مطالب مرتبط:
جهش دلار به نفع بازار/ بورس را چه می شود؟
نزدیکی به قیمت های واقعی با عرضه سیمان در بورس کالا
بازدهی متعادل پادا توام با رشد متقارن شاخص بورس
جهش شاخص کل بورس با خوش بینی پایان کار دولت
بورس سبزپوش شد
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 08:202021-08-01اقتصادي

دلار به داد بورس رسید


شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر رشد نرخ دلار، نخستین روز معاملاتی هفته را با پرش 66/ 2درصدی آغاز کرد و با ثبت دومین رکورد رشد درصدی در سال جاری، تا محدوده یک میلیون و 351هزار واحد پیشروی کرد.

- در این شرایط سهامداران خرد نیز پنجمین خرید پرمقدار خود در سال 1400 را رقم زدند.

سهم 60درصدی صنایع صادرات محور از کل ارزش بازار سهام سبب شده است تا تغییرات نرخ دلار و البته قیمت جهانی کالاها، نقش پررنگی در روند سودسازی این شرکت ها ایفا کند.

بازار سهام روز گذشته شاهد رشد قیمت بیشتر نمادهای دلاری بازار بود.

همین امر سبب رشد 66/ 2درصدی شاخص بورس شد.

در این روز نماگر یادشده به سبب رشد 34هزار و 900واحدی به سطح یک میلیون و 351 واحد رسید.

در این روز افزایش دوباره ارزش معاملات خرد در این بازار رقم مربوطه را به حدود 5050 میلیارد تومان رساند.

همچنین خالص خرید حقیقی به میزان 310میلیارد تومان مثبت شد که خود گواهی بر افزایش اقبال به سمت بازار سرمایه است.

این طور که به نظر می آید، تشدید ریسک های سیستماتیک شرایطی را پدید آورده که در کنار رشد قیمت دلار، سرمایه گذاران خود را بیشتر از گذشته برای بازگشت به روند صعودی تورمی در بازار سرمایه آماده کرده اند.

با این حال قیمت گذاری دستوری مانعی است که بنا بر تجربه تحت هر شرایطی ممکن است به جان بازارها بیفتد و به بهانه محافظت از مردم عادی، تیشه به ریشه منافع سرمایه گذاران و اصول پذیرفته شده علم اقتصاد بزند.

جهش دلار به نفع بازارافزایش قیمت ارز، در نخستین ساعات شروع بازارها در روز شنبه، روی بازار سهام اثر گذاشت تا افزایش ریسک های سیستماتیک در کلیت اقتصاد کشور در نهایت به کام سرمایه گذاران تمام شود.

در این روز شاخص کل بورس تهران به میزان 66/ 2 درصد رشد کرد تا گام بیش از 34هزار و 900واحدی نماگر اصلی بورس، سطح این شاخص را به محدوده یک میلیون و 351هزار واحد برساند.

بر این اساس اگر رشد قیمت های 8 خرداد را که به افزایش شاخص بورس به میزان 72/ 2 منجر شد، لحاظ کنیم، افزایش روز شنبه شاخص کل، دومین صعود قدرتمند در سال 1400 است.

این طور که به نظر می رسد، باز هم قرار است انتظارات تورمی به داد بازارها برسد.

در حالی که تا چندی قبل همهمه فصل مجامع به پا بود و بسیاری از سرمایه گذاران سعی داشتند با خرید سهام بنیادی به انتظار اثرگذاری سود بر قیمت سهام بنشینند، حالا یکه تازی اخبار سیاسی و اقتصادی شرایطی را فراهم کرده که رشد قیمت دلار بر قیمت سهام در بازار سرمایه بیفزاید.

طبیعتا در چنین حالتی شرکت هایی با قیمت گذاری دلاری محصولات در خط مقدم افزایش تقاضا قرار می گیرند.

به همین دلیل در پایان معاملات روز گذشته بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل از جانب نمادهایی بود که صادرات محور بودند یا قیمت گذاری محصولات در آنها بر مبنای بهای جهانی کالاهای اساسی تعیین می شد.

