مطالب مرتبط:
لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی
رییسی: ما مدافع واقعی حقوق بشر و حقوق انسان هستیم
روزی به نام حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی
ارائه راهکارهای ایجاد دادگاه بین المللی اسلامی حقوق بشر
روز حقوق بشر اسلامی؛ روزی برای ترویج صلح میان پیروان ادیان الهی
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 مرداد 1400 ساعت 00:452021-08-05سياسي

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی


سید مجید تفرشی با تاکید بر تولید ادبیات و مفاهیم حقوقی در حوزه حقوق بشر از سوی کشور های منطقه، گفت: لازم است دولت ها و سازمان های فعال حقوق بشر اسلامی در مسیر بازنشر حقوق بشر واقعی اسلام و در مقابله با نسخه غربی و تکفیری آن با یکدیگر تعامل و همکاری کنند.

- " سید مجید تفرشی با تاکید بر تولید ادبیات و مفاهیم حقوقی در حوزه حقوق بشر از سوی کشور های منطقه، گفت: لازم است دولت ها و سازمان های فعال حقوق بشر اسلامی در مسیر بازنشر حقوق بشر واقعی اسلام و در مقابله با نسخه غربی و تکفیری آن با یکدیگر تعامل و همکاری کنند.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سیدمجید تفرشی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر روز چهارشنبه همزمان با روز بزرگداشت" حقوق بشر اسلامی و کرامت انسان" در نخستین نشست علمی تخصصی "چهره دیگر حقوق بشر" در دانشگاه اصفهان، اظهار داشت: سال 1991 بیش از پنجاه کشور اسلامی در عالی ترین رده یعنی وزرای امور خارجه مصوبه ای را در تشریح فهم خود از حقوق بشر اسلامی و ارزش های آن انشاء کردند.

اقدامی که علیرغم تصریح اعلامیه جهانی حقوق بشر مبنی بر آزادی اندیشه و عقیده به شدت از سوی برخی دول و صاحبنظران غربی مورد حمله و شماتت قرار گرفت.

وی این برخورد را یکی از مصادیق بارز نقض اعلامیه جهانی حقوق بشر 1948 توسط دول غربی دانست.

تفرشی در ادامه گفت: تحریم ها انواع مختلف دارد که یکی از آن ها در حوزه آموزش است.

اقدامی برخلاف ماده یک اساسنامه یونسکو که یکی از مصادیق آن اخراج یا عدم اجازه تحصیل به دانشجویان ایرانی در برخی از دانشگاه های غربی بود که علیرغم محکوم شدن این اقدام بعنوان مثال در سال 2010 در هلند این نگاه تبعیض آمیز به اشکال مختلف ادامه دارد.

وی تحریم در حوزه حق بهره مندی از استاندارد های مناسب زندگی و تحریم اشخاص حقیقی را که بعضا موجب صدمه خوردن حیثیت و آبروی آن ها می شود را از دیگر اشکال تحریم های غیر قانونی دانست و افزود: حتی اگر مجمع عمومی سازمان ملل متحد راضی به تحریم کشوری شود، این تحریم ها نمی تواند حقوق بشر بنیادین را نقض کند.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر ادامه داد: تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا در حوزه دارو و آسیب دیدن بیمارانی مانند ام اس، تالاسمی و "ای بی" (پروانه ای) که بعضا به بهانه تحریم های ثانویه توسط دول اروپایی مورد حمایت قرار می گیرد در هر فرمتی محکوم و مصداق جنایت علیه بشریت است.

وی این تحریم ها را در تضاد با اصول و اهداف و روح منشور ملل متحد دانست و گفت: تلاش برای اعمال مجازات های جمعی نماد بربریت و عمق سبوعیت مجریان آن است.

تفرشی تعهدات عام الشمول خصوصا در حوزه صیانت از حقوق بشر بنیادین اعم از موارد ذکر شده ذیل بند دو ماده چهار میثاق بین المللی حقوق مدنی را فراسرزمینی دانسته و هرگونه همراهی با آمریکا در حوزه های منتج به نقض آن را موجب مسئولیت بین المللی دول خاطی توصیف کرد.

وی تصریح کرد: اقرار برخی دول اروپایی و غیر اروپایی به تحت فشار بودن از سوی آمریکا نه تنها رافع مسئولیت بین المللی آن ها نیست بلکه به نوعی اقرار به نقض مهمترین اصل منشور ملل متحد یعنی حاکمیت مستقل و برابر کشور ها ذیل ماده دو است.

