مطالب مرتبط:
احداث کارخانه فولاد در بادرود/دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی آب چیست؟
هدف احداث باغ راه حضرت زهرا بازگشت آرامش به اهالی منطقه بود
احداث مرکز نوین ترافیکی شهر در منطقه 13 اصفهان
2 نفر از مصدومان حادثه کارخانه فولاد در عجب شیر جان باختند
کارخانه کمپوست در ایلام احداث می شود
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 07:452021-08-01اقتصادي

احداث کارخانه فولاد در بادرود/دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی آب چیست؟


احداث خانه فولاد در بادرود جزء سرمایه ای آب بر در منطقه ای خشک محسوب می شود و حال این سوال مطرح است که دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی آب چیست؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن، - دنیای معدن -احداث خانه فولاد در بادرود جزء سرمایه ای آب بر در منطقه ای خشک محسوب می شود و حال این سوال مطرح است که دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی آب چیست؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن، کارخانه های فولادسازی نیاز به آب بسیاری دارند و به همین خاطر بدیهی ترین اصل در خصوص مکان یابی این قبیل کارخانه ها احداث در نقاطی است که آب فراوان وجود دارد.

امروزه در سراسر دنیا به خاطر همین مسأله فقط در کنار سواحل دریاها اجازه ی احداث کارخانه ی فولادسازی را می دهند تا آب فراوانی که برای کارخانه فولادسازی لازم است از آب شور دریا تامین شود، اما متاسفانه این اصل بدیهی و اولیه در مورد فولاد در حال احداث بادرود دیده نشده است و در منطقه ای که هم اینک نیز کمبود شدید آب برای مصارف کشاورزی و آب شرب وجود دارد کارخانه ای با مصرف آب فراوان احداث می شود.

منطقه کویری بادرود از جمله قطب های تولید محصولات کشاورزی در استان اصفهان است و در حال حاضر نیز باغداران و کشاورزان این منطقه با کمبود آب برای آبیاری زمین های خود مواجه هستند؛ حال در این شرایط کدام منطق اجازه می دهد در منطقه ای کم آب کارخانه ای با مصرف آب فراوان احداث شود؟ نمونه های متعددی از پیامدهای مخرب مکان یابی غلط صنایع فولاد در ایران وجود دارد؛ کارخانه های فولاد و آهن اصفهان آیینه تمام نمای عبرت برای مکان یابی صنایع ایران است؛ کارخانه هایی که مصرف آب فراوان دارند به جای اینکه در کنار دریا احداث شوند در منطقه ای کم آب و خشک همچون اصفهان احداث شده اند و حال بعد از گذشت چندین سال از احداث آن ها مشخص شده است که اصفهان مکان مناسبی برای فولادسازی نیست.

کارخانجات فولادسازی اصفهان از اصلی ترین دلایل خشک شدن زاینده رود هستند؛ به دلیل مصرف بالای آب در کارخانه های فولادسازی اصفهان بخش عمده ای از آب زاینده رود در این کارخانه ها مصرف می شود و شهر و مردم اصفهان از زاینده رود محروم شده اند؛ فولاد بادرود نیز چنین پیامد اسفناکی برای منطقه خواهد داشت.

جانمایی صنعت سیاه در مکانی اشتباه دکتر سعید صالحیان متخصص جغرافیا و برنامه ریزی شهری- روستایی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار داشت: صنعت فولاد نقش اساسس در اقتصاد ملی و رفاه جوامع دارد و از طرفی یکی از آلوده کننده ترین صنایع به لحاظ زیست محیطی است که تحت عنوان صنعت سیاه از آن یاد می شود.

وی با بیان اینکه مکان یابی استقرار صنایع فولادی با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری آن یکی از مهمترین بخش های مطالعاتی آن محسوب می شود، افزود: اخیرا زمزمه هایی از احداث کارخانه مرتبط با صنایع فولادی د بادرود به گوش می رسد، درحالی که اصولا صنایع فولادی باید در نزدیکی منابع عظیم آبی باشند.

وی به بخشی از ویژگی های استقرار صنایع فولادی در ارتباط با منطقه بادرود اشاره کرد و گفت: ویژگی مهم صنایع فولادی، آب بر بودن و مصرف بالای آب آن است؛ طبیعتاً در مکان یابی صنایع این چنینی نزدیکی به منابع آبی زیاد از جمله در نزدیکی دریاها یا منابع آبی بزرگ از جمله حاشیه دریاهای جنوب کشور پیشنهاد می شود، کما اینکه خط تولید فولاد در مناطق مرکزی کشور با مشکل و محدودیت های زیادی برای توسعه مواجه بوده و در مواقعی با کاهش حقابه بخش کشاورزی به ادامه کار پرداخته اند.

