مطالب مرتبط:
پایان جوایز نجومی بانکی
پیشنهاد نجومی یک تیم ایرانی به بازیکن پرسپولیس
حقوق بالای 50 میلیون تومانی مدیران مناطق آزاد بابت دو ماه است/ نجومی بگیر نیستیم/ نیروهای مازاد تعدیل شدند
پیشنهاد نجومی سپاهان و گل گهر به ستاره پرسپولیس
پول بگیر، افت کن! ایسنا
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 00:002021-08-02اقتصادي

پایان جوایز نجومی بانکی ایسنا


چرا با وجود افزایش بانک ها رقابت بین آنها برای جذب سپرده قرض الحسنه کاهش یافته است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «چند صد خودروی سواری، - چرا با وجود افزایش بانک ها رقابت بین آنها برای جذب سپرده قرض الحسنه کاهش یافته است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه جام جم نوشت: چند صد خودروی سواری، هزاران سکه طلا، کمک هزینه سفرهای زیارتی و سیاحتی، بن خرید کالا، اسکناس به اندازه طول برج میلاد، هر 50هزار تومان یک امتیاز و اعطای لوازم خانگی به برندگان، بخشی از تبلیغات پرزرق وبرقی بود که بانک ها در دهه های70 و80 در قبال جذب سپرده های قرض الحسنه به مشتریان خود اعطا می کردند.

برخی در آن زمان این شیوه جذب نقدینگی را غیراصولی تلقی کردند و برخی دیگر معتقد بودند پول در بانک ها می تواند مانع گردش بیشتر شود و نظام بانکی در این زمینه می تواند نقش مهمی ایفا کند.

به طوری که با تبلیغات گسترده در این زمینه و اعطای جوایز نقدینگی به سمت سپرده های قرض الحسنه هدایت شود اما مدتی است خبری از این تبلیغات نیست.

دو دهه پیش تقریبا همه شبکه های تلویزیونی تبلیغات گسترده ای درباره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ها داشتند.

از دعوت مردم برای سپرده قرض الحسنه در بانک ها تا خودروهای داخلی که این روزها به سرنوشت قرعه کشی دچار شده اند.

قرعه کشی در بخش خودرو طی دو دهه اخیر تغییرات زیادی داشته و از قرعه کشی خودرو برای اهدای جایزه به قرعه کشی برای خرید خودرو رسیده ایم.

اگر قبلا اطلاع رسانی دقیقی از زمان برگزاری قرعه کشی در شبکه های تلویزیونی انجام می شد، اکنون تبلیغات بانک ها به لوگو در چند بیلبورد خلاصه شده است.

برخی کارشناسان بانکی می گویند تسهیلات تکلیفی که دولت به بانک ها تحمیل می کند، انگیزه آنها را برای جذب سپرده بیشتر کاهش داده و از سوی دیگر برخی بر این باورند بانک ها دیگر خودشان به انجام این کار تمایل ندارند.

طبق آنچه در قانون آمده بانک های خصوصی 4درصد از مبالغ حساب پس انداز را می توانند صرف تبلیغات کنند و بقیه مبلغ باید صرف امور قرض الحسنه شود.

این موضوع را محمدرضا جمشیدی، دبیر کل کانون بانک های خصوصی و موسسات اعتباری به خبرنگار ما گفته است.

وی گفته است، بانک مرکزی اخیرا این منابع را برای بانک ها محدودتر کرده و فقط 2درصد منابع می تواند صرف تبلیغات شود.

فروردین سال جاری بانک مرکزی در بخشنامه ای به تمام بانک های دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری اعلام کرد با توجه به استعلام متعدد بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی در خصوص چگونگی هزینه کردن بودجه جوایز قرض الحسنه، شورای پول و اعتبار مقرر کرد هزینه کردن 5درصد از 2درصد متوسط حجم سپرده های قرض الحسنه پس انداز جهت امور عام المنفعه با مجوز هیات مدیره بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی مطابق با بندب ماده 4 دستورالعمل اجرایی اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه پس انداز (ریالی ارزی) انجام شود.

این که چرا دیگر بانک ها پولشان را صرف اعطای جایزه به مشتریان خود نمی کنند به سیاست های آنان برمی گردد با این حال این بانک ها هم بودجه و هم اجازه این کار را دارند.

