مطالب مرتبط:
سیر شکل گیری دولت تمدنی / دین؛ هدایت گر تمدن
پرداخت حدود 56 هزار میلیارد تومان در قالب تنخواه گردان به دولت علت اصلی رشد پایه پولی
نگرش رییس دولت سیزدهم به بازار سرمایه، امید ها به این بازار را افزایش داده است
چشم امید تولیدکنندگان نوشت افزار داخلی به سیاست های تیم اقتصادی دولت جدید
بازدهی بورس در 6 دولت را ببنید
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 12:502021-08-04سياسي

ویژگی های دولت تمدن ساز


عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: سیر شکل گیری دولت تمدنی به این صورت است که ایده هدایتگر، هویت تمدنی را شکل می دهد و هویت تمدنی هم فرد و جامعه را می سازد و از این فرد و جامعه، - دولت تمدنی متولد می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه از اصفهان رسول نوروزی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، صبح امروز در نشست علمی سیاست خارجی و تمدن از سلسله نشست های رویکرد تمدنی در مسائل راهبردی، که از سوی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با همکاری پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، با اشاره به نظریه تمدنی هانتینگتون بر اساس برخورد تمدن ها، گفت: بعد از فروپاشی نظام دوقطبی در جهان تحلیل های متفاوتی از جهان پسا جنگ سرد مطرح می شود که نظریه هانتینگتون یکی از مهمترین آن ها است و نسخه نهایی کتاب او تا سال 1996 منتشر می شود.

وی ادامه داد: هرچند تحلیل ضعیفی از مطالعات تمدنی پس از فروپاشی شوروی وجود دارد، اما نگاه روابط بین الملل به دانش و مطالعات تمدنی به خودی خود یک اتفاق مبارک قلمداد می شود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: ادامه تحولات در حوزه تمدنی روابط بین الملل به فضای دانشی ایران وارد نشده است و یا بسیار حداقلی و رقیق وارد شده است و بنا بر دلایلی در همان مباحث هانتینگتون باقی مانده ایم و این نشان می دهد که ما دو دهه از قلمروهای جدید دانش روابط بین الملل غافل شده ایم و البته جای بسی تأسف و تعجب دارد.

نوروزی با اشار به فضای دانش تمدنی بعد از هانتینگتون، اظهار کرد: بعد از او، اجماع تحلیلگران چیزی جز آنچه او بیان می داشت، بود و با نظریه برخورد تمدن ها و یا نظریه پایان تاریخ فوکویاما متفاوت بود.

اندیشمندان دین را هدایتگر تمدن می دانند وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اندیشمندان دین را ایده هدایتگر تمدن می دانند، تصریح کرد: تا یک کنشگر تمدنی به عمق اعتبار خود توجهی نکند نمی تواند از عمق راهبردی یا نظریه هایی مثل نظریه مقاومت صحبت کند، اگر تشیع به عنوان بخشی از تمدن ایرانی اسلامی باشد باید ببینیم تا چه حدی گسترش پیدا کرده است و همین طور باید دید که زبان فارسی به عنوان یک پدیده تمدنی چقدر گسترش یافته و از کانون به بیرون رفته و وارد اجتماعات دیگر شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تلاش های عربستان سعودی برای گسترش تمدنی اشاره کرد و گفت: سعودی ها با ساخت مدارس و مساجد و هزینه های زیاد به دنبال گسترش وهابیت در آفریقا و سایر نقاط جهان هستند و از طرفی هم گسترش ایده انقلاب اسلامی در واقع اشاعه تمدنی برای ایران است و میزان طلبه های شیعه در آفریقا و موارد دیگر به عنوان کمیت هایی هستند که می توانند میزان کیفیت شیوع وگسترش تمدنی ایده انقلاب اسلامی را محک بزنند.

نوروزی، قدرت تمدنی و وزن کشی تمدنی در نقاط مختلف جهان و کمیت را معیاری برای محک کیفیت گسترش تمدنی دانست و عنوان کرد: وقتی ما می توانیم معیار تمدنی خود را به بیرون از مرزها گسترش دهیم یعنی اینکه صاحب حوزه اعتبار تمدنی هستیم.

وی گسترش معیار و قابلیت بقای تمدن را به عنوان دو فاکتور بسیار مهم معرفی کرد و افزود: تمدن ایرانی توانست بربریت مغول ها را در خود هضم کند و آن ها را تحت تأثیر خود قرار دهد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه دوگانه های مذهب و زبان مهمترین عناصر حوزه اعتبار تمدنی هستند، اظهار کرد: عثمانی ها، صفوی ها و گورکانی ها فضاهای تمدنی مبتنی بر مذهب ایجاد کردند و زبان های سه گانه را اختیار کردند و از زبان های فارسی، عربی و زبان بومی خود استفاده می کردند که نخ تسبیح ارتباطی میان آن ها حفظ می شد.

تشیع هدایتگر تمدن ایرانی اسلامی است نوروزی، تشیع را ایده هدایتگر تمدن ایرانی اسلامی توصیف کرد و گفت: بر همین اساس، یک سری نهادها مانند حوزه علمیه تأسیس شده اند و کارویژه این نهادها، تولید محصول است که فقیه و مرجع و مبلغ و کتب دینی و مدیریت مساجد و نذورات و اوقاف از جمله آن ها است و تا زمانی که خروجی این نهادها از سوی مردم و جامعه مصرف می شوند، آن ایده هدایتگر هم مدام بازتولید می شود.

وی در ادامه افزود: اگر زمانی کتابی در حوزه علمیه نوشته شد که در قم ماند و نه تنها به خارج از کشور نرفت، بلکه به تهران هم نرسید و اثرگذاری نداشت، این به معنای آن است که ایده هدایتگر هم بازتولید نمی شود و بسط آن متوقف نمی شود و آسیب می بیند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به نادیده گرفته شدن بخش قابل توجهی از ظرفیت تمدنی جامعه در دوران حکومت رضاخان و تلاش برای تبدیل شدن به قدرت ملی، تصریح کرد: تضعیف مذهب در دوران رضاخان و آتاتورک، سطح تحلیل خرد را در جامعه ایجاد کرد و مذهب را کنار زد که البته مورد پذیرش جامعه هم قرار نگرفت.

نوروزی با اشاره به ضرورت توجه به تمایز سطح تحلیل های تمدنی خرد، منطقه ای و فرامنطقه ای، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در روابط با تاجیکستان ما دچار این اشتباه تحلیل تمدنی منطقه ای شده ایم و چون آن کشور در منطقه ای مجزا از ایران قرار دارد، نتوانسته ایم از مشترکات بسیار تمدنی خود با آن ها بهره ببریم.

وی نگاه شیء گونه و عینیت گرا به تمدن را سبب وزن کشی تمدن ها و بالانگه داشتن ابرقدرت ها و ایجاد روابط طولی میان تمدن ها قلمداد کرد و گفت: تقریباً همه تمدن هایی که از خودشان می نویسند، خود را در بالا یا مرکز جهان قرار می دهند و بقیه تمدن ها را زیرمجموعه خود می پندارند و این خودمرکز پنداری در اروپا و شرق وجود دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه ادعای رسیدن به تمدن امکان تنزل به بربریت را از میان می برد، اظهار کرد: امپراتوری ها این ادعا را دارند که هر رفتاری که انجام می دهند عین تمدن است و وقتی اجازه تجاوز به سایر تمدن ها و ملل را به خود می دهند هم همین ادعا را دارند و آن جنگ را جنگ میان انسان های متمدن و وحشی می دانند.

تمدن یک امر تحول پذیر است نوروزی رویکرد فرآیندی به تمدن را دارای طرفداران بسیار ارزیابی کرد و افزود: این رویکرد بر این باور است که تمدن یک امر دائماً در حال شدن و تحول پذیر است و ارتباط میان تمدن ها عرضی است و تعاملات میان تمدن ها وجود دارد و نظم میان آن ها و یک نظم حداقلی وجود دارد.

وی ادامه داد: در این نگاه به تمدن، امکان بربریت متمدن ها و متمدن شدن بربرها وجود دارد و چون تمدن با نگاه فرآیندی است، هرچه رفتارهای غیر متمدنانه در یک تمدن بیشتر شود، بیشتر از تمدن فاصله می گیرد و به بربریت نزدیک می شود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: در نگاه فرآیندی به تمدن، تمدن امپراتوری نیست، بلکه چیزی شبیه ممالک محروصه مانند تمدن عثمانی و چیزی شبیه ممالک ایالتی یا کنفدراسیون است و می توان گذشته و آینده تمدن را بررسی کرد و مانع از تخریب تمدن ها شد.

در نگاه فرآیندی، تمدن نه صلح است و نه جنگ نوروزی، اصل اول در سیاست خارجی بر اساس دیدگاه شی گونه به تمدن را جنگ و اصل در نگاه فرآیندی را نه جنگ و نه صلح دانست و تصریح کرد: چه بسا اصل در نگاه فرآیندی به تمدن، صلح باشد و امر به تعامل میان تمدن ها وجود دارد و تمدن ها به سمت همگرایی و همکاری تمایل بیشتری دارند، تمدن را می توانیم جمع میان زمان و مکان بدانیم که تاریخ و جغرافیا در آن بسیار نقش دارند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: در سیاست خارجی اگر تمدن را به عنوان نقطه کانونی تحلیل و سطح تحلیل قرار دهیم، در داخل هم چون ایده هدایتگر وجود دارد، همین هویت تمدنی ایجاد می کند و برایند هویت تمدنی در مفاهیم سیاسی دولت تمدنی می شود و دولت تمدنی نخستین مفهومی است که ما را در تحلیل تمدنی یاری می کند و افراد زیادی در این حوزه کار کرده اند.

نوروزی خاطرنشان کرد: در روابط بین الملل دولت یا مدرن یا پیشا مدرن یا پسا مدرن است و چون مدرنیته در کانون تحلیل های جهان قرار دارد، در روابط بین الملل هم بر همین اساس تقسیم بندی می شود، اما در دولت تمدنی مفاهیم و تعاریف دیگری مثل همبستگی و توجه به کثرت گرایی اسلامی مورد توجه قرار می گیرند.

وی افزود: تفاوت دولت ملی با دولت تمدنی در این است که دولت ملی سکولاریزم به اضافه سیاست و وطن است و خط سیر شکل گیری دولت تمدنی به این صورت است که ایده هدایتگر، هویت تمدنی را شکل می دهد و هویت تمدنی هم فرد و جامعه را می سازد و از این فرد و جامعه، دولت تمدنی متولد می شود و دولت تمدنی با توجه به شبکه های مختلفی که دارد جلو می رود.

جبهه مقاومت شبکه ای از تشیع است عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، جبهه مقاومت را شبکه ای از تشیع دانست که با مفهوم جهادی خود به معنای عام آن به دست آمده است و اظهار کرد: امروزه گروه های مقاومت صرفاً گروه های شبه نظامی نیستند، بلکه حلقه های فرهنگی و اقتصادی دارند و فیلم و هنر و سینما و ادبیات دارند و آثار ادبیات پایداری میان ایران و حشدالشعبی و حزب الله و افغانستان به وجود آمده اند.

نوروزی افزود: این ها همه شبکه هایی هستند که ذیل دولت تمدنی به وجود آمده اند و سیاست خارجی در دولت تمدنی از طریق شبکه ها دنبال می شود و اگر دولت تمدنی نبود و دولت ملی بود، این شبکه ها دیگر یا وجود نداشتند یا بسیار ضعیف بودند.

وی در ادامه تصریح کرد: نمونه هایی از دولت تمدنی در جهان اسلام وجود دارد که تلاش های مالزی و ایران از جمله آن ها هستند و ایران حتی قبل از انقلاب هم به دنبال خلق دولت تمدنی بود و پروژه تمدن بزرگ و ایده های دولت پهلوی هم بخشی از این قضیه بود، اما با توجه به اینکه به همه عناصر تمدنی توجه نکردند، ناکام شدند، امروز ترکیه و چین هم به نوعی پیگیر این قضیه هستند و حتی اندونزی هم کم و بیش در این مقوله وارد شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عنوان کرد: یکی از سرفصل های مهم حوزه روابط بین الملل این است که هرچه جهانی شدن بیشتر به پیش می رود، وضعیت دولت ملی روز به روز ناچاراً ضعیف تر می شود و وقوع هر انقلاب جدیدی سبب کمرنگ شدن دولت ملی می شود، اما چون جهانی شدن بر اساس شبکه ها اتفاق می افتد و دولت تمدنی شبکه هایی را در اختیار دارد، می تواند هم در حوزه سیاست خارجی تعامل بیشتری داشته باشد و از معایب جهانی شدن در امان بماند.

نوروزی در پایان گفت: وجود شبکه های مختلف در عرصه جهانی شدن سبب می شود که دولت های ملی ضعیف شودن، اما دولت های تمدنی در سیاست خارجی امکان کنشگری بیشتری را داشته باشند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - تمدن - دفتر تبلیغات اسلامی - علوم و فرهنگ اسلامی - تبلیغات اسلامی - اسلامی - عضو هیأت علمی - فرهنگ اسلامی - هیأت علمی - پژوهشکده - پژوهشگاه - تبلیغات - خبرگزاری حوزه - برگزار - علمی - اصفهان - دولت - سیاست خارجی - فرهنگ - جامعه - تحلیل - نشست علمی - صبح امروز - نشست - جهان - علوم - دفتر - خبرگزاری - هویت - هیأت

آخرین اخبار سرویس:
تدوین سند جامع تقسیم کار بین سازمانی در تهران/اولویت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی پایتخت

پست زیبای مجید واشقانی برای نوجوان ایذه ای /عکس

هفته دفاع مقدس، حماسه همراهی و همدلی ملت ایران

رییس تیم مذاکره کننده ای که مخالف سرسخت برجام است!

