موضوعات داغ: - خلاصه بازي پاري سن ژرمن - تيم فوتبال پرسپوليس - پرسپوليس و استقلال - دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي - اجاره آپارتمان - مستمري بگيران - سرمربي ايراني - شركت ساختماني - ليگ بيست و يكم - ليگ قهرمانان - آمار پرونده هاي قضايي - رجب طيب اردوغان - علي خاكي صديق - باشگاه اينتر ميلان - جشنواره فناوري نانو - تيم هاي منچسترسيتي - آكادمي - سفر هاي دريايي - هيرگان - پرداخت خمس - شهاب الدين صدر - فيليپ - آيت الله رشاد

مطالب مرتبط:
لبنان مسیر را گم نمی کند
کیهان نوشت: لبنان مسیر را گم نمی کند
لبنان مسیر را گم نمی کند
وزیر خارجه مصر: به لبنان جهت خروج از بحران کمک می کنیم
سانحه برای ارشا اقدسی بدلکار ایرانی در لبنان
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 12:202021-08-01بين الملل

لبنان مسیر را گم نمی کند


در پی سه تحول مرتبط در لبنان می توان گفت به حاشیه بردن مقاومت و منفعل کردن آن در برابر حملات رژیم اسراییل هدف کانونی تحولات جاری لبنان به حساب می آید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: با معرفی نجیب میقاتی به عنوان نخست وزیر جدید، لبنان وارد مرحله تازه ای شد.

مرحله ای که البته پیش از این با معرفی شدن مصطفی ادیب و سعدالدین حریری طی شده بود.

همزمان با معرفی شدن میقاتی از سوی میشل عون، رییس جمهور، دو رویداد توجه برانگیز دیگر هم پیش آمد که به نظر می آید ارتباط مستقیمی با معرفی شدن میقاتی داشته باشد؛ تهدید اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم لبنان و حمایت صریح و فوری آمریکا از این تحریم و متهم شدن چندین شخصیت مربوط به جریان مقاومت از سوی قاضی بیطار به مقصر بودن در انفجار 14 مرداد سال گذشته بندر بیروت.

در پی این سه تحول مرتبط می توان گفت به حاشیه بردن مقاومت و منفعل کردن آن در برابر حملات رژیم اسراییل هدف کانونی تحولات جاری لبنان به حساب می آید.

اما آیا این امکان پذیر خواهد شد؟ در رابطه با این موضوعات توجه به نکات زیر اهمیت دارند: 1- معرفی نجیب میقاتی شخصیت شناخته شده لبنان به عنوان نخست وزیر، از سوی جریان مسلمان مقاومت با مخالفت همراه نیست و حتی نبیه بری رییس مجلس که مواضع سیاسی او نوعاً از پشتیبانی حزب الله برخوردار می باشد و از این رو موضع شیعه هم محسوب می گردد، از معرفی میقاتی استقبال کرد و گفت همه سعی خود را برای موفقیت او به کار می گیرد.

در عین حال ضلع مسیحی جریان مقاومت به رهبری جبران باسیل اعلام کرد که تفاوتی میان میقاتی و حریری قایل نبوده و لذا به او در پارلمان رأی نخواهد داد.

در عین حال معرفی او از سوی میشل عون رییس جمهور مارونی لبنان و رییس سابق جریان آزاد ملی که اینک رهبری آن را باسیل در اختیار دارد، نشان داد موضع جبران باسیل می تواند پس از رایزنی ها تغییر کند.

اما در این میان جریان های مسیحی، مارونی، سنی و دروز 14 مارس برخورد فعالی با معرفی نجیب میقاتی نداشته اند تا جایی که سعد حریری اعلام کرد نظر خود درباره مأمور شدن میقاتی به تشکیل دولت جدید را پس از رایزنی با رهبران 14 مارس اعلام خواهد کرد.

نجیب میقاتی در عین حال به طور تلویحی اعلام کرد که برای تشکیل کابینه، موافقت همه را ضروری می داند و بدون آن، برون رفت از شرایط سخت اقتصادی ناممکن خواهد بود.

موافقت همه، موضوعی است که در لبنان تقریباً امکان پذیر نیست، حال سؤال این است که چرا او تشکیل کابینه را به طور ضمنی به موافقت همه موکول کرده است.

واژه ترکیبی موافقت همه می تواند ادامه بازی باشد که حریری دنبال کرد و می تواند نشان دادن راهی مقابل راه حریری باشد.