جمشیدی می گوید در دهه 70 و 80 مردم پولشان را در حساب های قرض الحسنه جایزه دار می گذاشتند ولی در سال های اخیر دیگر  استقبال چندانی از این طرح نمی کنند به همین دلیل 4درصدی که می ماند بسیار بودجه کمی است که دیگر نمی توان در سراسر کشور و به ویژه در بانک های خصوصی که منابع شان یا سپرده مدت دار است  یا سپرده های کوتاه مدت است آن را به صورت جایزه خودرو یا کمک هزینه سفرهای زیارتی و سیاحتی اختصاص داد، بنابراین چون منابع قرض الحسنه کم شده؛ اعطای جوایز به مشتریان از این طریق نیز کم شده است.

از سوی دیگر باید توجه داشت در دو دهه گذشته تعداد بانک ها کمتر بود و اغلب آنها دولتی بودند اما اکنون با توجه به افزایش تعداد بانک های کشور و همچنین ورود بخش خصوصی به نظام بانکداری رقابت بین آنها کاهش یافته و دیگر انگیزه ای برای سپرده گذاری قرض الحسنه ندارند.

همچنین در گذشته زمانی که یک خودرو قرار بود قرعه کشی شود، آن قدر با ارزش و اهمیت بود که افراد به منظور شانس بیشتر، موجودی شان را افزایش می دادند.

برخی کارشناسان شرایط تورمی در کشور را طی دو دهه گذشته عاملی برای بی انگیزگی افراد برای سپرده قرض الحسنه می دانند و برخی دیگر می گویند کاهش ارزش پول ملی جذابیت جایزه های بزرگ را از دست داده است.

جایزه از منابع جاری مجلس در دو سال گذشته طی یک مصوبه بخشی از سپرده های جاری مردم را که به امانت نزد بانک سپرده می شوند، شامل منابع جوایز قرض الحسنه کرد.

در آن زمان برخی کارشناسان این موضوع را پراشکال تلقی کردند و معتقد بودند ماهیت سپرده های قرض الحسنه بر مبنای قرض بوده در حالی که سپرده های سرمایه گذاری مدت دار، سپرده هایی هستند که بانک ها رابطه شان با سپرده گذاران وکیل و موکل است.

به این ترتیب، بانک ها در قالب عقود قانون عملیات بانکی بدون ربا سرمایه گذاری کرده و سود حاصل از آن عملیات را به سپرده گذاران پرداخت می کنند و البته خود بانک ها هم بابت انجام این عملیات حق الوکاله دریافت می کنند.

در سال های گذشته به دلیل کاهش سپرده های قرض الحسنه و قابل توجه بودن جوایز اعطایی بانک ها زیان ده شدند به این دلیل که بانک ها این تسهیلات را با پیش بینی جذب حجم زیادی از سپرده قرض الحسنه کرده بودند اما زمانی که پیش بینی هایشان محقق نشد طبیعتا زیان ده شدند.

موضوع دیگری که برخی کارشناسان مطرح می کنند اعطای وام قرض الحسنه به کارمندان است که این موضوع از سوی بانک های دولتی و خصوصی تکذیب شد اما تایید کردند کارمندان از دو وام قرض الحسنه با کارمزد پایین و وام مسکن از منابع بانک دریافت می کنند.

تغییر نحوه اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه بانک مرکزی در بخشنامه دیگری عنوان کرده با توجه به برخی پرسش و ابهام مطروحه از سوی تعدادی از بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی در خصوص نحوه اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه پس انداز و اشخاص در صورتی که به هر دو حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز انفرادی و مشترک یک شخص در یک بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی جایزه تعلق گیرد.

به منظور اتخاذ رویه واحد در شبکه بانکی کشور مقرر شده: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه پس انداز ریالی ارزی به این صورت است که اعطای بیش از یک جایزه به دارنده چند حساب قرض الحسنه پس انداز در یک موسسه اعتباری ممنوع بوده و در صورت تعلق چند جایزه به حساب های یک سپرده گذار در یک موسسه اعتباری ارزنده ترین جایزه به او تعلق خواهدگرفت، در صورت برنده شدن هر دو حساب انفرادی و مشترک یک شخص در بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی روش های مختلفی پیشنهاد شده که بر این اساس است: چنانچه جایزه تعلق گرفته به حساب انفرادی شخص ارزنده تر باشد، این جایزه به وی اعطا و معادل مبلغ ریالی جایزه متعلق به حساب مشترک، متناسب با سهم الشرکه به شریک وی اعطا می شود.

