موضوعات داغ: - واردات خودرو - نقل و انتقالات استقلال - واكسيناسيون - انتقالات استقلال - باشگاه استقلال - نقل و انتقالات - اربعين حسيني - تفاهم نامه همكاري - بنياد شهيد و امور ايثارگران - شوراي عالي مناطق آزاد - فيلم مرد ايرلندي - جام ملت هاي آفريقا 2021 - فرزند بي سرپرست - بلوار مرزداران - امير حسين قهرايي - رضا عطاران! - سريال گذر از رنج ها - پوشك - مينياپوليس - ليگ دسته دوم فوتبال كشور - قادر محمدي - ارمستان - مديركل هواشناسي خوزستان

مطالب مرتبط:
روحانی بعد از پایان دولتش، در اردوگاه اصلاح طلبان می ماند یا اصولگرایان؟
اصلاح طلبان هم به رییسی کمک کنند/روحانی مانند خاتمی و احمدی نژاد نشود
روحانی بعد از پایان دولتش، در اردوگاه اصلاح طلبان می ماند یا اصولگرایان؟
اصلاح طلبان هم به رییسی کمک کنند/روحانی مانند خاتمی و احمدی نژاد نشود
اصولگرایان یا اصلاح طلبان؛ روحانی به کدام سمت می‎رود؟
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 08:352021-08-01سياسي

پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟


برسیم به شرایط کنونی.

روحانی با وجود همه اختلافاتی که میان خود و اصلاح طلبان می بیند و البته درنظرگرفتن منافع سیاسی اش که دیگر با بودن در کنار اصلاح طلبان محقق نمی شود، - " :دولت سیزدهم که به پایان برسد همه به خانه های خود بازمی گردند؛ اصلاح طلبان دیگر در هیچ نهاد انتخابی و انتصابی حضور نخواهند داشت و دولتی ها هم با کارنامه ای پرحرف و حدیث کنار می روند تا شاهد چگونگی عصر اصولگرایان باشیم؛ عصری که تا اینجای کار در مجلس مناقشات بسیاری به وجود آورده است.

به هرحال بعد از این دست کم تا سال 1402 و انتخابات مجلس دوازدهم، میدان سیاست رسمی، میدان اصلاح طلبان نخواهد بود و دولتی ها و مشخصا حسن روحانی نیز باید مشخص کنند در چه طیفی قرار می گیرند؛ آیا روحانی به پایگاه اصلی و سنتی خود، یعنی اصولگرایی با محوریت جامعه روحانیت، بازمی گردد یا همچنان تمایل دارد نزدیک به اصلاح طلبان شناخته شود؟ البته روحانی در هر دو حالت مسیر ساده ای در پیش ندارد؛ زیرا اگر بخواهد اصولگرا باقی بماند، حتما با موج سنگین اصولگرایان مواجه می شود.

دلیل هم مشخص است؛ آنکه قطب روبه روی او در تمام این هشت سال، همه اصولگرایان به جز اندکی نیروهای معتدل مانند علی لاریجانی بودند و ازقضا تنها نیروهایی که حداقل تا چندی بعد از شروع دولت دومش از او حمایت می کردند، اصلاح طلبان بودند.

با این اوصاف، گرچه بازگشت روحانی به دامن اصولگرایان کار ساده ای نیست اما نباید فراموش کرد که شواهد و قرائن مشخصا از سال 96 تا کنون، حاکی از آن است که روحانی بدش نمی آید برای بقای حیات سیاسی و دچارنشدن به سرنوشت رؤسای جمهور مغضوب پیشین، اگر هم به طور کامل با اصولگرایان کنار نمی آید، بعد از دولتش مورد لعن و نفرین آنها نباشد؛ به همین دلیل او در سال های اخیر کوشید فاصله معناداری با اصلاح طلبان داشته باشد و برای این کار نزدیکانش مانند واعظی را مسئول حمله به اصلاح طلبان کرد و حتی ادعایی که بیشتر به شوخی می زد، از زبان واعظی مطرح شد مبنی بر اینکه روحانی با تکیه بر سبد رأی خود پیروز شد و اگر اصلاح طلبان هم از او حمایت نمی کردند، او پیروز انتخابات بود.

این سخن غیرحقیقی حتما اگر صرفا باور واعظی بود، روحانی در رد آن موضع می گرفت اما نگرفت تا همه به این نتیجه برسند که روحانی برای فاصله گذاری میان خود و اصلاح طلبان، رییس دفترش را جلو انداخته تا به اصلاح طلبان حمله کند.

بنابراین به نظر می رسد روحانی بی میل نباشد که باز هم اصولگرا شناخته شود؛ اصولگرایی نه مانند دهه 70، بلکه یک اصولگرای معتدل.

اما حالا این اصولگرایان هستند که پذیرای او نیستند.

کار برای اصلاح طلب شناخته شدن او نیز ساده نیست.

روحانی در سال 92 با حمایت کامل همه اصلاح طلبان روی کار آمد؛ حمایتی که اگر نبود، حتما در انتخابات پیروز نمی شد؛ اما اصلاح طلبان به اصرار هاشمی رفسنجانی از محمدرضا عارف عبور کردند و یکسره حامی روحانی اصولگرا شدند.

روحانی هم از این حالت خوشش آمد؛ زیرا می دانست در هیچ شرایطی نمی تواند نفر اول اصولگرایان باشد و آن قدر هستند نامزدهای اصولگرا که نوبت به او نمی رسد.

روحانی در واقع به نوعی از شرایط استیصال اصلاح طلبان که از سال 88 تا 92 در انزوای اجباری قرار داشتند، استفاده کرد تا بتواند با هدایت هاشمی گوی سبقت را از رقبای هم جناحی خود، یعنی نامزدهای اصولگرا، برباید و خود را به نوعی اصلاح طلب جا زد.

حمایت اصلاح طلبان از روحانی آن قدر جدی بود که گفته می شد جبهه اصلاحات با روحانی ائتلاف کرده است و روحانی هم البته به محض تشکیل دولت، اسحاق جهانگیری را به معاون اولی خود برگزید تا به نوعی سهم اصلاح طلبان را داده باشد.

دوران چهارساله اول برای اصلاح طلبان بد نبود و به صورت کامل سیاست خارجی ایران در مسیر فکری اصلاح طلبان حرکت کرد.

به بیان دیگر نه آنکه اصلاح طلبان هدایتگر سیاست های خارجی باشند، اما به هر دلیل مذاکرات هسته ای و انعقاد سندی به نام برجام با تفکرات اصلاح طلبان هیچ مغایرتی نداشت.

اما وضعیت در دوره دوم فرق کرد و همان طور که گفته شد، حسن روحانی در شرایطی که خود را بی نیاز از رأی مردم می دانست، ناگهان در چرخشی عجیب از اصلاح طلبان روی گرداند و اصلاح طلبان هم آرام آرام منتقد روحانی شدند.

نیروهای اصلاح طلب درپی ناکارآمدی های دولت، بی توجهی شخص روحانی به خواسته های اصلاح طلبانه جامعه و حتی فراموش کردن شعارهایی که پیش از انتخابات سال 92 مبنی بر تلاش برای رفع حصر داده بود و از طرفی به هم ریختگی گسترده اقتصادی، تورم افسارگسیخته، گسترش فقر عمومی و ده ها مشکل دیگر تمایلی نداشتند با او همراه شوند و این فاصله از سوی اصلاح طلبان هم ایجاد شد.

در اینجا بود که مشکلات اصلاح طلبان و روحانی در بالاترین سطح خود قرار گرفت و اصلاح طلبان فرای نقدها به وضعیت جاری، زبان به گلایه گشودند که روحانی در دو دولتش از اصلاح طلبان استفاده نکرد.

موضوعی که البته جای بحث دارد؛ زیرا دولتی ها می گفتند ائتلافی در کار نبود که قدرالسهمی معلوم شده باشد؛ گزاره ای که اخیرا زهرا شجاعی، فعال سیاسی اصلاح طلب هم در یک برنامه تلویزیونی گفته است: اصلاح طلبان با آقای روحانی ائتلاف نکردند.

ائتلاف یک ترم سیاسی است که معنای خاص خودش را دارد، یعنی دولت ائتلافی تشکیل ندادند، بلکه در شرایطی که ایجاد شد و بحث آقای روحانی و آقای عارف مطرح بود و نظرسنجی شد و گرایش نزدیک تر بود، از آقای روحانی حمایت کردند.

یعنی اصلاح طلبان با آقای روحانی متن و میثاقی با هم امضا نکردند و تعهداتی در قبال هم نپذیرفتند یا خواسته هایی رد و بدل نشد.

همین طوری اصلاح طلبان اعلام حمایت کردند و ایشان هم استقبال کردند و طبیعی بود.

در نهایت انتخابات انجام شد و به پیش رفت و ایشان در انتخاب و اداره دولتش تصمیماتی گرفت و بر حسب نظر مشاوران، افرادی را انتخاب کرد و از نیروی مدیریتی اصلاح طلبان نیز استفاده شد.

ولی چنین نبود که کابینه ائتلافی تشکیل شود.

در کشور های اروپایی یک حزبی رأی مناسب را نمی آورد و برای تشکیل دولتش، با احزاب دیگر ائتلاف می کند.

اصلا نظام ما نظام حزبی نیست و آن می شود که می بینید.

نارضایتی ها و مشکلاتی حادث می شود .

به هر روی چه ائتلاف در کار بود چه نبود، اصلاح طلبان از ترکیب کابینه خاصه در دور دوم راضی نبودند و حتی گفته می شد همان اصلاح طلبانی که در دولت هم بودند به انزوا رانده شده بودند؛ شاهد مثالش اسحاق جهانگیری که به گفته خودش قدرت تغییر منشی دفترش را هم نداشت و عملا فردی همچون محمود واعظی به صورت نانوشته بسیاری از مسئولیت های معاون اولی را انجام می داد تا قدرت جهانگیری روز به روز کاسته شود.

این شرایط نشان می داد که روحانی و اصلاح طلبان برخلاف سال 92 یکدیگر را تحمل می کنند و میان آنها هم گرایی وجود ندارد.

برسیم به شرایط کنونی.

روحانی با وجود همه اختلافاتی که میان خود و اصلاح طلبان می بیند و البته درنظرگرفتن منافع سیاسی اش که دیگر با بودن در کنار اصلاح طلبان محقق نمی شود، حتما تمایلی ندارد در آینده به عنوان نیرویی اصلاح طلب شناخته شود؛ چه آنکه اصلاح طلبان هم تصور می کنند حالا برای بازآفرینی هویت سیاسی و اجتماعی خود نباید دیگر منتسب به نیرویی باشند که مورد انتقاد جامعه است.

به این دلیل حتما میل دو طرفه ای میان روحانی و اصلاح طلبان برای ادامه کار با یکدیگر نیست.

اما یک مانع بر سر میل این دو وجود دارد و آن تصور اجتماعی و البته فضاسازی های اصولگرایان است.

به هر روی اصلاح طلبان و روحانی هشت سال با یکدیگر بوده اند و افکار عمومی آن دو را جدای از یکدیگر فرض نمی کند و اصولگرایان هم به دلیل همین انتقادهای عمومی به روحانی سعی می کنند برای تخریب اصلاح طلبان بار همه مسئولیت عملکرد روحانی را گردن جبهه اصلاحات بیندازند؛ به بیان دیگر در اینجا میل روحانی و اصلاح طلبان کافی نیست و حتما زمان می خواهد تا اذهان عمومی هم این دو را جدای از هم فرض کنند.

در آخر مسلم است که پایان دولت دوازدهم، به معنای پایان کار روحانی و اصلاح طلبان خواهد بود؛ راهی که بعد از هشت سال برای هر دو طرف چندان خوشایند نبود.


کلید واژه ها: اصلاح طلبان - روحانی - اصلاح - انتخابات مجلس - دولتی - میدان - پایان - اصولگرایان - حسن روحانی - اصولگرایی - کنار - انتخابات - دیگر - مجلس - انتخابی - کارنامه - محوریت - پایگاه - سیزدهم - نزدیک - جامعه - شرایط - آورده - سیاسی - سیاست - قرار - محقق - نهاد - روند - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
گلزار شهدای خرمشهر در شأن شهدا نیست

تدفین علامه حسن زاده آملی در منزلگاه ابدی

ارزیابی فعالیت ها و عملکرد مسئولین با بازدید از ادارات

تدفین پیکر مطهر آیت الله حسن زاده آملی در روستای ایرا

مجموعه پوستر ارتش مردان روایتی از شهدای کرمانی ارتش جمهوری اسلامی منتشر شد + تصاویر

پاسخ ایران به ادعای پوچ امارات درباره جزایر سه گانه ایران

منطقه آزاد اروند هیئت مدیره ندارد

برگزاری کارگاه علمی عکاسی خیابانی در کیش

بازداشت 9 نفر از اعضای اصلی «فرقه عرفان حلقه» در قم، تهران و البرز

پروژه راه اصلی هشجین - سرچم شتاب می گیرد

شعب سیار تعزیرات حکومتی ویژه رسیدگی به تخلفات در استان اصفهان راه اندازی می شود

مراسم خاکسپاری آیت الله علامه حسن زاده آملی برگزار شد

پیام مخاطبان/درخواست تسری برخی از امتیازات اداری رزمندگان به فرزند و همسر رزمنده

جزایر سه گانه ایرانی بخش جدایی ناپذیر خاک ایران بوده و هستند

مسئله اصلی اصولگرایان چیست؟

موج بازگشت زائران از مهران

خودنمایی شکوفه درخت سیب در شهر داران

چگونه در محیط کار، امنیت روانی ایجاد کنیم؟

دفاع مقدس الگویی برای فتح قله های اقتصادی و فرهنگی است

رویکردهای مذهبی تهران؛ بیم سیاسی بازی و امید هویت سازی

آیت الله خاتمی: احساس خطر نکردن از نفوذی ها ساده لوحی است

لاریجانی و روحانی نسبت به تحولات جامعه ساکت نمی نشینند/ برخی، دوستان نظام را یک به یک از قطار انقلاب هُل می دهند/ سناریوی «خالص سازی نظام» روزی دامن طراحان آن را خواهد گرفت

نگرانی غرب از گردهمایی بزرگ اربعین حسینی/ نقش فتنه ها در تغییر جریان جامعه و وقوع حادثه عاشورا

ببینید | چطور ضدواکسن ها را متقاعد کنیم که واکسن بزنند؟

راهپیمایی اربعین در دنیا بی نظیر است

ایران ماجراجویی های جمهوری آذربایجان را تحمل نخواهد کرد

ایرانسل امکان کمک به بازسازی عتبات عالیات را فراهم کرد

علی اوجی زیر دست خیاط /عکس

پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین ربانی در پی ارتحال علامه حسن زاده

سردار فدوی: تا چشم برهم بزنیم زمان کار کردن پایان می یابد

ایرلاین ها بعد از فروش بلیت زیربار هیچ تعهدی نمی روند

مانور بزرگ و بی نظیر سیاسی/ عملیاتی که منجر به آغاز پیروزی شد

معارفه اولین استاندار کهگیلویه و بویراحمد در دولت سیزدهم

پاسخ ایران به ادعای امارات درباره جزایرسه گانه

نگران شهیدت نباش

پاسخ ایران به ادعای امارات درباره جزایر سه گانه و تذکر درباره خلیج فارس

صدها کیلومتر دورتر از مرزهای ایران تحت کنترل و رصد است

بخشش 13 محکوم به قصاص در گلستان

دولت تدبیر و امید فشل و ضعیف بود

روایتی از وضعیت امنیت اسناد هسته ای

نماینده بوشهر در مجلس: تحقق مطالبات فرهنگیان در اولویت برنامه های دولت قرار گیرد

کودک فرزند دو نفر است نه فقط پدر/ از کارنامه تا یک حساب بانکی ساده برای فرزند؛ مادرانی که حقوق اجتماعی کاملی ندارند (فیلم)

نیازمند یک «جراحی بزرگ» در البرز هستیم

دولت روحانی در تأمین واکسن کرونا قصور داشت

تولیت آستان قدس رضوی درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

علی اوجی زیر دست خیاط /عکس

اصرار مجلس بر تغییر طرح واردات خودرو خاصیتی ندارد

برگزاری کارگاه علمی عکاسی خیابانی در کیش

جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر خاک ایران است

واکنش مطهری به تحرکات جدید ترکیه و جمهوری آذربایجان

روایتی از وضعیت امنیت اسناد هسته ای

انقلاب اسلامی در سایه توجه شهدا مقتدرتر می شود

12 زندانی جرائم غیرعمد از زندان آزاد شدند

پیام تسلیت تیپ امام جعفر صادق(ع)در پی ارتحال علامه حسن زاده آملی

پرواز های فرودگاه رشت، 6 مهر 1400

مزایده کارخانه آزمایش لغو شد اما زخم کهنه این ضایعه تولیدی بجاست

بار مشکلات ایرلاین ها نباید بر دوش مردم باشد

هم اندیشی«زیارت اربعین رویکردهای دینی وفرهنگی» برگزار می شود

تایید شفای بیماران در حرم مطهر رضوی منوط به بررسی کمیسیون تخصصی شفایافتگان

روایت یک شاهد عینی از مردانی که نحوه شهادتشان جهان را تکان داد

متن طرح نمایندگان برای تشکیل یک استان جدید

برگزاری شب ادبیات و خاطره دفاع مقدس در کیش

پیام تبریک جعفر آهنگران به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی گردشگری

جزییات طرح تبدیل وضعیت استخدامی معلمان /چه نیروهایی مشمول طرح می شوند

راهپیمایی بی نظیر اربعین حسینی یک مانور بزرگ سیاسی است

قدردانی فرزند آیت الله حسن زاده آملی از حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع معظم له

تشکیل کارگروه مشترک مجلس و دولت برای بررسی و تدوین احکام برنامه هفتم

تبریک رییس دانشگاه یزد به دانش آموخته این دانشگاه در سمت استانداری یزد

چاووش اوغلو: هنوز پاسخ مثبتی از ارمنستان دریافت نکرده ایم

پیام احساسی شیوا خسرومهر برای سیامک اطلسی /عکس

راهپیمایی بی نظیر اربعین حسینی یک مانور بزرگ سیاسی است

دهه پایانی صفر و پخش بیش از 270 برنامه حرم مطهر رضوی در شبکه های تلویزیونی و رادیویی

اتهام زنی های علی اف به ایران در گفت وگو با رسانه ترکیه ای

پاسخ قاطعانه ایران به گزافه گویی های بنت در سازمان ملل

دعایی: ریشه اصلی جنگ صدام علیه ایران عقده ای بود که او در الجزائر و قرارداد با شاه داشت/ علایی: تنها کسی که احتمال شروع جنگ را می داد امام خمینی(س) بود/ جمیله کدیور: امام خمینی(س) کاملا به مباحث سیاسی کشور، منطقه و جهان اشراف داشت

اهدای بسته لوازم خانگی و نوشت افزار به اهالی روستای جاسک

سالروز جنگ قره باغ، مراسم سالروز جنگ 44 روزه قره باغ در جمهوری آذربایجان

پیش بینی خدمات رسانی برای بازگشت زائران اربعین/ مرز مهران فعلا برای بازگشت زائران باز است

اعتراض یک چهره اصولگرا به انتصابات قالیباف

برگزاری مراسم اربعین حسینی در سفارت ایران در تاجیکستان + تصاویر

پاسخ ایران به ادعای امارات درباره جزایرسه گانه و تذکر درباره خلیج فارس

شبکه نخبگانی و دانشگاهی ما فهم مشترکی از دیپلماسی اقتصادی ندارند/ نقش آفرینی موازی 114 بازیگر/ کاهلی سفارتخانه ها در بازاریابی برای کشور

نمایی زیبا از مسجد عتیق اصفهان

مدیر هنری در این چهل سال تربیت نکردیم / اهالی موسیقی امنیت شغلی می خواهند

سفیر ایران منشور کوروش را به وزیر حقوق بشر برزیل اهدا کرد

شهید ادریس آبادی؛ شهابی در سپهر ایثار و شهادت

توقف پروژه اینستاگرام کودکان زیر بار فشار منتقدان در آمریکا

علت بی خوابی با وجود خواب آلودگی چیست؟

بخشش 13 محکوم به قصاص در گلستان

طب سنتی مکمل طب مدرن در مقابل کرونا/ لزوم تصویب دستورالعمل های طب ایرانی در ستاد ملی کرونا

عزت و اقتدار ملت مرهون خون پاک شهدا

سرنوشت نامعلوم علی لاریجانی

پیکر علامه حسن زاده کنار همسرش در خاک ایرا آرام گرفت

4 شرط واگذاری مسکن در قانون جهش تولید | اعطای تسهیلات بر اساس محدوده جغرافیایی

برگزاری مرحله نهایی رویداد استارت آپی حوزه سالمندان در روز 9 مهر

خاطرات گفته نشده از سردار شهید  مهدی باکری

انهدام شبکه مرتبطین فرقه عرفان حلقه در قم

امضای تفاهم نامه همکاری مابین بنیاد شهید و شورایعالی مناطق آزاد

سرنوشت نامعلوم علی لاریجانی

چگونه شخصیت شناسی کنیم؟

پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟

پایان راه اصلاح طلبان و روحانی ؟