اگر منظور میقاتی از موافقت همه، این باشد که در برابر کابینه ای که معرفی می کند و یا در برابر سیاست هایی که دولت او اتخاذ خواهد کرد، هیچ گروهی نباید مخالفت نماید، این همان راهی است که حریری پس از 9 ماه ناکامی در رسیدن به آن، کنار گذاشت.

اگر منظور میقاتی این باشد به معنای پشت پا زدن به قانون اساسی، توافق طائف، پارلمان، سنت جاری لبنان در تشکیل دولت و در یک کلمه انحلال ساختارها و قوانین موجود می باشد، این طبعاً نمی تواند مورد پذیرش همه احزاب قرار گیرد.

در شرایط فعلی نماینده دبیرکل سازمان ملل، آمریکا، فرانسه، اتحادیه اروپا، عربستان و رژیم صهیونیستی در ایده انحلال ساختارهای کنونی که به هر حال با همه کاستی های آن از دل آن پیروزی جریان مقاومت و دست برتر آن بیرون آمده است، حمایت می کنند و این طبعاً نمی تواند مورد پذیرش ملت فرهیخته لبنان قرار گیرد.

اما اگر مراد نجیب میقاتی از بیان موافقت همه ، در نظر گرفتن طیف هایی باشد که حریری قصد عبور از آنها را داشت، این به معنای تلاش او برای ایجاد وفاق و استفاده از ظرفیت ملی به جای بازی در چارچوب طرح های خارجی است و بسیار مبارک می باشد.

حال باید کمی صبر کرد تا معلوم شود واقعاً مراد میقاتی از این عبارت چیست؟ 2- اتحادیه اروپا با محوریت فرانسه در اقدامی عجیب و غریب، لبنان که در آستانه ورشکستگی مطلق اقتصادی می باشد را به تحریم های سخت تهدید کرد و بلافاصله پس از آن، مقامات ارشد آمریکا اعلام کردند از تصمیم اتحادیه اروپا علیه لبنان حمایت می نمایند.

این اقدام به نام حمایت از شکل گیری دولت جدید - مراد دولت میقاتی است - و برداشتن موانع از پیش پای این دولت صورت می گیرد.

همه می دانند که همواره مانع اصلی در شکل گیری دولت جدید در لبنان، عربستان، آمریکا، فرانسه و.

بوده اند.

فی المثل حزب الله لبنان هیچ گاه مخالف تشکیل دولتی با نخست وزیری حریری یا هر یک از دیگر شخصیت های جریان 14 مارس نبوده است و هیچ گاه نیز خود مدعی تشکیل دولت نبوده و برای شکل گیری دولتی تحت سیطره خود تلاش نکرده است.

حزب الله پیش از این با انتخاب مصطفی ادیب علی رغم آنکه هیچ وابستگی و ربطی به مقاومت نداشت، موافقت کرد و برای شکل گیری دولتی تحت ریاست او، همه توان خود را به کار گرفت.

بنابراین حزب الله و مقاومت لبنان مانعی بر سر راه شکل گیری دولت جدید نبوده اند.

حال سؤال این است که معنای سخنان فرانسوی ها، اتحادیه اروپا، آمریکا و نماینده دبیرکل سازمان ملل در این خصوص چیست؟ واقعیت این است که اینها دنبال حذف حزب الله از صحنه نظامی و سیاسی لبنان بوده اند و اساساً تشکیل دولتی که حزب الله هم در آن سهیم باشد را برنتافته اند و هنوز هم برنظر خود هستند.

از منظر آنان دولت در بیروت باید با سیاست های منطقه ای آمریکا، فرانسه، عربستان و بالمآل با رژیم اسراییل هماهنگ باشد و لذا این تهدید به تحریم با ادبیات لزوم برگزاری انتخابات زودرس که وضعیت لبنان را تغییر داده و آن را با استانداردهای مدنظر تطبیق دهد همراه شده است.

در واقع در اینجا صحبت بر سر جلوگیری از مخالفت حزب الله نیست، صحبت بر سر جلوگیری از مشارکت حزب الله در دولت است.

از نظر رژیم صهیونیستی و دولت های آمریکا، اروپا و عربی حامی آن ها، اخراج حزب الله از دولت، مقدمه مشروعیت زدایی از آن و بازسازی طرح خلع سلاح حزب الله می باشد.

کما اینکه در همین بیانیه اتحادیه اروپا، گفته شد در لبنان نباید کارخانه اسلحه سازی و انبار سلاح های حساس وجود داشته باشد که منظور از آن سلاح های نقطه زن حزب الله می باشد که چند سالی است خواب را از چشم رژیم متجاوز اسراییل ربوده است.

