موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - يحيي گل محمدي - تامين منابع مالي - مارال فرجاد - جمهوري اسلامي - متناسب سازي - مريم اميرجلالي - طرح رتبه بندي معلمان - بيمه شخص ثالث - اردوي تيم ملي - افزايش مرخصي زايمان زنان شاغل - بندر نوشهر - شهر مهران - بورخا مايورال - حسين كلاني - آباژور - پيروزي انقلاب اسلامي ايران - بافت تاريخي يزد - اتهامات سياسي - پورگليان - محمد حسين محمدي - ليگ دسته 3 - مركز رشد پارك فناوري پرديس

مطالب مرتبط:
بی تفاوتی به اعتراضات، فدراسیون را وارد بحران می کند| مطالبه گری قابل تامل جامعه بسکتبال
تاکید رهبر انقلاب درباره به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی در میادین ورزشی | قهرمانی ورزشکاران ایرانی، پیام امید را به کل جامعه تزریق می کند
دعوت جامعه اسلامی دانشجویان از رییس جمهور برای حضور در دانشگاه تهران
تصاویر آرشیوی از گردهمایی مسئولین هیئات مذهبی،کانون های فرهنگی و رابطین مساجد استان قم - شهریور 86
ویدئو| سرخوشی و بازیگوشی های طالبان در پایگاه بگرام
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 23:102021-09-18سياسي

تسریع روند جامعه پذیری دانشجویان در کانون های فرهنگی | کانون ها پایگاه ظهور خلّاقیت هستند


دبیر کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد عنوان کرد: کانون های فرهنگی به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای مروج فرهنگ، روند جامعه پذیری دانشجویان را تسریع می بخشند.

- ؛ کانون های فرهنگی و اجتماعی با هدف زمینه سازی رشد خلّاقیت های فرهنگی دانشجویان، ساماندهی خواسته ها و تلاش های خودانگیخته فرهنگی، هنری و اجتماعی دانشجویی و حمایت و هدایت این گروه از فعالیت ها در راستای نیل به ارزش های متعالی اسلامی و ایرانی و به منظور تأکید بر هویت ملی و اسلامی، ارتقای سطح همکاری جمعی و بسط و تعمیق فرهنگ مشارکت در دانشگاه در زمینه هایی از قبیل دینی و مذهبی، ادبی و هنری فرهنگ و اندیشه و اجتماعی فعالیت می کنند.

مهم ترین اهداف فعالیت کانون های فرهنگی و اجتماعی جذب دانشجویان مستعد در زمینه فعالیت های فرهنگی و هنری، برگزاری دوره های آموزشی لازم برای توانمندسازی دانشجویان فعال در این حوزه فرهنگی و حمایت از ایده های اصیل فرهنگی و هنری است.

بیشتر بخوانید: رادیو دانشجو صدایی از بطن کانون ترنم " کانون های فرهنگی و اجتماعی دوره های آموزشی مختلفی را در بخش های قرآنی، هنری (تئاتر، فیلم و عکس)، اجتماعی (آسیب های اجتماعی)، جشنواره تئاتر دانشگاهی، کارگاه های نقد فیلم، نشست های فرهنگی و اجتماعی، انتخابات شورای مرکزی کانون ها، شرکت در جشنواره های دانشگاهی (جشنواره رویش ـ جشنواره ریحانه)، برقراری جلسات منظم و مستمر بین دبیران کانون ها برای تبادل افکار و .

را برعهده دارند.

اکنون بیش از هزار و 260 کانون فرهنگی اجتماعی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور با محور دانشجویان فعال و دارای مجوز، اساسنامه، دبیر و اعضای مشخص هستند.

کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد یکی از این کانون ها بوده که با هدف جامعه پذیری دانشجویان تأسیس شده است.

