موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - واردات خودرو - فرهاد مجيدي - مهناز افشار - از باشگاه استقلال - فرمانده انتظامي شهرستان - اينترنت پرسرعت - خدمات اينترنت - خدمات اينترنت پرسرعت - واردات واكسن - نمايشگاه گردشگري تهران - مصوبات دولت - پيوندي - رويداد دوشنبه هاي استارتاپي - دبيري هيات رييسه - حفظ فاصله اجتماعي - خيران - بهان - بيانيه علماي - آگهي مناقصه - آب رساني با تانكر - مدير تيم هاي ملي بسكتبال - كوله بري

مطالب مرتبط:
نگرانی بیش از حد مجلس!
ابراز نگرانی پزشکان معالج بدلکار سرشناس ایرانی در لبنان
یک نماینده مجلس: دغدغه و نگرانی های مردم درباره طرح ساماندهی فضای مجازی کاملا به حق است
ابراز نگرانی اسلام آباد درباره استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان
گریه های فریبا نادری از نگرانی به حال ارشا اقدسی+ فیلم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 00:302021-08-02سياسي

نگرانی بیش از حد مجلس!


رضا اسماعیلی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی می گوید: نگرانی هایی که گاهی از سوی مجلس یا بعضی از نهادهای مختلف در این زمینه وجود دارد، - بیش از حد است.

باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم.

این شاعر در گفت وگو با ایسنا درباره آسیب شناسی اجرایی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات، آن هم با توجه به این که در سال های اخیر با وجود وضعیت صنعت نشر بخش قابل توجهی از آثار ادبی در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی خارجی) منتشر می شوند، در حدود دو سال کرونایی اغلب محافل ادبی به پلتفرم های مجازی کوچ کرده اند و این روزها بسیاری از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی و به ویژه پلتفرم های مرسوم خارجی برای فعالیت های خود استفاده می کنند، اظهار کرد: من فکر می کنم مردم ما به بلوغ فرهنگی رسیده اند.

مقداری از نگرانی هایی که گاهی از سوی مجلس یا بعضی از نهادهای مختلف در این زمینه وجود دارد، بیش از حد است.

جامعه ما جامعه ای فرهنگی و انقلاب ما انقلابی فرهنگی است و مردم ما ثابت کرده اند که به بلوغ فرهنگی و سیاسی رسیده اند و خودشان این شناخت و قدرت تشخیص را دارند که وقتی وارد فضای مجازی می شوند از چه مطالبی استفاده کنند و چه مطالبی زاید است.

خودشان این قدرت تشخیص را دارند و ما نباید زیاد از این ناحیه نگران باشیم و باید به مردم در این رابطه آزادی عمل بدهیم.

او سپس بیان کرد: نزدیک به دو سال است که تمام برنامه های فرهنگی، شب های شعر، جشنواره های ادبی، کنگره ها، همایش های فرهنگی و.

به خاطر کرونا تعطیل شده اند و تازه جامعه متوجه این شده که فضای مجازی چه نعمتی است و حتی دولت مردان و مسئولان هم به ناگزیر به فضای مجازی روی آورده اند و از این فضا برای عرضه افکار خودشان و ارائه دیدگاه های شان استفاده می کنند و به عنوان یک نعمت به این فضا نگاه می شود.

اسماعیلی با اشاره به جنبه های مثبت فضای مجازی در گسترش کسب وکارها گفت: بسیاری از افراد به فضای مجازی نگاه کاری دارند، یعنی زمینه کارآفرینی به وجود آمده و زندگی شان از این راه تامین می شود و با فضای مجازی در حال زندگی کردن هستند.

این مباحث را حتی در حوزه ادبیات هم باید در نظر گرفت؛ چرا که تنگناهایی در فضای واقعی وجود دارد، خیلی از شاعران، نویسندگان و اهل قلم در دنیای واقعی به هر علت نمی توانند آثارشان را عرضه کنند و دست شان از نشریات، جنگ های ادبی و رسانه ها کوتاه است.

  این شاعر در عین حال به عدالت فرهنگی به وجودآمده توسط فضای مجازی اشاره کرد و افزود: اما فضای مجازی امکانی را برای همه افراد فراهم کرده که حتی اگر فردی در یک روستای دورافتاده از پایتخت است، اگر فقط یک موبایل داشته باشد هم می تواند با دنیا و جهان ارتباط برقرار و آثار خودش را عرضه کند و نظر دیگران را نسبت به آثارش بداند.

فضای مجازی به این نحو عدالت فرهنگی را در جامعه گسترش می دهد و ما باید از چنین فضایی استقبال کنیم.

رضا اسماعیلی در ادامه اظهار کرد: نگرانی هایی وجود دارد، بعضی از مسئولان فکر می کنند فضای مجازی آلودگی هایی دارد و ممکن است تهدیدهایی را به همراه داشته باشد، اما من فکر می کنم که مردم خودمان را دست کم نگیریم.

ما به مردم خودمان باور و اعتماد داشته باشیم، همچنان که در انتخابات مردم را به حضور در صحنه دعوت می کنیم و می گوییم که مردم ما شناخت، شعور و معرفت دارند و خودشان می دانند چه کسی را انتخاب کنند، در این مورد هم باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم که مردم به این بلوغ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رسیده اند و خودشان می توانند تشخیص بدهند که از چه مطالبی استفاده و به چه نحوی بهره برداری کنند.

او با بیان این که امیدوار است طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به بسته و مسدود شدن این فضا منجر نشود، گفت: اگر هم تنگناهایی وجود دارد، طراحان این مسئله با توجه به حساسیت های جامعه تجدید نظر و سعی کنند دغدغه های مردم را به خصوص در این شرایط دریابند.

در حال حاضر خیلی از مردم در فضای واقعی نمی توانند به کار خودشان ادامه دهند، اما در فضای مجازی کسب درآمد می کنند و علاوه بر این، خلاقیت ها هم بارور و در نهایت منجر به یک نوع نشاط و طراوت فرهنگی می شود که این اتفاقا کمک می کند تا روحیه نشاط در جامعه بیشتر و افسردگی کمتر شود و مردم بتوانند با آرامش خاطر به زندگی شان ادامه دهند.

رضا اسماعیلی سپس بیان کرد: حتی دیدگاه رهبری هم به این شکل نیست، یعنی وقتی در مورد مباحث فرهنگی صحبت می کنند، می بینیم که بسیار باز صحبت می کنند.

درباره شاعران از فروغ، اخوان و منزوی نام می برند و از صحبت های رهبری در جلسات با شاعران از هوشنگ ابتهاج گاهی مستقیم و غیرمستقیم شنیده ایم.

اتفاقا رهبری دیدگاه بازتری نسبت به این مباحث دارند.

کسانی که طراح این مسئله بودند، حتی اگر بخواهند به رهبری هم اقتدا و پیروی کنند، باید به صورت خیلی بازتر به این مسئله نگاه کنند و دغدغه های جامعه و حساسیت جامعه را در نظر بگیرند و اتفاقا تلاش کنند این فضا به نحو مطلوب گسترش پیدا کند.

و در عین حال آگاهی و شناخت لازم هم نسبت به تهدیدها در جامعه ایجاد شود.

او با نقد محدودسازی فضای مجازی ادامه داد: اگر نگران تهدیدها هستیم، لازمه آن آموزش است و نه محدودیت و ممنوعیت.

با این آموزش ها می شود جلو تهدیدها را گرفت.

نظر من این است که ممنوعیت و محدودیت ایجاد نکنیم؛ به خصوص در این شرایط که جامعه در وضعیتی قرار دارد که ما ناگزیر به استفاده از این فضا هستیم و تمام برنامه های فرهنگی در این فضا اجرا می شود و فضای مجازی به این که جامعه روحیه خودش را حفظ کند و به پیله افسردگی نرود، کمک کرده است.

بنابراین اگر کسانی که این بحث را دنبال می کنند، به این دغدغه ها توجه داشته باشند، مطمئنا تجدید نظر خواهند کرد و سعی می کنند این طرح بازنگری و شیوه مطلوب تر و مناسب تری اجرا شود.

رضا اسماعیلی با تاکید بر امکانات به وجودآمده توسط فضای مجازی گفت: خیلی از هنرمندان یا اهل قلم در شهرستان ها و حتی روستاهایی که اسم شان را نشنیده ایم هستند که تا کنون مظلوم واقع شده بودند، چون دست شان از امکانات فرهنگی مثل رسانه ها کوتاه بود و متاسفانه صدا و آثارشان شنیده و دیده نمی شد، اما فضای مجازی این امکان را فراهم کرده که کافی است فرد یک موبایل داشته باشد تا با این موبایل زمینه انتشار آثارش فراهم شود، در واقع رسانه ای را برای او ایجاد کرده که دیگران صدایش را بشنوند و آثارش را ببینند.

این یک نعمت و برکت است که بدون هیچ هزینه ای و بی آن که هیچ باری بر دوش دولت داشته باشد، این امکان را به وجود آورده و ما باید قدرشناس این فرصت باشیم.

این شاعر در پایان و درخصوص نگرانی های موجود برای فضای مجازی اظهار کرد: وقتی تاریخ را بررسی می کنیم، می بینیم مثلا وقتی تلفن همراه هم وارد ایران شده بود، همه نگران بودند که این تلفن باعث گسترش نابسامانی فرهنگی نشود و نابسامانی اخلاقی ایجاد نکند.

آن زمانی که بحث ویدیو بود هم این نگرانی ها وجود داشت و حتی درباره سینما هم همین طور.

اما خدا را شکر که جامعه ما حالا به بلوغی رسیده که متوجه می شود به چه نحو از این فضا استفاده کند و اگر سعی کنیم با آرامش بیشتری با این مسائل برخورد کنیم و کمک کنیم که با آموزش به جامعه تهدیدها را معرفی کنیم، جامعه به حد اعتدال می رسد تا به نحو مطلوب از این فضا استفاده کند.

  طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که تا کنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را در پی داشته است، با این که در روز چهارم مردادماه 1400 از دستور کار مجلس خارج شد اما در روز ششم مردادماه در جلسه غیرعلنی مجلس با درخواست عده ای از نمایندگان به رای گذاشته شد که در نهایت با 121 رای با این درخواست موافقت کردند.

 طبق اصل 85 قانون اساسی، با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به جای بررسی در صحن علنی مجلس در کمیسیون مشترک و ویژه بررسی و در صورت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود.

پیش تر سه شاعر دیگر، نویسندگان کودک و نوجوان نیز در بیانیه ای نسبت به اجرای این طرح انتقاد کرده بودند.

  انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - نگرانی - ادبی - فرهنگ - کاربران - ادبیات - پلتفرم - مجلس - رضا اسماعیلی - اهالی فرهنگ - خارجی - صیانت - آسیب شناسی - حوزه فرهنگ - محافل ادبی - اسماعیلی - گاهی - مردم - حقوق - هایی - صنعت نشر - کرونایی - اجتماعی - استفاده - گفت وگو - فرهنگی - فعالیت - دو سال - اهالی

آخرین اخبار سرویس:
تاریخ بازی سوپرجام پرسپولیس و فولاد تغییر کرد

انسیه خزعلی: امام به ما توصیه می کرد حق طلاق بگیریم

پیام سوغات رییسی برای تاجیک ها

آوارگان افغانستانی، محور گفت وگوی امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

نشست خبری برگزاری کنگره ملی شعر اربعین در تبریز

رییسی: بعضی ها واردات واکسن را متوقف به پذیرش FATF کرده بودند

مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران برگزار می شود

حفظ قمقمه آب دائمی کشور برای توسعه پایدار در سال جهانی کارست و غار

یادواره 246 شهید شهرستان ایجرود در استان زنجان

چگونه پیام های حذف شده واتساپ را بخوانیم؟

با انجام این تست روانشناسی میزان هوش نیمکره مغز خود را بسنجید

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا در تهران از فردا آغاز می شود

اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای از نگاه الجزیره

دیپلمات روس: امیدواریم ایران و آژانس روابط را به سطح قدیم برگردانند

مبارزه با تروریسم و حقی که ایران از آن کوتاه نخواهد آمد

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه ایسنا

مشاور فرهنگی و رسانه ای نهاد ریاست جمهوری منصوب شد

اعزام تیم پزشکی 20 نفره به پیاده روی اربعین از بابل

امیر عباسی امشب در هیأت میثاق با شهدا می خواند

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

امیرعبداللهیان وارد نیویورک شد

آخرین انتصابات در بنیاد شهید و امور ایثارگران

تشخیص زودهنگام اوتیسم با اسکن 3بعدی چهره

آیا بعد از ایام اربعین امکان سفر به کربلا وجود دارد؟

جمع آوری کمک برای دانش آموزان نیازمند

استفاده طالبان از بالگرد با درآوردن صدای حیوان!+ فیلم

توییت وزیر امورخارجه در مورد برنامه کاری فشرده در نیویورک

دیدار امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

دلیل خنده بیجا در شرایط حساس

واردات واکسن و پیوستن به شانگهای رامتوقف بر پذیرش FATF کرده بودند

چهار اصل از اصول 13 گانه «قدم، قدم تا اربعین حسینی 1400»

پیام تسلیت وزیر امور خارجه در پی درگذشت عسگرخانی

اعزام تیم پزشکی 20 نفر به پیاده روی اربعین از بابل

رییس صداوسیما به زودی تغییر می کند

دستور ویژه رییسی برای حل مشکلات مالی فرهنگیان و اجرای رتبه بندی معلمان

برنامه کاری امیرعبداللهیان در نیویورک

دیدار امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

چهار عامل عمده مشکلات اقتصادی ایران از دید رییس کمیسیون اقتصادی مجلس

وصیت شهید مدافع حرم به پسر سیزده ماهه اش

استقبال گروسی از دیدار با اسلامی

باغ موزه دفاع مقدس لرستان در جدال با کمبود اعتبار

در دیدار گروسی و اسلامی چه گذشت؟

ابومحمد عسگرخانی استاد روابط بین الملل درگذشت/ وزیر خارجه تسلیت گفت

آیا اینترنت رایگان برای آموزش مجازی اختصاص می یابد؟

توییت وزیر امورخارجه در مورد برنامه کاری فشرده در نیویورک

اولویت شورای شهر تهران در زمینه معماری و شهرسازی چیست؟

مجلس: مرجع راستی آزمایی رفع تحریم ها باید نهادی فراقوه ای و حتی جدید باشد

پاسخ تلویحی ظریف به انتقادات اخیر رییسی

وعده رییس جمهوری تونس برای تغییر قانون انتخابات و معرفی نخست وزیر جدید

انتصاب رییس جدید ستاد اجرایی فرمان امام تکذیب شد

دیدار شیخ زکزاکی با جمعی از خانواده های شهدای مقاومت نیجریه+تصاویر

چگونه نماز شب بخوانیم؟

اسلامی: صهیونیست ها ذهن مردم جهان را منحرف می کنند

توییت وزیر امورخارجه در مورد برنامه کاری فشرده در نیویورک

دستورالعمل برگزاری حضوری کلاس ها

ویدیو: واکنش ساکت الهامی به احتمال پیوستن مسعود شجاعی به نساجی

امیرعبداللهیان برنامه هایش در نیویورک را اعلام کرد

تصویر و مشخصات سرفیس پرو 8 لو رفت

زائر پا برهنه مزار حاج قاسم/عکس

اعزام 300 خادم افتخاری به حرم امام حسین(ع)

امیرعبداللهیان برنامه هایش در نیویورک را اعلام کرد

عسگرخانی در موضوع مذاکرات هسته ای نظراتی منحصر بفرد داشت

گروسی: در دیدار با اسلامی به تقویت بیانیه تهران پرداختیم

مدیرکل آژانس از دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی ایران استقبال کرد

پیام تسلیت وزیر امور خارجه در پی درگذشت عسگرخانی

سرنوشت متفاوت اعضای دفتر تحکیم

عسگرخانی در موضوع مذاکرات هسته ای نظراتی منحصر بفرد داشت

نحوه اخذ مدرک گواهی عدم سوء پیشینه

اجرای رتبه بندی معلمان به سال 1401 موکول شد؟

انتخاب سفرای اقتصادی فرصتی برای بی اثر کردن تحریم ها

مدیرکل آژانس از دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی ایران استقبال کرد

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان 18 ساله زنجانی/ حضور فرهنگیان در کلاس در گرو واکسن کرونا است

موازی کاری در امور قرآنی ساماندهی شود

درخواست های فضایی برای حضور در «نشان ارادت»/ برخی از سلبریتی ها برای امام حسین (ع) هم کیسه دوختند

رحیم صفوی: بنی صدر به هشدار ها توجه نکرد

پیام تسلیت وزیر امور خارجه در پی درگذشت عسگرخانی

اجرای 63 عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در کهگیلویه

گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت مقام معظم رهبری

مجمع در دوره ذوالقدر به کدام سو خواهد رفت؟

جشن کوچک داریوش ارجمند در کنار همسرش /عکس

امیر عباسی امشب در هیأت میثاق با شهدا می خواند +فیلم یک روضه خانگی

امیرعبداللهیان برنامه کاری خود در نیویورک را اعلام کرد

معرفی الگوهای کارآفرینی در تلویزیون؛ حرکتی قابل تحسین

امیرعبداللهیان وارد نیویورک شد

بحث درباره آغاز یک فن در ایران

چهارمین نشست از سلسله مباحث «امت همدل» برگزار می شود

صدری: تا زمان انتخاب مدیر جدید حضور خواهم داشت

معنای الحاق به «شانگهای»

اشتباهات شانه کردن که به موهایتان آسیب می زند/اینفوگرافی

تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟ / اختلاف ادامه دار میان طب نوین و ایرانی

جزییات دیدار اسلامی و گروسی در وین

دیدار رییس سازمان جهانی بهداشت با مقامات طالبان در کابل

بازگشت به مذاکرات به نفع آمریکا است

قاضی زاده: امیدواریم کاری بکنیم که تمام فضای کشور رنگ و بوی شهادت بگیرد

بحث درباره آغاز یک فن در ایران

ناشتا واکسن کرونا نزنید

کفش جیر را با این روش ها تمیز کنید

اولین واکنش جواد فروغی به خبر پس گرفتن احتمالی مدال طلایش: عده ای گفتند تک تیرانداز و تروریست هستم که باعث تحریک IOC شد

امیرعبداللهیان در نیویورک؛ تمرکز بر سیاست خارجی متوازن

ابومحمد عسگرخانی بر اثر کرونا درگذشت

نگرانی بیش از حد مجلس!

نگرانی بیش از حد مجلس!