متخصص جغرافیا و برنامه ریزی شهری- روستایی ابراز داشت: دشت بادرود از جمله دشت های ممنوعه آبی و از نظر ظرفیت آب، رو به نابودی می باشد که در سال های اخیر با طرح های محدودیت برداشت آب، اندکی بحران و نابودی آبی دشت به تاخیر انداخته شده است.

این متخصص جغرافیا و برنامه ریزی شهری- روستایی در ادامه به آلودگی زیست محیطی کارخانجات فولاد پرداخت و گفت: صنایع فولادی بسته به نوع خط تولید، حاوی فلزات سنگین چون سرب، کادمیوم، جیوه و غیره بوده که آثار جبران ناپذیری بر بدن انسان و ساکنین نزدیک به این کارخانجات دارد.

وی گفت: آلودگی و گازهای برآمده از این کارخانجات همراه با باد به نقاط مسکونی منتقل می شود و یا پسماند آن با نفوذ بر آب زیرزمینی به طور مستقیم و غیرمستقیم به بدن ساکنین منطقه وارد شده و در بلندمدت آثار خود را نشان می دهد در حالی که عده زیادی از متخصصین، افزایش بیماری هایی همچون MS و انواع سرطان ها در منطقه اصفهان و مناطق مسکونی شرق اصفهان را به زباله های ناشی از ذوب آهن و فولاد نسبت می دهند که آلودگی های آن چه بطور مستقیم و چه غیر مستقیم با خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی به صورت گرد و غبار و ریزگرد مورد استنشاق مردم قرار گرفته و موجب افزایش چنین بیماری های لاعلاجی شده است.

این پژوهشگر آب به سومین ویژگی استقرار صنایع فولادی اشاره کرد و افزود: صنایع فولادی مثل سایر واحدهای تولیدی نیاز به کارگر دارد و با توجه به ماهیت کار سخت و پرمخاطره صنایع فولادی، به نظر می رسد کارگرهای چنین واحدی عمدتا غیر بومی و مهاجر باشند و شاهد ورود مهاجرینی با عدم سنخیت کامل فرهنگی با مردم بادرود باشیم، مسئله ای که اهالی نطنز خیلی بهتر مفهوم آن را درک می کنند! صالحیان بیان داشت: ماهیت آلایندگی چنین صنایعی بر انسان و محیط زیست که لکه سیاهی بر محیط بکر منطقه محسوب شده، آب بر بودن دائمی این صنایع و بحران آبی در دشت بادرود، عدم ایجاد اشتغال پایدار و مناسب برای مردم و دلایل مرتبط با آن، ورود چنین صنایعی به منطقه بادرود پیشنهاد نمی شود.

به جای فولاد میتوان انواع کارخانجات و صنایع پایدار دیگر را مد نظر قرار داد.

دشت بادرود امکان افزایش برداشت آب زیرزمینی ندارد وی تاکید کرد: برای برداشت حتی یک حلقه چاه آب جدید از منطقه (غیر از آب شرب) باید از کشاورزان بخش بادرود به عنوان مالکین اصلی آب کسب مجوز شود، زیرا دشت بادرود ظرفیت افزایش برداشت جدیدی نداشته و به طور طبیعی رو به نابودی است و در نهایت به نظر می رسد ضرر صنایع فولاد برای منطقه حاشیه بیابانی بادرود بیش از فواید آن بوده و سودی هم باشد نصیب مالک این کارخانه و نه مردم بادرود شود.

رحمت الله فیروزی پور نماینده نطنز، بادرود و قمصر در گفت وگو با تسنیم ضمن اشاره به مشکلات این منطقه اظهار داشت: یکی از مشکلات کنونی جوانان منطقه بادرود موضوع اشتغال و ورود به بازار کار است.

وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه سرمایه گذاری در منطقه نطنز گفت: طی ماه های اخیر تلاش شده است تا با ایجاد بسترهای لازم زمینه جذب سرمایه گزار برای راه اندازی واحدهای تولیدی موثر در منطقه فراهم شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با پذیرش نگرانی مردم بابت کم آبی و مخاطرات زیست محیطی ناشی از استقرار واحدهای تولیدی مثل فولاد در بادرود ابراز داشت: تمام تلاش مسوولان و دست اندرکاران این خواهد بود تا کمترین آسیب و مشکلات برای مردم و آینده منطقه وارد شود.

