مطالب مرتبط:
پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟
روحانی بعد از پایان دولتش، در اردوگاه اصلاح طلبان می ماند یا اصولگرایان؟
اصلاح طلبان هم به رییسی کمک کنند/روحانی مانند خاتمی و احمدی نژاد نشود
روحانی بعد از پایان دولتش، در اردوگاه اصلاح طلبان می ماند یا اصولگرایان؟
اصلاح طلبان هم به رییسی کمک کنند/روحانی مانند خاتمی و احمدی نژاد نشود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 09:402021-08-01سياسي

پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟


پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟ برسیم به شرایط کنونی.

روحانی با وجود همه اختلافاتی که میان خود و اصلاح طلبان می بیند و البته درنظرگرفتن منافع سیاسی اش که دیگر با بودن در کنار اصلاح طلبان محقق نمی شود، - " :دولت سیزدهم که به پایان برسد همه به خانه های خود بازمی گردند؛ اصلاح طلبان دیگر در هیچ نهاد انتخابی و انتصابی حضور نخواهند داشت و دولتی ها هم با کارنامه ای پرحرف و حدیث کنار می روند تا شاهد چگونگی عصر اصولگرایان باشیم؛ عصری که تا اینجای کار در مجلس مناقشات بسیاری به وجود آورده است.

به هرحال بعد از این دست کم تا سال 1402 و انتخابات مجلس دوازدهم، میدان سیاست رسمی، میدان اصلاح طلبان نخواهد بود و دولتی ها و مشخصا حسن روحانی نیز باید مشخص کنند در چه طیفی قرار می گیرند؛ آیا روحانی به پایگاه اصلی و سنتی خود، یعنی اصولگرایی با محوریت جامعه روحانیت، بازمی گردد یا همچنان تمایل دارد نزدیک به اصلاح طلبان شناخته شود؟ البته روحانی در هر دو حالت مسیر ساده ای در پیش ندارد؛ زیرا اگر بخواهد اصولگرا باقی بماند، حتما با موج سنگین اصولگرایان مواجه می شود.

دلیل هم مشخص است؛ آنکه قطب روبه روی او در تمام این هشت سال، همه اصولگرایان به جز اندکی نیروهای معتدل مانند علی لاریجانی بودند و ازقضا تنها نیروهایی که حداقل تا چندی بعد از شروع دولت دومش از او حمایت می کردند، اصلاح طلبان بودند.

با این اوصاف، گرچه بازگشت روحانی به دامن اصولگرایان کار ساده ای نیست اما نباید فراموش کرد که شواهد و قرائن مشخصا از سال 96 تا کنون، حاکی از آن است که روحانی بدش نمی آید برای بقای حیات سیاسی و دچارنشدن به سرنوشت رؤسای جمهور مغضوب پیشین، اگر هم به طور کامل با اصولگرایان کنار نمی آید، بعد از دولتش مورد لعن و نفرین آنها نباشد؛ به همین دلیل او در سال های اخیر کوشید فاصله معناداری با اصلاح طلبان داشته باشد و برای این کار نزدیکانش مانند واعظی را مسئول حمله به اصلاح طلبان کرد و حتی ادعایی که بیشتر به شوخی می زد، از زبان واعظی مطرح شد مبنی بر اینکه روحانی با تکیه بر سبد رأی خود پیروز شد و اگر اصلاح طلبان هم از او حمایت نمی کردند، او پیروز انتخابات بود.

این سخن غیرحقیقی حتما اگر صرفا باور واعظی بود، روحانی در رد آن موضع می گرفت اما نگرفت تا همه به این نتیجه برسند که روحانی برای فاصله گذاری میان خود و اصلاح طلبان، رییس دفترش را جلو انداخته تا به اصلاح طلبان حمله کند.

بنابراین به نظر می رسد روحانی بی میل نباشد که باز هم اصولگرا شناخته شود؛ اصولگرایی نه مانند دهه 70، بلکه یک اصولگرای معتدل.

