موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - نقل و انتقالات - نقل و انتقالات پرسپوليس - باشگاه پرسپوليس - انتقالات پرسپوليس - محمود كلاري - مصدوميت محمد نادري - مصوبه دولت - ارتشبد نعماني - سازمان فضايي آمريكا - پليس + 10 - مديريت انرژي - اشتغال و سرمايه گذاري - مسجد الجواد - صنعت نفت آبادان - كلانشهر - نازل سوخت - ليزي

مطالب مرتبط:
اَبر مجمع بازار سرمایه کشور برگزار شد/ تخصیص 400 ریال سود به ازای هر سهم فولاد
اَبر مجمع بازار سرمایه کشور برگزار شد/ تخصیص 400 ریال سود به ازای هر سهم فولاد
موج سواری دلالان در بازار ارز/ دلار به بالای 30 هزار تومان می رود؟
بلبشو در بازار مرغ/«قرارگاه مرغ» راه به جایی نبرد
فوتبالی ها به آبادان برگردند / نکونام، فولاد را به تیم آسیایی تبدیل کرد
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 02:202021-08-03اقتصادي

بازگشت احتیاط به بازار فولاد


تنفیذ رییس جمهور جدید، صحبت از عزم جدی دولت سیزدهم برای مهار تورم و گرانی و احتمال تعطیلی و قرنطینه به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا مهم ترین سیگنال های اثرگذار بر بازار شمش و محصولات فولادی ظرف روزهای اخیر بود.

- دنیای معدن -راضیه احقاقی : تنفیذ رییس جمهور جدید، صحبت از عزم جدی دولت سیزدهم برای مهار تورم و گرانی و احتمال تعطیلی و قرنطینه به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا مهم ترین سیگنال های اثرگذار بر بازار شمش و محصولات فولادی ظرف روزهای اخیر بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن، اثرگذاری این سیگنال های کاهنده بر رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا به میزانی جدی بود که اجازه نداد قیمت این محصول در این بازار پس از عدم عرضه سه هفته ای رشدی محسوس داشته باشد و حتی بهای معامله شمش فولاد در این بازار نسبت به نرخ معامله آن در بازار آزاد ظرف هفته های قبل اندکی عقبگرد قیمتی نیز داشت.

عرضه شمش فولاد پس از وقفه سه هفته ای ظرف یک ماه گذشته فولادسازان کشور با چالش تامین پایدار برق روبه رو بوده اند و همین موضوع نیز به شدت تولید این واحدها را تحت الشعاع قرار داده است.

با توجه به تعطیلی یا افت قابل ملاحظه تولید میان فولادسازان کشور ظرف این مدت، اغلب این تولیدکنندگان اقدام به فروش محصول موجود در انبار خود کرده اند و طبیعتا در حال حاضر میزان موجودی این واحدها رو به اتمام است.

بنابراین استمرار قطعی و نوسان برق این واحدها می تواند بازار فولاد کشور را در هفته های آینده با شوک های بیشتری روبه رو کند.

با این وجود روی کار آمدن دولت جدید حتی ذهنیت احتمال اعمال سیاست های سختگیرانه به منظور کنترل قیمت ها سرعت گیری قوی است که در کوتاه مدت از رشد قیمت فولاد به علت کمبود عرضه جلوگیری می کند.

افزایش قابل ملاحظه بهای شمش و محصولات فولادی اولین واکنش بازار به خبر قطعی برق فولادسازان در اواسط تیر ماه امسال بود.

البته همزمان با انتشار این خبر بورس کالای ایران عرضه شمش فولاد را در این بازار متوقف کرد تا متقاضیان این محصول در واکنش به این خبر خریدهای هیجانی نداشته باشند.

عموما انتشار اخباری همچون توقف تولید از دو منظر می تواند بر بازار اثرگذار شود؛ منظر روانی و منظر عملکردی.

به این ترتیب بورس کالا برای جلوگیری از اثرگذاری روانی این خبر بر بازار شمش و محصولات فولادی از هفته سوم تیر ماه تا هفته منتهی به 8 مرداد عرضه شمش فولاد را در این بازار متوقف کرد.

البته بازار آزاد مقاطع طویل فولادی به خبر تعطیلی واحدهای فولادی واکنش نشان دادند و شاهد ورود نرخ میلگرد به کانال 17هزار تومانی بودیم که رقمی قابل توجه برای این محصول به شمار می رود.

پس از سه هفته توقف عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا، دیروز این بازار میزبان عرضه بالغ بر 126 هزار تن شمش فولاد بود.

