مطالب مرتبط:
پیشنهاد نجومی یک تیم ایرانی به بازیکن پرسپولیس
حقوق بالای 50 میلیون تومانی مدیران مناطق آزاد بابت دو ماه است/ نجومی بگیر نیستیم/ نیروهای مازاد تعدیل شدند
پیشنهاد نجومی سپاهان و گل گهر به ستاره پرسپولیس
میوه هایی که دیگر جایی در سفره مردم ندارد؛ قیمت های نجومی زیر سایه نبود نظارت
واکسیانسیون کارکنان شبکه بانکی کردستان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 23:502021-08-02اقتصادي

پایان جوایز نجومی بانکی


چرا با وجود افزایش بانک ها رقابت بین آنها برای جذب سپرده قرض الحسنه کاهش یافته است؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه جام جم نوشت: چند صد خودروی سواری، هزاران سکه طلا، کمک هزینه سفرهای زیارتی و سیاحتی، بن خرید کالا، اسکناس به اندازه طول برج میلاد، هر 50هزار تومان یک امتیاز و اعطای لوازم خانگی به برندگان، بخشی از تبلیغات پرزرق وبرقی بود که بانک ها در دهه های70 و80 در قبال جذب سپرده های قرض الحسنه به مشتریان خود اعطا می کردند.

برخی در آن زمان این شیوه جذب نقدینگی را غیراصولی تلقی کردند و برخی دیگر معتقد بودند پول در بانک ها می تواند مانع گردش بیشتر شود و نظام بانکی در این زمینه می تواند نقش مهمی ایفا کند.

به طوری که با تبلیغات گسترده در این زمینه و اعطای جوایز نقدینگی به سمت سپرده های قرض الحسنه هدایت شود اما مدتی است خبری از این تبلیغات نیست.

دو دهه پیش تقریبا همه شبکه های تلویزیونی تبلیغات گسترده ای درباره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ها داشتند.

از دعوت مردم برای سپرده قرض الحسنه در بانک ها تا خودروهای داخلی که این روزها به سرنوشت قرعه کشی دچار شده اند.

قرعه کشی در بخش خودرو طی دو دهه اخیر تغییرات زیادی داشته و از قرعه کشی خودرو برای اهدای جایزه به قرعه کشی برای خرید خودرو رسیده ایم.

اگر قبلا اطلاع رسانی دقیقی از زمان برگزاری قرعه کشی در شبکه های تلویزیونی انجام می شد، اکنون تبلیغات بانک ها به لوگو در چند بیلبورد خلاصه شده است.

برخی کارشناسان بانکی می گویند تسهیلات تکلیفی که دولت به بانک ها تحمیل می کند، انگیزه آنها را برای جذب سپرده بیشتر کاهش داده و از سوی دیگر برخی بر این باورند بانک ها دیگر خودشان به انجام این کار تمایل ندارند.

طبق آنچه در قانون آمده بانک های خصوصی 4درصد از مبالغ حساب پس انداز را می توانند صرف تبلیغات کنند و بقیه مبلغ باید صرف امور قرض الحسنه شود.

این موضوع را محمدرضا جمشیدی، دبیر کل کانون بانک های خصوصی و موسسات اعتباری به خبرنگار ما گفته است.

وی گفته است، بانک مرکزی اخیرا این منابع را برای بانک ها محدودتر کرده و فقط 2درصد منابع می تواند صرف تبلیغات شود.

فروردین سال جاری بانک مرکزی در بخشنامه ای به تمام بانک های دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری اعلام کرد با توجه به استعلام متعدد بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی در خصوص چگونگی هزینه کردن بودجه جوایز قرض الحسنه، شورای پول و اعتبار مقرر کرد هزینه کردن 5درصد از 2درصد متوسط حجم سپرده های قرض الحسنه پس انداز جهت امور عام المنفعه با مجوز هیات مدیره بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی مطابق با بندب ماده 4 دستورالعمل اجرایی اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه پس انداز (ریالی ارزی) انجام شود.

این که چرا دیگر بانک ها پولشان را صرف اعطای جایزه به مشتریان خود نمی کنند به سیاست های آنان برمی گردد با این حال این بانک ها هم بودجه و هم اجازه این کار را دارند.

