مطالب مرتبط:
ایرج راد: برگشت خوردن بودجه تولید تئاتر در این شرایط سخت، تاسف بار است
بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی
تصمیم گیری برای حضور دانش آموزان در مدارس به اولیاء و مدیران واگذار خواهد شد
جان باختن 5 نفر در لرستان بر اثر ابتلا به کرونا
برتری یاران حیدری راد در نخستین بازی لیگ هندبال قهرمانان اروپا
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 13:402021-09-17اقتصادي

ایرج راد: تئاتری ها از جان خود گذشتند و مدیران تماشا کردند!


در حالی که مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، سیاست یک بام و دو هوا را در باز بودن سالن های خصوصی و بسته بودن تالارهای دولتی در پیش گرفته اند، ایرج راد از هزینه نشدن بودجه مصوبِ حمایت از تولید و نرسیدن آن به دست اهالی تئاتر، - تاسف می خورد.

مهدی یاورمنش: کرونا 19 ماه است در ایران ریشه دوانده، تا کنون شش بار اوج گرفته و ده ها هزار نفر از هم میهن های ما را به کام مرگ کشانده است.

کرونا، جدا از زیان وارده به جان و روان مردم کشورمان، اقتصاد و زندگی آن ها را هم هدف گرفته و سفره های کوچک شده از تحریم ها را، کوچک تر کرده است.

زیانِ ویروس کووید19 به همه کارها و شغل ها، یکسان نیست؛ برخی را کامل تعطیل کرده و تعدادی دیگر را به پایین تر از حد فعالیت رسانده است.

بر این اساس، در پهنه هنرها، تئاتر، بدترین آسیب را از کرونا دیده و فعالیت هایش به نسبت پیش از همه گیری، 85 درصد کاهش یافته است".

خیلی بخواهیم خودمانی صحبت کنیم، تئاتر کشور به خاک سیاه نشسته است.

جشنواره ها در هر شرایط برگزار شوند ولی تئاترها تعطیل باشند در این شرایط سخت کرونایی، مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، تنها کاری که کردند، برگزاری جشنوارهِ پشت جشنوارهِ بود و توجیه شان هم این بود که اگر چنین نکنند، بودجه این بخش را نمی توانند جای دیگر خرج کنند (بگذریم که بسیاری از مدیران نمایش کشور، جدا از حقوق ثابت شان، همیشه قاچی بزرگ از کیک بودجه جشنواره ها را هم نوش جان می کنند).

اینک همین بزرگواران نمی آیند توضیح دهند، چرا با بودجه چند ده میلیارد تومانی که زیر فصل حمایت از تولید نمایش است، به یاری هنرمندانی که تن به دریای خطرناک اجرا در شرایط کرونایی زدند، نیامدند؟ قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، 10 روز پیش، اعلام کرد پیشنهاد از سرگیری فعالیت سالن های دولتی تئاتر را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه داده و پیگیر آن است .

ولی ایشان توضیح نداد اگر باز شدن تالارهای زیر نظر اداره کل هنرهای نمایشی نیاز به اجازه مخصوص دارد، چرا سالن های خصوصی تئاتر، فعال هستند و اجراهایی را روی صحنه می برند؟ مگر کرونا بین سالن دولتی و خصوصی تفاوتی قائل است؟ مگر می شود در یک پهنه هنری چون تئاتر، یک بام باشد و دو هوا؟ اتفاقا، این سالن های دولتی هستند که به دلیل بزرگی، بلند بودن سقف ها و امکانات تهویه بهتر و داشتن صندلی های بیشتر، وضعیت و امکانات بهتری برای اجرا در شرایط کرونایی دارند.

همچنین سالن های دولتی، کارمندهای حقوق بگیر ثابت دارند، پول آب و برق و گازشان را بودجه عمومی می دهد و از این جهت هم، باز شدن شان، باری بر دوش هزینه های اداره کل هنرهای نمایشی نمی گذاشت.

