مطالب مرتبط:
قیمت جدید سیمان در بازار
اتخاذ سیاست های نادرست، دلیل ولنگاری بازار سیمان
سیمان در بازار کیسه ای 40 هزار تومان شد
دوربرگردان قیمتی در بازار سیمان
قیمت جدید سیمان در بازار
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 06:102021-08-02اقتصادي

صف کیلومتری خرید سیمان؛ تداوم آشفته بازار بی تدبیری


در حالی مردم همدان هنوز درگیر صف مرغ هستند که این روزها صف سیمان نیز شکل گرفته تا بار دیگر ضعف مدیریت در توزیع یک کالای موردنیاز مردم نمایان شود.

- " مصالح فروشان غیب و قیمت هر کیسه سیمان افزایش بیش از 200 تا 300 درصدی را به خود دید.

نه تنها با نیمه تعطیل شدن فعالیت های عمرانی شمار زیادی از کارگران فصلی و ساختمانی بیکار شدند بلکه کارفرمایان نیز با چه کنم چه کنم در تهیه اصلی ترین فاکتور در ادامه ساخت و سازهای عمرانی روبرو شدند این اتفاق در حالی که همدان تنها در نیمه نخست هر سال امکان ساخت و ساز و انجام عملیات عمرانی دارد شوک بزرگی به وجود آورد به نحوی که نه تنها با نیمه تعطیل شدن فعالیت های عمرانی شمار زیادی از کارگران فصلی و ساختمانی بیکار شدند بلکه کارفرمایان نیز با چه کنم چه کنم در تهیه اصلی ترین فاکتور در ادامه ساخت و سازهای عمرانی روبرو شدند.

طبق آنچه بارها عنوان شده استان همدان دارای ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه تولید سیمان است و با وجود فعالیت سه کارخانه بزرگ سیمان نباید کمبودی برای ورود این کالا به بازار" عرضه می شود اما وقتی به محل اعلامی مراجعه می کنیم جز دیدن صفی چندین ده متری خبری از عرضه سیمان نیست.

سیمان دولتی کیسه ای 31 هزارتومان عرضه می شود و نکته جالب توجه اینکه دلال ها در سایه سکوت و عدم نظارت دستگاه های متولی هر کیسه سیمان را در بازار آزاد به قیمت 60 تا 80 هزارتومان و در هر تعداد که مشتری بخواهد به فروش می رسانند یکی از مراجعه کنندگان برای خرید سیمان در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه علی رغم اینکه روزانه 900 بیمار کرونایی در همدان به مراکز درمانی مراجعه می کنند، متاسفانه شاهد صف های طولانی در عرضه کالاهای مختلف از جمله سیمان دولتی هستیم، گفت: سیمان دولتی کیسه ای 31 هزارتومان عرضه می شود و نکته جالب توجه اینکه دلال ها در سایه سکوت و عدم نظارت دستگاه های متولی هر کیسه سیمان را در بازار آزاد به قیمت 60 تا 80 هزارتومان و در هر تعداد که مشتری بخواهد به فروش می رسانند.

وی که رزنی است با بیان اینکه کمبود سیمان علاوه بر ساخت ساز باعث تعطیلی واحدهای موزاییک سازی و کارگاه های قطعات بتونی رزن شده است، افزود: با این روند، اشتغال بیش از هزار نفر در شهرستان رزن با مشکل مواجه شده است.

این متقاضی خرید سیمان با اشاره به اینکه این درحالی است که کارخانه سیمان در 30 کیلومتری رزن قرار گرفته و روزانه تولیداتش به خارج از شهرستان صادر می شود، عنوان کرد: سیمان در بازار نیست و اگر هم کسی بخواهد با استفاده از واسطه ها هر بسته 50 کیلویی سیمان را بیش از 110 هزار تومان خریداری می کند.

یکی دیگر از متقاضیان خرید سیمان نیز با بیان اینکه از ساعت 5 صبح برای خرید سیمان به مجتمع مصالح فروشان مراجعه کرده ام اما پیش از من نیز چندین نفر مراجعه کرده بودند و من در صف نفر چهاردهم بودم، گفت: آخر این چه وضعیتی است که برای تهیه سیمان هم باید در صف باشیم.

نیاز استان همدان بیش از آن مقداری است که این روزها به قیمت دولتی از طریق مجتمع مصالح فروشان عرضه می شود وی با بیان اینکه نیاز استان همدان بیش از آن مقداری است که این روزها به قیمت دولتی از طریق مجتمع مصالح فروشان عرضه می شود، گفت: اگر مقدار کافی سیمان عرضه می شد شاهد شکل گیری این صف طولانی نبودیم.

