مطالب مرتبط:
شورای همکاری خلیج فارس: ما هم باید در مذاکرات هسته ای ایران حضور داشته باشیم
شورای همکاری خلیج فارس: ما هم باید در مذاکرات هسته ای ایران حضور داشته باشیم
شورای همکاری خلیج فارس: ما هم باید در مذاکرات هسته ای ایران حضور داشته باشیم
بیانیه پر از اتهام شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران
اتهام زنی کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 12:402021-09-17بين الملل

شورای همکاری خلیج فارس: در پرونده هسته ای ایران همکاری می کنیم


وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه پایانی خود به موضوعات متعددی اشاره کردند که ایران یکی از این موضوعات بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا"، وزیران خارجه کشورهای شورای خلیج فارس، پس از برگزاری نشست خود در ریاض، بیانیه ای صادر کرد.

وزیران خارجه کشورهای شورای خلیج فارس بر ضرورت تقویت اقدام مشترک میان خود تاکید کردند و حمایت خود را از میزبانی امارات از نمایشگاه 2020 که در اکتبر 2021 برگزار می شود، و نیز میزبانی امارات از نشست آب و هوایی در سال 2023 اعلام کردند.

آنها تلاش های کمیته همکاری صنعتی و کمیته مقابله با اقدامات زیان بار در تجارت بین المللی در زمینه حمایت و مصون نگه داشتن بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس و صنایع ملی این کشورها از اقدامات زیان بار را مورد تمجید قرار دادند.

در این بیانیه همچنین مواضع این شورا در زمینه تروریسم و ریشه کنی همه انواع خشونت و پایبندی کشورهای عضو در زمینه مبارزه با داعش و حمایت از تلاش های بین المللی در زمینه مبارزه با گروه های تروریستی تاکید شد.

وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس همچنین از جامعه جهانی خواست که به مسئولیت در قبال حفظ امنیت و ثبات تجارت جهانی و امدادرسانی نفتی و نیز حفظ ثبات و منطقه عمل کند و موضع این کشورها را در حمایت سلامت و امنیت حمل و نقل دریایی و مخالفت با هرگونه اختلال در روند حرکت کشتی ها و نفتکش ها دانست.

در بیانیه وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ادعا شده است: حملات شبه نظامیان حوثی به عربستان که شامل 380 موشک بالستیک، 700 پهپاد، 200 مین دریایی، 80 قایق بمب گذاری شده محکوم است.

ادامه حمایت ایران از گروه های تروریستی که امنیت منطقه را تهدید می کنند، محکوم است.

وزیران خارجه کشورهای حوزه خلیج فارس درباره جزایر سه گانه هم ادعاهای خود را تکرار کردند.

درباره فلسطین هم در این بیانیه از حمایت از فلسطین دم زده شد و بر تشکیل کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی و تضمین حقوق آوارگان بر اساس طرح صلح عربی و راهکار دو دولتی طبق قطعنامه های مربوطه تاکید شد و از جامعه جهانی خواسته شد که در راستای از سرگیری مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی حرکت کند.

وزیران خارجه کشورهای حوزه خلیج فارس همچنین ادامه شهرک سازی و اقدامات صهیونیست ها علیه ملت فلسطین را محکوم کردند و آن را نقض قانون بین المللی و تهدید کننده صلح و امنیت و ثبات منطقه دانستند و از جامعه جهانی خواستند که موضع قوی در این باره اتخاذ کنند.

در زمینه ایران بر ضرورت پایبندی به مبانی و اصول اساسی مبتنی بر منشور سازمان ملل متحد و میثاق های حقوق بین الملل در مورد روابط بین کشورها، اصول حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی و نیز حل اختلافات از طریق مسالمت آمیز تاکید کرد.

وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ابراز امیدواری کرد که ابراهیم رییسی رییس جمهوری جدید ایران بر اساس اصولی که قبلاً در شورا تصویب و گزارش شده است، نقش مثبتی در زمینه کاهش تنش و ایجاد اعتماد بین شورای همکاری خلیج فارس و ایران داشته باشد.

این شورا همچنین بر ضرورت مشارکت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در مذاکرات هسته ای ایران و همه بحث ها و جلسات منطقه ای و بین المللی که مرتبط با این موضوع و امنیت، ایمنی و ثبات کشورهای منطقه است، تاکید کرد.

در این بیانیه ادعا شده است: مذاکرات مربوط به پرونده هسته ای ایران و هر گفتگوی آتی باید رفتار بی ثبات کننده ایران و برنامه موشکی ایران و سلامت کشتیرانی و تأسیسات نفتی را شامل شود.