بر این اساس مهم ترین محرک رشد دیروز بازار سهام، رشد نرخ دلار پس از خبرهای برجامی پایان هفته بود که با توجه به اینکه 60درصد نمادهای بورس، صادرات محور هستند، اثر قابل توجهی بر محاسبه شاخص کل داشت.

در این روز نمادهای میدکو ، فملی و فارس بیشترین اثر را بر رشد 66/ 2درصدی نماگر اصلی بازار سهام داشتند.

به جز این نمادها سایر نمادهای اثرگذار بر این نماگر تمامی تحت تاثیر بهای دلار پیشروی کردند.

روز گذشته قیمت دلار در کانال 26هزار تومان ماند و این امر سبب شد اقبال عمومی مجددا به سمت بازار سرمایه بازگردد.

روز گذشته از مجموع 334نماد معامله شده در بورس، 24درصد از کل نمادهای بورسی معادل 80نماد صف خریدی به ارزش 504میلیارد تومان را به ثبت رساندند و در مقابل شاهد شکل گیری صف فروش در 33نماد بورسی (10درصد) به ارزش 350میلیارد تومان بودیم.

لازم به ذکر است که صف خرید دیروز یکی از پرارزش ترین صف های خرید از ابتدای سال جاری بوده است.

در حال حاضر می توان با تداوم روند کنونی در روزهای آتی با اطمینان بیشتری نسبت به پایداری تقاضا در بازار سرمایه صحبت کرد.

در حالی که تا چندی قبل بیش از 70درصد نمادهای مجاز بورسی با صف فروش مواجه بودند، در حال حاضر تعداد نمادهای دارای صف فروش به حدود 10درصد رسیده و عدم موازنه میان عرضه و تقاضا به طور کامل به نفع خریداران تغییر کرده است.

همین امر سبب شد در روز گذشته ارزش معاملات مجددا به بالای 5هزار میلیارد تومان برسد.

مقدار دقیق رقم یادشده 5050میلیارد تومان بود.

در این روز همچنین خالص خرید سهام حقیقی 310میلیارد تومان بود که ثبت این رقم حکایت از اقبال دلاری خریداران به تورمی شدن بازار سهام دارد.

این پنجمین خالص خرید بازار سرمایه در سال جاری است.

بورس را چه می شود؟چه شد که اعداد و ارقام به ثبت رسیده در بورس در دومین هفته از معاملات مردادماه این رشد قابل توجه را به ثبت رساند؟ این طور که از شواهد برمی آید، با آرام گرفتن قیمت دلار در کانال 25هزار تومانی طی هفته های گذشته، آن هم در شرایطی که انتظار می رفت مذاکرات احیای برجام با اندکی وقفه در دولت ابراهیم رییسی از سر گرفته شود، به خودی خود نشان از آمادگی نسبی بازارها برای کسری بودجه سال جاری داشت.

با این حال حرف و حدیث هایی که در روزهای پایانی هفته اخیر درباره تضعیف احتمال توافق برای احیای برجام به گوش رسید، سبب شد انتظارات تورمی تشدید شود و بهای دلار به آسانی برای ساعاتی از 26هزار تومان عبور کند.

این طور که به نظر می رسد با توجه به وقفه یک ساله از پایان دور قبلی رونق در بازار سهام، فعالان این بازار بیش از هر وقت دیگری خود را برای قرار گرفتن در مسیر تندباد تورم آماده کرده اند و این احتمال وجود دارد که ماشین بی ترمز رشد نقدینگی، اقتصاد کشور را به بیراهه ببرد.

البته باید توجه داشت که رویکرد اصلی سیاستگذاران درباره بازگشت به برجام هنوز کاملا مشخص نیست و معلوم نشده پاسخ طرف آمریکایی در عمل به اظهار بی میلی طرف ایرانی چه خواهد بود، اما این ریسک وجود دارد که در شرایط کنونی که هم قیمت ها در داخل رو به صعود می گذارند و هم در بازارهای جهانی بهای کالاهای اساسی در حال افزایش است، قیمت گذاری دستوری مجددا راه را برای تضییع منافع سرمایه گذاران فراهم کند.