این متقاضی خرید سیمان با تاکید بر اینکه قیمت عرضه سیمان در این محل هر کیسه 31 هزارتومان است حال آنکه اختلاف قیمت عرضه در این مکان و بازار آزاد چیزی حدود دو برابر است، گفت: مگر می شود هر روز برای خرید سیمان این صف را تحمل کرد بنابراین مسئولان باید چاره اندیشی کنند.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان خرید سیمان نیز با بیان اینکه سیمانی که تا چند ماه گذشته کیسه ای کمتر از 30 هزار تومان فروخته می شد، این روزها پاکتی 70 تا 80 هزار تومان به فروش می رسد، گفت: تازه این هم در صورتی است که فروشنده به دلیل افزایش هفتگی قیمت مایل به فروش سیمان باشد.

با تعطیل شدن پروژه های عمرانی بسیاری از کارگران در این شرایط اقتصادی بیکار شده اند چراکه کار کردن در این شرایط برای پیمانکار مقرون به صرفه نیست وی که پیمانکار ساختمانی است با اشاره به اینکه کمبود اساسی سیمان موجب می شود انبوه سازان نیز قیمت هر واحد مسکونی را افزایش دهند، گفت: با تعطیل شدن پروژه های عمرانی بسیاری از کارگران در این شرایط اقتصادی بیکار شده اند چراکه کار کردن در این شرایط برای پیمانکار مقرون به صرفه نیست.

وی اضافه کرد: متاسفانه با کاهش تولید سیمان در استان همدان و کشور شاهد افزایش قیمت در سطح بازار هستیم تا آنجا که برخی ها تمایلی به فروش سیمان ندارند، برخی با احتکار سعی در ایجاد بازار سیاه محصول را داشته و برخی دیگر نیز خواهان پرداخت قیمت های غیرمنطقی برای فروش هستند.

یکی از فروشندگان سیمان نیز با بیان اینکه متأسفانه با کمبود جدی سیمان روبرو هستیم؛ گفت: کمبود در بازار باعث شده نتوانیم پاسخگوی نیازهای مردم و فعالان حوزه عمرانی باشیم ضمن اینکه کم یاب شدن سیمان باعث افزایش قیمت شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از پروژه های عمرانی نیمه تعطیل و یا تعطیل شده چراکه نبود سیمان در انجام عملیات عمرانی یعنی نبود اصلی ترین فاکتور در اجرای یک پروژه، افزود: برای استانی که در تولید سیمان خودکفا است این کمبودها جای تعجب دارد.

در همین زمینه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز اظهار کرد: مشکلات برق موجب کاهش عرضه سیمان شده است و همین موضوع موجب شده با افزایش قیمت آن مواجه شویم.

ستاد تنظیم بازار کشور در این زمینه تدبیر کرده و برق کارخانه های سیمان وصل و قطعی ها حذف می شود و از اواخر هفته مشکل سیمان نخواهیم داشت حمیدرضا متین با بیان اینکه سیمان به علت قطعی برق و ارائه آن در بورس تغییر قیمتی داشت، گفت: ستاد تنظیم بازار کشور در این زمینه تدبیر کرده و برق کارخانه های سیمان وصل می شود و قطعی ها حذف می شود و از اواخر هفته مشکل سیمان نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه روزانه 200 تن سیمان در استان همدان توزیع می شود تا آنجا که هیچ استانی روزانه به اندازه همدان توزیع سیمان ندارد، گفت: اگر استانی این امتیاز را دارد لطفا به ما معرفی کنید.

در استان همدان سه کارخانه سیمان وجود دارد که کارخانه سیمان هگمتان و سیمان نهاوند سیمان خاکستری و مورد مصرف ساخت و ساز و عملیات عمرانی را تولید می کنند رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه در استان همدان سه کارخانه سیمان وجود دارد که کارخانه سیمان هگمتان و سیمان نهاوند سیمان خاکستری و مورد مصرف ساخت و ساز و عملیات عمرانی را تولید می کنند؛ گفت: سیمان ها با نظارت بازرس های سازمان صنعت معدن و تجارت در مجتمع مصالح فروشان همدان با قیمت مصوب به مصرف کنندگان نهایی عرضه می شود.