در این بیانیه آمده است: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس آمادگی دارد تا به طور جدی و مؤثر با پرونده هسته ای ایران همکاری کند، به نحوی که اهداف و منافع مشترک را در چارچوب سیاست های حسن همجواری و احترام به قطعنامه های سازمان ملل و مشروعیت بین المللی در جهت حفظ امنیت و ثبات منطقه ای و بین الملل تأمین کند.

وزیران خارجه این شورا همچنین مدعی شدند: اقدامات ایران در عمل نکردن به تعهدات خود و غنی سازی اورانیوم بیشتر از حد مجاز برای برنامه صلح آمیز محکوم است و از ایران می خواهیم که از این اقدامات دست بردارد و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد.

در زمینه یمن هم مواضع آن علیه انصارالله یمن و در حمایت از دولت مستعفی عبد ربه منصور بود.

درباره عراق هم وزیران خارجه شورای همکاری در بیانیه پایانی خود بر اهمیت حمایت از انتخابات پارلمانی آتی عراق تاکید کرد.

در این بیانیه از اقدامات کمیته مشترک میان دو طرف و تیم های تخصصی همکاری استقبال و بر اهمیت شراکت با عراق به عنوان اولویت این سازمان تاکید شد.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری در ادامه بر تسریع تلاش ها برای اجرای طرح همکاری مشترک 2019-2024 در زمینه های سیاسی، امنیتی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی، انرژی، جوانان و اتصال خطوط برق تاکید کردند.

شورای مذکور در پایان ضمن تمجید از تلاش های دولت عراق برای برگزاری انتخابات اکتبر، از همه طرف ها خواست برای تضمین برگزاری موفقیت آمیز انتخابات و تحقق امنیت، ثبات، توسعه و رفاه برای مردم عراق همکاری لازم را به عمل آوردند.

شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه خود حمایت خود را از قطعنامه 2107 سال 2013 در زمینه پرونده اسیران و مفقودان و دارایی های کویت اعلام وخواستار همکاری عراق در زمینه پیشرفت این پرونده به ویژه تکمیل روند ترسیم مرز دریایی شد.

در زمینه سوریه هم این بیانیه بر حمایت از تلاش های سازمان ملل در زمینه راهکار سیاسی در سوریه مطابق با قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت و اصول بیانیه ژنو یک تاکید کردند.

درباره سدالنهضه هم بر امنیت آبی سودان و مصر به عنوان بخش جدایی ناپذیر امنیت عربی تاکید و با هرگونه اقدام خدشه دار کننده به حقوق آبی این دو کشور مخالفت شد.

وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس بر حمایت از همه تلاش هایی که به حل پرونده سد النهضه کمک می کند و منافع همه طرف ها را برآورده می کند، تاکید و بر لزوم ادامه مذاکرات به منظور دست یابی به توافق عادلانه و الزام آور مطابق با قوانین بین المللی در اسرع وقت، تاکید شد.

در زمینه تونس هم شورای همکاری خلیج فارس از امنیت و ثبات آن حمایت و اعلام کرد که به رهبران آن برای پشت سر گذاشتن شرایطی که تونس با آن روبرو است، اطمینان وجود دارد.

در این بیانیه از جامعه جهانی خواسته شده است که در کنار تونس در مقابله با چالش های اقتصادی و بهداشتی بایستد.

در زمینه لبنان هم بر امنیت و ثبات آن تاکید شد و از سیاستمداران لبنانی خواست که به مسئولیت خود در برآورده کردن خواسته های ملت لبنان عمل کنند.

درباره لیبی هم بر تحقق امنیت و ثبات در لیبی و تضمین حاکمیت و استقلال آن و تمامیت ارضی و توقف دخالت خارجی در امور داخلی آن و خروج همه نیروهای خارجی و عوامل آنها از اراضی لیبی و نیز برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی که قرار است در 24 دسامبر 2021 برگزار شود، تاکید شد.

درباره افغانستان شورای همکاری خلیج فارس همچنین با اعلام حمایت خود از مردم افغانستان از جامعه بین المللی خواست تا مسئولیت های خود را در رابطه با کمک های بشردوستانه به این کشور به عهده گیرد.

این شورا از همه کشورها خواست از دخالت در امور داخلی افغانستان خودداری کنند.

وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ضمن تاکید بر حمایت از روند صلح در افغانستان و نقش محوری برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس در تسهیل روند تخلیه با هماهنگی طرف های مربوط و طرف های مؤثر در افغانستان و ارائه کمک های انسانی و تسهیل عملیات امداد رسانی از تلاش های قطر در زمینه راه اندازی فرودگاه کابل تقدیر کرد.

وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از همه گروه های افغان خواستند که گفتگو منافع ملی را ارجح بدانند و به زور و تهدید روی نیاورند.