خبرنگار آنا به همین مناسبت گفت وگویی را با فاطمه بابایی مطلق دبیر کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد ترتیب داده و اهداف، مأموریت ها و فعالیت های این کانون را جویا شده است که مشروح این گفت وگو در شماره 16 از پرونده کانون های دانشجومحور در پی می آید: آنا: کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد را معرفی کنید.

بابایی مطلق: همکاری خود را با کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد به عنوان دبیر از اواخر سال 1397 آغاز کردم و همانطور که از نام کانون پیداست، فعالیت ها در حیطه سلامت جسمانی و روانی از رسالت های اصلی کانون به شمار می رود.

کانون های فرهنگی برای شخصی که مسئولیت فعالیت در آن را بر عهده می گیرد، دانشگاهی دیگر محسوب می شود و می تواند خلّاقیت، مسئولیت پذیری و پختگی را برای فرد به ارمغان آورد.

با توجه به رشته تحصیلی ام (رشته روانشناسی) موفق شدم با همکاری دوستان متخصص در این زمینه، برنامه های بسیار موثری را در زمینه سلامت روان و سلامت جسمانی در کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد اجرایی کنم.

آنا: جایگاه و وظایف کانون های فرهنگی اجتماعی در دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ بابایی مطلق: کانون های فرهنگی به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای مروج فرهنگ، روند جامعه پذیری دانشجویان را تسریع می بخشند و با توجه به اینکه متولیان امور فرهنگی در این نهاد، دانشجویان هستند و درک درستی از مخاطبان دارند، مفاهیم فرهنگی مدنظر برای انتقال به دانشجویان را به خوبی اجرایی و در میان آنان جاری و ساری می کنند.

کانون های فرهنگی برای شخصی که مسئولیت فعالیت در آن را بر عهده می گیرد، دانشگاهی دیگر محسوب می شود و می تواند خلّاقیت، مسئولیت پذیری و پختگی را برای فرد به ارمغان آورد و او را برای حضور در جامعه، ورود به بازار کار و ادامه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در سطوح دیگر مهیا کند.

آنا: کانون های فرهنگی اجتماعی به عنوان هسته های فعال تخصصی در دانشگاه چه نقشی در پیشبرد اهداف فرهنگی دانشجویی و توسعه علم دارند؟ بابایی مطلق: کانون های فرهنگی می توانند با فعالیت های خود دانشگاه را زنده و پویا نگه دارند و موجب زایندگی و بالندگی آن شوند.

این نهاد ارزشمند فرهنگی در واقع پایگاه ظهور خلّاقیت دانشجویان است و با هدایت درست، ارائه برنامه ها و فعالیت هدفمند می توانند مسئولیت اجتماعی را ترویج دهند و موجب هویت آفرینی و جامعه پذیری دانشجویان شوند و علاوه بر آن با برنامه ریزی های تخصصی و دقیق نقش بسزایی در توسعه علم و پویایی قشر علمی در دانشگاه ایفا خواهند کرد.

روند فعالیت های ساده اداری درون دانشگاهی تسریع شود آنا: حمایت از کانون های فرهنگی اجتماعی دانشجویان را چگونه ارزیابی می کنید و مشکلات و چالش های مسیر فعالیت خود را چه چیزهایی می دانید؟ بابایی مطلق: حمایت از فعالیت های دانشجویی در قالب کانون ها یکی از وظایف و اهداف مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه است.

مهم ترین حسن کانون های دانشجویی نداشتن گرایش سیاسی آنهاست؛ چراکه کانون های دانشجویی کاملاً از بطن دانشجویان برخاسته و در حقیقت نمایندگان واقعی اقشار دانشجویان با همه سلایق و علایق هستند.

در مقابل این کانون ها گاهی با موانع و چالش هایی مواجه هستند که حمایت از آنها می تواند موجب تولید فعالیت های بیشتر و بهتر شود.

یکی از این چالش ها بودجه است که بارها و بارها درباره آن بحث و بررسی صورت گرفته و دانشجویان فعال فرهنگی نیز آموخته اند که با حداقل هزینه، برنامه ها را طراحی و تدوین کنند.