تمامی این عوامل آن هم در شرایطی که رویکرد اقتصادی دولت آینده هنوز حتی سر سوزنی روشن نشده است، خود به عدم اطمینانی می انجامد که در نهایت بیشتر از گذشته بر سردرگمی ها می افزاید.

هنوز مشخص نیست آیا دولت بعدی نیز در نظر دارد مانند گذشتگان بر طبل توخالی قیمت گذاری دستوری بکوبد یا با لحاظ کردن اراده جمعی حاکم بر اقتصاد که در قیمت های بازار نمایان می شود، درصدد حفاظت از منافع واقعی سهامداران برخواهد آمد.

مسلما در صورتی که این خواسته محقق شود، می توان انتظار داشت سرمایه گذاری بلندمدت بیش از گذشته مورد توجه مردم قرار بگیرد.

امتیاز مثبت بازارهای جهانیهمان طور که پیش تر نیز اشاره شد، بازارهای جهانی در روزهای پایانی هفته اخیر ارقام خوبی را به ثبت رساندند.

بر این اساس معاملات هفته جاری در بورس در حالی آغاز شده است که به نظر می رسد حداقل در بخش فلزات اساسی وضعیت بازارهای جهانی بهبود یافته و این احتمال وجود دارد که استراحت طولانی رخ داده در روند صعودی در این محصولات به اتمام برسد.

این امر حکایت از این دارد که در بازار سرمایه نیز احتمال افزایش قیمت در سهام فولادی و سایر فلزات رنگین و اساسی وجود دارد.

در محصولات شیمیایی نیز گزارش های فصلی و ماهانه توانسته نقش مهمی در بهبود تقاضا در این روزها داشته باشد.

خبرها حکایت از آن دارد که هم اکنون سرمایه گذاران فعال در این صنعت نیز با امیدواری به این بخش از اقتصاد کشور نگاه می کنند و آمار مناسب تولید و فروش در این بخش از بازار سرمایه را در کنار رشد قیمت دلار به فال نیک گرفته اند.

شبه قیمت گذاری دستوریروز گذشته بخش منفی بازار سرمایه بیشتر در نمادهای کوچک بازار خلاصه می شد که آنها نیز طبیعتا بعد از یک دوره رشد ممکن است با رکودی نسبی مواجه شوند.

با این حال باید توجه داشت که خطر زیان بسیاری از صنایع این شرکت ها را نیز در نهایت در مقابل تورم ناگزیر به افزایش قیمت خواهد کرد.

با توجه به آنچه اتفاق افتاده است، می توان این طور برداشت کرد که مهم ترین خبر پیش روی بازار در هر شرایطی اخبار مربوط به قیمت گذاری دستوری خواهد بود.

در ماه های اخیر شاهد بودیم که بازار سهام، چه در بخش بورس و چه در بخش فرابورس، بیش از هر چیز به خبر برداشته شدن یا تشدید قیمت گذاری دستوری واکنش نشان داده است.

این در حالی است که در صورت نبود این مانع بزرگ، هم سهامداران بخش هایی مانند خودرو و لبنیات می توانستند به قیمت بازار کسب سود کنند و هم تنش در میان سرمایه گذاران فولادی در ماه ها و سال های اخیر تا این حد افزایش نمی یافت.

در حالی که دولت ها یکی پس از دیگری می آیند و می روند، آنچه در طول چند دهه اخیر در اقتصاد ایران جا خوش کرده، داشتن نگاه دستوری به قیمت ها است که در نهایت با نام حمایت از اقشار ضعیف به کار گرفته شده است.

این در حالی است که تمامی این سیاست ها در نهایت با شکست مواجه شده و نه تنها در حمایت از اقشار ضعیف راه به جایی نبرده، بلکه هر بار تاریخ را تکرار کرده و به جز توزیع رانت نتوانسته است ارمغانی برای اقتصاد ایران حاصل کند.