همچنین در صورتی که سهم شخص از جایزه متعلق به حساب مشترک ارزنده تر از جایزه تعلق گرفته به حساب انفرادی وی باشد، جایزه تعلق گرفته به حساب مشترک به وی اعطا شده و جایزه ای به حساب انفرادی شخص تعلق نمی گیرد.

نحوه تبلیغات جوایز قرعه کشی بانک ها تغییر کرده است برخلاف محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک های خصوصی که گفته بود بانک ها به دلیل این که با اعطای جوایز زیان را برای خودشان می خریدند علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی به خبرنگار ما می گوید: جوایز سپرده های قرض الحسنه بانک ها کماکان به قوت خود باقی است اما نحوه تبلیغات این جوایز نسبت به گذشته کمتر شده و به صورت کلی تغییر کرده و شاهد آن هستیم که بیشتر اطلاع رسانی در این خصوص از طریق شبکه های اجتماعی و فضای مجازی صورت می گیرد و مهم تر از همه مردم به آگاهی کامل در این خصوص رسیده اند.

آن طور که قیطاسی گفته قانون جوایز سپرده های قرض الحسنه پس انداز مربوط به دی ماه 95 است که بر این اساس بانک ها کار قرعه کشی را در سال انجام داده و طبق مصوبه شورای پول و اعتبار 2درصد متوسط حجم سپرده های قانونی می تواند صرف این بخش شود.

از 2درصد مذکور 10درصد برای جوایز، تبلیغات و اقدامات فرهنگی است و از آنجا که تعرفه تبلیغات در سازمان صدا و سیمای ایران تغییر کرده بانک ها به فضای مجازی و تلویزیون های اینترنتی رو آورده اند.

قبلا جایزه بانک یک واحد مسکونی یا یک خودروی گران قیمت بود اما طبق قانون بانک مرکزی جایزه باید به اغلب دارندگان سپرده های بانکی برسد.

10درصد صاحبان حساب های واجدالشرایط قرض الحسنه باید برنده قرعه کشی های بانکی باشند و توزیع این مبلغ بین این افراد ارزش مالی جایزه را کاهش می دهد.

در حالی که قبلا کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه خرید یک واحدمسکونی، خودرو، لوازم خانگی، سکه و طلا پرداخت می شد اما اکنون جایزه ها به 100هزار تومان و ارقامی در این پایه کاهش یافته که انگیزه افراد را برای سپرده گذاری کاهش می دهد.

قیطاسی در این باره می گوید: پیشنهاد بانک ها این است که در این باره تجدید نظری انجام شود و ارزش جایزه ای که به یک نفر می رسد بیشتر باشد.

جوایز ممنوعه حدود یک دهه است تبلیغات بوی مصرف گرایی می دهد و هرچه بیشتر از یک کالا مصرف کنید، شانس شما برای برنده شدن در قرعه کشی بالا می رود.

این روزها برخی شرکت ها تبلیغ می کنند شانس برنده شدن خود را برای خودروی بی ام و افزایش دهید و کد روی بسته را به شماره درج شده ارسال کنید.

نکته مهم این است از سال 97 که کشور با بحران ارزی مواجه شد، واردات خودرو در فهرست ممنوعه قرار گرفت و از آن زمان تاکنون به دلیل نبود واردات قیمت خودروهای وارداتی و داخلی افزایش چشمگیری در بازار داشته است.

اما این روزها چند شرکت تبلیغ خودروهای میلیاردی روز دنیا را در ایران می کنند.

آن هم در شرایطی که سال هاست واردات خودرو به ایران ممنوع شده که در این باره از شرکت های جوایزدهنده جویا شدیم که این گونه پاسخ دادند: در بسیاری از نمایشگاه های فروش ماشین به راحتی خودروی بی ام و وجود دارد که شرکت ما هم قصد دارد با خرید این محصول از بازار به مصرف کننده ای که در قرعه کشی برنده شود این جایزه را اهدا کند؛ هر چند اگر فرد برنده درخواست پول آن را کند نیز این شرکت براساس قیمت روز خودرو، معادل ریالی وجه را پرداخت خواهد کرد و همه چیز بستگی به نظر مصرف کننده دارد.

به چند نمایشگاه اتومبیل حوالی خیابان عباس آباد سر زدیم تا از صحت و سقم ماجرا باخبر شویم.

خودروهایی اکنون در بازار است که به رغم ممنوعیت واردات، در قلب پایتخت معامله می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: قرض الحسنه - روزنامه جام جم - بانک ها - بانک - سپرده - ایسنا - تبلیغات - روزنامه - سفرهای زیارتی - اعطا - افزایش - جام جم - لوازم خانگی - گزارش - جوایز - رقابت - بانکی - نظام بانکی - کمک هزینه - یک امتیاز - کاهش - نقدینگی - مشتریان - اسکناس - هزاران - گسترده - امتیاز - زیارتی - لوازم - خانگی

آخرین اخبار سرویس:
فال روزانه امروز سه شنبه 30 شهریور 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 30 شهریور 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 30 شهریور 1400

قیمت طلا امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

استخدام رسمی در فروشگاه افق کوروش

مستمری شهریور ماه مددجویان سازمان بهزیستی واریز شد

قیمت سکه امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

آیا خرابکاری احمدی نژاد در صنعت خودرو جبران شد؟

کاهش قدرت خرید بیش از نیمی از فرانسوی ها در دوره ماکرون

جلسه بررسی تامین آب اردکان/300میلیارد ریال برای تکمیل و بهره برداری مجتمع آبرسانی عقدا

لکه گیری آسفالت در فارسان انجام نشده است

انرژی خورشیدی منبع درآمد مددجویان ایلام می شود

اهدای جهیزیه به نوعروسان بخش گوهران بشاگرد

تاجران ارز 4200 تومانی کاغذ را برای کالایی دیگر هزینه کردند

تفاهم نامه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد برای حمایت اقشار کم درآمد

یک میلیون و 100 هزار لرستانی زیر چتر حمایت بیمه سلامت

امکان بازگشت زمینی از سفر اربعین از مرز مهران

پروژه های فاخر جدیدی در ارومیه اجرا می شود

یک میلیون و 100 هزار لرستانی زیر چتر حمایت بیمه سلامت

قیمت سبوس ابلاغ شد

صرفه جویی ارزی 45میلیون یورویی و اشتغالزایی 4800 نفری طی دو سال گذشته/ شرکت سرمایه گذاری پارسیان از سرآمدان شرکت های فولادی در حوزه بومی سازی

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی

بیش از 5 میلیارد دلار صادرات مرزی سیستان وبلوچستان در سه سال گذشته

رسیدگی به 14 هزار گزارش مردمی از تخلفات بازار در کشور

5 میلیارد دلار صادرات مرزی سیستان وبلوچستان در سه سال گذشته

فروش بالای یک فیلم ایرانی در روسیه

بیمارستان 20 تخت خوابی عالی شهر مهرماه افتتاح می شود

دردسرهای مستاجران برای گرفتن وام

گوشی های آیفون در دوره های مختلف چه قیمت هایی داشتند؟

بازار جهانی نفت امروز دوشنبه 29 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.96 دلار

رفاه و آرامش زائرین ⁧‫اربعین‬⁩ خط قرمز ماست

آگهی استخدام نیروی دفتری

استخدام نیروی کار در بیرون بر

نگاهی به بازار رمزارزها

مردم بم و بروات تا پایان امسال از آب سد نساء بهره مند می شوند

سامانه املاک و اسکان مجدد راه اندازی شد/ برگه مالیات خانه های خالی از دی ماه صادر می شود

وزیر صمت با واردات خودرو موافق نیست/ با مصوبه مجلس قیمت خودروی داخلی کاهش می یابد

