موضوعات داغ: - واردات خودرو - نقل و انتقالات استقلال - واكسيناسيون - انتقالات استقلال - باشگاه استقلال - نقل و انتقالات - اربعين حسيني - تفاهم نامه همكاري - بنياد شهيد و امور ايثارگران - شوراي عالي مناطق آزاد - فيلم مرد ايرلندي - جام ملت هاي آفريقا 2021 - فرزند بي سرپرست - بلوار مرزداران - امير حسين قهرايي - رضا عطاران! - سريال گذر از رنج ها - پوشك - مينياپوليس - ليگ دسته دوم فوتبال كشور - قادر محمدي - ارمستان - مديركل هواشناسي خوزستان

مطالب مرتبط:
3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ضد ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ اسراییل علیه ایران
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 مرداد 1400 ساعت 01:102021-08-05اقتصادي

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479


رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در صورتی که نرخ باروری پایین تر از حد جایگزینی تثبیت شود، - با گذشت زمان نرخ رشد جمعیت کمتر می شود، به صفر می رسد و شروع به منفی شدن می کند، گفت: باتوجه به اینکه اکنون نرخ باروری زیر حد جایگزینی است، پیش بینی می شود در سال های 1415 تا 1420 نرخ رشد جمعیت به صفر برسد و پس از آن منفی شود.

محمد جواد محمودی در گفت وگو با ایسنا، به ارائه وضعیت جمعیت ایران پرداخت و با بیان اینکه در محاسبه نرخ رشد جمعیت، نرخ زاد و ولد از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: از سال 1380 تا سال 1394 در کشور افزایش موالید در حال رخ دادن بوده است، اما پس از سال 1394 به علت خالی شدن توان درونی جمعیت، تعداد تولدها با شیب تقریباً تندی شروع به کاهش کرده است، به طوریکه در سال 1399 تعداد موالید کشور (یک میلیون و 114 هزار تولد) نسبت به سال 1394 (یک میلیون و 570 هزار تولد) با کاهش بیش از 29 درصدی (کاهش بیش از 450 هزار تولد) همراه بوده که این روند طی چند دهه اخیر بی سابقه بوده است.

    کاهش تعداد موالید به کمترین حد خود در سال 99 وی با اشاره به اینکه تعداد تولدهای سال 1399 در مقایسه با سال 1398 نیز نشان دهنده کاهش تعداد تولدهای حدود 82 هزار نفری است، اظهار کرد: میزان موالید از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1394 با کاهشی محسوس به 13.

3 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1399 به کمترین حد خود در طی 50 سال گذشته رسیده است.

رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که باتوجه به کاهش تعداد تولدها در سه ماهه اول سال جاری، پیش بینی می شود نرخ رشد جمعیت کمتر هم شود.

محمودی با بیان اینکه نرخ رشد طبیعی جمعیت با نرخ رشد جمعیت متفاوت است، تاکید کرد: در نرخ رشد جمعیت، نرخ مهاجرت نیز مورد محاسبه قرار می گیرد، اما در نرخ رشد طبیعی جمعیت، نرخ زاد و ولد و نرخ مرگ و میر محاسبه می شود.

 در سال 1398 نرخ رشد طبیعی جمعیت حدود 0.

95 درصد بوده اما سال 99 این نرخ به 0.

73 درصد رسیده است.

نرخ رشد طبیعی جمعیت به کمتر از یک درصد رسیده است بنابر اظهارات رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و طبق برآوردهای انجام شده بر مبنای نتایج سرشماری، جمعیت ایران در پایان سال 1399 به حدود 84 میلیون نفر رسیده است؛ مطابق نتایج سرشماری، نرخ رشد جمعیت از 3.

2 درصد در سال 1365 به 1.

29 درصد در سال 1390 و  1.

24درصد در سال 1395 رسیده است.

 برآوردها نشان می دهد که نرخ رشد طبیعی جمعیت در حال حاضر به کمتر از 1 درصد (0.

73 درصد) رسیده است، ضمن آنکه پیش بینی می شود در سال های آینده با کاهش بیشتر نرخ رشد جمعیت مواجه باشیم؛ مطلوب نبودن این اتفاق ناظر بر این است که هر زمان نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا کند، درصد جمعیت سالخورده ها زیاد و افراد در معرض کار کم می شوند.

محمودی در ادامه به تحلیلی از وضعیت نرخ رشد جمعیت در آینده پرداخت و اظهار کرد: فارغ از شرایط اقتصادی و شیوع کرونا، آنچه نرخ رشد جمعیت در آینده را تعیین می کند، به ساختار سنی جمعیت و متولدین دهه 60 و بعد از آن بازمی گردد: با گذشت زمان این افراد به سن ازدواج می رسند و ازدواج می کنند و صاحب فرزند می شوند.