یکی از شهروندان بادرودی نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت:،وجود کارخانه و واحدهای تولیدی که بتواند زمینه شغل و به کار گیری جوانان را فراهم سازد خوب است ولیکن یکی از دغدغه های ما این است که صنایع فولادی معمولاً نیاز به آب فراوان دارند و با توجه به اینکه منطقه بادرود بیش از 180 حلقه چاه عمیق کشاورزی وجود دارند و روزانه میزان قابل توجهی از آب سفره های زیر زمینی را برداشت می کنند این صنایع نیز مزید برعلت شود و منطقه بیشتر دچار کم آبی و شاید بی آبی شود مگر اینکه مسوولان تدابیر لازمی را اتخاذ کنند که خسارت و آسیبی به مایه حیات انسان وارد نشود.


کلید واژه ها: استقرار صنایع - فولاد - کارخانه - احداث - صنایع آب بر - خانه - احداث کارخانه - منطقه - کارخانه فولاد - آب بر - استقرار - کارخانه ها - بادرود - دنیا - صنایع - بی آب - معدن - سرمایه - گزارش - مکان یابی - دریا - سوال - فراوانی - آب شور - تامین - سواحل - نیاز - مورد - کنار - مکان

آخرین اخبار سرویس:
خدمت جدید بانک رفاه کارگران رونمایی شد

تاکید بند دوم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر توسعه اقتصاد دانش بنیان

امضای تفاهم نامه حمایت از بومی سازی اقلام راهبردی و تحریمی پتروشیمی

دیدار امیر عبداللهیان با جمعی از ایرانیان فرهیخته مقیم آلمان

افراد عادی برای دریافت سیمان نیازی به ثبت نام در بورس ندارند

بازار طلا بعد از ماه صفر چگونه است؟

ساخت دستگاه های مورد نیاز صنعت نفت کشور

تثبیت 85 درصد از اراضی ملی لرستان

توسعه خوشه عسل لرستان موجب تقویت صنایع کوچک این حوزه می شود

سطح زیر کشت دانه های روغنی در لرستان 50 درصد افزایش می یابد

تردد بیش از 338 هزار وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی ایلام

نتایج مدیریت بانک مرکزی بر 3 بانک غیراستاندارد

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز یکشنبه 4 مهر

افزایش 3 هزار هکتاری سطح زیرکشت گندم

استخدام کارشناس مهندسی صنایع در شرکت کانه آرا سپاهان در اصفهان

17 روستای بخش کرچمبو دچار تنش آبی است

سرمایه گذاری مستقیم بهتر است یا غیرمستقیم؛ گزارش زیر پاسخ می دهد

نرخ خوراک پتروشیمی پردیس در مرداد چقدر بود؟

چین برای مقابله با رمزارزها جدی است؟

قیمت انواع یخچال دوقلو / جدول

اولین خبر بد برای آجرلو/ شکایت پر هزینه برای استقلال

وام مسکن افزایش یافت

تغییر در آرم خودروسازی «ولوو» +عکس

تصویب لایحه رتبه بندی با افزایش 80 درصدی حقوق معلمان

ارزش روز سهام عدالت ، 4 مهرماه 1400

رشد 17 درصدی صادرات از بنادر نوشهر و فریدونکنار

تماس نخست وزیر انگلیس با ایران برای خرید سوخت!+عکس

«وغدیر» شرایط رشد دارد؟

استخدام حسابدار در یک موسسه خدمات حسابداری معتبر در تهران

تغییر چشم انداز ایسلند

وصله دروغین دریافت سود مرکب به بانک ها نمی چسبد

«رعایت کامل پروتکل ها» لازمه توقف چرخه ویروس کرونا در استان سمنان؛ هنوز پیک پنجم کامل فروکش نکرده است

ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش مسکن به زودی

نبود میدان میوه و تره بار عامل گرانی میوه در یاسوج

فوری ؛ بدترین خبر ممکن برای آجورلو در دومین روزکاری در استقلال + سند

توسعه همگون کیش با الویت بندی طرح های عمرانی

ساینا پلاس 180میلیون

معرفی فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی البرز

فوری ؛ بدترین خبر ممکن برای آجورلو در دومین روزکاری در استقلال + سند

توزیع 13 هزار بسته معیشتی و لوازم التحریر به افراد کم بضاعت هرمزگانی

چند خبر کوتاه از استان قزوین در چهارم مهر ماه + فیلم

استخدام برنامه نویس front-end با بیمه تکمیلی در شرکت آرین سیستم در تهران

پایان روشنی در انتظار سنگ آهن نیست

افت کمتر صندوق های سرمایه گذاری نسبت به شاخص بورس

تهران در تابستان هیچ روز پاکی نداشت و همه ازن بود

شانس طلا برای صعود ضعیف است

منع تاسیس مرغداری در استان پس از 15 سال برداشته شد

مالیات بر خانه و ماشین لوکس؛ شاید وقتی دیگر

عملکرد «فخوز» در شهریورماه چطور بود؟

آخرین وضعیت بازار کالاهای اساسی + جدول قیمت ها

اعزام 64 هزار نفر از زوار به عتبات عالیات

ارائه هر نوع خدمات، مشروط به داشتن کد از سامانه املاک می شود

توزیع بیش از 61 میلیون لیتر آب به صورت سیار در اصفهان

در چه شرایطی زمستان هم خاموش می شویم؟

گویا اقبال تنها با سهام صادرات محور است/ پیش بینی بازار 6 شهریور 1400

شناور 22 متری «آذرخش»؛ با قابلیت حمل 20 تُن محموله نظامی

مردم آسیا 4 هزار میلیارد دلار در سال غذا می خورند

866 شرکت دانش بنیان تولید محصولات ایران ساخت در حوزه مواد پیشرفته را افزایش داد

قصه پر غصه سیب زیر درختی و کام تلخ باغداران مهابادی

شرکت لوازم خانگی

زیر و بم ورود به بورس کالا

پیش بینی صعود و نزول «فملی»

کاهش سه سوته درد قاعدگی با این راهکار عالی

امروز چقدر در بازار متشکل ارزی معامله شد؟

لباس مدرسه چند؟

افزایش متوسط عملکردکشت لوبیا در فریدن

بحران سوخت، انگلیسی‎ها را به صف کرد

هشت میلیارد تومان دیگر از پول فروش قائدی از دست استقلال پرید! / اختصاصی طرفداری + سند

خبر خوب برای آنهایی که خانه ندارند: ثبت نام طرح جهش مسکن از دو هفته دیگر شروع می شود

شهرداری تبریز از ماده 100 چقدر درآمد دارد/ تحقق تنها 30 درصدی بودجه عمرانی شهرداری

نشانه هایی از تخت های خالی

هشت میلیارد تومان دیگر از پول فروش قائدی از دست استقلال پرید! / اختصاصی طرفداری + سند

حال و روز بندر شرفخانه

اعزام 64 هزار نفر از زوار به عتبات عالیات

روسیه تا چند سال دیگر نفت دارد؟

راهکار عضو کمیسیون صنایع برای حل مشکلات بازار خودرو

روش جدید ایران و برزیل برای دور زدن تحریم ها

به صورت تصادفی از زائرین اربعین تست کرونا گرفته می شود

کارخانه تولید و بسته بندی شیر

قیمت اجاره خانه در محله آهنگ

به صورت تصادفی از زائرین اربعین تست گرفته می شود

یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان

امکان افزایش تا 2 میلیارد دلاری صادرات ایران به برزیل

6000 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نیازمند گلستان اهدا شد

امروز چقدر در بازار متشکل ارزی معامله شد؟

پیش بینی قیمت دلار در 6 مهر 1400

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی منتشر شد

28 کیلومتر از راه های روستایی سلماس در قالب طرح ملی ابرار زیرسازی شده است

واریز بیش از 24 هزار میلیارد ریال برای کاهش فقر و بیمه سلامت

نوسان شدید قیمت جوجه یکروزه در بازار

اختصاص 196 میلیارد تومان اعتبار به شهرستان بجنورد

زمان ثبت نام مسکن اولی ها + شرایط ثبت نام

لوازم یدکی پژو و پراید اصلی

سریع ترین شاسی بلند دنیا از راه رسید + تصاویر

حمایت های مهم «خکاوه» کجاست ؟

راناپلاس 270 میلیون تومان شد

امسال هم مازوت در اصفهان مصرف نمی شود

ارزش سهام عدالت افزایش یافت

استخدام حسابدار با بیمه و سرویس در فرآوره های لبنی نعمت البرز ایرانیان

کار در منزل برای پولک دوزی

احداث کارخانه فولاد در بادرود/دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی آب چیست؟

احداث کارخانه فولاد در بادرود/دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی آب چیست؟