ولی به نظر می آید مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، ترجیح دادند سری را که درد نمی کند دستمال نبندند و با بستن درهای سالن های دولتی، خیال شان و کارشان را راحت و آسوده کنند.

برای بررسی و تحلیل موارد بالا، به سراغ ایرج راد، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون و سینما رفتیم و نظر او را جویا شدیم؛ به ویژه که با توجه به ریاستش بر هیات مدیره خانه تئاتر، از نظر صنفی، بهترین فرد برای ابراز نظر در این باره است.

هنرمندانی که فداکاری می کنند ایرج راد درباره هنرمندانی که در این شرایط دست از تئاتر نکشیده و همچنان در حال کار هستند، می گوید: دوستانی که این روزها نمایش روی صحنه می برند، دارند از خودگذشتگی می کنند.

چون در کار تئاتر، چه روی صحنه یا پشت صحنه، نمی شود فاصله اجتماعی را رعایت کرد و ماسک زد.

بازیگران حتی در هنگام گریم هم در خطر انتقال ویروس هستند، چون فاصله گریمور با بازیگر کم است و وسایل چهره پردازی هم شخصی نیست و برای همه استفاده می شود.

در یک کلام بگویم که در تولید تئاتر، نمی شود پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد.

یعنی کسی که در این شرایط در حال کار تئاتر است، دارد فداکاری می کند و خودش را به خطر می اندازد.

او سپس به وظیفه مدیران در حمایت از این تلاش و کار هنرمندان می پردازد و تاکید می کند: اینک برای پشتیبانی از این هنرمندان که ریسک کرده و خطر را به جان خریده اند، مدیران باید با همه امکانات به میدان بیایند.

اول از همه، سالن های دولتی با شرایط و امکانات خوب در اختیار هنرمندان قرار بگیرد که متاسفانه این طوری نشده است.

رییس هیات مدیره خانه تئاتر ادامه می دهد: حتی تا پیش از تیر ماه که سالن ها باز بودند، قرار بود اداره کل هنرهای نمایشی، کمک هزینه ای برای خالی ماندن 50 درصد صندلی ها پرداخت کند که نمی دانم چرا انجام نشده است.

راد تاکید می کند: در شرایط کرونایی، همه موارد بازدارنده پیشین از جمله کسر 20 درصد از فروش و گرفتن مالیات هم باید حذف شوند.

بودجه و کار اصلی اداره کل هنرهای نمایشی، حمایت از تولید است این بازیگر پیشکسوت، درباره وضعیت سالن های تئاتر در این شرایط کرونایی می گوید: خصوصی ها هم هزینه های خاص خود را دارند و نمی توانند مجانی، سالن را در اختیار گروه ها قرار دهند.

امیدوارم سالن های دولتی هم با یک برنامه مسنجم باز شوند و حمایت های مالی وعده داده شده هم صورت بگیرد.

ایرج راد درباره هزینه های سنگین اجرای تئاتر توضیح می دهد: به صحنه بردن یک کار، چند ماه تمرین می خواهد، ساخت دکور دارد، طراحی بروشور و پوستر هم هست و .

که همه هزینه بَر است، آن هم در این شرایط که سالن ها قرار است با ظرفیت نیم یا یک سوم صندلی ها باز باشند و درآمد بلیت فروشی به شدت کاهش می یابد.

او می افزاید: برای همین، باید کمک های مادی به هنرمندان صورت بگیرد که بودجه اش هم هست.

در اصل، بیشتر بودجه تئاتر کشور، برای تولید و پشتیبانی از آن است که اگر سالن ها تعطیل باشند، این بودجه برگشت می خورد که در دوره ای که هنرمندان نمایشی تنگدست تر از هر وقت دیگر هستند، بسیار تاسف بار است.