عرضه کنندگان این محصول را با قیمت پایه ای در محدوده 12 هزار و 850 تا 16 هزار و 560 تومان به ازای هر کیلوگرم در بورس کالا عرضه کردند که این رقم رکورد تاریخی قیمت عرضه شمش فولاد در این بازار بود.

با این وجود مصرف کنندگان این محصول که سه هفته در انتظار عرضه بودند استقبال خوبی از این بازار داشتند و در مجموع تقاضایی در حدود 200 هزار تن را در این بازار به ثبت رساندند که به معامله 106 هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ 13 هزار و 300 تومان منجر شد.

با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت این شمش برای خریدار برابر 14 هزار و 500 تومان خواهد بود.

به گفته فعالان بازار ظرف سه هفته اخیر که شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا عرضه نشد، دادوستد این محصول در بازار آزاد انجام می شد که البته عمده عرضه ها از سوی تولیدکنندگان کوچک و واحدهای القایی بود.

بهای معامله این شمش در بازار آزاد ظرف روزهای گذشته حدود 500 تومان به ازای هر کیلوگرم بالاتر از نرخ معامله امروز شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا بود.

این موضوع بیانگر موفقیت ناظران این بازار در کنترل قیمت ها با افزایش عرضه است.

البته سیگنال های دیگری همچون احتمال افزایش نظارت بر قیمت محصولات فولادی با تغییر دولت نیز سرعت گیری جدی در مقابل رشد بهای شمش فولاد بود.

سید ابراهیمی رییسی، رییس جمهور جدید دیروز در مراسم تنفیذ خود مبارزه با گرانی و تورم را یکی از برنامه های اصلی دولت سیزدهم عنوان کرد.

این موضوع سیگنالی مهم برای فعالان بازارهای مختلف به خصوص تولیدکنندگان محصولات فولادی به شمار می رود؛ چرا که این تولیدکنندگان احتمال می دهند که در هفته های آینده بازار با سختگیری و نظارت قیمتی روبه رو باشد؛ بنابراین حاضر به رقابت قیمتی برای خرید محصول خود نیستند.

این موضوع سیگنالی کاهنده برای بازار آزاد معاملات مقاطع طویل فولادی کشور نیز خواهد بود.

احتیاط معامله گران مقاطع فولادی در انتظار تغییر دولت ظرف روزهای اخیر بهای میلگرد در بازار آزاد تهران به 17 هزار و 300 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

توقف تولید شمش و محصولات فولادی به علت قطعی برق مهم ترین دلیل اوج گیری قیمتی در این بازار بود.

با این وجود سیگنال های تغییر دولت ظرف روزهای اخیر به شدت از رونق این بازار کاست و این محصول را در معرض افت نرخ قرار داد.

در این شرایط تعدیل بهای شمش فولاد در معاملات دیروز بورس کالا نسبت به نرخ فروش آن در بازار آزاد نیز سرعت گیری دیگر در مسیر افزایش نرخ محصولات طویل فولادی بود.

در عین حال به گفته فعالان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی فضای آکنده با ترس بر بازار آزاد مقاطع طویل فولادی حاکم شده و بسیاری از تجار از مراجعه نهادهای ناظر به انبارها و مطرح کردن اتهام احتکار واهمه دارند.

این موضوع سیگنالی منفی برای بازار مقاطع طویل فولادی کشور است و می تواند از رونق معاملات امروز (چهارشنبه 13 مرداد) مقاطع طویل فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا بکاهد.

در عین حال احتمال قرنطینه و اعمال محدودیت های سختگیرانه به منظور کنترل شیوع کرونا موضوع دیگری است که سرعت گیری در مسیر رشد قیمتی در بازار مقاطع طویل فولادی خواهد بود.

البته انتظار می رود که تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی به دلیل احتمال تعطیلی دو هفته ای بازار تمایل نسبتا زیادی برای عرضه و فروش محصول خود در بازار فیزیکی بورس کالا داشته باشند.

اما بعید به نظر می رسد که با توجه به شرایط حاکم بر بازار خبری از رقابت برای خرید محصولات آنها وجود داشته باشد.

رونق بازار شمش صادراتی با خبر بی برقی خبر تعطیلی یا افت قابل ملاحظه تولید فولادسازان کشور حتی بر بازار صادراتی اسلب، بیلت و محصولات فولادی کشور نیز اثرگذار شد.

در حالی که بهای صادراتی این محصولات در مسیر تعدیل قیمتی حرکت می کرد، انتشار این خبر باعث شد تا متقاضیان شمش و محصولات فولادی ایران حاضر به خرید این کالا با نرخی بالاتر شوند.