کلید واژه ها: بازار - میلیارد تومان - بازار سهام - دلار - نرخ دلار - معاملات - میلیارد - بورس - میلیون - واحد - افزایش - سهام - ارزش معاملات - شاخص کل بورس - تومان - قیمت جهانی - بورس تهران - سهامداران - شاخص بورس - شاخص - قیمت - حدود - ارزش - خرید - تغییرات - شرکت ها - شاخص کل - نخستین - پیشروی - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس کنترل کیفی با بیمه در فرآورده های پروتیینی کوروش در تهران

خشک تر از هـرسال...

استخدام منشی با بیمه، بیمه تکمیلی، وام و پاداش در هولدینگ بارمن در تهران

رشد اقتصادی در بهار 1400چقدر بود؟

استخدام نیروی خدماتی با بیمه تکمیلی، وام، تشویقی و ناهار در تهران

استخدام بازاریاب با پورسانت بالا در یک شرکت توزیع لوازم بهداشتی در تبریز

جذب سرمایه گذار پروژه قطار برقی مشهد- تهران گرفتار تحریم ها

استخدام ویزیتور حضوری مویرگی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و بیمه تکمیلی

حامل های انرژی گران نمی شود

سلیمی:بانک های افغانستان عضو اف ای تی اف هستند و با ما مبادله ندارند

بنزین گران می شود؟

ژل رویال،زندگی در زندگی

تدوین و ابلاغ دستورالعمل ماده 3 بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 1400

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری امروز پرداخت می شود

قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا امروز 29 شهریور 1400+ جدول

کدام عوامل باعث اصلاح اخیر شاخص بورس شدند؟

فروشندگان امروز، خریداران فردای سهام؟

افزایش ظرفیت انبار کنسانتره فولاد خراسان

رسیدگی به 14 هزار گزارش مردمی از تخلفات بازار

تعمیر تلویزیون سامسونگ در منزل با امداد تی وی

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار امروز

لغو محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک

جاماندگان سهام عدالت بخوانند

طرح فروش فوق العاده سایپا از امروز آغاز شد/ کوییک، کوییک R ، کوییک S و ساینا S در دو روز عرضه می شود + مشخصات خودروها

کاهش 50 درصدی تولیدات عشایر خراسان جنوبی

55 درصد مردم ایلام در برابر کرونا واکسینه شدند

ناشنیده هایی از زندگی قهرمان سبزواری پارالمپیک توکیو/از حقوق 500 هزار تومانی تا 5 سال تلاش برای استخدامی مصوب دولت

کاهش 2/3 درصدی تردد در محورهای برون شهری

بانک های افغانستان عضو اف ای تی اف هستند و با ما مبادله ندارند/افغان ها حتی پپسی و کوکا را هم از ایران وارد می کنند

توسعه جغرافیایی بازار سرمایه با «احراز هویت الکترونیکی»

پرسنل چادر ملو رالی خانوادگی برگزار کردند

سقوط سنگین بیت کوین در معاملات امروز

قیمت طلا سقوط کرد

تجارت 5 میلیارد دلاری ایران با اعضای «اکو»

محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد

4 دلیل مهم خرید ملک توسط ایرانی ها در ترکیه

قیمت روز انواع تلفن همراه در 29 شهریور 1400

قیمت جهانی نفت (1400/6/29)

خانم ها می توانند به جای مهریه این حقوق را بگیرند!

سقوط قیمت طلا به قعر یک ماهه

گله مهرزاد که فقط مدال طلا می گیرد: حقوق من 749 هزار تومان است!

الزام فعالان صنعت سیمان به ثبت نام در سامانه تجارت

سقوط سنگین بیت کوین

پیش بینی برداشت 3600 تن پسته در جوین

گزارش دیلی میل از بازار نقل و انتقالات زمستانی منچستریونایتد

آغاز فروش فوق العاده سایپا+ جزییات

کیهان: هم پیمان شانگهای، هم واردات واکسن و هم حل مشکلات اقتصادی، سریع و ناگهانی توسط دولت سیزدهم حل شد

