مطالب مرتبط:
ایجاد مراکز ویژه اشتغال مددجویان زندان ها در استان قزوین ضروری است
نتیجه وحدت در شورای شهر همدان تحول به نفع مردم است
استخدام انباردار با عیدی،پاداش،سرویس،بیمه و سنوات در همدان
استخدام کارشناس کنترل کیفی و کارشناس برنامه ریزی و تولید در همدان
راهکار جدید دانشمندان برای درمان صرع چیست؟
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 06:202021-08-04اقتصادي

آمارهای توخالی اشتغال همدان و دردی که درمان ندارد/ از جولان بیکاری تا آب رفتن بودجه


آمارهای تو خالی اشتغال همدان دردی از بیکاری درمان نمی کند بلکه نتیجه این روند و آمارسازی برای مردم همدان جولان بیکاری و آب رفتن میزان بودجه استان است.

- "؛ گروه استان ها: این روزها بیکاری رنگ بیشتری به خود گرفته و با جولان ویروس کرونا شمار زیادی از شاغلان پیشین به خیل بیکاران اضافه شده اند اما این اتفاق درحالی رخ داده که مدیران همدان معتقدند آمار بیکاری در همدان کم است.

چندی پیش بود که رییس مجمع نمایندگان استان همدان با بیان اینکه نبود آمار دقیق و ارائه آمار اشتباه از قبیل آمار اشتغال موجب کاهش بودجه استان شده است تاکید کرد: نیازمند بانک اطلاعاتی دقیقی از تعداد افراد فاقد بیمه هستیم که باید این مهم مد نظر مسئولان امر قرار گیرد.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی با تأکید بر اینکه کم بودن بودجه استان همدان نسبت به دیگر استان های مشابه و همجوار به دلایل مختلفی بستگی دارد، گفت: پیگیری ها بر اساس اصلاح بودجه به نظر نمی رسد که برای سال جاری نتیجه دهد.

آمارهای متناقض و در عین ارائه آمار بالا در خصوص اشتغال یکی از عوامل تأثیرگذار دراین باره است وی با تأکید بر اینکه یکی از عوامل دخیل در این امر به آمارهای اشتغالی که از استان مخابره می شود مربوط است، اظهار کرد: آمارهای متناقض و در عین ارائه آمار بالا در خصوص اشتغال یکی از عوامل تأثیرگذار دراین باره است.

آمارهای اشتغال در همدان همواره جای بحث داشته است به نوعی که هر بار سخن از بیکاری در همدان شده از مسئولین انکار و از شواهد عینی اصرار را دیده ایم.

این روزها خیل عظیمی از جوانان همدانی به عنوان دستفروش روزگار خود را در پیاده راه های همدان به سر می برند، جوانان زیادی در عرصه تاکسیرانی فعالیت دارند به نوعی که حتی با چشم هم می توان دید که تعداد تاکسی های همدان به نسبت جمعیت و وسعت آن بسیار بالا است، جوانان بسیاری نیز در مشاغل کاذب و یا مشاغل فصلی فعالیت دارند اما گویی قرار نیست این وضعیت دیده شود! بارها دیده شده مسئولین همدان همواره بر آمارهای اشتغال در فصل بهار و البته فصل تابستان که فصول منتهی به چیدن محصولات باغی و کشاورزی و فصل کارهای ساختمانی در همدان است توجه ویژه دارند و آنرا در زمره اشتغال می آورند؛ هرچند آمارهای اشتغال در کشور و نه تنها در استان همدان به سمت و سویی روانه شده که یا میزان اشتغال جمعیت ها را به صورت تجمعی عنوان می کنند و یا اینکه به صورت کوتاه مدت شاهد مقایسه هستیم و یا اینکه ساعات کار بسیار محدود به عنوان مثال یک ساعت در طول هفته را به عنوان اشتغال در نظر گرفته اند.

طبق داده ها و اطلاعات مرکز آمار کشور نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله حاکی از آن است که 22.

1 درصد از فعالان این گروه سنی در بهار 1400 بیکار بوده اند همین امر موجب تامل برانگیز شدن آمارهای اشتغال شده است به نوعی که می بینیم؛ طبق داده ها و اطلاعات مرکز آمار کشور نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله حاکی از آن است که 22.

1 درصد از فعالان این گروه سنی در بهار 1400 بیکار بوده اند.

بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 1399) 2.

4 درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی 18 تا 35 ساله نیز نشان می دهد که در بهار امسال، 15.

