مطالب مرتبط:
شهریار تا پایان عمر، شعله کشید/ شهریار، بزرگ ترین شاعر رمانتیک زبان فارسی است
شهریار تا پایان عمر، شعله کشید/ شهریار، بزرگ ترین شاعر رمانتیک زبان فارسی
فیلم/ آخرین اشعار استاد شهریار قبل از لبیک به دعوت حق
معجزه در زنده ماندن راننده نیسان پس از حادثه هولناک
شهریار، غزل را از خاک آغاز کرد و به افلاک برد
-111 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:102021-09-17فرهنگي

شهریار تا پایان عمر، شعله کشید/رقیبان شهریار تا زنده بودند، نفهمیدند


«شهریار» از مادر رمانتیک زاده شده بود.

او همه عمر در «خیال» زیست و با «تخیل» شاعرانه خویش، ما را به فضاهایی برد که دیگر شاعران هم عصر او، با آن فضاها غالباً بیگانه بودند.

-  محمدرضا شفیعی کدکنی: درباره شهریار، انشا و خطابه و رپرتاژهای روزنامگی در این شصت سال اخیر کم نبوده است؛ اما حرف سنجیده و مبتنی بر اصول نقد شعر، بسیار کم بوده است.

از همان سالهای بعد از شهریور 1320 که غزل های او در مطبوعات تهران و شهرستان ها با توفیق چشمگیری نشر می شد، داستان های واقعی یا تخیلی درباره او و عشق او در گوشه و کنار روزنامه ها روز به روز در تزاید بود.

مخصوصاً مجلات هفتگی آن سال ها، این قصه ها را همراه با نمونه های شعر و گوشه هایی از حوادث زندگی واقعی و بیشتر تخیلی او، در میان توده های وسیع علاقه مند به شعر فارسی گسترش داده است.

این مجموعه متنوع افسانه و خبر در نشر شعر او در میان مردم، تأثیر چشمگیری داشت، البته در کنار ارزش واقعی شعر او، که این همه قصه و حکایت را برمی تافت.

شاعری که از دشمنانش به نیکی یاد می کرد شهریار، مانند هر نابغه دیگری، شیفتگان بسیار و دشمنان فراوان داشت.

دشمنان او غالباً شاعران همسن و سال او بودند که خود را در طراز او و حتی بالاتر از او می دانستند، البته دلایلی هم برای حقّانیت خود در تخیل خویش پرداخته بودند.

محال است نام آن شاعری را که از اقران سنی او بود و از شهریار جز به دشنام یاد نمی کرد، من بر زبان آورم؛ ولی هرگز فراموش نمی کنم که آن شاعر و ادیب ناکام چگونه از شعر ناشناسی و فارسی ندانی مردم زمانه رنج می برد که هجوم برده اند به شعرهای سست و سراپا غلط این مرد تبریزی و از لطف شعرهای خود او، بی خبر مانده اند! اما شهریار همیشه از این گونه مدعیان به نیکی یاد می کرد؛ با اینکه می دانست آنها درباره او چگونه داوری می کنند.

او در پایگاهی بلند ایستاده بود، بر قله ای از افتخار و قبول خاطر که انکار اینان و این کارشان را نوعی تفریح و تفنّن می شمرد.

راست گفت نیچه که: آن کس که از چکاد کوه می نگرد به شادی درّه نشینان، خندستانی می کند.

شهریار، نقطه تحول شعر فارسی برای نسل ما و نسل های بعد از ما، داوری درباره شهریار آسان تر شده است؛ دیگر آن غبار دوستی ها و دشمنی های محفلی یا فرو نشسته یا اندک شده است و اکنون ما هرگوشه ای از حافظه جمعی عصرمان را با نمونه هایی از شعر او آراسته می بینیم، از شعرهایی که در حوزه های بیکران محافل عرفانی و دینی در کنار سخنان امثال مولوی و عطار ورد زبانهاست (مانند علی ای همای رحمت .

و مثنوی شب و علی ) تا غزل های عاشقانه ای که از فرط شهرت حقاً به صورت" امثال سایره زبان فارسی درآمده است (مانند آمدی جانم به قربانت، ولی حالا چرا و تا هستم ای رفیق، ندانی که کیستم و امشب ای ماه به درد دل من تسکینی و یار و همسر نگرفتم که گرو بود سرم ) تا منظومه های درخشانی از نوع هذیان دل و دو مرغ بهشتی و افسانه شب که بیشتر نظر ناقدان ادب و نکته سنجان تاریخ تحول شعر فارسی را جلب می کند و نمی توان دگرگونیهای شعر صد سال اخیر را بی تجزیه و تحلیل این گونه شعرها، به درستی، مورد بررسی قرار داد تا شعرهای کاملاً نو ی از نوع ای وای مادرم و نقاش .

شهریار، بزرگ ترین شاعر رمانتیک زبان فارسی شهریار از مادر رمانتیک زاده شده بود.

او همه عمر در خیال زیست و با تخیل شاعرانه خویش، ما را به فضاهایی برد که دیگر شاعران هم عصر او، با آن فضاها غالباً بیگانه بودند.

شهریار، بزرگترین شاعر رمانتیک زبان فارسی است.

سایه می گفت یک روز که بر طبق رسم همه روزه، در سالهای قبل از کودتای 1332 نزد شهریار رفتم، گفت: سایه جان! دیشب داشتم خفه می شدم.

مادرم آمد مرا از خفه شدن نجات داد.

گفتم: چرا؟ گفت: داشتم شعر سنفونی دریا را می سرودم و به دریا می اندیشیدم، آب آمد و من در میان امواج طوفانی دریا دست و پا می زدم و چون شنا بلند نبودم، داشتم خفه می شدم که مادرم به بالای سرم آمد و مرا از غرق شدن نجات داد؛ اگر نه الان جسدم را ـ که از آب گرفته بودند و باد کرده بود ـ می دیدی! سایه می گفت: شهریار این حرفها را وقتی می زد که هنوز دریا را در عمر خویش، از نزدیک ندیده بود و در تهران اقامت داشت، در منزلی که در کوچه پشت مجلس شورای ملی اجاره کرده بود و با مادرش زندگی می کرد.

هنوز مجرد بود.

همه عمر عاشق حافظ بود شهریار همه عمر عاشق حافظ بود و کدام شاعر فارسی زبان هست که عاشق حافظ نباشد؟ اما در چند قرن اخیر یکی از دو سه شاعری که بیش از همه شیفته حافظ بوده، شهریار است.

دست کم هیچ شاعری با شعرش نتوانسته است این مایه ارادت به حافظ را به ما نشان دهد.

بسیار طبیعی است که با این پایه از ارادت به حافظ، بسیاری از غزل های شهریار، به لحاظ وزن و قافیه، شبیه غزل های حافظ باشند، اما این امر به خودی خود شیفتگی واقعی او را به حافظ نشان نمی دهد؛ شاید شاعران دیگری هم باشند که دیوان حافظ را طابق النعل بالنعل جواب گفته باشند، از الا یا ایها الساقی تا می خواه و گل افشان کن.

این کار به خودی خود نشانه ای از دلبستگی عمیق آن شاعران به حافظ نیست، هر کدام از مقلدان حافظ در طول قرون و اعصار این امتیاز را دارند؛ شهریار در اینجا مقامی فراتر از دیگران دارد.

رقیبان شهریار تا زنده بودند، نفهمیدند من چون از زبان ترکی تقریباً بی اطلاعم، به خودم حق نمی دهم که بگویم این فرمول، یعنی این اصل جمال شناسی حتی در شعرهای ترکی او، مثل حیدر بابایه سلام هم جریان دارد، ولی یقین دارم که چون آن شعرها هم از ذهن او تراویده است، باید براساس همین جمال شناسی شکل گرفته باشد.