در تاریخ 27/3/1400 به دعوت فرانسه و با پشتیبانی ایتالیا، آمریکا و نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لبنان کنفرانس مجازی برگزار شد که ظاهر آن نگرانی از گسیل شدن پناهندگان لبنان به کشورهای اروپایی پس از توسعه بحران اقتصادی این کشور و باطن آن مداخله امنیتی در لبنان و تسخیر ارتش این کشور بود.

از این رو بیانیه چند روز پیش اتحادیه اروپا که از حمایت فوری آمریکا برخوردار شد را باید در ادامه کنفرانس مجازی آخر خرداد ماه گذشته دانست.

حضرت امام خامنه ای در آن زمان به توطئه در حال شکل گیری علیه لبنان اشاره و به آن هشدار دادند و امروز عینیت توطئه مورد اشاره را شاهد هستیم.

3- پس از آنکه در مورد صلاحیت قاضی صفوان در مورد رسیدگی به پرونده انفجار 14 مرداد ماه 1399 بندر بیروت تردیدهایی پدید آمد، پرونده رسیدگی به قاضی بیطار واگذار شد و او در زمانی بسیار کوتاه اعلام کرد که در مورد عوامل و مقصران فاجعه انفجار بیروت به نتیجه رسیده است.

او پس از آن افرادی از یک جریان خاص شامل عباس ابراهیم، یوسف فنبانوس، طونی صلیبا، علی حسن خلیل و حسان دیاب را متهم به دست داشتن یا قصور در این فاجعه اعلام کرد.

این موضوع التهاب شدیدی را به جامعه لبنان وارد کرد.

پس از این، حزب الله در بیانیه ای اعلام کرد از آنجا که بندر بیروت از سال های قبل از انفجار مرداد گذشته در اختیار ارتش لبنان بوده، بررسی این پرونده بدون بررسی نقش ارتش و فرماندهان وقت عملیاتی و اطلاعاتی آن قابل پذیرش نیست.

حزب الله به طور مشخص به عدم احضار فرماندهان کنونی ارتش و نیز رییس فعلی اطلاعات ارتش که از سال 2013 - زمان انتقال نیترات آمونیم به بندر بیروت- تا زمان انفجار آن در سال گذشته، مسئولیت داشته اند، اعتراض کرد و پرسید چرا به احضار جان قهوه چی فرمانده سابق ارتش و احضار کمیل ضاهر مدیر اسبق اطلاعات ارتش که از پیش از 2013 نقشی در اداره ارتش نداشته اند، اکتفا شده است؟ در عین حال بعضی از محافل لبنانی می پرسند آیا قاضی بیطار نمی داند که اتهامات او علیه مقامات لبنانی به ویژه آن دسته از مقامات مثل حسن خلیل که عضو پارلمان می باشند، نیازمند طرح موضوع به شکل حقوقی - و نه حقیقی- است و اتهام بستن به افراد در این روند جایگاهی ندارد.

این محافل معتقدند در این صحنه قرار نیست حقیقتی به اثبات برسد، قرار است افرادی با انگیزه و دستور کار سیاسی و با یک جمع بندی خارجی متهم شده و فضای سیاسی لبنان ملتهب گردد! اما لبنان سال هاست که فضای پیچیده را تجربه کرده است.

همه به یاد دارند که وقتی در بهمن ماه 1384 رفیق حریری ترور شد، فضای سنگینی - شبیه 11 سپتامبر- در این کشور شکل گرفت و خیلی ها تصور کردند کار مقاومت تمام و اسراییل بر فضای لبنان مسلط می گردد.

اما حدود 14 سال پس از آنکه دادگاه بین المللی برای معرفی حزب الله به عنوان عامل ترور رفیق حریری راه افتاده بود و پس از آنکه از درون طیف های مختلف لبنان صدای اعتراض بلند شد، مقامات این دادگاه تصریح کردند که رهبری و اعضای حزب الله هیچ نقشی در ترور نداشته اند.

صحنه کنونی در مقایسه با صحنه 1384 بسیار آرامتر است و حزب الله کارآزموده تر می باشد.

پس این توطئه ها بیش از آنکه به نتیجه معطوف باشد، ناخواسته صحنه دیگری از اقتدار حزب الله را رقم خواهد زد.

این سنت الهی است.

ان ینصرکم الله فلا غالب لکم (آل عمران/ 160) انتهای پیام/
کلید واژه ها: لبنان - معرفی - اتحادیه اروپا - روزنامه کیهان - سعدالله زارعی - مقاومت - تحول - رژیم اسراییل - جریان مقاومت - حاشیه - مرتبط - تحریم - مرحله - مصطفی ادیب - عنوان نخست - نخست وزیر - سعدالدین - دیگر - توان - خبرگزاری - اتحادیه - اسراییل - روزنامه - انفجار - آمریکا - رویداد - ارتباط - حریری - گزارش - اروپا

آخرین اخبار سرویس:
زندگی در کابل / افغانستان

عضویت ایران در سازمان شانگهای ازفشارهای غرب می کاهد

پاریس دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس را لغو کرد

تظاهرات در بحرین در حمایت از شیخ عیسی قاسم

چرا پیمان امنیتی آمریکا و انگلیس با استرالیا ناقض «ان پی تی» است؟

پیگیری مذاکرات وین از نتایج آخرین دوره

مکرون سفر رییس جمهور سوییس به فرانسه را لغو کرد

داعش مسؤولیت حمله به طالبان را بر عهده گرفت

گفت وگوی وزیر دفاع سوریه و رییس ستاد ارتش اردن

دیدار وزرای خارجه هند و عربستان با موضوع افغانستان

اولیانوف: مذاکرات وین ازنتایج آخرین دوره پیگیری می شود

سنگ قبرهای جدید ژاپن خبرساز شد+عکس

واردات سوخت از ایران برای حل مشکلات مردم لبنان

تلاش سازمان ملل و عمان برای تامین آتش بس در یمن

القاعده امروز قوی تر از 11 سپتامبر 2001 است

دبیرکل جهاد اسلامی: 6 اسیر فلسطینی سمبل آزادی هستند

دعوای انگلیس و فرانسه بالا گرفت

موانع موجود بر سر راه ایران برای بهره برداری کامل از ظرفیت عضویت دائم در سازمان شانگهای

لغو دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس بر سر بلوای توافقنامه AUKUS

تظاهرات بحرینی ها در منامه/ تاکید بر ضرورت صلاحات واقعی در کشور

پمپئو رویکرد بایدن در قبال کره شمالی را خطرناک خواند

موانع موجود بر سر راه ایران برای بهره برداری کامل از ظرفیت عضویت دائم در سازمان شانگهای

سومین نفت کش حامل سوخت ایران، عازم لبنان شد

لغو دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس بر سر بلوای AUKUS

لغو دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس بر سر بلوای توافقنامه AUKUS

تلاش های آمریکا برای واگرایی در روابط روسیه و ایران؛ تعبیر برای تغییر

زخمی شدن چندین فلسطینی در درگیری با صهیونیست ها «جنین»

شرایط درعا و جنگ علیه تروریسم محور مذاکرات رهبران نظامی سوریه و اردن

وزارت خارجه آمریکا نسبت به تعاملات نفتی لبنان با ایران هشدار داد!

پنجاه روایت از مدارا با اسیران جنگی

سقوط هواپیمای نظامی در تگزاس آمریکا

لغو دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس بر سر بلوای AUKUS

آیا تحریم های آمریکا لغو می شوند؟

وزیر یمنی: ائتلاف سعودی، در حال فروپاشی است

تحول و تعالی در عدلیه بدون هوشمندسازی غیرممکن است/ خروج اقتصاد از کمای کرونا

پیشتازی 4 حزب در انتخابات دومای دولتی فدراسیون روسیه

عکس های دیدنی روز

ابراز نگرانی سازمان ملل از کشته شدن 6 یمنی در حمله ائتلاف سعودی

ممنوعیت فروش 600 برند چینی در آمازون

شانگهای توازن قدرت با بلوک غرب

بحران افغانستان و خطر تجزیه این کشور

محموله فوق سری ایرانیان در هند لو رفت

سومین نفت کش حامل سوخت ایران، عازم لبنان شد

رَکب زدن رفتار ذاتی آمریکایی هاست

سندرز: کشتار غیرنظامیان افغان در حمله پهپادی آمریکا یک تراژدی انسانی است

وزارت خارجه آمریکا نسبت به تعاملات نفتی با ایران هشدار داد!

ماکرون سفر خود به سوییس را لغو کرد

اولیانوف: مذاکرات برجام باید از نقطه ای که تا 20 ژوئن رسیده از سرگرفته شود

وزارت خارجه آمریکا نسبت به تعاملات نفتی با ایران هشدار داد!

وزارت خارجه آمریکا نسبت به تعاملات نفتی لبنان با ایران هشدار داد!

عضویت ایران در سازمان شانگهای چشم انداز همکاری های آسیایی را تقویت کرد

وزارت خارجه آمریکا نسبت به تعاملات نفتی لبنان با ایران هشدار داد!

شهرداری کابل به کارکنان زن گفته که در خانه بمانند مگر اینکه شغل شان توسط مردان پر نشود!

شرایط درعا و جنگ علیه تروریسم محور مذاکرات رهبران نظامی سوریه و اردن

چرا برخی بیماری ها فصلی هستند؟

عکس روز| بازگشت چهار گردشگر فضایی

سقوط هواپیمای نظامی در تگزاس آمریکا/ منازل مسکونی خسارت دیدند

داعش مسئولیت انفجار های افغانستان را برعهده گرفت

ترامپ: آمریکا در حال تبدیل شدن به فاضلاب است

فاکس نیوز؛ دوچرخه سواری بایدن در ساحل دریا در بحبوحه بحران های ملی آمریکا

سقوط جت نظامی آمریکا در سالروز نیروی هوایی این کشور

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 29 شهریور؛

کشف مقادیر قابل توجهی از مهمات تروریست ها در عراق

حزب متبوع «ولادیمیر پوتین»؛ پیشتاز انتخابات پارلمانی در روسیه

سقوط یک هواپیمای نظامی آموزشی در تگزاس

محور مقاومت در موضع آفند اقتصادی، سیاسی و راهبردی قرار دارد

ادامه تنش پاریس با لندن و واشنگتن؛ نشست وزیران دفاع فرانسه و انگلیس لغو شد

حزب حاکم روسیه در مسیر پیروزی در انتخابات پارلمانی

حزب متبوع «ولادیمیر پوتین»؛ پیشتاز انتخابات پارلمانی در روسیه

نظم نوین شرقی/معمای واکسیناسیون دانش آموزان / جنگی که هست، جنگی که نیست! / تحول در مذاکرات برجامی/پیشخوان

کشف مقادیر قابل توجهی از مهمات تروریست ها در عراق

شهردار طالبان در کابل: زنان در خانه بمانند

احیای جاده ابریشم با بازی هوشمندانه طالبان| اهمیت فزاینده منابع طبیعی افغانستان برای چین

داعش مسئولیت حمله به طالبان را برعهده گرفت

ترافیک سنگین در مرز افغانستان و پاکستان

دبل طارمی برای پورتو با چیپ دیدنی+ ویدئو

کشف مقادیر قابل توجهی مهمات تروریست ها در عراق

مرگ غیرنظامیان در کابل؛ نوک کوه یخ کشتار های آمریکا در افغانستان و عراق

حزب نزدیک به پوتین پیشتاز انتخابات روسیه

صنعاء: ائتلاف سعودی در نابودی انقلاب مردم یمن شکست خورد

روایت اسیر فلسطینی درباره فرار از دست صهیونیست ها پس از عملیات جلبوع

ترامپ: آمریکا در حال تبدیل شدن به فاضلاب است

خطیب زاده: وزیر امورخارجه در اجلاس سالیانه سازمان ملل هیچ دیداری با وزیر امور خارجه آمریکا نخواهد داشت

پروتکل های بهداشتی برای یک سفر ایمن از کرونا

ویدئو/ حسرتی که ناتالی پورتمن به دل «بهنوش بختیاری» گذاشت!

شهردار طالبان در کابل: زنان در خانه بمانند

نظم نوین شرقی

خطیب زاده: آمریکا اگر یکجانبه گرایی را کنار بگذارد در مذاکرات وین اتفاقات مثبتی رخ خواهد داد

داعش مسئولیت انفجارهای افغانستان را برعهده گرفت

ترامپ: آمریکا در حال تبدیل شدن به فاضلاب است

خطیب زاده: وزیر خارجه فردا به نیویورک می رود

نشست وزیران دفاع فرانسه و انگلیس لغو شد

حزب نزدیک به پوتین پیشتاز انتخابات روسیه

داعش مسئولیت انفجارهای افغانستان را برعهده گرفت

اهمیت هم افزایی استراتژیک با بازیگران شرقی

ترامپ: آمریکا در حال تبدیل شدن به فاضلاب است

داعش مسئولیت حملات تروریستی به شرق افغانستان را برعهده گرفت

وحشت صهیونیست ها از اقتدار ایران در دریا + فیلم

داعش، مسئولیت ترورها علیه طالبان را به عهده گرفت| 35 طالب کشته و زخمی شدند

ماکرون سفرش به ژنو را لغو کرد

لبنان مسیر را گم نمی کند

لبنان مسیر را گم نمی کند