موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - مجلس شوراي اسلامي - آموزش و پرورش - شوراي اسلامي - نقل و انتقالات - مديرعامل اسبق باشگاه استقلال - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - ايستگاه دوچرخه - كارل هاينس رومنيگه - نفخ معده - بازي موبايل - سيدمحمد قاسمي - انجمن فيلم كوتاه ايران - ذكريايي - دبير شوراي نگهبان - تروريستي خواندن - راهگان - آيت الله سيد احمد علم الهدي - ذخاير بانك مركزي - بندر لنگه

مطالب مرتبط:
آغاز ساخت فاز دوم باغ راه حضرت زهرا(س) به زودی
ستاد مبارزه با مواد مخدر متولی اصلی حوزه اعتیاد در کشور است
آیین افتتاح و بهره برداری از فاز نخست پروژه باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س)
ارمنستان مانع اجرای مفاد توافق سه جانبه در قره باغ می شود
تصاویر | باغ راه حضرت زهرا (س) ساعتی قبل از افتتاح
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 11:102021-08-01اجتماعي

یک باغ و 3 متولی


برخی ناهماهنگی ها میان شهرداری، اداره اوقاف و میراث فرهنگی،  باغ تاریخی گلشن طبس را از ثبت جهانی دور کرده است.

- محمد بلبلی-همشهری آنلاین: باغ های ایرانی همواره به عنوان یکی از شاخص های زیست انسانی در فلات ایران به شمار می رفته است؛ رویکردی که دراین سرزمین دارای آب وهوای خشک، موهبتی بی بدیل به حساب می آمده و علاوه بر کارکردهای کهن آن و نقش ویژه اش در زندگی مردمان روزگار گذشته، اکنون هم به عنوان فضایی تفریحی، زمینه ساز ایجاد آب و هوایی مطبوع تر در مناطق مختلف و حتی مناطق کویری می شوند.

دراین میان باغ هایی که در مناطق کویری قرار دارند، از اهمیت بیشتری برخوردارند، چراکه ایجاد فضاهایی این چنینی در مناطق خشک کویری کار بسیار دشواری است و البته کارکردهای فراوانی هم دارد و برای آسایش مردم این خطه، ضرورتی انکارناپذیر محسوب می شود.

با توجه به این موضوع، خراسان جنوبی که در همسایگی کویر لوت قرار دارد، در دل خود باغ های بسیار زیبا، تاریخی و چشم نوازی را جا داده که یکی از این جاذبه های زیبا، باغ گلشن در شهرستان طبس است؛ باغی زیبا که مانند نگینِ سبز زمرد درمیان شهر کویری طبس می درخشد.

تاریخچه باغ گلشن چند روایت درباره زمان ساخت باغ گلشن و بانی آن ذکر شده است، اما براساس نظر کارشناسان تاریخی استان، این باغ در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری و همزمان با اواخر حکومت لطفعلی خان زند و اوایل به قدرت رسیدن آغامحمدخان قاجار، ازسوی سومین حاکم فردوس و طبس، محمدحسن خان عرب زنگویی ساخته شده است.

همچنین در سال های اخیر و درجریان مرمت بنای داخل باغ گلشن، شواهدی مبنی بر اینکه این باغ احتمال دارد در دوران افشاریه ساخته شده باشد نیز به دست آمده است؛ باغی که زیبایی آن شهره عام و خاص است و تعریف و تمجید از چشم نوازی آن را در برخی منابع جهانی هم می توان مشاهده کرد.

معماری باغ گلشن طبس ویژگی های منحصربه فردی دارد که مربع بودن باغ یکی از آنهاست، یعنی طول و عرض باغ باهم برابرند و خیابان های موازی، طول و عرض این باغ را به هم متصل می کنند؛ موضوعی که به گفته متخصصان، تنها در تاج محل هند مانند آن تکرار شده است.

برخورداری از چنین ویژگی هایی سبب شد باغ گلشن در دی ماه سال 1355 با شماره 1310، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت برسد؛ باغی که در فصل بهار یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های شرق کشور و استان خراسان جنوبی به شمار می رود.

