موضوعات داغ: - ستاد كل نيروهاي مسلح - نيروهاي مسلح - رييس ستاد كل نيروهاي مسلح - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - وزير امور خارجه - جانشين رييس ستاد كل نيروهاي مسلح - ابتلا به كرونا - دانشگاه تهران - مهناز افشار - سنگ نوردي - جانبازي - معنويت گرايي - لوسين فاوره - ضايعات پوستي - 20 ميلياردتومان - قوانين كارگري - بيمه بافندگان - تيم ملي فوتبال ناشنوايان ايران - رايانش ابري - دستگيري شرور سابقه دار - لاغري و كاهش وزن - جهان پهلوان تختي

مطالب مرتبط:
اعلام آمادگی همه جانبه نیرو های مسلح برای کمک به دولت جدید
اعلام آمادگی همه جانبه نیروهای مسلح برای کمک به دولت جدید
اعلام آمادگی نیروهای مسلح برای کمک به دولت جدید
اعلام آمادگی همه جانبه نیروهای مسلح برای کمک به دولت جدید
همه موظفیم به دولت جدید کمک کنیم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 01:502021-08-03سياسي

آمادگی جهاد دانشگاهی برای ارائه کمک های مؤثر به دولت جدید/توانایی انتقال فناوری آب شیرین کن ها


رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به روی کار آمدن دولت سیزدهم تأکید کرد: در بحث فناوری، جهاد دانشگاهی با توجه به تجربیات بسیار ارزنده ای که دارد، می تواند مسئولیت های بسیار بزرگی را در کمک به دولت جدید در اجرای برنامه هفتم توسعه برعهده بگیرد.

- /دکتر طیبی در آستانه چهل و یکمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی - بخش دوم/ آمادگی جهاد دانشگاهی برای ارائه کمک های مؤثر به دولت جدید/توانایی انتقال فناوری آب شیرین کن ها رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به روی کار آمدن دولت سیزدهم تأکید کرد: در بحث فناوری، جهاد دانشگاهی با توجه به تجربیات بسیار ارزنده ای که دارد، می تواند مسئولیت های بسیار بزرگی را در کمک به دولت جدید در اجرای برنامه هفتم توسعه برعهده بگیرد.

دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در بخش نخست گفت وگو با ایسنا" به مناسبت چهل و یکمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، به موضوعات مختلفی از جمله سیاست زدگی مفرط به عنوان مانعی برای خدمت رسانی نیروهای توانمند؛ تبدیل برنامه هفتم توسعه به برنامه ای ویژه برای جهش اقتصادی کشور؛ دستاوردهای جهاد دانشگاهی در عرصه علم و فناوری و در جهت رفع نیازهای کشور؛ و ضرورت وجود اراده در کشور برای تولید ملی اشاره کرد.

رییس جهاد دانشگاهی در بخش دوم گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به سابقه شکل گیری این نهاد انقلابی گفت: جهاد دانشگاهی از ابتدای تأسیس در سال 1359، خط مشی کاری خود را کاملاً درست و متمرکز بر توسعه علمی و فناورانه و توسعه فرهنگی، به عنوان دو زیرساخت اصلی پیشرفت دانش بنیان کشور انتخاب کرد.

حداقل در 20 سال اخیر، همه بحث ها بر ضرورت پیشرفت دانش بنیان متمرکز هستند و اصولاً، حلال همه مشکلات هم در حوزه داخلی و هم در حوزه خارجی، پیشرفت دانش بنیان کشور است؛ پیشرفتی که منجر به توسعه اقتصادی دانش بنیان و اقتدار اقتصادی دفاعی کشور شود و البته باید مبتنی بر عدالت و اخلاق باشد.

در زمینه اثبات توان انجام کارهای بزرگ و شاخص، موفق عمل کرده ایم وی افزود: رییس جهاد دانشگاهی افزود: از ابتدای تأسیس این نهاد، الگوسازی توان کشور در این دو حوزه در دستور کار قرار گرفت.

جهاد دانشگاهی نهادی خودجوش است و حتی پیشنهاد ایجاد آن نیز توسط مؤسسین مطرح شد.

تاکنون کارهای بسیار خوبی در حوزه های پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی، آموزش، اشتغال و کارآفرینی، همچنین ساختارسازی های مطلوبی در این نهاد صورت گرفته است و فکر می کنم در زمینه ایجاد خودباوری در مردم و اثبات اینکه کشور توان انجام کارهای بزرگ و شاخص در این حوزه ها را دارد، موفق عمل کرده ایم.

امروز نیز در سطحی هستیم که به لحاظ علمی کاملاً به روز هستیم.

در حوزه پزشکی، روی مباحث ژن درمانی، سلول درمانی و ویروس درمانی متمرکز هستیم.

در حوزه فنی و مهندسی نیز کار به همین شکل دنبال می شود و فناوری هایی که تولید کرده ایم، مطابق با پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا هستند.

به عنوان مثال، در پروژه یک رام قطار 7 واگنه ملی مترو، مسئولیت طراحی و ساخت سیستم رانش به عنوان یکی از های تک ترین و گران ترین بخش واگن های مترو برعهده جهاد دانشگاهی بود و توانستیم این پروژه را با موفقیت تکمیل کنیم.

دکتر طیبی با اشاره به آغاز به کار دولت جدید تأکید کرد: در دولت آیت الله رییسی انتظار داریم با توجه به شرایط ویژه و از نظر من حاد کشور، تمام تمرکز دولت محترم روی ایجاد تحول و جهش اقتصادی در کشور مبتنی بر توان ملی باشد.