این بیانیه بر اهمیت ادامه مذاکرات به منظور دست یابی به راهکار سیاسی فراگیر تاکید کرد و بر اهمیت استفاده نکردن از اراضی افغانستان از سوی گروهای تروریستی بین المللی یا بهره برداری از اراضی افغانستان در زمینه صدور مواد مخدر تاکید کرده است.

براساس آنچه تسنیم به نقل از اخبار الخلیج آورده، این شورا اعلام کرد که در کنار ملت افغانستان است و اینکه حل بحران به دست خود ملت افغانستان است.


کلید واژه ها: خلیج فارس - شورای همکاری خلیج فارس - شورای همکاری خلیج - کشورها - همکاری - شورای همکاری - کشورهای حوزه خلیج فارس - خلیج - فارس - شورا - شورای - شورای خلیج - پرونده هسته ای ایران - بیانیه - اقدام - خارجه - میزبانی - اقدامات - پرونده هسته ای - بیانیه پایانی - هسته ای ایران - برگزار - امارات - حمایت - ایران - کمیته - بین المللی - آب و هوایی - صنایع ملی - نشست

آخرین اخبار سرویس:
پوتین دستور تعطیلی سراسری روسیه را صادر کرد

تاکید وزرای کشور ایران و ترکیه بر گسترش همکاری ها و مبارزه با تروریسم

جمهوری آذربایجان: هر تهدیدی را پاسخ می دهیم

پوتین روسیه را یک هفته تعطیل کرد

رونمایی اسراییل از بمب پیشرفته خود برای مقابله با ایران

ضعف مدیریت در سومین نشست فرمت مسکو مانع صدور بیانیه مشترک شد

تنش جدید در روابط پاریس _ لندن

آلمان مرزهای خود با لهستان را باز نگه می دارد

هکرها به وب سایت ترامپ هم رحم نکردند!

رایزنی وزیر خارجه سعودی و رابرت مالی درباره پرونده هسته ای ایران

واکنش وزارت خارجه سوریه به اقدام تروریستی امروز در دمشق

واکنش آلمان به تهدید اسراییل علیه ایران: دنبال دیپلماسی با تهران هستیم

جمهوری آذربایجان 5 اسیر ارمنی را آزاد کرد

دور جدیدبرخورد با فعالان دینی در جمهوری آذربایجان

17:56 پاسخ گروسی به سوالی درباره دیدار با رییسی

پایان محدودیت های کرونایی در کویت

محموله جدید واکسن اسپوتنیک فردا وارد کشور می شود

تماس تلفنی بشار اسد با ولیعهد ابوظبی

جزییات انفجار مهیب در ترکیه

بررسی اوضاع سوریه و منطقه محور تماس تلفنی ولیعهد ابوظبی و بشار اسد

نارضایتی مردم آمریکا از بایدن به دلیل افزایش تورم

خواستگاری عجیب، جانِ مرد کانادایی را گرفت!

گفت و گو تلفنی بشار اسد با ولی عهد ابوظبی

سفر رابرت مالی به پایتخت های اروپایی برای رایزنی درباره برجام

محدودیت های کرونایی در کویت پایان یافت

انگلیس، فیس بوک را 50 میلیون پوند جریمه کرد

بشار اسد با ولی عهد ابوظبی تلفنی گفت وگو کرد

777600 دوز واکسن «اسپوتنیک وی» به تهران ارسال می شود

پاسخ گروسی به سوالی درباره درباره دیدار با رییسی

تماس تلفنی ولیعهد ابوظبی و بشار اسد

کاریکاتور/ اسراییل در آینده منطقه جایی ندارد

تماس تلفنی بشار اسد و ولیعهد ابوظبی

تماس تلفنی بشار اسد با ولیعهد ابوظبی

اگر امریکا به برجام و اجرای تعهدات برگردد، اراده ایران برای مذاکره جدی است

«رابرت مالی» به پاریس سفر می کند

روسیه تعطیل شد

رایزنی تلفنی اسد و بن زاید درباره روابط سوریه و امارات و تحولات منطقه

رییس سازمان انرژی اتمی: اگر امریکا به برجام برگردد، اراده ایران برای مذاکره جدی است

یک برداشت خطا از کاهش تحریم های ایران

اقدام فجیع طالبان علیه ورزشکار ملی افغانستان

آزمایش موشکی جدید حماس در نوار غزه

پوتین روسیه را یک هفته تعطیل کرد

آلمان: به دنبال راه حل دیپلماتیک برای مسئله هسته ای ایران هستیم

چه کسی قذافی را کشت؟

سهم وزرای دولت سیزدهم در توییتر و اینستاگرام/ رتبه اول از آن کیست؟

بازداشت یک فرمانده داعشی دیگر در عراق

بازداشت یک فرمانده داعشی دیگر در عراق

پایان محدودیت های کرونایی در کویت

بشار اسد با ولی عهد ابوظبی تلفنی گفت و گو کرد

از فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان نگرانیم/ تعامل صرف نظر از به رسمیت شناختن دولت موقت

تحلیل دستیار وزیر امور خارجه ایران از نشست بی نتیجه فرمت «مسکو»

کشف شمشیر 900 ساله ای که از جنگ های صلیبی به جای مانده +عکس

سفر رابرت مالی به پایتخت های اروپایی درباره برجام

کرونا/ پوتین روسیه را یک هفته تعطیل کرد

رایزنی وزیر خارجه سعودی و رابرت مالی درباره پرونده هسته ای ایران

واکنش آلمان به لفاظی های تهدیدآمیز صهیونیست ها: دنبال دیپلماسی با ایران هستیم

گفت وگوی راب مالی با وزیر خارجه عربستان درخصوص ایران

پوتین، روسیه را یک هفته تعطیل کرد

گفت وگوی راب مالی با وزیر خارجه عربستان درخصوص ایران

شکایت وکلای حقوق بشر بریتانیایی از بن سلمان و بن زاید

طالبان در افغانستان دولت فراگیر تشکل دهد

بیانیه پایانی نشست مسکو؛ طالبان در افغانستان دولت فراگیر تشکل دهد

استخدام فروشنده تحریر با بیمه در انتشارات حوض نقره در تهران

استخدام فروشنده پوشاک با حقوق توافقی و عالی در یک مانتو فروشی در عفیف آباد

انصارالله یمن هم انفجار دمشق را محکوم کرد

ایران با خلف وعده و بی عملی کشورهای مدعی در مذاکرات مواجه شده است

تمرکز اروپایی ها روی برجام است/ تلاش «بورل» برای لغو تحریم ها نتیجه می دهد؟

آخرین سخنان القذافی قبل از مرگش چه بود؟

بیانیه نشست مسکو: ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

اسلامی: درصورت اجرای تعهدات، اراده ایران برای مذاکره جدی است

واکنش آلمان به لفاظی های تهدیدآمیز صهیونیست ها: دنبال دیپلماسی با ایران هستیم

جبهه اقدام اسلامی اردن: دولت با برگزاری جشن میلاد پیامبر (ص) مخالفت کرد

ارسال 777600 دوز واکسن «اسپوتنیک وی» به تهران

طالبان در افغانستان دولت فراگیر تشکل دهد

اگر امریکا به برجام و اجرای تعهدات برگردد، اراده ایران برای مذاکره جدی است

تمرکز اتحادیه اروپا بر مساله بازگشت به مذاکرات هسته ای

رابرت مالی با متحدان اروپایی درخصوص ایران گفت وگو می کند

رییس سازمان انرژی اتمی: اگر امریکا به برجام و اجرای تعهدات برگردد، اراده ایران برای مذاکره جدی است

استخدام فروشنده با حقوق ثابت در یک شرکت معتبر در تهران

مذاکرات برجام| تأکید آلمان بر دیپلماسی با ایران/ رابرت مالی در راه اروپا

چه کسی قذافی را کُشت؟/ کابوس آشفتگی به جای رؤیای دموکراسی

واکنش انصارالله یمن به انفجارهای تروریستی دمشق

بررسی پرونده هسته ای ایران و جنگ یمن در دیدار وزرای خارجه انگلستان و عربستان

بیانیه حزب الله لبنان در پی انفجار امروز در دمشق

ترامپ درحال طراحی یک کودتای آهسته است

زنگ خطر روسیه درباره انتقال تروریست ها به افغانستان

بیانیه حزب الله در خصوص حمله به اتوبوس ارتش سوریه

در دیدار وزیران کشور ایران و ترکیه چه گذشت؟

سانحه هولناک رانندگی در غرب قاهره 19 کشته برجای گذاشت

بسته شدن پایگاه نیروی دریایی آمریکا در مریلند در پی تهدید به بمب گذاری

مذاکرات برجام| تأکید آلمان بر دیپلماسی با ایران/ مالی به اروپا می رود

ترامپ درحال طراحی یک کودتای آهسته است

آزمایش موشکی جدید حماس در نوار غزه

اسلامی در دیدار سفیر اتریش: متهم واقعی در جایگاه مدعی قرار گرفته است

استدلال عجیب زاهدی برای پذیرش کنسرسیوم

کشف ضبط صوتی حاوی آخرین سخنان القذافی

شیخ الازهر برای نخستین بار با آیت الله سیستانی دیدار می کند

ارسال 777600دوز واکسن اسپوتنیک وی به تهران

وعده عجیب طالبان به قربانیان حادثه هتل کابل

عربستان خواستار ملزم کردن اسراییل به خروج از سرزمین های اشغالی شد

شورای همکاری خلیج فارس: در پرونده هسته ای ایران همکاری می کنیم

شورای همکاری خلیج فارس: در پرونده هسته ای ایران همکاری می کنیم