بررسی جدیدترین گزارش مرکز آمار درباره رشد اقتصادی

فضای سبز فارسان به سختی آبیاری شد

کلینت ایستوود 91 ساله به سینماها آمد

قفل پنهان در وام مسکن

اسقاط خودروهای فرسوده؛ مصوبه ای که به فراموشی سپرده شده است

سهم شهرداری کوت عبدالله از ارزش افزوده براساس سرشماری سال 95 است

تصاویری از اولین آیفون تاشو

سهم 40 درصدی ایران از پرداخت یارانه گاز جهان

عرضه 367 میلیون دلار در سامانه نیما طی روز جاری

قیمت خودروهای داخلی و خارجی امروز 29 شهریور +جدول

ورود 2 میلیون دز واکسن کرونا به کشور تا ساعاتی دیگر

ریزش بیت کوین شروع شده است؟

خبر خوش ایران خودرو درباره خودرو جدیدش + فیلم حرکات نمایشی عجیب این خودرو

عسلی از لرستان با طعم استاندارد

کدام عوامل باعث اصلاح اخیر شاخص بورس شدند؟

خبر خوش ایران خودرو به خریداران بازار

افزایش پایگاه های شبانه روزی واکسیناسیون اورژانس تهران

ریزش قیمت در بازار خودرو دوشنبه 29 شهریور/ قیمت پژو 206 شش میلیون تومان کاهش یافت

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز دوشنبه 29 شهریور

استقبال خوب بیمه شدگان گیلانی از خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی

افزایش تعداد پایگاه های شبانه روزی واکسیناسیون اورژانس تهران

تاکید سازمان حمایت بر رعایت قیمت های مصوب بلیط هواپیما در اربعین

جانسون: بحران انرژی در انگلیس مدت ها ادامه دارد

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار 29 شهریور 1400+ جدول

اتریوم گران است! / به جای ETH چه بخریم؟

46 مجتمع خدماتی رفاهی- بین راهی استان نقش موثری در افزایش ایمنی حمل و نقل ایفا می کنند

خرید تضمینی خرما در بندر ماهشهر آغاز شد

افزایش جایگاه های عرضه سوخت مایع در استان اردبیل

بزرگنمایی نکنید؛ عضویت در سازمان شانگهای منافع اقتصادی ندارد

افزایش 7 درصدی بهای برق

ریزش قیمت ها در بازار خودرو شدت گرفت/ سمند 8 میلیون تومان ارزان شد

پیش بینی قیمت طلا و سکه فردا سه شنبه 30 شهریور

ذخیره آب سد زاینده رود ته نشین می شود!

قیمت پراید امروز 1400/6/29

فیلم| در جستجوی بلیط پرواز برای اربعین

آغاز به کار نخستین نمایشگاه مجازی ایران و عمان

عضویت در سازمان شانگ های تبعات تحریم را کاهش می دهد؟

مروری بر چند خبر کوتاه استان قزوین

فیلم جدید کلینت ایستوود روی پرده رفت

کیش در یک قدمی عبور از کرونا/ 40 هزار و 12 کیشوند در برابر کرونا واکسینه شدند

احتمال نزول سهم «دی» وجود دارد؟

شرکت فایزر: واکسن ما برای کودکان هم ایمن است

اجماع اقتصاددان و تولیدکنندگان در جلوگیری از واردات لوازم خانگی

کاهش قیمت سیمان ادامه خواهد داشت

معاون استاندار تهران: برای اداره شهرها نیازمند درآمد پایدار هستیم

مالکان خانه‎ های خالی منتظر برگه مالیاتی باشند / اولین برگه تشخیص مالیاتی دی ماه ارسال می شود

2 هزار و 200 نفر تحت پوشش یک خانه بهداشت/ ظرفیت واکسیناسیون تهران دوبرابر افزایش می یابد

کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار

زمان پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

اطلاعیه جدید از زمان اجرای مالیات خانه های خالی

برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد!

وقتی هزینه های ساخت و ساز سر به فلک می کشد

مشمولان ثبت نام زمین رایگان کیستند؟

افزایش تعداد پایگاه های شبانه روزی واکسیناسیون اورژانس تهران

واکنش نماد های خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟

هشدار جدی رییس اتاق بازرگانی ایران: تولید ناخالص داخلی ایران طی سه سال 57 درصد سقوط کرده / رتبه کشور از پله 26 اقتصاد جهان در 2017 به پله 51 تقلیل یافته

فیلم| کارخانه آزمایش در انتظار عزمی برای احیای دوباره

زاکانی: تهران80 هزارمیلیارد تومان بدهی دارد

چشم انداز شش ماهه کامودیتی ها

اتفاق عجیب در بازار رمزارزها

تکرار بحران 2008 با بدهی 300میلیارد دلاری اورگرند چین؟

«وام ازدواج» پرداخت شد

پایان جوایز نجومی بانکی ایسنا

پایان جوایز نجومی بانکی ایسنا