6 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند؛ این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد این نرخ نسبت به بهار 1399، به میزان 1.

1 درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت 15 ساله و بیش تر نشان می دهد که در بهار امسال، 9.

8 درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از 44 ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند؛ این در حالی است که 36.

4 درصد از شاغلین 15 ساله و بیش تر، 49 ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.

وضعیت اشتغال در همدان را چگونه باید ارزیابی کرد؟ نگاه کمی به این موضوع باید چگونه باشد و نگاه کیفی و مشاهدات عینی در این بین گواه چه چیزی است؟ اما به راستی وضعیت اشتغال در همدان را چگونه باید ارزیابی کرد؟ نگاه کمی به این موضوع باید چگونه باشد و نگاه کیفی و مشاهدات عینی در این بین گواه چه چیزی است؟ حال با این تفاسیر، در این راستا گفت وگویی با بهرام هاشمی؛ فعال و تحلیلگر اقتصادی استان همدان و معاون سابق صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان همدان ترتیب داده شد که در ادامه متن این صحبت ها را می خوانید: گام های کُند همدان در مسیر صنایع بزرگ و اشتغال زا بهرام هاشمی در گفتگو با خبرنگار بازار" در خصوص وضعیت صنایع بزرگ، اشتغال زا و توسعه ای در استان های غربی کشور، نگاهی به وضعیت استان همدان انداخت و گفت: صنایع پتروشیمی در استان های دیگری چون کرمانشاه ایجاد شده است، صنعت خودروسازی در شهرستان کنگاور این استان و فولاد در شهرستان هرسین آن راه اندازی شده است اما در استان همدان گام ها در این عرصه بسیار کند است.

این فعال و تحلیلگر اقتصادی استان همدان با بیان اینکه پروژه پتروشیمی همدان نیز پس از چندین سال درحالی راه اندازی شد که حتی 18 متر خط لوله برای پتروشیمی کار شده و با تانلر به آن سوخت می رسد، گفت: به راستی باید دید که این خط لوله چرا از عسلویه تا ارومیه رفت اما به همدان نیامد؟ سهم مردم استان همدان در حوزه پتروشیمی چه قدر است؟ وی با بیان اینکه هزاران محصول در پایین دست پتروشیمی می توان تولید کرد، اما سهم مردم استان همدان در حوزه پتروشیمی چه قدر است؟ اظهار کرد: در این مسیر حتی در حوزه عروسک سازی می توان وارد شد و به اشتغال روستایی و خانواده ها کمک کرد؛ اما تاکنون قدمی در این عرصه برداشته نشده است.

هاشمی خطاب به مسئولین استان همدان ادامه داد: مردم نیازمند این هستند که این گام ها برداشته شود، مردم انتظار این قدم ها را دارند! ما استان ولایت مداری هستیم اما حتی سهم دستگاه های انقلابی در استان همدان از دیگر استان ها پایین تر است.

وی با بیان این موضوع تصریح کرد: وزارت دفاع در استان لرستان کارخانه زده است، اما از این برنامه ها در حوزه تولید در استان همدان صورت نگرفته است.

آمار اشتغال در استان خوبی داریم اما به راستی سرمایه گذاری های صورت گرفته در استان کجا است؟ هاشمی با تاکید بر اینکه ما مداوم می گوییم که آمار اشتغال خوبی در استان داریم اما به راستی سرمایه گذاری های صورت گرفته در استان کجا است؟ اظهار کرد: همه استان ها و شهرها نیاز به حمایت دارند، استان هایی چون کرمانشاه، یزد، شیراز، خراسان رضوی شهرهای نیاز به حمایت خود را عنوان کرده اند اما آیا شهرستان کبودراهنگ در استان همدان مناسب این حمایت ها نبود؟ یعنی در همدان حتی یک شهر هم نیازمند حمایت نیست؟ معاون سابق صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان همدان در این راستا مطرح کرد: این آمار اشتغال به درد چه کسی می خورد؟ به درد مدیرانی می خورد که می گفته اند ما خوبیم! هاشمی با اشاره به اینکه بنیاد علوی به استان کرمانشاه حمایتی هایی داده است اما استان همدان به سبب این که مداوم می گوید ما اشتغال خوبی داریم از این کمک ها محروم مانده است، اظهار کرد: استاندار همدان مدام در زمینه اشتغال می گوید که خوبیم، خوبیم؛ این درحالی است که کجا سرمایه گذاری خارجی مناسبی را در استان همدان شاهد بوده ایم؟ استان هایی چون اصفهان، سمنان، تبریز و غیره در اشتغال و سرمایه گذاری حرف اول را می زنند اما سرمایه گذاران در آن جاها چه کرده اند و ما کجای این راه هستیم؟ بودجه همدان از استان های همجوارش کمتر است وی در ادامه صحبت های خود مطرح کرد: حال اگر در استان همدان به عنوان مثال در کردآباد اشتغالی هم بوده، این روند با همت خود مردم پیش رفته است اما این اشتغال در آمارها به درد مدیران غیر بومی می خورد.