یکی دیگر از موانع و چالش ها که بسیاری از دانشجویان آن را به کرات لمس کرده اند، روند طولانی استعلام ها و نامه نگاری هاست که گاهی آنقدر طاقت فرسا و طولانی می شود که دانشجویان را خسته و فراری می کند.

درک می کنیم که هر چیزی سلسله مراتب و آدابی دارد؛ اما کاش با درنظرگرفتن راهکارهایی روند را برای فعالیت های ساده اداری درون دانشگاهی تسریع کنیم تا کمتر موجب ملال و خستگی دانشجویان و دفع نیرو شود.

آنا: کانون های فرهنگی اجتماعی چگونه باید تقویت شوند تا در پیشبرد اهداف علمی فرهنگی دانشگاه و جامعه موفق باشند؟ بابایی مطلق: همانطور که در پرسش قبل هم اشاره شد، دانشجویان طی سال های فعالیت خود می آموزند که هزینه کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند و با بودجه های گاهی اندک فرهنگی کنار می آیند؛ اما این کنارآمدن نباید خیال مسئولان متولی امر را راحت کند که نیازی به حمایت و تقویت کانون ها نیست و لازم است کانون ها از بُعد کمی و کیفی و مادی و معنوی مورد حمایت قرار گیرند و به دانشجویان مجال داده شود تا با انگیزه و امید، استعدادها و خلّاقیت های خود را به خوبی شکوفا سازند و برنامه های اثربخش و ماندگار را اجرایی کنند.

سمینارها، وبینارها، کارگاه ها، پایگاه ها و ایستگاه های سلامت، برنامه های تریبون آزاد، نقدهای علمی و روانشناسی فیلم و تئاتر و برنامه های مشاوره ای بسیار با موضوعات بسیار متنوعی در کانون سلامت اجرا شد.

دانشجو اگر احساس کند مورد حمایت مسئولان قرار دارد، بدون تردید با انگیزه بیشتری به فعالیت می پردازد و اگر توان مالی نداریم، گاهی این حمایت را با تقدیم یک لوح سپاس و یک شاخه گل در پایان برنامه و تجلیل از دانشجویان می توانیم داشته باشیم.

مسئله دیگر اتلاف وقت است که در پرسش قبل به آن پرداخته شد و ای کاش این روند را برای اجرای برنامه ها تسهیل کنیم.

آنا: نحوه همکاری مسئولان مربوط(حوزه فرهنگی دانشجویی دانشگاه) در دانشگاه با کانون همیاران سلامت چگونه بوده است؟ بابایی مطلق: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد همکاری خوبی صورت گرفت و توانستیم با وجود تمام موانع و دشواری ها فعالیت های اثربخشی را به منصه ظهور برسانیم.

آنا: چنانچه فعالیت های اجتماعی، علمی، فرهنگی، افتخارات، موفقیت ها و دستاوردهایی داشته اید، بگویید.

بابایی مطلق: در کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد برنامه های متعددی صورت پذیرفته و اثرات آنها را به وضوح می توان بین دانشجویان دید.

سمینارها، وبینارها، کارگاه ها، پایگاه ها و ایستگاه های سلامت، برنامه های تریبون آزاد، نقدهای علمی و روانشناسی فیلم و تئاتر و برنامه های مشاوره ای بسیار با موضوعات بسیار متنوعی اجرا شد.

بیشتر بخوانید: دانشجویان توسط مراجع دولتی و دانشگاه استعدادیابی و حمایت شوند" مسابقات و جشنواره های بسیار خوبی نیز اجرا شد که نتایج بسیار درخشانی داشت.

اعضای کانون با پشتکار بسیار در جشنواره های مختلف دانشگاهی شرکت کرده و موفق به کسب رتبه و افتخارات اجتماعی، علمی و فرهنگی شده اند.

