مطالب مرتبط:
مسئله سلامت مردم اولویت دولت سیزدهم باشد
به حمایت از مردم لیبی و دولت وحدت ملی ادامه می دهیم
ارتش مایه امید و نجات مردم در شرایط سخت است
ساماندهی اقتصاد و معیشت مردم اولویت اصلی دولت سیزدهم باشد
وضعیت فوق قرمز کرونا در کشور + فیلم / دولتی که مردم را در سخت ترین روزهای کرونایی رها کرد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 05:152021-08-02سياسي

برای نجات کشور دولت و مردم باید آخرین فرصت پنجره جمعیتی کشور را جدی بگیرند!


اگر در دولت سیزدهم اقدامی منسجم انجام نگیرد، سالمندی مفرط در انتظارمان خواهد بود! طرح جوانی جمعیت با اینکه ایده آل نیست اما بسیار ضروری است؛ - اگر در دولت سیزدهم اقدامی منسجم انجام نگیرد، سالمندی مفرط در انتظارمان خواهد بود! طرح جوانی جمعیت با اینکه ایده آل نیست اما بسیار ضروری است؛چون ما زمان نداریم!قانونگذار و مجری قانون باید بدانند که این قدم اول و آخرین فرصت "پنجره جمعیتی کشور" است! - اخبار اجتماعی - "به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ "پنجره جمعیتی" فرصتی منحصر به فرد برای رشد و شکوفایی جمعیت، از اوایل دهه 80 شمسی در کشورمان باز شده است، فرصتی بی نظیر که با اتکا به جمعیت جوانان دهه شصتی می شد در حوزه های مختلف کارهای اساسی کرد! متاسفانه تا اوایل دهه 90 عمل و عقیده مسئولان و دولتمردان بر کاهش جمعیت کشور بود! که در نوع خود بسیار موفقیت آمیز هم بود! از نرخ باروری بیش از 6 فرزند دهه 60 سقوط کردیم به زیر2 فرزند دهه 90! با عدم نظارت بر سقط جنین، رواج روش های پیشگیری از بارداری و هزار و یک طرح و ترفند دیگر، کانون خانواده ها رفته رفته خلوت و سرد شد.

رهبر معظم انقلاب در سال 1393 سیاست های کلی جمعیت را ابلاغ کردند، این به آن معنی بود که زنگ خطر جمعیت کشور به صدا درآمده و همه ارکان نظام اسلامی باید برای پاسداری از جمعیت کشور بسیج شوند؛ جبهه ای که قرار بود در دولت یازدهم و دوازدهم شکل گیرد! اما هرچه که بود این دولت ها آگاهانه این خطر و بحران را نادیده گرفتند تا به همین سادگی نیمی از فرصت "پنجره جمعیتی" کشور سوخت شود!فرصت بی توجهی ها به پایان رسیده و حالا همه امید و انتظارها به دولت سیزدهم و البته توده های مختلف مردم بسته شده است؛ اهمیت دولت سیزدهم زمانی برجسته می شود که بدانیم امروز تنها یک لنگه از پنجره جمعیتی بر روی کشور گشوده است! تا سال 1430 در صورت تداوم شرایط کاهش ازدواج و فرزندآوری، حدود 30 درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود!در این رابطه قبل از شروع به کار دولت سیزدهم برای تاکید بر اهمیت مطالبات و انتظارات جمعیتی از دولت جدید، میزگردی برگزار کردیم؛ در این میزگرد صالح قاسمی، نویسنده و کارشناس تحولات جمعیت؛ محمد ولی علییی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و مدیر گروه جمعیت شناسی موسسه مطالعات تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر علی پژهان، جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد به جوانب مختلف این مقوله پرداختند که در ادامه بخشت نخست آن تقدیم مخاطبان محترم تسنیم می شود: تسنیم: جناب دکتر علییی برای مقدمه بفرمایید، در حال حاضر اوضاع جمعیت کشور چگونه است و شاخص های جمعیتی چه روندی را نشان می دهند؟علییی: در زمان حاضر کشور ما 84.