متین با بیان اینکه مردم باید در صورت مشاهده گرانفروشی موارد را به ما گزارش کنند؛ گفت: پرونده ها پس از تشکیل به تعزیرات حکومتی می رود و با متخلفان در صورت تکرار تخلف برخورد و واحد صنفی آنها پلمب می شود.

با این تفاسیر آنچه در آشفته بازار سیمان مهم به نظر می رسد و می تواند نقش تعیین کننده ای در کنترل و مدیریت بازار داشته باشد، عملکرد دستگاه های ناظر بر بازار است؛ اگر همه شهروندان در استان همدان خود را بازرس سازمان صمت بدانند و تخلفات را از طریق سامانه ارتباطی 124 گزارش کنند موضوع سریعتر بررسی می شود و شاهد شکل گیری صف ها نیز نخواهیم بود.


کلید واژه ها: عمرانی - ساخت و ساز - کارگران فصلی - کارفرمایان - ساخت - تعطیل شدن - ساختمانی - سیمان - کارگران - عملیات عمرانی - فعالیت - فاکتور - نیمه - همدان - ادامه - تعطیل - بیکار - ضعف مدیریت - مردم همدان - بی تدبیری - فصلی - مردم - افزایش - عملیات - مدیریت - صف مرغ - توزیع - درگیر - اتفاق - تداوم

آخرین اخبار سرویس:
چاپ 55 هزار میلیارد تومان پول جدید در 3 ماه ابتدای سالجاری

جدیدترین خودروی برقی جیپ

استخدام حسابدار صنعتی در شرکت مهندسی الکترو نیرو تابان کنترل در البرز

جذب سرمایه گذار کلید توسعه اقتصاد استان/تولید دانش؛ سنگ بنای سرمایه گذاری در گام های دانش بنیان

پپگیری دستیابی استان تهران به رشد اقتصادی 7.6 درصدی

سقف جدید وام های خرید مسکن به فرابورس رفت

استخدام قالبساز نیمه ماهر با بیمه، عیدی و سنوات در تهران

فیگور و خودنمایی امین حیایی /عکس

قیمت انواع متر در بازار + جدول

شانگهای سدی در برابر تحریم هاست

پپگیری دستیابی استان تهران به رشد اقتصادی 7.6 درصدی

استخدام کارشناس بازرسی (کسب وکارها) در مجموعه داپ اَپ در تهران

رونق بازار مسکن در آخرین ماه تابستان

ورود بیش از 6 هزار پرونده تخلفاتی به تعزیرات حکومتی لرستان

کرونا تا یک سال دیگر به پایان می رسد

رونق بازار مسکن در آخرین ماه تابستان

دردسر های ادامه دار تولید روغن موتور؛ از کمبود و گرانی مواد اولیه تا خصوصی سازی های بی ضابطه

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در وستا دژ آسیا در تهران

دلبری سحر قریشی با چهره ای محجبه /عکس

امکان نگهداری واکسن کرونا در دمای منهای 70 درجه سانتی گراد در کشور فراهم شد

ویدئو / اعزام زائران اربعین حسینی از بندرعباس

استخدام کارگر انبار با پاداش، بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت کیمیا اسپیدی قشم

حقوق 12 میلیونی فرهنگیان بعد از رتبه بندی

گرانی خودروهای جاده مخصوص ایسنا

استخدام کارشناس درمانی، نیروی خدمات، نیروی پذیرش (منشی) و حسابدار با بیمه

شبنم قلی خانی بر بام خانه ای قدیمی /عکس

وام مسکن از محل اوراق افزایش یافت

امکان نگهداری واکسن کرونا در دمای منهای 70 درجه سانتی گراد در کشور فراهم شد

ویدئو / اعزام زائران اربعین حسینی از بندرعباس

گشت و گذار سپیده بزمی پور و همسرش /عکس

استخدام لابی من

چین در تقابل با رمز ارزها

استخدام کارمند فروش مواد شیمیایی و پلیمری در شرکت مواد مهندسی مکرر در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران و البرز

زنده ماندن در کره ماه با این روش های جدید

جایگاه 29 ایران در واردات روغن پالم در 2020| 16 درصد کاهش نسبت به 2019

استخدام 4 عنوان شغلی در ایریا تاش کیش (یاتاش) از آذربایجان شرقی

قیمت انواع دوربین چاپ سریع در بازار + جدول

لزوم بازنگری بر طرح ترافیک در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در شهرک مسلمین

