مطالب مرتبط:
قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز سه شنبه 12 مرداد
بازار جهانی نفت امروز سه شنبه 12 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 73.75 دلار
علیرضا رضایی:محمد علی گرایی می توانست به مدال برنز دست پیدا کند/ امیدورم با درخشش حسن یزدانی آزاد کاران با انگیزه بیشتر بدرخشند
موج سواری دلالان در بازار ارز/ دلار به بالای 30 هزار تومان می رود؟
انتقاد تند مطهری از رییسی: شرط دست بوسی را از کجا آوردید؟
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 01:102021-08-03اقتصادي

پسته کرمان، بازار جهانی را از دست می دهد؛ آهسته ولی پیوسته


پسته کرمان یکی از مهم ترین محصولات استراتژیک کشور به شمار می رود که سالیانه ارزآوری 1.

5میلیارد دلاری به همراه دارد اما این روزها قدرت رقابت این محصول در بازارهای جهانی درگیر اما و اگرها شده است.

- رضا یکی پسته کاران کرمانی است که در گفتگو با بازار اظهار کرد: پسته کرمان کم کم در حال از دست دادن بازار جهانی است، برداشت این محصول در استان کرمان نسبت به چند سال گذشته کمتر شده است.

وی ادامه داد: قم، مشهد و سایر مناطق کشور در این حوزه ورود کرده اند و کرمان با توجه به بحران آب در حال از دست دادن جایگاهش است و با ادامه این روند بازار پسته استان کرمان نابود می شود.

علیرضا هم که از پسته کاران کرمانی است به بازار چنین گفت: ما کشاورزان به زحمت پسته را به بار می آوریم و برای این منظور باید کود و سم خریداری کنیم اما در نهایت قیمت تمام شده محصول برایمان زیاد می شود و چیزی دست کشاورز را نمی گیرد.

رقابت جدی با پسته کرمان شکل گرفته است رییس اتاق بازرگانی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار بازار در خصوص موانع بر سر راه صادرات پسته استان کرمان اظهار کرد: در حالی سال گذشته کل گمرکات ایران 202 هزار تن پسته صادر کردند که گمرکات استان کرمان 139 هزار تن پسته صادر کردند.

تقریبا 70 درصد صادرات پسته کشور از گمرکات کرمان انجام شده و هنوز کرمان وجه غالب تولید پسته در کشور را داراست و اینگونه نیست که در حال از دست دادن بازار باشیم.

سید مهدی طبیب زاده ادامه داد: کشت پسته در استان های دیگر هم رونق گرفته و رقابت جدی با استان کرمان شکل گرفته است.

این ما هستیم که باید با افزایش راندمان کشت، افزایش کیفیت و بازایابی بتوانیم همچنان موقعیت برتر کرمان را حفظ کنیم.

باید با افزایش راندمان و کیفیت و تنوع بازار، قیمت تمام شده را کاهش دهیم تا بتوانیم با رقبایمان رقابت کنیم البته این مسئله بستگی به کشاورزان و سیاست گذاری های مسئولان دارد وی با اشاره به اینکه قیمت پسته جهانی است، گفت: شاهد یک صحنه رقابت شدیدی در سطح جهانی هستیم و بزرگترین رقیب ما هم آمریکاست؛ بر این اساس قاعدتا قیمت دست ما نبوده و جهانی است.

آنچه که ما می توانیم انجام دهیم این است که باید با افزایش راندمان و کیفیت و تنوع بازار، قیمت تمام شده را کاهش دهیم تا بتوانیم با رقبایمان رقابت کنیم البته این مسئله بستگی به کشاورزان و سیاست گذاری های مسئولان دارد.

رییس اتاق بازرگانی کرمان برگشت ارز را دغدغه های صادرکنندگان پسته دانست و افزود: ما در این زمینه مشکل داشتیم؛ خوشبختانه در سال های 97 تا پایان 99، 91 درصد تعهدات ارزی کرمان انجام شده است، این مسئله نشان می دهد که مشکل در حال حل شدن است.

وی با اشاره به اینکه 28 واحد صادرکننده مشکل برگشت ارز داشتند که با همکاری سازمان صمت کرمان در حال حل مسائل هستیم، افزود: مشکل برگشت ارز جدی است اما تمهیداتی فراهم و پی گیری های زیادی شده و در حد توانمان در این زمینه کمک کردیم.