تفرشی یادآور شد: برخی دول غربی در فرایند شکل گیری برجام همزمان با ایجاد مانع و محدودیت در دسترسی کشور به دانش هسته ای صلح آمیز با دروغ پردازی در حوزه ایران هراسی موفق به فروش بیشترین اسلحه به کشور های منطقه شدند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها حقوق بین المللی را تحریف می کنند، اضافه کرد: بر اساس قوانین بین المللی، دارو، غذا و تجهیزات پزشکی را نمی توان مشمول تحریم نمود این در حالی است که از زمانی که ترامپ (تحریم ها) را امضا و با فشار حداکثری اجرایی کرد تا زمانی که بایدن رسماً خواستار لغو تحریم های مستقیم و ثانویه در حوزه تامین واکسن برای ایران شد شاهد قربانی شدن هزاران نفر بر اثر بیماری کرونا در کشور بودیم فرایندی که قطعا مسئولیت بین المللی دولت آمریکا را نیز به همراه دارد.

این کارشناس بین المللی گفت: سازمان ملل متحد در برابر تحریم ها سکوت می کند در حالی که موظف به واکنش است و می تواند درخواست برگزاری دادگاه ویژه یا استفاده از رویه های خاص برای ورود به این موضوع و توقف آن کند.

وی به موضوع تروریست نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امروزه در دنیا پدیده جدیدی به نام "تروریست شویی" بوجود آمده است بطوریکه ابتدا یک سازمان را تروریست معرفی، اما بدون محاکمه و اجرای عدالت آن را از فهرست تروریستی خارج می کنند؛ که برخی دول اروپایی در این امر پیشتاز هستند.

تفرشی با تاکید بر اینکه سردار سلیمانی ناجوانمردانه شهید شد و عملیات ترور فاقد هرگونه مزیت نظامی بود، افزود: سردار سلیمانی، مهمان دولت عراق و حامل پیام برای نخست وزیر این کشور بود.

وی در هیچ سند بین المللی مصداق تهدید قریب الوقوع علیه نیرو های آمریکایی مورد شناسایی قرار نگرفته ضمن آنکه گزارشگر سازمان ملل متحد در بخشی از گزارش خود ضمن شناسایی توسل به زور توسط پهپاد آمریکا بعنوان اقدامی غیر قانونی، ادعای تروریست بودن سپاه قدس و اینکه سردار پیشتر مرتکب جنایت در برابر نظامیان آمریکایی شده را نیز غیر واقعی و غیر مستند دانسته بود.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه در ترور سردار سلیمانی با نقض فاحش قواعد بشردوستانه خصوصا در حوزه حق بر حیات مواجهیم، افزود: این نخستین بار در جهان است که دولتی در قالب حق دفاع مشروع آنهم در کشوری ثالث و اشغال شده برای خود مجوز ترور صادر می کند.

اقدامی که قطعا مصداق جنایت جنگی بوده و نباید با بی کیفرمانی روبرو شود.

وی با بیان اینکه استفاده از پهپاد به معنی داشتن برنامه قبلی است، خاطرنشان کرد: در شبی که سردار سلیمانی شهید شد، سهام اسلحه فروشی در برخی کشور های غربی منجمله آمریکا افزایش پیدا کرد.

زیرا تجار فعال در این حوزه به درستی تشخیص داده بودند که سردار سلیمانی در نقطه مقابل تروریست ها قرار داشته و حضورش موجب آرامش و امنیت و بالطبع کسادی در بازار اسلحه است.

تفرشی با تاکید بر اینکه در تولید ادبیات و مفاهیم حقوقی در حوزه حقوق بشر در کشور های منطقه کم کاری شده است، گفت: لازم است دولت ها و سازمان های فعال حقوق بشری 15 کشور همسایه ایران بویژه در مسیر بازنشر حقوق بشر واقعی اسلام و در مقابله با نسخه غربی و تکفیری آن با یکدیگر تعامل و همکاری کنند.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در همکاری با همتایان خود در هر نقطه از جهان، مسئولیت پذیری، شفافیت و پاسخگو بودن را ارکان بی بدیل حاکمیت ها در صیانت از حقوق بشر واقعی و بالطبع نضج صلح و امنیت در جهان دانست و افزود: امروز کشور هایی مانند کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه.

که بیشترین آمار فروش سلاح های جنگی و کشنده به اقصی نقاط جهان را از آن خود کرده و برای گرم ماندن بازار این بخش از تجارت خود گزینه ای جز آشوب طلبی در جهان ندارند همزمان بیشترین شعار حمایت از حقوق بشر را سر می دهند، طنزی تلخ که پرداختن بدان نیازمند نشست های تخصصی دیگر است.

در خاتمه این نشست با حضور زهره الهیان، رییس کمیته حقوق بشر مجلس و اساتید و دست اندرکاران این حوزه، از کتاب حقوق و بحران نوشته دکتر غمامی و اولین سایت تخصصی حقوق بشر ایران به نشانی WWW.

OFOHR.

COM رونمایی شد.