3 میلیون جمعیت دارد، سالانه تعدادی به این میزان اضافه می شوند که این اضافه شدن ناشی از کاهش مرگ و میر است و نه موالید! همانطور که مستحضرید موالید سال به سال در حال کاهش است و امسال آنطور که گزارش شده بین 940 تا 960 هزار نفر بوده است، کرونا هم به این مسئله دامن زده است؛ نرخ موالید کشور براساس برآوردهایی که انجام داده ایم، 1.

64 فرزند است اما آمارهای جاری آن را 1.

7 اعلام می کند که بسیار پایین و زیر حد جانشینی است!اگر این روند ادامه پیدا کند و به زیر 1.

5 برسد به حفره یا چاله باروری خواهیم افتاد! نرخ رشد جمعیت نیز حدوداً 96 صدم درصد است یعنی به زیر یک درصد، نزول کرده است! البته در سرشماری که در سال 1400 صورت می گیرد این آمارها به صورت دقیق آشکار می شود.

ما وضعیت جمعیتی خوبی نداریم و در حالت اضطراری قرار داریم؛ دوره پنجره جمعیتی ما در حال سپری شدن است و اگر اقدامی جدی البته نه به معنای تبلیغی یا تبشیری، صورت نگیرد، در آینده از لحاظ جمعیت سالمند و حتی سالمندی مفرد را تجربه خواهیم کرد؛ پس باید اقدامات حاکمیتی و حکومتی برای بررسی و احیای جمعیت ایران صورت گیرد؛ اگر در دولت سیزدهم اقدامی با دقت و با چارچوب منظم و منسجم انجام نگیرد، سالمندی و سالمندی مفرط در انتظارمان خواهد بود.

تسنیم: تغییرات جمعیتی در کشور ما از کی آغاز شد و به طور کل در دهه های اخیر در دولت های قبل، چه رویکردی بر سیاست ها حاکم بوده است؟ پژهان: ما از سال 46 به فکر تغییرات جمعیتی افتادیم؛ از 46 تا 65 این تغییرات افزایشی بود، بازرگان و بنی صدر به کاهش جمعیت و میرحسین به افزایش آن معتقد بودند؛ در دولت آقای هاشمی در سال 68 تمرکز بر کاهش جمعیت خانواده بود؛ آقای خاتمی می گفت بین جمعیت و توسعه باید تعادل برقرار شود؛ در نتیجه در دولت های خاتمی از حاملگی های ناخواسته جلوگیری شد و تمرکز آن پیشگیری از باروری بود؛ به نظر من به تحکیم بنیان خانواده و ازدواج در دولت آقای احمدی نژاد بیشتر پرداخته شد.

احمدی نژاد حرف خوبی زد که ما باید هر 5 سال یک بار سرشماری داشته باشیم، تا سیاست های جمعیتی مناسب اتخاذ شود؛ آن زمان نمی دانستیم، این حرف چه معنایی دارد؛ مطالعه سیاست های جمعیتی دنیا نشان می دهد که سیاست ها بلندمدت و کوتاه مدت هستند؛ 30 سال است که شاهد مهاجرت از روستا به شهرهای کشور هستیم و هیچ برنامه ای برای آن نداریم؛ دولت احمدی نژاد با صندوق مهر رضا و مسکن مهر حداقل به برخی برنامه ها پرداخت اما دولت آقای روحانی هیچ برنامه ای برای جمعیت نداشت با این حال به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری که یک سیاست بالادستی بود، نیز توجه نکرد و سیاستی متناقض با جمعیت داشت!تسنیم: آیا چالش های جمعیتی مختص به کشور ما است یا باقی کشورهای جهان نیز با آن درگیر بوده اند؛ رویکرد دیگر کشورها به این موضوع چه بوده است؟پژهان: مسائل جمعیتی مدتی است که بر روی همه تحلیل ها سایه انداخته است از جمله تحلیل های اجتماعی و سیاسی؛ چالش جمعیتی یک مسئله جهانی است با این تفاوت که کشورها متناسب با ساختار جمعیتی خود سیاست هایی را اتخاذ کردند؛ متاسفانه در مدت 40 سال بعد از انقلاب اسلامی مسائل جمعیتی در کشور ما سیاست گونه نبودند و این حوزه عملاً رها شده بوده است! ما فراز و نشیب های مختلفی از سال 1346 تاکنون داشتیم.