رییس هیات مدیره خانه تئاتر، در همین زمینه می پرسد: در چند ماه گذشته این کمک های مالی انجام نشد، چون اجراها تداوم نداشتند.

خب کسی فکر کرد جوانان تحصیل کرده ای که کارشان تئاتر است و حاضر به ریسک کردن روی صحنه رفتن هم هست، برای چرخاندن زندگی اش چه باید بکنند؟ او خودش بی درنگ، پاسخِ پرسش خود را می دهد: چه ایراد داشت سالن های دولتی درشان را برای هنرمندانی که ریسک و فدکاری می کنند، باز می کردند؛ حتی اگر تنها مجبور بودند اجازه دهند یک سوم صندلی ها پُر شوند.

در این صورت، آن بودجه چند ده میلیاردی برای تولید، می توانست کمک کننده باشد و بخشی از زندگی هنرمندان تئاتر را که جایی دیگر کار نمی کنند، تامین کند.

تا کِی هنرمندان تئاتر، از جیب خودشان خرج کنند؟ این بازیگر تئاتر و سینما، در ادامه، مسئله ای دیگر را مطرح می کند: چرا برخی توقع دارند هنرمندان تئاتر باید از جیب خودشان برای کارشان، خرج هم بکنند؟ قبلا شاید کاری دیگر بود و می توانستند، ولی الان همه کارها خوابیده است.

از سوی دیگر، بسیاری از تئاتری ها، راهی به سینما و تلویزیون ندارند که فکر کنید از راه دیگر درآمدی کسب می کنند.

آن ها هستند و همین صحنه تئاتر که متاسفانه با کرونا کوچک و کوچک تر شد و مدیران هم نتوانستند کاری برای رفع تنگناهای پیش آمده انجام دهند.

با این حال، ایرج راد به آینده نزدیک خوشبین است و می گوید: در دو سه ماه آینده، فکر کنم شرایط بهتر خواهد شد.

واکسیناسیون عمومی در حال سرعت گرفتن است و همان طور که در خبری خواندم، می توان با شرط تزریق دو دوز واکسن، درهای سالن های سینما و تئاتر را به روی مخاطبان بیشتری باز کرد که تماشاگران با آسودگی خیال پای اجراها بنشینند.

هنرمندان هم وقتی دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند، شرایط بهتری و امن تری برای کار دارند.

با توجه به این که در 19 ماه گذشته، اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اراده و تلاشی از خود برای بهبود وضعیت کار و معیشت تئاتری ها انجام نداده اند، باید به انتظار نشست و دید آیا خوشبینی ایرج راد، درست از کار درمی آید؟ 5757
کلید واژه ها: ایرج راد - کرونا - یک بام و دو هوا - حمایت از تولید - فعالیت - مدیران - ایرج - زیان - کوچک - اداره کل - تحریم ها - در ایران - کوچک تر - اقتصاد - کووید19 - به جان - تولید - اهالی - هزینه - ویروس - اداره - خصوصی - زندگی - دولتی - کارها - حمایت - سیاست - ایران - تحریم - تعطیل

آخرین اخبار سرویس:
جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 29 مهر 1400

بزرگترین چالش اپلیکیشن های مدیریت مالی شخصی| رصد دخل و خرج فردی در فرهنگ ایران جایی ندارد

امکان جایگزینی مسکن مهر و اقدام ملی با طرح جهش مسکن وجود دارد؟

شرایط ثبت نام ایران خودرو 29 مهر 1400/ لینک ثبت نام و قیمت ایران خودرو

متولیان قرآنی فقط به دنبال افزایش کمی مؤسسات نباشند

از کارت اعتباری سهام عدالت چه خبر؟!

