موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - نيروي هوايي ارتش - نيروي هوايي - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - ارتش جمهوري اسلامي ايران - لايحه رتبه بندي معلمان - جمهوري اسلامي ايران - ارتش جمهوري اسلامي - جمهوري اسلامي - الكتريكي - گرگور - مادران نگران - عكس برداري - حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران - مرحله پلي آف - سينكيانگ - سباستين سوريا - دفع آبهاي سطحي - المپيك پاريس - روزنامه جمهوري اسلامي - كسب سهميه المپيك - راز خوشبختي

مطالب مرتبط:
ایجاد ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی آمریکا
بانک مرکزی آمریکا به دنبال ایجاد ارز دیجیتال
بانک مرکزی آمریکا به دنبال ایجاد ارز دیجیتال
ویلسون: آمریکا از دولت منتخب افغانستان پشتیبانی می کند
درخواست دولت آمریکا از خودروسازان برای برقی کردن 40 درصد خودروها تا 2030
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 08:052021-08-01اقتصادي

پدیده ی عجیبِ «میلیاردرهای فقیر»/ دولت به جای حذف ارز 4200تومانی نظارت را بالا ببرد/ حتی آمریکا هم این همه میلیاردر ندارد


استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: من توجیه موجهی برای حذف ارز 4200 تومانی از جانب مسئولان ندیدم.

راهکار مقابله با فساد و رانت، حذف ارز 4200تومانی نیست بلکه باید بر تخصیص این ارز نظارت کرد و فساد حاصل از آن را از بین برد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، آلبرت بغزیان (استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی) در خصوص حذف ارز 4200 تومانی گفت: من توجیه موجهی برای حذف ارز 4200 تومانی از جانب مسئولان ندیدم.

اینکه بگویند توان جلوگیری از رانتی که در جریان توزیع ارز 4200 تومانی ایجاد شده را ندارند و صرفا لیستی از افرادی که در جریان گرفتن این ارز دچار فساد شده اند را اعلام کنند و بگویند عده ای این ارز را به واردات کالای غیراساسی تخصیص داده اند و عده ای دیگر کالا را وارد کردند اما با قیمت آزاد فروختند، درست نیست و کفایت نمی کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه با این اظهارنظرهایِ صرف به جایی نمی رسیم، ادامه داد: اینها صرفا به دنبال خسته کردنِ اذهان عمومی هستند.

واقعیت این است که دولت، رانتی را در اختیار عده ای خاص قرار داده و این عده هم اجازه نمی دهند مزایای ناشی از تخصیص این ارز در نهایت به دست مصرف کننده برسد تا قیمت کالای اساسی کاهش پیدا کند.

بنابراین راهکار مقابله با فساد و رانت، حذف ارز 4200تومانی نیست بلکه باید بر تخصیص این ارز نظارت کرد و فساد حاصل از آن را از بین برد.

بغزیان تاکید کرد: می خواهند ارز 4200 تومانی را حذف کنند و ارز تک نرخیِ 17هزار تومانی را جایگزین کنند؛ این به معنای آن است که قیمت نهاده ی دامی که با ارز 4200 تومان وارد می شد را 17هزار تومان کنند که در نهایت باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی می شود و از طرفی هم ممکن است واردکنندگان به جای الزام به وارد کردن کالاهای اساسی و یا کالاهای مرتبط با نیاز اساسی مردم، کالای لاکچری وارد کنند که در اینصورت هم با مشکل کمبود کالای اساسی در بازار مواجه خواهیم شد.

وی افزود: من تعجب می کنم دولت به جای اینکه نظارت خود را قوی کند می خواهد صورت مسئله را پاک کند؛ تبعات حاصل از چنین اقدامی سبب می شود دولت مجددا به نرخ حمایتی برگردد و این باز باعث فساد و سوء استفاده ی عده ای می شود.

اینکه عده ای می گویند ارز 4200 تومانی هیچ فایده ای روی قیمت کالای اساسی نداشته برای این است که اراده ای برای نظارت نبوده پس باید مشکل اصلی را حذف کرد؛ حذف نرخ ارز حمایتی هیچ کمکی به بهبود اوضاع نمی کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دولت امکانات لازم برای نظارت بر فساد حاصل از تخصیص ارز ترجیحی را دارد، بیان کرد: منافع عده ای مانع از انجام اقدامات سختگیرانه می شود.

اگر نظارت و بازرسی سالم و همچنین دولتی پاسخگو وجود داشت ما نباید با چنین مشکلی مواجه می شدیم.

وی تاکید کرد: ابزار نظارت صحیح وجود دارد.

وقتی می توانیم به راحتی دفترچه بیمه را حذف کنیم و دارو را به صورت شبکه ای سفارش دهیم پس می توانیم به راحتی تخصیص ارز را رصد کنیم که چه کسی، چه کالایی وارد کرده و کالا کجاست و با چه قیمتی فروخته شده و مسائلی از این دست.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی در خصوص پیشنهاد عده ای مبنی بر تخصیص بن و یارانه به مردم به جای ارز 4200 تومانی گفت: ما نمی توانیم این کار را انجام بدهیم و هزینه ی توزیع خیلی بالاتر از این حرفهاست.

اینکه عده ای می گویند کالا با ارز 4200 وارد کنیم و همان کالا را مثلِ زمان جنگ با کوپن توزیع کنیم، امکان پذیر نیست؛ در آن زمان سی میلیون جمعیت داشتیم اما الان جمعیت رشد کرده است.

از طرفی اینکه عده ای هم می گویند ارز 4200 تومانی را برداریم و کالا را با ارز 17هزارتومانی وارد کنیم و بعد منابع حاصل از تخصیص ارز 4200 تومانی را یارانه بدهیم هم نشدنی است؛ با این کار این امکان وجود دارد که تمام مردم نیازمند از آن بهره مند نشوند و باز هم فواید حاصل از آن به گروه های صاحب رانت برسد.

بغزیان گفت: دولت باید همین نرخ ارز 4200 تومانی را نگه دارد، جنس را با این نرخ وارد کند و درست هم توزیع کند درواقع این وظیفه ایست که دولت باید انجام دهد نه اینکه ارز را حذف کند.

این کار خیلی راحتتر از پرداخت یارانه و بن است.

اینکه عده ای به دنبال حذف ارز 4200 تومانی هستند شاید باز هم پای سود در میان است.

این اقتصاددان در بخش دیگری از صحبتهایش در واکنش به گسترش فقر در جامعه و همچنین گزارش مرکز پژوهش های مجلس مبنی براینکه 89درصد از کارگران و بازنشستگان جزو فقرا به حساب می آیند، گفت: وقتی در خصوص فقر صحبت می کنیم شاخص اقتصادی را معیار قرار می دهیم؛ به طور مثال می گوییم افرادی که درآمدشان از مقداری به پایین است جزو فقرا به حساب می آیند.

خب وقتی کسی نتواند با این قیمت ها و با توجه به حداقل درآمدی که دارد سفره ی خود را رنگین کند، جزو اقشار فقیر و ضعیف جامعه به حساب می آید.

وی در ادامه گفت: یکی از همکاران من به درستی از اصطلاح میلیاردرهای فقیر استفاده می کند؛ یعنی کسی که به واسطه ی افزایش نرخ تورم داراییِ میلیاردی - خانه ای با قیمت میلیاردی و ماشین و… - دارد اما از پسِ تعمیر موتور یخچال فریزر ساید بای ساید خود برنمی آید.

ما امروز با چنین پدیده ای در ایران مواجه هستیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به پیامد سیاستهای اقتصادی دولت و حذف طبقه ی متوسط در نتیجه ی اعمال این سیاست ها، اظهار کرد: ما قبلا یک طبقه ی متوسط داشتیم که حالا این طبقه ی متوسط پایین تر آمده و از آنطرف هم طبقه ی غنی بالاتر رفته است؛ یعنی با خلاء طبقه ی متوسط مواجه ایم.

این اتفاق برای این است که نرخ تورم افزایش پیدا کرده و این وضعیت مدام بازتولید می شود.

بغزیان با بیان اینکه ما چنین میلیاردرهایی را در هیچ کجا سراغ نداریم، گفت: این رشد میلیاردرها را در آمریکا هم نمی توان دید، یا در ونزوئلایی که می گوییم ابر تورم وجود دارد، میلیاردرهای آنچنانی پیدا نمی شود.

و همین ارز 4200 تومانی که در خصوص آن صحبت کردیم در به وجود آوردن این وضعیت بی تاثیر نبوده است؛ اینها افرادی هستند که رانت گسترده می گیرند و روز به روز غنی تر می شوند.

این استاد دانشگاه با اشاره به تاکید برخی از مسئولان به افزایش قیمت ها طی ماه های اخیر گفت: برخی از مسئولان دائم می گویند مراقب باشید ما در ماه های آینده با ابرتورم مواجه خواهیم شد.

یا مثلا مرکز پژوه ش های مجلس از افزایش فقر بین کارگران صحبت می کند اما سوال من این است که آیا همین صرف گفتن بیماری کفایت می کند یا باید آن را درمان کرد.

عده ای خودشان مسبب این وضعیت بوده اند حالا همان ها اخطار می دهند که ماه های آینده وضعیت بدتر خواهد شد، خب کاری انجام دهید.

وظیفه ی مجلس و دولت صرفا ارائه ی گزارش از وضعیت فعلی یا هشدار نسبت به آینده نیست؛ اینها عذر بدتر از گناه است.