2 پلیکان مهاجر دراین میان حضور پلیکان ها در باغ گلشن هم ماجرای جالبی دارد؛ در دهه50خورشیدی 2پلیکان در مسیر مهاجرت راه را گم می کنند و از شهر طبس سر در می آروند.

این 2پرنده مهاجر در باغ گلشن طبس لانه می کنند و برای همیشه دراین باغ می مانند.

یکی از این 2پلیکان در زلزله سال57 زیر آوار ماند و تلف شد، اما چند سال بعد چند پلیکان دیگر را به باغ گلشن منتقل کردند که امروز یکی از نمادهای باغ گلشن به حساب می آیند؛ همان پلیکان هایی که دلیل ساخت فیلم مستند پ مثل پلیکان پرویز کیمیاوی شدند؛ همان هایی که آسیدعلی میرزا را پس از 40سال خرابه نشینی، به شوق دیدار پرنده ای زیبا و سپید به پاکی و سپیدی روح عاشق علی میرزا به باغ گلشن طبس کشاندند.

امروز اما این طلای سبز کویر حال و روز چندان خوبی ندارد و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، حتی دیگر نباید امیدی به ثبت جهانی چنین اثر ارزشمند داشت.

نبود مدیریت یکپارچه یک کارشناس میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه مشکلات مدیریتی، به دلیل وضعیت نامشخص متولی اصلی و چندمالکیتی، یکی از بزرگ ترین معضلات باغ گلشن است، به خبرنگارهمشهری می گوید: ازیک طرف باغ گلشن در دوران قاجار و ازسوی مالک اصلی وقف عام شده که براساس قانون در اختیار سازمان اوقاف و امورخیریه قرار دارد و اوقاف نیز به دلیل نوع وقف، باغ را در اختیار شهرداری گذاشته است و به نوعی این نهاد متولی نگهداری و استفاده از این باغ است.

محمدعلی جنتی فر می افزاید: اما ازسوی دیگر، به دلیل ثبت باغ گلشن در فهرست آثار ملی، اداره کل میراث فرهنگی مسئولیت کنترل، نظارت، مرمت و نگهداری این اثر تاریخی را برعهده دارد.

وی ادامه می دهد: مدیریت چندگانه مشکلاتی را برای باغ ایجاد کرده است، به طوری که این نهادها هرکدام جداگانه اقدام هایی را دراین باغ انجام می دهند و تفاهم و راهبرد یکپارچه ای برای مدیریت و نگهداری از این مجموعه وجود ندارد.

به عنوان مثال، شهرداری با برخی اقدام های میراث فرهنگی و این اداره با برخی فعالیت های اداره اوقاف مخالفت می کنند.

خطر دخل و تصرف ها در کمین اصالت باغ این کارشناس میراث فرهنگی می گوید: دخل و تصرف های بسیاری در دوره های مختلف تاریخی در باغ گلشن اتفاق افتاده که این موضوع در بررسی انواع گونه های گیاهی موجود در باغ، به راحتی قابل تشخیص است؛ گونه های گیاهی جدیدی مانند درخت زیتون در باغ دیده می شود که هیچ هماهنگی با بافت گیاهی اصلی ندارد.

این ناهماهنگی در خیابان کشی ها و کرت بندی های جدید باغ نیز کاملا مشهود است.

جنتی فر اظهار می کند: همچنین معماری بنای تاریخی داخل باغ که در ظاهر باید گویای قدمت و وضعیت تاریخی خود باشد، به دلیل مرمت نادرست و غیرکارشناسی، هویت تاریخی خود را تا حدی از دست داده است.

ایجاد تغییرات زیاد در ایوان، سردر ورودی، تزیینات داخلی بنا و اضافه کردن پنجره ها زمینه ساز تغییرات اساسی دراین بنا شده که هیچ هم خوانی با بافت اصلی و دوره معماری آن ندارد.