البته نتوانستیم 100 صد مشکل را حل کنیم، گرفتاری هایی وجود دارد که امیدواریم با رفع تحریم های ظالمانه و تعاملی که با دنیا خواهیم داشت، این مسائل حل شود.

رییس اتاق بازرگانی کرمان در خصوص اینکه کدام سازمان ها می توانند در زمینه صادرات پسته یاری گر باشند؟ گفت: صمت، گمرک، سازمان توسعه تجارت همکاری خوبی با ما دارند آنچه که باعث ایجاد مشکل می شود مربوط به تحریم ها، برگشت ارز و مسائلی از این قبیل است.

اگر یک روزی قیمت واقعی آب و انرژی حساب شود، ما اصلا قدرت رقابت و صادرات نخواهیم داشت انتقاد از راندمان بسیار پایین تولید پسته در هر هکتار طبیب زاده ادامه داد: جهاد کشاورزی سازمانی است که باید کمک کند تا قدرت رقابت پسته کرمان در سطح بین المللی حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه راندمان تولید پسته در هر هکتار در استان کرمان و کشور بسیار پایین است، افزود: اگر یک روزی قیمت واقعی آب و انرژی حساب شود، ما اصلا قدرت رقابت و صادرات نخواهیم داشت.

عملکرد در هکتار به عنوان شاخص بهره وری باید حتما ارتقاء پیدا کند.

طبیب زاده بیان کرد: در حال حاضر میزان عملکرد در هر هکتار کشور رقیب ما، آمریکا چند برابر میزان عملکرد ما در استان کرمان و کشور است.

تا زمانی که نتوانیم این شاخص های بهره وری را ارتقاء دهیم قطعا روز به روز شرایط رقابت ما کم می شود.

عملکرد افزایش پیدا نکند بازار پسته ایران از دست می رود رییس اتاق کرمان ادامه داد: بنابراین از سازمان جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات کشاورزی، شرکت آب منطقه ای می خواهیم که در یک برنامه جامع مساله افزایش عملکرد پسته را دنبال کنند.

اگر این مساله پیش نرود با توجه به محدودیت های روز افزون آب و کاهش کیفیت آن روز به روز عملکرد در هکتار هم کاهش پیدا خواهد کرد و ایران قدرت رقابت را از دست خواهد داد.

وی گفت: وقتی ما می توانیم رقابت داشته باشیم که در بحث کمیت و کیفیت حرف برای گفتن داشته باشیم در شرایط فعلی اگر سوبسید بسیار زیاد و پنهان آب و انرژی نبود ما به هیچ وجه توان رقابت نداشتیم.

استان هایی مثل خراسان و قم در بحث تولید و صادرات از کرمان سبقت نگرفته اند و هنوز قسمت عمده تولید و صادرات پسته در دست استان کرمان است، به نظر می رسد باید یک مقدار بحث پسته در زمینه تولید و صادرات جدی تر گرفته شود 25 استان وارد گود رقابت شدند معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت صمت شمال استان کرمان هم در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: در حال حاضر بحث تولید پسته در کشور گسترش پیدا کرده و بیش از 25 استان تولید کننده پسته هستند اما باز هم استان کرمان در زمینه تولید و صادرات پسته رتبه اول کشور را دارد.

محمدرضا قوام ابراز کرد: استان هایی مثل خراسان و قم در بحث تولید و صادرات از کرمان سبقت نگرفته اند و هنوز قسمت عمده تولید و صادرات پسته در دست استان کرمان است، به نظر می رسد باید یک مقدار بحث پسته در زمینه تولید و صادرات جدی تر گرفته شود.

وی تشریح کرد: پسته یک کالای استراتژیک برای استان کرمان است شاید بتوان گفت بیش از نیمی از صادرات استان کرمان به بخش کشاورزی اختصاص دارد که عمده آن هم مربوط به پسته است.

بازگشت ارز مشکل اصلی صادرکنندگان پسته قوام آبادی با اشاره به صادرات 139 هزار تن پسته استان کرمان با ارزش بالغ بر 949 میلیون دلار طی سال گذشته افزود: صادرکنندگان پسته با یکسری معضلات و مشکلاتی مواجه هستند که عمدتا مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات است.

