موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - وزارت امور خارجه - فرهاد مجيدي - جمهوري اسلامي ايران - ايستگاه فضايي بين المللي - سازمان همكاري شانگهاي - الهلال عربستان - جمهوري اسلامي - دونلي - تاريخ ليگ ايران - جهاددانشگاهي استان زنجان - شركت گاز استان كرمان - احتكار ماسك - جيم برايدنستاين - ماشوله - شركت هواوي - آزمون ورودي - شهرستان بشاگرد - عليرضا قاري قرآن - كلاس اولي ها - دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي

مطالب مرتبط:
پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است
در مدیریت منابع آب، مدیریت جایگزین ریاست شود/استفاده از افراد کارآمد محیط زیستی در دولت آینده
در مدیریت منابع آب،»مدیریت» جایگزین «ریاست»شود/استفاده از افراد کارآمد محیط زیستی در دولت آینده
وقوع سیلاب در مازندران/ محور کندوان مسدود شد / محدودیت تردد خودروهای پلاک های غیربومی
جهش شاخص کل بورس با خوش بینی پایان کار دولت
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 10:002021-08-01اقتصادي

پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است


به اعتقاد رییس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم و استاد زمین­ شناسی دانشگاه شیراز، تعارض راه­ حل­ های پیشنهادی برای کاهش گسیل گاز های گلخانه ­ای با منافع ملی کشورها، - دیدارنیوز" ـ به باور محققان زمین شناس محیط زیستی، علاوه بر حضور و افزایش غلظت گاز های گلخانه ­ای و به ویژه کربن­ دی اکسید و متان در جوّ، کاهش سپیدایی (Albedo) زمین نیز به دلیل ذوب شدن صفحات و سکو های یخ در دو قطب در فرایندی شتابنده و سازوکاری پس­خورندی (Feedback mechanism) در افزایش میانگین دمای زمین نقش داشته است.

بر اساس پیش ­بینی های بین ­المللی میانگین دمای زمین تا سال 2100 میلادی می ­تواند تا 3.

7 درجه سانتی ­گراد در نقاط مختلف آن افزایش یابد.

چنین رخدادی بی­ تردید با رویداد های بسیار ناخوش­ایندی مانند بالا آمدن سطح آب دریا و به زیر آب رفتن شهر های ساحلی و جزایر دریایی، اسیدی شدن آب اقیانوس و انقراض بسیاری از آبزیان و کلونی ­های مرجانی، کوچک شدن صفحات یخ شمالگان و سکو های یخی جنوبگان، تغییر الگو های بارش و تشدید باران­ های موسمی و افزایش احتمال وقوع فاجعه­ های اقلیمی مانند موج ­های شدید گرما، وقوع سیل و خشکسالی و افزایش تعداد طوفان­ های دریایی شود.

بشر هم ­اکنون شاهد بوده است که افزایش 1.

5 تا 2 درجه سانتی­گراد میانگین دما در برخی از نقاط زمین، به انقراض برخی از گونه ­های گیاهی و جانوری حساس به تغییر دما انجامیده، بوم ­سامانه ­های زیادی را در معرض نابودی قرار داده و بسیاری دیگر را ناگزیر از جابه­جایی کرده است.

این جابه­ جایی بوم­سامانه ها نیز ناگزیر به کوچک یا بزرگ شدن گستره جغرافیایی زیستگاه زیست وران و از جمله مهاجرت جمعیت­ های انسان انجامیده است.

در این زمینه دکتر فرید مُر، عضو پیوسته و رییس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، استاد زمین­ شناسی دانشگاه شیراز طی ارسال یادداشتی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چنین توضیح می دهد: مهم­ترین پرسشی که در ارتباط با تغییر اقلیم زمین در ذهن هر انسان فرهیخته ­ای خطور می ­کند، این است که چرا بشر به رغم توانایی ­های شگرف علمی، از حل کردن این چالش جهانی که حیات در این سیاره را به خطر انداخته، ناموفق بوده است.

در پاسخ باید گفت که تغییر اقلیم مشکلی جهانی (Global) است که مقابله با آن نیز راه ­حل جهانی می ­طلبد و راه ­حل ­های بومی (Local) قادر به حل این مشکل نیستند.