بیشتر بخوانید: استقبال کمیسیون مستقل دائمی حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی از پیشنهادات ایران
کلید واژه ها: حقوق بشر - حقوق بشر اسلامی - حقوق - اسلام - اسلامی - مجید تفرشی - تعامل و همکاری - ستاد حقوق بشر - بازنشر - همکاری - پایگاه اطلاع رسانی - واقعی - سید مجید - دولت ها - کشور - ادبیات - مقابله - دیگر - مفاهیم - تکفیری - سازمان - مجید - اطلاع رسانی - تولید - حقوقی - تعامل - معاون امور - نشست علمی - طبق اعلام - بین الملل

آخرین اخبار سرویس:
دیپلماسی فرهنگی با شناخت ظرفیت های بومی شدنی است

چرایی تغییر استانداران پس از تغییر دولت

انحصار در تربیت پزشک مشکل ساز می شود/نیاز کشور به پزشک متخصص

برنامه های سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش در هفته دفاع مقدس اعلام شد

میرتاج الدینی: منتظر تصمیم دولت درباره لایحه برنامه هفتم توسعه هستیم

انحصار در تربیت پزشک مشکل ساز می شود/توجه به گردشگری سلامت

رای 872میلیون دلاری /آیا سهام پتروشیمی جم متعلق به دولت است؟

اسلامی: از آژانس خواستیم به قانون پایبند باشد

رییسی حمله به روحانی را آغاز کرد؛ پشت پرده واردات واکسن چیست؟

دروغ؛ معضلی که بختک وار نفس عدالت را می گیرد

آغاز روابط ایران با آسیای میانه از دروازه عشق آباد/ نگاهی به دیدار رؤسای جمهور ایران و ترکمنستان

بیوگرافی سیدعباس بهشتی نماینده وزیر نفت در امور عراق

مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوران پساهاشمی و رضایی به کدام سو خواهد رفت؟

میز خبر 30 شهریور، امشب ساعت به عقب بر می گردد

نگاه قوه قضاییه به نوآوری ها نگاهی فرصت محور است/ آموزش اصناف در جهت افزایش آگاهی حقوقی

شاکله یک پرونده با حضور دو یا چند مقام تحقیق بهتر شکل می گیرد

سحنگوی طالبان: «انتخابات» مشکلات بزرگی برای افغانستان به بار آورد!

علت سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به نیویورک

آشنایی با راهکارهای فوری برای کاهش مصرف گاز در خانه ها

انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟

ویدئو/ خاطرات تلخ امیر تتلو از بی حجابی و لباس ها باز مادرش

معدن «رزولوشن» ریو تینتو مسدود شد

عده ای گفتند تک تیرانداز و تروریست هستم که باعث تحریک IOC شد/ عبای رهبر انقلاب را هدیه گرفتم + فیلم

شاکله یک پرونده با حضور دو یا چند مقام تحقیق بهتر شکل می گیرد

تاکید امیرعبداللهیان بر نیاز به نقش فعال تر سازمان ملل در افغانستان

افزایش قیمت برق و گاز هر خانواده بریتانیایی به سالانه 1140 پوند

معرفی شهید حسین مقیمی به ععنوان جوان ترین خلبان دفاع مقدس

رییس جمهور: متأسفانه بعضی ها واردات واکسن را موکول به پذیرش FATF کرده بودند

پیمان شانگهای؛ بلوکی برای جلوگیری از یکه تازی و توسعه سلطه غرب/ ارتباط با شرق به معنای رها کردن غرب نیست

از «تقدیم لایحه تشکیل وزارت کشاورزی به مجلس» تا «پایان مهلت پذیره نویسی پالایش یکم»

ببینید | رونمایی از جدیدترین دستاوردهای سپاه در حوزه ضدتروریسم

تالار هنر 25 روز دیگر شروع به فعالیت می کند/ تعویض پرده های سالن

جوان ترین خلبان شهید دفاع مقدس که بود؟ + تصاویر

تحلیل معاون سیاسی سپاه از منطق نگاه به آسیا

شانس واردات خودرو هنوز وجود دارد/ رکود فعلی بازار خودرو برای چیست؟

بزرگترین تجمعات انسانی دنیا کدامند؟

انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟

عضویت ایران در شانگهای؛ نقش آفرینی بیشتر در «کمربند_جاده»| جایگاه تهران در اوراسیای قرن 21

تقویت پرس تی وی غنابخشیدن به صدای انقلاب است

چگونه شماره واتساپ را مخفی کنیم؟

فال حافظ امروز 30 شهریور 1400

رویداد بزرگ تا ثریا در البرز برگزار شد

شانس واردات خودرو هنوز وجود دارد/ رکود فعلی بازار خودرو برای چیست؟

بزرگترین تجمعات انسانی دنیا کدامند؟

سلاح غیر مجاز زمینه ساز جرایم دیگر!

انقلاب 21 سپتامبر یمن و تفاوت های بنیادین مدل های 2011 و 2014

با محمدبن ابی بکر از پرورش در دامان حضرت امیر(س) تا شهادت در مصر

رییس جمهور تونس: به زودی قانون انتخاباتی جدید ارائه و نخست وزیر تعیین می شود

واعظ خیابانی که بود و چه کرد؟

گروسی: در دیدار با اسلامی به تقویت بیانیه تهران پرداختیم

از نظر امام خمینی، هنرمندان چه زمان می توانند کوله بار مسئولیتشان را زمین بگذارند؟

وزیر خارجه وارد نیویورک شد / برنامه ریزی برای انجام 45 دیدار بین المللی

ببینید | رونمایی از جدیدترین دستاوردهای سپاه در حوزه ضدتروریسم

جزییات ثبت نام مسکن برای اهالی فرهنگ و هنر

تالار هنر 25 روز دیگر شروع به فعالیت می کند/ تعویض پرده های سالن

تغییر ضوابط ساخت و ساز در باغات تهران/ عضو شورای شهر: باغات در دوره چهارم و پنجم نابود شد

چرایی تغیر استانداران پس از تغیر دولت

برگزاری مراسم جاماندگان اربعین در تهران

6 قاتل تا پای چوبه دار رفتند اما بالا نه!

چرایی تغیر استانداران پس از تغیر دولت

درگذشت ابومحمد عسگر خانی+ علت مرگ

تنطیم لایحه رتبه بندی معلمان متناسب با بودجه

ورود رییسی به اجرای طرح رتبه بندی معلمان / ملاک رتبه بندی معلمان

تغییر ساعت رسمی کشور اعلام شد

ایران در دولت اصلاحات درخواست عضویت در سازمان شانگهای را داد

این پسرِ من است

آشیانه کبوتر صلح در پس ابیات شاهنامه

تصاویر| دیدار و گفتگوی زاکانی با وزیر ارتباطات

دولت سیزدهم و اعتمادی که در حال بازگشت است

چشمک بازیِ همسر و دختر یکتا ناصر /عکس

حدیث روز | ارزش مرد اینگونه سنجیده می شود

تکذیب انتصاب رییس جدید ستاد اجرایی فرمان امام

از اهدای خون تا خاکسپاری با لباس خونی/ ماجرایی متفاوت از یک شهید خدمت از اداره تا جبهه

تا کامل شدن واکسیناسیون همه افراد جامعه سفرهای غیرضروری نروید

واکنش روسیه به دیدار گروسی با اسلامی

«گروسی»: در دیدار با «اسلامی» به تقویت بیانیه تهران پرداختیم

تا کامل شدن واکسیناسیون همه افراد جامعه سفرهای غیرضروری نروید

واکنش روسیه به دیدار گروسی با اسلامی

واکنش روسیه به دیدار مدیرکل آژانس اتمی با معاون رییس جمهور ایران

آیت الله محقق داماد: جهل دینی خطری است که متوجه جامعه ماست

تاکید امیرعبداللهیان بر لزوم ایفای نقش فعال تر کمیسریای عالی ملل متحد در امور افغانستان

علی اکبر صالحی: حکمرانی با جبر میسر نمی شود/ یک حکمران زمانی موفق است که اصلاح پذیر باشد و به نخبگان گوش کند

واکنش روسیه به دیدار مدیرکل آژانس اتمی با معاون رییس جمهور ایران

خطرناکترین دشمنان مغز کدامند؟

دستور وزیر کشور برای حل و فصل نهایی مساله کارت هوشمند در کشور

به فرد افسرده و نگران این جملات را نگویید

تصاویر| نشست خبری رییس بنیاد شهید

رییس جمهور تونس از ارائه قانون جدیدی برای انتخابات خبر داد

امریکا راهی جز برجام ندارد/سازمان ملل متحد در انزوا/تورم و عدم قطعیت تورم و چشم انداز آن

آوارگان افغانستانی، محور گفت وگوی امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

رییس جمهور تونس از ارائه قانون جدیدی برای انتخابات خبر داد

سرنوشت متفاوت اعضای دفتر تحکیم

دهقان: خود را سرباز نظام و مقام معظم رهبری می دانم

دلایل قطع بیمه بی کاری و راه کار برقراری مجدد آن

امیرعبداللهیان وارد نیویورک شد/ 45 دیدار در سطح دوجانبه با وزیران خارجه کشور های

فال حافظ / دلم رمیده شد و غافلم من درویش

ابتکار: نگذاشتند مردم ثمره شیرین دولت روحانی را بچشند

توانایی فنی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران به خطر افتاده است

سازمان های بین المللی به وظایف خود در افغانستان عمل کنند

می خواهند مسائل زنان را وارونه جلوه دهند

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی