مطالب مرتبط:
ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت
کنعانی زادگان ممنوع الخروج شد؟
باشگاه استقلال، ستاره پرسپولیس را ممنوع الخروج کرد؟
ممنوع الخروج شدن کنعانی زادگان به خاطر شکایت استقلال
دردسر بازیکن پرسپولیس با شکایت استقلال/ این ملی پوش ممنوع الخروج می شود؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 03:202021-08-01سياسي

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت


ممنوع الخروجی زنان از کشور به دست مردان، آن هم بعضا به صرف دلایل اختلافات و نظرات شخصی و نه منطقی، گَزَک قدیمی است که در هر برهه ای به اشکال مختلف در مسیر زندگی زنان قد علم می کند.

- آخرین نمونه رسانه ای شده این گزک قدیمی، ممنوع الخروجی سارا پور عظیمای 12 ساله به دست پدرش و بازماندن او از مسابقات جهانی سوارکاری بود که بنابر گفته وکیل مادر سارا که در سایتهای خبری منتشر شده است، دلیل این ممنوع الخروجی اختلافات پدر و مادر بر سر مهریه و لجبازی پدر سارا بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ممنوع الخروج کردن زنان و استفاده ابزاری از این حق برای تحکم خواسته مردان، اینبار نه به طور مستقیم بلکه از طریق ممنوع الخروج کردن و به نوعی گرو کشیدن فرزند، خود را نمایان کرده است.

وکیل مادرِ سارا پور عظیما در گفت و گویی که با سایتهای خبری داشته، مدعی شده که ممنوع الخروجی سارا توسط پدرش علیرغم علم قبلی پدر نسبت به خروج از کشور سارا برای حضور در مسابقات جهانی سوارکاری بوده و به دلایلی نظیر اختلافات خانوادگی مادر و پدر بر سر مهریه و مسائلی از این دست معطوف می شود.

مشخص نیست این لج بازی مردانه در سایه سکوت قوانین که سرنوشت زنان را در دست گرفته تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

اگرچه در چنین مواقعی مادر می تواند از دادگاه درخواست خروج از کشور کودک را داشته باشد اما علاوه بر روند طولانی صدور اذن خروج از کشور کودک توسط دادگاه، اگر مادر درخواست خروج از کشور کودک را داشته باشد و پدر این اجازه را ندهد؛ صدور اجازه خروج از کشور کودک توسط دادگاه محل بحث و اختلاف نظر است چراکه تفسیرهای مختلفی از قانون حمایت خانواده مصوب سال 91 می شود.

رویکرد مردسالاری که زنان را مایملک مردان به حساب می آورده مرضیه محبی، فعال حقوق خانواده و زنان، در اینباره به ایسنا گفت: قانون گذرنامه مصوب سال 1351مجلس سنا است و ماده 18 آن که خروج زنان را بدون اجازه شوهر از کشور ممنوع کرده است، صرفا محصول رویکرد مردسالار نظام حاکم بر ایران در آن زمان بوده است.

رویکردی که زنان را مایملک مردان به حساب می آورده و تمهیداتی برای محدود کردن آنها اندیشیده است و هیچ بنیان و تکیه گاه شرعی یا فقهی ندارد، کما اینکه در مقررات شرع هیچ ساز وکار بازدارنده و خشونت آمیز برای ممانعت از خروج زن از تمکین پیش بینی نشده و پاسخ به عدم تمکین تنها محرومیت زن از انفاق است.

همچنین در این قانون خروج از کشور افراد زیر هجده سال اعم از زن و مرد نیازمند موافقت رسمی پدر است و این امر اختصاص به دختران ندارد.

به گفته این حقوقدان، دختران پس از هجده سالگی هیچ منع قانونی برای خروج از کشور ندارند و قبل از آن نیز در صورت ممانعت پدر در مواقع خاص دادستان می تواند اجازه خروج بدهد.

  وی تصریح کرد: بنا بر اصل چهلم قانون اساسی هیچکس نمی تواند اعمال حق خود را وسیله اضرار دیگران قرار دهد، بنابرین دادستان می تواند، به هنگامی که یک پدر بدون هیچ توجیهی فرزند نوجوان خود را که برای اهداف تحصیلی یا علمی یا ورزشی عازم خارج از کشور است، بدون مراعات مصلحت او، ممنوع الخروج می کند، اجازه خروج بدهد.

تقدیم دادخواست خروج از کشور فرزند توسط مادر و طی روند آن زمان زیادی می طلبد محبی با بیان اینکه در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391نیز تمهیداتی برای خروج کودکان بدون اجازه پدر اندیشیده شده است است، در عین حال خاطر نشان کرد: این قانون که رعایت مصلحت کودکان و نوجوانان را محور و مبنای صدور احکام دادگاه خانواده قرارداده است، در ماده 42 به دادگاه اجازه داده در صورت احراز مصلحت صغیر یا مجنون و البته با گرفتن تضمین، اجازه خروج صادر کند.

 اجازه گرفتن از دادستان برای زن شوهردار تشریفات پیچیده ای ندارد اما اگر بنا به تحصیل اجازه از دادگاه خانواده برای کودکان باشد قاعدتا تقدیم دادخواست و طی روندهای مرسوم زمان زیادی می طلبد.

مادر حتی در موارد اضطراری، جز با اجازه ولی نمی تواند کودک را از کشور خارج کند همچنین الهه محسنی، پژوهشگر حقوق خانواده و کودک با اشاره به قوانین کنونی ایران، به ایسنا گفت: افرادی که کمتر از 18 سال تمام دارند، برای خروج از کشور به اجازه ولی یا قیم خود نیازمند هستند.

به این ترتیب، فرد زیر 18 سال چه دختر و چه پسر تنها با اجازه پدر یا پدربزرگ پدری به عنوان ولی قانونی می تواند از کشور خارج شود و درصورت نبود، فوت یا حجر ولی (پدر و پدربزرگ پدری)، دادگاه فردی را به عنوان قیم برای کودک و نوجوان تعیین کرده و در این صورت، مادر می تواند با نظر دادگاه به عنوان قیم کودک تعیین شود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، در شرایط معمول و درصورت حیات پدر، مادر جایگاه قانونی در تصمیم گیری در زمینه صدور گذرنامه و خارج کردن فرزند صغیر از کشور ندارد.

درنتیجه پدر یا پدربزرگ پدری می تواند مستقلا حتی بدون اطلاع مادر، کودک را از کشور خارج کند و بالعکس، مادر حتی در موارد اضطراری، جز با اجازه ولی نمی تواند کودک را از کشور خارج کند.

وی همچنین این را هم گفت که دختران و پسران پس از رسیدن به سن 18 سال تمام می توانند به طور مستقل درخواست صدور گذرنامه دهند اما با این حال، زنان درصورت ازدواج، استقلال خود را بار دیگر در سفر آزادانه به خارج از کشور از دست خواهند داد.

قانون گذرنامه نقشی برای دادستان در خصوص خروج از کشور فرزندان پیش بینی نکرده است رییس کلینیک حقوق کودک مشهد، با یادآوری اینکه قانون گذرنامه در خصوص خروج فرزندان از کشور نقشی برای دادستان پیش بینی نکرده است، خاطر نشان کرد: به این ترتیب، هرچند درخصوص زنان شوهردار، درصورت مخالفت همسر، زن می تواند در شرایطی با اجازه دادستان گذرنامه خود را دریافت کند اما این امکان برای فرزندان زیر 18 سال پیش بینی نشده است و اختیار ولی یا قیم در بیشتر موارد در این زمینه تام است.

بی شک در موارد بروز اختلاف و مشکل برای خروج نوجوانان به منظور شرکت در مسابقات بین المللی، مقام قضایی و مسئولین ورزشی می توانند با استفاده از ظرفیت میانجی گری، زمینه سازش و اتخاذ دوستانه تصمیم موافق مصلحت کودک را فراهم آورند.

تفاسیر مختلف از قانون حمایت از خانواده، بحث و اختلاف نظر بر سر موافقت دادگاه با خروج از کشور کودک وی در عین حال این را هم گفت که طبق ماده 42 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391، دادگاه خانواده می تواند هنگامی که پدر قصد دارد کودک را از کشور خارج کند اما به صلاح کودک نیست و مادر مخالف است؛ با خروج از کشور کودک مخالفت کند و وی را ممنوع الخروج کند.

درمقابل، برای مواقعی که پدر اجازه خروج کودک از کشور را نمی دهد و مادر درخواست خروج کودک را دارد؛ تفسیرهای مختلفی از قانون وجود دارد و محل بحث و اختلاف نظر است.

در این راستا، برخی قضات در آراء خود مجوز خروج از کشور کودک را با وجود نبود اذن پدر و در صورت اقتضاء مصلحت طفل صادر کرده اند.

  ایجاد بستر سوء استفاده با اختیار تام ولی و بی اختیاری مطلق مادر در خروج از کشور فرزند محسنی اختیار تام ولی و بی اختیاری مطلق مادر در زمینه خروج فرزند از کشور را از جمله عواملی دانست که می تواند بستر سوء استفاده را فراهم و حقوق والدینی مادر و همچنین مصالح فردی و خانوادگی فرزند را به خطر اندازد و ادامه داد: از این رو این اختیار تام قابل نقد است.

به دلیل ایرادات نظری و عملی وارده بر قاعده یاد شده، قانون گذار در قوانین جدیدتر سعی در تعدیل آن داشته است.

قانون حمایت خانواده 1353 و 1391 و قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب 1392 با دادن جایگاه هرچند اندک به مادر و مقام قضایی (دادرس یا دادستان) دو استثنا را بر این حکم پیش بینی کرده اند.

وی درباره دو استثناء در خصوص اختیار تام ولی برای خروج از کشور فرزندان زیر 18 سال در قوانین، توضیح داد: نخست در فرض جدایی و طلاق زوجین و دوم درصورتی که والدین کودک را به فرزندخواندگی (سرپرستی) پذیرفته باشند استثناء پیش بینی شده است.

براساس ماده 42 قانون حمایت خانواده 1391، درصورت جدایی والدین، هیچ یک از پدر یا مادر دارنده حضانت به تنهایی نمی تواند اقدام به خارج نمودن کودک از کشور کند و اجازه والد دیگر یا دادگاه به این منظور الزامی است.

به علاوه، درصورتی که کودک یا نوجوان فرزند طبیعی والدین نباشد بلکه والدین او را به فرزندخواندگی پذیرفته باشند، اجازه هر دوی والدین و دادستان برای خروج او از کشور الزامی است.

در عموم کشورها والدین به طور مشترک اداره امور فرزندان را بر عهده دارند این پژوهشگر حقوق خانواده و کودک، تصریح کرد: سن بلوغ در قریب به اتفاق کشورهای دنیا 18 سال تمام تعیین شده است.

براساس قاعده مسلم حقوقی، افراد نابالغ به تنهایی قادر به انجام اعمال حقوقی و تصمیم گیری در خصوص امور مهم زندگی خود و مجاز به درخواست گذرنامه و خروج از کشور بدون اجازه اولیاء خود نیستند.

در عموم کشورهای دنیا در عصر حاضر، والدین به طور مشترک اولیا فرزندان نابالغ به شمار رفته و اداره امور ایشان را به عهده دارند.

از این رو در برخی کشورها چون فرانسه اجازه یکی از والدین (پدر یا مادر) و در برخی دیگر مانند ترکیه اجازه هر دوی ایشان به عنوان نمایندگان قانونی کودک برای خروج از کشور الزامی است.

رییس کلینیک حقوق کودک مشهد، افزود: در ایران از آنجا که تنها پدر و جدپدری ولی کودک محسوب شده و مادر ولی قانونی به شمار نمی رود، این اختیار صرفا به پدر داده شده است.

به این ترتیب، اصلاح قاعده موجود در زمینه خروج کودکان از کشور به قواعد مربوط به ولایت بر فرزندان بازمی گردد.

دادن جایگاه قانونی در زمینه ولایت بر فرزند به مادر می تواند زمینه اصلاح قواعد خروج از کشور فرزندان را نیز فراهم نماید.

حق تصمیم گیری فارغ از شان ولایت برای مادر در خصوص خروج از کشور فرزند وی معتقد است که با این حال، برخی کشورهای مسلمان چون تونس و الجزایر برای مادران فارغ از شان ولایت، حق تصمیم گیری و اقدام مستقل برای خروج فرزندان از کشور در زمان زندگی مشترک با پدر یا پس از جدایی و طلاق پیش بینی کرده اند و این امری است که از سوی قانون گذار ایران نیز قابل اجرا است.

محسنی در پایان سخنان خود تاکید کرد: قواعد مربوط به ولایت و خروج از کشور در قانون مدنی و قانون گذرنامه مربوط به حدود یک قرن گذشته است و احکام آن متناسب با عرف زمان تصویب صورت گرفته است.

ضروری است همگام با تحولات و اقتضائات زمان، قوانین نیز به روز رسانی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ممنوع الخروج - ممنوع الخروجی - ممنوع - اختلافات - قدیمی - مسابقات جهانی - زنان - مادر - پدر و مادر - خبری - سوارکاری - وکیل - رسانه ای - مسابقات - استفاده - لجبازی - مستقیم - جهانی - منتشر - گزارش - مختلف - زندگی - بنابر - نمونه - اشکال - رسانه - مهریه - آخرین - کشور - شخصی

آخرین اخبار سرویس:
دستور رییس جمهور به وزارت کشور برای تسهیل بازگشت زائران اربعین

تعبیر دیدن آتش در خواب

خادمان آستان قم در تکاپوی خدمت به زائران اربعین

غریب آبادی: گزارش جدید مدیرکل آژانس دقیق نیست

واکنش ایران به گزارش آژانس درمورد دوربین های مجتمع تسای کرج

روایت مرحوم محتشمی پور از شرکت حاج آقا مصطفی خمینی در پیاده روی اربعین

تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی به بازگشت سریعتر مردم به زندگی عادی کمک می کند

مرزهای مهران و شلمچه برای بازگشت زائران باز می شود

تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی به بازگشت سریعتر مردم به زندگی عادی کمک می کند

رقابت تنگاتنگ سوسیال دموکرات ها و دموکرات مسیحی ها در انتخابات آلمان

آژانس: ایران به طور کامل به مفاد توافق عمل نمی کند

تبریک امام به شکنندگان حصر آبادان

در وادی شعر

پایان مرکل و پیروزی حزب رقیب در انتخابات پارلمانی آلمان

آژانس: ایران به مفاد توافق عمل نمی کند

توصیه مهم استاد فاطمی نیا برای جاماندگان از زیارت اربعین سیدالشهدا(س)

درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از مجلس: متناسب سازی مستمری تا پیش از پایان سال 1400 تکمیل شود

متن زیارت اربعین+ترجمه و صوت میثم مطیعی

پارک صخره ای ایذه به نام شهید علی لندی نامگذاری می شود

عضویت در سازمان شانگهای دست ایران را در مذاکرات وین پرتر می کند

غریب آبادی: هر تصمیم ایران درباره تجهیزات نظارتی آژانس صرفا بر مبنای ملاحظات سیاسی بوده و نه حقوقی

روایتی از آقا بزرگ تهرانی از تجدید سنت پیاده روی اربعین

رییس جمهوری عراق امیدوار به از سرگیری روابط ایران و عربستان

انهدام یک باند تروریستی در خوزستان + فیلم

توصیه محمدرضا باهنر به رییسی از زبان خودش

بازگشت زائرین حسینی از روز سه شنبه آغاز می شود

پاسخ نماینده ایران در وین به گزارش آژانس اتمی در مورد دوربین های یک مرکزی هسته ای

انتقاد علی مطهری از صداوسیما به خاطر تحریف تاریخ معاصر و حذف نام آیت الله هاشمی

بخشنامه ترخیص کامیون های دپوی از گمرکات ابلاغ شد

نحوه دریافت شناسه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی در خانه

طرح آسفالت جاده بین مزارع در کشور به مجلس می رود

ضرورت تسریع در صدور احکام شهرداران و دهیاران

عضویت در سازمان شانگهای دست ایران را در مذاکرات وین پرتر می کند

دلبری سحر قریشی با چهره ای محجبه /عکس

3 استاندار جدید منصوب شدند

تصاویر: قرائت نماز مقام معظم رهبری بر پیکر آیت الله حسن زاده آملی

لغو همه تحریم ها مستلزم اعمال تغییراتی در متن برجام سال 94 است/ موارد مبهم و ناروشن بیشتر از موارد روشن و صریح است

تصاویر: تقدیم استوارنامه سفرای خارجی به رییس جمهور

فال حافظ / مطلب طاعت و پیمان و صلاح از من مست

پروژه راه هشجین به سرچم 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

ببینید | بازگشت زائران اربعین با انجام تست کرونا

آمادگی وزارت اطلاعات برای مبارزه قاطع با فساد و تامین امنیت

پیاده روی اربعین رسانه پرقدرت نهضت مقاومت است

فرهنگ دفاع مقدس در جامعه جاری است

واکاوی و تحلیل مدیریت بلایای طبیعی در امریکا

تزریق340هزار دُز واکسن کرونا به اتباع خارجی/تشریح روند بهره مندی اتباع از بیمه سلامت

پیکار 34 مهندس هرمزگانی در هشتم مهرماه/ این دوره از انتخابات اینترنتی است

انتخاب استانداران سمنان، یزد و اردبیل (+سوابق)

غریب آبادی:گزارش آژانس اتمی درمورد دوربین های مجتمع تسای کرج دقیق نیست

غریب آبادی: گزارش جدید مدیرکل آژانس دقیق نیست

رییس جمهور: شرایط بازگشت زائران اربعین تسهیل شود

انتصاب سردار جلالی در شورای عالی هلال احمر

آژانس عدم دسترسی به سایت کرج را تایید کرد

مهرداد محمدی آمل در غم از دست دادن علامه حسن زاده آملی سیه پوش شد

پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

غریب آبادی: گزارش مدیر کل آژانس درباره مجتمع تسا در کرج نادرست است

گشت و گذار سپیده بزمی پور و همسرش /عکس

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر آیت الله حسن زاده آملی + عکس

معضلِ آقابالاسر! ایسنا

جاماندگان سهام عدالت دقیقا باید چکار کنند؟

امیرعبداللهیان: ایران به حسن نیت با حسن نیت جواب می دهد

متن کامل «زیارت عاشورا» همراه با ترجمه

گفتگوی جذاب با امام جماعتی که شهید ردانی پور به او اقتدا می کرد

برای شناسایی مبتلایان کرونا در موزه ها دستگاه کروناسنج نداریم

معضلِ آقابالاسر!

امیرعبداللهیان: به حسن نیت با حسن نیت جواب می دهیم

اعزام 12 راوی شهدای مدافع حرم برای نقش آفرینی در مسیر پیاده روی اربعین

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر آیت الله حسن زاده آملی

مریم معصومی در آغوش رفیق عزیزش /عکس

وعده راه اندازی فولاد ازنا ظرف یک ماه آینده

حقوق و تکالیف قانونی زن و شوهر

برگزاری مراسم دهه آخر صفر در گناوه با رعایت پروتکل های بهداشتی

مراسم سوگواری اربعین حسینی در نقاط مختلف استان بوشهر برگزار شد

تزریق340هزار دُز واکسن کرونا به اتباع خارجی/تشریح روند بهره مندی اتباع از بیمه سلامت

مریم معصومی در آغوش رفیق عزیزش /عکس

استخدام مسئول دفتر با بیمه تکمیلی در مجموعه فصلنامه دانستنی اقتصاد در تهران

تزریق340هزار دُز واکسن کرونا به اتباع خارجی/تشریح روند بهره مندی اتباع از بیمه سلامت

زیارت اربعین + متن

دیدار امیرعبداللهیان با جمعی از ایرانیان مقیم آلمان

نگهبان شیفت شب 12ساعته

اقامه نماز رهبر معظم انقلاب بر پیکر مرحوم علامه حسن زاده آملی

صحنه معادله در کرانه باختری به نفع مقاومت فلسطین تغییر کرده است

تأکید دیپلماسی جدید ایران بر ارتقاء روابط با همه کشورهاست

آیت الله حسن زاده آملی جامع عقل نظر و عقل عمل بود +فیلم

3 پروژه درمانی در خراسان شمالی افتتاح می شود

تیپ مدرسه ای شبنم قلی خانی /عکس

کارت تحریم به طور مطلق دیگر خاصیتی ندارد

3 پروژه درمانی در خراسان شمالی افتتاح می شود

مسئله بیکاری جامعه ایثارگری در خوزستان سریع تر از کشور حل شود

تصاویر / مراسم عزاداری اربعین حسینی در بیت آیت الله مقتدایی

تصاویر/ ایجاد موکب در کنار مزار شهدا توسط مدرسه علمیه زینب کبری (س) ارومیه

اربعین حسینی، حماسه ای دیگر

اقامه نماز رهبرانقلاب بر پیکر علامه حسن زاده +تصاویر و فیلم

وزیر امور خارجه سوریه از تحریم های آمریکا به شدت انتقاد کرد

رمز و راز های اربعین حسینی

رافائل گروسی: ایران اجازه سرویس تجهیزات نظارتی را به آژانس داده

تصاویر | اقامه نماز بر پیکر آیت الله حسن زاده آملی توسط رهبر معظم انقلاب

فضیلت و اعمال روز اربعین حسینی + صوت زیارت اربعین

تسلیت آیت الله حسینی قائم مقامی در پی ارتحال آیت الله حسن زاده آملی

وزیر کشور: زائران ایرانی هنگام بازگشت باید تست PCR بدهند

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت