مطالب مرتبط:
کرونا بلای جان محبوبیت بایدن شد
یارانه های انرژی و تعرفه گذاری غلط، بلای جان صنعت برق کشور
پرستار اهوازی حین زایمان بر اثر عوارض کرونا جان باخت
دو کهگیلویه و بویراحمدی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند
دستگیری سارقان به عنف گوشی همراه و پول نقد از شهروندان اراکی
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 00:252021-08-03اجتماعي

خالی کردن جیب شهروندان با شیوه های شیک و مجلسی!/ وقتی حس انسان دوستی بلای جان شهروندان می شود


امروزه شیوه های تکدی گری تغییر کرده و رنگ و لعاب مدرنیته به خود گرفته است و متکدیان خوش پوش با برانگیختن حس انسان دوستی کسب درآمد می کنند.

- "، وقتی صحبت از تکدی گری می شود تصویر افردی با لباس های مندرس و پاره و کثیف در ذهنمان تداعی می شود که یا گوشه ای از خیابان نشسته اند و یا در چهارراه ها و پشت چراغ قرمز به شیشه اتومبیل می زند و ظرفی را با عجز و لابه جلو می آورند تا با برانگیختن حس ترحم و دلسوزی مردم مبلغی را دریافت کند.

اما در کنار این روش های گدایی و کسب درآمد که هیچوقت هم تاریخ انقضا ندارند، شیوه های دیگری از تکدی گزی یا همان گدایی شکل گرفته که به آن تکدی گری نوین می گویند؛ در این شیوه ها، افراد متکدی با استفاده از روش های خیلی شیک و مدرن و با استفاده از جریحه دار کردن احساسات عمومی و برانگیختن حس انسان دوستی تکدی گری می کنند.

شاید این روزها که در حال استفاده از هر عابربانکی هستید، برگ نوشته ای که حاوی دردودل های احساسی بوده و در آن با بیان مشکلاتی اعم از مریضی فرزند، نداشتن کرایه منزل، بیکاری، قرض و .

از شما درخواست می کند تا به شماره حسابی که در ادامه آن نوشته شده است برخورد کرده باشید؛ البته این تنها یک مورد از شیوه های نوین گدایی است و بعضاً مشاهده شده از شماره تلفن ناشناسی که معمولاً هم اعتباری است پیامکی به تلفن همراهتان ارسال می شود و در آن با استفاده از شیوه های عجیب و غریب برانگیختن احساسات از شما طلب وجه می کنند.

بازار متکدی های مدرن داغ است! این روش های مدرن تنها به پیامک و نوشته کنار عابربانک منتهی نمی شود؛ هنگامی که در خیابان در حال تردد هستید یک ماشین مدل بالا با سرنشینی که لباس های تمیز ومرتبی به تن دارد در کنار شما توقف می کند و می گوید کیف مدارکش مفقود یا سرقت شده و اکنون احتیاج به کمک نقدی دارد.

نمونه دیگر وقتی در پمپ بنزین مشغول بنزین زدن هستید و یک موتورسوار مودبانه از شما درخواست می کند به دلیل این که عجله دارد یا کارت سوخت همراه ندارد اجازه بدهید او هم چند لیتر بنزین بزند هم بازارش داغ است و البته چندین و چند مورد دیگر را هم می توان نام برد که به آن تکدی گری مدرن یا پنهان گفته می شود.

گدیان امروز مسافران شیک پوش یک سفر خیالی گدایان شهر امروز مسافران شیک پوش یک سفر خیالی یا راننده یک خودرو تمیزی هستند که بنا به هزار و یک دلیل در راه مانده اند و می خواهند با کمک ما به مقصد برسند.

آنها دیگر ظاهر رغت بار و سر و وضع کثیف و آشفته ای ندارند که برای گرفتن سکه ای بی ارزش التماس کنند، بلکه موقر و بدون این که با کلمات ترحم انگیز درخواست کمک کند کاملا زیرپوستی حس انسان دوستی را قلقلک می دهد و اگر دست به جیب شویم به جای دعاهای رنگارنگ، بسیار رسمی از ما تشکر می کنند.

سیر صعودی درآمدهای متکدیان مدرن به عقیده برخی کارشناسان میزان درآمد امروزه تکدیگری خاموش به هیچ وجه با درآمد سال ها پیش متکدیان قابل قیاس نیست و شاید به همین دلیل است که با وجود اقدامات دست و پا شکسته سازمان های متولی ساماندهی متکدیان، روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

شاید تصاویری که چندی قبل از تلویزیون پخش شد و در آن یک گدای فرهیخته! با بیان اینکه روزانه با استفاده از شیوه ها و انحای مختلف حداقل یک میلیون تومان به جیب می زند کمی عجیب به نظر بیاید ولی بررسی هایی که نهادهای نظارتی و سلبی انجام داده اند نشان می دهد درآمد روزانه متکدیان بعضاً به اندازه درآمد ماهانه یک کارمند رسمی دولت است.

بیشتر بخوانید؛ مریم سادات ظهوریان فعال اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار جامعه خبرگزاری آنا"، با بیان این که تکدی گری یکی از مشکلاتی است که در حوزه جامعه شناختی بررسی می شود، در تعریف عنوان تکدی گری می گوید: دریافت مبلغ بدون زحمت تعبیری عامی است که در مورد این پدیده می شود.

در واقع فردی که تکدی می کند با روش های مختلف روی احساسات دیگران تاثیر می گذارد و در قبال این اثرگذاری مبلغی را دریافت می کند.

وی با اشاره به این که در گذشته تکدی گری در بین افراد مسن و از کارافتاده و درمانده رایج بود ادامه می دهد: همان طورکه شاهد رشد و تغییر در تمامی امور بودیم تکدی گری هم از این قاعده مثتنی نبوده و امروز در جامعه با تکدی گری مدرن مواجه هستیم.

متدکیان امروز فقیر نیستند! این فعال اجتماعی علاوه بر مشکلات اقتصادی قانع نبودن افراد به حداقلی ها را یکی از دلایل شکل گیری این معضل اجتماعی مدرن می داند و می افزاید: شکسته شدن قبح غرور و آبروداری و سهولت دسترسی به یک مبلغ گزاف بدون زحمت و از عدم محدودیت جغرافیایی از دیگر عوامل توسعه تکدی گری مدرن است.

ظهوریان تصریح می کند: تکدی گری مدرن برخلاف تکدی گری سنتی در بین جوانان رواج یافته است که علت اصلی آن راحت طلبی و زیاده خواهس جوانان امروز است که اگر کنترل نشود عواقب جبران ناپذیری را برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

تکدی گری به شیوه اسپانیایی نکته ای که قابل توجه است این است که در کشور ما علاوه بر تغییر سبک زندگی به شکل غربی و الگو پذیری در نوع پوشش در تکدی گری هم قابلیت الگوپذیری داریم.

یکی از نمونه های تکدی گری در کشور اسپانیا رنگ کردن صورت وبدن و ایستادن با پوزیشنی خاص در معابر عمومی است که از آن با عنوان گدایی هنرمندانه نام برده می شود.

بسیاری ازما در خیابان های پرتردد و پارک ها چنین نمونه هایی را دیده ایم که فرد با ظاهری یک دست و یک رنگ ساعت ها در نقطه ای استاده و بدون ترک موقعیت پوزیشین هایی قابل توجه را به نمایش می دهد و مردم رهگذر پس اندکی تامل بعضا مبلغی را برای او می گذارند.

با یک نگاه کلی می توان دریافت که متکدیان نه افرادی بازمانده از پیشرفت اجتماعی و هوش و امکانات فردی، که بعکس افرادی توانمند و هوشیارند و با استفاده از این توانایی و هوشیاری، شیوه ای برای کسب آسان درآمد، انتخاب کرده اند.

پرونده های افراد متکدی به طورمستقیم در دادگاه مطرح می شود عباس پوریانی، رییس کل محاکم استان تهران، با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد افزایش تکدی گری مدرن در سطح شهرها هستیم، می گوید: واقعیت این است که این افراد نیازمند و مستمند واقعی نیستند، بلکه افراد بی نیازی هستند که به تکدی گری عادت کرده اند و درآمدهای خوبی از این راه کسب می کنند و مردم هم از سر دلسوزی فکر می کنند که این افراد نیازمندند و با این تصور به آن ها کمک می کنند.

وی از مردم درخواست می کند که به درخواست های این افراد توجه نکنند و می افزاید: اگر این افراد متکدی به این باور برسند که اگر دست دراز کنند، مردم به آن ها کمک نمی کنند، به مرور فعالیت و حضور این افراد در سطح شهر کم خواهد شد.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در ادامه ضمن تاکید بر این که پرونده های افراد متکدی به لحاظ اینکه جزو مجازات های درجه هشت محسوب می شود، به طورمستقیم در دادگاه مطرح می شود، می افزاید: به استناد ماده 712 قانون مجازات اسلامی کسانی که تکدی گری می کنند علاوه بر حبس از یک تا سه ماه، تمامی اموالی که از این طریق به دست آورده اند نیز به نفع دولت مصادره می شود و با توجه به اینکه قاضی رسیدگی به این پرونده ها طبق قانون مکلف است در چنین مواردی از مجازات های جایگزین حبس استفاده کند، این افراد محکوم به پرداخت جزای نقدی می شوند و این مجازات متاسفانه آثار بازدارندگی نمی تواند داشته باشد و با توجه به شرایط جامعه، قانونگذار باید مجازات این افراد را افزایش دهد.

اگر عمیق به موضوع تکدی گری مدرن بیندیشیم به این باور می رسیم که عنوان تکدی گری مدرن پوششی نمایشی است بر نوع جدیدی از اخاذی که متکدی مدرن بدون تهدید ورعب و وحشت شرایطی را با برانگیختن حس انسان دوستی فراهم می کند که بخشی زیادی از جامعه متاثر شده و برای کمک دست به جیب می شوند .

کلاهبرداری با پوشش تکدی گری در همین خصوص ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار جامعه خبرگزاری آنا" می گوید: برخلاف آن چه ازتکدی گری مدرن با عنوان نوعی گدایی برداشت می شود، تکدی گری نیست بلکه بیشتر شبیه کلاهبرداری است.

وی با اشاره به این که در قانون مجازات اسلامی برای برخورد با این افراد(اخاذی و کلاه بردازی در پوشش تکدی گری) هم تعریفی وجود دارد تصریح می کند: این موضوع مثل قوانین جرایم رایانه ای به کمیسیون قضایی مربوط می شود و قابل پیگیری است.

.

گفتنی است علاوه بر نیاز به سازماندهی و برنامه ریزی نهادهای دولتی برای مقابله با این پدیده نقش اجتماعی شهروندان را نباید نادیده گرفت.

شهروندانی که با شناخت این پدیده و برخورد درست با آن، شاید بتوانند مهمترین نقش را در مقابله با این پدیده ایفا کنند.

متاسفانه آن چه توسعه تکدی گری مدرن را رواج می دهد رفتار غیرارادی جامعه در مواجهه با برانگیخته شدن حس انسان دوستی در قبال این کلاهبرداران است و اینجاست که باید به این باور برسیم، که از ماست که برماست! انتهای پیام/4161
کلید واژه ها: انسان دوستی - تکدی گری - کسب درآمد - شیوه - شهروندان - دوستی - انسان - استفاده - تاریخ انقضا - درآمد - متکدی - گدایی - چراغ قرمز - مدرن - احساسات - اتومبیل - مدرنیته - چهارراه - متکدیان - خیابان - عمومی - تغییر - دیگری - تاریخ - مبلغی - تصویر - افراد - گوشه - شیشه - چراغ

آخرین اخبار سرویس:
استخدام رییس حسابداری در شرکت آرتا نمین سبز در تهران

سرگردانی در بازگشایی مدارس

هر آنچه که باید درباره واکسیناسیون دانش آموزان بدانید

تقویم و اوقات شرعی دوشنبه بیست و نهم شهریور ماه

چالش آموزش غیرحضوری برای دانش آموزان در مهر 1400

حمل و نقل عمومی پایتخت آماده بازگشایی مدارس

استخدام کارگر ساده آقا با بیمه و حقوق و مزایا اداره کار در اصفهان

دانش آموزان همه جا می روند جز مدرسه!

آخرین جزییات ثبت نام دانش آموزان در مدارس/ امسال یک میلیون و 600 هزار کلاس اولی داریم

وضعیت آب و هوا در 29 شهریور 1400

استخدام کارگر ساده با بیمه و سرویس در خوراک دام نیرو سهند در آذربایجان شرقی

آمادگی تأمین ناوگان سرویس مدارس/بکارگیری رانندگان سرویس واکسینه شده

جزییات همسان سازی حقوق بازنشستگان + خواسته ها

استخدام کارشناس منابع انسانی با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت ماتریس در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت کوه سمای کرمانشاه

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر در محدوده رباط کریم

حرکت زائران اربعین به سمت کربلا

مراتع آلپ در اسلوونی

همه چیز درباره واکسیناسیون دانش آموزان

همه چیز درباره واکسیناسیون دانش آموزان

استخدام تکنسین تعمیرات (دوربین های مداربسته) با بیمه در فراگستر الکترونیک

استخدام سرپرست کارگاه با بیمه در یک شرکت معتبر در گیلاوند

واکسیناسیون در مهر و بازگشایی مدارس در آبان

استخدام دکل کار در شرکت مهرگان دانش پژوه در تهران

استخدام منشی در شرکت لاستیک سازان زاگرس کبیر در تهران

استخدام صندوقدار با بیمه در شرکت بس نیک کنکاش پویا در اصفهان

امسال یک میلیون و 600هزار کلاس اولی داریم

استخدام جوشکار با حقوق و مزایای خوب در شرکت صالحی ماشین ایرانیان در اصفهان

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت مهندسی معتبر در محدوده پاسداران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، بیمه، پاداش، پورسانت در تهران

کاهش حداقل سن ثبت نام برای تزریق واکسن کرونا

استخدام سالن کار و بوفه چی با جای خواب و بیمه در رستوران یاس در تهران

استخدام حسابدار، کارمند اداری و بازاریاب تلفنی با بیمه در مشهد

انجام واکسیناسیون دانش آموزان در مهر و بازگشایی حضوری مدارس از آبان

استخدام ویزیتور (بازاریاب) با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ارومیه

استخدام سرپرست کارگاه با بیمه از سمنان جهت کار در گیلاوند

استخدام کارمند اداری و تدوینگر با بیمه در انتشارات مهر و ماه در تهران

انجام واکسیناسیون دانش آموزان در مهر و بازگشایی حضوری مدارس از آبان

استخدام بازرس دستگاه کارتخوان در شرکت تامین زاگرس سینا در قم

خوراک ماهیچه؛ غذای معروف و اصیل ایرانی

کلاس اولی ها پنج شنبه اول مهر به مدارس می روند

آموزش شیرینی پزی / دستور پخت شیرینی کشمشی بدون آرد

استخدام منشی در دفتر قالیشویی گوهردشت در البرز

فعالیت مجازی مدارس در شهرها از مهر ماه/ آموزش حضوری در روستاها

استخدام حراست در یک شرکت معتبر در محدوده چهاردانگه

استخدام منشی با بیمه در شرکت گل الکتریک پارت در تهران

احیا و بازسازی قنات سنگلج و مهرگرد در قلب طهران

توریستی بودن «چلگرد» درآمدی برای شهر به دنبال ندارد

استخدام مهندس مکانیک، کمک آشپز و لوله کش در شیمیایی رازی در البرز

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام حسابدار و کارمند اداری با بیمه در شرکت یکتا زمان خراسان در مشهد

موکب خدام الحسین (ع) شهرستان گناوه در کربلا خدمات دهی می کند

اشتغال زایی برای 5هزار نفر در کارخانه حدید مبتکران مشگین شهر

شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

استخدام کارشناس مکانیک و کارشناس کنترل کیفیت در البرز

موکب خدام الحسین (ع) شهرستان گناوه در کربلا خدمات دهی می کند

آخرین جزییات ثبت نام دانش آموزان در مدارس/ امسال یک میلیون و 600 هزار کلاس اولی داریم

افق شرعی گرگان؛ 29 شهریور 1400

استخدام فیلمبردار و تدوینگر با بیمه، پاداش در شرکت ایران کابینت در زعفرانیه

مهمترین مسأله آموزش و پرورش/ انتخاب وزیر با هدف رفع علل نابرابری های آموزشی

استخدام مسئول جمع آوری کالا در فروشگاه با بیمه در تهران، البرز و قزوین

استخدام بازاریاب تلفنی با بیمه در شرکت یکتا زمان خراسان در مشهد

همت بلند 230دانشجومعلم یزدی در جهاد تربیتی/آموزش به 1300دانش آموز

آخرین جزییات ثبت نام دانش آموزان در مدارس/ امسال یک میلیون و 600 هزار کلاس اولی داریم

رویکرد جدید سنجش سلامتی نوآموزان برای ورود به نظام آموزشی 

معاون وزیر آموزش و پرورش: 3 میلیون دانش آموز به اینترنت متصل نیستند

کاهش حداقل سن ثبت نام برای تزریق واکسن در بیشتر استان ها

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 29 شهریور 1400

جهادی ها به جای برپایی موکب در اربعین، سفره 100 خانوار را رنگین می کنند

اوقات شرعی دوشنبه 29 شهریور 1400 زنجان

اوقات شرعی 29 شهریور 1400 به افق شهر یاسوج

کاهش حداقل سن ثبت نام برای تزریق واکسن در بیشتر استان ها

پیش بینی هواشناسی در ایران در 29 شهریور 1400

استخدام سرپرست امور فنی و تاسیساتی کارخانه با بیمه، سرویس در شرکت بردار شیب

تیراندازی در عزا و عروسی جرم است/ وجود سلاح غیرمجاز را به پلیس اطلاع دهید

3 میلیون دانش آموز به اینترنت متصل نیستند

استخدام مهندس معمار با بیمه در شرکت نما برزن سپاهان در اصفهان

استخدام حسابدار، کارمند اداری و آنالیزور در شرکت کوه سمای کرمانشاه

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور سراسری و ارشد 1401 مشخص شد

استخدام تکنسین پشتیبانی شبکه خانم در تهران

همت بلند 230دانشجومعلم یزدی در جهاد تربیتی/آموزش به 1300دانش آموز

تایید تخلف ایرلاین ها در فروش یکطرفه بلیت پرواز های اربعین

کارکنان وظیفه مجتمع آموزشی شهید نامجو رشت واکسینه شدند  

استخدام کارمند اداری در شرکت تیام چای در تهران

استخدام سرباز امریه در 3 ردیف شغلی در شرکت دانش بنیان افرا چوب سبز ایرانیان

استخدام منشی در گروه صنعتی آرام گستر در تهران

شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

جانشین فرمانده ناجا: زائرین اربعین در بازگشت فقط از مرز مهران می توانند وارد کشور شوند

استقرار بیش از یازده هزار موکب خدمت رسان در کربلا

استخدام سالن کار با بیمه در رستوران روچیک در قزوین

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس و غذا در البرز

فعالیت مجازی مدارس در شهرها از مهر ماه/ آموزش حضوری در روستاها

از بازگشایی تدریجی مدارس لرستان تا ارتقاء آموزش در بستر فضای مجازی

استخدام حسابدار و آنالیزور با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت کوه سمای کرمانشاه

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت پنام آزما در تهران

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی بیست و نهم شهریور در استان سمنان

افزایش پدیده نوزادان سر راهی در موصل

محور سوادکوه هنوز تحویل قطعی نشد/عدم اجماع در مدیریت رانش ها

استخدام کارمند اداری و کارپرداز با بیمه در یک شرکت معتبر در اصفهان

مراتع آلپ در اسلوونی

خالی کردن جیب شهروندان با شیوه های شیک و مجلسی!/ وقتی حس انسان دوستی بلای جان شهروندان می شود

خالی کردن جیب شهروندان با شیوه های شیک و مجلسی!/ وقتی حس انسان دوستی بلای جان شهروندان می شود