جمشیدی می گوید در دهه 70 و 80 مردم پولشان را در حساب های قرض الحسنه جایزه دار می گذاشتند ولی در سال های اخیر دیگر استقبال چندانی از این طرح نمی کنند به همین دلیل 4درصدی که می ماند بسیار بودجه کمی است که دیگر نمی توان در سراسر کشور و به ویژه در بانک های خصوصی که منابع شان یا سپرده مدت دار است یا سپرده های کوتاه مدت است آن را به صورت جایزه خودرو یا کمک هزینه سفرهای زیارتی و سیاحتی اختصاص داد، بنابراین چون منابع قرض الحسنه کم شده؛ اعطای جوایز به مشتریان از این طریق نیز کم شده است.

از سوی دیگر باید توجه داشت در دو دهه گذشته تعداد بانک ها کمتر بود و اغلب آنها دولتی بودند اما اکنون با توجه به افزایش تعداد بانک های کشور و همچنین ورود بخش خصوصی به نظام بانکداری رقابت بین آنها کاهش یافته و دیگر انگیزه ای برای سپرده گذاری قرض الحسنه ندارند.

همچنین در گذشته زمانی که یک خودرو قرار بود قرعه کشی شود، آن قدر با ارزش و اهمیت بود که افراد به منظور شانس بیشتر، موجودی شان را افزایش می دادند.

برخی کارشناسان شرایط تورمی در کشور را طی دو دهه گذشته عاملی برای بی انگیزگی افراد برای سپرده قرض الحسنه می دانند و برخی دیگر می گویند کاهش ارزش پول ملی جذابیت جایزه های بزرگ را از دست داده است.

جایزه از منابع جاری مجلس در دو سال گذشته طی یک مصوبه بخشی از سپرده های جاری مردم را که به امانت نزد بانک سپرده می شوند، شامل منابع جوایز قرض الحسنه کرد.

در آن زمان برخی کارشناسان این موضوع را پراشکال تلقی کردند و معتقد بودند ماهیت سپرده های قرض الحسنه بر مبنای قرض بوده در حالی که سپرده های سرمایه گذاری مدت دار، سپرده هایی هستند که بانک ها رابطه شان با سپرده گذاران وکیل و موکل است.

به این ترتیب، بانک ها در قالب عقود قانون عملیات بانکی بدون ربا سرمایه گذاری کرده و سود حاصل از آن عملیات را به سپرده گذاران پرداخت می کنند و البته خود بانک ها هم بابت انجام این عملیات حق الوکاله دریافت می کنند.

در سال های گذشته به دلیل کاهش سپرده های قرض الحسنه و قابل توجه بودن جوایز اعطایی بانک ها زیان ده شدند به این دلیل که بانک ها این تسهیلات را با پیش بینی جذب حجم زیادی از سپرده قرض الحسنه کرده بودند اما زمانی که پیش بینی هایشان محقق نشد طبیعتا زیان ده شدند.

موضوع دیگری که برخی کارشناسان مطرح می کنند اعطای وام قرض الحسنه به کارمندان است که این موضوع از سوی بانک های دولتی و خصوصی تکذیب شد اما تایید کردند کارمندان از دو وام قرض الحسنه با کارمزد پایین و وام مسکن از منابع بانک دریافت می کنند.

تغییر نحوه اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه بانک مرکزی در بخشنامه دیگری عنوان کرده با توجه به برخی پرسش و ابهام مطروحه از سوی تعدادی از بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی در خصوص نحوه اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه پس انداز و اشخاص در صورتی که به هر دو حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز انفرادی و مشترک یک شخص در یک بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی جایزه تعلق گیرد.

به منظور اتخاذ رویه واحد در شبکه بانکی کشور مقرر شده: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار اعطای جوایز به سپرده های قرض الحسنه پس انداز ریالی ارزی به این صورت است که اعطای بیش از یک جایزه به دارنده چند حساب قرض الحسنه پس انداز در یک موسسه اعتباری ممنوع بوده و در صورت تعلق چند جایزه به حساب های یک سپرده گذار در یک موسسه اعتباری ارزنده ترین جایزه به او تعلق خواهدگرفت، در صورت برنده شدن هر دو حساب انفرادی و مشترک یک شخص در بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی روش های مختلفی پیشنهاد شده که بر این اساس است: چنانچه جایزه تعلق گرفته به حساب انفرادی شخص ارزنده تر باشد، این جایزه به وی اعطا و معادل مبلغ ریالی جایزه متعلق به حساب مشترک، متناسب با سهم الشرکه به شریک وی اعطا می شود.

همچنین در صورتی که سهم شخص از جایزه متعلق به حساب مشترک ارزنده تر از جایزه تعلق گرفته به حساب انفرادی وی باشد، جایزه تعلق گرفته به حساب مشترک به وی اعطا شده و جایزه ای به حساب انفرادی شخص تعلق نمی گیرد.

نحوه تبلیغات جوایز قرعه کشی بانک ها تغییر کرده است برخلاف محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک های خصوصی که گفته بود بانک ها به دلیل این که با اعطای جوایز زیان را برای خودشان می خریدند علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی به خبرنگار ما می گوید: جوایز سپرده های قرض الحسنه بانک ها کماکان به قوت خود باقی است اما نحوه تبلیغات این جوایز نسبت به گذشته کمتر شده و به صورت کلی تغییر کرده و شاهد آن هستیم که بیشتر اطلاع رسانی در این خصوص از طریق شبکه های اجتماعی و فضای مجازی صورت می گیرد و مهم تر از همه مردم به آگاهی کامل در این خصوص رسیده اند.

آن طور که قیطاسی گفته قانون جوایز سپرده های قرض الحسنه پس انداز مربوط به دی ماه 95 است که بر این اساس بانک ها کار قرعه کشی را در سال انجام داده و طبق مصوبه شورای پول و اعتبار 2درصد متوسط حجم سپرده های قانونی می تواند صرف این بخش شود.

از 2درصد مذکور 10درصد برای جوایز، تبلیغات و اقدامات فرهنگی است و از آنجا که تعرفه تبلیغات در سازمان صدا و سیمای ایران تغییر کرده بانک ها به فضای مجازی و تلویزیون های اینترنتی رو آورده اند.

قبلا جایزه بانک یک واحد مسکونی یا یک خودروی گران قیمت بود اما طبق قانون بانک مرکزی جایزه باید به اغلب دارندگان سپرده های بانکی برسد.

10درصد صاحبان حساب های واجدالشرایط قرض الحسنه باید برنده قرعه کشی های بانکی باشند و توزیع این مبلغ بین این افراد ارزش مالی جایزه را کاهش می دهد.

در حالی که قبلا کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه خرید یک واحدمسکونی، خودرو، لوازم خانگی، سکه و طلا پرداخت می شد اما اکنون جایزه ها به 100هزار تومان و ارقامی در این پایه کاهش یافته که انگیزه افراد را برای سپرده گذاری کاهش می دهد.

قیطاسی در این باره می گوید: پیشنهاد بانک ها این است که در این باره تجدید نظری انجام شود و ارزش جایزه ای که به یک نفر می رسد بیشتر باشد.

جوایز ممنوعه حدود یک دهه است تبلیغات بوی مصرف گرایی می دهد و هرچه بیشتر از یک کالا مصرف کنید، شانس شما برای برنده شدن در قرعه کشی بالا می رود.

این روزها برخی شرکت ها تبلیغ می کنند شانس برنده شدن خود را برای خودروی بی ام و افزایش دهید و کد روی بسته را به شماره درج شده ارسال کنید.

نکته مهم این است از سال 97 که کشور با بحران ارزی مواجه شد، واردات خودرو در فهرست ممنوعه قرار گرفت و از آن زمان تاکنون به دلیل نبود واردات قیمت خودروهای وارداتی و داخلی افزایش چشمگیری در بازار داشته است.

اما این روزها چند شرکت تبلیغ خودروهای میلیاردی روز دنیا را در ایران می کنند.