فرض را بر این می گیریم که تحریم ادامه پیدا کند.

شخصاً معتقدم، پیشرفت کشور باید در شرایط غیرتحریمی اتفاق بیافتد و با سرعت بسیار بیشتری انجام شود؛ اما فرض را بر این می گیریم که تحریم ادامه پیدا می کند.

در هر صورت کشور نیازمند یک جهش اقتصادی است و این کار کاملاً شدنی است.

باید پیشران های اقتصادی کشور را مشخص کنیم و تمرکز اصلی ما روی این پیشران ها باشد.

انرژی، اقتصاد انرژی، آب، کشاورزی، معدن، مجموعه ای از پیشران ها باید مشخص شوند و در این پیشران ها، پروژه های بزرگ (مگاپروژه) تعریف کنیم.

در همه حوزه ها، از حداکثر توان ملی کشور استفاده کنیم رییس جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: برای اجرای پروژه ها 3 عامل بسیار مهم هستند؛ نخست بحث فناوری های مورد نیاز برای اجرای پروژه ها هستند که شامل فناوری های پایه، دانش تولید مواد، ساخت تجهیزات مختلف است و در همه حوزه ها تقریباً کم و بیش، مشابه هم هستند.

عامل دوم بحث نیروهای مهارتی مورد نیاز برای اجرا و بهره برداری از پروژه ها و عامل سوم نیز منابع مالی است.

باید در همه حوزه ها، از حداکثر توان ملی کشور استفاده کنیم.

تمرکز را باید بر این بگذاریم که برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران، برنامه ای باشد که جهش اقتصادی در کشور ایجاد کند.

پروژه ها در برنامه هفتم و فناوری های مورد نیاز این پروژه ها را مشخص کنیم؛ وضیعت کشور به لحاظ توانمندی ها و فناوری های موجود را ارزیابی و مشخص کنیم چه فناورهایی باید از خارج از کشور وارد شوند.

به شدت معتقد هستیم که بازار داخلی باید در مقابل انتقال فناوری به خارجی ها واگذار شود و در ادامه، تیمی در کنار تیم مجری قرار بگیرد تا فناوری را به درستی درک و جذب کند، ارتقاء داده و در نهایت متعلق به کشور کند.

دکتر طیبی افزود: در حوزه نیروی انسانی ماهری که برای اجرای پروژه ها نیاز داریم، باید مشخص کنیم که دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و مراکز مهارتی به چه میزان می توانند این نیروها را تربیت کنند.

باید تعداد دقیق افراد با تحصیلات دیپلم به بالا (فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس) که فاقد شغل هستند را مشخص کنیم و متناسب با نیازهای مهارتی برای اجرای پروژه ها، برای این افراد دوره های بازآموزی 6، 12 و 18 ماهه برگزار کنیم تا در این پروژه ها بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

در بحث منابع مالی نیز نباید از بودجه دولتی برای اجرای این پروژه ها استفاده شود و بودجه دولتی باید برای خرج های معمول جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

برای اجرای این پروژه ها باید از منابعی که در اختیار شرکت های سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری امید و غدیر قرار دارند یا (از ظرفیت) شرکت های بزرگ و سودآور مثل فولادی ها، مس، هولدینگ خلیج فارس، پتروشیمی ها، سازمان های بزرگی که توان مالی خوبی دارند مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، آستان قدس رضوی، همچنین بانک ها به ویژه بانک های خصوصی که منابع مالی خوبی در اختیار دارند، و همینطور بخش خصوصی استفاده کرد.

البته باید این اطمینان را به آنها بدهیم که ثبات وجود دارد تا به این حوزه ها وارد شده و سرمایه گذاری کنند.

جهاد دانشگاهی می تواند مسئولیت های بزرگی در کمک به دولت جدید برعهده بگیرد دکتر طیبی در خصوص زمینه های همکاری و کمک جهاد دانشگاهی به دولت جدید گفت: جهاد دانشگاهی در دو موضوع می تواند به دولت جدید کمک کند.

در یک بخش می توانیم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یا مؤسسات دیگر، وضعیت کشور را به لحاظ فناوری هایی که در اختیار داریم، فناوری هایی که باید تولید کنیم، فناوری هایی که جهاد دانشگاهی می تواند تولید کند یا مدیریت تولید این فناوری ها در کشور را برعهده بگیرد، مشخص کنیم.

این توانایی و ظرفیت در جهاد دانشگاهی وجود دارد که فناوری های زیادی را خودش تولید کند و یا با مدیریت دقیق، از تمام امکانات موجود در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان برای تولید فناوری های مورد نیاز کشور استفاده کند.

در حوزه هایی که نیازمند انتقال فناوری هستیم، جهاد دانشگاهی آمادگی دارد تا مسئولیت انتقال فناوری را برعهده بگیرد یا با مدیریت این نهاد، این کار توسط سایر بخش ها انجام شود.

بنابراین در بحث فناوری، جهاد دانشگاهی با توجه به تجربیات بسیار ارزنده ای که دارد، می تواند مسئولیت های بسیار بزرگی را در کمک به دولت جدید در اجرای برنامه هفتم توسعه برعهده بگیرد.

رییس جهاد دانشگاهی افزود: در بحث آموزش های مهارتی در حوزه آموزش عالی، علمی-کاربردی و همینطور آموزش های کوتاه مدت، جهاد دانشگاهی مجموعه بسیار توانمندی را در سراسر کشور در اختیار دارد و نگاه ما عمدتاً نگاه مهارتی است.

کشور نیز دارای ظرفیت های بسیار خوبی است و می توان از ظرفیت آموزش های مهارتی کوتاه مدت برای تربیت نیروهای مورد نیاز برای اجرای پروژه ها استفاده کرد.

البته باید این اراده و باور در دولت وجود داشته باشد که می توانیم جهش اقتصادی در کشور ایجاد کنیم و شرایط آن نیز فراهم است و باید برنامه ریزی در این زمینه داشته باشیم.

جهاد دانشگاهی در حوزه هایی که اشاره شد، یقیناً می تواند کمک های بسیار مؤثری به دولت جدید داشته باشد.

برای ورود شرکت های خارجی به کشور، برنامه ریزی داشته باشیم دکتر طیبی با اشاره به پیگیری مذاکرات هسته ای و مباحث مطرح شده درخصوص گشایش سیاسی تأکید کرد: باید این هوشمندی و حتی خودتحریمی، در شرایطی که تحریم ها وجود نداشته باشند، مورد توجه جدی قرار گیرد و حمایت از ورود قطعات و مواد اولیه مورد نیاز که هنوز در داخل کشور تولید نمی شوند یا تولید آنها اقتصادی نیست، صورت گیرد.

اگر منِ پژوهشگر یا صنعتگر بخواهم محصولی را در داخل تولید کنم که به لحاظ کیفیت و قیمت بتواند با محصولات خارجی رقابت و در اقتصاد دنیا جایگاهی برای خود پیدا کند، باید قادر باشم قطعات، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید تجاری فناوری را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از بازار دنیا تهیه کنم تا این فناوری قابلیت رقابت پیدا کند؛ بنابراین دولت باید این هوشمندی و قانونگذاری را مدنظر داشته باشد.

براساس مصالح ملی کشور امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد.

همواره بر این مسئله تأکید شده است که براساس 3 اصل عزت، حکمت و مصلحت، به نتیجه رسیدن مذاکرات بسیار خوب است و ما نیز از این موضوع حمایت می کنیم.

رییس جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: نباید از باز شدن درهای کشور (به روی شرکت های خارجی) هراس داشته باشیم؛ البته مسئولین کشور نیز باید برنامه ریزی کنند تا این کار بدون هدف و برنامه صورت نگیرد.

گاهی اوقات برای سرعت دادن به ارائه خدمات به مردم، فرصت کافی برای تولید فناوری را نداریم و باید به سراغ خارجی ها برویم و نباید از این موضوع ترسی داشته باشیم.

برای دستیابی به این فناوری ها، سراغ بهترین (شرکت های) خارجی و حتی چین یا کشورهای مشابه برویم، اما در این مسیر باید انتقال فناوری صورت بگیرد.

اگرچه شک ندارم اگر زمان کافی در اختیار داشته باشید، قادر هستیم اغلب فناوری ها را در داخل تولید کنیم، اما گاهی اوقات ضروت ایجاب می کند که برای ارائه سریع تر خدمات به مردم، به سراغ خارجی ها برویم.

در اینجا دولت باید هوشمندی به خرج دهد.

همه کشورها که این مسیر را پیموده و پیشرفت کرده اند، این هوشمندی را به خرج داده اند.

دکتر طیبی افزود: چین بهترین الگو در این زمینه است و با آنها در ارتباط هستیم.

در کشور چین، بازاری نیست که به خارجی ها واگذار شده باشد و در مقابل، از آنها امتیاز انتقال فناوری گرفته نشده باشد.

در گزارشی از وزارت بازرگانی آمریکا عنوان شده بود که های تک ترین (high-tech) شرکت های آمریکایی، در مقابل بازار کمی که چین در اختیار آنها قرار داده است، به این کشور انتقال فناوری داشته اند.

انتقال فناوری فقط انتقال نقشه ها است و به معنای انتقال دانش و روش طراحی نیست، اما اگر با روش مشابه روی موضوع کار کرده باشید، قادر خواهید بود از روی همان نقشه ها نیز به دانش مورد نظر دست پیدا کنید، آن را درک کرده، ارتقاء داده و از آن خود کنید.

این کار را بارها در کشور انجام داده ایم.

این عرف در دنیا وجود دارد که بازار در مقابل انتقال دانش یا فناوری (به خارجی ها) واگذار شود.

لذا باید تلاش کنیم که مذاکرات به شکل مناسبی به سرانجام برسد و حتماً برنامه ریزی کنیم که درهای کشور به هیچ وجه بدون برنامه و هدف به روی کشورهای خارجی باز نشود و اگر این کار را نکنیم، دوباره مسائل قبلی تکرار خواهد شد.

هزینه های سنگین تحریم را مدیریت کنیم دکتر طیبی با تأکید بر اینکه تحریم، هزینه های سنگینی در پی دارد، افزود: اگر قرار است تحریم ها ادامه پیدا کند، باید هزینه های تحریم را مدیریت کنیم.

تحریم، هزینه های سنگینی دارد؛ به عنوان مثال، اگر روی پروژه های پیشرفته کار می کنید، به قطعات، مواد اولیه، تجهیزات و دستگاه های پیشرفته نیاز دارید که ممکن است کاربرد مضاعف در حوزه نظامی نیز داشته باشند و بنابراین، تهیه آنها بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود و برای دور زدن تحریم ها، هزینه های زیادی را باید متقبل شوید.

