موضوعات داغ: - آموزش و پرورش - دانشگاه آزاد اسلامي - دانشگاه آزاد - فرهاد مجيدي - زنان باردار - باشگاه استقلال - پاداش پايان خدمت - همسان سازي حقوق - تحصيلات تكميلي - محموله واكسن - طرح نظارتي اصناف - ميدان خراسان - هوشنگ گلشيري - محمد ابراهيم طاهريان - رسانه طرفداري - ياگو آسپاس - باخت - محمد عطريانفر - سازمان انتقال خون ايران - روابط تجاري ايران و عمان - سينماي قديم - سيدقاسم ناظمي - المپيادهاي علمي 1400

مطالب مرتبط:
موضع گیری یک مقام مذاکره کننده المانی درباره روند مذاکره در دولت رییسی
موضع گیری یک مقام مذاکره کننده المانی درباره روند مذاکره در دولت رییسی
کنترل رشد نقدینگی نیازمند رعایت جدی انضباط مالی است/ گلایه از سخت گیری برخی بانک ها برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه
پرداخت حدود 56 هزار میلیارد تومان در قالب تنخواه گردان به دولت علت اصلی رشد پایه پولی
نگرش رییس دولت سیزدهم به بازار سرمایه، امید ها به این بازار را افزایش داده است
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 12:102021-08-04سياسي

سیر شکل گیری دولت تمدنی / دین؛ هدایت گر تمدن


نوروزی با تشریح سیر شکل گیری دولت تمدنی گفت: وقتی ما می توانیم معیار تمدنی خود را به بیرون از مرزها گسترش دهیم یعنی اینکه صاحب حوزه اعتبار تمدنی هستیم.

- اصفهان - نوروزی با تشریح سیر شکل گیری دولت تمدنی گفت: وقتی ما می توانیم معیار تمدنی خود را به بیرون از مرزها گسترش دهیم یعنی اینکه صاحب حوزه اعتبار تمدنی هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان"، رسول نوروزی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، صبح امروز در نشست علمی سیاست خارجی و تمدن از سلسله نشست های رویکرد تمدنی در مسائل راهبردی، که از سوی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با همکاری پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، با اشاره به نظریه تمدنی هانتینگتون بر اساس برخورد تمدن ها، گفت: بعد از فروپاشی نظام دوقطبی در جهان تحلیل های متفاوتی از جهان پسا جنگ سرد مطرح می شود که نظریه هانتینگتون یکی از مهمترین آن ها است و نسخه نهایی کتاب او تا سال 1996 منتشر می شود.

وی ادامه داد: هرچند تحلیل ضعیفی از مطالعات تمدنی پس از فروپاشی شوروی وجود دارد، اما نگاه روابط بین الملل به دانش و مطالعات تمدنی به خودی خود یک اتفاق مبارک قلمداد می شود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: اما ادامه تحولات در حوزه تمدنی روابط بین الملل به فضای دانشی ایران وارد نشده است و یا بسیار حداقلی و رقیق وارد شده است و بنا بر دلایلی در همان مباحث هانتینگتون باقی مانده ایم و این نشان می دهد که ما دو دهه از قلمروهای جدید دانش روابط بین الملل غافل شده ایم و البته جای بسی تأسف و تعجب دارد.

نوروزی با اشار به فضای دانش تمدنی بعد از هانتینگتون، اظهار کرد: بعد از او، اجماع تحلیلگران چیزی جز آنچه او بیان می داشت، بود و با نظریه برخورد تمدن ها و یا نظریه پایان تاریخ فوکویاما متفاوت بود.

اندیشمندان دین را هدایت گر تمدن می دانند وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اندیشمندان دین را ایده هدایتگر تمدن می دانند، تصریح کرد: تا یک کنشگر تمدنی به عمق اعتبار خود توجهی نکند نمی تواند از عمق راهبردی یا نظریه هایی مثل نظریه مقاومت صحبت کند، اگر تشیع به عنوان بخشی از تمدن ایرانی اسلامی باشد باید ببینیم تا چه حدی گسترش پیدا کرده است و همین طور باید دید که زبان فارسی به عنوان یک پدیده تمدنی چقدر گسترش یافته و از کانون به بیرون رفته و وارد اجتماعات دیگر شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تلاش های عربستان سعودی برای گسترش تمدنی اشاره کرد و گفت: سعودی ها با ساخت مدارس و مساجد و هزینه های زیاد به دنبال گسترش وهابیت در آفریقا و سایر نقاط جهان هستند و از طرفی هم گسترش ایده انقلاب اسلامی در واقع اشاعه تمدنی برای ایران است و میزان طلبه های شیعه در آفریقا و موارد دیگر به عنوان کمیت هایی هستند که می توانند میزان کیفیت شیوع وگسترش تمدنی ایده انقلاب اسلامی را محک بزنند.