اما حالا این اصولگرایان هستند که پذیرای او نیستند.

کار برای اصلاح طلب شناخته شدن او نیز ساده نیست.

روحانی در سال 92 با حمایت کامل همه اصلاح طلبان روی کار آمد؛ حمایتی که اگر نبود، حتما در انتخابات پیروز نمی شد؛ اما اصلاح طلبان به اصرار هاشمی رفسنجانی از محمدرضا عارف عبور کردند و یکسره حامی روحانی اصولگرا شدند.

روحانی هم از این حالت خوشش آمد؛ زیرا می دانست در هیچ شرایطی نمی تواند نفر اول اصولگرایان باشد و آن قدر هستند نامزدهای اصولگرا که نوبت به او نمی رسد.

روحانی در واقع به نوعی از شرایط استیصال اصلاح طلبان که از سال 88 تا 92 در انزوای اجباری قرار داشتند، استفاده کرد تا بتواند با هدایت هاشمی گوی سبقت را از رقبای هم جناحی خود، یعنی نامزدهای اصولگرا، برباید و خود را به نوعی اصلاح طلب جا زد.

حمایت اصلاح طلبان از روحانی آن قدر جدی بود که گفته می شد جبهه اصلاحات با روحانی ائتلاف کرده است و روحانی هم البته به محض تشکیل دولت، اسحاق جهانگیری را به معاون اولی خود برگزید تا به نوعی سهم اصلاح طلبان را داده باشد.

دوران چهارساله اول برای اصلاح طلبان بد نبود و به صورت کامل سیاست خارجی ایران در مسیر فکری اصلاح طلبان حرکت کرد.

به بیان دیگر نه آنکه اصلاح طلبان هدایتگر سیاست های خارجی باشند، اما به هر دلیل مذاکرات هسته ای و انعقاد سندی به نام برجام با تفکرات اصلاح طلبان هیچ مغایرتی نداشت.

اما وضعیت در دوره دوم فرق کرد و همان طور که گفته شد، حسن روحانی در شرایطی که خود را بی نیاز از رأی مردم می دانست، ناگهان در چرخشی عجیب از اصلاح طلبان روی گرداند و اصلاح طلبان هم آرام آرام منتقد روحانی شدند.

نیروهای اصلاح طلب درپی ناکارآمدی های دولت، بی توجهی شخص روحانی به خواسته های اصلاح طلبانه جامعه و حتی فراموش کردن شعارهایی که پیش از انتخابات سال 92 مبنی بر تلاش برای رفع حصر داده بود و از طرفی به هم ریختگی گسترده اقتصادی، تورم افسارگسیخته، گسترش فقر عمومی و ده ها مشکل دیگر تمایلی نداشتند با او همراه شوند و این فاصله از سوی اصلاح طلبان هم ایجاد شد.

در اینجا بود که مشکلات اصلاح طلبان و روحانی در بالاترین سطح خود قرار گرفت و اصلاح طلبان فرای نقدها به وضعیت جاری، زبان به گلایه گشودند که روحانی در دو دولتش از اصلاح طلبان استفاده نکرد.

موضوعی که البته جای بحث دارد؛ زیرا دولتی ها می گفتند ائتلافی در کار نبود که قدرالسهمی معلوم شده باشد؛ گزاره ای که اخیرا زهرا شجاعی، فعال سیاسی اصلاح طلب هم در یک برنامه تلویزیونی گفته است: اصلاح طلبان با آقای روحانی ائتلاف نکردند.

ائتلاف یک ترم سیاسی است که معنای خاص خودش را دارد، یعنی دولت ائتلافی تشکیل ندادند، بلکه در شرایطی که ایجاد شد و بحث آقای روحانی و آقای عارف مطرح بود و نظرسنجی شد و گرایش نزدیک تر بود، از آقای روحانی حمایت کردند.

یعنی اصلاح طلبان با آقای روحانی متن و میثاقی با هم امضا نکردند و تعهداتی در قبال هم نپذیرفتند یا خواسته هایی رد و بدل نشد.

همین طوری اصلاح طلبان اعلام حمایت کردند و ایشان هم استقبال کردند و طبیعی بود.

در نهایت انتخابات انجام شد و به پیش رفت و ایشان در انتخاب و اداره دولتش تصمیماتی گرفت و بر حسب نظر مشاوران، افرادی را انتخاب کرد و از نیروی مدیریتی اصلاح طلبان نیز استفاده شد.

ولی چنین نبود که کابینه ائتلافی تشکیل شود.

در کشور های اروپایی یک حزبی رأی مناسب را نمی آورد و برای تشکیل دولتش، با احزاب دیگر ائتلاف می کند.

اصلا نظام ما نظام حزبی نیست و آن می شود که می بینید.

نارضایتی ها و مشکلاتی حادث می شود .

به هر روی چه ائتلاف در کار بود چه نبود، اصلاح طلبان از ترکیب کابینه خاصه در دور دوم راضی نبودند و حتی گفته می شد همان اصلاح طلبانی که در دولت هم بودند به انزوا رانده شده بودند؛ شاهد مثالش اسحاق جهانگیری که به گفته خودش قدرت تغییر منشی دفترش را هم نداشت و عملا فردی همچون محمود واعظی به صورت نانوشته بسیاری از مسئولیت های معاون اولی را انجام می داد تا قدرت جهانگیری روز به روز کاسته شود.

این شرایط نشان می داد که روحانی و اصلاح طلبان برخلاف سال 92 یکدیگر را تحمل می کنند و میان آنها هم گرایی وجود ندارد.

برسیم به شرایط کنونی.

روحانی با وجود همه اختلافاتی که میان خود و اصلاح طلبان می بیند و البته درنظرگرفتن منافع سیاسی اش که دیگر با بودن در کنار اصلاح طلبان محقق نمی شود، حتما تمایلی ندارد در آینده به عنوان نیرویی اصلاح طلب شناخته شود؛ چه آنکه اصلاح طلبان هم تصور می کنند حالا برای بازآفرینی هویت سیاسی و اجتماعی خود نباید دیگر منتسب به نیرویی باشند که مورد انتقاد جامعه است.

به این دلیل حتما میل دو طرفه ای میان روحانی و اصلاح طلبان برای ادامه کار با یکدیگر نیست.

اما یک مانع بر سر میل این دو وجود دارد و آن تصور اجتماعی و البته فضاسازی های اصولگرایان است.

به هر روی اصلاح طلبان و روحانی هشت سال با یکدیگر بوده اند و افکار عمومی آن دو را جدای از یکدیگر فرض نمی کند و اصولگرایان هم به دلیل همین انتقادهای عمومی به روحانی سعی می کنند برای تخریب اصلاح طلبان بار همه مسئولیت عملکرد روحانی را گردن جبهه اصلاحات بیندازند؛ به بیان دیگر در اینجا میل روحانی و اصلاح طلبان کافی نیست و حتما زمان می خواهد تا اذهان عمومی هم این دو را جدای از هم فرض کنند.

در آخر مسلم است که پایان دولت دوازدهم، به معنای پایان کار روحانی و اصلاح طلبان خواهد بود؛ راهی که بعد از هشت سال برای هر دو طرف چندان خوشایند نبود.


کلید واژه ها: اصلاح طلبان - روحانی - اصلاح - پایان - انتخابات مجلس - دولتی - میدان - اصولگرایان - حسن روحانی - اصولگرایی - کنار - انتخابات - دیگر - مجلس - انتخابی - کارنامه - محوریت - پایگاه - سیزدهم - نزدیک - جامعه - شرایط - آورده - سیاسی - سیاست - قرار - محقق - نهاد - روند - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سرایدار با حقوق مکفی و بیمه در شرکت Bennext در تهران

وزیر کشور حکم شهردار کاشان را صادر کرد

سلفی جدید علی اوجی با همکارش /عکس

تولد علی ضیا در کافه ای عجیب /عکس

«علی دارابی» قایم مقام وزارت میراث فرهنگی شد

19 حمله سایبری علیه سیستم رای گیری انتخابات روسیه

افتخار طلبگی یا دکترای آکادمی؟! /رفتار دوگانه غرب و آژانس در قبال نقض «ان پی تی» /مبارزه با فساد از طریق حکمرانی خوب

تولد علی ضیا در کافه ای عجیب /عکس

رفتار متناقض دولت

روایتی از زندگی یک معلم فداکار

واگذاری مدیریت شرکت هفت تپه به وزارت اقتصاد

ببینید | پیگیری فوری درمان نوجوان 15 ساله ایذه ای

وعده ضرغامی درباره ویزای توریستی ایران

استخدام تکنسین آزمایشگاه در شرکت تداوم خرد پژوهان کاسپین منطقه آزاد انزلی

فال حافظ / سحر به بوی گلستان دمی شدم در باغ

گام های مثبتی در زمینه کاهش تورم برداشته شده است

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت بین المللی آداک زرین در تهران

تحکیم وحدت فقط تا دهه 80

تقدیر فرمانده کل ارتش از رییس صداوسیما و رسانه های کشور

آزیتا ترکاشوند با چادر و مقنعه نماز /عکس

آزیتا ترکاشوند با چادر و مقنعه نماز /عکس

نحوه مشاهده فیش حقوقی مستمری بگیران تامین اجتماعی

عضویت رسمی ایران در شانگهای چشم انداز های مفیدی در آینده دارد

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در کلیشه سازی در تهران

شهرداری تهران نگاه ویژه ای به ایثارگران داشته باشد

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای

محمد مخبر کیست؟

انتشار عمدی گاز کلر باعث مسمومیت مردم شد

مالیات خانه های خالی تا امروز صفر!

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه، پاداش در برایند تدبیر اندیشه در غرب تهران

پشت پرده مرگ مشکوک معلم نیشابوری

خبر مهم وزیر اقتصاد برای جاماندگان سهام عدالت

حمایت و توانمندسازی طلاب برای ورود به فناوری های نوین و اقتصاد دیجیتال

انهدام یک تیم تروریستی در شمالغرب کشور

«صبح جمعه با شما»، دوباره به آنتن بازخواهد گشت

6 ماه فرصت طلایی دولت سیزدهم

تحقیق و تفحص از وزارت نیرو برای حق آبه لرستان

مهاجران هاییتی

استخدام طراح سه بعدی در Bennext در تهران

استخدام نماینده علمی فروش (دارویی) با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ساری

پیمان جبلی گزینه اول ریاست رسانه ملی

ریشه دفاع مقدس با تفکر عاشورایی گره خورده است

چرا آیت الله رییسی به صورت حضوری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کند؟

استخدام مشاور املاک با شرایط و پورسانت عالی در تهران

روزهای پایانی فیلمبرداری مستند زندگینامه شهید کریمی/ پخش مستند از شبکه دوم سیما+فیلم

استخدام رییس استان در فروشگاه افق کوروش در کهگیلویه و بویراحمد

خبر های جنجالی از حقوق جدید کارمندان در سال 1401+ جزییات

تحکیم وحدت فقط تا دهه 80

محاکمه حسن روحانی؟ چرا عده ای خواستار دادگاهی شدن رییس جمهور سابق هستند

نظم نوین شرقی /رییسی در سازمان ملل چه بگوید /نارضایتی معلمان از نظام پرداخت ناعادلانه

فراخوان مقاله سومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی

برپایی بزرگترین موزه زنده و نمایش میدانی دفاع مقدس در بوستان ولایت

واگذاری مدیریت شرکت هفت تپه به وزارت اقتصاد

آیا می توان در هر نقطه مرزی از کشور ورود و خروج کرد؟

«حزب روسیه متحد»؛ پیشتاز انتخابات پارلمانی در روسیه

نگاه غربگرایانه «روحانی» مانع عضویت ایران در سازمان شانگهای بود

فرمانده سپاه: این امت، امام و رهبر خود را عاشقانه دوست دارند

نقش اثر گذار و برجسته مرزنشینان در دوران دفاع مقدس

«حکیم زاده» به صورت رسمی شهردار اشتهارد شد

پورابراهیمی: ساختار نهادهای عمومی باید اصلاح شود

«حزب روسیه متحد»؛ پیشتاز انتخابات پارلمانی در روسیه

گروه موسیقی سل لا دزفول و هدیه ارزشمند امام جمعه

پایان اختلال یک قطبی

واکنش مالک برند «مجید» به تقدیر رهبر انقلاب از این شرکت ایرانی به خاطر استفاده گسترده تولیداتش در المپیک

برق چه زمانی دوباره گران می شود؟

پشت بام فروشی در شهر به کجا رسید؟/ هشدار به اخلال گران و دلالان

خطیب زاده: امیدواریم قبل از دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی شاهد برگزاری دادگاه باشیم

تعیین تکلیف برجامی روسیه برای ایران!

پروتکل های بهداشتی برای یک سفر ایمن از کرونا

مالیات خانه های خالی تا امروز صفر!

خطیب زاده: پیام ابتکار اجلاس تهران در رابطه با افغانستان کاملا روشن است

یادداشت دیپلمات روس درباره تغییر احتمالی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران

استاندار گلستان: تلاش ما توجه جدی به ضرورت های آب و برق است

استخدام رییس فروش (دارویی) با بیمه تکمیلی در شرکت گلرنگ در تهران

مدرک دکتری روسای جمهور ایران، از هاشمی و خاتمی، تا احمدی نژاد و روحانی و رییسی

جلیلی و دستان خالی از پست

مذاکرات وین باید از نقطه ای که تا 20 ژوئن به آن رسیده، از سر گرفته شود

الحوثی: تردید «گوترش» درباره احکام قضایی در یمن سیاسی است

کرونا 3 سمنانی دیگر را از نفس انداخت

لزوم نقش مؤثرتر حوزه در کادر سازی و تربیت نیرو برای نظام اسلامی

رؤسای جمهور از کجا دکترا گرفتند

سامانه رفاه ایرانیان در دولت رییسی راه اندازی می شود؟

قاصد دل ها| قسمت اول

دلیل انزجار انگلیسی ها از کریم خان زند/ ایرانی ها جنس خارجی لازم ندارند!

ترتیل صفحه 219 قرآن/ آیا پیامبر (ص) به حقانیت قرآن شک داشت؟+فیلم، متن و مفاهیم

فرار رو به جلو!

گزینه نهایی شده ای برای استانداری آذربایجان شرقی وجود ندارد!

وعده ضرغامی درباره ویزای توریستی ایران

مردم سلاح های غیرمجاز را به مراجع قانونی تحویل دهند

استخدام اپراتور دستگاه سوراخکاری یا الیت زن در شرکت Bennext در تهران

نصب آب شیرین کن در غرب گلستان یک ضرورت است

فال روزانه امروز دوشنبه 29 شهریور 1400

برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه چه اقداماتی انجام دهیم؟

وعده ضرغامی درباره ویزای توریستی ایران

تایید واردات خودرو در شورای نگهبان

تهران چقدر کمبود فضای سبز دارد؟

مردم سلاح های غیرمجاز را به مراجع قانونی تحویل دهند

النخاله: حرکت آزاده ها باعث انتفاضه ملت فلسطین شد

هیئت رییسه شورای ششم شهر دهدشت مشخص شدند

پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟

پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