ارسال منابع ارزی به خارج و دریافت منابع ارزی از خارج بسیار پرهزینه شده و هزینه های تولید به شدت افزایش پیدا می کند و این در شرایطی است که شما در جامعه هدف مانند عراق، سوریه و .

با رقبایی مانند چین و ترکیه روبرو هستید.

به ویژه کشور چین با بازار و تولید انبوهی که دارد، می تواند محصولات را با قیمت های مناسبی تولید کند.

تولیدکنندگان این کشور به بهترین قطعات و مواد اولیه به راحتی در کشور چین و سراسر دنیا دسترسی دارند؛ نیروی انسانی نسبتاً ارزانی در اختیار داشته و به علاوه از حمایت های دولت خود نیز برخوردار هستند و یارانه (سوبسید) به صادرکنندگان پرداخت می شود تا بازار را در اختیار بگیرند و رقابت ما با آنها در شرایط تحریم، بسیار دشوار است.

رییس جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: در این شرایط باید تحریم و هزینه های تحریم مدیریت شود.

اگر نتوانیم تحریم را به شکل مناسبی برداریم، باید حتماً هزینه های آن را مدیریت کنیم.

بنا نیست که تحریم به عنوان یک موضوع خوب در درازمدت ادامه داشته باشد؛ تحریم باید در مدت کوتاهی باشد و در این زمان سعی کنیم با مدیریت و برنامه ریزی درست، به اغلب پیشرفت های فناورانه مورد نیاز برای حوزه های اولویت دار کشور دست پیدا کنیم تا آنها (تحریم کنندگان) بفهمند که تحریم ها اثری نخواهد داشت و بتوانیم با دست پر در مذاکرات حاضر شویم.

بنابراین بحث مدیریت هزینه ها تحریم بسیار ضروری است.

می توانیم پایه گذار چندین برند خوب در حوزه های مختلف باشیم دکتر طیبی تأکید کرد: زمانی که در مجموعه جهاد دانشگاهی علم و صنعت حضور داشتم و پس از آن (پذیرش مسئولیت ریاست جهاد دانشگاهی) به این باور رسیده بودم که در حوزه برق، کنترل، الکترونیک و الکترومکانیک که مجموعه های بزرگی مانند زیمنس (siemens) و ای بی بی (ABB) در آن فعالیت می کنند، می توانیم پایه گذار برندی مانند زیمنس باشیم.

به همین شکل در حوزه های پزشکی، کشاورزی و شیمیایی نیز قادر به ایجاد چندین برند خوب هستیم.

اما ایجاد این برندها در درجه نخست، منوط به این است که در داخل، از کاربرد محصول حمایت جدی شود و در عین حال، در ایجاد زیرساخت ها به ما کمک شود.

جهاد دانشگاهی منابع مالی لازم را در اختیار ندارد.

در بحث ایجاد زیرساخت ها، این کار می تواند در قالب پرداخت وام به جهاد دانشگاهی صورت گیرد؛ وامی که در مقابل تضمین خرید همان محصولات برای داخل کشور، بتوانیم وام را بازپس دهیم.

وی افزود: باید زیرساخت های آمایشگاهی را تکمیل کنیم تا بتوانیم اطمینان مشتریان را جلب کنیم.

در گام بعدی باید برای ورود به بازارهای هدف، مورد حمایت قرار بگیریم.

توان ورود به بازارهای هدف خودمان مانند سوریه، عراق و کشورهای همسایه داریم و درحال حاضر به کشورهای عراق، ترکمنستان و قزاقستان صادرات داریم.

در حوزه پزشکی نیز به شدت در سوریه مورد استقبال قرار گرفته است.

اما معمولاً در حوزه صادرات، دولت ها از طریق پیمان های منطقه ای که منعقد کرده یا با خطوط اعتباری ویژه ای که ایجاد می کنند، می توانند راهگشا باشند.

به عنوان مثال، می توانیم خط اعتباری در سوریه و عراق ایجاد کنیم و دادن این خط اعتباری منوط به استفاده از دستاوردهای داخلی کشور باشد.

از گذشته اثبات کرده ایم که توان جدی ورود به بازارهای منطقه و حتی بازارهای آفریقا، کشورهای اروپایی و چین را داریم، منتهی باید ارتباطات مناسبی برقرار باشد.

نیاز جدی به ایجاد آزمایشگاه های مرجع در کشور دکتر طیبی نبود آزمایشگاه های مرجع در کشور را یکی از مشکلات مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: (به دلیل نبود آزمایشگاه های مرجع) هرچقدر هم اثبات کنم که تست های کنترل کیفیت را خودمان انجام می دهیم، معمولاً آزمایش های کنترل کیفیت توسط شرکت‎ها یا مؤسسه های ثالث که بی طرفی آنها اثبات شده باشد، انجام می شود.

یکی از درخواست هایی که از رییس جمهور محترم داریم، این است که در حوزه هایی که پیشران های کشور هستند و در پروژه هایی که در پیشران ها اجرایی می شوند، آزمایشگاه های مرجع ایجاد کنند.

ایجاد آزمایشگاه مرجع، کار حاکمیتی است و معمولاً به دلیل اینکه کار سودآوری نیست، حاکمیت باید از بخش های غیردولتی و خصوصی برای این کار حمایت سوبسیددار کند یا خود دولت، این آزمایشگاه های مرجع را ایجاد کند تا تجهیزی که می سازیم، دقیقاً وفق استاندارهای بین المللی و استاندارهای مورد نظر کارفرما باشد و در این آزمایشگاه ها تست شده و این اطمینان به کارفرما درخصوص به کار بردن محصول داده شود.

آمادگی جهاد دانشگاهی برای حضور فعال در حوزه تولید آب شیرین کن ها رییس جهاد دانشگاهی در خصوص بحث آب شیرین کن ها و فعالیت در این حوزه گفت: آب شیرین کن ها از گذشته، موضوع بسیار مهمی برای جهاد دانشگاهی بوده است، اما چندان مورد حمایت قرار نگرفته است.

جهاد دانشگاهی به عنوان مجموعه ای که بخش کمی از منابع خود را از بودجه عمومی دولت تأمین و عمدتاً آن را در حوزه پزشکی و پژوهشی هزینه می کند و باید حدود 75 تا 80 درصد منابع را خودش تأمین کند، بنابراین سراغ فناوری هایی می رود که برای آنها مشتری وجود دارد.

باتوجه به اینکه در بحث آب شیرین کن ها، خرید خارجی صورت می گیرد و وزارت نیرو خود را متعهد به خرید آب براساس حجم می داند، بهای چندانی به تولید این فناوری داده نشده است.

البته کارهایی در زمینه ساخت غشا آب شیرین کن توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده است.

دکتر طیبی افزود: در برنامه ششم توسعه متناسب با مأموریتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای رهبری نقشه جامع علمی کشور تصویب شد، 7 مأموریت برای جهاد دانشگاهی تعیین شد که مأموریت اول، انتقال فناوری در مقابل واگذاری بخشی از بازار به خارجی ها و ارتقای ساخت داخل بود.

در برنامه ششم توسعه با هماهنگی مجلس و دولت، دو بند گنجانده شد که مورد اول در حوزه حمل و نقل ریلی به ویژه در حوزه شهری بود که از طریق انتقال فناوری و ساخت داخل، به 85 درصد ساخت داخل برسیم و موضوع دوم هم در حوزه آب شیرین کن ها بود.

در بحث آب شیرین کن ها به بخش های مختلف خصوصی و غیرخصوصی مجوز تولید داده می شود.

معتقدیم اگر سه یا چهار مجوز را کنار هم بگذاریم و از یک شرکت بزرگ خریداری کنیم، می توانیم امتیاز انتقال فناوری را از آنها بگیریم.

وی تأکید کرد: با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصمیم گرفتیم در زمینه ساخت یک رام قطار 7 واگنه ملی کار کنیم و بحث 85 درصد ساخت داخل با 100 درصد طراحی داخلی محقق شد؛ اما در بحث آب شیرین کن ها متأسفانه نتوانستیم به توافق مشابهی با وزارت نیرو دست پیدا کنیم.

با توجه به ایجاد خطوط تولید آب در شرق و مرکز کشور، فرصت بسیار خوبی برای توسعه و انتقال این فناوری در کشور وجود دارد.

درحال حاضر بخشی از فناوری های مورد نیاز تلمبه خانه ها را تأمین می کنیم، اما هنوز کار جدی در زمینه آب شیرین کن ها صورت نگرفته است.

اعلام آمادگی می کنیم که می توانیم مدیریت تولید آب شیرین کن ها در داخل و همچنین انتقال فناوری در داخل را برعهده بگیریم، البته این مأموریت باید به جهاد دانشگاهی واگذار شود.

در عین حال همچنان علاقه مند هستیم و کار را پیگیری کرده و منتظر تشکیل دولت و انتخاب وزیر نیرو جدید هستیم تا این مذاکرات ادامه پیدا کند؛ به ویژه همکاری با مجموعه ای که خطوط انتقال آب را انجام می دهند با یک شرکت خصوصی صحبت هایی در این زمینه انجام شده است.

رییس جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: دیدار جهادگران جهاد دانشگاهی با مقام معظم رهبری در سال 1397 به 3 دلیل عمده انجام شد؛ نخست اینکه رهبری از توانمندی های جهاد دانشگاهی مطلع شوند.

با توجه به آشنایی مقام معظم رهبری با پژوهشگاه رویان، ایشان رویان را سمبل فعالیت های جهاد دانشگاهی می دانستند.

ضمن اینکه رویان واقعاً سمبل پیشرفت فعالیت های جهاد دانشگاهی است، اما در سایر حوزه های فنی- مهندسی و کشاورزی نیز دستاوردهای بسیار خوبی داریم.

بحث بعدی تأکید بر استفاده از این توانمندی ها بود.

در دهه 60 رکتیفایرهای حفاظت کاتدی را ساختیم که نمونه بسیار موفق براساس استانداردهای صنعت نفت بود.

در دهه 70 یوپی اس ها و شارژرهای صنعتی و رکتیفایرهای جریان بالا را ساختیم و در انتهای این دهه روی نوعی از اینورترها و کانورترها به درخواست وزرات نیرو کار کردیم؛ فناوری که در آن زمان در انحصار شرکت ای بی بی (ABB) بود و حتی زیمنس به آن دست پیدا نکرده بود، اما ما توانستیم به دانش آن برسیم.

در دهه 80 کنترل دور موتورها و بحث کار روی ساخت سیستم رانش مترو را مطرح کردیم، اما به دلیل تحریم ها به آن موافقت نشد و در نهایت این پروژه در دهه 90 اجرایی شد.

دکتر طیبی افزود: به این نتیجه رسیده بودیم که فناوری ها هرچه پیشرفته تر می شوند، هزینه تولید فناوری و هزینه تولید دستگاه نیز افزایش پیدا می کند و با منابع محدود جهاد دانشگاهی این امر امکان پذیر نیست.

برای اینکه از کاربرد فناوری و دستگاه ها اطمینان داشته باشیم، مصمم بودیم که پروژه ها را در قالب قرارداد کاملاً حرفه ای انجام دهیم.

در سال 1382 عنوان کردیم که توان تولید مبدل فرکانسی موتورهای قدرت بالا را داریم، اما از ما خواسته شد که با همکاری شرکت زیمنس یا ای بی بی کار را پیش ببریم و آنها هم زمانی که پایلوت کار را دیدند، به دلیل دستیابی ما به فناوری و بهانه اینکه می خواهیم با اسم آنها وارد بازار شویم، با این موضوع مخالفت کردند.

حدود 10 سال طول کشید تا توانستیم مسئولان را قانع کنیم تا با جهاد دانشگاهی قرارداد ببندند که فرصت سوزی طولانی است.

در دیدار با مقام معظم رهبری این بحث مطرح شد که از این نوع فرصت سوزی ها بسیار زیاد است و اگر جهاد دانشگاهی منابع مالی کافی در اختیار داشته باشد، می تواند پروژه ها را اجرا کرده و سپس با دست پر به سراغ کارفرماهای دولتی و غیردولتی برود.

در نهایت این دیدار منجر به تخصیص 30 میلیون یورو به 41 طرح فناورانه ملی (در ابتدا 31 طرح) شد و واقعاً کار به خوبی درحال پیشرفت است، بجز مواردی که با حوزه های دولتی در ارتباط و نیازمند صدور برخی مجوزها هستیم.

دکتر طیبی با اشاره به صحبت های دکتر روحانی در مراسم افتتاح پروژه های عمرانی اخیر و آرزوی ایشان برای آوردن قطارهای پرسرعت به ایران گفت: سال 1383 کار روی سیستم رانش را آغاز کردیم و زمان زیادی طول کشید تا قراردادی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.

سیستم رانش، اساس فناوری قطارهای برقی پرسرعت است.

برای سال 1400 پیشنهاد کردیم که روی سیستم رانش قطارهای پرسرعت کار کنیم و این توانمندی در مجموعه جهاد دانشگاهی وجود دارد.

این اتفاق (پروژه یک رام قطار 7 واگنه ملی) می توانست خیلی زودتر صورت بگیرد و خودمان طراحی و ساخت واگن های مترو را انجام داده و به تولید انبوه رسیده باشیم و اکنون پروژه قطارهای پرسرعت را آغاز می کردیم؛ اما نخواستیم یا فکر کردیم که این فناوری بسیار پیشرفته ای و باید از خارج وارد شود.

از این نوع پروژه ها برای سال 1400 و 1401 تعریف کرده ایم، اما متأسفانه امکان تکرار تخصیص 30 میلیون یورویی فراهم نشد، البته بخشی از بودجه با کمک مجلس محترم در بودجه جهاد دانشگاهی گنجانده شده است.

مذاکراتی با سازمان برنامه و بودجه انجام شده است که درصورت امکان، تخصیص های بودجه جهاد دانشگاهی به گونه ای باشد تا بتوانیم این پروژه های های تک و ضروری برای کشور را برای سال های 1400 و 1401 اجرایی کنیم.

جهاد دانشگاهی؛ نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به شعار امسال این نهاد گفت: در جهاد دانشگاهی تلاش کرده ایم سهم و نقش خود را در کشور ایفا کنیم، اما بهتر است که دولت در این زمینه برنامه داشته باشد و پروژه هایی را اجرا کند که نیازمند این فناوری ها باشند و این فناوری ها را سفارش داده تا تولید شده و مورد استفاده قرار گیرند.

دانشگاه ها علی رغم ایرادهایی که به آنها وارد می شود، نیروهای انسانی بسیار خوبی تربیت می کنند؛ فناوری هایی که در داخل تولید می شوند، کارهای پیشرفته ای هستند.

بنابراین مشکلی در زمینه تولید فناوری نداریم و به لحاظ کیفیت و رقابت هم می توانیم با بهترین های دنیا رقابت کنیم.

این اراده باید در سیستم وجود داشته باشد که این مأموریت ها را به مجموعه های توانمند مانند جهاد دانشگاهی واگذار کند.

جهت گیری کاری ما در جهاد دانشگاهی در همه حوزه ها مشخص است و تلاش می کنیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

نیازمند مدیرانی خودباور، کارآمد و کاربلد، با درک درست از توان ایرانی هستیم دکتر طیبی با اشاره به ایام تشکیل دولت جدید گفت: هرجا که پیشرفت کرده ایم، در مقابل ما مدیری وجود داشته که مثل ما فکر کرده و فهم درستی از توان ایرانی داشته و ضرورت استفاده از آن را احساس کرده و این ریسک معقول را انجام داده اند و از مجموعه جهاد دانشگاهی و سایر مجموعه های توانمند کشور حمایت کرده و در نهایت هم موفق شده اند.

هنوز نتوانسته ایم کار سیستمی در کشور انجام دهیم و برنامه های درازمدتی را تدوین کنیم تا براساس آن، فناوری های مورد نیاز را تولید کنیم.

بنابراین کشور بیشتر متکی به مدیران است.

مدیران در استفاده از توان داخل و توسعه علمی و فناورانه کشور بسیار مهم هستند؛ بنابراین توصیه می شود که دولت جدید از مدیران خودباور، کارآمد و کاربلد استفاده کند.

مدیرانی که خودباوری و کارآمدی را عمدتاً از انجام کارهای موفق علمی و فناورانه در عرصه عمل بدست آورده باشند.

نمونه این مدیران در کشور فراوان هستند و فقط باید شناسایی شوند تا افراد بیمار، غیرخودباور و کسانی که اعتماد به توان داخلی ندارند، به راحتی نتوانند مدیر را با اطلاعات غلط به بیراهه کشید و به سرعت به سمت خرید خارجی هدایت کنند.

رییس جهاد دانشگاهی افزود: اگر مدیری خودباور و کارآمد باشد، می داند که چگونه از تولید و ساخت داخل حمایت کند.

حمایت از تولید و ساخت داخل هم باید به درستی انجام شود و اگر این کار به اشتباه صورت گیرد، نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

در حوزه واردات نیز مدیران می دانند که اگر قرار است وارداتی صورت بگیرد، این کار باید در مقابل انتقال فناوری انجام شود.

کاربلدی نیز به این معنی است که مدیران، سابقه بسیار موفق در مدیریت حوزه های مشابه مسئولیت خود را در سطح معاون یا مدیرکل، یا سابقه مدیریت شرکت های بزرگ را داشته باشند و در زمینه حمایت از تولید ملی خوشنام و معروف باشند.

وزارت، استانداری، معاونت ریاست جمهوری، محل استفاده از تجربه موفق مدیران میانی است، نه جای کارآموزی.

اصلاً فرصتی برای کارآموزی نداریم؛ به ویژه در شرایط حادی که کشور با آن مواجه است و باید به مردم نشان دهیم که درحال تلاش برای تحول در حوزه اقتصاد و اشتغال فرزندان این سرزمین هستیم و این کار با کمک مدیرانی محقق می شود که خودباوری، کارآمدی و کاربلدی داشته باشند.


کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - رییس جهاد دانشگاهی - جهاد - برنامه هفتم توسعه - انتقال فناوری - فناوری - دولت - روی کار آمدن - دولت سیزدهم - آب شیرین کن - فناوری آب - جدید - آب شیرین - تجربیات - برنامه - رییس - آمادگی - انتقال - سیزدهم - سالگرد تاسیس - شیرین - توسعه - ارائه - اشاره - کن ها - طیبی - دکتر - حمیدرضا - گفت وگو - مناسبت

آخرین اخبار سرویس:
اجرای رتبه بندی معلمان به سال 1401 موکول شد؟

انتخاب سفرای اقتصادی فرصتی برای بی اثر کردن تحریم ها

مدیرکل آژانس از دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی ایران استقبال کرد

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان 18 ساله زنجانی/ حضور فرهنگیان در کلاس در گرو واکسن کرونا است

موازی کاری در امور قرآنی ساماندهی شود

درخواست های فضایی برای حضور در «نشان ارادت»/ برخی از سلبریتی ها برای امام حسین (ع) هم کیسه دوختند

رحیم صفوی: بنی صدر به هشدار ها توجه نکرد

پیام تسلیت وزیر امور خارجه در پی درگذشت عسگرخانی

اجرای 63 عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در کهگیلویه

گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت مقام معظم رهبری

مجمع در دوره ذوالقدر به کدام سو خواهد رفت؟

جشن کوچک داریوش ارجمند در کنار همسرش /عکس

امیر عباسی امشب در هیأت میثاق با شهدا می خواند +فیلم یک روضه خانگی

امیرعبداللهیان برنامه کاری خود در نیویورک را اعلام کرد

معرفی الگوهای کارآفرینی در تلویزیون؛ حرکتی قابل تحسین

امیرعبداللهیان وارد نیویورک شد

بحث درباره آغاز یک فن در ایران

چهارمین نشست از سلسله مباحث «امت همدل» برگزار می شود

صدری: تا زمان انتخاب مدیر جدید حضور خواهم داشت

معنای الحاق به «شانگهای»

اشتباهات شانه کردن که به موهایتان آسیب می زند/اینفوگرافی

تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟ / اختلاف ادامه دار میان طب نوین و ایرانی

جزییات دیدار اسلامی و گروسی در وین

دیدار رییس سازمان جهانی بهداشت با مقامات طالبان در کابل

بازگشت به مذاکرات به نفع آمریکا است

قاضی زاده: امیدواریم کاری بکنیم که تمام فضای کشور رنگ و بوی شهادت بگیرد

بحث درباره آغاز یک فن در ایران

ناشتا واکسن کرونا نزنید

کفش جیر را با این روش ها تمیز کنید

اولین واکنش جواد فروغی به خبر پس گرفتن احتمالی مدال طلایش: عده ای گفتند تک تیرانداز و تروریست هستم که باعث تحریک IOC شد

امیرعبداللهیان در نیویورک؛ تمرکز بر سیاست خارجی متوازن

ابومحمد عسگرخانی بر اثر کرونا درگذشت

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین 30 شهریور 1400

استخدام خانم و آقا جهت فروشگاه های زنجیره ای

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی| تکنیک 27: انتخاب سخت در شرایط آسان

گروسی: در دیدار با اسلامی به تقویت بیانیه تهران پرداختیم

اجرای 63 عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در کهگیلویه

اولین طلایی توکیو، عبای رهبر انقلاب را هدیه گرفت

تصاویر / مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت الله میرفخرالدین موسوی ننه کران

عکس روز| زنان چچن

شهر گناوه نیازمند یک شهردار دانا و توانا است

درخواست خانواده رضا بابایی از مخاطبان

نظرسنجی جدید در آمریکا؛ ترامپ رییس جمهور بهتری از بایدن بود

امیر عبداللهیان به نیویورک رسید

گره زنندگان واردات واکسن به FATF در دولت سابق باید محاکمه شوند

قاضی زاده هاشمی: امیدواریم بتوانیم در این روزها کاری کنیم که تمام شهر و فضای کشور رنگ و بوی ایثار و شهادت بگیرد

اعتراف «مهناز افشار» به یک عادت تمام نشدنی!

