مطالب مرتبط:
گلایه های یک متخصص عفونی: دور از ذهن نیست پرسنل پزشکی ول کنند و بروند!/ روزی سی چهل نفر را می بینم که واکسن زده اند و به کرونا مبتلا شده اند/ واکسن زدن در پیک تاثیر آن را از بین می برد
فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد
لزوم تکمیل مراحل واکسیناسیون/کاستی در مورد واکسن کرونا درآذربایجان غربی وجود ندارد
فرمانده سپاه واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد
ورود دهمین محموله واکسن کرونا به کشور توسط هلال احمر
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 11:102021-08-01پزشكي

تاثیر عجیب واکسن کرونا بر خوش اخلاق ها


نتایج مطالعات انجام شده با سایر واکسن ها نشان می دهد عوامل زیادی می تواند بر پاسخ ایمنی بدن در واکنش به واکسیناسیون تاثیر داشته باشد؛ یکی از این عوامل ممکن است خلق وخوی فرد باشد.

- " ـ دیدگاه مثبت می تواند واکنش بدن ما به واکسیناسیون را افزایش دهد.

آنا مارسلند، روانشناس دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیا، اظهار کرد: در حالی که این مورد با واکسن های کووید 19 بررسی نشده، اما نتایج تحقیقات پیشین که به ارتباط روحیه با واکسن های مختلف پرداخته، می تواند بینشی در مورد عوامل موثر بر واکسن کووید 19 نیز ارائه دهند.

مارسلند گفت: می دانیم افراد مثبت اندیش، شاد و پرانرژی پاسخ بهتری به واکسن ها نشان می دهند.

وی افزود: نتایج برخی از تحقیقات من نشان داده افرادی که این گرایش های مثبت را دارند، نسبت به واکسن هپاتیت B بهتر پاسخ نشان می دهند؛ همچنین در برابر این بیماری بهتر محافظت می شوند.

به گفته او تحقیقی که در سال 2017 توسط محققان دانشگاه ناتینگهام انجام شد، نتایج مشابهی در مورد تزریق واکسن آنفلوآنزا ارائه کرد و مشخص شد که تاثیر خلق وخوی فراتر از یک فرد ذاتا شاد است.

یکی از جنبه هایی که در مطالعه مورد بررسی قرار گرفت، حال و هوای شرکت کنندگان در روز دریافت واکسن بود.

مارسلند می گوید: خلق وخوی روز دریافت واکسن با میزان پاسخ به واکسن آنفلوآنزا مرتبط است؛ بنابراین افرادی که در این روز مثبت تر می اندیشند، در واقع پاسخ بیشتری به واکسن آنفلوآنزا نشان می دهند.

فعالیت های مارسلند در زمینه ای به نام روان درمانی و ایمونولوژی است که نحوه تعامل سیستم عصبی مرکزی و سیستم ایمنی را بررسی می کند.

وی بیان کرد: ما که در این زمینه فعالیت می کنیم به ارتباط عوامل روان شناختی و شیوه زندگی با خطر ابتلا به بیماری های عفونی و پاسخ به واکسیناسیون علاقه مند هستیم و فکر می کنم کار هایی که ما انجام داده ایم، مربوط به همه گیری فعلی بوده است.

نتایج تحقیقات نشان داد در حالی که احساس خوب ممکن است با پاسخ ایمنی بهتر یا سریع تر مرتبط باشد، از سوی دیگر استرس، پاسخ ایمنی را مختل می کند.

عوامل موثر بر ایمن سازی آنلیس مدیسون، دانشجوی دکتری کالج پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو و محقق اصلی مطالعه منتشر شده در نشریه Perspectives on Psychological Science، نتایج مطالعات مختلف بر عوامل موثر بر ایمن سازی در سایر واکسن ها را شرح داده است.

وی اظهار کرد: 49 آزمایش بالینی مختلف انسانی را بررسی کردیم که نشان داد به طور کلی مواردی مانند استرس مزمن، اضطراب، افسردگی، رفتار های مانند کم تحرکی، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر پاسخ آنتی بادی و سلول های تی تاثیر منفی بگذارند.

نتایج هیچ یک از این مطالعات نشان نداد که این عوامل می تواند اثرات محافظتی واکسن را به طور کامل نفی کند، اما مشخص شد که این عوامل می تواند با افزایش تدریجی ایمنی یا سطح پایین تر آنتی بادی های تولید شده ارتباط داشته باشد.

یکی از جالب ترین نمونه هایی که استرس را به عنوان یک عامل کلیدی برجسته می کند، مطالعه ای بود که روی دانشجویان پزشکی در یک دوره زمانی بسیار استرس زا هنگام امتحانات انجام شد.

مدیسون ادامه داد: محققان دانشجویان جوان و سالم پزشکی را با واکسن هپاتیت B واکسینه کردند و مهمتر این که واکسن هپاتیت B بسیار موثر است و کارایی آن تقریبا با واکسن کووید برابر است.

آنان دریافتند دانشجویان پزشکی که در طول دوره امتحان سه روزه استرس و اضطراب بیشتری داشتند، در افزایش سطح آنتی بادی های محافظتی بالینی نیز زمان بیشتری صرف کردند.

دلیل این که نمی توانید بلافاصله پس از دریافت واکسن کووید 19 دیگران را در آغوش بگیرید، این است که برای ایجاد ایمنی توسط واکسن در سیستم بدن زمان لازم است.

محققان معتقدند که سرعت رشد ایمنی می تواند تحت تاثیر عوامل شخصی قرار گیرد.

مدیسون می گوید: به عنوان مثال در صورت وجود استرس مزمن ممکن است بیش از 2 هفته طول بکشد تا مصونیت پیدا کنید.

تغییر روحیه کوتاه مدت یا بلندمدت؟ در این مطالعه سطح استرس و حمایت اجتماعی دانشجویان به صورت گروهی در طول سال تحصیلی تقریبا مشابه بود و نشان می دهد که واکنش مختلف به واکسن مربوط به دوره امتحان و سطح استرس در زمان واکسیناسیون است.

نتایج یک مطالعه دیگر نشان داد که سطح استرس در 10 روز پس از واکسیناسیون ممکن است از 2 روز قبل از دریافت واکسیناسیون مهمتر باشد (موردی که دلگرم کننده است).

با توجه به این که بسیاری از افرادی که واکسن کووید 19 را دریافت کرده اند، بعد از تزریق احساس تسکین و استرس کمتری داشتند.

نتایج این تحقیق با توجه به آسیب روانی و استرس ناشی از همه گیری و فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهمتر است، چون بسیار دشوار است که در طول یک بیماری همه گیر جهانی تحت فشار قرار نگیریم.

مدیسون ابراز کرد: برای افرادی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنند (نتایج مطالعات نشان داده است که افسردگی طی همه گیری بیش از حد معمول رخ داده است) دریافت واکسن ممکن است سیگنالی برای تجمع و مشارکت در مراقبت از خود ازجمله جستجوی مراقبت های بهداشت روانی باشد.

حمایت اجتماعی نتایج مطالعات دیگر نشان می دهد که حمایت اجتماعی در زمان واکسیناسیون به افزایش پاسخ های ایمنی کمک می کند.

مدیسون می گوید: حمایت اجتماعی واقعا می تواند در برابر تاثیر منفی استرس بر بدن و سیستم دفاعی بدن ما موثر باشد بنابراین واقعا سعی می شود ارتباط اجتماعی را در زمان واکسیناسیون در اولویت قرار دهید.

خواب نتایج تحقیقات نشان می دهد که عامل مهم دیگر خواب است.

مارسلند تاکید کرد: در واقع شواهد قانع کننده ای وجود دارد که نشان می دهد خواب با میزان پاسخ آنتی بادی به واکسیناسیون ارتباط دارد.

در یکی از تحقیقات انجام شده در مقاله مدیسون، افراد جوان که 36 ساعت بعد از دریافت واکسن هپاتیت A اجازه خوابیدن نداشتند، یک ماه بعد نیمی از آنتی بادی های خود را در مقایسه با افرادی که بعد از تزریق واکسن به آن ها اجازه خواب کامل شبانه داده شد از دست داده بودند.

مارسلند توصیه کرد: افرادی که در زمان دوز بعدی واکسن کووید-19 قرار دارند، سعی کنند خوابی راحت داشته باشند و در زمان واکسیناسیون زیاد خسته نباشند.

تاثیر عوامل روانی و رفتاری بر کارایی واکسن کووید-19 هر دو دانشمند گفتند که باید تحقیقات بیشتری در مورد این پدیده ها و نحوه تعامل آن ها با واکسن های کووید 19 انجام شود.

اما تحقیقات انجام شده در این زمینه به ما این ایده را می دهد که چگونه می توانیم برای دریافت واکسن کووید 19 آماده شویم.

این مسیر تحقیق که حدود 30 سال گذشته در حال انجام بوده، با انواع مختلف واکسن از جمله واکسن ویروس آنفلوانزا و واکسن پنومونی پنوموکوک، هپاتیت و واکسن HIV آزمایش شده و مشخص شده است که پاسخ های روانی و رفتاری 2 جنبه از پاسخ ایمنی سازگار به واکسن است؛ بنابراین اگرچه این موارد هنوز با واکسن کووید آزمایش نشده است، اما به دلایل زیادی می توانیم باور کنیم که این عوامل می توانند تداوم داشته باشند.

مدیسون خاطرنشان کرد: نتایج چندین مطالعه نشان می دهد حتی مداخلات نسبتا کوتاه مدت مانند خواب راحت شبانه یا به حداقل رساندن استرس در چند روز قبل از دریافت واکسن نیز تاثیر مثبتی بر پاسخ واکسن داشته است.

وی این مورد را امیدوارکننده ترین بخش نامید و گفت: این نتایج نشان می دهد که حتی اگر فردی با جنبه های متعدد زندگی خود دست و پنجه نرم می کند، حتی گام های کوچک نیز می تواند به اثربخشی واکسن کمک کند.

هر چیزی که بتواند به شما کمک کند در روز واکسیناسیون در ذهنیت مثبت تری قرار بگیرید، ارزش تلاش برای دریافت بهترین پاسخ را از واکسیناسیون برای مقابله با این بیماری همه گیر و محافظت از خود به بهترین شکل ممکن را دارد.

به خاطر داشته باشید که این تحقیق به این معنا نیست که واکسن کووید 19در صورتی که در روز دریافت واکسن با کمی اضطراب حاضر شوید، کارایی نخواهد داشت بلکه نکته مهم این است که افراد باید سعی کنند در این روز با استراحت حاضر شوند و تا آنجا که می توانند احساس مثبت و بدون استرس داشته باشند.


کلید واژه ها: واکسن - واکسیناسیون - نشان - عوامل - تحقیقات - کووید 19 - نتایج تحقیقات - واکسن کووید 19 - پاسخ - واکسن هپاتیت - واکسن کرونا - واکنش - تاثیر - افراد - کووید - عوامل موثر - پاسخ ایمنی - مورد - روانشناس - دانشگاه - مطالعات - هپاتیت B - هپاتیت - دیدگاه - افزایش - بیماری - ارتباط - یکی از - مختلف - برابر

آخرین اخبار سرویس:
فوت بیمار مبتلا به قارچ سیاه در گناباد

ثبت نام بیست و ششمین جشنواره قرآنی «هدهد» آغاز شد

نرخ سالمندی در ایران رو به افزایش است/افسردگی و آلزایمر، دو اختلال شایع در سنین بالا

کرونا برای سیگاری ها 10 برابر خطرناکتر است

در مورد سندرم اضطراب کرونا چه می دانید؟

نوشیدن آب صبحگاهی این عوارض را دارد

آمار کرونا اصفهان 6 مهر؛ 14 فوتی و 1012 ابتلای جدید

عصاره هایی گیاهی برای از بین بردن سوسک حمام

ماجرای جنجالی تست چشمی از زائران اربعین چه بود؟

بهترین میوه های خون ساز

مرگ و میر مادران باردار در سایه اختلافات آماری/ وقتی دست حمایت بالاتر از واقعیت می رود

جزییات توزیع 800هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت / تامین رایگان برای گروه های حساس

جزییات غربالگری زائران در مرزها اعلام شد/ کرونامثبت ها قرنطینه می شوند

آغاز مطالعه واکسن آنفلوانزامبتنی بر mRNA

نصف شبانه روز 15 تا 29 ساله ها صرف رسیدگی به خودشان می شود

انواعی از واکسن کرونا که شاید درباره آنها نشنیده باشید

قارچ سیاه چگونه ما را نابود میکند؟!

حساسیت های پاییزی را به حداقل برسانید

ارزشیابی رعد نشان دهنده جایگاه واقعی علوم پزشکی لرستان نیست

فوت 6 لرستانی دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا

55 درصد «سالمندان» فاقد درآمد هستند/ «فقر» در سالمندان دو برابر سنین دیگر است

واکسیناسیون روستاییان آغاجاری دربرابر کرونا+عکس

70 درصد جمعیت کشور تا 2 هفته آینده واکسینه می شوند

احتمال بومی شدن ویروس کرونا

طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده طعم دار | فواید شگفت انگیز گوجه خشک

واکسن زدن یا نزدن؟ مسئله این است!

کاهش استفاده از ماسک نگران کننده است

قرنطینه هوشمند در کشور اجرا می‎ شود/تزریق 53 میلیون دز واکسن کرونا

علائمی که یک ماه پیش از سکته قلبی در بدن ظاهر می شوند

مدیر کل دفتر سلامت وزارت بهداشت خبر داد: سالمندان و مادران باردار در اولویت اول تزریق واکسن آنفلوآنزا

غربالگری سلامت زائران اربعین در پایگاه های مرزی فارس

بهترین میوه های خون ساز

آثار مخرب سفید کردن دندان

10 ماده غذایی که پوست شما را زشت و پیر می کند

بهترین نوع نان برای لاغری و کاهش وزن

بستری های کرونایی در ایلام به 106 نفر رسید

واکسیناسیون 70 درصدی تا دو هفته آینده/افراد واکسینه محدودیتی برای سفر و کار نخواهند داشت

تست روانشناسی؛ شما چقدر سمعی، بصری و یا لمسی هستید؟

آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول در منزل/سرانجام واکسیناسیون دانش آموزان و بازگشایی مدارس

ابتلا و مرگ ناشی از ویروس کرونا در هند کاهش یافت

بیماری های قلبی عروقی عامل 43 درصد مرگ و میر مردم تربت حیدریه

وزیر بهداشت: به دنبال برداشتن بسیاری از محدودیت ها هستیم

وزیر بهداشت: تبدیل قرنطینه عادی به هوشمند تا چند هفته آینده

به 25 دلیل مهم، حتما ارده شیره بخورید

توصیه های وزارت بهداشت برای کنترل بیماری کرونا در مدارس

فاضلی: بازگشت زائران اربعین با برنامه باشد | امیدواریم وارد پیک ششم نشویم

وزیر بهداشت: واکسیناسیون 70 درصدی تا دو هفته آینده/ محدودیت ها کم می شود

تودیع و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نماینده مجلس: از مسافران و زائران تست PCR گرفته شود | خودمان، خودمان را به سمت پیک بعدی کرونا حرکت دادیم

بستری های کرونایی در ایلام به 106 نفر رسید

بهترین میوه های خون ساز را بشناسید

8 نشانه اولیه سکته قلبی

تعرفه فیزیوتراپی در منزل چگونه محاسبه می شود؟

ببینید | انجام قرنطینه هوشمند در کشور از زبان وزیر بهداشت

10 راهکار ساده و باور نکردنی برای درمان زخم معده

بهترین نان برای رژیم لاغری چیست؟

تهدید 10 برابری کرونا برای سیگاری ها

بیماری های قلبی_عروقی اولین علت مرگ در دنیا و ایران

جزییات توزیع 800هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت / تامین رایگان برای گروه های حساس

27 درصد جمعیت کشور در سال 1425 سالمند هستند

آمار کرونا ایلام 6 مهر؛ 1 فوتی و 106 ابتلای جدید

وزیر بهداشت: واکسیناسیون 70 درصدی تا دو هفته آینده/ محدودیت ها برداشته می شود

توزیع قطره چکانی واکسن آنفلوانزا در داروخانه

کارنامه علمی پذیرفته شدگان آزمون ارشد علوم پزشکی منتشر شد

وزیر بهداشت: تا چند هفته آینده یک تحول در بحث قرنطینه ایجاد می شود

کشف لاشه سومین فُک خزری در محمود آباد

حمایت بهزیستی از کودکانی که بر اثر کرونا بی سرپرست شدند

70 درصد جمعیت کشور تا 2 هفته آینده واکسینه می شوند

بزودی جشن پوشش کامل واکسیناسیون در کشور برگزار می شود

خواص سیاه دانه؛ از تسکین روماتیسم تا درمان ریزش مو

واکسیناسیون 70 درصدی تا دو هفته آینده/افراد واکسینه محدودیتی برای سفر و کار نخواهند داشت

واکسن اصلا ترسناک نیست/ ابتلای مادر باردار به کرونا خطر دارد؛ نه تزریق واکسن کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس معارفه شد

70 درصد جمعیت آذربایجان شرقی علیه کرونا واکسینه شده اند

واکسیناسیون 54 هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری در خراسان رضوی

محققان: کرونا سیگاری ها را 10 برابر بیشتر تهدید می کند

خودسوزی یکی از کارکنان زن بخش خدمات بیمارستان تامین اجتماعی قزوین

خودسوزی زن 55 ساله در بیمارستان تامین اجتماعی قزوین به دلیل مشکلات بازنشستگی

زمین های بی کیفیت را از رقابت های لیگ برتر خارج کردیم/آمادگی برای حضور تماشاگران وجود دارد

سونامی سرطان های پیشرفته زنان به علت کرونا

اجرای قرنطینه هوشمند تا چند هفته آتی / ارایه بسیاری از خدمات با دریافت QR کد واکسن

کیومرث پوراحمد به کرونا مبتلا شد

بیماری های قلبی - عروقی اولین علت مرگ در دنیا و ایران

وضعیت بیمارستان ولایت قزوین پس از پیک پنجم کرونا

آیا سینوفارم کمترین ایمنی را دارد؟

وزیر بهداشت: قرنطینه هوشمند در کشور عملیاتی می شود

وزیر بهداشت: تبدیل قرنطینه عادی به هوشمند تا چند هفته آینده/ جشن پوشش کامل واکسیناسیون در کشور برگزار می شود

برگزاری نشست امنیت غذایی و نوسانات اقتصادی در ساری

تاثیر واکسیناسیون کرونا در جلوگیری از حساسیت های فصلی

نتیجه 40 درصد تست های کرونا مثبت است/ نظارت کامل بر مبادی فارس

مراقبت سندرمیک در مرزهای خوزستان

20 تیم غربالگری کرونا در مرز شلمچه مستقر شد

کودکان مبتلا به سرطان به نوع شدید بیماری کووید-19 مبتلا می شوند؟

اجرای طرح قرنطینه هوشمند در کشور طی چند هفته آینده

رتبه علوم پزشکی لرستان در ارزشیابی تحقیقاتی مبنای واقعی ندارد/ اظهارات وزارتخانه پیگیری شود

بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی کشور از 15 مهر به طور کامل

احتمال بروز موج ششم کرونا در آبان

پاندمی کرونا چگونه قلب های ما را نشانه می گیرد؟

55 درصد سالمندان فاقد درآمد هستند/ فقر در سالمندان دو برابر سنین دیگر است

مهدی: آمادگی برای میزبانی از تماشاگران وجود دارد/ از معیارهای خود عقب نشینی نمی کنیم

تاثیر عجیب واکسن کرونا بر خوش اخلاق ها

تاثیر عجیب واکسن کرونا بر خوش اخلاق ها