تسلیت بذرپاش درپی درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

خانه سالمندان و عزت نفسی که خدشه دار خواهد شد

حال و هوای پاییزی بهنوش طباطبایی +تصاویر

سرلشکر رشید: توان دفاعی کشور مرهون دفاع مقدس است/ ارتش دست ساز آمریکا فرو پاشید

دشمن جرئت استفاده از گزینه های روی میز را ندارد / ارتش 300 هزار نفری که آمریکا آموزش داد، با یک تهدید درهم شکست

معطلی هتل «صخره ای» در کمیسیون ماده 100

دفتر مجتهد شبستری: مگان تا سال 92 داخلی بود

تکلیف بودجه قانون حقوق معلولان چه می شود؟

پست زیبای مجید واشقانی برای نوجوان ایذه ای /عکس

واکنش معاون رییس جمهور به جان باختن نوجوان فداکار ایذه ای

رییسی: تا چند روز آینده 70 درصد جامعه واکسینه می شوند

نگاه «آیتی» به تاریخ منتقدانه و تحلیلی

ویدئو مپینگ برج آزادی به مناسبت هفته دفاع مقدس

زائران اربعین برای بازگشت به کشور می توانند از مرز مهران استفاده کنند

اعطای مدال عالی پدافند غیرعامل به «علی لندی»

توضیحات دفتر آیت الله مجتهد شبستری درباره نظر ایشان در موضوع وارادت خودروی خارجی

بازگشایی مدارس منوط به واکسیناسیون دانش آموزان نیست/ پاسخ به انتقادها درباره چرایی تولید انواع واکسن کرونا در کشور/ تزریق واکسن آنفلوآنزا به مادران باردار تا دو هفته آینده

فیلم| جانباز جنگ، پیشتاز عرصه کشاورزی و تولید

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده علی لندی نوجوان قهرمان ایذه ای

بیانیه ایثارگران شرکتی مخابرات: بازهم خلف وعده کردند خبری از تبدیل وضعیت نیست

ایران قوی چه ویژگی هایی دارد و نقش دانش آموزان درشکل گیری آن چیست

3 طرح گردشگری در شهرستان «فردوس» افتتاح می شود

وزیر ارتباطات: فضای مجازی فرصت های بی نظیری برای بشر خلق کرده است

برگزاری همایش پیاده روی «دلدادگان حسینی» در قزوین

باید آفت های فضای مجازی را شناخت و از آن دوری کرد/ خبرهای خوش فضایی در راه است

اختصاص محاکم ویژه برای رسیدگی به دعاوی حقوقی و تجاری لرستان

باید بر روی نقشه استکبار در ایجاد تفرقه و جنگ در جهان اسلام متمرکز شویم/ دفاع مقدس یکی از مظاهر وحدت ملت ایران بود

اعلام عزای عمومی در ایذه

مدال عالی پدافند غیرعامل به «علی لندی» اعطا می شود

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده نوجوان ایذه ای

امام خمینی (ره) اولین کسی بود که نقش زنان را فهمید

فقر نباید موجب بازماندگی از تحصیل شود/ واکسیناسیون 70 درصدی مردم تا چند روز آینده

حضور رییس جمهور در بین مردم صالح آباد شهر ری

دعوت فرزند شهید قاسم سلیمانی برای گسترش فرهنگ «سردار دل ها»

چرا مجلس اصرار دارد نقش خود را روز به روز کاهش دهد؟

مجلس درباره ساماندهی بازار خودرو کوتاه نمی آید / ایرادات مجمع و شورا بررسی و رفع میشود

حال و هوای پاییزی بهنوش طباطبایی /عکس

واکنش معاون رییس جمهور به جان باختن نوجوان فداکار ایذه ای

تاکید دستیار رییس جمهور آذربایجان بر اهمیت همکاری های دانشگاهی با ایران

استخدام کارشناس امور اجرایی با بیمه در شرکت مهندسین مشاور ماندرو در تهران

بازگشایی موزه های خراسان جنوبی پس از چندین ماه تعطیلی

استخدام خانم و آقا با مدرک دیپلم یا بالاتر در کارگاه زیورآالات

نیرو های مسلح در جنگ، حیات جدیدی پیدا کرد

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

حال و هوای پاییزی بهنوش طباطبایی /عکس

حل مشکلات اشتغال معلولان به کجا رسید؟

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین 3 مهر 1400

داده های سلامت جزء اطلاعات امنیتی هستند

شرق نوشت: در غیاب هژمونی

سوال رییس جمهور از دانش آموزان ایران

آمار کرونا در جهان تا 3 مهر (اینفوگرافیک)