حضور بیش از 11 هزار موکب در مراسم اربعین امسال

درخواست خانواده رضا بابایی از مخاطبان

کورکور بال سیاه یک پرنده شکاری با چشمان قرمز

استایل عجیب ساره بیات در کنار دریا /عکس

تاکید ستاد اربعین، صیانت از سلامت مردم است/امسال پیاده روی در سطح کشور انجام نمی شود

معجزه قرن

لایه ازون ضدآفتاب طبیعی سیاره آبی/ اتحاد بی سابقه کشورهای جهان برای سلامت زمین

ترتیل صفحه 220 قرآن/ فرصت بازگشت+فیلم، متن و مفاهیم

سیم خاردار های فرشی و زمین صاف

روند تدوین طرحی برای دست اندازی در مسیر فساد

اجرای لایحه رتبه بندی معلمان احتمالا به سال آینده موکول می شود

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 29 شهریور

58 درصد جامعه هدف در شهرستان گناوه واکسینه شدند

غریب آبادی از ملاقات اسلامی با گروسی خبر داد

سردار رحیم صفوی: بنی صدر به هشدارها توجه نکرد

پیری عجیب «حمید گودرزی» بعد از ابتلا به کرونا/ عکس

پیام تبریک رییسی به امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس سال 1400 با شعار «ما مقتدریم» و با رعایت پروتکل های بهداشتی

سفر مدیر کل حقوقی جمعیت هلال احمر به استان یزد و دیدار با مدیرکل دادگستری یزد

مشارکت مردم در ساماندهی سیما و منظر شهری موثر است

تاکید مدیرعامل هلال احمر یزد بر مانور و جلسات مشترک هلال احمر با اورژانس

از تقاضا برای تصویب 25 رشته ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد ایلام تا اصلاح فرآیند جذب هیأت علمی در دانشگاه ها

آزادی 75 نفر از زندانیان / اعطای مرخصی به 1800 نفر از مددجویان

امیرعبداللهیان وارد نیویورک شد

عسکرخانی استاد برجسته دانشگاه براثر کرونا درگذشت

60 درصد جمعیت فعلی کشورمان پس از دوران دفاع مقدس به دنیا آمدند/ طرح بیش از 75 برنامه در هفته دفاع مقدس

ارتقای کیفی محلات و مشارکت مردمی در برنامه دوم شهرداری قم تدوین شده است

تدارک ویژه برنامه های حماسی و جذاب در هفته دفاع مقدس

اجرای پویش «زائر کوچولو» با هدف تدوام ارتباط زائران با حرم مطهر

پرخاشگری اجتماعی حاصل آشفتگی نماهای شهری است

سال گذشته بیش از 4000 پرونده شکایت در سامانه جامع روابط کار به ثبت رسید

تقدیر مدیریت بازرسی و امور حقوقی استانداری یزد از کارمند آبفای یزد

دفاع مقدس گنجینه ای عظیم است که می توان در همه مقاطع از آن بهره برد

یک رکورد دیگر به اسم تسلا ثبت شد

پیشکسوتان دفاع مقدس خاطرات خود را ثبت کنند

توسعه فیبرنوری در روستاهای ایلام ضرورت دارد/ روستاهای بالای 20 خانوار به اینترنت پرسرعت متصل شوند

پیشکسوتان دفاع مقدس خاطرات خود را ثبت کنند

58 درصد جامعه هدف در شهرستان گناوه واکسینه شدند

ساماندهی ورودی های شهر کرمان/ تلاش برای حل مشکل آبیاری فضای سبز شهری

سایه اف ای تی اف و تحریم بر سیاست خارجی ایران/عضویت در شانگهای چه منافعی دارد؟

درگذشت استاد بازنشسته روابط بین الملل دانشگاه تهران

این زنجیره بدون واکسیناسیون کودکان قطع نمی شود

دیدار اسلامی با گروسی در وین

آیت الله رییسی انتصاب فرمانده نیروی هوایی ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح را تبریک گفت

رونمایی از سامانه کسب خبر از گمشدگان در اربعین

فارس من| یک طرفه شدن جاده نیشابور به عشق آباد نیازمند اعتبار مصوب

شهر گناوه نیازمند یک شهردار دانا و توانا است

محمد زیار سرپرست هلدینگ انرژی گستر سینا شد

چه کسانی حق تردد شبانه را دارند؟

کنسرت ابراهیم تاتلیس پس از 12 سال و ثبت یک رکورد

خدمت رسانی رایگان شبکه دامپزشکی شهرستان شهربابک

استاد برجسته روابط بین الملل دار فانی را وداع گفت/ ماجرای تحت پیگرد بودن عسکرخانی به خاطر مخالفت با برجام

اسماعیلی انتصاب جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح را تبریک گفت

آمادگی جهاد دانشگاهی برای ارائه کمک های مؤثر به دولت جدید/توانایی انتقال فناوری آب شیرین کن ها

آمادگی جهاد دانشگاهی برای ارائه کمک های مؤثر به دولت جدید/توانایی انتقال فناوری آب شیرین کن ها