موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - مهران غفوريان - مجلس شوراي اسلامي - بازيكن پرسپوليس - شوراي اسلامي - نظام رتبه بندي معلمان - هواداران پرسپوليس - آموزش و پرورش - يحيي گل محمدي - ركورد نقل و انتقالاتي - سانسور - ضايع - وليبال - نظام اسلامي - اصل 44 قانون اساسي - مارتين گريفيتس - ومكان - انتخاب سرمربي تيم ملي هندبال - شهر پير - خرابكاري در نطنز - بركناري رضا رحماني - مبنا سرشت پارسيان

مطالب مرتبط:
چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای اخذ مالیات/ عقب نشینی طلا و نفت خام در بازار جهانی/ دلیل سقوط سهام فایزر و مدرنا/ ایرانی ها آپارتمان خود را در دوبی رها کردند و برگشتند!
نقشه راه توسعه مشهد؛ اقتصاد «زیارت محور»
کاهش ذخایر نفت خام و سوخت آمریکا به پایین تر از سال 2018
سرمایه گذاری در زنجیره ارزش افزوده؛ رویکرد جدید ایمیدرو
قیمت جهانی نفت خام افت کرد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 13:052021-09-18اقتصادي

رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید


وزیر نفت توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت را در قالب دو محور: 1- احداث پتروپالایشگاه ها و اجرای پروژه های ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه های فعلی و 2- رهایی از نیمه خام فروشی در صنعت پتروشیمی و احداث پارک های شیمیایی پیگیری می کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اکنون که بیش از یک ماه از مطرح شدن نام خط مقدم" جنگ اقتصادی نمایان شد که این برنامه قبل از بررسی صلاحیت وزرای دولت در صحن علنی مجلس در فضای مجازی منتشر شد.

مهم ترین نکته درباره این برنامه، ارائه برنامه کاملاً کیفی برای عملکرد آتی وزارت نفت بود به طوری که اهداف کمی و مقداری تقریباً در برنامه ایشان دیده نمی شد.

به بیان ساده آنچه کارشناسان حوزه انرژی از این برنامه برداشت می کردند تصویر مبهمی از راهبردهایی بود که شاید حتی در این تصویر مبهم تاکید بر خام فروشی نفت بیش از لزوم توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت به چشم میخورد.

اما با گذشت زمان و موضع گیری های جواد اوجی وزیر نفت قدم به قدم این تصویر مبهم شفاف شده و هم اکنون می توان در حوزه راهبرد از نقشه راه وزارت نفت دولت سیزدهم رمزگشایی کرد.

در ادامه با استناد به صحبت های جواد اوجی وزیر نفت به بررسی راهبرد و پارادایمی که صنعت نفت در طول عمر دولت سیزدهم پیگیری خواهد کرد می پردازیم.

* تاکید بر توسعه زنجیره ارزش نفت در صدر برنامه های اوجی پس از انتشار برنامه وزارت نفت، خط مقدم جنگ اقتصادی در فضای رسانه ای و وزن پایین محورِ توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت در این برنامه، برخی گمانه زنی ها و نگرانی ها از تداوم مسیر غلط وزارت نفت دولت یازدهم" و دوازدهم مبنی بر اصرار به خام فروشی نفت و بی تفاوتی نسبت به ساخت پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها ایجاد شد.

اما در ادامه پس از توضیحات جواد اوجی وزیر نفت درباره برنامه های این وزارتخانه مشخص شد که وزیر نفت نه تنها به دنبال تداوم و اصرار غیرمعقول بر خام فروشی نیست، بلکه اتفاقا رهایی از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش به عنوان اصلی ترین راهبرد این وزارتخانه در دولت سیزدهم تعریف شده است، به طوریکه بیشترین تاکیدات ایشان در موضع گیری های اخیر بر این موضوع بوده است.

طبق اظهارات وزیر نفت، راهبرد توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت نیز به دو محور: 1- رهایی از خام فروشی نفت با احداث پتروپالایشگاه های جدید و اجرای پروژه های ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه های فعلی و 2- رهایی از نیمه خام فروشی در صنعت پتروشیمی و احداث پارک های شیمیایی و توسعه صنایع تکمیلی تقسیم می شود.

تصویر 1- زنجیره ارزش در صنعت نفت * تنها راه پیشرفت اقتصاد کشور جلوگیری از خام فروشی نفت و میعانات گازی است برنامه وزیر نفت برای تحقق و پیگیری محور اول راهبرد توسعه زنجیره ارزش، مبتنی بر اجرای قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی تعریف شده است.

خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان : با توجه به نیاز کشورهای همسایه و منطقه، هرچه در این زمینه سرمایه گذاری شود هم ارزآوری مطلوبی دارد، هم اشتغال زایی و جلوگیری از خام فروشی را در پی خواهد داشت.

راهکار خنثی سازی تحریم ها، احداث پتروپالایشگاه ها است .

*برنامه وزارت نفت برای 1.

5 برابر کردن ظرفیت پالایشی کشور وزیر نفت با اشاره به تعداد واحدهای پتروپالایشی که در طول دولت سیزدهم ساخته خواهد شد توضیح می دهد": ظرفیت کنونی پالایش با احتساب نفت خام و میعانات گازی، 2.

2 میلیون بشکه در روز است که قرار است طبق برنامه ریزی ها این رقم به بیش از روزانه 3.

5 میلیون بشکه برسد.

طبق زمانبندی تعریف شده برای پالایشگاه های موجود و پالایشگاه های جدید در چهار تا پنج سال آینده ظرفیت پالایشگاه های کشور 1.

5 برابر می شود .

*احداث پارک های شیمیایی، گام دوم وزارت نفت برای تعمیق زنجیره ارزش همانطور که اشاره شد، برنامه وزارت نفت برای توسعه زنجیره ارزش تنها به احداث پتروپالایشگاه ها محدود نخواهد شد و رهایی از نیمه خام فروشی در صنعت پتروشیمی و احداث پارک های شیمیایی و توسعه صنایع تکمیلی از جمله موضوعاتی است که موردتاکید جواد اوجی وزیر نفت قرار گرفته است.

نامتوازن بودن صنعت پتروشیمی در ایران و عدم توسعه صنایع پایین دستی عدم النفع های زیادی را در حوزه ارزآوری، تامین نیاز داخل و اشتغالزایی در کشور در پی داشته است.

با توجه به اهمیت این موضوع جواد اوجی وزیر نفت تاکنون در موضع گیری های خود را بر لزوم توسعه پارک های شیمیایی و پتروشیمیایی تاکیدات زیادی کرده است که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

احداث پارک های شیمیایی بر اساس رویکرد یکپارچه سازی فرآیندها به جای ایجاد واحدهای تولیدی مجزا، به عنوان یک الگوی نوین توسعه اقتصادی و صنعتی شناخته می شود.

این پارک ها معمولاً با یک واحد مادر که پتروپالایشگاه است آغاز می شوند و اغلب در زنجیره ارزش تا 2 یا 3 لایه ادامه می یابند و در مجموع شامل 15 تا 20 شرکت کنار هم هستند.

این رویکرد موجب تبادل جریان های مواد بین واحدها، تامین خوراک پایدار و استفاده از خدمات و زیرساخت های مشترک می شود.

خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان وزارت نفت در مسیر الگوی نوین و بهینه توسعه صنعتی/ چگونه سهم ایران در بازار جهانی مواد پتروشیمیایی احیا می شود؟" توضیحاتی را درباره چرایی لزوم توسعه پارک های شیمیایی و برنامه وزارت نفت در این حوزه ارائه کرده است.

* اشتغالزایی صنایع تکمیلی 5 برابر صنایع مادر پتروشیمی است در این راستا جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به اینکه نباید خام فروشی را تنها در قالب نفت خام و میعانات گازی در نظر گرفت، : راه اندازی پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی به دانش فنی چندانی نیاز ندارد.

خوشبختانه در صنایع تکمیلی پتروشیمی، با مبلغی بسیار کم حدود 50 تا 60 میلیون دلار می توان وارد شد (درحالیکه این رقم در صنایع مادر پتروشیمی بیش از 10 برابر است) و از طرفی اشتغالزایی آن 4 تا 5 برابر بخش صنایع مادر پتروشیمی و نرخ بازگشت سرمایه این پروژه ها نیز در بخش ارزی 35 تا 40 درصد است .

وی تصریح کرد: امروز که محصولات پتروشیمی ما به ترکیه، چین، اروپا و دیگر بازارها صادر می شود، به همین شهرک های شیمیایی خارج از ایران می رود و به محصولات بخش صنایع تکمیلی مورد استفاده در صنایع ساختمانی، بهداشتی و خودرویی تبدیل و با قیمتی چند برابر دوباره وارد کشور می شود .