وی در پایان تاکید کرد: الان لیست مشکلات برای دولت آینده وجود دارد و آقای رییسی و همکارانشان باید دنبال افرادی باشند که بتوانند این مشکلات را حل کنند نه اینکه صرفا وعده و وعید و یا هشدار بدهند.

وظیفه ی دولت مهم است اگر نمی خواهند کاری کنند تعطیل کنند تا بازاریان کشور را اداره کنند! انتهای پیام/
کلید واژه ها: ارز 4200 تومانی - استاد اقتصاد دانشگاه - دانشگاه شهید بهشتی - ارز 4200 - استاد اقتصاد - شهید بهشتی - میلیاردر - دانشگاه - مسئولان - مقابله با فساد - اقتصاد - فساد - آلبرت بغزیان - نظارت - بهشتی - تخصیص - استاد - کالا - شهید - خبرنگار - مقابله - واردات - راهکار - آمریکا - گزارش - توزیع - اعلام - آزاد - دچار - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
مشکل آب شرب بانە حاصل کم توجهی و عدم مدیریت صحیح است

بورس در گرداب هیجان دلاری

کمبود صنایع تبدیلی؛ پاشنه آشیل صنعت استان مرکزی...

استخدام دندانپزشک با پروانه در یک درمانگاه معتبر در تهران

واکسیناسیون از راه زمین، هوا و دریا در خارگ/ هراس از بازگشت کرونا

استخدام ویزیتور با پورسانت در شرکت سبلان تجارت آتا پارسیان در تهران

استخدام مشاور فروش با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی، پورسانت و پاداش

رشد اقتصادی کشور در بهار 1400 به عدد 6.2 درصد رسید

ترفندهای تمیز کردن کفش جیر

نرخ ارز در بازار متشکل ارزی اعلام شد

مماشاتی با شرکت های هواپیمایی متخلف نخواهد شد

دولت در «تنظیم بازار» مراقب واسطه ها و دلال ها باشد

مشکل آب شرب بانە حاصل کم توجهی و عدم مدیریت صحیح است

استخدام کارشناس پشتیبان فروش در شرکت زرین رویا در تهران

استخدام کارشناس فنی فروش در شرکت بارافشان در گلستان

استخدام بازاریاب و ویزیتور با بیمه، پورسانت و پاداش در چهارمحال و بختیاری

استخدام اپراتور فروش با حقوق ثابت و بیمه در پژواک گستر صنعت راسا در قزوین

ایرانی های ممنوع الورود

تجارت 5 میلیارد دلاری ایران با اعضای اکو

ترفند ایرلاین ها برای گرانفروشی پروازهای اربعین

فروش سیمان خارج از بورس ممنوع شد

درخواست تولیدکنندگان برای کاهش صادرات گاز آمریکا

پیش بینی عراق از قیمت نفت در سال آینده

تجارت 5 میلیارد دلاری ایران با اعضای اکو

کشف 1 میلیارد تومانی داروی قاچاق در پایتخت

پیش بینی آینده بورس

رونمایی از جزییات ساخت یک میلیون واحد مسکونی تا 2 هفته آینده

استخدام کارمند فروش و بازاریابی با بیمه در ماهان پیشرو تجارت آفاق در تهران

استخدام کارشناس منطقه در پرشیا خودرو در فارس، بوشهر، خوزستان و مرکزی

#جوشکاربرنج_نقره_نقطه_جوشco2

استخدام سرپرست فروش با بیمه تکمیلی در شرکت تپسی در شیراز

استخدام نگهبان/خدمات/کارگرساده/

استخدام کارشناس منابع انسانی با بیمه در یک شرکت معتبر در همدان

هند امسال حدود نیمی از صادرات برنج جهان را به خود اختصاص می دهد

درخواست تولیدکنندگان برای کاهش صادرات گاز آمریکا

خطیب زاده: تا ماه آینده میزان واردات واکسن به 60 میلیون دوز خواهد رسید

جوشکار co2

توهین سام درخشانی به مردم زیر خط فقر + فیلم

اعمال نفوذ در برابر دریافت پول جرمی نابخشودنی

برخورد با تخلفات در بازار پروازهای اربعین

ممنوعیت فروش سیمان خارج از بورس

با عضویت دائم ایران در شانگهای عملا سد تحریم ها شکسته می شود

خطیب زاده: فروش سوخت به لبنان به دلیل درخواست این کشور بوده است

فروش سیمان خارج از بورس ممنوع!