وضعیت ما در 3 شاخص مهم جمعیتی بحرانی است؛ یکی نرخ رشد جمعیت است، که یک کاهش چشمگیر داشته است؛ نرخ باروری نیز همین طور؛ ما کتابی در حوزه باروری مشاهده نمی کنیم مگر اینکه از کاهش باروری ایران حرفی زده باشد مبنی بر اینکه هیچ کشوری در این دوره زمانی چنین کاهشی نداشته است؛ در اروپا کاهش باروری در حدود 50 سال به طول انجامیده در حالی که در کشور ما در بین 15 تا 20 سال این اتفاق افتاده است!تسنیم: مهاجرت و مهاجرپذیری یک موضوع مهم در حوزه جمعیت است؛ شاهدیم که کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی بر روی مهاجرپذیری حساب ویژه ای باز کرده اند؛ امروز اوضاع جمعیتی و اقتصادی جهان به سمتی پیش رفته که توجه به این بخش ضروری است، این درحالی است که ما هیچ قانون و برنامه ای در این حوزه نداریم! حتی بسیاری از هم وطنان ما در مناطق مرزی به دلیل اینکه یکی از والدین آنها غیرایرانی است از داشتن شناسنامه محروم اند!پژهان: ما نزدیک به 35 سال است که از روستا به شهر مهاجرت داریم و هیچ مدل توزیع جمعیتی دیگری نداریم و نیز هیچ مدلی مناسبی برای شهرها نداریم؛ اینکه یک شهر چقدر جمعیت داشته باشد و چه استانداردی باید داشته باشد در دستور کار ما نبوده است! براساس یک ظرفیت اقتصادی، جمعیت از روستا به شهر آمد و از کلانشهرها به سمت کشورهای دیگر هدایت شد! سالانه 120 هزار نفر که عمدتاً جوان هستند از کشور خارج می شوند که خودش یک مسئله و معضل است! مثل اینکه ما بشکه ای را پر آب کرده باشیم درحالی که سوراخ باشد؛ به نظر من این مشکلات اساسی در حوزه جمعیت قابل اشاره هستند.

با این تفاسیر، آینده از آن ما نخواهد بود و آینده جمعیتی روشنی نخواهیم داشت؛ ما در جمعیت شناسی به شاخص هایی دست پیدا کردیم که بحرانی هستند؛ ساختار و جمعیت امروز ما منشاء در گذشته ما دارد ساختار و جمعیت آینده ساخته و پرداخته امروز ماست.

تسنیم: وقتی در مورد جمعیت صحبت می کنیم بسیاری از مردم به صورت مقطعی به آن نگاه می کنند و دهه های آینده را در نظر نمی گیرد! به عبارتی اکثر مردم به اشتباه تصور می کنند که اوضاع جمعیتی ما خوب است!قاسمی: در این رابطه می خواهم به نکته ای بپردازم؛ وقتی به روند تغییرات شاخص ها در تاریخ جمعیت شناسی نگاه می کنیم می بینیم ما در بسیاری از شاخص ها در حال رکورد زدن هستیم یعنی به رکوردهایی رسیدیم که تاکنون نداشته ایم! مثلاً من مقطعی از تاریخ ایران را سراغ ندارم که در آن نرخ رشد زیر یک درصد و در حال میل کردن به سمت صفر بوده باشد! این یک رکورد تاریخی است!علییی: این مورد در روند جمعیتی تاریخ کشور ما بی سابقه است، مگر اینکه اوضاع خاصی همچون جنگ، قحطی یا بیماری رخ داده باشد.

قاسمی: همینطور است! نرخ باروری ما به 1.

6 فرزند رسیده است که با نرخ جانشینی فاصله زیادی دارد (نرخ جانشینی: 2.

1) و وقتی سال ها این نرخ تغییر نکند، اصلاح آن به سمت نرخ جانشینی کار بسیار سختی خواهد بود؛ تجربه جهانی هم این را می گوید؛ کشورهایی که میلیون ها دلار هزینه می کنند، تنها در حدود یک یا دو دهم توفیق دارند و نه بیشتر! این رکوردها نگران کننده است؛ ما در مورد سرعت کاهش نرخ باروری که به آن اشاره شد نیز در حال ثبت رکورد هستیم؛ در کشور ما سقوط از نرخ باروری بالای 6 فرزند به نرخ زیر 2 کمتر از 20 سال در حالی که برای دیگر کشورها این اتفاق نزدیک به یک قرن یا بیشتر به طول انجامیده است.