در مجموع به نظر می رسد، بعد از 8 سال اصرار بر خام فروشی نفت و شکست ایده ساده لوحانه و متوهمانه مقابله با تحریم ها از طریق صادرات 10 میلیون بشکه نفت توسط ایران برای فتح بازارهای جهانی، حال موعد آن رسیده است که وزارت نفت دولت سیزدهم با اتخاذ یک راهبرد عقلانی و کارشناسی، قطار توسعه در صنعت نفت را به ریل اصلی خود بازگرداند و با احداث پتروپالایشگاه ها و پارک های شیمیایی ضمن بی اثر کردن تحریم ها نفتی، ارزش افزوده و اشتغالزایی فراوانی را برای مردم کشور به ارمغان بیاورد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: برنامه - خام فروشی - پالایشگاه - پتروپالایشگاه ها - فروشی - صنعت نفت - اقتصادی - پتروپالایشگاه - صنعت پتروشیمی - خام فروشی نفت - زنجیره - صنعت - صحن علنی مجلس - ارائه برنامه - بررسی صلاحیت - جنگ اقتصادی - توسعه - احداث - تصویر - فضای مجازی - وزرای دولت - کارشناسان - وزارت نفت - پتروشیمی - مبهم - ارزش - خبرگزاری - نقشه راه - صحن علنی - مهم ترین

آخرین اخبار سرویس:
محموله سرم های دپو شده در گمرکات احتمالاً مجوز ندارند

افزایش 81 درصدی صادرات ایران به کشورهای عضو اکو

آغاز ثبت نام طرح ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال از فردا/سامانه «ثمن» شروع به کار می کند

استخدام مدیریت فروش و بازاریابی در آبایان پلیمر صنعت جنوب پارس در خوزستان

ضرورت بازنگری در تولید داروهای تحت لیسانس

استخدام کارمند فروش تلفنی بیمه با پورسانت، وام و بیمه تکمیلی در تهران

عرضه کل فولاد کشور هم به بورس آمد

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در آرنا پترو گاز در خراسان رضوی

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر تولیدی و بازرگانی در تهران

طرز تهیه بیسکویت شکری خانگی

بازدید وزیر نیرو از سد اکباتان و تصفیه خانه فاضلاب همدان

قیمت طلا امروز سه شنبه 27 مهر 1400

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در کارگزاری آگاه در کرمان

طرز تهیه بیسکویت نارگیلی ساده و بازاری

افزایش 8 هزار تنی صادرات پسته

از ابزارهای کارآمد استفاده شود

صادرات 7.6 میلیارد دلاری از بنادر هرمزگان/ 2.4 میلیون تن کالای اساسی ترخیص شد

کمک بیش از 1 میلیارد ریالی خیران به شبکه بهداشت مهاباد

جام شوکران دولت سیزدهم

دو فراز مهم بخشنامه بودجه 1401/ دولت به اهداف بودجه نرسید

قیمت سکه بهارآزادی افزایش یافت

قیمت طلا، ارز و سکه امروز سه شنبه 27 مهر/ ربع سکه از صعود جا ماند

خیز نرم موج ششم کرونا در مشهد + آمار جدید (27 مهرماه 1400)

رییس کل دادگستری استان یزد: سیاست کیفری حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی بازنگری شود

قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز 1400/07/27| قیمت ها صعودی شد

واکنش یک تولید کننده لوازم خانگی به افزایش قیمتها با انتشار لیست قیمت

تجمع مردان مقابل مجلس برای کاهش میزان مهریه

جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار

بازار های پول و سرمایه آشتی می کنند؟ | حل تعارض های قدیمی در دستور کار

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در خوزستان

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در خراسان جنوبی

قیمت سکه 27 مهر 1400 به 11 میلیون و 550 هزار تومان رسید

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در بوشهر

مقابله کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا با پیامک های انبوه کلاهبرداری

54 درصد افراد فوت شده بر اثر کرونا واکسن دریافت نکرده بودند

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در آذربایجان شرقی

قیمت دلار 27 مهر 1400 به 26 هزار و 638 تومان رسید

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در کارگزاری آگاه

آغاز ثبت نام طرح جهش تولید مسکن از فردا/ شرایط ثبت نام اعلام شد

خودکشی شرکت نفت و گاز پارس در سایت ساحلی کنگان/ توضیحات شرکت: متوفی ده میلیون تومان حقوق و مزایا داشته است