در لایحه بودجه حتی از استان های همجواری چون لرستان و ایلام و کرمانشاه و همدان هم پایین تر هستیم این تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه این روزها می بینیم که در لایحه بودجه حتی از استان های همجواری چون لرستان و ایلام و کرمانشاه و همدان هم پایین تر هستیم، عنوان کرد: اطلس سرمایه گذاری 10 طرح به همدان داده شد در حالی که برای استانی چون سمنان قریب به 400 طرح مدنظر قرار گرفته است.

هاشمی در بخش پایانی این گفتگو به وضعیت اشتغال روستایی و عدم توجه به بخش کشاورزی استان همدان به منظور اشتغال زایی، ارزآوری، صادرات، کارافرینی، ارزش آفرینی و غیره اشاره کرد و گفت: استان همدان حتی برای محصولات کشاورزی و باغی خود نیز نتوانسته قدم های مناسبی بردارد تا این تولیدات به نحو مناسبی به فروش برسند، جایگاه این استان در بحث بسته بندی میوه جات و سبزیجات کجا است؟ در این راستا می توان به محصولات و تولیدات کشاورزی بسیار مناسب در شهرستان نهاوند و جای خالی فرآوری و صنایع تبدیلی و تکمیلی در این زمینه نیز اشاره کرد.

مهاجرت درون استانی به شکل مهاجرت از روستا به شهر خصوصا مرکز استان همدان در سال های اخیر بسیار چشم گیر بوده است؛ به طوری که همدان به نسبت جمعیت خود رتبه دوم حاشیه نشینی در کشور را دارد.

نکته دیگری که در باره این جمعیت مهاجر می توان گفت اشتغال این بخش به مشاغل عمدتاً غیر رسمی مانند دستفروشی، اسکان غیر قانونی مسافر، واسطه گری، کارگری ساختمان و غیره است به نوعی که طبق آمارهای موجود، در حال حاضر بیش از 70 درصد از این مشاغل در دست مهاجران به استان از شهرستان های داخلی و یا استان های همجوار به ویژه کرمانشاه، لرستان و کردستان است.

بخش خصوصی در استان همدان بار زیادی از اشتغال استان را بر دوش دارد بخش خصوصی در استان همدان بار زیادی از اشتغال استان را بر دوش دارد؛ به گونه ای 83 درصد نیروی شاغل استان در بخش خصوصی فعالیت دارند.

در این بین، خدمات و صنعت به ترتیب با سهم 40.

1 و 31.

4 از اشتغال مهم ترین حوزه های فعالیت نیروی کار استان همدان است و در این بین، نکته قابل توجه در اشتغال بخش صنعت استان همدان وابستگی این بخش در بسیاری از صنایع به بخش کشاورزی است؛ به عنوان مثال صنایع تبدیلی و فرآوری مواد غذایی و بخش عمده صنایع دستی مانند مبلمان و مروار و چرم استان وابسته به بخش کشاورزی است که در صورت افت اشتغال و تولید در این بخش شاهد کاهش رونق صنعت نیز خواهیم بود.

حال با این وضعیت، در حالی که توسعه اقتصادی و ارتقای یک استان در بخش اعظمی به بودجه های آن و اعتبارات دولتی وابسته است، شاهدیم که به گفته بسیاری از اقتصاد دانان این میزان در استان همدان خوشایند نیست به نوعی که در میان استان ها، برخی جایگاه خود را مانند سال گذشته در جدول بودجه حفظ کرده اند.

تهران مانند سال گذشته بیشترین اعتبار یعنی 44 هزار و 481 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است و بعد از تهران، خراسان رضوی با 24 هزار و 241 میلیارد تومان، فارس 22 هزار و 894 میلیارد تومان، خوزستان 22 هزار و 525 میلیارد تومان و اصفهان با 20 هزار و 75 میلیارد تومان، بیشترین بودجه استانی را به خود اختصاص داده اند.

این درحالی است که استان همدان در بین سایر استان های غربی (کرمانشاه، کردستان، ایلام و لرستان) از کمترین میزان بودجه یعنی هشت هزار و 133 میلیارد تومان برخوردار شده است!
کلید واژه ها: همدان - استان - بیکاری - آمار - استان همدان - بودجه - اشتغال - جولان - احمد حسین فلاحی - مجمع نمایندگان - بانک اطلاعاتی - حجت الاسلام - میزان بودجه - آمار اشتغال - آمار بیکاری - ویروس کرونا - درمان - کاهش بودجه - مردم همدان - نمایندگان - فاقد بیمه - اطلاعاتی - آمارسازی - خالی - بیکاران - نیازمند - مسئولان - شاغلان - اشتباه - مدیران

آخرین اخبار سرویس:
قیمت دلار به 27 هزار تومان نزدیک شد ؛ 4 مهر  1400

معرفی بهترین راه برای رزرو ویلا در جزیره زیبای کیش

پویش نذر خون از ابتدای محرم تا پایان صفر؛ سازمان انتقال خون اصفهان در روز اربعین پذیرای اهداکنندگان است

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت و پاداش در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت و پاداش در تهران و البرز

فنر گرانی «طلا» در رفت!+ لیست قیمت ها 4مهر 1400

محکومیت میلیاردی متخلفان اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام انباردار با حقوق بالای 6 میلیون، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات

انجام 26 هزار مورد بازدید از تاسیسات گردشگری لرستان

ارزش سهام عدالت در 4 مهر ماه

ورود نخستین محموله واکسن تک دوز برای 3 تا 17 ساله ها

قیمت طرح ترافیک منطقی می شود

واردات 71.3 میلیون دُز واکسن/ سهم 86 درصدی سینوفارم

استخدام مهندس صنایع با بیمه و سرویس در بهین بافت نقش جهان در اصفهان

تماشای ماهواره بعد از عضویت کاربران در فیلیمو کاهش یافته است

قیمت رهن و اجاره مسکن در شهرک دریا + جدول

رشد 2 هزار واحدی شاخص بورس

قیمت انواع لوله فلزی در 4 مهر 1400

بازار اجاره مسکن باز هم رکورد زد/ شکست سیاست تعیین سقف اجاره بها

افتتاح مدرسه خیّرساز

استخدام مهندس معمار مسلط به فاز 2 با بیمه و سرویس در اسپان تجارت در تهران

استخدام Help Desk در شرکت مشاوران توسعه بازار نارنج سبز در تهران

استخدام کارگر خدماتی با بیمه در شرکت نیک صبای ماهان در اصفهان

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت آرمان تجارت قاره سبز در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت پارس مکاترونیک در تهران

هدف گذاری ایمیدرو درخصوص افزایش حفاری ها

استخدام منشی آشنا به حسابداری با بیمه در شرکت پارس مکاترونیک در تهران

واردات سرم به 6.8 هزار تن رسید

سهم 86 درصدی سینوفارم از واردات واکسن کرونا

استخدام منشی آشنا به حسابداری و حسابدار در شرکت پارس مکاترونیک در تهران

طبق نظرسنجی ایسپا از کاربران پلتفرم فیلیمو، تماشای ماهواره بعد از عضویت کاربران در فیلیمو کاهش یافته است

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی در 4 مهر

نوسان قیمت آلومینیوم در هفته ای که گذشت

واحد بریکت سازی فولاد سفیددشت راه اندازی می شود

ارزش سهام عدالت در 4 مهر ماه 1400

فیلیمو مخاطبان ماهواره را کاهش داد

افزایش ارزش سهام عدالت امروز یکشنبه 4 مهر

افتتاح مدرسه خیّر ساز

برنامه های متنوع شهرداری منطقه 6 برای سالمندان | لبخند سلامت بر چهره موسپیدان

پیش بینی کمبود 825 میلیون کیلووات ساعت برق در زمستان سال جاری

استخدام حسابدار با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت انبوه گستر نصر از تهران

استخدام بازاریاب با بیمه ، حقوق ثابت و پورسانت فروش در شرکت رهنما راه صدرا

استخدام مسئول واحد انبارها با بیمه، بیمه تکمیلی و ناهار در شهرک کاسپین 1

استخدام لوله کش در شرکت آرمان نگهداشت یگانه گاز در مشهد

تکمیل مساجد جامع شهرهای ایوان و چوار سرعت می گیرد

آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا؛ از واردات 71 میلیون دُز تا سهم 86 درصدی سینوفارم