آن هم در شرایطی که سال هاست واردات خودرو به ایران ممنوع شده که در این باره از شرکت های جوایزدهنده جویا شدیم که این گونه پاسخ دادند: در بسیاری از نمایشگاه های فروش ماشین به راحتی خودروی بی ام و وجود دارد که شرکت ما هم قصد دارد با خرید این محصول از بازار به مصرف کننده ای که در قرعه کشی برنده شود این جایزه را اهدا کند؛ هر چند اگر فرد برنده درخواست پول آن را کند نیز این شرکت براساس قیمت روز خودرو، معادل ریالی وجه را پرداخت خواهد کرد و همه چیز بستگی به نظر مصرف کننده دارد.

به چند نمایشگاه اتومبیل حوالی خیابان عباس آباد سر زدیم تا از صحت و سقم ماجرا باخبر شویم.

خودروهایی اکنون در بازار است که به رغم ممنوعیت واردات، در قلب پایتخت معامله می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: قرض الحسنه - تبلیغات - بانک - بانک ها - شبکه های تلویزیونی - سپرده - نقدینگی - روزنامه جام جم - سفرهای زیارتی - گسترده - اعطا - لوازم خانگی - جوایز - بانکی - نظام بانکی - تلویزیونی - کمک هزینه - یک امتیاز - مشتریان - روزنامه - اسکناس - هزاران - افزایش - امتیاز - زیارتی - جام جم - لوازم - خانگی - هزینه - تومان

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت تعیین تکلیف تخصیص ارز برای واردات روغن خام

10.8 درصد چک های مبادله شده در مردادماه برگشت خوردند

بازار جهانی نفت امروز دوشنبه 29 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.96 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز دوشنبه 29 شهریور

ترفند هایی برای تهیه «ته چین گوشت»

طرز تهیه کباب چنجه با روغن کرمانشاهی

آموزش آشپزی / طرز تهیه شامی پنیری

وزیر راه: امنیت زائرین اربعین، خط قرمز ما است

کاهش 26 میلیارد متر مکعبی حجم آب ورودی سدها

حفظ قمقمه آب دائمی کشور برای توسعه پایدار در سال جهانی کارست و غار

یارانه هایی که فقیر می کنند

چگونه برای خانه کلید و پریز مرغوب انتخاب کنیم؟

تولید بیش از 31 هزار تن سیب در بروجرد

محیط زیستی که نمی شود زیست؛

صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

داستان تخلفات ایرلاین ها

برق گران شد

فراخوان مناقصه عمومی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد

طرز تهیه گراتن اسفناج و مرغ خوشمزه

حل و فصل یک ادعا برای توییتر809 میلیون دلار آب خورد!

آیا در بنزین هوا وجود دارد؟

دستور وزیر راه برای برخورد با هرگونه گرانفروشی بلیت اربعین

حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک

تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

بی تعارف با تروریست ها!/میراث پرچالش ارز 4200 تومانی / یارانه نقدی، سیاست فراموش شده/پیشخوان

صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

قیمت یورو امروز سه شنبه 30 شهریور 1400

قیمت طلا امروز سه شنبه 30 شهریور 1400

قیمت سکه امروز دوشنبه 30 شهریور 1400

قیمت رهن و اجاره آپارتمان درطیب

قیمت گاز در اروپا 10 درصد افزایش یافت

علت افت فشار آب در سرخه چیست؟

اقدام بزرگ وزیر اقتصاد که برای تداوم باید حمایت شود

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 30 شهریور؛

تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

قیمت دلار امروز سه شنبه 30 شهریور 1400

دلار کماکان کم تحرک ایسنا

برنامه ریزی چین برای استفاده از «یوآن» در مبادلات جهانی/ 42 درصد پرداخت های بین المللی با یوآن

افزایش «فایل فروش» در منطقه یک تهران

واکسیناسیون 52 درصد عشایر خوزستان

دانشجو در کتابفروشی

استخدام موتور و ماشین شرکت*دیجی کالا*

قیمت بلیت اتوبوس های برگشت زائران اربعین

دستور وزیر راه برای برخورد با هرگونه گرانفروشی بلیت اربعین

رشد اقتصادی در بهار 1400 به 6.2 درصد رسید

رییس اتاق بازرگانی ایران: تولید ناخالص داخلی ایران طی سه سال 57 درصد سقوط کرده است

راننده لودر دارای پایه 1

با هرگونه گران فروشی بلیت اربعین برخورد می کنیم

سیمان ارزان کجاست؟

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 29 شهریور

قیمت کالاهای اساسی در 29 شهریور 1400

رخ پنهان برجام در بورس

وزیر راه برای بلیت اربعین دستور داد

کودکان این کشورها در مقابل کرونا واکسینه شدند

آزادسازی واردات خودرو چه تاثیری بر نمادهای خودرویی بورس دارد؟

بهبود کیفیت پخت غذا با استفاده از لیزر!

مصرف کنندگان خودرو بخرند یا منتظر نتیجه ی طرح واردات خودرو شوند؟

شرط واکسنی برای سفرهای داخلی و خارجی

جهش صادرات منطقه آزاد اروند از طریق راه اندازی پرواز های کارگو

عملکرد بانکها برای حمایت از تولید متناسب با اقتصاد اسلامی نیست| فرآیندهای اقتصادی شفاف شوند

بیمه رانندگان اسنپ و تپسی به کجا رسید؟

نقطه کور فوبیای ارزی بورس بازان کجاست؟

افزایش تعداد پایگاه های شبانه روزی واکسیناسیون اورژانس تهران

شرط واکسنی برای سفرهای داخلی و خارجی

مسئول خرید

53 درصد حجم آب سد کوچری گلپایگان خالی است

استخدام خانم و آقا برای خط تولید و یک خانم خدماتچی

رضایی: پول هایی در باشگاه جابه جا شده که ارتباطی به چوکا ندارد!

احداث پروژه بوم گردی با درآمدهای محلی تا اجرای طرح هادی با مصالح بومی در روستاهای گلستان

صادرات نفت عربستان به چین 53 درصد افزایش یافت

با هرگونه گران فروشی بلیت اربعین برخورد می کنیم

آسیب های دریافت پورسانت و کمیسیون های نامتعارف در معاملات

ریزش قیمت ها در بازار خودرو شدت گرفت/ سمند 8 میلیون تومان ارزان شد+جدول

چند هزار نفر می توانند ایران - کره جنوبی را از نزدیک تماشا کنند؟

دستور وزیر راه برای برخورد با هرگونه گرانفروشی بلیت اربعین

دلار کماکان کم تحرک

53 درصد جمعیت بالای 18 سال بابل یک دُز واکسن دریافت کردند

قیمت گاز در اروپا 10 درصد افزایش یافت

بیمارستان 20 تخت خوابی عالی شهر مهرماه افتتاح می شود

موانع تجارت دیجیتال برای شرکت های انگلیسی از بین می رود

تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

سقوط وحشتناک قیمت ارزهای دیجیتالی

سرمایه گذاری 19 هزار میلیارد تومانی برای افزایش تولید برق کشور

عشق خرید طلا صندوق قرض الحسنه راه اندازی کرد/ دوخت مشکلات زندگی با چرخ های خیاطی

صدور کارت آستزازنکا با دستکاری اطلاعات سامانه وزارت بهداشت | هر کارت 2 تا 5 میلیون تومان

بیتکوین بیشتر از طلای دیجیتالی، یک دارایی پرریسک بوده است

نوسان نرخ ارز و تأثیر آن بر رشد تورم

سفر اربعین و ایرلاین هایی که همچنان گرانفروشی می کنند

سقوط وحشتناک قیمت ارزهای دیجیتالی

ژاپنی جان سخت که هرگز مغلوب نمی شود/ درباره ویژگی های توندرا 2022(+فیلم و عکس)

کلاهبرداری شیک از متقاضیان خرید فروش فوق العاده خودرو/ 50 هزار تومان بده خودرو برنده شو!

فال روزانه امروز سه شنبه 30 شهریور 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 30 شهریور 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 30 شهریور 1400

قیمت طلا امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

استخدام رسمی در فروشگاه افق کوروش

مستمری شهریور ماه مددجویان سازمان بهزیستی واریز شد

قیمت سکه امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

آیا خرابکاری احمدی نژاد در صنعت خودرو جبران شد؟

پایان جوایز نجومی بانکی

پایان جوایز نجومی بانکی