قرار شده بود محصولات کشاورزی از برگشت ارز معاف شوند یا اینکه تمهیداتی اتخاذ شود که روش های متفاوتی برای بازگشت ارز ایجاد شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه و تجارت صمت شمال استان کرمان ادامه داد: در بسته سیاستی بازگشت ارز که در سال 1400 آماده و ابلاغ شده پنج روش در نظر گرفته شده که فقط بحث بازگشت ارز به سامانه نیما نیست و صادرکنندگان از روش های دیگر هم می توانند ارز را برگشت دهند.

وی گفت: پسته استان کرمان و ایران یک رقیب بسیار سرخت و جدی به اسم آمریکا دارد که در بازارهای جهانی به لحاظ تناژ قابل رقابت است اما از نظر کیفیت و طعم و مزه پسته ایران هنوز از پسته آمریکا بسیار بالاتر است.

امیدواریم با توجه به کارهای زیرساختی و تحقیقاتی که در بحث کیفیت تولید انجام می شود، کیفیت روز به روز افزایش پیدا کند و بازارهای هدف بین المللی را نشانه بگیرد و بتوانیم پسته را در این بازارها عرضه کنیم.

قوام آبادی گفت: در بحث کشاورزی مهم ترین مساله بحث مدیریت آب است.

کرمان استان بسیار خشکی است و با توجه به کاهش شدید بارندگی ها به نظر می آید در حوزه محصولات کشاورزی به ویژه پسته باید یک اصلاح و تجدید نظر در بحث تولید داشته باشم.

این هزینه های بالا برای کشاورز بسیار زیاد است اما به نظر می رسد اگر بهره وری رعایت شود و تولید را افزایش دهیم در رقم های بالای تولید، هزینه ها سرشکن شود وی با اشاره به اهمیت افزایش بهره وری در واحد سطح افزود: ان شالله بتوانیم محصولی تولید کنیم که هم لحاظ کمیت و کیفیت قابل رقابت باشد.

قوام آبادی با تایید عایدی ناچیز کشاورزان با توجه به هزینه های بالای تولید گفت: هزنیه های تولید بسیار بالاست چرا که تهیه کود، سم، هزینه های کارگری، سوخت و.

هزینه بر است.

این هزینه های بالا برای کشاورز بسیار زیاد است اما به نظر می رسد اگر بهره وری رعایت شود و تولید را افزایش دهیم در رقم های بالای تولید، هزینه ها سرشکن شود و هزینه ها با تولید بسیار زیاد هم خوانی داشته باشد.

وی گفت: مهم ترین مساله در بحث پسته این است که بتوانیم خودمان را از سایر کشورهای تولید کننده که رقیبمان هستند جدا کنیم.

در زمینه تولید، میزان تولید آمریکا از ایران بالاتر است که نگران کننده است و شاید بسیاری از بازارها تحت تاثیر این موضع قرار بگیرد.

کیفیت مطلوب پسته ایران قابل مقایسه با پسته آمریکا نیست و امیدواریم بتوانیم بازارهای بیشتری در دنیا تصاحب کنیم.

با توجه به نقش پسته در اقتصاد استان کرمان نیاز است مسئولان با اقدام عملی در جهت رفع مشکلات این محصولات استراتژیک به ویژه افزایش راندمان تولید در هکتار ا افزایش دهند.


کلید واژه ها: کرمان - بازار - پسته - بازار جهانی - استان کرمان - محصول - از دست دادن - محصولات استراتژیک - جهانی - دست دادن - بازارهای جهانی - کشاورز - قیمت تمام شده - کرمانی - کاران - استان - ادامه - مناطق کشور - استراتژیک - کشاورزان - کشور - مهم ترین - بحران آب - سالیانه - خریداری - محصولات - ارزآوری - علیرضا - برداشت - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
قیمت دلار 27 شهریور 1400 به 26 هزار و 761 تومان رسید/ هر یورو؛ 31 هزار و 532 تومان

بازاندیشی در ادعای بخشندگی نظام بیمه ی بیکاری ایران/ محرومیت کارگران پروژه ای در عین سهم پردازی/ ضرورت پوشش شمول گرایانه و منصفانه مقرری بیکاری

درخواست وزارت صمت از گمرک برای افزایش کد تعرفه کالاها

وضعیت شش شهرستان استان البرز از قرمز به نارنجی تبدیل شد

عضویت ایران در سازمان شانگهای فواید بسیاری دارد، بشرطها و شروطها

ارائه خدمات حضوری کتابخانه های استان آغاز شد

بیش از 60 بورس رمزارز در کره جنوبی تعلیق می شوند

مسکن مهر تاثیر بزرگی در کشور داشت/ حمایت دولت از انبوه سازان در طرح جهش تولید مسکن

ثبت 500 اظهارنامه صادراتی و وارداتی در استان یزد

واردات خودروی کارکرده خیانت است

استخدام کارشناس فروش، سوپروایزر و سرپرست فروشگاه و بازاریاب در خراسان رضوی

ایجاد پتروپالایشگاه ها ضرورتی غیرقابل انکار است

اهدای 250 بسته غذایی به مادران باردار هلیلانی

قیمت جهانی نفت (1400/06/27)

تحقق 82 درصدی شاخص مدیریت بهره وری در منطقه ویژه اقتصادی پیام

ترافیک سنگین در هراز و کندوان/ ثبت بیشترین تردد جاده ای بین ساعات 19 تا 20

چر استخراج رمزارز ها در ایران دوباره اوج گرفت؟

دختر پله: شرایط پدرم رو به بهبود است؛ دیروز کمی خسته بود اما امروز خیلی خوب است

دولت برای بازار سیمان علاجی بکند تا در برنامه ساخت یک میلیون واحد مسکونی با مشکل مواجه نشود

قدرت گرفتن دلار در مقابل دیگر ارز ها، سرمایه گذاران امیدوار به نشست فدرال

کسب اعتباری معتبر توسط «وصندوق 2 »

برای گرفتن وام جدید مسکن چقدر باید هزینه کنیم؟

قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز 1400/06/27| دلار و سکه گران شد

میزان مراجعات به مراکز منتخب کرونا در مشهد 40 درصد کاهش یافت

استخدام باریستا با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در قائمشهر

استخدام کارشناس امور مشتریان با بیمه در شرکت فراگستر الکترونیک در تهران

قیمت سکه امروز شنبه 27 شهریورماه 1400 + جدول

استخدام کارشناس فروش و کارشناس مالی در شرکت آروین کوشان آریا در تهران

استخدام حسابدار در شرکت بازرگانی جامه آرایان در تهران

3 روستای ایران نامزد دهکده جهانی گردشگری شد

باغات پسته قزوین، نشان حد مجاز آلاینده ها دریافت می کنند

استخدام کارشناس ابعادی QC و کارشناس جوش واحد QC با سرویس و بیمه در تهران

دختر پله: شرایط پدرم رو به بهبود است؛ دیروز کمی خسته بود اما امروز خیلی خوب است

قیمت طلا امروز شنبه 27 شهریور 1400+ جدول

استخدام اکانت منیجر در یک شرکت معتبر در تهران

ممانعت از نزدیک شدن به چذابه

قیمت دلار امروز شنبه 27 شهریور 1400+ جدول نرخ ارز

با این روش واکسن تقلبی کرونا را شناسایی کنید

استخدام کارمند فنی بازرگانی در شرکت ایکا پارس در تهران

استخدام آبدارچی با بیمه، عیدی، پاداش و سنوات در تهران

چرا وام های بانکی فسادزا می شوند؟

ارائه خدمات حضوری کتابخانه های استان تهران آغاز شد

سیمان در بازار با چه قیمتی معامله می شود؟

ثبت 9 مورد مرگ کرونایی در استان کرمانشاه

طلا همچنان در حال ریزش

قیمت طلا و سکه در 27 شهریور/ کاهش ناچیز نرخ طلا و سکه در بازار

آیا غل و زنجیر کسب و کارهای جدید باز می شود؟

استخدام «کارشناس آموزش»

استخدام پروموتر با بیمه تکمیلی و وام در گروه سولیکو (کاله) در البرز

وارد بحث تولید شدن، جرات می خواهد!

واردات سنگ آهن از افغانستان به ایران/ آمادگی چینی ها برای سرمایه گذاری در دو طرح اقتصادی

قیمت طلا و سکه در 27 شهریور/ کاهش ناچیز نرخ طلا و سکه در بازار

دانشگاه اصلی در کف خیابان هاست| پول گام اول کارآفرین شدن نیست!

فروش سفته و برات کم شد

تعمیرات موبایل آنلاین سفیر

قیمت سکه و ارز در بازار 1400/06/27؛ بازار ارز صعودی شد

قیمت طلا، سکه و ارز امروز شنبه 27 شهریور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز شنبه 27 شهریورماه 1400

سیمان در بازار با چه قیمتی معامله می شود؟

نرخ بلیت مترو امسال افزایش نمی یابد / آمار مسافران شهر زیرزمینی

همه دنیا علیه رمز ارزها

انسداد 25 حلقه چاه غیرمجاز در خلخال

(تصاویر) افت شدید ذخایر آب در سد های تهران

نکات مهم در خرید لنت ترمز خودرو

استخدام فروشنده مواد غذایی با بیمه در گروه صنعتی بازرگانی سامان صنعت اطلس

آیین سنتی مالشوران (شستن گوسفندان) در کلیشم رودبار گیلان‎

استخدام کارشناس فروش با حداقل دریافتی 4 تا 7 میلیون، بیمه، پورسانت در تهران

یارانه دولت به سوخت های فسیلی بلای جان انرژی های خورشیدی در ایران

کره هم از سبد غذایی خانوارها حذف شد

ارزش گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات

تهران، سمنان و البرز رکورددار طلاق در ایران |27 درصد طلاق ها مربوط به زندگی های زیر 2 سال است

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت نوآوران تجارت کیان در تهران

آغاز پنجمین جشنواره ملی بورس و رسانه

تحمیل شرایط خاص برای خودروهای ایرانی از سوی آذربایجان

قیمت روز گوشت قرمز در 27 شهریور 1400

نگاهی به تندتر از عقربه ها حرکت کن | مرضیه رخش خورشید

قیمت انواع مرغ در 27 شهریور 1400

آغاز پیش فروش خودرو تارا ایران خودرو از فردا یکشنبه 28 شهریورماه 1400+ جزییات

قیمت گوشت در بازار امروز چقدر است؟

زیرساخت های لازم برای حمایت همه جانبه سرمایه گذاران در سراسر کشور فراهم می شود

دومین ریزش وحشتناک بورس/ تا پایان شهریور تکلیف بازار روشن نخواهد شد

باکو در روابط تهران - ایروان سنگ اندازی می کند | تحمیل شرایط خاص برای خودروهای ایرانی از سوی آذربایجان

فروش سفته و برات کم شد

سکه 11 میلیون و 720 هزار تومان شد

عرضه سیمکارت های دائمی واعتباری همراه اول ویژه جوانان و دانشجویان

خدمات مدیریت دارایی کارگزاری آگاه چیست؟- روابط عمومی

فروش سفته و برات کم شد

تعمیرات موبایل شیائومی

یک زمستان سخت!

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز 27 شهریور 1400

آغاز کوچ عشایر خوزستان به سمت مناطق گرمسیری

بیکاری بیش از 300هزار فارغ التحصیل رشته روانشناسی در کشور/100 هزار فارغ التحصیل روانشناسی تا پایان سال عضو « مرکز روانشناسی جهت» می شوند

رزروشن باشگاه بدنسازی آقایان

سقوط تولید هوندا به 40 درصد از ظرفیت

بیمه پارسیان با افزایش نسبت توانگری مالی همچنان در سطح یک صنعت بیمه قرار دارد

کدام شهرها هنوز در وضعیت قرمز کرونایی هستند؟

نحوه ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی

توضیح وزیر کار درباره حذف یارانه نقدی برخی افراد

دولت برای بازار سیمان علاجی بکند تا برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی با مشکل مواجه نشود

سیمان در بازار با چه قیمتی معامله می شود؟

پسته کرمان، بازار جهانی را از دست می دهد؛ آهسته ولی پیوسته

پسته کرمان، بازار جهانی را از دست می دهد؛ آهسته ولی پیوسته