به عنوان مثال یکی از برنامه هایی که بسیار ماندگار و مورد اقبال قرار گرفت، راه اندازی استودیو و رادیوی اینترنتی دانشگاه با عنوان رادیو نجوا بود که ارائه تولیدات ارزشمند با استقبال بسیاری مواجه شد.

برنامه های بسیاری نیز در کانون اجرا شد که کانون همیاران سلامت به عنوان یکی از کانون های برتر و دبیر کانون به عنوان یکی از دانشجویان موفق و برتر دانشگاه معرفی شدند.

تولید نشریه علمی امید با موضوعات روانشناسی آنا: آیا در کانون همیاران سلامت موفق به تولید محصول یا موفقیت های دیگری شده اید؟ بابایی مطلق: یکی از برنامه های بسیار خوب کانون همیاران سلامت، راه اندازی رادیو نجوا و اقدام به تولید محتوا در این باره است.

در این رادیو علاوه بر اطلاع رسانی اخبار دانشگاه که برای دانشجویان از ایام کرونا بسیار مهم است، اقدام به تولید محتوا و ضبط مصاحبه با استادان، کارشناسان و تولید برنامه های بسیار متنوع بود.

برای تولید نمایش رادیویی و رادیو تئاتر هم اقدام کردیم که با استقبال بسیاری مواجه و برنامه های علمی و وبینارهای بسیار خوبی اجرایی شد.

یکی دیگر از کارهای خوب کانون تولید نشریه امید بوده که یک نشریه علمی با موضوعات روانشناسی است و در شماره های مختلف تلاش کردیم بسیار جذاب و علمی به موضوعاتی بپردازیم که از دغدغه های دانشجویان است و کوشیدیم اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

آنا: و کلام آخر.

بابایی مطلق: از همکارانم در کانون همیاران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد که با وجود تمام دشواری ها، به خصوص در شرایط شیوع ویروس کرونا به فعالیت پرداختند، قدردانی می کنم.

انتهای پیام/4078/4062/
کلید واژه ها: کانون های فرهنگی - فرهنگ - فرهنگی - دانشجویان - کانون - اجتماعی - فعالیت - جامعه پذیری - اسلامی - کانون همیاران سلامت - دانشگاه آزاد اسلامی - فعالیت های فرهنگی - مهم ترین - دانشگاه - دوره های آموزشی - همیاران سلامت - هنری - دانشگاه آزاد - جامعه - تسریع - زمینه سازی - ساماندهی - روند - دانشجویی - هویت ملی - خرم آباد - برگزاری - مشارکت - آموزشی - ارتقای

آخرین اخبار سرویس:
خلیج فارس زیر بال های شاهین ایرانی

اتحاد و انسجام حاکم در البرز، نتایج ارزشمندی در مقابله با کرونا داشته است

علامت گذاری مرزی محور رایزنی مقامات ازبکستان و تاجیکستان

ببینید | جدیدترین تصاویر از یوزپلنگ مادر و توله هایش در پارک ملی توران

ریشه «شاخ وشانه کشیدن» چیست؟

اصلاح 700 متری شبکه قدیمی توزیع آب همدان

17 دوره آموزشی امداد در «درمیان» برگزار شد

لزوم استفاده از تمام ظرفیت های مدیریتی کلان برای توسعه گردشگری در پساکرونا

وزیر بهداشت: 200 بیمارستان کشور نیازمند تکمیل و تجهیز است

رشد و ارتقای فرهنگ عامل تقویت امنیت پایدار است

دیدار فعالان حوزه صادرات با رییس جمهور

دو راننده ایرانی بازداشت شده در جمهوری آذربایجان آزاد شدند + عکس

ابوترابی: مجلس مصوبه ای برای مخفی بودن اموال مسئولین ندارد

رانندگان ایرانی بازداشت شده در جمهوری آذربایجان آزاد شدند

تهدید مجری صداوسیما به دلیل دفاع از برگ سبز خودرو / وقت و هزینه مردم برای انحصارطلبان هیچ ارزشی ندارد!