از سویی تفاوت توسعه در کشور های مختلف (توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته)، وجود نظام ­های مختلف اقتصادی (سرمایه ­داری، سوسیالیستی، کمونیستی) و تفاوت ­های سیاسی، نظامی، اعتقادی، فرهنگی و یا ناسیونالیستی-نژادی در جوامع گوناگون بشری، دستیابی به توافقی جهان شمول در این ارتباط را ناممکن ساخته است.

رسیدن به توافقی جهانی در رابطه با تغییر اقلیم مستلزم بده بستان ­های بی ­شماری است که بی ­تردید، با آنچه که "منافع ملی" کشور ها خوانده می­ شود، در تضاد و تعارض خواهد بود.

این تعارض راه­ حل­ های پیشنهادی برای کاهش گسیل گاز های گلخانه ­ای با منافع ملی کشورها، دلیل ناموفق بودن تمام تلاش ­هایی بوده است که تا کنون در قالب برگزاری چند ده کنفرانس بین ­المللی در شهر های مختلف جهان مانند ژوهانسبورگ، ریودوژانیرو، کیوتو، استکهلم، مادرید و آخرین آن ها در پاریس برگزار شده و به رغم امضای انواع تفاهم ­نامه ­ها و تعهد دادن کشور ها به رعایت مفاد مورد توافق، مشکل تغییر اقلیم، نه تنها برطرف نشده، بلکه شتابنده ­تر از پیش در مقابل چشم جهانیان به سمت هر چه وخیم­ تر شدن پیش می ­رود.

زمین 4600 میلیون سال پیش به شکل سیاره ­ای مستقل در منظومه شمسی تشکیل شد.

جوّ زمین اولیه با جوّ امروزی آن تفاوت زیادی داشت، ولی با گذشت زمان و در حدود 2300 میلیون سال پیش، ترکیب جوّ کم­ و بیش شبیه به ترکیب امروزی آن شد.

گسترش انفجاری گونه ­های زیستی در مدت زمانی به ­نسبت کوتاه که به آن "مهبانگ زیست ­شناختی" (Biological big bang) می ­گویند 542 میلیون سال پیش در زمین رخ داد و سن نخستین جانداران خشکی نیز به 420 میلیون سال پیش باز می ­گردد.

زمین­ شناسان با تکیه بر آثار زمین ­شناختی بر این باورند که از زمان وقوع مهبانگ زیست ­شناختی تا کنون 5 رویداد که به انقراض جمعی بسیاری از گونه ­های زیستی زمین منجر شده است، به ترتیب در 433، 359، 251، 200 و 65 میلیون سال پیش رخ داده است.

دست کم 3 رویداد از این انقراض­ های جمعی به حوادث فرازمینی یا به بیانی برخورد "شخانه ­"ها (شهاب­سنگ ها) با زمین نسبت داده شده است که دو گودال ناشی از این برخورد ها امروزه در ایالت آریزونای آمریکا و شبه­ جزیره یوکاتان در کشور مکزیک به عنوان جاذبه ­های گردشگری مورد بازدید گردشگران قرار دارند.

جدای از این 5 رویداد منجر به انقراض­ های جمعی، حادثه یا رشته ­ای از حوادث حدود 55 میلیون سال پیش در زمین و در مرز سن ­های زمین ­شناختی پالئوسن-ائوسن رخ داده است که زمین ­شناسان آن را به عنوان "بیشینه گرمایی پالئوسن-ائوسن" (PETM) می ­شناسند و طی آن دمای زمین و غلظت گاز های کربن­ دی اکسید و متان در جوّ به شدت بالا رفت و آب اقیانوس به اندازه­ ای اسیدی شد که انقراض تعداد زیادی از گونه ­های گیاهی و جانوری در دریا و خشکی را در پی داشت.

بسیاری از زمین ­شناسان بر این باورند که اگر از افزایش غلظت کربن­ دی اکسید و متان در جوّ جلوگیری نشود، زمین در آینده­ ای نه چندان دور با وضعیتی شبیه به رویداد PETM مواجه خواهد شد.

از دیدگاه اقلیم ­شناسی زیست­ محیطی، تغییرات اقلیمی امروزی زمین، نامتوازن شدن بودجه انرژی آن است.

حفظ توازن بودجه انرژی زمین مستلزم برابری نسبی انرژی تابشی دریافت شده از خورشید، با انرژی بازتابیده از زمین به فضا در بازه مشخصی از زمان است.

انرژی خورشید به صورت تابش طول موج­ های مریی و کوتاه به زمین رسیده و پس از جذب شدن 47 درصد از این انرژی تابشی در سطح زمین، مابقی انرژی به شکل بازتابش امواج با طول موج بلند (فروسرخ) به فضا بازتابانده می­ شود.

البته فقط 70 درصد از امواج فروسرخ بازتابیده از زمین از جوّ آن عبور کرده و به فضا می­ رسد؛ چرا که 30 درصد دیگر جذب قطرک ­های تشکیل دهنده ابر و گاز های گلخانه ­ای موجود در پایین ­ترین لایه جوّ زمین (تروپوسفر یا وردسپهر) می ­شود.

بیشترین غلظت گاز های گلخانه ­ای به کربن­ دی اکسید (CO 2) تعلق دارد که غلظت آن در جوّ از حدود 300 قسمت در میلیون (ppm) درست پیش از شروع انقلاب صنعتی و اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات اسکاتلندی، امروزه به ppm 415 رسیده است.

غلظت این گاز در جوّ طی دهه گذشته 148 درصد افزایش یافته است.

البته CO 2 در مقایسه با سایر گاز های گلخانه­ ای از نظر جذب تابش فروسرخ بازتابیده از سطح زمین، گاز چندان قدرتمندی به حساب نمی ­آید.

قوی­ ترین گاز گلخانه ­ای موجود در اتمسفر زمین "بخار آب" است، اما خوشبختانه این گاز از توان انباشته شدن در جوّ برخوردار نیست و با رسیدن غلظت آن به حدی معین، تبدیل به باران شده و بر زمین می ­بارد.

توان جذب تابش بسیاری از گاز های گلخانه ­ای دیگر نیز از گاز CO 2 بیشتر است.

اما افزایش غلظت کربن ­دی اکسید و انباشته شدن آن در لایه ­های پایینی جوّ به مراتب از دیگر گاز ها بیشتر است.

به طور کلی شهرت گاز CO 2 به عنوان مهم­ترین گاز گلخانه ­ای در جوّ زمین به سه مورد باز می ­گردد؛ اول "طولانی بودن نسبی زمان ماند (Residence time) آن در جوّ"، دوم "واکنش آن با آب اقیانوس به عنوان ذخیره ­گاه موقت کربن­ دی اکسید به صورت کربنات و بی­کربنات کلسیم در بدن آبزیان و نیز تشکیل کربنیک اسید" و در آخر و شاید به عنوان مهم­ترین دلیل باید به "افزایش پیوسته و فزاینده این گاز در جوّ به دلیل سوزاندن سوخت­ های فسیلی در نیروگاه ­ها و وسایل نقلیه" اشاره کرد.

پس از کربن­ دی اکسید، متان فراوان ­ترین گاز گلخانه ­ای در جوّ زمین است که غلظت آن در جوّ در دهه گذشته (2021-2011 میلادی) از 1817 قسمت در میلیارد (ppb) با 206 درصد افزایش به 1869 قسمت در میلیارد رسیده است.

فشار تابشی (Radiative forcing) هر مولکول گاز متان 30 برابر فشار تابشی یک مولکول گاز CO 2 و زمان ماند آن در جوّ نیز بیش از دو برابر زمان ماند کربن­ دی اکسید است.

منابع مهم تولید گاز متان در زمین، علاوه بر فضولات انسانی، تپاله گاو و گاوداری­ های صنعتی بزرگ در کشور های توسعه یافته جهان و آرژانتین است.

یکی از دلایل مهم مبارزه طرفداران محیط زیست با گوشت­خواری، حجم زیاد گاز متان تولید شده در گاوداری ­ها است.

اما مهم­ترین مساله در مورد گاز گلخانه ­ای متان این است که حجم بزرگی از این گاز در یخ بستر بسیاری از دریا ها و اقیانوس در ساختار بلوری ترکیبی از آب به نام کلاترات (Clathrate) به دام افتاده است که در صورت گرم شدن آب اقیانوس و ذوب شدن مولکول­ های کلاترات آزاد شده و به سرعت وارد جوّ زمین می ­شود.

برخی زمین ­شناسان زیست ­محیطی بر این باورند که رویداد PETM نیز نتیجه چنین فرآیندی بوده است.

علاوه بر حضور و افزایش غلظت گاز های گلخانه ­ای و به ویژه کربن­ دی اکسید و متان در جوّ، کاهش سپیدایی (Albedo) زمین نیز به دلیل ذوب شدن صفحات و سکو های یخ در دو قطب در فرایندی شتابنده و سازوکاری پس­خورندی (Feedback mechanism) در افزایش میانگین دمای زمین نقش داشته است.

بر اساس پیش ­بینی نهاد بین ­المللی IPCC (Intergovernmental Panel for Climate Change)، میانگین دمای زمین تا سال 2100 میلادی می ­تواند تا 3.

7 درجه سانتی ­گراد در نقاط مختلف آن، افزایش یابد.

چنین رخدادی بی­ تردید با رویداد های بسیار ناخوش­ایندی مانند بالا آمدن سطح آب دریا و به زیر آب رفتن شهر های ساحلی و جزایر دریایی، اسیدی شدن آب اقیانوس و انقراض بسیاری از آبزیان و کلونی ­های مرجانی، کوچک شدن صفحات یخ شمالگان و سکو های یخی جنوبگان، تغییر الگو های بارش و تشدید باران­ های موسمی و افزایش احتمال وقوع فاجعه­ های اقلیمی مانند موج ­های شدید گرما، وقوع سیل و خشکسالی و افزایش تعداد طوفان­ های دریایی شود.

بشر هم ­اکنون شاهد بوده است که افزایش 1.

5 تا 2 درجه سانتی­گراد میانگین دما در برخی از نقاط زمین، به انقراض برخی از گونه­ های گیاهی و جانوری حساس به تغییر دما انجامیده، بوم ­سامانه ­های زیادی را در معرض نابودی قرار داده و بسیاری دیگر را ناگزیر از جابه ­جایی کرده است.

این جابه­ جایی بوم سامانه ­ها نیز ناگزیر به کوچک یا بزرگ شدن گستره جغرافیایی زیستگاه زیست وران و از جمله مهاجرت جمعیت­ های انسان انجامیده است.

از دیگر شواهد تأییدکننده پیش­ بینی ­های IPCC می­ توان به در معرض نابودی قرار گرفتن بزرگ­ترین کلونی مرجانی جهان به نام "گریت باریر ریف" (Great Barrier Reef) به طول بیش از 2000 کیلومتر در استرالیا اشاره کرد که هم ­اکنون در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار گرفته است.

ذوب یخ جنوبگان در مقایسه با 25 سال پیش 3 برابر شده و سالانه چند تریلیون تن یخ نیز از صفحه گرینلند در شمالگان ذوب می­ شود.

ذوب شدن یخ در این مناطق به قطعه ­قطعه شدن زیستگاه جانوران مانند خرس قطبی منجر شده و این گونه جانوری و بسیاری گونه ­های پنگوئن و شیر های دریایی را در معرض انقراض قرار داده است.

مهاجرت حشرات و آفات موذی بیماری­ زا به مدار های جغرافیایی بالاتر را نیز باید از تبعات افزایش میانگین دمای زمین به ­شمار آورد.

با توجه به آن­چه که در بالا به اختصار گفته شد، بحران ­زا شدن اولین نشانه ­های تغییر اقلیم در ایران شامل بیابان ­زایی، تغییر الگوی بارش، خشک شدن تالاب ­ها، بحران ریزگرد ها و حتی مهاجرت بین­ استانی، جای دارد که دستگاه ­های ذیربط و مسئول مقابله با این بحران جهانی و بیش از همه سازمان حفاظت از محیط زیست کشور تا رسیدن به راه­ حلی جهانی در مجامع بین­ المللی، با اتخاذ تدابیر محلی و بومی برای مقابله با این بحران در رفع آن کوشا باشند.


کلید واژه ها: زمین - محیط زیستی - افزایش - میانگین - فرهنگستان علوم - شهر های ساحلی - گلخانه - فرهنگستان - اسیدی شدن - منافع ملی - علوم پایه - بینی - کاهش - دریا - علوم - پیشنهادی - محیط - دانشگاه - اقیانوس - آب دریا - میلادی - محققان - رویداد - اعتقاد - مختلف - نشانه - ساحلی - تعارض - استاد - جزایر

آخرین اخبار سرویس:
اوج گرفتن تورم در کشورهای اروپایی

50 محدوده معدنی در خراسان رضوی احیا شد

رکوردشکنی سفرهای مردم در هفته گذشته

متولدین 1368 و ماقبل آن برای دریافت واکسن کرونا ثبت نام کنند + آدرس سامانه

ساعت فوق دقیقی که می تواند به شناسایی ماده تاریک کمک کند

رشد عجیب اقتصادی همسایه های شمالی ایران

وحید عبدی برداشت پسته از باغات ایلخچی در آذربایجان شرقی

آشفته بازار بلیت پروازهای اربعین

اعلام آمادگی ذوب آهن اصفهان برای همکاری در ساخت یک میلیون مسکن در سال توسط دولت

آب شدن 40 تا 90 درصدی قدرت خرید یارانه های معیشتی و نقدی!

بازار مسکن در شهریور هم «بی جان» است

بازگشایی سامانه واکسیناسیون کرونا برای متولدین 1368 و ماقبل

خانم و اقا جهت بسته بندی و کاردرمنزل نیازمندیم

به تعدادی بسته بند کار نیازمندیم

استخدام معمار 3D کار در یک شرکت معتبر در تهران

اینفوگرافیک | در کشورهای مختلف یک کارگر چند روز باید کار کند تا یک آیفون 13 بخرد؟

سهم آب شرب از چاه های لرستان چقدر است؟

کمبود گاز و یقه گیری سرما در فصل زمستان

پژو کمیاب وارد حراج می شود/ 505 دوکابین با ردپایی از طراح معروف ایتالیایی (+عکس)

«دروغ بزرگی» که خودشان هم باور کردند/ گروگان گیری سلامت ایرانیان به بهانه تصویب FATF

خودروی موفق آمریکایی و حضور یک مدل جدید در بازار جهانی/ فیستا 2022 با تغییرات جدید و پیشرانه کوچک!(+عکس)

فال روزانه امروز شنبه 27 شهریور 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 27 شهریور 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 27 شهریور 1400

نرخ ارز آزاد امروز 27 شهریور ماه 1400 + جدول

قیمت طلا امروز 27 شهریور ماه 1400 + جدول

کسب کار خانگی، فروش ،

قیمت سکه امروز 27 شهریور ماه 1400 + جدول

خانه در کدام مناطق شرق تهران ارزان تر است؟

مظنه خرید زعفران در بازار + جدول قیمت

آغاز هفته ملی پژوهش از 20 آذر/برپایی نمایشگاه فناوری های نوپدید

تعداد دقیق یارانه بگیران در ایران اعلام شد

قیمت پراید در بازار

قیمت محصولات ایران خودرو امروز 1400/6/26

بازار جهانی نفت امروز جمعه 26 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.35 دلار

نیازمند نیرو آقا ترجیحا جوان نیازمندیم

کارگر ساده

افکار ضدتوسعه در حاکمان ما چرا ریشه دار است؟

تا اواخر آبان افراد بالای 18 سال واکسینه می شوند

آینده بازار خودرو در صورت آزادسازی واردات خودرو

وعده وزیر صمت درباره کاهش قیمت لبنیات

آیا ارتباط دلار و قیمت فولاد در بورس کالا قطع خواهد شد؟

درخواست مردم الیگودرز؛ سرعت گرفتن طرح های راه سازی

معضلی به نام کمبود نقدینگی در افغانستان

دستور تخلیه و ترخیص کالای لنج داران بنادر سه گانه آبادان صادر شد

فروش اقساطی خودرو برای بازنشستگان؛ جدول شرایط و قیمت

استخدام کارشناس توسعه منابع انسانی در شرکت پرشیا خودرو از البرز

چگونه هزینه قبض برق را 35 درصد کاهش دهیم؟

آخرین تغییرات قیمتی در بازار خودروهای داخلی و خارجی

نخست وزیر هند خواستار افزایش تجارت آسیا از طریق بندر چابهار ایران شد

چرا طلای جهانی ارزان شد؟

دستور وزیر نفت برای تخصیص 780 میلیارد تومان به منظور اجرای پروژه های خوزستان

نکاتی برای خرید نوشت افزار در آستانه سال تحصیلی جدید

وجود 1352 حلقه چاه آب غیر مجاز در لرستان

افزایش دوباره قیمت تخم مرغ در بازار

افزایش سطح زیر کشت گلخانه های درشهرستان سیب وسوران

استخدام مدیر کارخانه آقا در شرکت نوآوران تجارت کیان در تهران

وجود 1352 حلقه چاه آب غیر مجاز در لرستان

دستور تخلیه و ترخیص کالای لنج داران بنادر سه گانه آبادان صادر شد

اجرای طرح اجاره داری حرفه ای به سود مستأجران است؟

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروزجمعه 26 شهریور

چشم انداز مثبت برای رشد دوباره مس

پیش بینی قیمت دلار فردا شنبه 27 شهریور ماه

مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

جهش قیمت خودروهای کره ای

مقایسه عملکرد بیت کوین و طلا

تعریف مدل های سرمایه گذاری جدید در اقتصاد شهری مشهد

بانوان هنرمند میناکار آزادشهر در انتظار حمایت مسئولان

شرط رسیدن یارانه هر نفر به 350 هزار تومان چیست؟

افزایش قیمت گاز اقتصاد اروپا را تهدید می کند

گلخانه های راکد شهرکرد احیا می شود/ تعمیر سازه گلخانه سورشجان با 3 میلیارد ریال تسهیلات

گلخانه های راکد شهرستان شهرکرد به چرخه تولید باز می گردند

قیمت پراید در بازار /151 صفر کیلومتر چند؟

راه کار های ترکیه برای ندادن اقامت

4 شرط صاحب خانه شدن/ وعده کاهش قیمت تمام شده

پیش بینی بورس تا پایان شهریور

پیش بینی بورس در هفته آتی

تشکیل شورای ساماندهی مبادلات مرزی مشترک ایران و ترکیه هدف گذری 30 میلیارد دلاری را تسهیل می کند

تارا با قیمت نجومی وارد بازار آزاد شد

قیمت لبنیات باید پایین تر بیاید

چرا قیمت طلای جهانی ارزان شد؟

کرونایی که منتظر غفلت هاست تا اوج بگیرد

اعتراض اینستاگرامی لیلا اوتادی به طرح کاهش مهریه به 14 سکه

گزیده های نفتی هفته

استخدام کارمند داخلی در شرکت بیمه کارآفرین در تهران

شهردار مشهد: آن چه در اختیار مدیریت شهری است در حمایت از سرمایه گذاران به کار خواهیم گرفت

رتبه نخست مردم قزوین در پرداخت زکات

تحولی عظیم در منطقه ورزقان در پیش است

افزایش قیمت گاز اقتصاد اروپا را تهدید می کند

«طرح اجاره داری حرفه ای»، راهکاری برای ساماندهی بازار اجاره

موشک «فاتح بصیر»؛ مجهز به سیستم جنگ الکترونیک

تحولی عظیم در منطقه ورزقان در پیش است

شرط رسیدن یارانه هر نفر به 350 هزار تومان چیست؟

کاهش شهر های قرمز از 168 به 57 شهر و بازگشت شهر های آبی به نقشه + جدول اختصاصی شهر های قرمز

استخدام شاگرد برای کار در سوپر مارکت

مدیرعامل شرکت مس:تحولی عظیم در منطقه ورزقان در پیش است

جزییات فروش قسطی 11 مدل خودرو به بازنشستگان/ مشمولان خرید تیگو، آریزو و ام وی ام های + جدول

تصاویر| کارحانه تولید تایر ایرانی؛ وابسته به بنیاد مستضعفان

جهش تازه کرونا در راه است؟

عقبگرد قیمت ها در بازار طلا در سایه افت بهای انس و کاهش تقاضا

پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است

پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است