خبرخوش برای فرهنگیان/ حقوق 12 میلیونی معلمان بعد از رتبه بندی

استخدام کارمند پذیرشگر و کارگر ساده با بیمه، عیدی و سنوات در هتل بزرگ تهران

واکسن استنشاقی کرونا چین در آستانه کسب مجوز

سکه 134 هزار تومان ارزان شد ؛ 4 مهر 1400

توصیه هایی مهم برای بورس بازان

استخدام بازرس کنترل کیفیت با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

ایجاد تأسیسات گردشگری در «شیرز»/ دریاچه «گهر» برقدار شد

قیمت اجاره مسکن در منطقه آهنگ تهران + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 4 مهر 1400

حذف بی برنامه یارانه آسیب زاست

واردات واکسن کرونا از 71 میلیون دز گذشت

رستم قاسمی: تست کرونای زائران اربعین به صورت «چشمی» انجام می شود

پیش فروش خودروهای خارجی آغاز شد

فنر گرانی «طلا» در رفت!+ لیست قیمت ها 4مهر 1400

تفاهم نامه همکاری میان شرکت تارا و به پرداخت ملت منعقد شد

انجام 14 هزار بازرسی از اصناف در قالب گشت های مشترک در مردادماه

قیمت خرید تضمینی سیب صنعتی 14هزار و 600 ریال اعلام شد

لازمه احداث بازارچه محلی، اختصاص زمین از سوی مناطق است

جذب 10 میلیارد اعتبار در قالب کشاورز کارت در خراسان جنوبی/5400 تن کود توزیع شد

شناخت انواع چیلر صنعتی و تهویه مطبوع

هشدار دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ؛ پیش فروش خودروهای خارجی کلاهبرداری است

بورس امروز یکشنبه 4 مهر 1400+ اخبار و وضعیت

قیمت سکه امروز یکشنبه 4 مهر 1400

قیمت سبد سهام عدالت در امروز یکشنبه 4 مهر 1400

الزام تزریق واکسن برای رانندگان سرویس مدارس

لزوم راه اندازی میز کشمش در کشور/کشمش را به نزدیکترین رقم واقعی خود می رسانیم

نان رسماً گران شد

افزایش بیش از 40 درصدی قیمت برنج داخلی

واردات 71.3 میلیون دُز واکسن/ سهم 86 درصدی سینوفارم

10 میلیارد تومان تسهیلات کشاورز کارت به خراسان جنوبی اختصاص یافت

رونمایی از سریع ترین و عجیب ترین شاسی بلند جهان! /عکس

ارزش سهام عدالت امروز 4 مهر 1400 چقدر شد؟ + جدول پرتفوی سهام عدالت 490 و 532 هزار تومانی

در ایام کرونا، ظرفیت اشغال هتل ها در آذربایجان غربی تنها 10 درصد!

توزیع بیش از 16هزار و 780تن مرغ گرم در قزوین

خرید همکاری آنلاین در سراسر ایران

راهکارهایی برای تقویت دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم

123 هزار تن برگ سبز چای در شمال کشور برداشت شد

برج ها و مجتمع های مسکونی را به دیزل ژنراتور مجهز کنید

پیگیری دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

توصیف رییس رادیو و تلویزیون مرکزی چین از استقبال گرم مردم چین از خانم منگ

رییس سازمان خصوصی سازی تغییر کرد

آیا ابتلا به کرونا باعث کاهش قدرت باروری آقایان می شود؟

آخرین قیمت گوشت در بازار + جدول

شهرداری کرمان تکمیل پیاده راه سازی محدوده بازار را برعهده گرفت

رضایتمندی پرسی ایران گاز از قیمت و کیفیت محصولات سیبا موتور

وام مسکن از محل اوراق افزایش یافت + جزییات

قرعه کشی فروش فوق العاده رانا پلاس برگزار شد

کمک 320 میلیون تومانی خادمیاران آران و بیدگلی به نیازمندان

واردات 71.3 میلیون دُز واکسن/ سهم 86 درصدی سینوفارم

صدور سند برای اراضی ملی لرستان تا پایان امسال

اصلاح طلبان همچنان امیدوار فرصت غرب!

سقف جدید وام های خرید مسکن به فرابورس رفت

کارخانه تسلا در شانگهای 300 هزار خودرو ساخت

آمارهای توخالی اشتغال همدان و دردی که درمان ندارد/ از جولان بیکاری تا آب رفتن بودجه

آمارهای توخالی اشتغال همدان و دردی که درمان ندارد/ از جولان بیکاری تا آب رفتن بودجه