مطالب مرتبط:
کارگران نیشکر هفت تپه سه ماه است که حقوق نگرفته اند | فرماندار شوش: معوقات به زودی پرداخت می شود
حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه به زودی پرداخت می شود
حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه به زودی پرداخت می شود
حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه چه زمانی پرداخت می شود؟
حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه به زودی پرداخت می شود
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 06:152021-08-02اقتصادي

گزارشی از یک لیستِ واریز حقوق و پول هایی که به جیب پیمانکاران سرازیر می شود/ سهم کارگران فقط جان کندن است


زمانی برای ده میلیون تومان دزدی سروصدا به پا می شد اما الان میلیارد میلیارد می خورند و دیگر قبح دزدی و دست به اموال مردم زدن ریخته است.

تا زمانی که یک نظارت ملی و مردمی وجود نداشته باشد، - باید انتظار چنین وضعی را هم داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، کارگران پیمانکاری شهرداری کوت عبدالله که خبر معوقات مزدی و تجمع و اعتراضات آن ها هر چند وقت یکبار سروصدا می کند اینبار یک لیست واریز حقوق به دست ما رسانده اند و می گویند: به ما گفتند پول نداریم معوقات شما را بدهیم اما لیست های حقوقیِ منتشر شده نشان می دهد ماه به ماه به حساب اعضای خانواده ی کارفرمای قبلی حقوق کلان واریز می شده؛ اگر پول ندارند چرا افرادی باید حقوق 25 میلیون یا 40 میلیون و یا 77 میلیون تومانی بگیرند و ما که صبح ساعت 5 می رویم و تا 11 ظهر در این گرما کار می کنیم، باید برای سه ماه معوقه ای که داریم صبح تا شب جلوی درِ شهرداری و دادستانی بایستیم و هر ماه دست به اعتصاب بزنیم تا همین اندک حقوق مان را واریز کنند؟ در خصوص صحتِ این واریزی ها آرش دُر (شهردار کوت عبدالله) به ایلنا گفت: این لیست واریزی ها را ما خودمان به دادستانی دادیم.

او همچنین ضمن منطقی خواندنِ برخی از این واریزی ها افزود: مثلا شما در لیست می بینید 25میلیون تومان به حساب فردی واریز شده که او مدیر مالی شرکت است و باید هزینه های آب و برق و… را پرداخت کند.

واریزی های دیگر نیز به همین صورت است؛ در واقع هر کدام بنا به دلایلی واریز شده که جدا از هزینه های مربوط به شرکت پیمانکاری نیست.

ما اینها را بررسی کردیم و در برخی مواقع خلافی صورت نگرفته است.

آرش دُر البته ضمن تایید برخی از تخلفات مالی پیمانکار می گوید: در این بررسی ها یکی دو مورد تخلف در روابط مالی شرکت پیمانکار دیده شده که در حال حاضر دادستانی در حال رسیدگی به آن هاست.

به طور مثال حدود 250 میلیون تومان از پول کارگران به حساب شرکت موازی رفته و بده بستان هایی انجام شده که در حال پیگیری هستیم تا این پول ها به حساب کارگران برگردد.

کارگران شهرداری کوت عبدالله می گویند چرا ما که بیشترین و سخت ترین کار را انجام می دهیم باید بعد از همه حقوق ناچیزی دریافت کنیم.

آن ها درست می گویند؛ حتی اگر تخلفی هم از جانب کارفرمای پیمانکار صورت نگیرد که تجربه چیزی غیر از این را می گوید باز ماهیت شرکت های پیمانکاری همین بلعیدنِ حقوق کارگران و صرف کردنِ بخش قابل توجهی از هزینه ها برای امور شرکت پیمانکار است.

حکایت پیمانکار شهرداری کوت عبدالله، حکایت بسیاری از پیمانکاری ها یا بهتر است بگوییم شرکت های دلال نیروی انسانی است.

پیمانکارانی که به قول کارگران شهرداری کوت عبدالله به قدری قدرتمند و بانفوذ هستند که کمتر اراده ای برای مقابله با آن ها می توان یافت.

کارگران، قربانیانِ اصلی قرارداهای پیمانکاری ادعای کوچک کردن دولت، چابک سازیِ دستگاه های اجرایی و کاهش هزینه های واحدهای بزرگ صنعتی به تدریج طی دهه ها پایِ پیمانکاران را به بخش ها و خدمات مختلف باز کرد به طوریکه امروز موقعیتِ شرکت های پیمانکاری به قدری محکم شده است که هیچ نهاد و فردی توانِ مقابله با آن را ندارد.

به علاوه حتی اگر توانی هم باشد رانت گسترده ای که در این واگذاری ها وجود دارد و بهره ای که نصیب خودی ها می کند، تمایلی برای مقابله با آنها باقی نمی گذارد.

مجلس بارها از حذف پیمانکاران گفته است اما شواهد و قراین نشان می دهد آنچه بهارستان نشینان از آن صحبت می کنند چیزی بیش از تبلیغات و اقداماتِ دمِ دستی در حد یک دورهم نشینیِ ساده و بدونِ نتیجه نیست.

دولت احمدی نژاد نیز اگرچه بارها بر طبلِ از میان برداشتنِ پیمانکاران کوبید اما در نهایت نتیجه ای حاصل نشد و امروز حضور گسترده و قدرتمند این دلالان نیروی انسانی و اختلالی که در روابط کار ایجاد کرده اند را می توان در اعتراضات و اعتصابات گسترده ی کارگران به وضوح مشاهده کرد.

کارگران قربانیانِ اصلی قرارداهای پیمانکاری هستند.

شانه خالی کردن از زیر بار تعهدات به اسم کوچک کردنِ دولت و یا کاهش هزینه ها نتیجه ای جز به استثمار کشیدن هرچه بیشتر کارگران نداشته است.

ادعای کاهش هزینه ها را چگونه می توان باور کرد درحالیکه سود پیمانکار نیز به مجموعه ی هزینه ها اضافه می شود؛ سودی که بخش بزرگی از آن از فشار بر کارگران و دست اندازی به جیب آن ها تامین شده است.

دروغ بزرگی به نام کاهش هزینه ها و چابکسازیِ دولت ها عبدالله وطن خواه (فعال کارگری) در خصوص واگذاری وظایف به پیمانکاران به ایلنا می گوید: دروغ بزگی تحت عنوان کاهش هزینه ها و چابک سازی دولت ها از طریق برون سپاری از سال ها پیش شروع شد و همین باعث شد مسئولیت ها به پیمانکاران واگذار شود.

به گفته ی این فعال کارگری پیمانکاری چیزی جز دغل ایجاد کردن در رابطه ی مستقیم کارفرما و کارگر نیست.

او می گوید: پیمانکاران دستمزد کارگران را قیچی می کنند؛ مثلا اگر پیمانکاری در ازای هر کارگر صد تومان از کارفرمای اصلی می گیرد به کارگر 60 تومان پرداخت می کند و باقی این رقم را صرف آب و برق و گاز و… می کند.

در واقع آن ها کاری انجام نمی دهند جز خلاص کردن گریبان کارفرما از دست کارگر.

کارگر در چنین رابطه ای نمی داند با چه کسی طرف است و اگر حقوقش پایمال شد نمی داند باید یقیه ی چه کسی را بگیرد.

قبح دزدی و چپاول ریخته/ سهم کارگران فقط جان کندن است طبق ماده 13 قانون کار در مواردی که کار از طریق مقاطعه انجام می یابد مقاطعه دهنده مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه کار متعهد گردد که تمامی مقررات این قانون را در مورد کارکنان خود اعمال نماید.

تبصره 1 - مطالبات کارگر جزء دیون ممتاز بوده و کارفرمایان موظف می باشند بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر رای مراجع قانونی از محل مطالبات پیمانکار منجمله ضمانت حسن انجام کار، پرداخت نمایند.

تبصره 2 - چنانچه مقاطعه دهنده برخلاف ترتیب فوق به انعقاد قرارداد با مقاطعه کار بپردازد و یا قبل از پایان 45 روز از تحویل موقت تسویه حساب نماید، مکلف به پرداخت دیون مقاطعه کار در قبال کارگران خواهد بود.

وطن خواه در خصوص اجرای قانون و نظارت بر کار پیمانکاران می گوید: من فکر می کنم این قضیه برای زمانی است که یک دولت برخاسته از خواست ملت؛ حداقل مسئولیت حکمرانی خود را در قبال مردم قبول کند.

دولت های ما متاسفانه فقط اعمال قدرت می کنند و مسئولیت را نمی پذیرند.

وی ادامه داد: وقتی در کشور ما قانون اساسی که قانون مادر است کنار گذاشته می شود، نباید انتظار داشته باشیم که قانون کار رعایت شود! واقعیت این است که پیمانکاران چپاول و دزدی و غارت و بردن و خوردن را از بزرگترهای خود آموخته اند.

وقتی در جایی مثل تهران و در ارگان های رسمی مال مردم به غارت می رود نباید انتظار داشته باشیم مثلا در کوت عبدالله چنین اتفاقی رخ ندهد.

این فعال کارگری در ادامه بیان کرد: زمانی برای ده میلیون تومان دزدی سروصدا به پا می شد اما الان میلیارد میلیارد می خورند و اصلا قبح دزدی و دست به اموال مردم زدن ریخته است.

تا زمانی که یک نظارت ملی و مردمی وجود نداشته باشد و به تشکل های مستقل کارگری اجازه ی فعالیت ندهیم و همچنین تا زمانی که از رکن چهارم دمکراسی یعنی آزادی مطبوعات خبری نباشد، باید انتظار چنین وضعی را هم داشت.

وطن خواه تاکید کرد: در این وضعیت عده ای در دایره ی قدرت سهم می برند اما کارگران به عنوان آسیب پذیرترین اقشار سهم شان فقط جان کندن و بو کشیدنِ مرغ و کباب و شیر و… است.

آن ها دست شان دیگر به ضروریات زندگی هم نمی رسد.

سخن آخر فعالان کارگری می گویند فلسفه وجودی شرکت های پیمانکاری سوءاستفاده از نیروی کار و به میان کشیدن پایِ خودمانی ها برای بهره مندی از ثروت های بادآورده است.

آنچه در کوت عبدالله اتفاق افتاده نمونه ی بسیار بسیار کوچکی از فساد ناشی از حضور پیمانکاران به عنوان دلالان نیروی انسانی و سرازیر شدنِ بخشی از داراییِ کارگران به جیب آن هاست.

پیمانکارانی که شیره ی جان کارگران را می مکند و از سهم کارگران ارتزاق می ‎کنند و روز به روز بزرگتر و قدرتمندتر می شوند.

چنین مناسباتِ بهره کشانه ای البته در صنایع بزرگتری مثل نفت و پتروشیمی به شکل عریان تری قابل مشاهده است.

در این صنایع سود بیشتری به جیب پیمانکارانِ رانتی و خودمانی می رود و بهره ی بیشتری از جان کارگران کشیده می شود.

اعتصابات سراسری کارگران پیمانکاری نفت و پتروشیمی شاید نمونه ی واضحی از به لب رسیدنِ جان کارگران از کار با پیمانکاران است.

همانطور که عبدالله وطن خواه به درستی می گوید ما دستمان به قوانینی که با سختی در قانون اساسی و قانونی کار گنجانده ایم، نمی رسد و تا زمانی که امکانی برای فعالیت آزاد و قدرتمند تشکل های مستقل کارگری وجود نداشته باشد، کارگران نمی توانند از پسِ پیمانکارانی که روز به روز بر قدرت آن ها افزوده می شود برآیند.