ایجاد سایت موزه فضای باز در محوطه تاریخی ریوی در مانه و سملقان

دولت باید بدهی خود را به بانک های دولتی تسویه کند

تسکین فشار تحریم ها با عضویت در سازمان شانگهای

شرط کاهش قیمت دلار چیست؟

300 میلیون دلار حجم مبادلات ارزی ایران و مالزی

ارزش ریال با کنترل تورم برمی گردد

رشد 111 درصدی حق بیمه تولیدی بیمه های باربری بیمه ما رشد

کدام عوامل باعث اصلاح اخیر شاخص بورس شدند؟

استخدام کارشناس فروش تلفنی (اپراتور تلفنی) با حقوق ثابت در اصفهان

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر (شیلات و پخش ماهی) در اصفهان

سایه سنگین دلار بر سر بورس

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری امروز پرداخت می شود

استخدام کارشناس فروش با حقوق توافقی و بیمه تکمیلی از البرز

نگاهی بر بازار میوه و صیفی/ پرتقاضاترین اقلام کدامند؟

استخدام مسئول دفتر با بیمه تکمیلی در شرکت جهان پلیمر خاور و باختر از البرز

مهمترین موانع و مشکلات بخش تعاون در استان قم شناسایی شد

25 میلیارد ریال برای تکمیل مخزن 2000 متر مکعبی قطور لازم است

استخدام کارشناس فروش با حقوق توافقی و بیمه تکمیلی در صفادشت

چه عواملی منجر به اصلاح اخیر شاخص بورس شدند؟

144 نیروی کار خارجی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند

جدیدترین آمار جهانی پاندمی کرونا

برداشت حبوبات در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی هرمزگان تاکید کرد: لزوم آماده سازی زمینه اشتغال نیروهای مورد نیاز در توسعه سواحل مکران

استخدام مدیر قالبسازی با بیمه از قزوین جهت کار در شهرک صنعتی اشتهارد

نرخ رسمی 24 ارز کاهش یافت

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: شازند در حمایت از مشاغل خانگی از شهرستانهای نخست به لحاظ جذب اعتبار بوده است

استخدام تکنسین برق با بیمه و سرویس در شرکت صادق تجارت وحید در تهران

ایجاد موزه فضای باز در محوطه تاریخی ریوی شهرستان مانه و سملقان

بیت کوین ریخت

کم کاری جهاد کشاورزی در قیمت گذاری شیر| دلالان نرخ گذاری را بر عهده گرفتند

قیمت جهانی طلا (1400/6/29)

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری امروز پرداخت می شود

جمع آوری کمک های مردمی در 38 پایگاه و مرکز جشن عاطفه های ملایر

استخدام مسئول دفتر با بیمه تکمیلی در شرکت جهان پلیمر خاور و باختر در صفادشت

فرسوده ها در انتظار طرح تفصیلی

بانک دی، موفق در جذب سپرده های ارزان قیمت

استخدام مدیر قالبسازی با بیمه، بیمه تکمیلی در شهرک صنعتی اشتهارد

کاهش 2/3 درصدی تردد در محور های برون شهری

عرضه برنج در بورس قیمت آن را بیمه می کند+ جزییات

ممنوعیت فروش سیمان خارج از بورس

ونیکی تغییر مفاد داد

دولت باید بدهی خود به بانک های دولتی را تسویه کند

ویدئو | شاهکار تمام دیجیتالی آئودی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه خبرداد: تا سقف 2 میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های مشاغل خانگی پرداخت می شود

استخدام کارشناس فروش و مسئول دفتر با بیمه تکمیلی از تهران و البرز

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با بیمه، بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر از قزوین

استخدام 5 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر از قزوین

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با بیمه، بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر / اشتهارد

استخدام 5 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در اشتهارد

استخدام کارشناس بازرگانی (خدمات کشتیرانی) در تهران

استخدام جیره نویس در یک شرکت معتبر صنعتی در فارس

استخدام اپراتور خط کستر در صنایع تولیدی رزن صاف از قزوین جهت کار در همدان

استخدام اپراتور خط کستر در صنایع تولیدی رزن صاف از تهران جهت کار در همدان

دلار به داد بورس رسید

دلار به داد بورس رسید