 رقیبان شهریار تا زنده بودند، نفهمیدند و بعد از مرگشان مقایسه تیراژ شعرهایشان با تیراژ شعر شهریار" ـ که نسبت یک به صد است ـ دست کم به طرفداران آنان، این حقیقت را با محاسبات آماری و با عدد و رقم ثابت کرد.

شهریار نیز مانند بهار، از آنهایی بود که تا آخرین سالهای عمر، شعله می کشید و مثل بعضی از شاعران که در یک دوره معین اوج می گیرند و بعد به تکرار خود می پردازند، نبود.

بی گمان شاهکارهای او در هشتاد و چند سال عمر ـ که نزدیک به شصت سال تمام وقت شاعر زیست و به شاعری پرداخت ـ متعلق به نیمه اول این شصت سال است؛ ولی در نیمه دوم نیز شعله های بلند کم نداشت.

تمام وقت در خدمت شعر زیست در میان دانه های درشت شعر قرن ما، بهار شصت و چهار سال زندگی کرد (یعنی بیست سالی کمتر از شهریار) و در همان شصت و چهار سال، نیمی از عمرش به سیاست و روزنامه نویسی و نمایندگی مجلس و تبعید و زندان و نیز استادی دانشگاه و تحقیق و تتبع گذشت که دستاوردهای او در دو قلمرو سیاست و تحقیق نیز خیره کننده و حیرت آور است.

ایرج پنجاه و یک سال زیست و بیشترین بخش عمرش به کارهای جنبی سپری شد.

  بخشی از عمر شصت و دو ساله اش را پر کرد.

سپهری میان نقاشی و شعر در نوسان بود؛ تنها شهریار بود که همه عمر هشتاد و چهار ساله اش را ـ به جز بخشی از سالیان مدرسه ـ تمام وقت در خدمت شعر زیست؛ حتی نیما هم در این امر، به پای شهریار نمی رسد، زیرا مقداری از عمر خود را به معلمی و عضویت در اداره نگارش وزارت فرهنگ گذرانید و تا آخر عمر نیز بی ارتباط با آن اداره نبود.

با در نظر گرفتن طول عمر شهریار در قیاس با این بزرگان، این درجه از تمام وقت شاعر بودن که نصیب او شد، نصیب هیچ کدام از دانه های درشت شعر فارسی در قرن حاضر نشد.

همین امر سبب شد که او، زلال خلوت رمانتیک خویش را، هیچ گاه به واقعیت های بیرونی نیالاید و در جهان خیالی خویش به خلاقیت هنری بپردازد.

به همین دلیل و به دلیل نمونه های درخشانی از هنرش، او را باید بزرگترین مظهر رمانتیسم در شعر فارسی به حساب آورد؛ گوینده هذیان دل و دو مرغ بهشتی و افسانه شب و در جستجوی پدر و سرود آبشار و ای وای مادرم و نقاش و سنفونی دریا و چندین منظومه دیگر.

اگر روزی بخواهند برای مکتب رمانتیسم در ادبیات فارسی نماینده کامل عیاری انتخاب کنند، تصور نمی کنم شاعری شایسته تر از شهریار بتوان یافت.


کلید واژه ها: شهریار - شاعران - واقعی - روزنامه ها - شهرستان ها - شعر فارسی - گوشه - میان - هایی - شهرستان - رمانتیک - مطبوعات - روزنامه - بیگانه - افسانه - داستان - شهریور - قصه ها - تهران - گسترش - فارسی - متنوع - شفیعی - زندگی - خطابه - پایان - علاقه - نمونه - همراه - حوادث

آخرین اخبار سرویس:
همکاری موزه های آستان قدس رضوی و لوور پاریس در جهت ارتقای نیروی انسانی

بغض امان پوریا پورسرخ را برید/ عکس

استایل الناز حبیبی با مو های بلوند در کنار دوستش + عکس

انتخاب هیأت امنای جدید در بنیاد سینمایی فارابی نشان از رویکرد اقتصادی تازه

عکس دو نفره بهنوش طباطبایی و دوستش

جشنواره موسیقی نواحی از امروز آغاز می شود

(عکس) واکنش مریم امیرجلالی به یک شایعه عجیب درباره او و علی دایی!