گزارش: زهرا معرفت انتهای پیام/
کلید واژه ها: میلیون - حقوق - شهرداری کوت عبدالله - واریز - کارگران - میلیارد - اعضای خانواده - میلیون تومانی - معوقات - لیست - سروصدا - کوت عبدالله - تومان - گزارش - زمانی - پیمانکاران - پیمانکاری - دزدی - اعتراضات - مردم - خبرنگار - عبدالله - خانواده - شهرداری - انتظار - خورند - منتشر - نظارت - اموال - مردمی

آخرین اخبار سرویس:
افزایش مراکز واکسیناسیون در گیلان

هزینه هایی که به کار «خیر» ختم می شوند/ مشارکت 1776 خانواده معزا در طرح آزادی زندانیان جرایم غیر عمد

صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها در انگلیس

تغییرکاربری باغستان برای توسعه قبرستان، بدون دریافت مجوز

چه خبر از بزرگان بورس؟

هرمزگان به لحاظ جایگاه اقتصادی نیازمند نگاه ویژه است

موج جدیدی از گرانی ها در راه است؟

بازدید سرزده وزیر راه از فرودگاه امام خمینی

قیمت گوشی های شیائومی 3 مهر 1400 +جدول

آمادگی شرکت ملی نفت برای هم افزایی نیروهاو کارهای بزرگ

شبکه نمایش خانگی، باعث ریزش مخاطبان ماهواره شده است

13 عرضه اولیه سال 1400 چقدر بازدهی داشتند؟

چه خدماتی از طریق کارگزاری های رسمی تامین اجتماعی ارائه می شود؟

مصرف بیش از 105 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

معامله 137 میلیون دلار در سامانه نیما

تاکید بر تامین منابع مالی از طریق فروش اوراق مشارکت

فروش و انتشار بیش از یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت شهرداری مشهد

ارزش پالایش یکم و دارایکم 3 مهرماه

عدم استقبال از واکسیناسیون، کاهش سهمیه استان را در پی دارد

پیاده روی اربعین در استان مرکزی لغو شد

ارزش سهام عدالت امروز 3 مهر 1400

خرید تضمینی دام زنده از عشایر/ خرید 50 هزار راس دام مازاد برنیاز عشایر آذربایجان شرقی

اولین طرح فروش فوری بدون قرعه کشی ایران خودرو

فروش هایما S7 پلاس، بدون قرعه کشی اما با رانت!

راهکار جدید بانک مرکزی برای مقابله با سایت های شرط بندی

چند نکته در مورد تازه ترین قرعه کشی محصولات سایپا/ برندگان کوییک، کوییک R، کوییک S و ساینا بخوانند + لیست

تک رقمی شدن آمار فوتی های کرونا در قزوین

ایجاد 1500 فرصت شغلی تا پایان سال در استان مرکزی

ساخت ویروسی 10 هزار بار قوی تر از کرونا توسط آزمایشگاهی در ووهان چین

استخدام نیرو در فست فود

چه میزان سرم انسانی به کشور وارد شده است؟

ساخت ویروسی 10 هزار بار قوی تر از کرونا توسط آزمایشگاهی در ووهان چین

معامله 137 میلیون دلار در سامانه نیما

امکان ایجاد رابطه منطقی بین رشد مصرف و اقتصاد با اصلاح یارانه ها

نرخ نامه بلیت اتوبوس بازگشت زائران اربعین به زودی تعیین می شود

آمار کرونا در استان بوشهر تا شنبه 3 مهر 1400

کاهش 54 درصدی فوتی های در هرمزگان / 5 فوتی جدید

رصد تمام مراحل تولید و عرضه سیمان در بوشهر

به زودی نرخنامه بلیت اتوبوس بازگشت زائران اربعین تعیین می شود

بازدید سرزده وزیر راه از فرودگاه امام خمینی(ره)

تغییر یارانه ها باعث بهبود شرایط اقتصادی می شود؟

وعده های شفابخش دهنوی برای نجات بازار سرمایه!

بانکی که سود نمی گیرد، سودساز شد

تجارب موفق کاربردهای صنعتی فناوری نانو بررسی می شود

ایران و ونزوئلا قرارداد نفتی امضا کردند

مروری بر قیمت پراید در بازار/ جدول

نظرسنجی ایسپا بر تاثیر کاهش تماشای ماهواره به خاطر استفاده از فیلیمو

آغاز عملیات بازگشت هوایی زائران اربعین از 5 مهر

قیمت انواع خودرو امروز شنبه 3 مهر|از پراید 149 میلیونی تا دنا 311 میلیون تومانی

بازدید وزیر راه و شهرسازی از فرودگاه امام خمینی

تجمع کارکنان و بازنشستگان «هما» مقابل وزارت راه

افزایش 40 درصدی قیمت انواع میوه

کدام خودروها کاهش 50 میلیون تومانی داشتند؟

آمریکا کمبود نفت خود را با کمک عراق و کانادا تأمین می کند

دلار 44 هزار تومان شده است

مزایای گردشگری شهری در پایتخت/ راهکار طلایی مقابله با بیکاری

فروش هایما S7 پلاس بدون قرعه کشی  

4 پروژه شهری با صرف 38 میلیارد تومان آماده بهره برداری است

معرفی گران فروشان بلیت اربعین به سازمان تعزیرات حکومتی

بازگشت زائران اربعین از روز دوشنبه به کشور

افزایش شمار دکل های نفت و گاز آمریکا برای چهاردهمین ماه پیاپی

افزایش 40 درصدی نسبت کفایت سرمایه بانک ملی و کاهش 58 درصدی زیان

رشد مصرف داریم اما رشد اقتصادی نه

قیمت پراید و تاثیرپذیری آن نسبت واردات

برگشت به کار 260 نیروی تعدیل شده به کارخانه شمش چدن خوسف

پایان گران فروشی خدمات پس از فروش برای کامیون های وارداتی

اولین طرح فروش فوری بدون قرعه کشی ایران خودرو / تولید تارا افزایش یافت

بازدید سرزده وزیر راه از فرودگاه امام خمینی

پیام مهم رییس بورس برای جاماندگان سهام عدالت

پلمب دفتر خدمات مسافرتی در قم

افزودن ریل به سبد محصولات با اصلاح فرآیند تولید در ذوب آهن/ توانایی تولید سالانه 400هزار تن ریل وجود دارد

تمدید مجوزهای صادرات فولاد تا 2 ماه

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

بیش از 105 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد

کوتاه کردن دست دلالان از بازار سیب زیر درختی با تعیین قیمت در مهاباد

خونِ سرخ، هدیه طلای سیاه به کشور

تقویت زیر ساخت های جزیره کیش برای رسیدن به یک شهر هوشمند

خبر مهم بانک مرکزی درباره شریان مالی قمارباز ها

استخدام نیرو برای افق کوروش

معامله 137 میلیون دلار در سامانه نیما طی روز جاری

جزییات قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا

اشتغالزایی 500 نفر در برداشت آلو در خوانسار

پیش بینی بورس فردا 4 مهر 1400

نرخنامه بلیت اتوبوس بازگشت زائران اربعین بزودی تعیین می شود

پایان داغ تابستان سیمانی ها با گزارش شهریور

17 درصد رشد تولید ناخالص داخلی اگر ...

تزریق بیش از یک میلیون و 86هزار دُز واکسن کرونا در گلستان

چند رویداد از بردسکن

کاهش 39 درصدی بارش ها در سال آبی گذشته/ تداوم خشکسالی در 1400

جذب سرمایه گذار اولویت مدیران باشد

کدام صنایع بورسی مستعد بازدهی مثبت هستند؟

فروش بیش از 7 هزار میلیارد تومانی شگویا در رینگ پتروشیمی

کاهش 39 درصدی بارش ها در سال آبی گذشته/ تداوم خشکسالی در 1400

روند نزولی بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل

ارتقای استحکام قطعات خودرو با پلیمرهای نانویی

آغاز بازگشت زائران اربعین از 5 مهر/ تعلیق 3 ماهه یک شرکت گردشگری متخلف

بازار لوازم التحریر بدون مشتری

چند خبرکوتاه از بردسکن

ارائه کارت واکسن تا سه هفته آینده اجباری می شود

گزارشی از یک لیستِ واریز حقوق و پول هایی که به جیب پیمانکاران سرازیر می شود/ سهم کارگران فقط جان کندن است

گزارشی از یک لیستِ واریز حقوق و پول هایی که به جیب پیمانکاران سرازیر می شود/ سهم کارگران فقط جان کندن است