شرکتی در شهر صنعتی. رشت نیرو مد

استخدام در هتل

ویدئو / اعزام زائران اربعین حسینی از بندرعباس

بهترین شیوه مصرف چای

استخدام مشاور محصولات آرایشی با بیمه و پاداش در آکادمی کارما در سعادت آباد

ثبت نام در طرح ملی مسکن اجباری است؟

چرایی مشکل برق جهرم و زمان رفع آن

امیدواریم بازگشت زائران از مرز مهران بدون مشکل باشد

چرایی مشکل برق جهرم و زمان رفع آن

رونق بازار مسکن در آخرین ماه تابستان

چرا برق جهرم با مشکل مواجه شد و کی مشکلات رفع میشود

استخدام نیروی راننده وانت و سواری-دیجیکالا

ارتعاشات خودرو به چه دلیل است؟

رهایی از مضرات زیاد نشستن + جزییات

حذف یارانه ها از چه زمانی در دولت رییسی شروع می شود؟

استخدام کارمند با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر تولیدی در شهرک صنعتی جی

سازمان بهداشت جهانی داروی جدیدی را برای درمان کرونا توصیه کرد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 5 مهر

وزیر کشور: زائران ایرانی هنگام بازگشت باید تست PCR بدهند

فوری/ پرداخت یارانه جدید در راه است

کارشناس نصب اینترنت وایرلس و adsl

تاثیر دوگانه طرح واردات خودرو بر بازار؛ اینکه واردکننده خودرو همان صادرکننده باشد مبنای نظری ندارد

رونق بازار مسکن در آخرین ماه تابستان

گرانی خودروهای جاده مخصوص

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار+ جدول

تلخ و شیرین نرخ سود بانکی برای اقتصاد ایران/ برنامه دولت سیزدهم برای جورچین تولید و نرخ بهره چیست؟

آخرین قیمت خودرو امروز 5 مهر 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 5 مهر ماه 1400 + جدول

فروشنده اقا/خانم

قیمت گوشی امروز 5 مهر 1400

استخدام کارمند اداری، حسابدار، مهندس صنایع و کارشناس ارشد فروش در تهران

قیمت سکه امروز 5 مهر ماه 1400 + جدول

استخدام کارشناس فروش در شرکت کوانتوم (اسنوا) در 12 استان کشور

قیمت طلا امروز 5 مهر ماه 1400 + جدول

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند

آیا صنعت مس ایران زنده است؟

استخدام کارمند فروش در کارگزاری رسمی بیمه مرکزی در تهران

افتتاح فاز نخست کارخانه بازیافت زباله در دوپشته دشت روم

تشکیل 91 پرونده برای متخلفان بازار سیمان در هرمزگان

قیمت کالاهای اساسی؛ یکشنبه 4 مهر 1400

ورود بیش از 6 هزار پرونده تخلفاتی به تعزیرات حکومتی لرستان

بازار جهانی نفت امروز یکشنبه 4 مهر| قیمت نفت سبک ایران 74.28 دلار

استخدام راننده (سواری یا وانت) در شرکت دیجی کالا

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه و پاداش در شرکت نگین صنعتی جنوب در تهران

استخدام 2 عنوان شغلی با حقوق بالا، پاداش، بیمه، مزایای عالی در مشهد

رشد118 درصدی فروش فولاد خراسان

افزایش 30 درصدی قیمت حبوبات در تابستان

آیا فصل پاییز بورس ایران بهاری می شود؟

 عرضه اولیه سغدیر چه زمانی برگزار می شود؟

رییس سازمان خصوصی سازی منصوب شد

نرگس زار های کازرون توسعه می یابد

چرا وعده تخصیص وام ودیعه مسکن اجرایی نشد؟

استخدام کارشناس کنترل مدارک مهندسی و کارشناس کنترل پروژه با سرویس در پردیس

اجحاف به کشاورزان شمال خوزستان/نیشکر هفت تپه آب مازادبرداشت میکند

حضور 48 شرکت دانش بنیان در تابلوی بورس و فرابورس

خانم نظافتچی

کار در منزل بسته بندی دوخت

بسته بندی نان فانتزی

افزایش نرخ زغال سنگ

آیا فصل پاییز بورس ایران بهاری می شود؟

صف کیلومتری خرید سیمان؛ تداوم آشفته بازار بی تدبیری

صف کیلومتری خرید سیمان؛ تداوم آشفته بازار بی تدبیری