پخشِ یادگاری فتحعلی اویسی در آخر هفته تلویزیون

آخر هفته چه فیلم هایی از تلویزیون پخش می شود؟

داستان های بی شناسنامه

مرجانه گلچین به سوگ مادرش نشست + عکس

جشنواره کماچ زرندی برگزار می شود

چرا پخش سریال جاسوسی تلویزیون به تعویق افتاد؟

بهنوش بختیاری چادری شد /عکس

عکس/ بهرام رادان کابوی شد!

مریل استریپ بازیگر سریالی برای اپل شد

بررسی کتاب «نخل و نارنج» در مجله تلویزیونی چراغ مطالعه

عکسی از یکتا ناصر در نیسان آبی

برترین سریال های قرن 21 به انتخاب بی بی سی

ویدئو: علیرضا قربانی برای درخت گردو خواند

عکس روز| ضدعفونی کردن سینما

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 29 مهر 1400

سریال «نون خ» روی آنتن آی فیلم می رود

آخرین وضعیت مهران غفوریان از زبان بردارش + فیلم

دغدغه مشترک تهیه کنندگان و نهاد تنظیم گر در حفاظت از خانواده

«آرزو غفوریان» همسر مهران غفوریان کیست؟

عکس/تیپ خز یکتا ناصر و بهناز جعفری

«نمایش سیگار در سریال زخم کاری اشتباه بود»

«عادت» به جشنواره اسپانیایی راه یافت

تهیه کنندگان سریال ها در ساترا

برگزاری سومین نمایشگاه حجاب، مد و لباس «ضحی»

بازدید ارزیاب یونسکو از کاروانسرای «چمشک» پلدختر

کافه گردی مژده لواسانی + عکس

لاکچری بازی «آقای بازیگر» و همسر جوان دومش+ عکس

نکات حقوقی مهم

اگر فیلم مصلحت توقیف نیست، پس چرا اکران نمی شود؟

گزارش تصویری نمایشگاه آثار خوشنویسان ایرانی در لاهور

«ایرانیانِ» آیسخولوس با کارگردانی کورش بهادری، به صحنه خواهد آمد

نقش فناوری در احیای میراث فرهنگی

تهیه کننده زخم کاری: نمایش سیگار در این سریال اشتباه بود

زمان پخش سریال کمدی «جناب عالی»+ اسامی بازیگران

توسعه پایدار در روستاها بدون فرهنگ ابتر خواهد بود

لزوم درجه بندی کیفی نمایش های روی صحنه/ بروز و ظهور پدیده ای به نام تئاترهای خانوادگی

فیلم انگلیسی حرف زدن سحر دولتشاهی

نشست نقد و بررسی فیلم کوتاه داستانی «بچه خور» در کلاب هاوس

هنرستان های هنرهای زیبای دخترانه و پسرانه در تمام استان ها راه اندازی می شود

یادداشت آرش ظلی پور برای مهران غفوریان

مرجان گلچین عزادار شد

ژاپن روی موج وحشت؛ لحظه فوران آتشفشان آسو + فیلم

افتتاح مجموعه ورزشی فولاد آلیاژی در یزد +فیلم

تیر «اصغر فرهادی» به هدف نزدیک شد!