براساس الگوهای آینده پژوهی، پیش بینی این است که ما در سرعت سالمند شدن جمعیت هم رکورد خواهیم زد! گاهی حرف های غیرعلمی مطرح می شود مبنی بر اینکه در 3 دهه آینده جمعیت کشور 30 میلیون نفر خواهد شد! که دقیق نیست؛ واقعیت این است که ما در سرعت سالمند شدن رکورد خواهیم زد! و تا سال 1430 یا 2050 به نزدیک 30 درصد جمعیت سالمند می رسیم!به خاطر سرعت سالمندی، ساختارهای اجتماعی ما هماهنگ با سالمند شدن جمعیت پیش نمی روند و ما یک دفعه با انباشت یک جمعیت سالخورده روبرو می شویم! مثل موالید دهه 60 که یکسری از ساختارها آمادگی آن را نداشتند، سالمند شدن جمعیت نیز به همین شکل خواهد بود.

تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی آمادگی این حجم را نخواهند داشت؛ علت اصلی عدم آمادگی ما این است که مسئولان ما فهم درست و بلندمدتی از موضوع جمعیت ندارند و نهایتاً 4 سال یا 8 سال دوره مدیریت شان را می بینند! نگاه راهبردی در این حوزه وجود ندارد، اندیشکده ها باید در این زمینه به کمک بیایند ما در حوزه جمعیت یک متولی مشخص نداشتیم؛ من غصه می خورم از اینکه موضوعاتی بسیار پیش پا افتاده، صنف و شورا دارند و موضوعی به این مهمی که جز یکی از ابرچالشهای جهانی و کشورمان است، با این وضعیت مواجه است البته به دولت سیزدهم امیدواریم که اوضاع را تغییر دهد.

تسنیم: متاسفانه مقوله جمعیت در میان مردم کشورمان از بعد سیاسی تحلیل و تفسیر می شود، به این خاطر، تا بحث از جمعیت می شود، گفته می شود این دغدغه حاکمیت است و به مردم ربطی ندارد! نظر شما دراین باره چیست؟علییی: در صورت آشنایی با تحولات جمعیت متوجه می شویم که این تلقی درست نیست! و فاجعه پیش رو مرتبط با همه مردم خواهد بود؛ بعد از انقلاب اسلامی یکسری تحولات بدون برنامه و اقتضایی در ایران صورت گرفت؛ رشد شهرنشینی و افزایش سواد و تحصیلات از این دسته اند؛ تعطیل شدن برخی از صنوف و مشاغل در نتیجه مهاجرت از روستا به شهر یکی از نتایج این اتفاق است؛ همزمانی بحث اقتصاد و معیشت با فرزندآروی نیز مورد دیگری است که از این اوضاع به وجود آمد.

پژهان: در جریان شناسی سیاسی، جمعیت در اصل یک مفهوم سیاسی است؛ نخستین بار برنامه تنظیم خانواده و کنترل جمعیت توسط سفیدپوستان برای سیاهپوستان طراحی شد که مؤید این موضوع است؛ در ذات جمعیت شناسی عملاً سیاست نهفته است؛ رییس جمهورهای دنیا همگی مشاور جمعیتی دارند چون معتقدند رییس جمهور در هر استان یا بخش باید متناسب با ساختار سن جمعیت آن منطقه حرف بزند و خوراک تهیه کنند که همان آمایش سرزمینی است.

مثلاً وزیر فرهنگ ژاپن اعلام کرده بود که می داند چند نفر از جمعیت کشور ساز می زنند، این یعنی چه بخواهیم و چه نخواهیم مسائل جمعیتی و سیاسی با هم درگیرند؛ در ادبیات کشورها هم رد پای آن است مثلا شعری که می گوید: "زن از قبیله دیگری خواه تا همه را خویش کرده باشی" در قومیت ها هم فرزند آبرو و ارزش اجتماعی است و یک نوع قدرت اجتماعی محسوب می شود؛ جمعیت برد سیاسی دولت ها را تعیین می کند، در مناقشات و منازعات بین المللی تعییین کننده است؛ نظریه پردازان زیادی داریم که به این موارد اشاره کردند، دیپلماسی بدون جمعیت یک شوخی تلخ است.

تسنیم: با این حساب، مردم در کجای این پازل قرار می گیرند، آیا باید جمعیت، کاهش یا افزایش آن را به دولت ها واگذار کنیم؟!قاسمی: در سطح سیاست بین المللی دنباله های تحولات جمعیت پایش به سیاست و قدرت ملی می رسد لذا سیاسیون هم در این مورد مداخله می کنند و در این باره سیاستگذاری می کنند؛ پس در این سطح جمعیت سیاسی است، چمعیت هم ملی و کلان و هم خانوادگی و فردی است؛ هم حاکمیت و هم رسانه ها و خانواده ها در آن سهیم اند؛ خانواده برای کیفی کردن تعداد فرزند به تک فرزندی رسید اما متوجه شد که کیفیت تربیت فرزند را نیز از دست داده است! این خطای محاسباتی چه بسا توسط رسانه ها بین مردم ترویج شده است.

اما نکته دکتر پژهان ناظر به این موضوع است که در سطح ملی برخی جمعیت را نه سیاسی بلکه جناحی می کنند که این، یک آفت است؛ همه دنیا علاوه بر نگاه های دیگر، نگاه سیاسی هم به جمعیت دارند اما اینکه عده ای بیان می کنند که جمعیت دغدغه کشور نیست و دغدغه جریان اصولگرایی است، یک اشتباه است! جمعیت مسئله ملی است و مربوط به همه جناح ها؛ اتفاقاً دلسوزان جناح های مختلف به این موضوع حساسند؛ اما عده ای مشکوک تظاهر می کنند این نکته مهم را نمی دانند! مگر می شود کسی با این آمار روبه رو شود و متوجه وخامت و اهمیت اوضاع نشود؟!پژهان: در زمان حاضر فرانسه، انگلیس و آلمان یکی از چالش های مهم شان این است که اعلام می کنند که آینده متعلق به آمریکاست چون سیر تحولات جمعیت موافق با آمریکا پیش می رود و کشورهای اروپایی هم بر روی این موضوع حساسند .

(پایان بخش نخست)سبک مدرنیته در زندگی نرخ فرزندآوری را به سرعت کاهش داده است
کلید واژه ها: جمعیت - پنجره جمعیتی - دولت سیزدهم - کشور - آخرین فرصت - فرصت - دولت - باشگاه خبرنگاران - پنجره - خبرنگار - سالمندی - اجتماعی - ایده آل - اخبار اجتماعی - رشد و شکوفایی - سیزدهم - منحصر به فرد - ضروری - جوانی - قانون - آخرین - کاهش جمعیت - دولتمردان - خبرنگاران - ایده - کشورمان - مسئولان - جوانان - باشگاه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
حجت الاسلام محمدی: دولت زودتر حلقه مدیران را تکمیل کند

سردار شریف: تلاش برخی در داخل و خارج برای کتمانِ افول آمریکا بی فایده است/ روحیه جهادی و انقلابی راه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی

دفاع مقدس گنج پایان ناپذیر بود

31 هزار زائر ایرانی تاکنون به عراق رفته اند

رونمایی از عامل نابود کننده ایران، ترکیه و عراق

نماینده ولی فقیه در کردستان: اخلاص باعث ریشه کنی فساد، اختلاس و ترک فعل ها می شود

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای فرصتی برای توسعه اقتصادی است

امیرعبداللهیان تکلیف مذاکرات برجامی را مشخص کرد

ایجاد روحیه ایثار و استکبار ستیزی مهمترین دست آورد دفاع مقدس

پیام تسلیت معاون اول رییس جمهوری برای درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

ماموستا حسینی: دولت سیزدهم تمام همت خود را برای حل مشکلات بسیج کرده است

ایرادات شورای نگهبان به طرح واردات خودرو چه بود؟/ واردات حتما آزا خواهد شد

بازسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی کشور تا پایان سال 1410

اعلام لیست شرکت های متخلف در حوزه حقوق های نجومی از سوی مجلس

تعلیم و تربیت مساله مهم کشور

امام جمعه قزوین: سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل سبب خوشحالی مستضعفان شد

امام جمعه شهرکرد: لزوم تسریع در تعیین مدیریت استان

ساماندهی ورودی و خروجی شهرک قلعه میر

نابودی فساد نیاز به نهی از منکر عمومی دارد

دفاع مقدس تجلی پرتویی از خورشید عاشوا است

عامل اصلی بلوغ امنیتی ایران، تجربه های دوران دفاع مقدس است

رییس پیشین سازمان خصوصی سازی: بخاطر اجرای قانون عزل شدم

مراسم باشکوهی برای علی لندی برگزار می شود

امام جمعه زنجان: عضویت در مجمع شانگهای گشایش های اقتصادی زیادی ایجاد می کند

دفاع مقدس گنجینه ای از آموزه های ایثارگری است

عضویت ایران در شانگهای؛ فرصتی برای رشد و شکوفایی اقتصادی کشور

مدیرعامل جدید شرکت پتروشیمی زاگرس انتخاب شد

معاون وزیر کشور: توجه به فرهنگ دفاع مقدس مشکلات را برطرف می کند

رزمندگان اسلام در دفاع مقدس اخلاق نظری را به عملی تبدیل کردند

ابراز تاسف رییس جمهور تاجیکستان از بی تفاوتی سازمان حقوق بشر به وضعیت افغانستان

بازدید رییس کل دادگستری خراسان شمالی از حوزه قضایی مانه و سملقان

استاندار بوشهر: طرح های آبیاری نوین در نخلستان ها اجرا شد

پیام تسلیت معاون اقتصادی رییس جمهور

گزینه ای برای استانداری کرمانشاه معرفی نکرده ایم/ تسریع در معرفی استاندار جدید را خواستاریم

دشمن امروز ایمان ما را نشانه گرفته است

نگاه عدالت محور به مناطق محروم اولویت دولت سیزدهم است

نیروی هوایی ارتش در عملیات ها پشت و پناه سپاه بود

رییسی: دولت عراق فقط با حضور 60 هزار نفر زائر اربعین موافقت کرد

وزیر نیرو: قول هایی به مردم می دهیم که بتوانیم آنها را عملی کنیم

همراهی و اتحاد سه قوه موجب رفع مشکلات و تحقق اقتصاد پایدار می شود

دفاع مقدس، زورگویان و جنگ طلبان را به دنیا معرفی کرد

وزیر امورخارجه پیگیر وضعیت دو راننده بازداشت شده ایرانی در آذربایجان

معاون سیاسی وزیر کشور: مکتب عاشورا بار دیگر در هشت سال دفاع مقدس زنده شد

کارگر خانم یا آقا جهت رستوران

بیانیه سپاه: اخراج آمریکا از منطقه قطعی است

سخنان ریاست جمهوری و وزیر امور خارجه، از موضع عزت و عظمت بود/ ضرورت استفاده از فرصت های عظیم گردشگری

اعتمادسازی عمومی با تحقق عدالت و حضور مسئولان در بین مردم محقق می شود/فراگیر شدن واکسیناسیون و پیوستن ایران به شانگهای دو دستاورد مهم دولت سیزدهم است

دفاع مقدس هنوز به پایان نرسیده است

ببینید | واکنش زائران عراقی مسیر اربعین بعد از دیدن انگشتر حاج قاسم سلیمانی

نماینده ولی فقیه در کردستان از تعاونی مرتع داران سراب قامیش بازدید کرد

حضور گسترده مردم درمرز ایران و عراق/ وزیرکشور: بازگشایی مرز درصورت موافقت عراق انجام می شود

آیت الله رییسی: کنگره ملی 3هزار شهید استان ایلام گواه بر درک راه مقاومت است

زمانی حتی برای سیم خاردار متکی به خارج از کشور بودیم

دستورات رییسی برای حل مشکلات زیرساختی ایلام/ وزرا به شهرستان ها رفتند

استاندار جدید بوشهر برای رفع مشکلات از همه ظرفیت ها استفاده کند

107 وبینار با هدف ارتقای سلامت روان دانشجویان برگزار می شود

شهروندان و مجاوران باید سرمایه گذاران اصلی در شهر مشهد باشند

ماجرای شعری که لبخند معروف سردار سلیمانی را رقم زد/ بیابانکی: به حافظ تفأل زدیم، با شعری عجیب پاسخ داد! + گزارش تصویری

اعتبار بخشیدن به روابط ایران و کشورهای همسایه سیاست دولت است

پیام تسلیت استاندار خوزستان

دشمن را از فاصله 2000 کیلومتری رصد و منهدم می کنیم

امام جمعه خرم آباد: زمینه رشد علمی و معنوی بانوان به برکت نظام جمهوری اسلامی فراهم شده است

نظر مشورتی نمایندگان برای استانداری سردار عراقی است/ وفاق برای همکاری با استاندار آینده

آمریکا در برابر ایران تسلیم شد

خالیگران: تئاتر و نمایش بستر مناسبی برای انس گرفتن جامعه با آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی است

تا زمانی که پیرو اسلام و نهضت سیدالشهدا هستیم خدا ما را یاری می کند

جوکار: مدیران برای اصلاح شبکه آبی یزد از ظرفیت های قانونی استفاده کنند

ناوالنی: اپل و گوگل با روسیه تبانی کرده اند

امام جمعه کرمان: واکسیناسیون گسترده کرونا و پیوستن به پیمان شانگهای اقدام های انقلابی دولت سیزدهم است

لزوم حضور در راهپیمایی اربعین/موکب های استان سمنان برپا می شوند

امام جمعه رودان: دفاع مقدس دانشگاه انسان سازی بود

طرح مجلس برای تهاتر نفت در قبال اجرای 60 پروژه نیمه تمام راه آهن کشور

فیلم/ رمز موفقیت کشور از دید رییس جمهور ایران

خبر خوش برای معلمان و فرهنگیان درباره لایحه رتبه بندی

اعزام موکب اشتغال محرومان از میدان امام حسین به سمت مناطق محروم

سخنان رییس جمهوری و وزیر امور خارجه، از موضع عزت و عظمت بود/ ضرورت استفاده از فرصت های عظیم گردشگری قزوین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: دولت آذربایجان دست از اقدامات شک برانگیز بردارد 

واکنش زائران عراقی با دیدن انگشتر شهید «سردار سلیمانی» + فیلم

وعده بزرگ مجلس درباره واردات خودرو

آخرین وضعیت مشایی و بقایی از زبان عضو جبهه پایداری

حرکت دولت جدید در واکسیناسیون علیه کرونا، انقلابی بود

حذف امضاهای طلایی گام موثری در برقراری عدالت و شفافیت است

ائمه جمعه استان زنجان چه گفتند؟/از بی کیفیتی خودروهای داخلی تا استقبال از مصوبه کسب و کار

دولت به داد ملوانان و صیادان بوشهری برسد

لازمه پیروزی در جنگ نرم کنونی داشتن روحیه ولایتمداری است

امام جمعه بوشهر: برای رفع محرومیت نقاط دور دست و محروم تلاش جهادی شود

فهمیده دوران| آخرین پیغام نوجوان قهرمان ایذه ای

زائران حسینی به مرز شلمچه مراجعه نکنند

تمجید علم الهدی از سخنرانی رییسی در سازمان ملل

مداحی زیبا و دلنشین حاج مهدی رسولی به مناسبت ایام اربعین/ محاله دست بردارم + فیلم

بازگشایی وسیع مدارس و دانشگاه ها در شهرهای بزرگ معقول نیست

عضویت در سازمان شانگهای موفقیت بزرگی برای ایران است/ تقدیر از مصوبه مجلس برای کاهش بروگراسی اداری

سخنرانی مجازی رییس جمهور در سازمان ملل، عصاره و حرف اصلی انقلاب بود

طرح توسعه حرم شاهچراغ(ع) بعداز 11سال هنوز مغفول مانده است

انتصاب مدیرعامل جدید پتروشیمی زاگرس

امام جمعه شیراز: مجلس نباید بگوید طرح دادیم و تمام!

فرهنگ دفاع مقدس باید همواره زنده بماند

اخبار مشروح 13 جمعه، 2 مهر 1400

نویسنده کانادایی: زمان صحبت درباره دنیای پساآمریکا فرا رسیده است

درباره سرعت واکسیناسیون کرونا در این روزها

برای نجات کشور دولت و مردم باید آخرین فرصت پنجره جمعیتی کشور را جدی بگیرند!

برای نجات کشور دولت و مردم باید آخرین فرصت پنجره جمعیتی کشور را جدی بگیرند!