موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - بهنوش بختياري - طرح رتبه بندي - باشگاه پرسپوليس - بازي دوستانه - بازار سرمايه - رييس مجلس شوراي اسلامي - سرمربي استقلال - واكسيناسيون - محله به محله - وام ارزي - قلعه تسمه - موتور آمبولانس - واكنش ها در شبكه هاي اجتماعي - دانش آموز نيشابوري - سبد معيشت - نامزد رياست فدراسيون فوتبال - تيم ملي ميني فوتبال - پيرترين ورزشكار - خروج مسئولان از كشور - كسر امتياز - مديركل آموزش و پرورش كردستان - شهروندان ايراني

مطالب مرتبط:
فارس من| معافیت پلکانی مالیات کارکنان صنعت نفت نیاز به قانون دارد
میادین میوه و تره بار به 254 عدد افزایش یافت | حناچی: میادین تره بار به اقتصاد خانواده ها کمک می کنند
المپیک توکیو | تاماس لورینتس از مجارستان به طلای کشتی فرنگی در وزن 77 کیلوگرم دست یافت
سن واکسیناسیون در سراسر کشور 2 سال کاهش یافت | متولدین 1347 به قبل در سامانه ثبت نام کنند
جلسه ستاد کرونا درباره تعطیلی دو هفته ای بدون نتیجه پایان یافت | تصمیم گیری شاید وقتی دیگر
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 23:202021-08-03اقتصادي

جوهر صنعت چاپ خشک شد؛ تیراژ مشکلات فزونی یافت| دیگر هیچ صادراتی نداریم


صنعت چاپ در خراسان رضوی باوجوداینکه حرف های بسیاری برای گفتن دارد اما این روزها حال وروز خوبی نداشته و صدایی از چاپخانه های آن درنمی آید.

- "؛ گروه استان ها: فعالیت افزون بر 500 چاپخانه و 804 ناشر در خراسان رضوی موجب شده تا این استان را بعد از تهران و قم ازنظر فعالیت حوزه نشر در رتبه سوم در کشور قرار دهد.

خراسان رضوی از دیرباز یکی از مراکز اصلی چاپ و نشر در کشور بود چه در بخش چاپ و نشر کتاب و چه در بخش چاپ و بسته بندی که یکی از ارکان اصلی و اساسی تولید و صادرات کشوراست .

طی سال های گذشته زیرساخت های خوبی در این استان و به ویژه شهر مشهد شکل گرفته و افزون بر یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای راه اندازی دستگاه های مجهز چاپ از سوی بخش خصوصی و نیمه خصوصی بکار گرفته شد به گونه ای که چندین شهر چاپ و قطب چاپ و نشر و کارتن سازی و بسته بندی در این شهر فعالیت می کنند.

اما ازآنجاکه مواد اولیه این صنایع کاغذ و مقوا و البته رنگ و زینک و امثال آن ها همگی وارداتی هستند و نوسان قیمت ارز بر عملکرد آن ها تأثیر مستقیمی دازد لذا در نوسان های ارزی سال های قبل حتی برخی از این صنایع که در قالب کارخانه هایی بزرگ مشغول به کار بودند دچار بحران های شدیدی شدند و البته برخی همچنان به کارشان و راهشان ادامه می دادند.

از سال گذشته تاکنون برای صنعت چاپ خراسان رضوی ایام خوشی رقم نخورده است و نوسان قیمت ارز که به افزایش چند برابری قیمت ختم شده از یکسو و نرسیدن مواد اولیه یعنی کاغذ از سوی دیگر متصدیان این صنعت را درتنگنا قرارداد و در مرحله بعد که دولت روی خوشی برای واردات کاغذ با ارز دولتی نشان داد بازهم این مرکز نشینان بودند که به نان ونوایی رسیدند و چیزی عاید شرق نشینان نشد تا روزگار سخت تری را تجربه کنند.

در این راستا طی گفت وگویی با علی مغانی رییس اتحادیه چاپخانه داران خراسان رضوی مشکلات و حال وروز این صنعت را بررسی کردیم.

* خراسان رضوی در صنعت چاپ کشور چه جایگاهی دارد؟ صنعت چاپ و بسته بندی به نوعی صنعت مادر و زیرساخت اصلی حوزه صادرات استان محسوب می شود و محصولات این صنعت به بیش از 5 کشور همسایه صادر می شود.

* این صنعت برای چند نفر در استان اشتغال زایی ایجاد کرده است؟ 510 چاپخانه با حدود سه هزار اشتغال مستقیم خود گواه تأثیر این صنعت در ایجاد اشتغال است و لذا باید موردتوجه بیشتری از سوی مسئولان این بخش قرار گیرد و رفع مشکلات فعالان این صنعت در اولویت باشد.

* بیشترین محصولات این صنعت چیست؟ 90 درصد از ظرفیت این چاپخانه ها صرف امور تجاری و بسته بندی کالا می‎شود و فقط 10 درصد از این ظرفیت به حوزه چاپ کتاب اختصاص دارد.

* گرانی و شیوع بیماری کرونا چه تبعاتی برای این صنعت به همراه داشته است؟ شیوع بیماری کرونا از ابتدا تاکنون با تعطیلی های مکرر؛ کاهش سفارش ها و جلوگیری از صادرات به کشورهای همسایه این صنعت را تحت الشعاع خود قرار داده است اما مهم ترین مانع بر سر راه این صنعت نوسان قیمت دلار و بی ثباتی قیمت هاست که بر روی بسیاری از اقلام مصرفی مانند کاغذ و یا جوهر و ماشین آلات تأثیر داشته و چاپخانه ها را به تعطیلی کشانده است.

تا دو سال پیش ما سالانه چندین میلیارد صادرات محصولات چاپی داشتیم و از کشورهای هم مرز استان خراسان یعنی افغانستان، عراق، ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان سفارش های بسیاری را دریافت می کردیم اما در حال حاضر هیچ سفارشی نداریم زیرا قیمت مواد اولیه حتی یک هفته ثابت نمی ماند! * هزینه های چاپ چقدر افزایش یافته است؟ قیمت کاغذ و اقلام چاپی طی یک سال اخیر روند صعودی داشته به طوری که در ظرف مدت سه ماه قیمت هر بند 500 گرمی کاغذ از 200 هزار تومان به 700 هزار تومان و بیش از سه برابر رسیده است.

هم چنین قیمت هر کیلوگرم مرکب از 80 هزار تومان به 180 هزار تومان و نیز اجرت کار چاپ با توجه به افزایش نرخ دستمزد کارگران افزایش چشمگیری داشته است.

متأسفانه هزینه های کارگری مانند دستمزد و حق بیمه و هم چنین حمل ونقل و بسیاری از هزینه های دیگر مانند انرژی افزایش داشته است لذا این افزایش ها بر روی کاهش میزان سفارش ها تأثیر به سزایی داشته است.

در برابر افزایش قیمت تمام شده اقلام چاپی، سفارش ها چاپ به دلایل متعدد ازجمله رشد فناوری و کاهش توان اقتصادی مردم روند کاهشی داشته به طوری که چاپخانه ها که پیشتر دستکم دو نوبت در روز کار می کردند اکنون در یک نوبت کار می کنند و بسیاری از آن ها ناگزیر به تعدیل نیروی انسانی شده اند.

* آیا کمکی از طرف دولت برای برون رفت از این مشکلات شده است؟ باوجود قول هایی که برای کمک به تولیدکنندگان داده شد اما در عمل اقدامی انجام نشد و باوجود از حرکت ایستادن چرخ صنعت چاپ اما بازهم همکاران بنده باید مالیات؛ سهم بیمه و هر هزینه دولتی دیگر را پرداخت کنند درحالی که دولت می توانست زمینه ای فراهم کند که در این شرایط سخت پرداخت سهم بیمه از سوی کارفرمایان حذف شود.

* آیا برگزاری انتخابات و بازار" چاپ نداشت.

* در حال حاضر با چه مشکلاتی دست وپنجه نرم می کنید؟ صنعت چاپ از یکی دو سال گذشته با آمدن کرونا و بی ثباتی ارز بیشترین ضربات اقتصادی را تحمل کرده است و متأسفانه هرروز به دلایل مختلف بر موانع سد راه این صنعت به طریقی جدید مانند قطع برق افزوده می شود.

قطع برق در ماه گذشته نیز مزید بر علت شد و 80 واحد چاپ مستقر در شهرک صنعتی چاپ حوالی مشهد سه روز در هفته از ساعت هشت تا 16 با قطع برق مواجه شدند که علاوه بر خسارت بر دستگاه ها این واحدها به تعطیلی اجباری کشیده شدند اما مهمترین موضوعی که در حال حاضر فعالان صنعت چاپ با آن روبرو هستند تأمین مواد اولیه و واردات ماشین آلات است.

* آیا با کمبودی در این رابطه روبرو هستید؟ مواد اولیه و وسایل موردنیاز صنعت چاپ و بسته بندی با ارز آزاد تأمین می شود اما ارزی که باید به بانک مرکزی بابت واردات این مواد تحویل شود، به نرخ ارز نیمایی و کمتر از نرخ ارز آزاد است و این مهم هزینه تولید را افزایش می دهد.

در حال حاضر هزینه های چاپخانه ها به شدت افزایش یافته است و در مقابل، ارز لازم برای تأمین مواد اولیه و ماشین آلات در اختیار ندارند.

عمده مواد اولیه موردنیاز چاپخانه داران وارداتی است و فقط ارز دولتی به کاغذ و زینک اختصاص می یابد، فعالان صنعت چاپ ناگزیر به تأمین سایر مواد اولیه با ارز آزاد هستند که هم گران بوده و هم به شدت در بازار" کم است و همان طور که عرض کردم از سوی دیگر واردات قطعات ماشین آلات صنعت چاپ نیز به دلیل مشکل ارز بسیار دشوار شده است.

اکنون که کشور با کمبود ارز مواجه است، قیمت مواد اولیه خارجی صنعت چاپ به شدت افزایش یافته و تقاضا برای آن رو به کاهش است و این زنجیره معیوب به بخش تولید صدمه جدی وارد می کند.


کلید واژه ها: خراسان رضوی - چاپ و نشر - خراسان - فعالیت - بسته بندی - صنعت چاپ - استان - چاپخانه - میلیارد تومان - کشور - رضوی - صادرات - سرمایه گذاری - یکی از - خصوصی - راه اندازی - بخش خصوصی - بسته - صنعت - بندی - شهر مشهد - نشر کتاب - میلیارد - زیرساخت - دستگاه - مشکلات - سرمایه - تهران - تولید - تومان

آخرین اخبار سرویس:
اتمام پروژه های مهم جهاد کشاورزی در ایلام تا پایان 1401

افتتاح بزرگترین طرح آبیاری سنتر پیوت در بستان آباد

حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخت شد

واریز حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران در زمان مقرر

طرح ارتقا واکسیناسیون عمومی کرونا در زنجان

ببینید این ها واکسن زدند و زنده ماندند!

استخدام 5 عنوان شغلی در گروه مهندسی آینده کاوان کهکشان نرم افزار در اصفهان

استخدام اپراتور خط تولید با بیمه، وعده غذایی و سرویس در شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی فنی کار در شرکت تولیدی لوازم خانگی مه پویا در البرز

استخدام حسابدار با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا با بیمه در شرکت پونک شیر خاوران در خراسان رضوی

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت تولیدی - بازرگانی در محدوده آرژانتین

پرداخت حقوق شهریور ماه بازنشستگان

آغاز استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات فصل زمستان سال 99 صادرکنندگان

رفع بخشی از تورم کشور با اجرای کامل برنامه های نظام توزیع کالا و خدمات/ پایش مداوم و همفکری با ذی نفعان

مهلت ثبت نام تسیهلات ودیعه مسکن تمدید شد

میزان مصرف آب در محصولات غذایی چقدر است؟ / بخش کشاورزی 3 برابر حجم سرمایه گذاری خود به بخش صنعت و خدمات یاری می رساند

تسلا مدل S رکورد سرعت خودروهای برقی را شکست

پیگیری واگذاری زمین مسکونی در روستاهای استان سمنان

معاون وزیر بهداشت: کرونا در ایران نزولی شد

استخدام ویتر شیفت شب با بیمه و بیمه تکمیلی در غرب تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پاداش، پورسانت و بیمه در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در شرق تهران

استخدام مدیر مالی و اداری با بیمه تکمیلی در یک شرکت تولیدی - شهرک صنعتی لیا

استخدام توزیع کننده با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش

استخدام فروشنده در یک فروشگاه لوکس فروشی در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت بازرگانی رضوانی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در سیمرغ تجارت سورن در تهران و البرز

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پاداش، بیمه و بیمه تکمیلی در آسیا خودرو

با دستور جعفر آهنگران سازه اصطبل های سوارکاری کیش تکمیل می شود

استخدام کارشناس ارشد الکترونیک با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت ماداکتو - تهران

استخدام کارمند ساده اداری با بیمه در شرکت بهین تجارت رجایی در تهران

تزریق بیش از 785 هزار دوز واکسن در شهریورماه و نوید مهرماه پر واکسن

حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخت شد

زمان فروش فوق العاده راناپلاس با سقف شیشه ای

قیمت ساندرو به مرز 465 میلیون تومان رسید

خشک ترین سال نیم قرن اخیر به پایان رسید/سال سختی در پیش است

قرعه کشی 4محصول طرح فروش فوق العاده سایپا در نخستین روز پاییز

قیمت ساندرو به مرز 465 میلیون تومان رسید

اتاق بازرگانی از بخش کشاورزی حمایت می کند

اجرای 11 پروژه ساماندهی مشاغل شهری در رشت

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی و کارشناس منابع انسانی در فارس

استخدام مهندس ناظر برق و مهندس ناظر عمران در اردبیل

استخدام آشپز فست فود با حقوق از 4 میلیون، بیمه و بیمه تکمیلی در غرب تهران

استخدام حسابدار با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت شیمی فرآور مریک در تهران

استخدام کارشناس فروش با بیمه، عیدی، پاداش، سنوات و پورسانت در تهران

استخدام حسابدار در شرکت معتبر تولیدی و صنعتی در شهرک وردآورد تهران

استخدام کارمند خدمات با بیمه در فنی مهندسی شایان توسعه البرز در مازندران

استخدام چیدمان کار با بیمه و حقوق 4/200 در فروشگاه زنجیره ای ویوان در تهران

استخدام انتظامات با بیمه و سرویس در کارخانه آیین تجارت مارلیک در گیلان

استخدام اپراتور خط تولید در هلدینگ صخره در فارس

خبر مهم برای بازنشستگان/پرداخت واریزی شهریور بازنشسته ها

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تمدید می شود

توقیف 2 دستگاه موتورسیکلت قاچاق در لارستان

تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی (1 مهر 1400)

گرانی کالا های اساسی زیر ذره بین تعزیرات زنجان

واریز وام 10 میلیون تومانی بازنشستگان / وام ضروری افزایش می یابد؟

استخدام بازاریاب گالری و داروخانه با حقوق ثابت، حق مسکن، بیمه و پاداش

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک شرکت تجهیزات نفتی در تهران

استخدام گرافیست با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت فلاش تانک ایران در تهران

دعوت به همکاری جهت اعطای رسمی نمایندگی بیمه سامان در هرمزگان

استخدام وکیوم کار و کمک وکیوم کار با بیمه در مانگرو وود درشهرک صنعتی خاوران

استخدام مهندس برق در شرکت همگام انرژی صبا در تهران

استخدام کارشناس دپارتمان مدیریت کسب و کار با بیمه در تهران

استخدام کارگر انبار، کارشناس فروش و ویزیتور و بازاریاب در تهران

تحلیل تکنیکال درباره چهار نماد بورس

استخدام کارگر ساده با حقوق و بیمه در یک شرکت معتبر در قزوین

پرداخت حقوق و مزایای شهریورماه بازنشستگان و مستمری بگیران

قرعه کشی 4محصول طرح فروش فوق العاده سایپا در نخستین روز پاییز/ اسامی منتخبین جمعه اعلام می شود

استخدام مهندس برق قدرت و برقکار صنعتی در متین صدر صنعت از البرز

استخدام نیرو آقا و خانم جهت کار در فروشگاه اینترنتی

چه عواملی باعث ریزش بورس در این هفته شد؟

قیمت سکه طرح جدید امروز پنجشنبه 1 مهرماه 1400

رفع بخشی از تورم با اجرای کامل برنامه های نظام توزیع کالا و خدمات/ پایش مداوم و همفکری با ذینفعان

11 طرح و پروژه ساماندهی مشاغل شهری در مناطق پنج گانه شهرداری رشت

ابتدای مهرماه، آغاز فاز جدید مبارزه با قاچاق پوشاک/ تولیدکنندگان، طرح شناسه کالا را جدی بگیرند!

طرح توسعه آذر برنده جایزه جهانی مدیریت تعالی پروژه شد

ابلاغ وام ساخت مسکن/ جزییات

صندوق های قرض الحسنه بسیج مصداق کارآفرینی است

لینک نتایج قرعه کشی محصولات سایپا

حجم واکسن های وارداتی از 65 میلیون دُز عبور کرد

ایران درگیر موج ششم کرونا خواهد شد؟

استخدام 4 عنوان شغلی با هزینه ایاب ذهاب و بیمه در گروه صنعتی لینا در تهران

استخدام حسابدار در کاسپین خودرو فرهنگ منطقه آزاد انزلی در تهران

استخدام تکنسین متالورژی با بیمه در یک شرکت معتبر در شهر قدس

استخدام کارشناس فروش، مهندس فروش و پشتیبان فروش با بیمه و پاداش در اصفهان

ازدید وزیر جهاد کشاورزی از واحد خوراک دام و طیور چرداول

تحویل اراضی ملی محدوده حریم شهر ریوش به اداره راه و شهرسازی کوهسرخ

پیش بینی بورس هفته اول مهر 1400 | رشد نماد های خودرویی و دارویی چقدر است؟

تزریق 24هزار و 455دُز واکسن کرونا، امروز در گلستان

صندوق های قرض الحسنه بسیج مصداق کارآفرینی است

دستگیری 11 قاچاقچی و محتکر کالا در مازندران

صادرات یک میلیارد دلاری سریال ترکی

تزریق 24 هزار و 455 دُز واکسن کرونا، امروز در گلستان

تولید سالانه 300 هزار اصله نهال در نهالستان چرداول

تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد

چطور ماشین قسطی بخریم؟

مجتبی کچویی بازدید معاون وزیر صمت از شهرک صنعتی چرمشهر

عوامل سریال گاندو در مسیر پیاده روی اربعین+عکس

جوهر صنعت چاپ خشک شد؛ تیراژ مشکلات فزونی یافت| دیگر هیچ صادراتی نداریم

جوهر صنعت چاپ خشک شد؛ تیراژ مشکلات فزونی یافت| دیگر هیچ صادراتی نداریم