موضع امیرعبداللهیان درباره زمان بازگشت به مذاکرات برجامی

ماجرای ازدواج قاسمخانی و مارال فرجاد +تصاویر

دیدار اسقف اعظم گرجستان با آیت الله دوزدوزانی تبریزی + تصاویر

جاماندگان مشایه در شهر پیاده روی می کنند/ برگزاری همایش پیاده روی دلدادگان حسینی در روز اربعین

اینترنت شبکه «شاد» رایگان است/ آخرین شرایط بازگشایی مدارس

قطر: طالبان می توانند تغییر کنند

رییس جمهور: افت تحصیلی دانش آموزان قابل قبول نیست/ تا چهار روز آینده 70درصد مردم واکسینه می شوند

دادگستری هرمزگان رتبه اول کشور را در شاخصه های مهم قضایی کسب کرد

استخدام خدمات و نظافتچی در کلینیک های تخصصی زیبایی ایرانیان در تهران

انتقاد از چنبره آگهی های بازرگانی بر آنتن تلویزیون

پیام فرمانده ناجا برای یادواره شهید امان اللهی از شهدای پیشمرگان مسلمان کُرد

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

هاشمی و ناگفته هایی از او

خودداری موکب داران حسینی از ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی در عراق

دانلود مداحی استودیویی ویژه اربعین با صدای حسین خلجی

میز خبر 3 مهرماه، زنگ مدرسه ها به صدا درآمد

خواسته 5 مسئول ارشد استان در شورای اداری از رییس جمهور

«علی لندی»، ققنوس حقیقت نوجوان ایرانی/ به حامی لبنان و عراق و سوریه می گویند: اقتصاد ونزوئلایی!

پرسش مهر 1400| رییسی: ایران قوی چه ویژگی هایی دارد و نقش دانش آموزان در شکل گیری ایران قوی چیست؟

پرسش مهر رییس جمهوری از دانش آموزان | رییسی: ایران قوی چه ویژگی هایی دارد و نقش دانش آموزان در تشکیل آن چیست؟

پایداری محیط غارها در ارتباط تنگاتنگ با سایر عوامل محیطی

رهبری معظم انقلاب ورود نماینده به عزل و نصب مدیران را آسیب می داند/ قانون مسیر منتهی به انتخاب استاندار را تعیین کرده است

اعطای مدال عالی پدافند غیرعامل به «علی لندی»

ماجرای ازدواج قاسمخانی و مارال فرجاد /عکس

عکس / به یاد «علی لندی» نوجوان غیور ایذه ای در مسیر کربلا

راه اندازی قرارگاه سیاست و جامعه در حوزه خراسان

واکسیناسیون 70 درصدی در روزهای آینده؛ با رعایت اصول بهداشتی به سمت آموزش حضوری پیش رویم

پرواز های فرودگاه رشت، سوم مهر 1400

چنانچه دولت عراق سهمیه اعلامی را افزایش دهد، اعزام زائران نیز به تناسب افزایش می یابد

هیچ قدرت قلدر خارجی نمی تواند حتی فکر تجاوز به ایران را به مخیله اش راه دهد

6 خیابان در شهرکرد به نام شهدا نامگذاری شد

تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به خانواده قهرمان نوجوان ایذه ای

فرهنگ جهاد و شهادت در نهج البلاغه تبیین شد

نواخته شدن زنگ استانی مهر در خوزستان + عکس

پیام تسلیت مسئولان در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

نزدیک ترین شاخص به اجرای عدالت، سند آمایش سرزمین است/ تقسیم عادلانه ثروت ها و ظرفیت های کشور نیازمند کار کارشناسی است

یاد رییس جمهور از نوجوان فداکار ایذه ای در اولین روز مدرسه

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده نوجوان ایذه ای

هاشمی و ناگفته هایی از او

اقتصاد خود را به مذاکرات برجام گره نمی زنیم

آیت الله رییسی: «علی لندی» دانش آموخته مکتب از خودگذشتگی و ایثار بود/ هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند/ پرسش مهر: ایران قوی چه ویژگی هایی دارد و نقش دانش آموزان در شکل گیری ایران قوی چیست؟

«علی لدنی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده نوجوان ایذه ای

حضور وزیر دفاع در آیین آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه ایمان

هزینه کردن در آموزش و پرورش بزرگترین سرمایه گذاری است

ویژگی های دولت تمدن ساز

ویژگی های دولت تمدن ساز