نوروزی قدرت تمدنی و وزن کشی تمدنی در نقاط مختلف جهان و کمیت را معیاری برای محک کیفیت گسترش تمدنی دانست و عنوان کرد: وقتی ما می توانیم معیار تمدنی خود را به بیرون از مرزها گسترش دهیم یعنی اینکه صاحب حوزه اعتبار تمدنی هستیم.

وی گسترش معیار و قابلیت بقای تمدن را به عنوان دو فاکتور بسیار مهم معرفی کرد و افزود: تمدن ایرانی توانست بربریت مغول ها را در خود هضم کند و آن ها را تحت تأثیر خود قرار دهد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه دوگانه های مذهب و زبان مهمترین عناصر حوزه اعتبار تمدنی هستند، اظهار کرد: عثمانی ها، صفوی ها و گورکانی ها فضاهای تمدنی مبتنی بر مذهب ایجاد کردند و زبان های سه گانه را اختیار کردند و از زبان های فارسی، عربی و زبان بومی خود استفاده می کردند که نخ تسبیح ارتباطی میان آن ها حفظ می شد.

تشیع، هدایت گر تمدن ایرانی اسلامی است نوروزی تشیع را ایده هدایتگر تمدن ایرانی اسلامی توصیف کرد و گفت: بر همین اساس، یک سری نهادها مانند حوزه علمیه تأسیس شده اند و کارویژه این نهادها، تولید محصوو ل است که فقیه و مرجع مبلغ و کتب دینی و مدیریت مساجد و نذورات و اوقاف از جمله آن ها است و تا زمانی که خروجی این نهادها از سوی مردم و جامعه مصرف می شوند، آن ایده هدایتگر هم مدام بازتولید می شود.

وی در ادامه افزود: اگر زمانی کتابی در حوزه علمیه نوشته شد که در قم ماند و نه تنها به خارج از کشور نرفت، بلکه به تهران هم نرسید و اثرگذاری نداشت، این به معنای آن است که ایده هدایتگر هم بازتولید نمی شود و بسط آن متوقف نمی شود و آسیب می بیند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به نادیده گرفته شدن بخش قابل توجهی از ظرفیت تمدنی جامعه در دوران حکومت رضاخان و تلاش برای تبدیل شدن به قدرت ملی، تصریح کرد: تضعیف مذهب در دوران رضاخان و آتاتورک، سطح تحلیل خرد را در جامعه ایجاد کرد و مذهب را کنار زد که البته مورد پذیرش جامعه هم قرار نگرفت.

نوروزی با اشاره به ضرورت توجه به تمایز سطح تحلیل های تمدنی خرد، منطقه ای و فرامنطقه ای، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در روابط با تاجیکستان ما دچار این اشتباه تحلیل تمدنی منطقه ای شده ایم و چون آن کشور در منطقه ای مجزا از ایران قرار دارد، نتوانسته ایم از مشترکات بسیار تمدنی خود با آن ها بهره ببریم.

وی نگاه شیء گونه و عینیت گرا به تمدن را سبب وزن کشی تمدن ها و بالانگه داشتن ابرقدرت ها و ایجاد روابط طولی میان تمدن ها قلمداد کرد و گفت: تقریباً همه تمدن هایی که از خودشان می نویسند، خود را در بالا یا مرکز جهان قرار می دهند و بقیه تمدن ها را زیرمجموعه خود می پندارند و این خودمرکز پنداری در اروپا و شرق وجود دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه ادعای رسیدن به تمدن امکان تنزل به بربریت را از میان می برد، اظهار کرد: امپراتوری ها این ادعا را دارند که هر رفتاری که انجام می دهند عین تمدن است و وقتی اجازه تجاوز به سایر تمدن ها و ملل را به خود می دهند هم همین ادعا را دارند و آن جنگ را جنگ میان انسان های متمدن و وحشی می دانند.

تمدن یک امر تحول پذیر است نوروزی رویکرد فرآیندی به تمدن را دارای طرفداران بسیار ارزیابی کرد و افزود: این رویکرد بر این باور است که تمدن یک امر دائماً در حال شدن و تحول پذیر است و ارتباط میان تمدن ها عرضی است و تعاملات میان تمدن ها وجود دارد و نظم میان آن ها و یک نظم حداقلی وجود دارد.

