مطالب مرتبط:
عکس نوشت | چرا رأی مردم باید با تنفیذ رهبر معظم انقلاب همراه شود؟
المپیک توکیو| برنامه کاروان ایران در روز پانزدهم/ادامه رقابت های کشتی و در انتظار مدالی دیگر
فیلم | ماجرای تشرف شیخ محمد کوفی به خدمت امام زمان(عج) در بیان آیت الله ناصری
المپیک توکیو| برنامه کاروان ایران در روز پانزدهم/ادامه رقابت های کشتی و در انتظار مدالی دیگر
لوح | شهیدی که حکم امام را اجرا کرد
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 مرداد 1400 ساعت 01:152021-08-05سياسي

چرا به امام زمان(عج) اباصالح می گویند؟ | ملاک تشخیص انتظار سازنده و انتظار مخرّب


حوزه/ امام عصر (عج) نه تنها عبد صالح خداوند می باشند که به عنوان «اباصالح» یعنی پدر شایستگان و صالحان معرفی می شوند؛ رسیدن به جامعه ایده آل و الهی و بهره گیری کامل از نعمت های دنیوی در گرو رسیدن به این مقام است.

- " حوزه/ امام عصر (عج) نه تنها عبد صالح خداوند می باشند که به عنوان اباصالح یعنی پدر شایستگان و صالحان معرفی می شوند؛ رسیدن به جامعه ایده آل و الهی و بهره گیری کامل از نعمت های دنیوی در گرو رسیدن به این مقام است.

خبرگزاری است که برای یادآوری عزیزترینی که در این دل مشغولی های زندگی شده است غریب ترین، طرح ریزی شده تا شاید با عنایت حضرت صاحب الزمان (عج) باعث چشاندن نمکی از طعم زندگی مهدوی به جامعه گردد.

سمیه سالم، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران سمنان، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در سمنان، درباره وظیفه شیعیان در عصر غیبت و فلسفه غیبت سخن گفته است.

زندگی امام زمان (عج) چه ابعادی دارد؟ زندگی امام مهدی (عج) دارای ابعاد گوناگون است: فردی، اجتماعی، فرهنگی، معنوی، سیاسی و بین المللی، چون وجود ایشان متعلق به تمام کائنات زمین و آسمان است(خلیفه الله است) لذا همه ی عالم از فیض حضور ایشان بهره مند می شوند.

لکن از مهمترین ابعاد می توان به فردی و اجتماعی اشاره نمود؛ در بعد فردی رسیدن به مقام عبدالهی است، زیرا غایت و هدف از خلقت رسیدن به مقام بندگی است: مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ برای رسیدن به این بندگی، خداوند تبارک و تعالی تمام امکانات را در اختیار انسان قرار داده و می فرماید: سَخَّرَ لَکُمْ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ و حتی کسانی را شایسته بهره وری از نعمت های مادی و معنوی زمین معرفی می نماید که به مقام عبداللهی نائل گردیده باشند: وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ .

امام عصر (عج) نه تنها عبد صالح خداوند می باشند که به عنوان اباصالح یعنی پدر شایستگان و صالحان معرفی می شوند؛ رسیدن به جامعه ایده آل و الهی و بهره گیری کامل از نعمت های دنیوی در گرو رسیدن به این مقام است.

در بعد اجتماعی سیره و سبک زندگی امام زمان (عج) برقراری عدالت و برپایی قسط در بین مردم و جامعه می باشد و یا میتوان دو شاخصه عقیده محوری و تکلیف محوری اساس یک زنگی مهدوی را تشکیل می دهند.

جامعه ای می تواند زمینه ساز ظهور باشد که از اعتقادات صحیح سیراب شده و افراد آن در پی انجام وظایف و تکالیف خود باشند، در هر سِمت و جایگاه اجتماعی که باشند.

اساس این جایگاه ها، خانواده است که در صورت عمل به وظایف اساسی در این نهاد، جامعه ایده آل و آرمانی به وجود خواهد آمد و چنین جامعه ای توانایی یاری امام خود را خواهد داشت.

در واقع، دو شاخصه عقیده محوی و تکلیف محوری، زمینه برخورداری از دو ویژگی دیگر یعنی دین محوری و عزت محوری را در خانواده تقویت می نمایند.

انتظار فرج در لغت و اصطلاح به چه معناست؟ مسئله انتظار از نظر معنای لغوی یعنی چشم داشت نسبت به حقیقت؛ به عبارت دیگر مسئله و مطلبی داشته باشیم و تغییری در وضعیت موجود را مورد نظر قرار دهیم.

در شرع مقدس مسئله انتظار به معنای منتظر شدن برای وضعیت بهتر، خیلی مورد تأکید قرار گرفته است.

انتظار فرج به معنای کلی آن یعنی هر انسان مؤمن و مسلمانی اگر در وضعیت سخت قرار گرفت آن را پایان راه تلقی نکند و با امید و توکل به حق و اقدامات مناسبی که خودش می تواند انجام دهد، وضعیت بهتری پیش رویش ساخته و به آن برسد.

در فرهنگ قرآن این مسئله در یکجا به این صورت بیان شده که إِنَّ مَعَ العُسرِ یُسرًا هیچ وقت با دیدن سختی خود را نبازید؛ با سختی، آسانی است.

یعنی فاصله بین این دو زیاد نیست و اگر بتوانید دشواری‏ ها را درست مدیریت کنید، از درون همان سختی، آسانی نیز به وجود خواهد آمد.

این مسئله به معنای فرج کلی است که حتی در این راستا برخی از بزرگان تحقیقات میدانی انجام داده اند و کتابی گسترده به نام "الفرج بعد الشده" نگاشته اند.

مسئله مهم تر در باب انتظار فرج، فرج انتظار امام عصر (عج) است و در قرآن مجید این مسئله تشریح شده است.

خداوند در آیه 55 سور نور می فرماید: وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دینَهُمُ الَّذِی ارْتَضی‏ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنی‏ لا یُشْرِکُونَ بی‏ شَیْئا خداوند وعده داده به کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام داده اند، حاکمیت زمین را به آنها دهد.

به این وعده الهی در ذیل این آیه و آیات دیگر قرآن اشاره شده است که تحقق کامل آن در عصر ظهور آخرین امام معصوم و منجی بشریت است.

این نویدی برای اهل ایمان و تقواست که با دیدن ظلم و فشارها روحیه و امید خود را از دست ندهند و امید به ظهور امام عصر (عج) و برپایی عدالت واقعی در گسترده زمین را داشته باشند، ریشه ظلم را از زمین بکنند و همه مردم در سایه عدل و عدالت این حکومت به آرامی زندگی نمایند.

ملاک تشخیص انتظار سازنده و انتظار مخرب چیست؟ یک ملاک کلی که بتوانیم آن را در نظر بگیریم این است که آن انتظاری که مسئولیت آور باشد، انتظار سازنده است یعنی من بدانم منتظر واقعی امام عصر (عج) چه کسی است، چه ویژگی ها و چه وظایفی دارد.

اما انتظار مخرب برداشت نادرستی از انتظار است که در ذهن برخی جای گرفته و می گویند ما منتظر هستیم به گونه ای که دستی از غیب برون آید و کاری بکند .

برخی از گروه دوم می گویند ما کاری به جامعه نداریم که در آن چه می گذرد، صبر می کنیم که تا وقت ظهور برسد و تحول ایجاد شود.

یک عده گام پیشتر می گذارند و می گویند چون در برخی روایات داریم: به یملا اللّه الأرض قسطا و عدلا بعد ما ملئت ظلما و جورا پس از اینکه زمین پر از ظلم و جور شد، خداوند حجتش را می فرستد تا زمین را پر از عدل و داد کند، پس می گویند بکوشیم که در زمین ظلم و جور انجام دهیم تا امام عصر (عج) زودتر ظهور کند، غافل از اینکه همانطور که در آیه شریفه ذکر شد، یاران حضرت کسانی هستند که ایمان کامل دارند و افراد صالح همراه با عمل صالح هستند، پس منتظر واقعی بداند که باید خودش مؤمن باشد و عمل صالح نظیر امر به معروف و نهی منکر، جهاد، عدالت گستری و هرچیزی که خداوند در قرآن دستور داده است، انجام دهد.

هر منتظر واقعی باید در حد توان خود برای اصلاح خود و جامعه تلاش کند، اما چون تحقق عدالت کلی از دست تک تک ما بر نمی آید، ما باید تا ظهور حضرت حجت صبر نماییم تا ایشان و یارانش این وعده الهی را تحقق ببخشند و ریشه ظلم و ظالم را بخشکانند.

مهم ترین وظیفه منتظران در عصر ظهور چیست؟ معرفت و شناخت نسبت به امام زمان(عج) یکی از مهمترین وظائف منتظران است که روایت می فرماید: اگر کسی بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده (من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه) وسائل الشیعه ج16 ص 246 دیدگاه دین اسلام درباره ظهور منجی چیست؟ رسول خدا(ص) وعده ظهور منجی در تحقق حکومت اسلامی را دادند و اهل بیت(ع) هم این سفارش رو فرمودند، لذا در روایتی از امام صادق(ع) آمده که اگر عصر ظهور منجی را درک کنم، تمام عمر در خدمتش خواهم بود (لو ادرکته لخدمته ایام حیاتی) بحارالأنوار ج 51ص148 راه های اتصال و نزدیکی به امام عصر (عج) چیست ؟ (الف) معرفت امام (عج) هرچه شناخت انسان نسبت به امام بیشتر باشد، امکان ارتباط روحی با او، بیشتر است؛ زیرا وقتی بدانیم که امام حجت خدا بر زمین و آگاه به همه حالات است، همیشه خود را در محضر او حس می کنیم و همین سبب توجه قلبی بیشتر نسبت به آن بزرگوار است که منشا صلاح و اصلاح نفس انسان می شود.

(ب) توسل به آن حضرت توسل یعنی برای رسیدن به هدف، از وسیله ای مناسب کمک بگیریم.

در زندگی دنیا، مقصد ما خدا و رضای اوست و برای رسیدن به این هدف، بهترین وسیله، انسان کامل است که نماینده خدا و حجت او و راهنمای بشر از سوی اوست و خداوند ما را به پیروی و هم راهی و توسل به امام دستور داده و فرموده: وَ کُونُوا مَعَ الصّادقین و طبق روایات فراوان مراد از صادقین، ائمه هدی(ع) و آخرین آنها وجود مقدس امام مهدی (عج) است که باید به آن حضرت متوسل شویم و از او برای پیمودن راه مستقیم الهی کمک بخواهیم و خود را تحت تربیت و تعلیم او قرار دهیم.

و از امام رضا(ع) نقل شده که فرمودند: وقتی بلا و گرفتاری بر شما فرود آمد، به وسیله ما از خدا کمک بخواهید و این همان است که خداوند فرموده: و برای خداست اسم های نیکو، خدا را به آن اسم ها بخوانید.

(ج) دعا برای فرج آن بزرگوار: امام مهدی (عج) فرمودند: أَکْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم‏ برای تعجیل فرج زیاد دعا کنید؛ به راستی که فرج شما در آن است.

دعا بهانه بسیار خوبی برای ایجاد رابطه با امام زمان (عج) و تقویت آن است.

چه زیباست که ظهور مهدی (عج) نهایت آرزوی یک مومن منتظر باشد و در همه جا و همه وقت برای تعجیل فرج او دعا کند؛ به این وسیله رابطه روحی عمیقی بین او و امامش برقرار می شود و تاثیر فراوانی در جنبه رفتاری او می گذارد و او را برای فرج آن حضرت آماده می کند.

فلسفه غیبت امام زمان(عج) چیست؟ یکی از فلسفه های غیبت حضرت حجت(عج) امتحان و آزمایش انسان هاست که به واسطه انتظار و صبر بر پیشامدهای ناگوار، ارزش منتظران واقعی معلوم شده، غربال می شوند.

جابر گوید: به امام باقر(ع) عرض کردم، فرج شما چه هنگام خواهد بود؟ فرمود: هیهات! هیهات!: لا یکون فرجنا حتّی تغربلوا ثمّ تغربلوا حتی یذهب الکیدر و یبقی الصفو (بحار الانوار، ج 52، ص 113)؛ دور است، دور است؛ فرج ما پیش نخواهد آمد تا اینکه غربال شوید، باز غربال شوید.

.

تا اینکه ناخالصی از بین برود و صافی باقی بماند ، با غیبت طولانی ولی عصر همه افراد به ناتوانی و ضعف خویش در اداره جامعه و گسترش عدالت پی می برند از این طریق حجت بر مردم تمام شده و توجه بشریت به سوی حکومت مهدوی جلب می شود؛ امام صادق(ع) در این زمینه می فرماید: ما یکون هذا الامر حتّی لا یبقی صنف من النّاس الا و قد ولّوا علی الناس حتی لا یقول قائل: انّا لو ولّینا، لعدلنا؛ ثمّ یقوم القائم بالحقّ و العدل (بحار الانوار، ج 52، ص 244)؛ ظهور تحقق نمی یابد تا اینکه گروهی نماند، مگر اینکه بر مردم حکومت کرده باشد تا کسی نگوید: اگر ما حکومت داشتیم؛ عدالت را (می گستراندیم)! آنگاه قائم به حق و عدل قیام می کند ، بنابراین فلسفه غیبت آماده ساختن جامعه بشری و تربیت مردم برای پذیرفتن حکومت امام زمان (عج) است.

سخن پایانی: در پایان چند کتاب مفید درباره امام زمان (عج) را خدمتتون معرفی می کنم: 1.

دادگستر جهان این کتاب نوشته آیت الله ابراهیم امینی است که به صورت مناظره و پرسش و پاسخ تنظیم شده و تقریباً بیشتر مسائل مربوط به امام زمان(عج) را شرح و تبیین کرده است.

2.

تا ظهور این کتاب پژوهشی جامع درباره آموزه مهدویت، نوشته استاد نجم الدین طبسی است و خیلی از سوالات را پاسخ داده است.

3.

حکومت جهانی مهدی علیه السلام، نوشته آیت الله ناصر مکارم شیرازی 4.

منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر: نوشته آیت الله صافی گلپایگانی، درباره امام دوازدهم و در ده فصل است.

نصوص مرتبط با دوازده امام، نصوص مرتبط با امام دوازدهم، و تاریخ زندگی و چگونگی ظهور آن امام، بخش های اصلی کتاب است.

این کتاب در سال 1380 ش، در سه جلد چاپ شده که مجموعاً 1400 صفحه است.

منتخب الاثر، در اولین دوره کتاب سال ولایت، اثر برگزیده شناخته شد و در اولین دوره کتاب سال مهدویت، اثر برتر نام گرفت.

5.

آیات قرآن درباره امام مهدی (عج) در دیدگاه اهل سنت و شیعه این کتاب که نام کامل آن بررسی تطبیقی تفسیر آیات مهدویت و شخصیت شناسی امام مهدی (عج) در دیدگاه فریقین است به کوشش استاد (تمام) دانشگاه تهران، آقای دکتر نجارزادگان، نوشته شده است.

6.

امام مهدی، موجود موعود این کتاب که مجموعه مباحث گفتاری و نوشتاری استاد آیت الله جوادی آملی درباره حضرت حجت (عج) است مباحث دقیقی درباره امام شناسی و مسائل مرتبط با امام زمان (عج) مطرح کرده است.

7.

نهج الولایه این کتاب برای اهل تخصص در حکمت و عرفان، خیلی خوب است.

بررسی مستند در شناخت امام زمان علیه السلام نوشته استاد علامه حسن زاده آملی (دامت برکاته) انتهای پیام/
کلید واژه ها: صالح - بهره گیری - حوزه علمیه خواهران - حوزه - خبرگزاری - جامعه - امام عصر - ایده آل - خبرگزاری حوزه - انتظار - صالحان - خداوند - امام - امام زمان(عج) - صاحب الزمان - معاون پژوهش - معرفی - زندگی - حوزه علمیه - ایده - الهی - گیری - مقام - بهره - خواهران - خبرنگار - گفت وگو - سازنده - شیعیان - مهدوی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس مناقصات در یک شرکت مهندسین مشاور در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت دنیا پخش در حوالی پارک ساعی

نقل روایت جالبی از امام رضا(علیه السلام) توسط حجت الاسلام پناهیان

با انتشار افکار صحیح در فضای مجازی به معنای واقعی کلمه جهاد کنید

دبیر  مجمع تشخیص مصلحت اکانتی در شبکه های اجتماعی ندارد

شهید حسن خلیلی؛ عروج به سمت معبود در 14 سالگی

حجت الاسلام پناهیان: پزشکان بررسی کنند که زیارت امام حسین چه قدرتی به مردم می دهد؛ بخصوص ورودی حرم حضرت عباس

عکس/ رهبرانقلاب در ابتدای مراسم عزاداری اربعین

ویدیو: دلایل عدم همکاری فکری با نفت مسجدسلیمان

دیدار سرزده فرمانده سپاه پاسداران از کودکان کار

فیلم| از حرم تا حرم/ پیاده روی مشتاقان حسینی در روز اربعین

پایان عصر پدران معنوی

نمی شود در برابر خرابکاری سکوت کنید و توقع همکاری داشته باشید

سری A | پایان هفته ششم با تقسیم امتیازات میان ونتزیا و تورینو

عکس/ «حال یک جامانده را جامانده می داند فقط»

چرا بعضی بو ها می توانند خاطرات مان را برای ما زنده کنند؟

جهاد واقعی در فضای مجازی/فرمان جهاد در فضای مجازی / عبور تورم از مرز پیش بینی ها / پیک ششم کرونا چگونه رخ می دهد؟/پیشخوان

بازدید رییس قوه قضاییه از آسایشگاه جانبازان

آسیب هایی که عادت های بد غذایی به بدن می رساند

دیدم که جانم می رود ایسنا

عکس/ حضور رییس جمهور در مسجد ارک

اخلاق مداری و مردم داری از ویژگی های آیت الله آملی بود

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله حسن زاده از سوی رهبری

سهمیه یاران قالیباف تکمیل شد

حضور رییس جمهور در مسجد ارک + عکس و فیلم

ویدیو: دلایل عدم همکاری فکری با نفت مسجدسلیمان

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی|تکنیک سی و دوم: ترتیب معکوس

بیانیه تروییکای اروپایی در پی گزارش ضد ایرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی

فیلم/ اعطای حکم شهادت به خانواده علی لندی

فیلم | امام حسین(ع) الگویی برای شرم و حیا

واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به گزارش مغرضانه آژانس

انتصاب مدیران با جسارت و دارای برنامه در مناطق آزاد اولین خواسته از سردار سعید محمد است

ببینید | اعطای حکم شهادت به خانواده علی لندی توسط رییس بنیاد شهید

بنیاد شهید حاضر است مسئولیت منطقه آزاد اروند را بر عهده گیرد

دیدم که جانم می رود

اقامه نماز ظهر توسط زائران حسینی در حرم مطهر سیدالشهدا(علیه السلام)

مراسم اربعین حسینی در مرکز اسلامی برلین

برگزاری انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان

تغییر زمان خاک سپاری علامه حسن زاده آملی

حضور پرشور عاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام در کربلای معلی

پیام تسلیت آیت الله مکارم شیرازی در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

قطعنامه های بی موقع سازمان ملل در جنگ تحمیلی/ به «صدام» کاری نداشته باش!

فیلم| شب وداع با پیکر علامه حسن زاده در روستای ایرا

یادبودی برای مجتبی گلستانی ایسنا

جزییاتی از ساخت ناوبندرهای جدید در آینده/ پیام تکلیفی رهبر انقلاب برای حضور بیشتر ارتش در دریاها

پورپا پورسرخ: دوست داشتم جای گلزار بودم!

دانشکده های مهارت و کارآفرینی چه وظایفی دارند؟/ جزییات تفاهم نامه با مراکز تولیدی

غم دوری مادران شهدا از فرزندانشان لحظه ای قابل درک نیست

تسلیت دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی به مناسبت ارتحال علامه حسن زاده آملی

5 گزینه نمایندگان برای پست استانداری آذربایجان شرقی/ نحوه تنظیم اسامی ارائه شده به وزارت کشور برای پست استانداری

تاریخ دفاع مقدس مدیون این افراد است/ 11 ماه قبل از شهادت، قبرش را نشان داد+تصاویر

جانباز 70 درصد لرستانی آسمانی شد

ترتیل صفحه 227 قرآن/ قضیه پسر نوح+فیلم، متن و مفاهیم

کانالی از پاسگاه صفریه تا پاسگاه طاووسیه

خاتمی: نفوذی ها تابلودار و با سر و صدا نمی آیند

نماهنگ | فرمان جهاد تبیین

یادبودی برای مجتبی گلستانی

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 5 مهر

دولت رییسی می خواهد دریاچه ارومیه را خشک کند!

راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی (علیه السلام) در تهران

پیاده روی جاماندگان اربعین تهران

حضور رییسی در مراسم اربعین مسجد ارک

اوقات شرعی ششم مهرماه در سمنان

پورپا پورسرخ: دوست داشتم جای گلزار بودم!

آیت الله مکارم شیرازی، رحلت آیت الله حسن زاده آملی را تسلیت گفت

دسته عزاداری حشدالشعبی در حرم حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) به همراه یادبود شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس

تسلیت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

حضور دسته عزاداری حشدالشعبی در حرم حضرت سیدالشهدا(علیه السلام)به همراه یادبود شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس

امضای تفاهم نامه همکاری میان بنیاد شهید و منطقه آزاد اروند

کنایه امین تارخ به سانسور الناز حبیبی در برنامه پژمان جمشیدی

دولت حق انتخاب رییس ایران خودرو و سایپا را ندارد

آثار گرانبهای آیت الله حسن زاده آملی ماندگار خواهد بود

آیت الله خاتمی: احساس خطر نکردن از نفوذی ها ساده لوحی است

امیرعبداللهیان لباسش را با وزیر خارجه انگلیس سِت کرد! +عکس

ببینید | ابعاد مختلف اخاذی به سبک مجازی و مجازات آن

برگزاری همایش عزاداری هیئت های مذهبی شهر در میدان امام علی(ع)

فیلم | امام حسین (ع)، الگویی برای اخلاص

پیام تسلیت شورای نگهبان درپی درگذشت عضو اسبق این شورا

تصاویر/ پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در آران و بیدگل

حضور رییس جمهور در مراسم عزاداری ظهر اربعین مسجد ارک تهران

تصویب صدور روادید ورود گردشگر به ایران در ستاد ملی کرونا

مناطق آزاد باید به ارگان های توانمند واگذار شوند

اجتماع پیروان ادیان و مذاهب مختلف در اربعین صحنه تحقق اهداف قیام سیدالشهداست

تصاویر/ آیین اربعین حسینی و پیاده روی جاماندگان در تفت

متن طرح نمایندگان مجلس برای تشکیل یک وزارتخانه جدید

مروری بر فراز و نشیب زندگی علامه حسن زاده آملیه

غریب آبادی خطاب به آژانس، آمریکا و سه کشور اروپایی: نمی توانید در برابر اقدامات تروریستی رژیم اسراییل سکوت کنید

نظام مجوزدهی برای شروع کسب و کار با تغییری بزرگ روبه رو خواهد شد/ پایان انحصار در حوزه وکالت به نفع مردم خواهد بود

نشست ویژه بررسی مسائل کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون اجرایی رییس جمهور

تشکیل جبهه مقاومت مقدمه سازی برای تشکیل تمدن نوین اسلامی است

یک شکست تاریخی برای حزب مرکل

نقش پیاده روی اربعین در قدرتنمایی شیعه بی بدیل است

پیگیری واردات 5000 خودرو برای جانبازان

کسب در امد در منزل با گوشی

آیا دو پیام استراتژیک سخنان امروز رهبر معظم انقلاب شنیده می شود؟

برگزاری مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی درکرمان

لزوم ایجاد پلتفرم های ویژه سالمندان و توجه به ارتقاء سواد دیجیتالی آنها

اجرای دیده نشده صادق آهنگران در حسینیه جماران در حضور رزمندگان اسلام

دانشجویان به مسئله تبیین اهمیت بدهند

تقدیر از رزمندگان دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی شهید سلیمانی

چرا به امام زمان(عج) اباصالح می گویند؟ | ملاک تشخیص انتظار سازنده و انتظار مخرّب

چرا به امام زمان(عج) اباصالح می گویند؟ | ملاک تشخیص انتظار سازنده و انتظار مخرّب