وی تصریح می کند: پیشخوان ورودی باغ نیز به دلیل تغییرات زیاد، از حالت اولیه خارج شده است.

در دوره های مختلف هر اداره ای بدون داشتن اطلاعات کافی و دقت کارشناسی، دراین باغ دخل و تصرف هایی انجام داده که سبب شده اصالت تاریخی باغ زیبای گلشن درمعرض خطر اساسی قرار گیرد.

چالش های ثبت جهانی باغ این کارشناس میراث فرهنگی خراسان جنوبی همچنین می گوید: باغ گلشن به دلیل موقعیت جغرافیایی، طراحی منحصربه فرد و همچنین نوع کاربری ویژه ای که نسبت به دیگر باغ های تاریخی ایرانی دارد، جزو نخستین باغ های مطرح شده برای ثبت در فهرست میراث جهانی بوده ، اما به دلیل نبود مدیریت صحیح و وضعیت نابه سامان، این باغ فعلا از پرونده ثبت در فهرست میراث جهانی حذف شده است.

جنتی فر می افزاید: اگر مسئولان استانی بتوانند وضعیت کنونی را ساماندهی کنند و با برقراری مدیریتی واحد و کارشناسی شده، اصالت ها را به این باغ بازگردانند، این امکان وجود دارد که درچند سال آینده بتوان پرونده این باغ را برای ثبت جهانی دوباره به جریان انداخت.

اما به نظر می رسد راهی طولانی و سخت برای رسیدن به این هدف در پیش است.

وی ادامه می دهد: در سال های 93 تا 95 اقدام های بسیار مهمی ازسوی اداره کل میراث فرهنگی انجام شد، حتی در فروردین ماه96 این آمادگی وجود داشت که کارشناس ارزیابی یونسکو برای بازدید از باغ گلشن به طبس دعوت شود، اما چندگانگی های مدیریتی مانع تحقق این موضوع شد.

این کارشناس اظهار می کند: اگر وضعیت به همین شکل پیش برود، تا چند سال آینده شاید حتی نتوان باغ گلشن را به عنوان یک باغ ایرانی معرفی کرد.

یکی از بزرگ ترین آسیب های نبود مدیریت یکپارچه، این است که متولیان باغ گلشن هیچ کدام اعتبار ویژه ای را برای مرمت و نگهداری از این باغ درنظر نمی گیرند و به نوعی می توان گفت هیچ یک از آنها زیربار تأمین اعتبارهای موردنیاز نمی روند.

جنتی فر اضافه می کند: مسئولان استانی باید نگاه ویژه ای به باغ گلشن داشته باشند و با برقراری مدیریتی واحد و متمرکز، به وضعیت کنونی این باغ سروسامانی بدهند.

باید درنظر داشت که اگر باغ گلشن در فهرست میراث جهانی ثبت نشود، فرصت بی بدیلی از دست می رود.


کلید واژه ها: مناطق کویری - مناطق - کارکردهای - کویر - کویری - باغ های ایرانی - خراسان جنوبی - اداره اوقاف - ایران - آب و هوایی - ثبت جهانی - مناطق خشک - قرار - میان - مردم - هایی - کویر لوت - فراوانی - خراسان - سرزمین - تاریخی - موهبتی - ایرانی - یکی از - جهانی - آسایش - اوقاف - اداره - هوایی - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
زنگ مهر و مقاومت در مدارس زرند نواخته شد

اولین روز سال تحصیلی در هیاهوی کرونا چگونه گذشت؟

کیفیت هوای تهران «قابل قبول» است

زنگ ایثار و مقاومت در سیرجان نواخته شد+ تصاویر

کیفیت هوای پایتخت در روزهای ابتدایی پاییز

فرمانده انتظامی خوزستان: پنج هزار زائر ایرانی وارد عراق شدند / امکان افزایش ظرفیت نداریم، به سمت مرزها نیایید

ممنوعیت تردد از مرزهای چهارگانه زمینی ایران با عراق/ مراجعه به مرزها ممنوع

رازهای مهم خوشتیپی که کمتر کسی می داند!

ترافیک سنگین در برخی مقاطع محور کندوان و آزادراه کرج-قزوین-کرج/ انسداد 7 جاده

بارش باران در استان های شمالی کشور/ باد شدید و گرد و خاک در تهران و چندین استان

ثبت تصاویر شاه روباه در منطقه آزاد شهرستان انار استان کرمان

جزییات پیاده روی جاماندگان اربعین در کربلای ایران

13 دهنه غار در استان اردبیل شناسنامه دار شده است

ایجاد شعب ویژه رسیدگی به جرائم آلودگی خاک در ایلام

جزییات استقرار نیروهای شهرداری تهران در نجف

حال و هوای عراق و حرم حضرت علی (ع) در نجف در روزهای منتهی به اربعین حسینی

استقرار 400 دستگاه اتوبوس در مرز مهران برای بازگشت زائران

فرمانده انتظامی خوزستان: پنج هزار زائر ایرانی وارد عراق شدند

آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس خراسان رضوی

تعداد دانش آموزان عشایری کهگیلویه و بویراحمد 3628 نفر است

امکان توسعه ژئوپارک ها توسط دانش بنیان ها

شعب ویژه رسیدگی به جرائم آلودگی خاک در ایلام ایجاد شد

احتمال بالای وقوع سیل در شمال شرقی کشور

ضرورت همراهی خانواده ها در کاهش آسیب های روابط اجتماعی دانش آموزان در آموزش مجازی

پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی گیریم

برداشت مکانیزه شالی در 205 هزار هکتار از شالیزار های مازندران

مرکز واکسیناسیون خودرویی شهید دوران در منطقه 13 افتتاح و راه اندازی شد

انتقال آب از مهران به پایانه برکت برای خدمت رسانی به زائران اربعین

معلمان در راه آموزش فرزندان این مرز و بوم نیازمند حمایت هستند

رخ نمایی از شاه روباه نایاب کرمانی در طبیعت

جوی آرام و پایدار در لرستان

تمهیدات مترو برای دانش آموزان؛ اضافه شدن قطار فوق العاده در صورت بازگشایی مدارس

حضور تمام دانش آموزان در مدارس از آبان ماه

جزییات استقرار نیروهای شهرداری تهران در نجف

ویدئو / آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس استثنایی

تصاویر/ آیین آغاز سال تحصیلی مدارس آموزش و پرورش در خوی

تردد زوار از مرزهای پرویز خان و خسروی ممنوع است

42 روز تا بازگشایی واقعی مدارس

مرزهای زمینی خوزستان بسته است/ 5 هزار زائر عبور کردند

تاکنون 950 زائریزدی ویزای اربعین دریافت کردند

آموزش حضوری یک روز در هفته با تصمیم مدرسه اجرا می شود

هشدار درباره آبگرفتگی معابر عمومی در مازندران

راه اندازی آکادمی کسب و کار در دانشگاه بوعلی سینا همدان

کیفیت هوای تهران «قابل قبول» است

سرگردانی زائران اربعین؛ تاخیر چندساعته پروازها، صدور ویزا و تهیه بلیط

فرماندار خرمشهر: اجازه تردد به زائران از مرز شلمچه داده نمی شود

بارش و وزش باد شدید در دو استان/ افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در آب های کشور

غربالگری بیش از 639 هزار مسافر در مبادی مرزی کشور

روایتی از یک خدمت عاشقانه/ دلدادگی عاشقان امام حسین (ع) در دزفول + فیلم

اجرای طرح پیشگیری از کوخه نشینی در بوشهر

تصاویر/ آیین افتتاحیه سال تحصیلی آموزش و پرورش در ارومیه

تخلیه نخاله های ساختمانی در ورودی های نهاوند

ابلاغ طرح جامع مدیریت حریق در جنگل ها و مراتع کشور

مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور مسئولان فولاد خوزستان + تصاویر

خبر بازگشایی مرز شلمچه به روی زائران تکذیب شد

نواخته شدن زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در کانون اصلاح و تربیت استان تهران

ماجرای رفتن به پیاده روی اربعین در دوران سربازی/ شاید وقت کافی برای زیارت نباشد

پیش بینی دمای هوا در شهر های کهگیلویه و بویراحمد

هوای تهران خنک و غبارآلود می شود

ترددهای بین استانی با مجوز/استقبال از ثبت سند خودرو بدون مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

نتایج نهایی کنکور سراسری و ارشد چه زمانی اعلام می شود؟

نصب سامانه های ثبت تخلف در مسیر شیراز-خرامه

بازگشایی مدارس استان زنجان/ تمایل دانش آموزان به آموزش حضوری + فیلم

اخبار ضدونقیض از بازگشایی مرز زمینی شلمچه برای تردد زائران اربعین

وزش باد پاییزی در استان همدان

بارش و وزش باد شدید در دو استان/ افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در آب های کشور

آغاز سال تحصیلی در مدارس فارس

روستا های عجیب و شگفت انگیز در ایران+ عکس

جزییات اختصاص سهمیه طرح ترافیک به معلولان

نصب سامانه های ثبت تخلف در مسیر شیراز-خرامه

پایان آموزش مدیریت زخم با نسل نوین پانسمان های پیشرفته در اصفهان

هوای تهران خنک و غبارآلود می شود

کاهش آلودگی هوای تهران به چه شرطی؟

تنها 5 هزار زائر ایرانی وارد عراق شدند/ فرمانده انتظامی خوزستان: امکان افزایش ظرفیت نداریم؛ به سمت مرزها نیایید

راه ندازی 9 سامانه ثبت تخلف در جاده شیراز - خرامه

ترافیک سنگین در محور چالوس

باران در جاده های مازندران/وضعیت ترافیکی جاده کندوان پرحجم است

نتایج کنکور سراسری و ارشد 1400 کی اعلام می شود؟

بررسی نحوه فعالیت مدارس در ستاد مدیریت بیماری کرونا استان

ثبت نام «زیارت نیابتی» امام حسین (ع) در اربعین 1400 + لینک زیارت مجازی

تجمع اعتراضی معلمان همزمان با بازگشایی مدارس +عکس

اتفاق های عجیب در اربعین امسال!/ مسئول نابسامانی ها برای اعزام فقط 60 هزار زائر کیست؟!

افتتاح بزرگترین آزمایشگاه میکروبیولوژی آب غرب استان در نجف آباد

کشف آثار سکونت چندین هزار ساله در ارتفاعات ماسوله

(تصاویر) آغاز سال تحصیلی در کانون اصلاح و تربیت

کاهش 2 درجه ای دمای هوا در اصفهان

تکذیب باز شدن مرز شلمچه / اجازه تردد به زائران داده نمی شود

آغاز توزیع بسته های متبرک رضوی در مسیر نجف تا کربلا

مترو تهران در روز اربعین رایگان است

هیچگونه شهریه ای برای مدارس دولتی یزد تعریف نشده است

تکذیب باز شدن مرز شلمچه / اجازه تردد به زائران داده نمی شود

ایستگاه متروی شهید رضایی آماده بهره برداری شد

هوای تهران خنک و غبارآلود می شود

مسیرهای منتهی به مرز مهران کاملا مسدود است/ افراد حاضر در پایانه مرزی به شرط داشتن مدارک اعلام شده به صورت محدود خارج می شوند

دانش آموزان قشمی از نیمه مهرماه به مدرسه می روند

آغاز توزیع 10000 بسته لوازم التحریر بین دانش آموزان نیازمند خراسان شمالی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی در نخستین روز سال تحصیلی

گزارش تسنیم| ممنوعیت تردد از مرزهای چهارگانه زمینی ایرانبه سمت عراق / مردم اکاذیب بی اساس را باور نکنند / مراجعه به مرزها ممنوع

عودت یا گرفتاری در کوره راه ها پیامد مراجعه زائران به مرز مهران

مرز مهران همچنان بسته است

یک باغ و 3 متولی

یک باغ و 3 متولی