بنابراین زمانی که ازدواج به طور طبیعی کاهش می یابد، به تناسب آن، از میزان فرزندآوری هم کاسته می شود.

  نگاهی به نرخ باروری از سال سال 65 تا 99  وی با بیان اینکه پیش بینی نرخ رشد جمعیت در آینده به نرخ باروری بستگی دارد، گفت: نرخ باروری در سال 1365، به ازای هر زن 6.

5 فرزند بوده است، اما در سرشماری سال 1390 این رقم به 1.

75 فرزند و در سال 1395 به 2.

01 فرزند رسید.

باتوجه به روند سال های گذشته، برآورد می شود نرخ باروری در سال 1399، 1.

65 فرزند به ازای هر زن باشد.

پیش بینی های سازمان ملل در خصوص جمعیت ایران تا سال 1479  در این راستا رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتایج پیش بینی های سازمان ملل در سال  2017 استناد کرد و گفت: نتایج در مورد تحولات باروری نشان می دهد که در هر سه سناریو (پایین، متوسط و بالا) تا سال 1420 سطح باروری ایران به سطح جانشینی افزایش نخواهد یافت و پیش بینی تعداد و نرخ رشد جمعیت ایران (هزار نفر) براساس سه سناریو سازمان ملل بازنگری شده در سال 2017 در هر سه سناریو کاهشی خواهد بود.

براساس نتایج پیش بینی های سازمان ملل در سال  2017 محمودی اعلام کرد که در سناریوی حد پایین در سال 1409 نرخ رشد جمعیت ایران به حدود صفر می رسد و بر مبنای سناریوی حد متوسط در سال 1429 نرخ رشد جمعیت ایران منفی می شود.

به گفته وی، همچنین تغییرات حجم جمعیت ایران بر اساس سناریوهای سازمان ملل (بازنگری شده در سال 2017) نشان می دهد در صورت ادامه روند کنونی کاهش باروری، بر اساس سناریوی حد پایین، جمعیت ایران تا سال 1430 به حدود 82 میلیون نفر، در سال 1439 به حدود 77.

6 میلیون نفر و تا سال 1479 به حدود 42 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

همچنین در صورت تحقق سناریوی حد متوسط، جمعیت ایران تا سال 1430 به حدود 93 میلیون نفر، سپس تا سال 1479 به حدود 72 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

محمودی در پاسخ به این سوال که برای افزایش جمعیت و جبران روند کاهشی نرخ رشد جمعیت طی سال های اخیر نیازمند چه سیاستگذاری هایی هستیم؟، یادآور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1390 ذیل نقشه مهندسی و فرهنگی کشور، در راهبردهای کلان سوم و چهارم، تحت عنوان سیاست های خانواده و سیاست های جمعیتی اقدامات ملی و راهبردی را برای افزایش فرزندآوری و حمایت از خانواده تصویب کرد که بر مبنای آنها سیاست کلی جمعیت مجمع تشخیص تهیه و ابلاغ شد؛ این سیاست ها دارای 14 بند است.

وی یادآور شد: بند اول سیاست کلی مجمع تشخیص شامل ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی ­است.

بندهای دیگر آن نیز درخصوص سالمندی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و تربیت نسل صالح و کارآمد و حتی تعیین نهادی متولی برای پیگیری موضوعات جمعیتی است.

رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به سیاست های افزایش فرزندآوری مجلس نیز اشاره کرد و افزود: سیاست های افزایش فرزندآوری نیز در مجلس پیگیری شد که در نهایت منجر به تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده شد.

انتظار می رود باتوجه به مشوق های مالی و معنوی که در این طرح پیش بینی شده است اگر توسط شورای نگهبان به تصویب برسد، ابزاری حداقلی برای تشویق و کمک به مردم داشته باشیم.

  محمودی در پاسخ به سوالی درخصوص انتقاداتی که به ماده 53 و 56 طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، درباره حذف غربالگری و سقط درمانی وارد شده بود، بیان کرد: موضوعاتی که در گذشته مطرح شد، اصلاح و در طرح تصویب شده، تنها موضوع اصلاح روش های غربالگری مطرح است.

وی با اشاره به تبصره سه ماده 53 طرح یاد شده، یادآور شد: آن چه از ابتدا خواسته متخصصین مختلف بوده است و هم اکنون نیز در این طرح ممنوع شده است:  مجازات پزشک به دلیل اجبار به غربالگری  است.

در واقع اجبار به غربالگری ممنوع شده است و به عنوان امری تخصصی در اختیار پزشک متخصص یا به عنوان امری اختیاری به والدین معطوف شده است.

این همان سیاستی است که وزارت بهداشت نیز رسما اعلام کرده است.

وی درخصوص چرایی سخت تر شدن غربالگری نیز اینطور بیان کرد: وزارت بهداشت اعتراف می کند که در گذشته غربالگری و سقط درمانی رها بوده است.

وزارت بهداشت قبول دارد که که زمانی که غربالگری را انجام می دادند مثبت کاذب و منفی کاذب نیز زیاد بوده است، یعنی بیش از آنچه نیاز بوده انجام می شده است به همین دلیل اگر آخرین اصلاحات طرح جوانی جمعیت را بررسی کنیم می بینیم که تنها بحث ساماندهی موضوع غربالگری مطرح است.

  انتهای پیام 
کلید واژه ها: جمعیت - نرخ رشد جمعیت - رشد جمعیت - شورای عالی انقلاب فرهنگی - نرخ باروری - شورای عالی انقلاب - افزایش موالید - انقلاب فرهنگی - کشور - باروری - موالید - نرخ زاد و ولد - جمعیت ایران - تعداد - ایران - شورای عالی - سازمان ملل - کاهش - دبیرخانه - زاد و ولد - زمان - بیان - شروع - منفی - برخوردار - پیش بینی - مطالعات - گفت وگو - محاسبه - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
جوشکاران پروژه های جنوب: بیمه ی نصفه نیمه نمی خواهیم!

سیب آذربایجان غربی درگیر بی برنامگی/لزوم رفع پیچ و خم های صادراتی

نتایج برگزاری فاز سوم مطالعه بالینی واکسن رازی کووپارس اعلام شد

اقدامات سازمان بنادر برای تسهیل واردات گندم طی 6 ماه امسال

جمع آوری 203 خودرو فرسوده در شهر اصفهان

افزایش حمایت بهزیستی از فرزندان بالای 18 سال

نان گران نمی شود

سهم نیم درصدی لوازم خانگی از صادرات

شرایط واگذاری مسکن در قانون جهش تولید مسکن

کاهش 50 درصدی هدررفت آب با هوشمند سازی مصرف| تولید قارچ گانودرما برای صنایع دارویی

واردات 5 میلیون تن گندم در 6 ماه نخست 1400

پرورش قارچ چقدر سرمایه می خواهد؟

کاهش قرنطینه در تایلند برای مسافران واکسینه شده

تولید میلگرد آلیاژی30 برای اولین بار در ذوب آهن/سومین محصول ذوب آهن مناسب برای صادرات

2 میلیارد متر مکعب مصرف گاز در نیروگاه ها کمتر می شود

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

ارزش اقتصادی حیوانات آبزی و لزوم حفظ آن در عراق

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در ششم مهر ماه

آغاز طرح شهید فخری زاده برای ارائه واکسن ملی فخرا

شرایط جدید واگذاریِ مسکنِ دولتی

آقای جانسون! پس وعده سوخت ارزان تر چی شد؟

«طیب نیا» مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه شد

قیمت نفت خام برنت از 80 دلار گذشت

شورولت به دنبال پیشرانه های 6 لیتری

کاهش فاصله تورمی دهک های هزینه ای در شهریور 1400

دومین واحد تولید گونی در سنندج افتتاح شد/اشتغال 14 هزار نفر در بخش صنعت کردستان

کاهش شدید صادرات محصولات دامی خراسان جنوبی

برنامه وزارت نفت برای تشویق سرمایه گذاران چیست؟

قشر متوسط و ضعیف، مخاطبان اصلی سواد مالی

800 کد رشته عملی جدید به رشته های دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه شد

لیست جدید بزرگ ترین خودروسازان دنیا + رتبه ایران

فریب کالاهای کم کیفیت و گران را نخورید! |حساسیت در انتخاب بانک برای اخذ وام تهیه لوازم خانگی

افزایش مشارکت 56 درصدی نذر خون در قزوین

تولید صادرات محور با تکیه بر قوانین با ثبات

شرایط نابسامان ذرت در بازار نهاده های دامی/ قیمت ذرت به 6500 تومان رسید

جذب بیش از 71 هزار میلیارد ریال اعتبار اوراق مشارکت سال 99 شهرداریها

حمل ماهانه 150 هزار تن کالا با ناوگان ریلی از بندر امام

واکسن تک دوز هنوز حتی اختراع هم نشده!

خرید برق شرکت های توزیع از بورس انرژی از سر گرفته شد

جیلی وارد بازار تلفن هوشمند شد

مجلس قیر رایگان را به مناطق محروم رساند/ منتظر افزایش سرعت پروژه های عمرانی باشید

خوراکی ها و ابزارهایی که بچه ها را نابغه می کند/فعالیت با بچه ها در خانه

همکاری ایران و چین در نفت تا کجا پیش خواهد رفت؟

استفاده از دز ترکیبی واکسن کرونا ممکن است؟

تکمیل کنارگذر غربی مریوان اسیر کمبود بودجه

خدمت جدید بانک رفاه کارگران رونمایی شد

 5 میلیون دوز واکسن کووپارس تا پایان مهر ماه آماده تحویل است

هدفگذاری تولید بیش از نیم میلیون تن محصولات استراتژیک کشاورزی

استخدام ویتر و کمک آشپز

اجرای طرح واردات خودرو سبب کاهش قیمت خودروهای داخلی می شود

قیمت سکه و طلا در بازار رشت، 6 مهر 1400

استخدام پزشک عمومی با پروانه تهران

توزیع بیش از 65 هزارتن نهاده دامی در سیستان وبلوچستان

ساعت های هوشمند جدید هوامی چه زمانی معرفی می شود؟

فروشنده پوشاک زنانه عمده

صادرات 72 میلیون دلاری کالا از گمرکات گلستان

حسابدار تولید و عرضه پوشاک

گزارش هفتگی بورس کالا همراه با چشم انداز بازارهای جهانی

نرم افزارهای «آپ» و «اسنپ» و «چارتر724 » مجوز فروش بلیت هواپیما ندارند

آزادسازی واردات خودرو، خودروهای داخلی را ارزان می کند؟

فرصت های شغلی امروز 6 مهر1400

انباردار پوشاک مجلسی زنانه

پرواز های اربعین، کار مدیرعامل هما را به استعفا کشاند

فیلم| تسهیلات بانکی در خدمت دلالی و سفته بازی با این وضع تورم و رکود سنگین ادامه خواهد داشت

بحران سوخت در بریتانیا، نماد ناکامی دولت محافظه کار

آزادسازی واردات خودرو، خودروهای داخلی را ارزان می کند؟

متقاضیان مسکن مهر پردیس بخوانند

آیفون 13 دیرتر به دست مشتریان می رسد

تعداد کاربران تیک تاک یک میلیاردی شد

آغاز بازگشت زائران اربعین حسینی از صبح امروز

جدیدترین قیمت خانه در تهران

دیگر توان خرید شیر و ماست و تخم مرغ را هم نداریم!

پشت پرده دستور جدید رییسی به بانک مرکزی

رشد 10 درصدی تولید سواری در ایران خودرو/ پیشتازی در تولید محصولات تجاری سنگین و نیمه سنگین

طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه شد

رشد 62 درصدی تحقق درآمدهای مالیاتی

قبضه بازار با پوشاک داخلی منقش به برند خارجی/ قاچاق کاهش یافت

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام؛ 6 مهر 1400

زمانی که فرش ماشینی در ایران جرم بود! / تاریخ پرفراز و نشیب فرش ماشینی در ایران

رشد 616 واحدی در ابتدای معاملات امروز 6 مهر

میلگرد آلیاژی 30 در ذوب آهن اصفهان تولید شد

طلب 50 میلیارد تومانی شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی از مشترکان

بیش از 16 هزار نفر در سال گذشته از آموزش های مهارتی بهره مند شدند

کشف سنگ قبر ایلخانی در محلات

آینده انرژی ایران-3| همه چیز پیرامون معدن انرژی باد ایران/ ساخت 1000 مگاوات نیروگاه بادی با شیوه های نوین تامین مالی

رونق تولید لنت خودرو در سمنان

تولید بیش از 5 میلیارد ساعت انرژی در نیروگاه نکا

جزییات شاخص تورم بر اساس دهک های هزینه ای در شهریور ماه/ فاصله تورمی دهک ها کاهش یافت

خروج کالاهای فولاد مبارکه از گمرکات سرعت گرفته است

قیمت میوه و تره بار 6 مهر 1400

پشت پرده دستور رییسی به بانک مرکزی چیست؟

ثبت رکورد روزانه 146 ذوب در فولاد مبارکه

عرضه 40 هزار و 40 تن ورق گرم نوردکاران در بورس کالا

استخدام «کارشناس نظارت بر صندوق ها و سبدهای سرمایه گذاری»

آبگیری 40 درصدی سد «آیت الله بهجت» شهر بیجار رودبار

افزایش اهدای خون در استان قزوین در اربعین حسینی

خبر جدید برای فروشندگان موبایل: خرید همکاری آنلاین در سراسر ایران

ایران تنها کشور مسلمان در بین 32 کشور عضو انجمن بین المللی انتقال خون

حکمرانی پلتفرمی در چین و آمریکا

افزایش 30 درصدی قتل های عمدی در آمریکا

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479