشنایی جوامع محلی با آداب و رسوم یکدیگر و همکاری در بخش سازمان های بین المللی و حقوقی از دیگر محورهای مورد تاکید و مطالعه طرف تاجیک و مورد توافق ایران نیز بوده است.

تاجیکستان از نظر گردشگری سلامت برای ایران بازار حائز اهمیتی است که براساس این یادداشت تفاهم، روی آن اقدام خواهد شد.

همچنین علاقه مندیم در زمینه گردشگری اقوام و خویشاوندان با این کشور همکاری بیشتری داشته باشیم.

 او با اشاره به سطح روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور در سال های اخیر که با چالش هایی همراه بود، می گوید: دو کشور با وجود فراز و نشیب هایی که در روابط سیاسی و اقتصادی در سال های اخیر داشته اند، همچنان نسبت به حفظ و توسعه روابط گردشگری در این سال ها علاقه نشان داده اند.

سعی کردیم در هر شرایطی کانال ارتباطی با این کشور را حفظ کنیم، نمونه آن وبینارها و اجلاس های مشترکی بود که این اواخر نیز با حضور نمایندگان گردشگری تاجیکستان برگزار شد.

او بیان می کند: اگر روابط گردشگری ایران و تاجیکستان تا کنون گسترده نشده، قطعا مسائل حاشیه ای و سیاسی مانع آن بوده و نداشتن اراده دلیل آن نیست.

تاجیکستان از منظر گردشگری سلامت برای ما اهمیت دارد، می بینیم که گردشگران این کشور برای درمان به کشورهای دیگر سفر می کنند، درحالی که ایران کشور هم زبان و نزدیک به تاجیکستان است و بازار خوبی محسوب می شود.

در یکی دو سال گذشته هم سعی شد روی این ظرفیت بیشتر متمرکز شویم، از همین رو سال 1398 در اجلاس گردشگری سلامت که در اردبیل برگزار شد، از مقام گردشگری تاجیکستان دعوت شد.

در یک سال گذشته هم کمیته فنی مشترک بین دو کشور به صورت مجازی برگزار شده و آقای مونسان ـ وزیر پیشین میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم سفری به این کشور داشت.

تیموری در ادامه اظهار می کند: ما در تمام این سال ها که روابط سیاسی و اقتصادی با چالش هایی مواجه شده بود، روابط گردشگری با تاجیکستان را قطع نکردیم و از طریق همکاری ها و به عبارتی دیپلماسی گردشگری سعی کردیم به تلطیف روابط سیاسی بین دو کشور کمک کنیم.

این کانال همیشه باز بوده و رفت وآمدها برقرار بوده است.

  امیدواریم با سفر رییس جمهور و امضای یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور، یخ روابط سیاسی و دیگر مسائل آب شود.

قطعا در چنین شرایطی یادداشت تفاهم و برنامه مشترک به شناخت بیشتر دو ملت کمک می کند و سایر همکاری ها را در سایه گردشگری گسترش می دهد.

معاون گردشگری به بخش دیگر این سفر می پردازد و می افزاید: بهانه سفر این هیأت، شرکت در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای بوده است، این سازمان هشت عضو اصلی داشته که ایران نهمین عضو آن شد.

تا پیش از این، ایران عضو ناظر بود.

با این حال، روابط و همکاری هایی در سطح گردشگری با کشورهای عضو این سازمان داشتیم.

در آخرین نشست هم که هفته پیش در سطح مقامات گردشگری کشورهای عضو به میزبانی تاجیکستان برگزار شد، قرار شد برنامه همکاری های مشترک منطقه ای پیش نویس شود که از ایران نیز به عنوان عضو ناظر، نظر و پیشنهاد خواسته شد و ما درحال جمع آوری محورها هستیم.

او اظهار می کند: اکنون که ایران عضو رسمی سازمان همکاری های شانگهای شده است، قطعا پیشنهادهای ما اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

بر همین اساس اگر وزرای خارجه کشورهای عضو موافقت کنند، پیشنهاد تسهیل تردد گردشگران در بین کشورهای منطقه و عضو جدی تر پیگیری می شود.

این جدی ترین پیشنهاد بخش گردشگری ایران به این سازمان است، به ویژه آن که در سال های اخیر تمرکز ایران بیشتر بر بازارهای گردشگری منطقه و همسایه بوده است.

تیموری با بیان این که سفر آقای ضرغامی به تاجیکستان محدود به موضوع گردشگری نبوده است، می گوید: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جریان این سفر، علاوه بر مذاکراتی که در زمینه گردشگری داشته، دیدارهایی درباره میراث فرهنگی و صنایع دستی با مسؤولان مرتبط با کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای، به ویژه تاجیکستان داشته است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ایران و تاجیکستان - تاجیکستان - توسعه گردشگری - تاجیک - ایران - یادداشت تفاهم همکاری - محمود دولت آبادی - گردشگری - گردشگری ایران - موسیقی ایرانی - یادداشت تفاهم - گردشگری خارجی - ادبیات - توسعه - سیاسی - دولت آبادی - بازاریابی - بزرگ علوی - نادر - گردشگران - برگزاری - مطالعات - اجتماعی - اقتصادی - یادداشت - موسیقی - فارابی - مشاهیر - لاهوتی - آشنایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر در شرکت ناردیس طرح های انرژی در تهران

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درمورد اختلال در سیستم سوخت رسانی: عواملی به بهانه حوادث آبان ماه در پی تحرکاتی بودند؛ به نظرم این گونه اقدامات کور است

مسئولان رباط کریم از ایجاد تنش در منطقه پرهیز کنند

حضور بی رمق صنعت گردشگری ایران در اکسپو دوبی

رییس جمهور بر تسریع در اجرای طرح های مربوط به بخش آب تأکید کرد

قالیباف: برخی جوانان گمان می کنند اگر دوست جنس مخالف نداشته باشند، اُمُل هستند

عارف رییس هیات مدیره مجمع وزیران ادوار شد

قرارگاه خادمان و یاوران قرآن کریم خوزستان با هدف محرومیت زدایی در استان تشکیل شد

قدیمی ترین نسخه خطی پیرامون احوالات پیامبر اکرم(ص) رونمایی شد

فرصتی برای حساس سازی در مورد تعیین اولویت های سلامت بانوان

کلیپ بازدید دکتر احمدی نژاد از پاویون کره جنوبی در اکسپو 2020

رییسی: حقآبه ایران با دیپلماسی فعال پیگیری شود

امریکا: همچنان فرصتی برای حل و فصل دیپلماتیک مسئله ایران وجود دارد

رفتار دوگانه سلبریتی ها

حامیان معنوی ایتام و محسنین کرمانشاهی از 34 هزار نفر گذشت

برگزاری بزرگداشت شهیدان کسری اسمعیلی و مصطفی سارنگ در دانشگاه بقیه الله(عج)

حقآبه ایران با دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه پیگیری شود

یادداشت رسول صدرعاملی در واکنش به رفتار متفاوت تتلو و یک خواننده زن لبنانی

یازدهمین مجله الکترونیکی چند رسانه ای همشهری 9 منتشر شد

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت

عاطفه رضوی در سن 53 سالگی کشف حجاب کرد + عکس

توسعه فناوری های نوین دسترسی مردم به عدالت را آسان می کند

رییس جمهور: طرح های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود/ دیپلماسی آب برای پیگیری حقابه ایران از همسایگان فعال گردد

شرح صحیفه در بیان امام خامنه ای | راهکاری برای فرو بردن خشم

واکنش نماینده رباط کریم به مصاحبه فرماندار درباره مدرک جعلی

خبر مشروح 20، سه شنبه 4 آبان 1400

مخبر: دستگاه های اجرایی، مصوبات سفرهای استانی را پیگیری کنند

آیت الله نوری همدانی: فقر، بیکاری و گرانی کمر مردم را خم کرده است

سرپرست دانشگاه تربیت مدرس منصوب شد

استخدام منشی در شرکت فناوران ایده پرداز بادبان در تهران

ظرفیت تاریخی قزوین در اسناد غیر دولتی مغفول مانده است/ ضرورت جمع آوری میراث مکتوب و مستند قزوین

استخدام 3DMax کار با بیمه در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

طرح های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود/ دیپلماسی آب برای پیگیری حقابه ایران از همسایگان فعال گردد

استخدام منشی تلفنی در یک شرکت معتبر در تهران

تخصیص نیافتن حق آبه اصلی ترین مشکل لرستان

استخدام حسابدار در شرکت رنگین طیف شیمی در تهران

­ثبت نام وام های دانشجویی در دستور کار مجدد

راهکارهای اهل بیت(ع) برای حل مشکل دروغگویی در کودکان / کودک دروغ را از چه کسانی یاد می گیرد؟

واکنش ایران به ادعاهای امارات و بحرین درباره جزایر ایرانی

کلیپ بازدید دکتر احمدی نژاد از پاویون آرژانتین، پاناما و اوروگوئه در اکسپو 2020

قرارگاه خادمان و یاوران قرآن کریم خوزستان تشکیل شد

رییسی : دیپلماسی آب برای پیگیری حقابه ایران از همسایگان فعال شود

سالانه 8 هزار سقط قانونی انجام می شود

زمین های تصرف شده شهرداری ارومیه تعیین تکلیف شوند

واکنش ایران به ادعاهای امارات و بحرین درباره جزایر ایرانی

کدام کشور متهم به پیدایش کرونا ویروس است؟

خانم ها این ده لباس را برای یک استایل رسمی در کمد خود داشته باشند

تشکیل 700 صندوق قرض الحسنه با هدف اشتغالزایی در استان مرکزی

اثبات ادعای حسن روحانی، خزانه خالی است، دزد خزانه دستگیر شد

ضرب و شتم کارگر شهرداری توسط برادر عضو شورای شهر خرمشهر

رییس جمهور آلمان، مرکل را رسما برکنار کرد

مسئولان از ایجاد تنش در منطقه پرهیز کنند

تهران با 15 میلیون جمعیت یک شبکه تلویزیونی ندارد

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 4 آبان

استخدام مشاور امور مهاجرتی در شرکت باراد سفیر پیشگام در اصفهان

استخدام کارگر ساده یا ماهر در مبل و صندلی سازی با بیمه در همدان

استخدام نماینده علمی با بیمه و شرایط حقوقی خوب در گیلان

استخدام منشی در دفتر فنی مهندسی مانیا در تهران

حقآبه ایران با دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه پیگیری شود

انتقاد شدید پورابراهیمی از رهاشدگی صنعت زغال در کشور

استخدام کارشناس امور اداری با بیمه در یک شرکت معتبر در کرمانشاه

آیت الله رییسی: طرح های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود

صدور دستورات ویژه در حوزه مسکن، درمان و رفاه کارکنان شهرداری

بازخوانی ماجرای حمله سایبری به پمپ بنزین های آمریکا

بحران مخاطب برای شبکه های استانی

احیای فرصت های اقتصاد گردشگری آبادان و خرمشهر در گروی تغییر ساختار

تایید حمله سایبری به سامانه سوخت گیری در پمپ بنزین ها/ بازگشت جایگاه های سوخت رسانی به مدار خدمت به صورت «آفلاین» / نصف پمپ بنزین های کشور فعال شد/ فعالیت ویژه و رایگان مترو تهران برای کمک به شهروندان

فرمانده سپاه: در عرصه سایبری پیشرفت چشمگیر داشته ایم

گل رامین رضاییان مقابل یاران خامس و خلیل زاده+ فیلم

شوشتر شهر کامل ایران لقب گرفت

رایزنی ایران و استرالیا درباره پناهندگان افغان

دیدار مدیرعامل و هیات همراه با خانواده معظم شهدای شرکت فولاد خوزستان

قرارگاه خادمان و یاوران قرآن کریم در خوزستان تشکیل شد

دیدار شهردار منطقه 10 پایتخت با خانواده معظم شهدا

ضرورت توجه مرغداران به بحث بیمه/ تأمین سلامت جامعه خط قرمز است

دستور رییس مجلس برای پیگیری اختلال ایجاد شده در جایگاه های سوخت

کسب رتبه دوم داستان نویسی کنگره ملی دفاع مقدس استان اصفهان

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه دهیاران روستاهای بخش مرکزی شهرستان پیشوا

تایید حمله سایبری به سامانه سوخت گیری در پمپ بنزین ها/ بازگشت جایگاه های سوخت رسانی به مدار خدمت به صورت «آفلاین»/ نصف پمپ بنزین های کشور فعال شد

ستاد نماز جمعه از همسایگان دانشگاه تهران عذرخواهی کرد

استفاده از نظر مردم در زیباسازی فضاهای شهر مشهد گسترش می یابد

حضرت آیت الله نوری همدانی: تقویت جبهه مقاومت بویژه در سوریه وظیفه امروز مسلمانان است

فرهاد دانشجو سرپرست دانشگاه تربیت مدرس شد

تصاویر| آیین تکریم و معارفه استاندار گلستان

سند جامع همکاری ها و ارتقای حجم تبادل تجاری دو کشور ایران و ترکمنستان

وزیر علوم سرپرستان دانشگاه های شیراز و ایلام را منصوب کرد

باقری کنی وارد بروکسل شد

جنگ نرم با چاشنی اقتصاد، مهم ترین عرصه فعالیتی دشمن است

استخدام طراح قالب های صنعتی با بیمه، پاداش، سرویس از تهران و البرز

استخدام حسابدار در یک قالبسازی معتبر در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در محدوده میدان آرژانتین

استخدام کارمند اداری در شرکت صبا سیکلت رها در تهران

استخدام مهندس صنایع در شرکت سازگر از البرز جهت کار در محدوده شهریار

بودجه سال آینده باید بر مبنای آمایش سرزمین تدوین شود

تا آخر وقت امشب تمامی جایگاه های سوخت قزوین وارد مدار می شوند

استخدام کارشناس آزمایشگاهی در موسسه پایش اسراء آزما در هرمزگان

استخدام انباردار با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت Ronix در ارومیه

تایید حمله سایبری به سامانه سوخت گیری در پمپ بنزین ها

تجلیل از خانواده نخستین شهید مدافع حرم اهل سنت آذربایجان غربی

باغ موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بازگشایی شد

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