حرکت زشت محمدرضا گلزار در باشگاه دردسر ساز شد / ویدئو منشوری

پرورش کروکودیل اولویت سازمان شیلات نیست/ تعداد استان های پرورش دهنده به 5 افزایش یافت/ برای فرآوری گوشت کروکودیل برنامه داریم

روزنامه های پنجشنبه، 29 مهر 1400

اما و اگرهای رسیدن به تیراژ تولید 3 میلیون خودرو در 1404

نحوه ثبت نام مسکن جهش تولید مسکن در مهر 1400+ سایت ثبت نام و جزییات

تجمع کارگران معترض اردبیلی در آستانه سفر رییس جمهور

کدام سهامداران منتظر واریز سود نقدی باشند؟

عبور استاندار ایلام از وضعیت قرمز کرونا/ تزریق دوز اول واکسن به 75 درصد شهروندان

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 29 مهر 1400

تفکر ضد تولید در اردبیل| تولیدکنندگان حامی ندارند

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز پنجشنبه 29 مهر 1400

تمام کارکنان ادارات باید سر کار خود حاضر شوند

طلای سرخ گلستان در وضعیت قرمز | «خام فروشی» زعفران کاران را به تنگ آورد

از «حمله مردم به بانک انگلیس در تبریز» تا «ریزش سنگین سکه و دلار»

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/07/29

ببینید | کنایه سپند امیر سلیمانی به طرح صیانت از فضای مجازی

چالش های صنعت فولاد در مسیر تولید

بذر تردید در زمین کشاورزان؛ قزوین، آب برای کشت پاییزه ندارد

دامداران توان صادرات را ندارد/ هنوز شیوه نامه جدید ابلاغ نشده است/ صنعت دامداری در شرایط رکود قرار دارد

ثبت نام وام ضروری بازنشستگان آبان 1400+ مبلغ وام، اقساط و سامانه ثبت نام

چراغ سبز یونسکو به جهانی شدن دو کاروانسرا در همدان| اقتصاد گردشگری روستایی احیا می شود

قیمت بیت کوین، امروز 1400/07/29

قیمت روز گوشی موبایل در 29 مهر 1400

زنگ خطر موج ششم کرونا در پاییز

چه مدارکی برای ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن نیاز است؟

شانس در خانه مو سفیدان را زد/ وام 12 میلیونی «ضروری» از آبان برای بازنشستگان +جزییات

متولیان قرآنی فقط به دنبال افزایش کمی مؤسسات قرآن نباشند / لزوم توجه به کیفیت مؤسسات

خشم اژدها برای «تتلیتی ها» بخاطر دلار/ سلطان مارو دور ننداز!

857 شرکت دانش بنیان تسهیلات بانکی دریافت کردند

نگاهی به متغیرهای اقتصادی

آخرین خبر درباره کارت اعتباری سهام عدالت+ جزییات

آخرین قیمت خودرو امروز 29 مهر 1400 + جدول

شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد+ جزییات

ریزش 10 هزار تومانی تسه/ هیجان وام مسکن نیم میلیاردی فروکش کرد

اشتباهاتی که در هنگام خرید موادغذایی مرتکب می شویم

به واکسن سازان ایرانی وعده پیش خرید داده شده بود؟

استخدام فروشنده جای خواب خورد و خوراک وحقوق

جزییات افزایش وام ضروری بازنشستگان کشوری+ شرایط

استخدام کارمند بخش فروش اینترنتی، کارشناس CRM، کارگر انبار، کارشناس تغذیه

رویکرد گل گهر، ارزش آفرین است

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام 4 میلیون مسکن کدامند؟

حقوق بازنشستگی زودتر از موعد پرداخت شد/ واریز حقوق 1/5 میلیون بازنشسته از چهارشنبه

قیمت انواع چراغ خواب در بازار +جدول

استخدام صندوقدار حرفه ای با بیمه و اضافه کار در مجموعه طلای آبشده ی کاوه

بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

«پورشه» کارکرده چند؟/ با 8 میلیارد پورشه دست دوم بخریم؟

زخم زباله گردی بر تن شهر/ برای مدیریت پسماندها چه باید کرد؟

علت کاهش میل جنسی در زنان چیست و چه وقت باید نگران شد؟

مسکن ملی را می توان فروخت؟/ فروش مسکن با طرح ملی ممنوع شد

تنظیم بازار و نظارت جدی بر قیمت ها در دستور کار 3 وزارتخانه/ کوک شده در واشنگتن

قیمت انواع شکلات در بازار +جدول

هیچ کمبودی برای حمل کالا در دریای خزر نداریم

شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد

بالاخره بیت کوین رکورد تاریخی را شکست/ رشد ناگهانی و شوکه کننده بیت کوین +جزییات

ذوب آهن اصفهان در اینوماین به دنبال همگرایی صنعت و پژوهش

یارانه 300 هزار تومانی از آذر واریز می شود / کارت اعتباری 200 هزاری رییسی در راه است

صدور 156 پروانه کاربرد علامت استاندارد در خراسان رضوی طی سال جاری 

قیمت انواع جامدادی در بازار +جدول

سازمان ملل: تولید سوخت فسیلی در دهه آینده دو برابر می شود

جبران «کسری تراز عملیاتی» بودجه بدون خلق پول

تزریق همزمان واکسن آنفلوانزا و کرونا چگونه است؟ + جزییات

تلاقی مصلحت ملت و دولت /کارگران ناتوان در خرید اقلام اساسی /قهر تجار با دولت /پیشخوان

کاهش صادرات سنگ آهن برزیل

وعده افتتاح چهار خطه کوهدشت - خرم آباد در نیمه اول سال آینده

راننده جهت سرویس شرکت

قیمت انواع آبگرمکن در بازار+جدول

تشدید گشت های سیار بازرسان در بازار

ادامه واردات واکسن سینوفارم به کشور

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو امروز 29 مهر 1400 + لینک ثبت نام ایران خودرو

تولید بیش از 143 هزار تن کاتد مس در 6ماه

رییس سازمان حمایت:ثبات نسبی در قیمت ها حاصل شده است

شرایط تحقق طرح جهش تولید مسکن چیست؟

تامین کالا در آمریکا رو به زوال است

فراوانی عرضه «رهن کامل» در مناطق 7 و 12

آگهی استخدام با حقوق رویایی؛ نظافت قصر ملکه انگلیس هفته ای 15هزار دلار

600 هزار میلیارد تومان از منابع ارزی به جیب دلالان رفت| رگه های نفوذ لابی واردات به دولت جدید

چرا کیش به مالدیو تبدیل نشد؟

تصمیم گیری درباره اصلاح ساختار بازار خودرو در جلسه سران قوا

تولیدکنندگان تایر ظرف 48 ساعت مستندات ارائه کنند

آخرین خبر درباره کارت اعتباری سهام عدالت

تکذیب افزایش قیمت بنزین

بازارچه در موزه فرش؟

بازار جهانی نفت امروز چهارشنبه 28 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز چهارشنبه 28 مهر

بازگشایی بازار مرکزی تاریخی هنگ کنگ

(ویدئو) مرغ 31 هزار تومان شد

از کمک بانکها محرومیم؛ وامهای تبصره ای برای «تولید» ضرورت دارد| سایه تحریم ها روی صنعت لوازم خانگی

تولیدکنندگان تایر ظرف 48 ساعت مستندات ارائه کنند

قیمت آپارتمان در تهران+ جدول

پروژه های نیمه تمام و راکد دورود مورد بررسی قرار گرفتند

یارانه 250 هزار تومانی محقق می شود؟

سوند و کاتتر کیفیت بالا- قیمت مناسب/برانکارد

واردات 11 میلیون و 900 هزار تن کالای اساسی به کشور

رشد 58 درصدی اختصاص تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی

ایرج راد: تئاتری ها از جان خود گذشتند و مدیران تماشا کردند!

ایرج راد: تئاتری ها از جان خود گذشتند و مدیران تماشا کردند!