آلبوم موسیقی «قاب عکس کهنه» با شعری از هوشنگ ابتهاج به بازار آمد

سپر فناوری در برابر تخریب آثار تاریخی/ میراث فرهنگی کشور در دنیای دیجیتال احیا می شود

فیلم های سینمایی و تلویزیونی آخر هفته تلویزیون | 29 و 30 مهر

شب شعر و موسیقی آسمان در آینه در بجنورد

مرجانه گلچین عزادار شد+ عکس

غفلت هایی که سال ها موجب گرفتاریمان می شود+فیلم

نیکی کریمی بیمار است !؟ / چهره زار نیکی

پیام جالب آزیتا ترکاشوند به سارق جواهراتش + فیلم

ممیزی بدون حساب و کتاب؛ مشکل اصلی تهیه کنندگان با ساترا

زمان پخش سریال قورباغه2

عکس سلفی نرگس محمدی و فریبا نادری در پشت صحنه فیلم

زن جواد عزتی از چاقی در حال ترکیدن است ! / عکس دیده نشده

نمایشگر تالار وحدت رونمایی شد

«فرشته حسینی» نیازمند کمک شد/ عکس

چرا سریال «بازی مرکب» جهانی شد؟ | تحلیل درباره فصل دوم سریال کره ای

مشهورات بی اعتبار برگزیده کتاب سال جوانان شد

ویدئو | آرزوی مرجانه گلچین وقتی 23 ساله بود

پیگیری مشکلات منطقه کوی طاهر اهواز + فیلم

مرجانه گلچین عزادار شد

استایل پاییزی شهره سلطانی+ عکس

تمجید سفیر کرواسی از شاعران ایرانی

حضور پررنگ خوزستان در جشنواره موسیقی نواحی کشور

رضا یزدانی؛ خواننده، بازیگر یا کشتی گیر؟

بهاره کیان افشار در لباس عروس + عکس

اشتغال و درآمدزایی کارآفرین گلخانه دار در بهبهان + فیلم

برق رسانی به روستای بنه گه سردشت دزفول +فیلم

سکته مهران غفوریان و شایعات اتاق عمل

زمان پخش فیلم سینمایی مصلحت؟

10 سال زندان و 84 ضربه شلاق برای بازیگر زن ایرانی +فیلم

شهید بهنام محمدی الگوی نوجوانان و یکی از قهرمانان دفاع مقدس + فیلم

تولید محتوای دیجیتال گردشگری، وجه تمایز بین تجارت قرن گذشته و امروز است

(ویدئو) آرزوی مرجانه گلچین وقتی 23 ساله بود

دومین جشنواره موسیقی خانقاهی برگزار می شود

رمان جدید رولینگ پرفروش شد

داستان نمایش افسانه قلیدون تشریح شد

واکنش تهیه کننده «زخم کاری» به نمایش بیش از حد سیگار

مرجانه گلچین عزادار شد

بهنوش بختیاری زیر چادر رنگی+عکس

شقایق دهقان 20 سال قبل + عکس

اثرات اربعین بر موهای چتری نفیسه روشن+عکس

سریال 100 قسمتی «بی همگان» نیمه آبان کلید می خورد

داوری آثار بانوان قصه گوی یزدی در جشنواره بین المللی قصه گویی

راهیابی 3 اثر از شهرکرد به مرحله نهایی جشنواره بین المللی سیمرغ

استوری به مناسبت هفته وحدت و میلاد حضرت محمد(ص)+ فیلم

بام ایران میزبان جشنواره موسیقی محلی مناطق زاگرس نشین کشور

«آپارات» به 2 جشنواره آمریکایی می رود

فراخوان ارائه آثار رشتی دوزی در موزه کلاه فرنگی رشت

«انتظار از دیدگاه شیعه» نشانه های ظهور امام زمان (عج) را بیان می کند

مریل استریپ بازیگر سریالی برای اپل شد

شهریار تا پایان عمر، شعله کشید/رقیبان شهریار تا زنده بودند، نفهمیدند

شهریار تا پایان عمر، شعله کشید/رقیبان شهریار تا زنده بودند، نفهمیدند