وی ادامه داد: در این نگاه به تمدن، امکان بربریت متمدن ها و متمدن شدن بربرها وجود دارد و چون تمدن با نگاه فرآیندی است، هرچه رفتارهای غیر متمدنانه در یک تمدن بیشتر شود، بیشتر از تمدن فاصله می گیرد و به بربریت نزدیک می شود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: در نگاه فرآیندی به تمدن، تمدن امپراتوری نیست، بلکه چیزی شبیه ممالک محروصه مانند تمدن عثمانی و چیزی شبیه ممالک ایالتی یا کنفدراسیون است و می توان گذشته و آینده تمدن را بررسی کرد و مانع از تخریب تمدن ها شد.

در نگاه فرآیندی، تمدن نه صلح است و نه جنگ نوروزی اصل اول در سیاست خارجی بر اساس دیدگاه شی گونه به تمدن را جنگ و اصل در نگاه فرآیندی را نه جنگ و نه صلح دانست و تصریح کرد: چه بسا اصل در نگاه فرآیندی به تمدن، صلح باشد و امر به تعامل میان تمدن ها وجود دارد و تمدن ها به سمت همگرایی و همکاری تمایل بیشتری دارند، تمدن را می توانیم جمع میان زمان و مکان بدانیم که تاریخ و جغرافیا در آن بسیار نقش دارند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: در سیاست خارجی اگر تمدن را به عنوان نقطه کانونی تحلیل و سطح تحلیل قرار دهیم، در داخل هم چون ایده هدایتگر وجود دارد، همین هویت تمدنی ایجاد می کند و برایند هویت تمدنی در مفاهیم سیاسی دولت تمدنی می شود و دولت تمدنی نخستین مفهومی است که ما را در تحلیل تمدنی یاری می کند و افراد زیادی در این حوزه کار کرده اند.

نوروزی خاطرنشان کرد: در روابط بین الملل دولت یا مدرن یا پیشا مدرن یا پسا مدرن است و چون مدرنیته در کانون تحلیل های جهان قرار دارد، در روابط بین الملل هم بر همین اساس تقسیم بندی می شود، اما در دولت تمدنی مفاهیم و تعاریف دیگری مثل همبستگی و توجه به کثرت گرایی اسلامی مورد توجه قرار می گیرند.

وی افزود: تفاوت دولت ملی با دولت تمدنی در این است که دولت ملی سکولاریزم به اضافه سیاست و وطن است و خط سیر شکل گیری دولت تمدنی به این صورت است که ایده هدایتگر، هویت تمدنی را شکل می دهد و هویت تمدنی هم فرد و جامعه را می سازد و از این فرد و جامعه، دولت تمدنی متولد می شود و دولت تمدنی با توجه به شبکه های مختلفی که دارد جلو می رود.

جبهه مقاومت شبکه ای از تشیع است عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، جبهه مقاومت را شبکه ای از تشیع دانست که با مفهوم جهادی خود به معنای عام آن به دست آمده است و اظهار کرد: امروزه گروه های مقاومت صرفاً گروه های شبه نظامی نیستند، بلکه حلقه های فرهنگی و اقتصادی دارند و فیلم و هنر و سینما و ادبیات دارند و آثار ادبیات پایداری میان ایران و حشدالشعبی و حزب الله و افغانستان به وجود آمده اند.

نوروزی افزود: این ها همه شبکه هایی هستند که ذیل دولت تمدنی به وجود آمده اند و سیاست خارجی در دولت تمدنی از طریق شبکه ها دنبال می شود و اگر دولت تمدنی نبود و دولت ملی بود، این شبکه ها دیگر یا وجود نداشتند یا بسیار ضعیف بودند.

وی در ادامه تصریح کرد: نمونه هایی از دولت تمدنی در جهان اسلام وجود دارد که تلاش های مالزی و ایران از جمله آن ها هستند و ایران حتی قبل از انقلاب هم به دنبال خلق دولت تمدنی بود و پروژه تمدن بزرگ و ایده های دولت پهلوی هم بخشی از این قضیه بود، اما با توجه به اینکه به همه عناصر تمدنی توجه نکردند، ناکام شدند، امروز ترکیه و چین هم به نوعی پیگیر این قضیه هستند و حتی اندونزی هم کم و بیش در این مقوله وارد شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عنوان کرد: یکی از سرفصل های مهم حوزه روابط بین الملل این است که هرچه جهانی شدن بیشتر به پیش می رود، وضعیت دولت ملی روز به روز ناچاراً ضعیف تر می شود و وقوع هر انقلاب جدیدی سبب کمرنگ شدن دولت ملی می شود، اما چون جهانی شدن بر اساس شبکه ها اتفاق می افتد و دولت تمدنی شبکه هایی را در اختیار دارد، می تواند هم در حوزه سیاست خارجی تعامل بیشتری داشته باشد و از معایب جهانی شدن در امان بماند.