به این ترتیب قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران از نیمه ماه جولای وارد مسیر رشد قیمتی شد و در هفته گذشته (روز جمعه منتهی به 30 جولای)، هر تن بیلت صادراتی ایران فوب دریای خلیج فارس با نرخ 638 تا 645 دلار به ازای هر تن مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم بیشترین نرخ معامله این محصول پس از نیمه ماه مه امسال بود.

همچنین هر تن اسلب صادراتی ایران فوب دریای خلیج فارس نیز در هفته گذشته با قیمت 760 تا 770 دلار به ازای هر تن مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم بیشترین قیمت معامله این محصول پس از روزهای ابتدایی جولای امسال بود.


کلید واژه ها: بازار - فولاد - شیوع ویروس کرونا - محصولات فولادی - شمش فولاد - روزهای اخیر - دولت سیزدهم - ویروس کرونا - شیوع ویروس - رییس جمهور - سیگنال - مهار تورم - محصول - مهم ترین - قرنطینه - محصولات - تعطیلی - احتمال - معامله - سیزدهم - فولادی - بازار فولاد - جمهور - ویروس - گرانی - کنترل - کرونا - بازار آزاد - بورس کالا - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت 323 میلیارد تسهیلات اشتغالزایی روستایی در گچساران

وزیر نیرو: 40 درصد مردم در مصرف برق صرفه جویی کردند

استخدام شرکت تجارت هوشمند توکا

قیمت بلیت هواپیما برای اربعین؛ فعلا 6 میلیون تومان / اجازه افزایش قیمت بلیت های اربعین را نمی دهیم

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت پارس فولاد کوروش در تهران

استخدام نیروی خدماتی آقا با حقوق وزارت کار در تهران

ایجاد پارک تخصصی فناوری های تجارت و مالیه

استخدام کارشناس بازرگانی، حسابدار و مسئول دفتر در شرکت نیرو مکانیک آسیا

استخدام نیروی خانم جهت امور آبدارخانه، خدمات و پذیرایی در شرکت بازرگانی

فرصتهای کاریابی استان تهران | سه شنبه 18 مرداد 1401

شهرک های صنعتی استان فارس نسبت عدم واگذاری زمین به صنعتگران پاسخگو باشند

بر قراری مجدد پرواز های خارجی از مبدا کیش در آینده نزدیک

روبل قوی کارگران خارجی را به روسیه می کشاند

ثبت نخستین سفارش واردات با رمز ارز

تاثیر قطعی برق بر روند کاهشی سوداوری شرکت های بورسی

مبلغ و میزان یارانه واریزی مرداد ماه 1401 چقدر است؟

زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1401

خسارت 237 میلیارد ریالی مونسون به 13 مزرعه پرورش ماهی فارس

نیاز بالغ بر 80 هزار میلیارد تومانی برای اتمام پروژه های نیمه کاره

قیمت جدید گوشت / قیمت گوشت 18 مرداد / هر شقه گوشت گوسفندی چند؟

قیمت مصوب پروازهای اربعین اعلام شد

واکنش بهادری جهرمی به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام

برق 20 اداره پرمصرف تهران قطع شد

ثبت نخستین واردات با رمزارز انجام شد

استخدام کارشناس فروش حضوری و تلفنی با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش در البرز

استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه، پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر ساده برای یک اتاق برش خیاطی در تهران

استخدام کارشناس امور مناقصات در زمینه فروش تجهیزات شبکه و امنیت در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت یکتا داده پردازان طب نوین آساک در تهران

استخدام اپراتور دستگاه لیزر در کلینک پارادایس در سعادت آباد

استخدام سرپرست منابع انسانی و کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در اصفهان

نابودی بیت کوین نزدیک است؟!

استخدام کارشناس استخراج از گیاهان دارویی در شرکت پرمون طب ایرانیان در تهران

زمان مرگ شیبااینو؟!!

استخدام نیروی خدماتی آقا در آسایشگاه سالمندان

لزوم حمایت و توجه ویژه به کشاورزان/ صادرات حدود 400 هزار تن خرما در سال گذشته

چسب ترک سینک گرانیتی مونته +چسب ترک سینک گرانیتی

آغاز دوران جدید تجارت در ایران/ استفاده از رمزارز در تجارت کشور رسمی شد

خسارت 5 هزار میلیاردی سیل به زیرساخت ها، مسکن، معیشت و کشاورزی مازندران

هشدار وزیر نیرو به مردم درباره مصرف برق

برگزاری جلسه هم اندیشی برنامه «رویش»

امضای قرارداد توسعه و اکتشاف شهر زیر زمینی نوش آباد

لزوم حمایت و توجه ویژه به کشاورزان/ صادرات حدود 400 هزار تن خرما در سال گذشته

تعمیر و مرمت 13 دستگاه پل و ابنیه فنی در استان اردبیل

همسان سازی حقوق بازنشستگان کی به نتیجه می رسد؟ / حداقل افزایش حقوق چند

ثبت حدود 3 میلیون تردد تخلف سرعت غیرمجاز در محورهای اردبیل

جزییات شرایط فرزندخواندگی از بهزیستی/هر کودک چند متقاضی دارد؟

رقم نجومی پرواز تهران – چین

هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان معرفی شدند

برنامه احداث 50 هزار خانه در تهران

پیش بینی بالاترین میزان بارش برای حوضه آبریز مرزی شرق در هفته آتی

پرداخت 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک قرض الحسنه مهر

لزوم اخذ گواهینامه های حرفه ای برای داوطلبان سمت مدیریت بانکی

قیمت انواع مصالح ساختمانی 18 مرداد 1401

افزایش 36 درصدی تولید شاهین نسبت به سال گذشته

مالیات نقل و انتقال خودرو چقدر است؟

پیام معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار

کچاد یک ماهه چقدر فروش داشت؟

قیمت روز خودرو 18 مرداد 1401/ رکود بازار ادامه دارد

استخدام کارشناس فروش مستقر در مجموعه با حقوق ثابت، پورسانت در تهران

وزارت نیرو به این مشترکین پاداش داد

برق 20 اداره پرمصرف تهران قطع شد

تاثیر قطعی برق بر سوداوری شرکت های بورسی

کاهش 25 درصدی قاچاق کالا در خراسان رضوی

قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا

راه اندازی مرحله نخست بزرگ ترین طرح استعدادیابی کودکان بی سرپرست در مشهد

پیام وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز خبرنگار

دانشگاه یزد در کنکور سراسری امسال دانشجوی بورسیه شغلی می پذیرد

اعتماد پتروشیمی پردیس؛ ثمره گرانبهای کیفیت کاتالیست های خوارزمی

یک طرح شکست خورده پس از 10 سال دوباره در مشهد + جزییات

اطلاعیه جدید سازمان تامین اجتماعی | خبر خوش برای افزایش حقوق بازنشستگان

کشت دوم برنج ممنوع

تاریخچه قیمت بیت کوین (BTC)

چقدر به حقوق بازنشستگان اضافه می شود؟ + اعلام رقم جدید

استخدام صندوقدار با بیمه در شرکت توزیع و پخش نوشابه ساتراپ دینا در کازرون

استخدام تایپیست با بیمه و سنوات در شرکت خدمات بار هوایی سفیران ترابر درخشان

استخدام سرپرست فروش با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت سارین مهر پارسیا در ساری

استخدام ویزیتور حضوری غذایی با حقوق ثابت تا 13 میلیون، بیمه و بیمه تکمیلی

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها و برنامه ریزی در ایران زاک در تهران

هشدار سطح زرد هواشناسی در لرستان

دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند

فرماندار جاسک خبر کمبود سوخت در این شهرستان را تکذیب کرد

تجهیزات و اکسسوری کابینت و کمد دیواری را از کجا بخریم؟!

قیمت جدید رب گوجه فرنگی در بازار چند + جدول قیمت

سند مالکیت تک برگی برای سد یامچی اردبیل اخذ شد

قیمت سهام عدالت امروز 18 مرداد 1401

کالاهای دپو شده در انبارهای گمرک و اموال تملیکی زیبنده گیلان نیست

برنامه احداث 50 هزار خانه در تهران

روزانه 2500 تن شیر خام در استان خراسان رضوی تولید می شود

21 میلیارد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در سوادکوه شمالی پرداخت شد

مدیرکل جدید سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان معارفه شد+تصاویر

سیل در نی ریز 1900 میلیارد ریال خسارت بر جای گذاشت

وضعیت نگران کننده کرونا / آمار کرونا 18 مرداد + تعداد فوت شدگان

وضعیت سبد سهام عدالت در 18 مرداد

رشد 36 درصدی تولید شاهین نسبت به 1400

محصولات کشاورزی و غذایی ایران توان رقابت در بازار جهانی را ندارند

بیمارستان ها و هتل ها از مالیات معاف شدند

مجتمع فرآوری گیاهان دارویی شمال در بابل راه اندازی می شود

وزیر راه: نرخ مصوب پروازهای اربعین 6 میلیون تومان است

با این اقدام رمز ارز عملاَ به رسمیت شناخته شد

بازگشت احتیاط به بازار فولاد

بازگشت احتیاط به بازار فولاد