نشست تخصصی «با معماران مجرب ایران» برگزار شد

مرکز نیکوکاری تخصصی اشتغال و کارآفرینی خلیج فارس افتتاح شد

ثبت نام جشنواره امتنان از نخبگان جامعه کارو تولید

انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90» در رزمایش هوایی ارتش/ تمرین رهگیری هوایی در ارتفاع پست

راه اندازی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در بافق

با همت گروه های جهادی آب به روستای محروم جاسک رسید

اعلام ویژه برنامه های سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم

اسلام سازنده صلح است/ شش نهاد ابداعی قرآن برای دستیابی به وحدت

132نفر از زندانیان آذربایجان غربی در هفته وحدت به آغوش خانواده بازگشتند

17 دوره آموزشی امداد در «درمیان» برگزار شد

تصویر حقیقی جهان پس از ظهور بررسی شد

اجرای بیش از 50 برنامه با عنوان پدافند غیرعامل در گچساران

فرماندار: مشکلات آب و فاضلاب خرمشهر با کار جهادی قابل حل است

معیشــت دغدغه مردم یا طرح صیـــانت؟

وحدت رمز پیروزی در هشت سال جنگ تحمیلی بود

پایان نامه «مفهوم شناسی نوع پوشش های بانوان در عصر پیامبر(ص)» دفاع شد

ایجاد وحدت با شعار و سخنرانی محقق نمی شود

آغاز آیین رونمایی از مجموعه آثار شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی

بدون توجه به واقعیت های جوامع اسلامی معجزه ای در عرصه تقریب رخ نمی دهد

ریشه «شاخ وشانه کشیدن» چیست؟

ایثارگران پشتوانه انقلاب اسلامی هستند

رییس مجلس با آیت الله علوی گرگانی دیدار کرد

رییس جمهوری برزیل به جنایت علیه بشریت متهم شد

سازمان ملل متحد به اشتباه خود درباره کودکان پروانه ای در ایران اعتراف کرد

طلاب کاظمیه یزد 30 مقاله به جشنواره مدرسه ای علامه حلی ارسال کردند

رییس مجلس با آیت الله علوی گرگانی دیدار کرد

انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90»

اتحاد و انسجام حاکم در البرز، نتایج ارزشمندی در مقابله با کرونا داشته است

گزارش لحظه ای از آیین گرامیداشت و رونمایی از مجموعه آثار شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی

دیدار نماینده ویژه رییس جمهور ایران با هیات طالبان در مسکو

عزم نمایندگان اصفهان برای جلوگیری از مصرف مازوت

زد: در ستایش لباس شخصی ها | فیلم

«رویداد پیشگام» در قزوین کلید خورد

اعتراضات به اجبار واکسیناسیون کرونا جواب داد/ ورود مجلس به مساله

دو راننده ایرانی بازداشت شده در آذربایجان آزاد شدند

جلسه ستاد سالگرد آیت الله یزدی برگزار شد

علامت گذاری مرزی محور رایزنی مقامات ازبکستان و تاجیکستان

روزانه بیش از 200 واکسن کرونا در مهران تزریق می شود

هیأتی ها روند آ برسانی به 44 روستا خوزستان را اصلاح کردند + فیلم

کتابخانه مرکزی امام خامنه ای از طرح های شاخص فرهنگی در کردستان است

توهین به اعتقادات شیعه یا سنی موجب تفرقه و خوشحالی دشمنان می شود

برگزاری دوره آموزشی رضایت و شکایت مشتریان در تأسیسات گردشگری

حجت الاسلام قرائتی در جمع دانشجویان نخبه: استعداد بیشتر، شکر عملی بیشتر را می طلبد

تخم مرغ 35 هزار تومانی روحانی، 60 هزار تومان شده!

دهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش؛ تاکید بر اقتدار و امنیت

آزادسازی 50 هکتار از اراضی کشاورزی بخش آسارا شهرستان کرج

سیاستمداران فریب تغییر نام فیس بوک را نمی خورند

وحدت جامعه اسلامی با پایبندی به سنت نبوی محقق می شود

تربیت نیروی متخصص بر اساس نیاز جامعه باشد

خوش چشم: آژانس در پی ایجادمحدودیت برای ایران است/ دلیل اصرار گروسی بر دیدارهای سیاسی چیست؟

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی: جریانات تکفیری به دنبال مهجور کردن و حذف شیعیان هستند

تجارب وحدت میان مسلمانان از گذشته تا کنون 

ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی خبرنگار «شهروند» از وضعیت کابل/ بررسی نتایج یک پژوهش درباره طلاق در «خراسان»

امروز باید همه نداها در راستای نجات فلسطین باشد

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: ثبت اموال مسئولان را اجباری می کنیم

ملجا و پناهگاه جامعه ایثارگری بنیاد شهید است

پروژه های نیمه تمام شهری، نماد کم کاری است

بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تأسیسات پارس جنوبی

دچار عملیات فریب دشمن نشویم/ سهم رسانه در این دوران چیست

قهرمانان کشتی در جمع نمازگزاران تجلیل می شوند

حفظ وحدت از وظایف فردی و اجتماعی مسلمانان است

نشست فعالان حوزه صادرات با رییس جمهور

آخر هفته به کدام نمایشگاه های هنری برویم؟

پیام رییس ستاد کل نیروهای مسلح به همتایان خود با سه آرزوی مهم

فرازی از تلاوت «وحید نظریان» از سوره حجرات + فیلم

8 هزار چشمه بهداشتی در مدارس کشور ساخته می شود

نام ها و عناوین و وقایع زمان حیات حضرت محمد (ص)

جنجال محرمانگی

اشتباهاتی که در چیدمان آشپزخانه نباید انجام دهید!

آزادی رانندگان ایرانی بازداشت شده در آذربایجان

انهدام اهداف با بمب نقطه زن یاسین 90

جامعه مبتنی بر وحدت قطعاً به هدف خواهد رسید

قهرمانان کشتی در جمع نمازگزاران جمعه این هفته تجلیل می شوند

انهدام اهداف دشمن با بمب یاسین 90

انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90»/ تمرین رهگیری هوایی در ارتفاع پست

ضرورت تبلیغ سبک زندگی اسلامی در شبکه های اجتماعی

اظهار نظر یک نماینده درباره مذاکرات: ما باید متن مذاکرات بعدی را بنویسیم/غربی ها نمی توانند شرط بگذارند

مسئول دفتر انجمن روزنامه نگاران مسلمان بندرعباس منصوب شد

برگزاری شورای فرهنگ عمومی استان قم با موضوع روز قم

خوش چشم: آژانس در پی ایجاد محدودیت برای ایران است/ گروسی به دنبال سیاسی کردن پرونده هسته ای ایران است

اما و اگرهای آینده حسن روحانی؛ ورود رییس جمهور سابق به مسائل امنیتی؟!

بازدید نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان از مجتمع فولاد بافت

تعمیر و اصلاح یکی از لوله های اصلی آب ارومیه در دست اجرا است/ آب شرب 3500 مشترک دچار مشکل شد

مردمی کردن حل مسائل بی بدیل ترین راه برای حل مشکلات است

حضور رییس جمهور در بین مردم موجب امیدآفرینی می شود

تسریع روند جامعه پذیری دانشجویان در کانون های فرهنگی | کانون ها پایگاه ظهور خلّاقیت هستند

تسریع روند جامعه پذیری دانشجویان در کانون های فرهنگی | کانون ها پایگاه ظهور خلّاقیت هستند