نوروزی در پایان گفت: وجود شبکه های مختلف در عرصه جهانی شدن سبب می شود که دولت های ملی ضعیف شودن، اما دولت های تمدنی در سیاست خارجی امکان کنشگری بیشتری را داشته باشند.

/1304/پ201/
کلید واژه ها: تمدن - دفتر تبلیغات اسلامی - تبلیغات اسلامی - ما می توانیم - اسلامی - نوروزی - اصفهان - پژوهشکده - تبلیغات - برگزار - گیری - اعتبار - دولت - عضو هیأت علمی - سیاست خارجی - بیرون - معیار - گسترش - مرزها - تشریح - نشست علمی - صبح امروز - هیأت علمی - نشست - پژوهشگاه - جهان - صاحب - علمی - دفتر - حوزه

آخرین اخبار سرویس:
«حامد بهداد» از خودش دفاع کرد/ عکس

ارتحال علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

برگزاری مسابقه کتابخوانی مجازی از کتاب رفیق خوشبخت ما

حضور فرماندار فیروزکوه در یادواره شهدای روستای جلیزجند

مهدی مشفق مشاور رییس سازمان اداری و استخدامی کیست؟

تشییع قطعی پیکر علامه «حسن زاده آملی» در روز اربعین

آیت الله رییسی سالگرد استقلال ترکمنستان را تبریک گفت

سرمایه های بیت المالی که صرف مصارف شخصی مسئولان می شود

رأی اعتمادهیئت وزیران به 3 استاندار

70 درصد از جمعیت آذربایجان غربی تا آخر آبان ماه واکسینه می شوند

پرتره نوجوان شهید علی لندی با حضور فرمانده سپاه فجر در شیراز رونمایی شد

تقویت اراده از طریق راهکارهای عملی

یادواره شهدای حسین آباد سنندج برگزار شد

آشنایی با زندگینامه علامه حسن زاده آملی

علامه «حسن زاده آملی» از سرمایه ها گرانبهای جهان اسلام بود

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

بازگشت زائرین حسینی از روز سه شنبه آغاز می شود

افزایش تعداد تختهای بیمارستان جدیدالاحداث سلماس به250تخت

فرق اصلی بین جریان اصلاحات و اصولگرا چیست؟

فرمانده سپاه استان مرکزی: فرهنگ دفاع مقدس تجربه و الگوی موفق در گام دوم انقلاب اسلامی است

تعبیر باهنر از دولت رییسی به دولت خوش رزق

هر خانه قمی یک موکب حسینی(ع)

هشدار معاون استاندار تهران به شوراها برای انتخاب به موقع شهردار

برگزاری یادوراه شهدا در شهرستان دهگلان

تجلیل از 10 خانواده شهید محور مقاومت در کربلای معلی

آیت الله حسن زاده آملی از مفاخر دوران بود

هر خانه قمی یک موکب حسینی (ع)

تشییع قطعی پیکر علامه حسن زاده آملی در روز اربعین

فقدان علامه حسن زاده آملی خسارت جبران ناپذیری است

با نمایندگان مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی

وزیر کشور: نفس های آخر تحریم ها را شاهد هستیم

جبلی با نمایندگانی از دانشگاهیان دیدار کرد

مراسم تشییع پیکر دو شهید گمنام در پردیس برگزار شد

عاملی استاندار اردبیل شد

تفکر انقلابی و جهادی مهمترین ملاک در انتصاب مدیران دستگاه قضایی در استان مرکزی است

کارگاه شیوه تدریس تفکر محور در جامعه علمیه امیرالمؤمنین(ع) تهران برگزار شد

چرا فداکاری علی لندی متفاوت بود؟/ یادداشت احمد مسجد جامعی

پدر شهید منصور ایام به فرزند شهیدش پیوست

ایران برای سومین سال پیاپی، نایب رییس کمیته همکاری های فنی آیمو شد

«حامد بهداد» از خودش دفاع کرد/ عکس

شرط همسان سازی حقوق بازنشستگان در نیمه دوم سال 1400

آیت الله دری نجف آبادی: دشمن امروز جرات کوچکترین تعدی را ندارد/ دفاع مقدس الگوی موفق جبهه مقاومت است

«سید حامد عاملی» استاندار اردبیل شد

ایران و اتریش خارج از تاثیر دیگران در راستای تحکیم روابط گام بردارند

«مهران فاطمی» استاندار یزد شد

عضو مجلس خبرگان رهبری: دفاع مقدس دوران زورگویی و چپاول را به پایان رساند

تاکید سفیر ایران در باکو بر لزوم حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان

این قافله عزم کرب و بلا دارد

امام جمعه اردبیل: آزادگان در امور مختلف جامعه مطالبه گری کنند

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی در پی ارتحال آیت الله علامه حسن زاده آملی

جدیدترین جزییات از خبر خودکشی میلاد حاتمی در زندان

رتبه بندی شامل همه معلمان نمی شود

آسفالت 30 هزار مترمربع از معابر محله های کم برخوردار شهر

سید حامد عاملی به عنوان استاندار اردبیل انتخاب شد

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در لرستان در پی ارتحال آیت الله حسن زاده آملی

ویدئو/ مراسم افتتاح دوره پرورش نخبگان صنعت آزمایشگاهی شرکت نویان نگین پارسیان

پیام تسلیت معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران به مناسبت درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

بازداشت مدیران زرین پال به اتهام تشویش اذهان عمومی

شمیم حسینی؛ توزیع 1200 بسته معیشتی موقوفات فارس در آستانه اربعین حسینی

بسته خبری هفته دفاع مقدس

برگزاری مراسم بزرگداشت حاج هاشم امانی در مدرسه عالی شهید مطهری

اربعین، سفر دل های مشتاق و عاشق + فیلم

رییس سازمان انرژی اتمی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی را تسلیت گفت

پیام تسلیت آیت الله نوری همدانی در پی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

آثار استاد فقید مدرسه علمیه مروی تهران منتشر می شود

آیین غبارروبی و گلباران آرامگاه مطهر شهدای شهریار

وزارتخانه ها را مافیا اداره می کند نه وزیر

آملی لاریجانی: علامه «حسن زاده آملی» از سرمایه ها گرانبهای جهان اسلام بود

راه پیمایی اربعین قوّت اسلام است

افتتاح کانون بسیج رسانه خبر فوری مشهد با حضور فرمانده سپاه امام رضا(ع)

«لیندا کیانی» بلاخره درد دل کرد/ عکس

صمیمیت والدین با فرزندان تا چه حدی باید باشد؟

افتتاح کانون بسیج رسانه خبر فوری مشهد با حضور فرمانده سپاه امام رضا (ع)

سردار شکارچی: امروز ارتش آمریکا و رژیم جعلی اسراییل از قدرت ایران می لرزند

نغمه های ماندگار دفاع مقدس در لرستان

عکس ریحانه پارسا بدون آرایش/ حاشیه های بازیگر ترکیه نشین

باهنر: دولت رییسی دولت خوش رزقی است

کتاب زندگی 3 فرمانده بزرگ هشت سال دفاع مقدس رونمایی می شود

«لیندا کیانی» بلاخره درد دل کرد/ عکس

آغاز سال تحصیلی پیام نور قم با محوریت آموزش مجازی

خانواده های 10 شهید محور مقاومت در کربلا تجلیل شدند

گلایه معلمان لردگان و خانمیرزا از بخشنامه جدید آموزش و پرورش + فیلم

سردار تنگسیری: باید به سربازان و جوانان عزت و غیرت آموزش دهیم

3 پروژه بهداشتی خراسان شمالی دارای ردیف اعتبار ملی شدند

انتقاد علی مطهری از سیما به خاطر حذف هاشمی

زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه ها مشخص شد

رسانه ملی این توان را دارد که از یک سازمان متصدی صرف به سازمانی متصدی و شتاب دهنده ارتقا یابد

روضه اربعین حسینی: حجت الاسلام والمسلمین نوراللهیان / صوت

پایان پرواز های اربعین به مقصد نجف و کربلا، امشب

دانلود مداحی شب اربعین 1400 با صدای علیمی و بنی فاطمه

باهنر: دولت رییسی دولت خوش رزقی است

اربعین، نماد مقاومت در مقابل ظلم و دفاع از حق

سردار تنگسیری: باید به سربازان و جوانان عزت و غیرت آموزش دهیم/ سربازان ما فرزندان ما هستند

مسابقات پله نوردی بمناسبت هفته دفاع مقدس

لوح | نور نجات

برپایی 30 موکب اربعینی در بین الحرمین شیراز

علامه حسن زاده آملی از سرمایه ها گرانبهای جهان اسلام بود

پایگاه شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی افتتاح شد

«مهران فاطمی» استاندار یزد شد

واکسیناسیون اعضای خانه موسیقی تا 7 مهر تمدید شد

سیر شکل گیری دولت تمدنی / دین؛ هدایت گر تمدن

سیر شکل گیری دولت تمدنی / دین؛ هدایت گر تمدن