مطالب مرتبط:
اقدامات سازمان حمل ونقل شهرداری آستارا در آستانه سال تحصیلی
معافیت تحصیلی دانشجویان از مهرماه سال جاری به صورت اینترنتی صادر می شود
سال تحصیلی جدید از سوم مهر ماه در استان آغاز می شود
آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) صحنه + عکس
سال تحصیلی مدرسه علمیه ریحانه الرسول(س) یزد آغاز شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 04:002021-09-17دانش

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید


با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از آغاز واکسیناسیون دانشجویان نمی گذرد و تا ترم جدید تنها دوز اول واکسن دانشجویان تزریق خواهد شد، بنا به گفته مسئولان، - ایسنا از وضعیت خوابگاه های دانشگاه های صنعتی گزارش می دهد سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از آغاز واکسیناسیون دانشجویان نمی گذرد و تا ترم جدید تنها دوز اول واکسن دانشجویان تزریق خواهد شد، بنا به گفته مسئولان، ترم آتی مجازی بوده و خوابگاه ها تنها در شرایط خاص و به صورت محدود بازگشایی خواهند شد.

در این میان امیدهایی وجود دارد که با تداوم واکسیناسیون، امکان بازگشایی خوابگاه ها برای نیمسال دوم سال تحصیلی جدید وجود داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، از شواهد و قرائن امر این گونه بر می آید که جامعه دانشگاهی کشور برای دومین سال متوالی، مجددا آموزش مجازی را تجربه خواهد کرد.

ولی تفاوت سال تحصیلی امسال با سال گذشته این است که اکثر دانشجویان کشور تا آغاز سال تحصیلی دوز اول واکسن خود را تزریق می کنند.

این در حالی است که واکسیناسیون دانشجویان در چهار دانشگاه صنعتی برتر کشور یعنی دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز از نیمه شهریورماه آغاز شده و اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها نیز غالبا دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده اند تا شرایط برای بازگشایی دانشگاه ها تسهیل شود.

از گفته های مسئولان دانشگاه ها چنین بر می آید که با توجه به اینکه حفظ سلامت جامعه دانشگاهی در اولویت است، عملا امکان برگزاری حضوری کلاس ها وجود ندارد؛ چرا که ایمنی حاصل از تزریق واکسن حدودا 45روز پس از تزریق دوز دوم حاصل می شود.

بنابراین در ترم پیش رو نیز آموزش به صورت مجازی بوده و به تبع آن امکان استفاده از خوابگاه ها برای دانشجویان مگر در شرایط خاص وجود ندارد.

مسئولین امر نیز شرط استفاده از خوابگاه ها را بازگشت به آموزش حضوری می دانند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به بررسی شرایط استفاده از خوابگاه ها در چهار دانشگاه صنعتی بزرگ کشور از زبان مسئولان این دانشگاه ها پرداخته است.

دانشگاه صنعتی شریف دکتر عمادالدین فاطمی زاده معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه دانشگاه شریف آمادگی های لازم برای بازگشایی خوابگاه ها را دارد، اظهار کرد: تا زمانی که واکسیناسیون دانشجویان در سطح وسیع و فراگیر انجام نشود و همچنین پروتکل های بهداشتی اسکان پس از تزریق واکسن از سوی وزارت بهداشت اعلام نشود، امکان تغییر در ظرفیت اسکان در خوابگاه ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: دانشگاه شریف تنها دارای یک خوابگاه کوچک خودگردان با ظرفیت اندک است و تعرفه مبلغی دریافتی آن مطابق با تعرفه های اعلام شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان است.

دکتر فاطمی زاده افزود: اولویت اسکان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی (نیازمند به امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی) است.

کما اینکه در حال حاضر تعدادی از این دانشجویان با رعایت پروتکل های متناسب با وضعیت جاری در خوابگاه ها ساکن هستند.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر دکتر جواد شکرالله مغانی معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه ترم آتی نیز مجددا مجازی خواهد بود، امکان پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها وجود ندارد.

وی با با بیان اینکه هر زمان که ترم جدید حضوری باشد، ما آمادگی کامل برای پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها را داریم، ادامه داد: ظرفیت خوابگاه های ما حداکثر 4500 نفر است و اگر قرار باشد فقط دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خوابگاه ها حضور یابند، هیچ مشکلی نداریم و در هر اتاق تا 3 نفر دانشجو در اتاق ها مستقر خواهند بود.

مگر اینکه شرایط خاص باشد و در صورت بزرگ بودن اتاق، 4 نفر در یک اتاق اسکان یابند.

معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: البته همه این شرایط و پذیرش دانشجویان منوط بر ارائه آموزش حضوری است.

ولی دانشجویانی که در حال انجام پروژه های تحقیقاتی هستند و کارهای آزمایشگاهی انجام می دهند، امکان استقرار در خوابگاه ها را دارند.

دکتر مغانی با اشاره به مبالغ دریافتی برای استقرار دانشجویان در خوابگاه ها، خاطرنشان کرد: هزینه ای که از دانشجویان بابت خوابگاه دریافت می شود، مطابق با تعرفه صندوق رفاه دانشجویی است.

معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به خوابگاه های متاهلی این دانشگاه افزود: خوابگاه های متاهلی با ظرفیت 80 تا 85 نفر ارائه می شود.

دکتر مغانی با تاکید بر اینکه هیچ کدام از خوابگاه های ما نیاز به بازسازی اساسی ندارد، گفت: در سال جاری، دو بازسازی برای خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر انجام دادیم و در تابستان یک خوابگاه بزرگ نیز به دانشگاه وقف شد که ظرفیت خوابگاه های دانشگاه را 300 تا 350 نفر افزایش می دهد.

دانشگاه علم و صنعت دکتر احد قائمی معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به ایسنا گفت: طبق روال دوران شیوع کرونا فقط دانشجویانی می توانند از خوابگاه استفاده کنند که پروژه آنها عملی بوده و لازم است در دانشگاه حضور داشته باشند.

این دانشجویان باید پروژه خود را در دانشگاه مصوب کرده باشند و از طریق گلستان درخواست اسکان داده و به تایید دانشکده و استاد رسیده باشد.

دانشجویانی که در حال گذراندن دروس آموزشی هستند، اسکان خوابگاهی ندارند.

چراکه آموزش ترم پیش رو به صورت مجازی است.

وی ادامه داد: قرارداد خوابگاه های استیجاری هر ساله تمدید می شود و بر اساس تورم اعلامی بانک مرکزی افزایش اجاره خواهیم داشت ولی این افزایش اجاره در هزینه اسکان دانشجویان تاثیری نداشته و هزینه اسکان براساس تعرفه های سازمان امور دانشجویان تعیین می شود.

معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد: درخواست دانشجویان خوابگاهی حدود 800 نفر است ولی حدود 500 نفر در خوابگاه ها حضور دارند و قبل از آغاز واکسیناسیون گسترده دانشجویان، دانشجویانی که درخواست حضور در خوابگاه را داشتند، دوز اول واکسن را دریافت کردند.

دکتر قائمی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در حال انجام پروژه خود هستند و نیاز به آزمایشگاه و حضور در دانشگاه دارند، می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از خوابگاه استفاده کنند.

وی در پایان گفت: دانشگاه علم و صنعت هم اکنون خوابگاه متاهلی ندارد ولی پیگیر ساخت خوابگاه متاهلی در پردیس و واحد دماوند هستیم.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نصیر دکتر شعله خداداد معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اولویت ما حفظ سلامت دانشجویان است، گفت: تمام سعی ما این است که دانشجویان خوابگاهی در اتاق های یک نفره مستقر شوند و در اتاق های 8 نفره نیز دو نفر مستقر شوند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم شرایط کرونایی را مد نظر قرار دهیم و با توجه به دستورالعمل های کرونایی پیش رویم، ظرفیت خوابگاه های دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برای مهر ماه 300 نفر مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

دکتر خداداد با بیان اینکه خوابگاه های متاهلی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برقرار است، ادامه داد: با توجه به اینکه افراد بعد از گذشت حدود 45 روز پس از تزریق دوز دوم واکسن، ایمنی کامل پیدا می کنند، امکان بازگشایی حضوری به دانشگاه وجود ندارد و کلاس ها همچنان مجازی ارائه خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: در دوران کرونا فقط یکی از خوابگاه های ما که مختص دانشجویان خارجی است، استیجاری بود.

همچنین در شرایط کرونا تمامی خوابگاه های دانشگاه خواجه نصیر ملکی بود و امکان استقرار دانشجویان دوره روزانه در این خوابگاه های ملکی وجود داشت که مبلغ دریافتی از دانشجویان نیز بر اساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان بود و برای ترم جدید نیز مبلغ دریافتی بر اساس مصوبه صندوق است.

دکتر خداداد خاطرنشان کرد: از ابتدای تابستان، در یکی از خوابگاه های دانشگاه خواجه نصیر تعمیرات انجام شد و تلاش میکنیم تا انتهای تابستان این تعمیرات را به اتمام برسانیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توجه به روند فعلی واکسیناسیون جامعه دانشگاهی و وعده هایی که از قبل داده شده، این احتمال وجود دارد که دانشگاه ها برای نیمسال دوم سال تحصیلی جدید بازگشایی شوند.

بدین ترتیب باید اقداماتی انجام شود تا روند فعلی واکسیناسیون دانشجویان ساکنان پایتخت و شهرستان ها تداوم یابد تا احتمال بازگشایی دانشگاه ها و به تبع آن خوابگاه ها برای نیمسال دوم وجود داشته باشد.

البته از آنجا که اغلب دانشجویان ساکن خوابگاه ها را دانشجویان ساکن شهرستان ها دربر می گیرد، باید در روند واکسیناسیون این دانشجویان نیز تسریع شود و واکسیناسیون آنها به صورت منظم تری انجام شود.

با توجه به زمان واکسیناسیون دانشجویان، ایمنی حاصل از تزریق واکسن به دانشجویان حدودا در اواسط فصل پاییز حاصل می شود.

بدین ترتیب می توان به بازگشایی دانشگاه ها و خوابگاه ها برای نیمسال دوم امیدوار بود.

در این میان، دانشگاه ها نیز باید تا آن زمان آمادگی های لازم برای بازگشایی را کسب کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سال تحصیلی جدید - واکسیناسیون دانشجویان - سال تحصیلی - دانشجویان - خوابگاه - واکسیناسیون - جدید - بازگشایی خوابگاه ها - آستانه - بازگشایی - مدت زمان - دانشگاه - آغاز سال تحصیلی - جامعه دانشگاهی - آغاز - آموزش مجازی - گزارش - تزریق - واکسن - ایسنا - مجازی - زمان - سکوت - جامعه - شرایط - تداوم - صنعتی - آموزش - وضعیت - گونه

آخرین اخبار سرویس:
ستاری: دانشمندان بزرگ جهان اسلام بعنوان پرچمدار ابتکارات مشترک فرهنگی عمل کنند

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای توسط رییس جمهوری ابلاغ شد

ظهور: چهارمین دوره جایزه مصطفی مورد استقبال 3300 دانشمند و 850 مرکز علمی قرار گرفته است

صفاری نیا: برگزاری جایزه مصطفی با حضور بیش از 50 شخصیت علمی و فناوری از 15 کشور

طنین همدلی در دانشگاه آزاد گنبدکاووس

رتبه و جایگاه دانشگاه شیراز در رتبه بندی موضوعی تایمز 2022

شهدا متعلق به همه هستند

اولین جلسه «هیئت امنای بنیاد مردم سالاری اقتصاد دینی» برگزار شد

مراسم چهارمین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) از هم اکنون آغاز شد

برنامه ها و اقدامات خود را برای جلوگیری از قطعی انرژی اعلام نمایید

جشن حافظان قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس سما دانشگاه آزاد برگزار شد

کامران وفا، فیزیکدان برجسته دنیا و برگزیده جایزه مصطفی را بیشتر بشناسیم

نخستین نشست خبری دهقانی ریاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد‎‎

جشن بزرگ حافظان قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی کشور برگزار شد

مراکز علمی کاربردی از بهمن ماه دانشجو می گیرند

درک ساختار کوانتومی جهان با استفاده از نظریه ریسمان

وجود بیش از 250طرح عمرانی فنی و حرفه ای نیمه تمام در کشور

روایت فتوح / شماره هشتاد و ششم دو هفته نامه «میدان انقلاب» بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

همایش پیاده روی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی یزد

تقریب مذاهب مسٔله استراتژیک جهان اسلام است

وجود بیش از 250 طرح عمرانی فنی و حرفه ای نیمه تمام در کشور

موافقت با پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی برای بهمن ماه

همکاری دانشگاه و صنعت برای تربیت دانشجویان مهارتی ضروری است

تحصیل 15 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه ادیان و مذاهب قم

زاهد حسن، برگزیده جایزه مصطفی را بیشتر بشناسیم

همکاری نیروی انتظامی و دانشگاه در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی

سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی کارکردگرا و عملیاتی است

ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان ازطریق ورزش اعلام شد

درخشش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان در جشنواره مد لباس«فردخت»

سرنخ هایی در مورد نحوه شکل گیری نخستین کهکشان های جهان

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

کلینیک کشاورزی و دامپروری در تبریز راه اندازی شود

ماده واحده ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی ابلاغ شد

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

درباره محمداقبال چودری، برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی بیشتر بدانیم

ابلاغ مصوبه «سیاست های ترویج فرهنگ حضور و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان از طریق ورزش»

ابلاغ ماده واحده «ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی»

درک ساختار کوانتومی جهان با استفاده از نظریه ریسمان

ابلاغ تسری امتیازات به دارندگان گواهی نامه های تخصصی حفظ و قرائت قرآن کریم

9 راهبرد کلان دانشکاه آزاد در برنامه 5 سال آینده

لزوم وجود سرای نوآوری صنایع خلاق فرهنگی و هنری در دانشگاه آزاد اسلامی

حوزه آسیب های اجتماعی در اردبیل آسیب پذیر است

رفع نیاز های آزمایشگاه ها با جذب نیرو های متخصص

آزاد شدن صید میگوی سفید در خوزستان

قدیمی ترین آسیاب آبی همدان به روایت تصویر

معاونان جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی منصوب شدند

اقتدار آفرینی؛ از دلایل اهمیت فناوری های فضایی

کدام دانشگاه های دنیای بالاترین اشتغال پذیری را دارند؟

ماده واحده ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی ابلاغ شد

دوفصلنامه علمی روان شناسی فرهنگی ویژه تابستان 1400

با وجود تحریم ها پابه پای دنیا پیش می رویم / جبهه فضایی جهادگر می طلبد

کتابفروشان؛ حلقه مفقوده توسعه فرهنگی

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

گفتگو با مهرداد زنگیه وندی ، نویسنده جوان و موفق منابع زبان آزمون های ارشد و دکتری

اعلام مجدد نگرانی علوم پزشکی اهواز از هرس نشدن کنوکارپوس ها

دانشمندان مسلمان نقش برجسته ای در افزایش درک بشر از فیزیک داشته اند/ کشف تصادفی نظریه ریسمان

5 چرخش مهم در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی

اثر یحیی تیعلاتی، دانشمند برجسته مسلمان در جایزه مصطفی چه بود؟

ابلاغ ماده واحده «ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی»

آزمون های بین المللی ساماندهی شدند

اعلام شرایط جدید استفاده از خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه تهران از سوم آبان

بیش از سه میلیون و 800 هزار دُز واکسن کرونا در خوزستان تزریق شد

4 شتاب دهنده و مرکز نوآوری در حوزه لیزر و ساخت ایجاد شد

71 درصد جمعیت واجد شرایط در لرستان در برابر کرونا واکسینه شدند

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه تهران

پیش دفاع های متمرکز دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر کیفی سازی پایان نامه های دانشجویی

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی: رشته های دانشگاه علمی کاربردی با نیاز شغلی جامعه منطبق است

شناسایی بی سابقه استعدادهای دانشجویی در معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی

سیاست گذاری نیاز به درک ماهیت «قدرت» دارد/ تغییر را کلید بزنید

برگزاری 45 دوره تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی یزد

دانشجویان، کارآفرین تربیت شوند

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وام های دانشجویی در دوران کرونا اعلام شد

رشته های دانشگاه علمی کاربردی بر اساس نیاز جامعه ایجاد شده است

شرط جدید استفاده از خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت

خطیب زاده خبر داد: 2 راننده بازداشت شده ایرانی در باکو آزاد شدند

اولین مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در بافت راه اندازی شد

برنامه های دانشگاه امیرکبیر برای ترم جدید/ تلاش می کنیم امتحانات حضوری برگزار شود

طعنه علی جنتی به ترکیب هیات امنای بنیاد فارابی

بازیابی اقلیم زمین با چه سرعتی رخ می دهد؟

بیمه پاسارگاد گواهینامه 3ستاره کنفرانس بین المللی مدیریت دانشی گرفت

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی اصفهان از یکم آبان آغاز می شود

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وامهای دانشجویی در دوران کرونا

شرط جدید استفاده از خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وام های دانشجویی در دوران کرونا

گشایش شعبه 2 مرکز تخصصی مشاوره امین در دانشگاه آزاد اسلامی رشت

غیرفعال سازی تهدید های زیستی و شیمیایی با پارچه ای نانویی

فیلم | دعوت معاون علوم پزشکی یزد برای شرکت در جشنواره «هدهد»

تصاویر| تجلیل از دانشجویان قهرمان دانشگاه آزاد

روناک یونسی با صورت بُرنز و پیرسینگ بینی مثل خارجیا؛ گنگ و خفن!

فراهم شدن آموزش حضوری در دانشگاه آزاد اسلامی یزد

موکور در سرزمین ویروسی / شماره اول گاهنامه علمی اجتماعی «تریتا» دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شد.

چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) امروز برگزار می شود/ آشنایی با 14 برنده نوبل اسلامی

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وامهای دانشجویی در دوران کرونا

دعوت معاون علوم پزشکی یزد برای شرکت در جشنواره «هدهد»

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد کهگیلویه و بویراحمد

دانشگاه آزاد واکسن نزده ها را جریمه می کند

دانشگاه آزاد واکسن نزده ها جریمه می کند

دانشگاه بیرجند فراخوان جذب سرباز امریه را منتشر کرد

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید