موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - اربعين حسيني - بازگشايي مرزها - شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي - دانشگاه علوم پزشكي ايران - باشگاه استقلال - دانشگاه علوم پزشكي - مرزهاي زميني - واكسيناسيون - تبليغات اسلامي - ذوب آهن پرسپوليس - فيلتراسيون - ادعاي مضحك - نوآك - شهردار شاهديه - مرمت بناهاي تاريخي - بازار هنر - معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي - كمپاني هاي برتر - تمرين ريكاوري استقلال - توليد روزانه - مديرعامل شركت سياحتي عليصدر - درياي عرب

مطالب مرتبط:
بررسی فرمان 9 بندی رهبر انقلاب خطاب به جهادگران/ اوامر رهبری معظم همواره چراغ راه جهادگران است
بررسی فرمان9 بندی رهبر انقلاب خطاب به جهادگران/ اوامر رهبری معظم همواره چراغ راه جهادگران است
قرائت متن حکم تنفیذ رهبر معظم انقلاب برای حجت الاسلام رییسی
رهبر معظم انقلاب اسلامی: با مردم صادقانه حرف بزنید
رهبر معظم انقلاب در بحث کار تبلیغاتی و رسانه ای فراخوان عمومی داده اند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 12:402021-08-04سياسي

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب-2| معیارهای مد نظر مقام معظم رهبری برای صادرات و واردات کتاب/ دستان خالی را با ترجمه خوب پر کنید


در حالی که بازار نشر از کتاب های ترجمه ای بیهوده اشباع شده است، رهبر معظم انقلاب بارها نسبت به انتشار این آثار براساس رفع نیاز جامعه کتابخوان تذکر داده اند.

- ، بازار نشر ایران طی سال های گذشته بیش از آنکه به فکر صادرات کتاب باشد، بازار پرسودی برای وادرات کتاب بوده است.

در حالی که می شد با بهره گیری از صادرات کتاب، تا حدود بسیاری به اقتصاد بیمار نشر کمک کرد، بازار کتاب ایران محفلی برای عرضه آثار خارجی از فرهنگ ها و زبان های مختلف شده است.

در این میان، کم نیستند آثاری که با فرهنگ و سلیقه مخاطب ایرانی همراه نیستند و گاه در تعارض با آن قرار دارند.

به عبارت دیگر، اگر فرهنگ را جاده دو طرفه در نظر بگیریم، در بازار کتاب ایران این جاده عمدتاً یک طرفه بوده است.

هرچند یکی از شعارهای فرهنگی در دو دوره ریاست جمهوری آقای روحانی گسترش دیپلماسی فرهنگ بود، نتیجه به دست آمده پس از هشت سال، چندان رضایت بخش نیست.

آمارهای نشر حکایت از افزایش بی سابقه و سیر صعودی انتشار کتاب های ترجمه در بازار دارد.

به نظر می رسد متر و معیاری برای انتخاب و عرضه کتاب های ترجمه شده طی یک دهه گذشته وجود نداشته و وزارت ارشاد نیز به عنوان متولی اصلی حوزه نشر، چندان دغدغه ای برای مدیریت این بازار از خود نشان نداده است.

رواج کتاب های ترجمه شده در برخی از حوزه ها مانند حوزه ادبیات کودک و نوجوان، تبعات بسیاری بر جای گذاشته است.

ناشران به دلیل صرفه اقتصادی، تمایلی به فعالیت در حوزه نشر ادبیات بومی از خود نشان نمی دهند، معیشت نویسنده و تصویرگر به خطر افتاده و از همه مهمتر، ورود این حجم از کتاب و فرهنگ بیگانه، بر مخاطب نوجوان نیز تأثیرگذار بوده است.

با توجه به اهمیت این امر و ضرورت بازنگری در نحوه عرضه محصولات فرهنگی غیر ایرانی، نگاهی انداخته ایم به بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص ترجمه آثار.

ایشان در دیدارهای مختلف ضمن تأکید بر حمایت از ادبیات ایرانی و بومی، معیارهای کتاب خوب برای ترجمه را نیز معرفی کرده اند.

شاید بتوان در همین زمینه، نهضت ترجمه را یکی از کلیدواژه های مهم ایشان در یک دهه گذشته در حوزه نشر دانست؛ امری که بر اهمیت ترجمه کتاب های ایرانی به دیگر زبان ها حکایت دارد.

ایشان بارها دست اندرکاران حوزه نشر را به سمت انتخاب کتاب مناسب و ترجمه به دیگر زبان ها تذکر داده اند؛ موضوعی که چندان در میان دستگاه های فرهنگی کشور به صورت جدی پیگیری نشده است: ترجمه کتاب به زبان های دیگربه هرحال ترجمه، کار بسیار مهمی است؛ منتهی باید هوشمندانه انجام بگیرد.

من وقتی این کتاب ها (کتاب های دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری) را گاهی می خواندم، به نظرم می آمد که مثلاً اگر ما بخواهیم ترتیبی برای ارسال کتاب های ترجمه شده در خصوص جنگ قائل بشویم، باید اول یک کتاب کوچک، با نشانه ای نه چندان ایرانی، با بیان و قلمی که حقیقتاً خوب باشد و خوب نوشته شده باشد، به آنجا برود و پخش بشود و بخوانند.

بعد که این سابقه در ذهن ها پیدا شد، بعد یک کتاب دیگر برود.

و هر کتابی.

راه را برای کتاب بعدی باز خواهد کرد؛ تا برسد به کتاب های مفصل تر و خاطره های طولانی تر.

(دیدار با اعضای دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی 71/4/22)***از جمله نکات مهمی که درخصوص ترجمه آثار در بیانات رهبر معظم انقلاب به چشم می خورد، توجه ایشان به جامعه فرهنگی جهان اسلام است.

در حالی که عمده ترجمه های عرضه شده در سال های اخیر مربوط به ادبیات غربی است، ایشان بر تبادل فرهنگی میان مسلمانان از این طریق تأکید دارند:کانال وحدت جوامع اسلامیمتأسفانه مشاهده می شود که برخی از سیاست ها، به عمد نقاط اختلافی را پیدا می کنند و یا حتی می تراشند، برای اینکه گروه های مسلمان را از هم جدا کنند.

کتاب می تواند پیام وحدتی بین گروه های مسلمان باشد.

چقدر خوب است که ما کتاب های اسلامی را از دنیای اسلام، از متفکران اسلام، از قلم های برجسته، به زبان فارسی و میان کتابخانه ملی خودمان منتقل کنیم و کتاب های اسلامی و آن چیزهایی که از تراوشات فکر و اندیشه متفکران خود ما و نویسندگان برجسته خود ما و علمای ماست، این ها را از داخل جامعه خودمان به زبان های اسلامی دیگر منتقل کنیم و بتوانیم کانال های وحدتی را بین جوامع اسلامی به وجود بیاوریم؛ این یقیناً یک حرکت فرهنگی و نیز یک حرکت ضد استعماری است.

(سخنرانی در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، 66/8/14)کتاب هایی که نداریممن می خواهم از متفکران کشورمان خواهش بکنم که به مسئله ارائه و تولید کتاب خودب و لازم برای مردم، به چشم یک نیاز فوری جامعه و کشورشان نگاه کنند.

اگرچه بحمدللله ما کتاب خوب در جامعه مان داریم، لیکن جای خالی و کمبود هم بسیار داریم.

خیلی از کتاب ها را ما نداریم.

خیلی از موضوعات هست که درباره آنها چیزی نداریم، یا چیز قابل عرضه ای نداریم.

در حالی که دیگران در کشورهای دیگر در زمینه موضوعات گوناگون، گاهی ده ها هزار عنوان کتاب و تألیف دارند، اما درباره همان موضوعات، تعداد کتاب هایمان انگشت شمار است!.

حتی در موضوعاتی که ما در آنها سابقه و خبرگی و زمینه های زیاد آگاهی و دانش را هم داریم، تعداد کتاب هایمان اندک است.

حقیقتاً در زمینه ارائه موضوعات لازم، کار شایسته ای در گذشته نکرده ایم.

کتاب را به صورت یک چیز لوکس و تشریفاتی و مخصوص یک عده خاص نگریستیم؛ نه به صورت یک وسیله لازم برای همه مردم.

ما باید این نقیصه را جبران کنیم؛ هم به عهده مؤلفان و محققان و نویسندگان و هنرمندان تکلیف سنگینی در این زمینه بار هست، و هم به عهده دست اندرکاران تهیه و تولید کتاب و نشر و دستگاه هایی که آنها را پشتیبانی می کنند.

(سخنرانی در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، 66/8/14)اولویت ها.

اما در اولویت اول بگردید کتاب های سیاسی، کتاب های ادبی، کتاب های هنری، کتاب هایی که برای ذهن جوانان جاذبه دارد، این ها را جمع کنید.

اصلاً شما اعلان کنید و از مترجمان و مؤلفان بخواهید، تا ترجمه و تألیف خود را به شما بدهند و شما بدهند و شما چاپ کنید.

(بیانات در دیدار با مسئولان و اعضای بیناد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی 66/1/6)فرض بفرمایید امروز در صحنه جهانی مشخص بشود که کدام مسئله از مسائل انقلاب هست که اگر ما آن را در دنیا گفتیم، به حقانیت انقلاب توجه بیشتری خواهد شد و کشش بیشتری نسبت به انقلاب ایجاد خواهد شد.

پیدا کردن اینگونه مطالب، خودش هنری است.

در سایه مسافرت، مطالعه، خواندن کتاب ها، خواندن مجلات و خواندن تبلیغات علیه ما، بنشینید مسائل اساسی درجه یک دنیا را پیدا کنند.

بعد که مشخص شد، همین اندیشمندان به کمک اندیشمندان دیگر، مطالب و محتواهایی را که برای پُر کردن این خلأ لازم است، مشخص و فراهم کنند؛ بعد آن مطالب لازم را به دست هنرمند، به دست نقاش، به دست فیلمساز، به دست شاعر، به دست کتاب نویس، به دست نمایشنامه نویس، به دست قصه نویس بدهند و بگویند این ها را شما بسازید.

(سخنرانی در مراسم هفتمین سالگرد تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی؛ 67/4/1)***ایشان در امر تألیف و ترجمه، توجه به محتوا و رفع نیاز جامعه کتابخوان را از جمله نکات ضروری در انتشار کتاب دانسته اند.

تأکید ایشان بر رفع خلأهای حوزه نشر با ارائه ترجمه های مفید از جمله امور ضروری است که باید در این سال ها مورد توجه قرار گیرد:کتاب های بیهودهدر آماردهی ها و آمارگیری های مربوط به کتاب، به کیفیت اهمیت بیشتری بدهید تا زود قانع نشوید.

الآن گفته می شود که کمّ کتاب از گذشته بیشتر است؛ آمار این را نشان می دهد، همه هم این را قبول دارند؛ اما من می ترسم که بسیاری از این کمیت انبوه، چیزهایی نباشد که کشور ما به آن نیازمند است و کتاب هایی باشد که کسی نمی خواند.

برای من زیاد کتاب می آید و ناشران و مؤلفان، بعضی کتاب ها را برای من می فرستند.

ما یکی از اقبال هایی که داریم، این است که الحمدلله کتاب برای ما زیاد می فرستند؛ من هم این کتاب هایی که می فرستند، حتماً آنها را مروری می کنم، ولو اینکه یک تورق سطحی بکنم و فقط سر در بیاورم که این کتاب چیست.

بعضی از کتاب ها را که می آورند، می بینم اصلاً مشتری ندارد.

خودم را جای هر کسی می گذارم، می بینم که این کتاب جاذبه ندارد؛ اصلاً کتاب بیخود و بیهوده ای است.

اگر دینی است، بیهوده است، سیاسی است، بیهوده است، اجتماعی است، بیهوده است؛ تاریخی بیهوده و تکراری است، ده بار گفته اند، این هم باز یک بار دیگر آمده و گفته است.

(دیدار با دست اندرکاران برگزاری هفته کتاب؛ 75/7/30)دستان خالی را با ترجمه خوب پر کنیددر همین مقوله قصه و رمان، .

شما اطلاع دارید که من قدری با این مقوله مرتبطم.

ما دستمان واقعاً خالی است.

ما داخل کشور هیچ کار بزرگی نداریم.

کارهای بزرگی که در این زمینه در کشورها و ملت های دیگر وجود دارد، ما اصلاً مشابه آنها را نداریم؛ نه مشابه فرانسوی ها، نه مشابه روس ها و نه بعضی از ملت های دیگر! این ها خلأهایی است که باید پُر بشود؛ لیکن تا مادامی که پُر نشده، ما از ترجمه های خوب می توانیم استفاده کنیم.

(دیدار با مدیرعامل و مسئولان کانون پرروش فکری کودکان و نوجوانان؛ 71/5/5)انتهای پیام/
کلید واژه ها: کتاب - بازار - فرهنگ - ایران - بازار کتاب - صادرات - بازار نشر - رهبر معظم انقلاب - صادرات و واردات - مقام معظم رهبری - رهبر - انقلاب - آثار - اقتصاد بیمار - رهبر انقلاب - ترجمه - بهره گیری - مقام معظم - جاده - گیری - طرفه - دو طرفه - یک طرفه - انتشار - واردات - فرهنگی - بیهوده - ایرانی - اقتصاد - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
خاطره گویی از شهدای منفی/ شماره تلفنم را روی سنگ قبر شهید نوشتم

آیت الله رییسی: هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند

برنامه شورای شهر برای گردشگری سلامت/ تشکیل جلسه با مسوولان وزارت امور خارجه

امیرعبداللهیان: اقدام عملی سازنده ای از بایدن مشاهده نشده است

رییس جمهور زنگ آغاز سال تحصیلی را به صدا درآورد

رییس جمهور در جلسه شورای اداری استان ایلام / با کسری بودجه شدیدی مواجه هستیم

جنگِ بی فرمانده؟

چرا اعضای انجمن صنفی موسیقی نمی توانند در سایت صندوق اعتباری هنر ثبت نام کنند؟ / پرونده بیش از 1200 نفر از اعضای انجمن بلاتکلیف است!

سفر رییس جمهور به استان ایلام

واکسینه شدن کارکنان مدیریت شهری قدس

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده «علی لندی» قهرمان نوجوان ایذه ای

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده نوجوان ایذه ای

امیرعبداللهیان: اقتصاد خود را به مذاکرات گره نمی زنیم

رییسی: علی لندی نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و ازخودگذشتگی است

اعلام عزای عمومی در ایذه

انتشار کتابی جهت بررسی سیاست های توسعه آموزش عالی

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 2 مهر

گام تاریخ ساز مجلس برای شفافیت آرای نمایندگان

پرسش مهر رییسی در سال تحصیلی جدید

آمار نهایی ابطال انتخابات شورا های شهر در استان اصفهان

کسی نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند

پرسش مهر رییسی در سال تحصیلی جدید

آب ژرف چیست و با آب موجود در سفره های معمولی چه تفاوتی دارد؟!

رییسی: «علی لندی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

بهای برق در گلستان مانند مناطق گرمسیری محاسبه شود

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه ای

دو سئوال رییس جمهور از دانش آموزان

جوانان جهادگر همچنان در مسیر محرومیت زدایی/ دفاع مقدس تمام شدنی نیست

جراحی نظام آموزشی باید از رتبه بندی فرهنگیان شروع شود

رییسی: علی لدنی نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

رییس جمهوری زنگ سال تحصیلی را زد

سئوال رییس جمهور: ایران قوی دارای چه ویژگی هایی است؟

واکنش نائب رییس مجلس به گستاخی های برخی سیاسیون کشور آذربایجان و ترکیه

ایران در شانگهای؛ گذر از هندوکش و هیمالیا!

معجزاتی که رزمندگان در عملیات مرصاد دیدند

تقویم تاریخ؛ از تاسیس سازمان کنفرانس اسلامی تا درگذشت متفکر فلسطینی

جراحی نظام آموزشی باید از رتبه بندی فرهنگیان شروع شود

سال تحصیلی 1401 - 1400 آغاز شد

ستاره صبح نوشت: آقای رییسی آیا حاضرید به آنچه در سازمان ملل گفتید در داخل عمل کنید؟

زنگ آغاز سال تحصیلی 1401-1400 مدارس نواخته شد

2 ابطالی در انتخابات ششمین دوره شورای شهر اصفهان

کیفیت تعلیم و تربیت ارتقا یابد

توان مدیریتی زنان فرهیخته کشور در دولت مورد غفلت واقع نشده و نمی شود

پیاده روی میلیونی اربعین؛ جلوه ای از اعجاز خون خدا

امیرعبداللهیان: اراده بازگشت به مذاکره را داریم اما تفاوت «به زودی» ما با غربی ها خیلی زیاد است

رییسی: «علی لدنی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

لزوم ایجاد پلتفرم های ویژه سالمندان و توجه به ارتقاء سواد دیجیتالی آنها

نشریه علمی تخصصی «جـوانـه» منتشر شد

رییسی: «علی لدنی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

زنگ سال تحصیلی جدید با حضور رییس جمهوری نواخته شد | رییسی: «علی لدنی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

رییس جمهور زنگ آغاز سال تحصیلی را در شهر ری زد

اولین پرسش مهر رییسی از دانش آموزان

آغاز سال تحصیلی جدید با حضور رییس جمهور

یادگار ،خانواده ای که شناسنامه اش تاریخ ایران است!

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید با حضور رییس جمهور

رییسی: «علی لدنی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

دفاع مقدس، متن زندگی امروز و فرداست نه خاطره دیروز

درد و دل های عاشقانه یک مادر شهید با فرزندش/ این چشم ها عمری ست که در به در توست

پاسگاه شهید مدنی جابه جا می شود

بنی صدر در چهارمین روز دفاع مقدس: بهتر است به جای جنگ با صدام مذاکره کنیم!

پرسش مهر امسال رییس جمهور: ایران قوی دارای چه ویژگی هایی است؟

«لشکر 14 امام حسین» اصفهان را در تاریخ ایران سربلند کرد

درخواست هیئات مذهبی از مجمع نمایندگان یزد/ در انتخاب استاندار ورود کنید

دوره آموزش دو نرم افزار برای مدیریت و کنترل پروژه

سرنوشت پسماندهای پزشکی اصفهان/ مدیریت پسماندهای بیمارستانی بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است

رییس جمهور:. «علی لندی» دانش آموخته مکتب از خودگذشتگی و ایثار بود/ هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند

رفع محرومیت ها محور تخصیص اعتبار به سیستان و بلوچستان قرار گیرد

کنایه عباس عبدی به مخالفان برجام؛ شب دراز است!

تشریح دلایل ریزش نیروها در جریان اصولگرا/ برادران لاریجانی به راست حوزوی تمایل پیدا می کنند/ برای هر شخصی که معتقد به اصلاحات باشد، فرش قرمز پهن می کنیم

دادگستری اول کشور انتخاب شد/ کسب رتبه برتر دادگستری استان هرمزگان در همه شاخصه های مهم قضایی/ کلیه وقت های رسیدگی به زیر یک ماه در هرمزگان کاهش یافت

یک وعده خوب و قابل سنجش نوشتاری از عباس عبدی

واکنش رییس جمهور به گرانفروشی ایرلاین ها در پروازهای اربعین

تقویت مشاغل خانگی سبب افزایش درآمد و رفاه خانواده ها خواهد شد

نتایج ثبت نام اسکان شهرک مهدیه حوزه علمیه قم اعلام شد

ویدیو/سوپرگل مهدی طارمی در پرتغال

اخبار بامدادی شبکه یک سیما؛ 3 مهر

رییسی: «علی لدنی» نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید مطهری توسط وزیر دادگستری

برق، زیرساخت مهم توسعه کشور/راندمان نیروگاه ها 39 درصد است

سخنرانی رییس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید

دبیرکل اتحادیه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد

مسئولین همانند مردم در دفاع از ارزش های انقلاب و آرمان های شهدا کوتاه نیایند

پاسخ ایران به عناصر ضد انقلاب کوبنده خواهد بود

نقش آفرینی آموزش و پرورش در ستاد مدیریت مصرف گاز زمستانه

زنگ آغاز سال تحصیلی 1401-1400 مدارس نواخته شد

محور آموزش و پرورش معلم است/کیفیت تعلیم و تربیت ارتقا یابد

خصلتی که یک مهدی یاور باید داشته باشد

توصیه لقمان حکیم به فرزندش

مقام سپاه: دشمن را از فاصله 2000 کیلومتری رصد و منهدم می کنیم

زنگ آغاز سال تحصیلی با حضور آیت الله رییسی به صدا درآمد

اظهارات سخیف جیره خواران رژیم صهیونیستی تاثیری در اتحاد شیعیان ایران و آذربایجان ندارد

امام جمعه پارس آباد: پیام رزمایش سپاه ایران در مرز آذربایجان حسن همجواری و دوستی است

مدرسه محل اندیشه ورزی است

سخنرانی رییس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید

چپ دست ها باهوش تر هستند یا راست دست ها؟

در یک یا دو ماه آینده قفل مذاکرات نمی شکند/ دولت رییسی به توافق وین نیاز دارد/ کوتاه آمدن در برابر آژانس، به معنای کوتاه آمدن مقابل 1+4 نیست/ عدم تسلط باقری کنی به زبان انگلیسی، مذاکرات را طولانی تر می کند

واکنش امام جمعه اردبیل به گستاخی چند نماینده جمهوری آذربایجان | در دفاع از مملکتم ساکت نخواهم نشست

تعیین دادیار ویژه برای نزاع های بیمارستانی در کرمانشاه

آمریکایی ها در جریان سازی سینمای جنگ موفق بودند اما مدیران فرهنگی ما خیر/ برخی حضور اندکی در جبهه دارند اما کرسی های اصلی این ژانر در اختیار گرفته اند/ «چای تلخ» ناصر تقوایی از زمانه خود جلوتر بود

روش های جذب درآمدی در شهرداری کرج تعریف می شود

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب-2| معیارهای مد نظر مقام معظم رهبری برای صادرات و واردات کتاب/ دستان خالی را با ترجمه خوب پر کنید

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب-2| معیارهای مد نظر مقام معظم رهبری برای صادرات و واردات کتاب/ دستان خالی را با ترجمه خوب پر کنید