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پاداش در مجموعه وبسایت شهر طراحی

استخدام کارآموز واحد فنی و مهندسی در گروه زرین رویا از قم

استخدام کارشناس مهندسی صنایع در شرکت ستاره یخی آسیا (ب.آ) در شیراز

استخدام Laravel Developer با حقوق 7 تا 10 میلیون، بیمه، بیمه تکمیلی در یزد

استخدام کارشناس تعمیرات موتور با پورسانت و بیمه در بندرعباس

استخدام مسئول دفتر در صنایع رنگسازی دیاکو پارس در تهران

اعلام کف قیمتی دلار

معرفی یک خودروی باکیفیت چینی/ ام جی5 مدل 2021 زیباتر از همیشه وارد بازار می شود (+عکس)

هیولای اشرافی با نشان اسپید باز می گردد! (+عکس)

استخدام کارگر تولید شیفت شب با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در البرز

استخدام کارآموز برنامه ریزی تامین با بیمه در زرین رویا در البرز

آخرین قیمت خودرو امروز 29 شهریور 1400 + جدول

استخدام مهندس صنایع و کارمند واحد بازرگانی در شرکت کاجاران در تهران

قیمت گوشی امروز 29 شهریور 1400

قیمت طلا امروز 29 شهریور ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 29 شهریور ماه 1400 + جدول

استخدام ویزیتور (بازاریاب) مویرگی با بیمه، حقوق ثابت، پورسانت در قم

قیمت سکه امروز 29 شهریور ماه 1400 + جدول

پلتفرم ملی اشتغال هماهنگی ایجاد می کند

ارز دیجیتال سولانا + آینده، قیمت، بلاکچین، کارایی و امنیت Solana

تخلفات شرکت های هواپیمایی برای سفر اربعین فردا رسیدگی می شود

برخورد جدی با شرکت های هواپیمایی و آژانس های متخلف

آخرین خبر درباره واردات خودرو/ کارکرده ها به ایران می آیند؟

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در اصفهان

استخدام کارگر ساده، آبدارچی با بیمه در شرکت پلاس پلیمر/ شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام کارمند فروش کالای دندانپزشکی و کمک انباردار در خوزستان

استخدام کارشناس فروش و حسابدار در کلینیک ساختمانی متحدان در اصفهان

زمان تغییر ساعت رسمی کشور شهریور 1400

نیروگاه های خودتامین در صنایع استان یزد احداث می شود

ببینید | راه حل جالب و هوشمندانه یک مرد برای خرید کردن در ایام کرونا

برنامه های مدیریت بار با کاهش مصرف کمتر می شوند

رشد 6.2 درصدی اقتصاد در بهار 1400/ جهش سرمایه گذاری در ماشین آلات و ادامه سیر نزولی در ساختمان

بخش خصوصی به سرمایه گذاری در انرژی اعتماد ندارد/ بی مهری به بخش تولید در اولویت دهی و تخصیص واکسن کرونا

بازار جهانی نفت امروز یکشنبه 28 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.96 دلار

تفاهم نامه همکاری شهرداری بندرانزلی و دانشگاه گیلان اجرایی می شود

استخدام کارشناس توسعه (ملک یاب) در دیلی مارکت در کرمان

استخدام بازاریاب فروش روغنهای موتوری و صنعتی با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت ماتریس در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی و فنی مهندسی با پورسانت، سنوات و بیمه در تهران

استخدام کارشناس فروش و گرافیست حرفه ای وب با بیمه از تهران و البرز

نیروگاه های خودتامین در صنایع استان یزد احداث می شود

علت گرانی سیمان در ماه های گذشته

اینفوگرافیک | میزان تجارت ایران با غول های اقتصادی اعضای شانگهای چقدر است؟

روس ها می گویند قیمت گاز در اروپا باز هم افزایش خواهد یافت

کاهش قیمت محسوس سیمان با اقدامات وزارت صمت

گاز این مناطق فردا قطع می شود

جذاب های بازار فردا را بشناسید

خسارت 40 درصدی دیم زارهای جو در سال زارعی که گذشت

تجارت 5 میلیارد دلاری ایران با اعضای اکو

ضرورت تسریع در پروژه آبرسانی به قله آبیدر سنندج

تسلا در حال طراحی یک خودروی برقی با قیمت باور نکردنی

دورخیز آمریکا برای اعمال قانون بر بازار ارزهای مجازی

آیا موج جدید کرونا در راه است؟

قیمت گوشی های سامسونگ در بازار 28 شهریور 1400+ جدول

استخدام کارشناس فروش سازمانی با حقوق 5 میلیون به بالا و بیمه تکمیلی/ تهران

استخدام منشی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت فرزان فن اندیش فردا در تهران

پدیده ی عجیبِ «میلیاردرهای فقیر»/ دولت به جای حذف ارز 4200تومانی نظارت را بالا ببرد/ حتی آمریکا هم این همه میلیاردر ندارد

پدیده ی عجیبِ «میلیاردرهای فقیر»/ دولت به جای حذف ارز 4200تومانی نظارت را بالا ببرد/ حتی آمریکا هم این همه میلیاردر ندارد