استخدام کارشناس فروش با وعده غذایی و بیمه تکمیلی در 6 استان کشور

استخدام مهندس مکانیک (سیالات)- تجهیزات دوار با بیمه و پاداش در تهران

صادرات 7.6 میلیون تنی از بندر شهید رجایی/ 2.4 میلیون تن کالای اساسی ترخیص شد

بیش از 16 هزار تن گوشت قرمز در قزوین تولید شده است

تلاش دولت و مجلس برای کاهش قیمت مسکن

واکنش یک تولید کننده لوازم خانگی به افزایش قیمتها

سرازیر شدن دست رنج کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد به جیب دلالان؛ سردخانه نداریم

قیمت طلا، سکه و ارز 1400/07/27؛ بازار سکه و دلار وارد فاز جهشی شد

قیمت طلا، سکه و ارز 1400/07/27؛ بازار سکه و دلار وارد فاز جهشی شد

استخدام کارشناس فروش در شرکت آراپوش گستر در تهران

جزییات جدید از واگذاری سهام به اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و معلمان

افزایش سرانه فضای ورزشی دانش آموزی در خراسان رضوی

اجرای طرح نظارتی ویژه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم

وقت مناسبی برای ورود به بورس است؟

جزییات 21 نقیصه بودجه سال 99/ 66 درصد متقاضیان وام ازدواج گرفتند

طرز تهیه لوبیا پلو با سویا

پس از حذف ارز4200 تومانی منتظر یارانه 300 هزار تومانی باشیم؟

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ سه شنبه 27 مهر

اسکان اضطراری زلزله زدگان در کوهرنگ به 160 خانوار رسید

آیا می دانید هزینه هر استخدام در شرکت شما چقدر است؟

اعلام قیمت مصوب تخم مرغ بسته بندی تا پایان هفته

تولید گردو در چهارمحال و بختیاری 30 درصد کاهش یافت

تجمع مردان خواستار کاهش میزان مهریه مقابل مجلس

آخرین اقدامات برای جلوگیری از خاموشی| وزارت نیرو پول 200 میلیارد کیلو وات ساعت برق را نمی دهد

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش با بیمه در شرکت ایده آل نگار خاورمیانه

حضور شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران در بیستمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی

شرایط تولید مسکن در خوزستان حادتر از بقیه نقاط کشور است

جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار

عضو شورای عالی بورس از حل تعارض ها می گوید؛ آغاز رفاقت بازار پول و سرمایه

آغاز برداشت انار در بخش چترود کرمان

سامانه بانکداری حکمت ایرانیان و مهراقتصاد سابق به بانک سپه منتقل شد

آغاز ثبت نام مسکن 3 میلیونی از فردا + جزییات ثبت نام

چرا کاخ سفید اوپک را تحت فشار می گذارد؟

تولید این واکسن ایرانی متوقف می شود؟

قیمت ربع سکه امروز 27 مهر 1400

قیمت سکه، طلا و ارز امروز 27 مهر 1400 (اینفوگرافیک)

نشست رییس هیات عامل ایمیدرو با جمعی از اعضای انجمن سرب و روی

قیمت نفت امروز 27 مهر 1400/ کاهش یافت

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی

اعتبار بازسازی اندیکا سریع تر تخصیص یابد

قیمت سکه امامی امروز 27 مهر 1400

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز سه شنبه 27 مهرماه 1400

تحویل 230 هزار خودرو به مشتریان

قیمت سکه و طلا امروز 27 مهرماه

چرا خودروسازان صف خرید شدند؟

سود توسعه «فرزاد بی» در جیب هندی ها! | حق دریافت 30 درصد به چه کسی می رسد؟

جدیدترین قیمت گوشت قرمز

سکه «80 تومان» گران شد

6 میلیارد تومان برای ساخت کورت ها هزینه شد

198.9 هزار میلیارد ریال تسهیلات در شش ماهه سال جاری به شرکت های دانش بنیان پرداخت شد

چدول| قیمت انواع موبایل سامسونگ، هوآوی و شیائومی در بازار امروز

افتتاح 2 مرکز خرید خرما در خوزستان

500 میلیارد تومان برای بازسازی منطقه زلزله زده اندیکا نیاز است

همدان تنش شدید آبی دارد

قیمت دلار امروز سه شنبه 27 مهر 1400+ جدول نرخ ارز

قیمت طلا امروز سه شنبه 27 مهر 1400+ جدول

استخدام مترجم فرم زن در دفتر ترجمه رسمی پارس در تهران

قیمت سکه امروز سه شنبه 27 مهرماه 1400 + جدول

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی با حقوق ثابت و پورسانت بالا در تهران

نمودار قیمت دلار امروز 27 مهرماه 1400

رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید

رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید